MasterOfDisaster čet 23.9.2021 07:22

Mislim da je ovo najbitnija rečenica koja zapravo sve objašnjava na žalost:

"Valja istaknuti da ova vijest stiže nakon što su se diplomatski odnosi između Kine i Litve pogoršali, što je rezultiralo povlačenjem veleposlanika iz obe zemlje."

T700 čet 23.9.2021 10:09
MalZel kaže...

Kinezi dobro rade mobilne uređaje! 

 Rade dobro mobilne uređaje jer znaju dobro izrabit radnika za sitniš. Ako bi išli u ekonomski rat protiv Kine, izgubili bi, mi nismo u mogučnosti izrabiti radnika kao Kinezi. 

Možda se situacija preokrene kad se budu roboti počeli upotrebljavati svugdje, pa kinezi neće više biti vodeći na tom području. 

 

 

 

MasterOfDisaster čet 23.9.2021 11:21
T700 kaže...
MalZel kaže...

Kinezi dobro rade mobilne uređaje! 

 Rade dobro mobilne uređaje jer znaju dobro izrabit radnika za sitniš. Ako bi išli u ekonomski rat protiv Kine, izgubili bi, mi nismo u mogučnosti izrabiti radnika kao Kinezi. 

Možda se situacija preokrene kad se budu roboti počeli upotrebljavati svugdje, pa kinezi neće više biti vodeći na tom području. 

 

 

 

Pa ne znam baš, koliko vidim (LINK) njihova minimalna plaća je 3.000 kn tako da baš nisu daleko od nas, a da ne govorim o hrvatskim poslodavcima koji će i vlasitu majku zahebat oko plaće, oko isplate, oko prijave, oko svega. Uspoređivati nas kao da smo mi neka uređena i razvijena zemlja je smiješno, daleko smo mi od toga, a Kina je ekonomski div, sada vjerojatno i No.1 u svijetu. U SAD-u ljudi rade 3 posla da bi vratili sve kredite i plaćali režije i ostale pizdarije, baš im je bolje i baš im zavidim. Imaju veću satnicu nego kinezi i dalje su stalno u minusima i dužni Bogu i Vragu.

segregator čet 23.9.2021 11:43
T700 kaže...
MalZel kaže...

Kinezi dobro rade mobilne uređaje! 

 Rade dobro mobilne uređaje jer znaju dobro izrabit radnika za sitniš. Ako bi išli u ekonomski rat protiv Kine, izgubili bi, mi nismo u mogučnosti izrabiti radnika kao Kinezi. 

Možda se situacija preokrene kad se budu roboti počeli upotrebljavati svugdje, pa kinezi neće više biti vodeći na tom području. 

 

 

 

 

Mi već izrabljujemo radnike više nego Kinezi

BlueMax čet 23.9.2021 11:46
T700 kaže...
MalZel kaže...

Kinezi dobro rade mobilne uređaje! 

 Rade dobro mobilne uređaje jer znaju dobro izrabit radnika za sitniš. Ako bi išli u ekonomski rat protiv Kine, izgubili bi, mi nismo u mogučnosti izrabiti radnika kao Kinezi. 

Možda se situacija preokrene kad se budu roboti počeli upotrebljavati svugdje, pa kinezi neće više biti vodeći na tom području. 

 

 

 

 Kinezi znaju izrabiti radnika? U Kini ako poslodavac ne plati radnika ide direktno u zatvor. Kod nas ti da ugovor na određeno, pa ga produžava pa ti kad ga više zakonski ne može produžiti da otkaz ili promijeni firmu pa nanovo.

Ajmo dalje.

Gdje se proizvode iPhone, Pixel, Nokia ili bilo koji drugi smartphone koji se smatra zapadnjačkim? Sve se to štanca u Kini, jedino još J. Koreja ima djelimičnu proizvodnju no i oni ovise o kinezima. Misliš da u istoj tvornici na liniji koja proizvodi npr. memoriju za Xiaomi izrabljuju radnika a na onoj za iPhone nisu?

Minimalna plaća u Kini je 300€, otprilike kolika i u Hrvatskoj a prosječna je 830€, opet tu negdje s nama. A troškovi su puno manji pa ti gledaj koga se tu izrabljuje.

Zaporožac čet 23.9.2021 12:06
MasterOfDisaster kaže...

 

 

 

Pa ne znam baš, koliko vidim (LINK) njihova minimalna plaća je 3.000 kn tako da baš nisu daleko od nas, a da ne govorim o hrvatskim poslodavcima koji će i vlasitu majku zahebat oko plaće, oko isplate, oko prijave, oko svega. Uspoređivati nas kao da smo mi neka uređena i razvijena zemlja je smiješno, daleko smo mi od toga, a Kina je ekonomski div, sada vjerojatno i No.1 u svijetu. U SAD-u ljudi rade 3 posla da bi vratili sve kredite i plaćali režije i ostale pizdarije, baš im je bolje i baš im zavidim. Imaju veću satnicu nego kinezi i dalje su stalno u minusima i dužni Bogu i Vragu.

Koliko sam pročitao.... najviša je samo u Šangaju i to 400 $ što je 2.557 kn.

Ostale provincije imaju 308 $ min mjesečno.

 

Kad je već Kina "ekonomski div" kako kažeš a je, to je činjenica, to su sramotno niske minimalne plaće.

O U.S.A ne bih, jer nije tema.

MasterOfDisaster čet 23.9.2021 12:44
Zaporožac kaže...

 Prosječna plaća u Kini kreće se od 7.410 juana mjesečno (1.145 USD) do 1.31.000 juana (20.245 USD) mjesečno - pri čemu je 7.410 juana minimalna plaća, a 1.31100 juana maksimalna plaća.

 

e, sad, ili onaj gore link ne valja.... je li prosječna, ili minimalna 

Pa ne znam šta nije jasno, minimalna plaća je 2.400 kn, prosječna je 7.300 kn , a maksimalna plaća je 129.500 kn.

Čitaj sa razumijevanjem.

Entry Point čet 23.9.2021 12:44
Zechina kaže...

To smo već predvidjeli, čim je Xiaomi prestigao Apple, i napad isprva putem satelita - upravo kao što je to odradeno s Huaweijem. Da ne spominjem Nokiu i "prijateljsko preuzimanje" i eutanaziju.

 Ne treba njih nitko sa zapada napadati, Winnie the Pooh to sam odrađuje kroz komitet kao što se vidi na primjeru Tencent-a, Evergrande-a i ostalih mega korporacija.

 

 

Entry Point čet 23.9.2021 12:50
MasterOfDisaster kaže...

Pa ne znam šta nije jasno, minimalna plaća je 2.400 kn, prosječna je 7.300 kn , a maksimalna plaća je 129.500 kn.

Čitaj sa razumijevanjem.

 To su gluposti. Gleda se BDP po stanovniku, koji je jedini realan pogled na stanje. BDP po stanovniku u Kini jest skoro upola manjih nego u hrvatskoj, što s obzirom na njihov ukupni BDP ukazuje na duboke nejednakosti u njihovom društu.

 

Dakle BDP/stanovniku u kini -  $8000

BDP/stanovniku u hrvatskoj - $14000

 

Za usporedbu, BDP/stanovniku u USA - $65000. Što ukazuje da je prosječan USA radnik 2 ili više puta produktivniji od Kineskog (statistički).

segregator čet 23.9.2021 12:58
Zaporožac kaže...
60nine kaže...

a nitko od vas ne gleda koliko Kinez toga može kupiti s 300-400$, a koliko Hrvat...

 koliko može Kinez a koliko Hrvat ?

 

Imaš usporedbu jedan post iznad tvoga, Split vs Chengdu

 

Inače

 

"In 2020, GDP per capita for China was 10,484 US dollars. GDP per capita of China increased

from 1,045 US dollars in 2001 to 10,484 US dollars in 2020 growing at an average annual rate of 13.17%."

 

ostalo nam je samo 3-4 godine da se možemo i tim podatkom hvaliti

60nine čet 23.9.2021 13:04
Zaporožac kaže...
60nine kaže...

a nitko od vas ne gleda koliko Kinez toga može kupiti s 300-400$, a koliko Hrvat...

 koliko može Kinez a koliko Hrvat ?

 

nekako sam siguran da može puno više kupiti za te novce nego mi, mislim na neke osnovne životne potrebe...

rambox čet 23.9.2021 13:08
T700 kaže...

 Rade dobro mobilne uređaje jer znaju dobro izrabit radnika za sitniš. Ako bi išli u ekonomski rat protiv Kine, izgubili bi, mi nismo u mogučnosti izrabiti radnika kao Kinezi. 

Možda se situacija preokrene kad se budu roboti počeli upotrebljavati svugdje, pa kinezi neće više biti vodeći na tom području. 

 

 

 

Koji ekonomski rat protiv Kine, ili daj mi nađi Amerikanca koji če radit za istu lovu kao i Kinez+proizvodit bilo koju Jabučarsku bižuteriju.

 

Samsung veči dio svojih raznih proizvodnih pogona ima doma u Južnoj Koreji. Ako zagusti eto nije sve propalo, u odnosu na tipičnu firmu kao Apple koja nema svojih proizvodnih pogona i relano sama ne proizvodi niti iglu ili čašu itd.

 

Zato su velike firme i pobigle u Kinu, radi uštede u proizvodnji dakle što veči profit.Tko če proizvodit Jabučarsku iPhone bižuteriju, ako recimo sutra stane proizvodnja u Kini?Kad se čaša prelije onda nastaje cirkus, a upravo to naš čeka u budučnosti novi globalni sukobi radi intresa i profita.