gkelekov ned 26.9.2021 08:51
Gajotres kaže...

Joj kad refinanciram kredit s 1% kamate.

Da nadaj se. Tamo možda 2040.-te kada banke u Hrvatskoj možda budu imale nekakav kodeks ili ako bude koji Zakon da moraju na teritoriju cijele Unije imati iste kamatne stope.
Do onda, ne bude ama baš nikakve bitne promjene.

gkelekov ned 26.9.2021 08:55
Azmo kaže...
Uvođenje Eura je jedna od najboljih stvari koje možemo napraviti. Nema razloga protiv tako da ne razumijem skepticizam. Još samo schengen pa da zaokružimo priču.

Bit će ti veselo kada cijene svakodnevnih proizvoda poskupe 10-15% + još na sve uvedu "zaokruživanje cijena" (nešto što je 6kn postat će 1€, nešto što je 11kn postat će 2€ itd). I to sve u mjesec-dva.
A plaće niti lipe veće (jer njih nitko ne bude zaokruživao).
I ovo nije skepsa, ovo se desilo i u Njemačkoj, i u Slovačkoj i u Sloveniji...
A mogli su uvesti dvostruku valutu, kunu i euro (na plaćanje karticama) i amen...

Entry Point ned 26.9.2021 09:08
gkelekov kaže...

Bit će ti veselo kada cijene svakodnevnih proizvoda poskupe 10-15% + još na sve uvedu "zaokruživanje cijena" (nešto što je 6kn postat će 1€, nešto što je 11kn postat će 2€ itd). I to sve u mjesec-dva.
A plaće niti lipe veće (jer njih nitko ne bude zaokruživao).
I ovo nije skepsa, ovo se desilo i u Njemačkoj, i u Slovačkoj i u Sloveniji...
A mogli su uvesti dvostruku valutu, kunu i euro (na plaćanje karticama) i amen...

 Plaće će rasti, izvoz i uvoz neće više biti opterečeni valutnim promjenama, lakše će se investirati, poduzetnici neće gubiti novac kod konverzacije i još mnogo toga.

 

I da uvedu dvostruku valutu većina bi koristila euro. Nema smisla.

Ajar ned 26.9.2021 09:17

o stvarim za koje ili protiv kojih ne mogu ništa učiniti nemam mišljenje. eventualno zajebanciju i prisilnu prilagodbu. znam samo da je deda govoril: "nikad ne bu bolje. samo gore a zapravo dole." 

SupremeCommander ned 26.9.2021 09:45

Ulaskom u EU prosli smo najgore od svih EU zemalja. Svojom valutom jos imamo neku kontrolu nad financijama i drzava moze uskociti ako dodje do krize, ali zbog naroda kojem se nedaju mijenjati kune na odlasku na skijanje u Austriju cemo izgubit i tu mogucnost.

 

Marko :D ned 26.9.2021 09:51
Entry Point kaže...
gkelekov kaže...

Bit će ti veselo kada cijene svakodnevnih proizvoda poskupe 10-15% + još na sve uvedu "zaokruživanje cijena" (nešto što je 6kn postat će 1€, nešto što je 11kn postat će 2€ itd). I to sve u mjesec-dva.
A plaće niti lipe veće (jer njih nitko ne bude zaokruživao).
I ovo nije skepsa, ovo se desilo i u Njemačkoj, i u Slovačkoj i u Sloveniji...
A mogli su uvesti dvostruku valutu, kunu i euro (na plaćanje karticama) i amen...

 Plaće će rasti, izvoz i uvoz neće više biti opterečeni valutnim promjenama, lakše će se investirati, poduzetnici neće gubiti novac kod konverzacije i još mnogo toga.

 

I da uvedu dvostruku valutu većina bi koristila euro. Nema smisla.

Problem je u tome što će do poskupljenja doći odmah nakon ukidanja dvostrukih cijena, a plaće će ostati iste i neće nam odmah biti veće nego možda tek nakon nekoliko mjeseci/godina. Onda imamo situaciju da plaćamo više, dobivamo manje.

 

Da bi prijelaz na euro bio bezbolan prvo bi trebale rasti plaće, a onda bi tek trebala doći najavljena poskupljenja. U tom slučaju smo više manje na starom i sumnjam da bi se itko bunio.

Grancigula ned 26.9.2021 10:04

Hrvatska nikad nije koristila Kunu u svoju korist.

90-tih ju je vezala za nerealan tečaj (1kn-7,35e) šta je pogodovalo uvozu, a uništilo našu industriju i izvoz.

Talijanska lira je stalno gubila vrijednost, ali im je izvoz bija među jačima u Evropi.

Bogate i pametne države (Švedska, Danska, Češka) nisu uvele Euro jer sa svojom valutom mogu baratat i prilagođavat tečaj svojim potrebama.

Vidite šta se desilo u 2008 sa Grčkom. Da je imala svoju valutu, mogla je jednostavno joj smanjit vrijednost prema Euru i ne bi imala krizu kakvu je imala onda.

Ali nama je Kuna betonirana za Euro pa nam je bolje i rješit je se.

 

Mislim da je referendum dobra stvar, ali opet se provodi radi pogrešnih (sentimentalnih) razloga.

 

učo ned 26.9.2021 10:35
Gogy7 kaže...
Uvodanje Eura je odavno riješena stvar, takve se odluke donose u Bruxellesu a nasi politicari to samo provode u djelo, kao i ulazak u EU.

 Koliko se ja sjećam, bio je referendum o ulasku u EU i prošao je. Što se tiče eura, ja sam za. Ionako smo se na to obvezali ulaskom u EU. Bar će se lakše odvijati trgovina, izvoz u zemlje euro zone i slično. E sada, kako će biti sa cijenama ostaje da se vidi. Svi naši na vlasti, Vujčić, Plenki i ostali tvrde da nekog bitnog porasta cijena neće biti. Živi bili pa vidili. Onda još uđemo u Šengen i integracija u EU je manje-više uspjeno završena. Ostaje još samo da se riješimo mentaliteta Homo Balcanicusa (najteži dio) i valjda će nam krenuti na bolje.

Keso ned 26.9.2021 10:38
Grancigula kaže...

Hrvatska nikad nije koristila Kunu u svoju korist.

90-tih ju je vezala za nerealan tečaj (1kn-7,35e) šta je pogodovalo uvozu, a uništilo našu industriju i izvoz.

...

 

 U sridu! Pravo pitanje glasi: Zašto?

loky4i4 ned 26.9.2021 10:43
gkelekov kaže...

Bit će ti veselo kada cijene svakodnevnih proizvoda poskupe 10-15% + još na sve uvedu "zaokruživanje cijena" (nešto što je 6kn postat će 1€, nešto što je 11kn postat će 2€ itd). I to sve u mjesec-dva.
A plaće niti lipe veće (jer njih nitko ne bude zaokruživao).
I ovo nije skepsa, ovo se desilo i u Njemačkoj, i u Slovačkoj i u Sloveniji...
A mogli su uvesti dvostruku valutu, kunu i euro (na plaćanje karticama) i amen...

Nije se desilo. Desilo se poskupljenje u glavama, jer se ljudi boje nečeg novog i sve hejtaju.

Kao što vidiš na grafovima to malo povećanje se nakon nekog vremena vrati na staro.

LudaRajcica ned 26.9.2021 10:58

Hrvatska je banana a ne drzava.... pa kada netko spominje kunu kao nekakvu bitnu stavku zapravo zivi u teskoj iluziji...

Euro je way to go, poskupjenje???

 

Zaista rvat prica o poskupljenju? pa jeste li vi svijesni koliko je sve poskupilo u RH u zadnjih 5 godina? sa 1300-1700e/m2 dosli smo na 2500-3500e/m2

Meni je to dosta, plodine/kaufland da ni ne spominjem....

 

 

UGL, euro je way to go, sve poskupljuje, inflacija je sveprisutna... nece euro na to utijecati kako nije ni drugdije. Sva poskupljenja o kojima ekipa prica su samo rezultat akumulirane inflacije koja se prije konverzije nije aplicirala u tim zemljama nego nakon uvodjenja....

tko je protiv EURA protiv je sebe i logike...

Ajar ned 26.9.2021 11:20
LudaRajcica kaže...

 

tko je protiv EURA protiv je sebe i logike...

 ne raumiješ ti to, druže sudija. razmišljamo anal(og)no ("ako ovo, onda ono") a sve (pore rvackok društva, jelte) se digitalizira(ju). mora se pojaviti diskrepancija. ili dac-ovi za sve. 

loky4i4 ned 26.9.2021 11:26
LudaRajcica kaže...

 

Zaista rvat prica o poskupljenju? pa jeste li vi svijesni koliko je sve poskupilo u RH u zadnjih 5 godina? sa 1300-1700e/m2 dosli smo na 2500-3500e/m2

Meni je to dosta, plodine/kaufland da ni ne spominjem...

 Upravo to, ako kroz neko vrijeme budu neka poskupljenja nakon uvođenja eura, za to će biti kriv euro, a za sva ova poskupljenja se prave slijepi ili šta.

najdix ned 26.9.2021 11:35

Ići ćemo u Sloveniju kupovati, tamo je sve jeftinije i gorivo i u Lidlu. Kad uđemo u Schengen i kad nabavimo covid putovnice, bit će puno lakše.
Sada mogu samo gledati preko Sotle. A plitka je, samo je pregaziš, naših graničara niti nema, preselili se kod fantja i dekli u deželi.

Jebodiah ned 26.9.2021 12:23

Sto smo imali i sto smo bili.

Svatko je u pravu.

ja samo onako prolaznicki, svjestan da moje ja nista ne znaci.

Od 1945 - 1991 u to vrijeme je Hrvatska dosta napredovala, tj Jugoslavija.

Od 1991 - do dan danas, jednostano trosimo i prodajemo.

Medu najgorima smo u EU.

To su neke npr tocke, koje su diktirale moj zivot.

Kod svakoh je drugacije i tog sam svjestan.

Samo sam htio reci, prezivjjet moramo. Moramo izgubiti da bismo prezivjeli svoj zivotni vijek... Dalje je samo pepeo.

prilazem jedan link, vjerujem da je poznat taj video. To je tako. Mi imamo takvu sredenu sredinu u kojem zivimo.

 

https://www.youtube.com/watch?v=xalCQNWqwDg

 

Steta sto nemamo podsjetnik. kako je to bilo. kad smo bili mladi i prvo glasanje je .... ostajemo li u Konfederaciji s Jugoslavijom ili postajemo neovisni. Lijep osjecaj zajednistva.... rezultat tog glasanja. Dalje je ....

 

Bit ce dobro. Zivi smo jos.

Zaporožac ned 26.9.2021 12:43
gkelekov kaže...

Bit će ti veselo kada cijene svakodnevnih proizvoda poskupe 10-15% + još na sve uvedu "zaokruživanje cijena" (nešto što je 6kn postat će 1€, nešto što je 11kn postat će 2€ itd). I to sve u mjesec-dva.
A plaće niti lipe veće (jer njih nitko ne bude zaokruživao).
I ovo nije skepsa, ovo se desilo i u Njemačkoj, i u Slovačkoj i u Sloveniji...
A mogli su uvesti dvostruku valutu, kunu i euro (na plaćanje karticama) i amen...

Pišeš bezveze....

Nije se to dogodilo ni u Sloveniji a posebno u Njemačkoj

Iz Jutarnjeg c/p za Sloveniju (slična nam je pa za Njemačku nije smisleno davati podatke, odn. besmisleno je)

 

Pregled cijena odabrane robe i usluga pokazao je da su neke cijene znatno porasle u devet godina, npr. šalice kave u baru za 48 posto, piva za 42 posto i ženske frizure za 29 posto. Šalica kave u baru 2006. koštala je u prosjeku 81 cent, a 2015. već 1.20 eura. Za prosječnu mjesečnu neto plaću 2006. moglo se kupiti 955 šalica kave u baru, ali 2015. samo 844.

No uvođenje eura je dovelo i do povećanja plaća za više od 30 posto, dok su cijene porasle za 15 posto, navodi se u istraživanju slovenskog ekonomskog portal Finance.si.

Uvođenje eura definitivno je također doprinijelo padu kamata. Usklađena dugoročna kamatna stopa za potrebe procjene konvergencije u Sloveniji smanjila se s 4.23 posto početkom 2007. na 1.61 posto na kraju 2015. godine.

 

.............u Slovačkoj su od uvođenja eura do danas plaće porasle za 54 posto, a cijene 20 posto; u Estoniji za 74 posto, a cijene 25 posto; u Latviji za 67 posto, a cijene 10 posto. Euro je posljednja uvela Litva 2015. godine. Od tada do danas bruto plaće u Litvi porasle su za 59 posto, a cijene za 10 posto. Za usporedbu, u razdoblju od 2015. do 2020. u Hrvatskoj bruto plaće su porasle za devet posto, a cijene za tri posto.

 

I hrvatski ekonomski analitičar Damir Novotny podsjeća kako je Hrvatska s ulaskom u EU potpisala i obvezu uvođenja eura, kao i da se potpisani ugovori moraju poštivati.

 

Autor članka kaže; nije nas nitko pitao !

 

 

Zaporožac ned 26.9.2021 12:54
Grancigula kaže...

Hrvatska nikad nije koristila Kunu u svoju korist.

90-tih ju je vezala za nerealan tečaj (1kn-7,35e) šta je pogodovalo uvozu, a uništilo našu industriju i izvoz.

Talijanska lira je stalno gubila vrijednost, ali im je izvoz bija među jačima u Evropi.

Bogate i pametne države (Švedska, Danska, Češka) nisu uvele Euro jer sa svojom valutom mogu baratat i prilagođavat tečaj svojim potrebama.

Vidite šta se desilo u 2008 sa Grčkom. Da je imala svoju valutu, mogla je jednostavno joj smanjit vrijednost prema Euru i ne bi imala krizu kakvu je imala onda.

Ali nama je Kuna betonirana za Euro pa nam je bolje i rješit je se.

 

Mislim da je referendum dobra stvar, ali opet se provodi radi pogrešnih (sentimentalnih) razloga.

 

Nije tečaj bio nerealan već smo našu valutu vezali tečajem za tadašnju dojč marku.

Njemačka je svoju valutu odn DM zamijenila za euro 1.siječnja 1999. god a mi smo samo "prepisali" tečaj.

 

Desničarske budale su uvijek tu kada treba nešto ukakiti (referendum), ali ovaj put im neće proći.

PzKpfw ned 26.9.2021 14:34

Da. Hrvatski dinar u hrvatskom džepu.

Bar nećemo imati zločinačku kunu. Inače, od HR sam već odavno odustao.

Propali slučaj, propali projekt. Projekt ratnih zločinaca i ekonomskih ober čaruga.

 

 

 

US dollar je najbolja valuta.

 

Visak ned 26.9.2021 14:52

Bio sam za Euro, a onda sam vidio tko je protiv, pa sam sad siguran. Prigovaraju mi da stalno rogoborim protiv nacionalizma i desničarenja, ali oni nekako uspiju u svakoj životnoj situaciji biti na pogrešnoj strani povijesti.

Cijene upravo divljaju, a nitko ni da trepne, ali to je u redu, jer su u kunama, pa su visoke cijene simbol naše monetarne slobode i neovisnosti. Ako uvedemo Euro, a cijene nastave rasti to će biti katastrofa. Ako ne nastave rasti bit će samo tragedija što smo izgubili (tobožnju) neovisnost.