Maniaxx pon 27.3.2023 12:32
miki_the_pirat kaže...
Maniaxx kaže...

Što je stvarno ljudima problem ako se razdani tek u 8-9 ujutro? Većina neradnika ionako se diže u 10, a onima koji rade isti je vrag radili po mraku, oblačnom vremenu, pomrčini sunca ili po danu.

Kad sam u fabrici nije me briga što se vani događa, ali spasio bih se kad bih imao bar pola sata-sat svjetla kad izađem iz posla, za malo prošetati ili nešto obaviti vani...

aj razmisli još jednom... gledaj i oko sebe a ne samo prema sebi (hint: ne rade svi u fabrici pod umjetnom rasvjetom).

 

Razmišljam i ne padaju mi na pamet neki 'use case scenariji' kojima bi baš odgovaralo 'zimsko' vrijeme. Smetlari, vozači i drugi 'terenski' radnici ionako rade i po mraku, oblačnom vremenu, pomrčinama i sl. Ako nije problem, daj neki dobar primjer kome bi odgovaralo da mu je npr. u 7 svjetlo, ili da mu ne odgovara da je u 8 još mrak.

 

Najveći problem kod promjene vremena je sama promjena, a ne u koliko sati je mrak IMHO...

ihush pon 27.3.2023 12:54
Al Crane kaže...


Rješenje je skratiti radni dan/smjenu na 6 sati  

 -nije.. tj šbb-kbb... i da se to skrati, što misliš, poslodavac bi ti dao istu plaću? hzzo i porezna uzela isti iznos? .. što da banka skrati mjesec ili elektra pa da ti svaki drugi dan šalju račun za usluge, novog-kraćeg mjeseca.. što da takav mjesec traje karikirano jedan dan i da svaki dan dobiješ mjesečnu pristojbu za rtv, za internet, za parking..?

 

no vratimo se na posao i 6h.. problem, tj cijena po satu, uvjek je manje sati skuplja satnica a granica je upravo 6h (do 4h je viša satnica u odnosu na 8.. sa 6 sati se posodavcu ne isplati ne platiti preostalih 2h i zato poslovi postoje ili 4h ili 8h..) a time i osnovice poreza, koje su na 180h mjesečno ili tjedan +40h po pravima sindikata ili 8-8-8 kao tekovina borbe radnika za svoja prava i time je rad ograničen vs iscrpljivanje-izrabljivanje.. a u slučaju recimo vozača i zabrane-kazne za rad preko 10h ..

-prekovremeni sati.. se plaćaju više-dodatno.. svaki posodavac i potrebe poslova ako sad plaćaju prekovremeni povremeno, kraćim radnim bi logično još više plaćali prekovremeni dio .. i naravno poslodavac to tad ne želi, protiv.. no radnik želi pa i država za poreze i sl.. no tko na kraju 'pobjedi'? obično jači, obično to nije radnik, odnosno mi nismo paris-francuska koja za svaki problem izvede miljune na ulice.. no vidimo što policja radi.. to se tako radi i ponekad je razbijena glava jedini način, nema blefiranja i jogurtaša na twitanju-lajkanju..

 

-teoretski možemo skratiti sat sa 60min na 40min i imati isti broj sati, kao i smanjiti minute ili ubrzati sekunde-brojače.. no tad bi poremetili SI sustav, mjere.. tj napravili bi novi-veći problem sve zato da se ispravi radno vrijeme ili nečije želje .. kao onaj biciklista s curom u suton :)) ..

 

Maniaxx kaže...
..

 

Najveći problem kod promjene vremena je sama promjena, a ne u koliko sati je mrak IMHO...

 -da.

+ naravno i problem koji je nastao kad je to odlučeno ukinuti, odnosno kad je eu odlučila i dala članicama pravo izbora-dogvora, što je ispalo nemoguće.. tj veći problem i posljedica da ostaje do daljnjeg po starom s promjenom, mada su svi odlučili da će promjenu ukinuti... logično? :)

Old Iggy pon 27.3.2023 17:03
ihush kaže...

-dalje s francuzima, fyi oni koriste 'našu' zonu, +1, mada se nalaze ispod londona-uk što će reći griniča koji je nulta točka ili gmt-0.. a mi smo točno na +1 tj zg je na 16tom meridijanu dok je svakih 15 stupnjeva = 1 sat, pa du d math, može i na prste.. :)

Još bolji primjer je Španjolska, oni su u istoj vremenskoj zoni s nama, a zapadnije i od UK...

opetzajebancija pon 27.3.2023 18:17
Maniaxx kaže...

Što je stvarno ljudima problem ako se razdani tek u 8-9 ujutro? Većina neradnika ionako se diže u 10, a onima koji rade isti je vrag radili po mraku, oblačnom vremenu, pomrčini sunca ili po danu.

Kad sam u fabrici nije me briga što se vani događa, ali spasio bih se kad bih imao bar pola sata-sat svjetla kad izađem iz posla, za malo prošetati ili nešto obaviti vani...

 

Dobro za mene koji radim od 7 do 15,  možeš svanuti i u 10 sati...

 

Ali problem je šta škola počinje od 8 sati, pa sada na putu do škole da mi idu po mraku i nisam oduševljen, ili čemo i njema pomaknuti vrijema odlaska u školu , pa neka ostane ljetno računanje vremena...

 

LP..

ihush pon 27.3.2023 19:21
Old Iggy kaže...
ihush kaže...

-dalje s francuzima, fyi oni koriste 'našu' zonu, +1, mada se nalaze ispod londona-uk što će reći griniča koji je nulta točka ili gmt-0.. a mi smo točno na +1 tj zg je na 16tom meridijanu dok je svakih 15 stupnjeva = 1 sat, pa du d math, može i na prste.. :)

Još bolji primjer je Španjolska, oni su u istoj vremenskoj zoni s nama, a zapadnije i od UK...

- da, odnosno nije zapdanije tj madrid u srcu poluotoka je na -3 stupnja praktički jednako kao london.. (dok prikaz karte zbog problema izometrije i prikaza kugle na papiru malo 'vara'.. kao što je i dimenzija dijelova prema rubu koji su uvećani..)

-bolji primjer je portugal, koji je ipak zapadnije ili zapadno-španjolski dio, pa su opet isključivo zbog interesa-kopna-eu u našoj +1 zoni.. odnosno to su zemlje koje su već u plusu kao izabranoj zoni i za njih je još jedan plus pomak besmislen.. no na kraju i prihvatljiv, jer je biz primarni kriterij, tj ostatak cet-a i što oni odluče 90% da će i te zemlje jer su i do sad iz istog razloga koristile 'naše vrijeme'.. tj nema logike da izaberu drugačije no logika i politika.. moguće je svašta.

BlueMax pon 27.3.2023 23:30
ihush kaže...
BlueMax kaže...
Entry Point kaže...
Svi samo o ljetu razmišljaju. Da ostanemo na ljetnom računanju vremena dan bi po zimi tek vidli oko 8-9 ujutro. Odlično bi bilo. Jebeno.

 Al bi kad dođem s posla mogao otići s djecom u parkić po danu, provozati bicikl po šumi, vidjeti bar djelić tog dana. Ajmo uzeti 01.01. kao "najgori" dan. Po zimskom računanju sunce izlazi oko 7:30. Po ljetnom bi izašlo oko 8:30.

Sunce zalazi u 16:20 po zimskom dok bi po ljetnom to bilo 17:20. Po zimskom, čovjek koji radi od 8 vidio bi dan na putu do posla ali bi s posla doma došao po noći. Po ljetnom išao bi prije izlaska sunca (no već je svanulo) ali bi nakon posla imao 1:20 dana.

CET i promjenu sata nismo izmislili mi kako bi nama pasalo nego su ga izmislili oni kojima paše. Mi smo na istočnoj strani te umjetne vremenske zone i nama to nikako ne paše. Pariz je po sredini i njima savršeno paše. Razlika je taman sat i ljetnim računanjem vremena mi dobivamo ono što Francuzi imaju sad.

 -kreni od tog da te muči matematika i činjenice, npr to da je ljetno vrijeme zalazak sunca (dan-noć-sumrak) u 20h s pomakom +1 u 21h ii točnije za Zg je to u 20:50 ljeti, dok je zimi u 16:11 tj najduži i najkraći dan, dok sam dan (dnevna svjetlost-sunce) traje od 8:40 do 15:40 neovisno kako postaivš cagere-sat plus-minus, dok je za ravnodnevnice-proljeće-jesen to prosječno 12h.

-gdje to i po kojem satu-vremenu sunce zalazi u 17:20? sigurno ne po ljetnom nego vjerojatno (pogrešno) misliš na današnji dan..

 

 Daj nauči čitati s razumijevanjem. 01.01. sunce u Zagrebu zalazi u 16:20. Kad bi ostavili ljetno vrijeme to bi bilo u 17:20 - BAŠ KAO ŠTO SAM I NAPISAO! Negooglajući sam pogriješio 2 minute.

 

Meni se čini da tebe muči matematika, logika i još puno toga. 

 

Primjer Francuske tj. Pariza sam uzeo jer su geografski na sat razlike od nas. Njima je solarno podne danas u 13:56, nama je u 13:00. Znači dva sata razlike su između onoga što nazivate prirodno i ovoga što imaju. Pa opet Francuzi žele ukinuti mijenjanje sata i ostati na ljetnom iako je to ljetno kod njih puno neprirodnije nego kod nas. Kako to?

 

 

ihush uto 28.3.2023 11:15

-zato jer je takva 'propaganda' .. tj na banalno pitanje u anketi želiš li ranije ili za dana-sunca doći s posla, svi-većina će odgovoriti banalno 'da'

-no tad da im postaviš logički uvjetovano pitanje, kad trebaju krenuti na posao, sat ranije, tad bi se ipak nećkali i odgovorili ne, klasične ljudske-dječije želje, kao pitati želiš li sladoled ili čokoladu.

 

-već je donešena odluka o ukidanju pomicanja o čemu su se svi složili-prihvatili.

-problem je nastao čisto ljudskom (dječijom) prrodom-željom, jer je članicama eu ostavljeno da izaberu koje će vrijeme uzeti, što inače radi svaka država za sebe izborom vremenske zone. ..

Al Crane sub 1.4.2023 16:23
ihush kaže...
Al Crane kaže...


Rješenje je skratiti radni dan/smjenu na 6 sati  

 -nije.. tj šbb-kbb... i da se to skrati, što misliš, poslodavac bi ti dao istu plaću? hzzo i porezna uzela isti iznos? .. što da banka skrati mjesec ili elektra pa da ti svaki drugi dan šalju račun za usluge, novog-kraćeg mjeseca.. što da takav mjesec traje karikirano jedan dan i da svaki dan dobiješ mjesečnu pristojbu za rtv, za internet, za parking..?

 

 
Ja radim po 16 sati noću i danju petke i svetke bazično za zakonom propisani minimalac, g.o. ne koristim godinama, računi i porezi su mi samo još proporcionalno viši, a obogatio se jedino gazda i njegova familija za nekoliko generacija. Tako da bih se pomirio sa stravičnim socioekonomskim nuspojavama kraće satnice. 

Al Crane sub 1.4.2023 16:31
ihush kaže...

-zato jer je takva 'propaganda' .. tj na banalno pitanje u anketi želiš li ranije ili za dana-sunca doći s posla, svi-većina će odgovoriti banalno 'da'

-no tad da im postaviš logički uvjetovano pitanje, kad trebaju krenuti na posao, sat ranije, tad bi se ipak nećkali i odgovorili ne, klasične ljudske-dječije želje, kao pitati želiš li sladoled ili čokoladu.

 

-već je donešena odluka o ukidanju pomicanja o čemu su se svi složili-prihvatili.

-problem je nastao čisto ljudskom (dječijom) prrodom-željom, jer je članicama eu ostavljeno da izaberu koje će vrijeme uzeti, što inače radi svaka država za sebe izborom vremenske zone. ..

 
Postoje i neke kalkulacije po pitanjima uštede energije valjda, nije to čisto zbog toga da se ljude zajebava.

ihush sub 1.4.2023 17:03
Al Crane kaže...
.. nekoliko generacija. Tako da bih se pomirio sa stravičnim socioekonomskim nuspojavama kraće satnice. 

 -slažem se.. ne možeš me tako malo platiti koliko malo mogu (ne)raditi.. :)

 

Al Crane kaže...
..

 
Postoje i neke kalkulacije po pitanjima uštede energije valjda, nije to čisto zbog toga da se ljude zajebava.

 -postoje svakakve kalkulacije.. npr pogrešne :) posotje i točne no s pogrešnim-netočnim podatcima ili kako ćemo tad takve nazvati :)) .. a postoje i neoborivo-činjenično točne, no njih tu nećeš naći, tj nije to kao pitagorin poučak ili 2 i 2 ..

tj ako je ta kalkulacija potrošnje stuje prije 50g bila točna, danas nije ili vjerojatno nije ili danas su drugi faktori, pri čemu je zemlja-sunce isto kao i matematika-fizika-zemljopis, a promjenjeno je .. što?

-pomjenjen je rad, radno mjesto, radno vrijeme, pomak radnog vremena od nekadašneg 6-14h na 9-17h... potrošnja struje raste, ljeti-zimi, jer radi ne samo grijanje zimi nego i klimatizacija ljeti, ukida se razlika dvotarifnog pa ti vešmašina možda radi po noći ili po danu, tj ovisi o elektri-ugovoru-tarifi, koja je nekad bila po jednom pravilu danas po drugom a sve to je dio formule-kalkulacije, .. i noćna rasvjeta velegrada koji blješti 24h dnevno kao i reklame s desetmetarskih ekrana-panoa koji su nekad bili papirnati plakati a sad su malo veći monitori-ekrani..

-što se može uštedjeti pomakom radnog vremena dan-noć na recimo svjetlu-struji, ako firma radi nonstop ili ako je poslovni prostor jednako osvjetljen, grijan-hlađen nonstop, dok benzinska može raditi nonstop i tad je pomak radnog vremena samo stvar djelatnika neke smjene, ne formule-potrošnje i zapravo se ostatka čovječanstva ne tiče niti utječe kako će tri radnika u 24h smjene po 8h imati podjeljeno radno vrijeme, hoće li jedan raditi 24h ili će se mijenjati svakih sat.. za ostale je to sporedno pa i za kalkulator.

 

-a kao je 'uzrok' problema pomaknuto radno vrijeme, tad se to radno vrijeme može 'ispraviti'.. no to nitko ne želi, ne pada na pamet, trgovina, promet, benzinska, vrtić.. tj umjesto da se svi pomaknu kako žele ideja je da je lakše pomaknuti cager na satu.. i to je čak točno, osim što tad imamo 'pogrešno vrijeme' no prebolit ćemo i to, jer je stvarno nevažno piše li na satu 2 ili 4 h .. važno je sve ostalo.

 

-obrnuto, kad već kao 'argument' navedeš .. nije da se ljude zajebava, tj valjda posotji razlog.. što nam logika nalaže, da.. prihvaćam, vjerojatno je tako. .. no tad postanemo 'vjeronici' :) ili ne razmišljamo, odnosno ako je tako tad postoji kalkulacija.. ili obrnuto, ako to strana koja zagovara nešto ne nudi, možeš jednako logički pretpostaviti da im ta kalkulacija ne ide u prilog.. a što tad?

-što ako bi ušteda struje bila u nekoj konkretnoj satnici, pomaku.. ? gmt-nula-1-2-3.. bilo što, .. ja bi to tad prihvatio kao razlog da uzmemo upravo to vrijeme, no ako je stvar u struji tad hep želi veću zaradu, država uzme porez, nafta-mazut-elektrane.. trgovina, svi žele veću zaradu i imaju svoj interes koji je primarno veća zarada, ne manja potrošnja resursa pogotovo nešto što sam ne trošiš, ne zarađuješ, ne plaćaš.. ne tiče te se moguća korist ili šteta za druge nego za sebe.. tj meni kao osobi-pojedincu može biti zanimljivo hoće li mi hep dati jeftiniju struju u nekom dijelu dana za vešmašinu ili neće, ako hoće mogu tad upaliti.. uštedjeti ili kako želim, tj kao gorivo za aute, vozimo se kad cijena raste.. ponekad jer moramo a ponekad i obično vozikanje umjesto pješice, pa smo nacija pretilih po nekoj kalkulaciji koja je možda točna (a možda nije).. tj sve ovisi o onom tko gura neku agendu-ideju i razloge koje možda ima i mada nam to govori iz 'altruizma' prečesto se otkrije drugi-pravi razlog, pa tako sutkinja-sinkopa nije oslobodila horvatinčića jer je nježna i brižna osoba koja vjeruje u njegovu nevinost nego naprotiv zbog mita i boli je kiki za živote drugih, pravdu pa i posljedice koje će sad snositi.. ili neće, kao sanader-ostali?.. tj tko nam može reći koja kalkulacija je točna-dobra ili što u nekoj nedostaje, kako provjeriti osim 'vjerovati' ili biti naivan? .. nema altruizma, uvjek neki interes, biz-pravila-politika tj ne donose takve odluke altruisti nego politika-vlast-interesi pa odluka neće biti temeljem onog što bi pravi altruist nama preporučio (uz da je najpametnija osoba koja zna sve i savršeno drobra bez fige u džepu i sl. ideal-božanstvo.. razlog za 'vjeru') :) .. odluke, zakone ne donose takvi, nego oni drugi, kao sutkinja.. a kalkulacije su kao loto-reklame-dionice-bitkojin.. svi 'obećavaju' ali realno ne služe tome da mi dobijemo jackpot nego da oni dobiju te sitne novce par eura po listiću.. realnost.

 

edit-2.. ili kad smo već kod 'kalkulacija'.. pri čem mogu biti dobre-loše, potpune ili šuplje, s točnim ili netočnim podatcima, selektivno itd.. tj da bi se oslonili na kalkulacije moramo imati 'pravila', kao u svakoj igri, kriterije, što je gol, gdje je crta, ne kako tko želi-hoće..

-a tad postoji par mougćih rezutata, pa čisto logički, pokrijmo ih standardnom slavenskom trilogijom.. :) može?

-prvi slučaj, kalkulacija je točna..

... dokazuje da pomak radnog vremena štedi struju.. ali tad implicitno imamo i suprotno da drugo vrijeme troši više struje.. tj zašto tad kalkulatori nisu glavni kriterj ako je to glavni-osnovni kriterij? Da je to 1000g na nekoj vagi tad bi nam to bio kriterij, ako guramo takav kriterij, tad ga moramo i koristiti, odnosno ako u utrci ja budem brži od tebe, pobjedio sam samo ako smo mi jedini natjecatelji, ne ako postoji treći-četvrti od kojih jednako moram biti brži kao što oni mogu pobjediti-izgubiti.. tj ako postoji bolje-štedljivije vrijeme, tad to kao pravilo vrjedi univezalno za sve ili ne vrjiedi a tad nije pravilo i nećemo ni koristiti.

-ako nije točna.. hoćemo li je tad koristiti? odnosno što bi bilo koja kalkulacija pokazala, bilo da je točna ili netočna.. pokazala bi neku potrošnju, po satima, po razlici pomaka, za firme, za prijevoz, za kućanstva, za reklame, za prijenos sporta-nogometa-olimpijade koja može biti u minkenu ili camberi.. i čak netočna kalkulacija bi mogla pokazivati oscilacije kroz dan, po satima, po prometnoj gužvi s posla i na posao odnosno ako je i netočna može ukazati na ono što je faktor, što je povezano, što je konstanta ili promjenjivo u tom izračunu ili pomaku sata ili promjeni radnog vremena..

-zapnemo na prvom pitanju, jel kalkulacija točna ili nije.. dok u oba slučaja možemo nešto zaključiti čak točno-dobro... (a možemo i zabrijati-pogriješiti-zalutati).

-ako je točna i dokaže uštedu pomakom cagera s 1 na 2 .. može li tad drugačiji pomak dati drugačiji rezultat? mora.. ili ako nije druačiji tad znači da to nije čimbenik-faktor razlike... a tad se pitamo zašto već nije tako izklalkulirano, zašto te podatke nemamo.. dok se odgor krije upravo u tome, jer takva kalkulacija ne može to dokazati, odnosno dokazala bi da to ne dokazuje, dok je prije 50g možda dokazivala i to za industriju, dok je zakonom spojenih posuda kućasntvo plaćalo razliku-više.. upravo koliko su uštedjeli u industriji dnvevnim svjetlom jer ljudi neovisno gdje su, na poslu ili kod kuće koriste struju-svjetlo ili rade ili spavaju ili jedu ili kuhaju ili gledaju tv ili peru veš.. a ako su na poslu tad to ne troše doma nego je to trošak industrije.. tj ako si po danu u firmi tad si kod kuće po noći i tad za kuhanje trošiš struju-svjetlo da bi vidio kuhati, tj promjena se svodi na to tko plaća račun, ne na potrošnju, odnosno razlika može biti u centralizirano-disperziranom dijelu gdje kao optimalno imamo centralizirano u firmi za sve zaposlenike dok u kući imamo pojedine tj razlika je kao korištenja osobnog auta za put na posao ili javnog prijevoza.. ali i autonomija koja s tim ide.. pa plaćaš zet-kartu ili imaš auto s troškovima.. koji su normalno veći nego centralizirano za sve i to plaća građanin, mada plaća u svakom obliku, što kroz manju-veću plaću, uspještnost firme koja većim-manjim troškom boje posluje a tad tom plaćom plaća svoju vešmašinu, auto i režije.. koje zbog auta i struje napravi kod kuće a da radi 100% vremena u firmi tad taj trošak ne bi imao osobno pa ni potrošnju recimo u kući ako je beskućnik.

treći slučaj-mogućnost, osim dva da je ili nije točno kao i to da utječe ili ne utječe na rezultat kumulativne-globalne-ukupne potrošnje društva ili kontinenta.. je da upće nije u tome stvar, da oznaka na satu nema veze s potrošnjom, što je u globalnom i digitaliziranom svijetu postalo normalno dok je prije par stoljeća radius osobe bio ograničen recimo danom hoda pa tako i radno mjesto koje može biti online a firma s druge strane svijeta.

.. tv program? nekad je dnevnik bio u 19:30, crtić u 19:15.. desetljeća ista shema do relativno nedavno.

-bio je prvi program, drugi program.. pa duuugo ništa (osim austrija ili regionalno yu-slovenija-sarajevo ili italija ovisno tko što lovi..)

-tv program je završavao iza 22h, kafići ili tad 'diskoteke' su radile do 22-23.. prvi izlazak u klub u to vrjeme, fajrunt u 22h, pa kasnije 23, 0-1-2... danas klinci ne izlaze van prije 22h, ovisno o autu-godinama skupljaju ih roditelji ujutro oko 4h.. što se pomaklo?

-kad je osoba išla spavati.. mrkli mrak, moraš se dići ujutro, iza 22-23 u tjednu naprosto nije bilo ničeg (osim sviranja na gitari, tulumi i sl.) i tad je recimo spavanje od 23 do 7 bilo dovoljno za školarca, tj treba spavati 5-7h, može 6h sna.. dok su se radnici dizali od 4-5 i krenuli na posao busem barem sat do posla, malo tko je imao auto... a posao je počeo u 6h i završio u 14h.. tad je osoba imala dovoljno dana za osobne potrebe, obitelj hobi i gledanje crtića-dnevnika, neki fim ili serija navečer, kviskoteka.. i spavanje, idući dan idući ciklus.

 

-sad? koliko tv kanala, koliko traju i kad se gase ako se gasi emitiranje.. dok većina emitira nonstop.. i tako se pomaklo sve ostalo, ne samo gledanje boxmeča u usa ili košarke, pa smo ponekad u 3-4 to gledali i opet se digli na vrijeme za školu-posao.. dok je sad to nonstop, globalno i više nema ni potrebe gledati, snimalica, .. bilo što, jer tad još nije bilo ni dostupnih vhs-ica snimača.. tek kasnije, a tad kasnije imamo 3. i 4. program, tj to je već doba pomaka sata koji je postao rutina koja je tad mogla biti odbačena umjesto tek danas.. a danas nije odbačena mada je odluka već donesena jer se ne možemo dogovoriti kad bi tko radio-spavao ili gledao tv pri čemu tv radi nonstop kao i sve ostalo.. i solomonski bi za većinu radnika-školaraca bilo zgodno ili prihvatljivo da se ukine umjesto sata-pomaka samo radno vrjieme-posao-škola :) .. no ni to nije baš izgledno.

 

-što imamo kao nasljeđe tih vremena.. imamo noćnu jeftiniju struju hepa.. nije 22h palo s neba nego je to bilo tako, granica i većina-masa ljudi dok se pojedinci ne gledaju jer su nevažni za masu.

-danas, ljeto-zima, klima ili grijanje.. za hep nema razlike tj nekad je vršna potrošnja bila po zimi, sad se isto događa po ljeti zbog klimauređaja.

-da kroz dan ne rade kafići, uštedjeli bi struju.. zatvorimo kafiće! .. turizam? kafić ključ u bravu?

-da ne rade banke, manje bi trošile struju.. zatvorimo banke, bolnice, škole.. radna mjesta! .. povikaše naivni seljani, školarci, svi, jer svi to želimo, no realnost nas lupi u dupe.. :)

-neka mjesta, manja raskršća, recimo izvan gužve, noćno, isključe se semafori i radi samo žuto-upozorenje.. možda troši manje struje u tom modu? ako da, to je ok, ako je isto ipet ok, jer možda olakšava promet, nema nepotrebnog čekanja na crvenom jer je prazna cesta.. i time uštedi auto koju kap, manje co2 itd.. ima smisla, čak kad ne štedi sam semafor ili grad-građani koji to plaćaju porez-prirezom... no što ako to proširimo na ostalo, na dan, na gužvu kad je potrebno? .. što kad ljudi krenu na posao? kad god to bilo kao špica tad nam semafor treba, mora raditi jer će inače biti sudari-zastoji tj veća šteta od uštede, zar ne? tome i služi, no optimalno raspolaganje nije baš nešto što možemo optimalno za svaki slučaj znati, dok generički za jedno mjesto ne znači identično za drugo, na nekoj prometnoj ruti ili zabit.. pa do naprosto broja ljudi u kvartu.

 

-rotori.. i ostalo u organizaciji i riješenju prometa, ne samo semafori, nego i priključne trake, čepovi, dovoljno kapacitirane prometnice i preglednost kojom se izbjegava često nepotreban sudar-zastoj pa je ponekad samo dovoljno pametno posložiti propise, trake, regulaciju.. no ni to se ne radi ili imamo lobotomnih primjera i mjesta gdje se sudari moraju događati jer je naprosto tako loše napravljeno.. a to je opet trošenje resursa, nepotrebno-štetno.

 

-postoje studije, izračuni, pravila.. što veći grad, koncentracija ljudi, to veći biz-novac-zarada.. ne linearno po osobi nego progresivno, pa tako veći grad dodatno zarađuje +15 u odnosu na dva-polovična manja, čistom koncentracijom, akcijom, zanimljivostima, optimizacijom.. ili srećom, lokacijom pa ni to ne možemo ukalkulirati u čudnovatu formulu .. dok svaka znamenitost kao katedrala, zidine, toranj.. privlači i generira zaradu a tad je recimo osvjetljenje mada trošak povećanje zarade, jer će turista doći, slikati se, potrošiti.. tj neće doći ako nema ničeg a tad nema ni zarade tj što je važnije, zaraditi više ili uštedjeti 100% od ničeg? .. osim igre riječi jasno je da je bolje zaraditi više nego ništa neovisno što je i trošak ništa jer ništa nam ne koristi ničemu, odnosno klinac ne bi rano u školu ali bi što ranije iz škole van.. no ako ima zadani timeline kad god ga on proizvoljno odredi tad će neovisno kad ode +to vrijeme provesti u školi ili markirati.. uz problem što ne može pojedinac odrediti rad ostatka društva-institucija pa se mora prilagoditi, muhamed-brdu pravilo.. i to vrijedi za sve nas, radnike-neradnike, ostale.. kao i za radno vrijeme trgovina koje mogu raditi duže ili nonstop što mi kao kupcu može odgovarati osim da sam ja radnik koji radi nonstop u toj trogovini ili kao što sad zabranjuju rad svih nedjelja 16 godišnje.. što neće skoro ništa pormjeniti ili vidjet ćemo.. no kupit ću kruh i mlijeko dan prije ili poslje što znači da za trgovinu neće biti razlika, pa čak i suprotno, neradni dan je manji trošak za recimo struju.. i tad će se svega potrošiti manje, dok će ukupni mjesečni promet robe u tim trgovinama ostati isti jer kruh jedemo, gorivo trošimo, neovisno o danu-mjesecu-tjednu.. jer su takvi resursi a sve se svede na to kad smo što navikli ili osobni stav za nešto što je osobno i za jednu osobu neki plus znači za drugu minus jer se svede na zakon spojenih posuda kao što u pokeru možemo zaraditi ulog no isti ulog je ona druga osoba izgubila, nije stvoren iz ničeg.. i za globalno svemir zapravo nije važno tko pobjedi u tom pokeru ili ima li osoba a-b-c u džepu novčanicu ili ona druga ima istu novčanicu.. a isto je s radnim vremenom, oznaci na satu-cageru ili pomaku tj relativnost i referenca, brdo i muhamed..

 

-što ćemo tad s kalkulacijama? koje su dobre-točne ili kako kontroliramo faktore-točnost vs natezanja svake strane na svoju-interese do tog da im 'vjerujemo' u točnost bez činjenica-dokaza?..

-dajte mi neki takav calculator .. (i pomaknut ću Zemlju.. to za polugu znate) i prihvatit ću to vrijeme koje calculator kaže kao bolje, pri čemu mora reći i što je lošije ili manje-bolje ili naprosto ne barata s pravom formulom.

-recimo da to ispadne kao +3 sata.. može, prodano, prihvaćam.. prihvaćaju li ostali, eu? možemo li tad u par minuta to riješiti? .. ili će opet interesi pojedine zemlje i koordinata koje su zadane imati prioritet? bi li finac prihvatio takav ugovor-uvjet da po istom kriteriju on prihvati vrijeme koje odredi kalkulacija koja može biti npr zimsko-naše, normalno vrijeme bez +1 pomaka? .. ili će netko sad imati svoje želje, ja bi ovo, ja ono?

dabar_solta_V2 sub 1.4.2023 17:41

jeli stvarno toliki problem ostavit vrijeme fiksno? 

firme ionako stavljaju radno vrijeme kako kome paše, škole će ionako od 9 do 5 stavit.


ako baš žele pratit sunce šta ne mjenjaju sat minutu po minutu x puta godišnje? svi satovi su nam preko ntp ionako koji to odradi bez problema automatski..

ovaj nagli skok dva puta godišnje je problem.