Gallu sub 16.10.2021 00:22

Jbg. Uvijek će biti nekih minusa. Ne možemo jednostavno samo postati defetisti i reć bolimekita nek sve ode kvragu.
Kumulativno neke zemlje zagađuju više, ali ako pogledamo njihov ekološki otisak per capita - europljani su značajno gori. Krenimo od sebe i nadajmo se da će i drugi doći do te točke razvitka kao mi sada...

ivan dragi sub 16.10.2021 00:29
Gallu kaže...

Prićaš da ako ima nafte u blizini treba palit naftu... A mi imamo vode u blizini na pretek, zašto ne to iskorisitit? Nama je sasvim realan scenarij 75% hidro, 25% drugi obnovljivi izvori + sustav za pohranu energije. 

Govorim o već izgrađenim postrojenjima koje treba iskoristiti kad su već izgrađeni i ukupnom zbiru emisija plinova.

 

Mi realno nemamo problema sa CO2 ispuhom. Jedna njemačka TE ispljune više nego cijela RH, a Eu prosjek po glavi je 50% viši od našeg tako da smo libero. No dio smo i EU pa ako se planiraju nekakve nuklearke...

 

Inače jedan zanimljiv PDF za izvor informacija o RH (općih statističkih i svakakvih):

Energija_u_Hrvatskoj_2019-2.pdf (gov.hr)

 

Al Crane sub 16.10.2021 01:49

Ne planiraju se, to su mokre želje nuklearnih lobista, Borisa Džonsona, Viktora Morbana i Adolfa Hitlera... naprotiv, odustalo se i od skoro sve već prije započete gradnje.

Kad smo kod lobista, nitko nema komentar na detektirane pukotine po gomili europskih reaktora?

dani_os sub 16.10.2021 13:02
Gallu kaže...
ZaliazniMacan kaže...

Otkad je krenulo ekologija i čista energija i slične gluposti jer niti se vjektroelektrane i solarne elektrane ne proizvodu na Marsu od karbonski neutralnih materijala cijene energije energenata i općenito proizvoda nikad nisu bile skuplje... 

Što je zanimljivo sve unutar te zelene brige se propagira kao samoodrzivost i slične priče pa ajmo onda stavit svu plastiku van zakona i više bi se postiglo nego da sve nuklearke zamjenimo solarom ili vjetrom što je praktički nemoguće ali lijepo se zanositi glupavim idejama...

Plus toga lijepo je u neke takve glupe projekte ulupati miljarde koje teško da bi se ulupale u neki nezeleni projekt.... 

Mislim danas vidimo zapravo da ta briga za zelenu zemlju zapravo stvara jednako zagađenje kao i prije samo sad nije u razvijenom državama nego se malo maklo u kinu Afriku i slične tepihe di onda vrli političari mogu zelenim vegetarijancima pričat kako je sve idealno i kako za 50 godina ćemo se svi vozit na struju a infrastruktura za to ko je šljivi ionako će se sve punit wirelessom ko mobitel.... 

 

Ne postoji tehnologija proizvodnje energije koja nije štetna za okoliš. Ima boljih i ima lošijih. Problem nije ideja svih sustava zaštita okoliša. Generalno je većina toga dobro zamišljeno. Problem je realizacija. A tu treba biti stručan.

Briga za okoliš ne radi jednako zagađenje. Imamo od njega višestruke korisit. Zamisli da nisu napravljene procedure zbrinjavanja nuklearnog otpada, da su ispusti automobila ostali ispod euro 1 standarda ili da nisu zabranjene supstance koje oštećuju ozonski omotač i slično. Svijet bi danas bio jako ružno mjesto.

 zamisli ti da nikad nisu napravili nuklearnu elektranu?

bdw:

zbrinjavanje vode iz nuklerne elktrane u japanu je da ju ispuste u more...

jel su to te procedure zbrinjavanja nukleranog otpada?

opetzajebancija sub 16.10.2021 19:51
Al Crane kaže...
opetzajebancija kaže...
Al Crane kaže...
10alex kaže...

Ako netko prati Korada Korlevica, ono je iznjeo gotovo identicne probleme sa solarnim i vjetro elektranama. Zakljucak je da ih mi za sada ne znamo efikasno pohraniti za upotrebu kad nema sunca ili vjetra. A da ne spominjem kad bi nekim cudom svi automobili danas presli na elektricne ne bi bilo dovoljno struje za to (isto rijeci od g. Koradeta) tj. u buducnosti ce trebati jos puno vise el. energije.

Po meni, slagali se mi sa tim ili ne, jedino rijesenje su nuklearke.

 
K.K. je astronom, po čemu bi trebao biti neki autoritet za energetiku?
Što se tiče efikasne pohrane - neki ipak znaju:
https://www.bug.hr/znanost/kemijskim-satlom-do-ekoloske-proizvodnje-amonijaka-21876

Javi kad stigne rješenje za opću dekomisiju nuklearnih reaktora i skladištenje visokoradioaktivnog otpada.

 Je Korado Korlević je astronom, na zvjezdarnici Višnjan - Tićan, i tamo radi odličan posao i cjenjen je vani više nego kod nas...

 

 Ono šta je kolega spomenuo, Korado i novinar Elvis vode radijsku emisiju Explora i tamo razglabaju o raznim problemima, kod nas i u svijetu, I zbog toga su trn u oku nekim našim vlastodršcima jer kritizira otvoreno... 

On nije autoritet u Energetici i on to ne tvrdi, i uvjek kaže da trebamo sami stražiti to šta su oni spomenuli u emisiji... I postoje rešenja za nuklearni otpad, samo treba izgraditi takve reaktore koji bi to riješili... 

 

LP...

 
Ja mislim da bi gospodin Korlević bio mnogo veći trn u oku države, balvan čak, da kritizira to što vlada RH skriva s koliko subvencionira domaću fosilnu industriju. Inače, svaka čast na njegovom populariziranju astronomije, i ja ga volim poslušati, ali u području nuklearne energetike i tehnologije može samo iznijeti svoje laičko mišljenje. Zato bih svima preporučio da potraže zbilja stručne ljude, na znanstveno validnim sajtovima, i van ove naše intelektualne žabokrečine (sačuvajmebože pozivanja na Tonči Tadića).

 



"I postoje rešenja za nuklearni otpad, samo treba izgraditi takve reaktore koji bi to riješili..." 
- samo je s tim reaktorima problem što postoje jedino u mašti pronuklearnih lobista, i teško da će u dogledno vrijeme biti drugačije, kao i ostali vrlo optimistično nazvani "adwanced" reaktori, a koje pravi stručnjaci zovu Power-Point Reaktori, jer eto postoje jedino u powerpoint prezentacijama u crowdfunding inicijativama.


A što je s dekomisijom (dekontaminacijom, razmontiravanjem, odlaganjem...) samih reaktora (već postojećih cca 550 i eventualno budućih)? Je li gospodin Korlević kad pričao o tome koliki je to problem?

 

 

 Slažem se sa tobom da Korado Korlević  laik u tom prodruču, nuklearne fizije. I on to sam kaže , ali iznosi razne mogučnosti koje postoje u nuklearnoj fiziji. 

 

rešenje za nuklearni otpad , samo je u to doba je bilo nepotrebno za razvijati jer je su trebali drugi reaktori da proizvode nešto preventivno... Nije powerpoint

 

ZaliazniMacan sub 16.10.2021 20:41

Japan je isto zelena energija solar vjetar plin pa kad treba hladit reaktor da ne prsne ajmo upumpamo malo mora što je to... To su hipokriti samo takvi...  Isto kao u americi kao svi se bore za zeleno i ekologiju smatraju trumpa ekološkim hitlerom i slično onda se desi da pukne cijev u meksičkom zaljeva i sva ekologija pardon nafta pada u more... 

Većina zadanih zemalja i razvijenih država je industriju maklo gdje je jeftina radna snaga i gdje ekološki ništa nije problem ako tvornica i ubije ko u indiji ko zna koliko ljudi i preseli miljunski grad to nije bitno jer onda ti zapadnjacki političari mogu se vozit na biciklu i propagira zdrav i ekološki način života...  Ko da se ekološke stvari u Filipinima indiji kini Vijetnamu i drugdje uopće ne odražava na nas...  

Zato sam protiv gluposti a solarne elektrane i vjetroelektrane kao kičma proizvodnje električne energije je moguća na malom broju lokalnih podrucja i trenutno ništa ne može zamijeniti hidroelektrane nuklearke elektrane na plin...  Ko kaže da može nema pojma o čemu priča...  Jedino ako ukinemo velike potrošače bilo industrijski bilo kući...  Jedna velika peć za taljenje ako nije na plin nego na struju potroši energije ko manji grad ali eto sunce sije i topi metal.... A da ne govorim recimo potrošnja velikog broda koji ima dizel generatore cca 50 do 90MW to će sve kineske baterije napajat isto ko i kamione sa ogromnim okretnim momentom... 

Lipo je imat glavu u pijesku ali kad se izvadi iz pijeska obično slijedi samaranje....

Feudalac ned 17.10.2021 11:02

Gallu:

Nijemci nisu trebali ništa nadomjestiti jer cijelo vrijeme imaju višak i izvoze el. energiju. Zločesto bi se moglo protumačiti da su nastavili izvoziti prljavu struju iz ugljena (nije ih isplativo kompletno zaustavljati svaki dan iznova) dok obnovljivu koriste za efektivno subvencioniranje domaće industrije (veći potrošači praktično imaju jednu od najjeftinijih tarifa u svijetu, neki su se čak tako snašli da im njemačka plaća da preuzmu viškove)

ZaliazniMacan ned 17.10.2021 23:43

Da to se primjenjuje u svim radionicama i talionicama i sličnim pistrojenjima po europi pogotovo u uk gdje bi trebalo dodat još koji m2 jer bi otopila metal 2045....

Točno takvi projekti su super na papiru u realnosti su samo da se uzme lova od zelenih fondova jer s ovim nešto ozbiljno radit 😂...  

Realno u industriji vjetroelektrane i solarne elektrane nemaju što tražit za opskrbu manjih visokoefikasnih toplinski izoliranost kuca još mogu proći u sredinama di ima dosta vjetra i sunca ali trošak toga je toliki da je isplatljivost na granici iako vi računaju kako otplate sve i zarađuju u roku od 5 do 10 godina...  A to je tako u idealnom svijetu gdje su gubitci konstantni ne računa se da će nešto crknit jer eto boze moj elektronika voli crknit i slične stvari što se ne uzimaju u obzir... 

Al Crane pon 18.10.2021 11:12
opetzajebancija kaže...
Al Crane kaže...
opetzajebancija kaže...
Al Crane kaže...
10alex kaže...

Ako netko prati Korada Korlevica, ono je iznjeo gotovo identicne probleme sa solarnim i vjetro elektranama. Zakljucak je da ih mi za sada ne znamo efikasno pohraniti za upotrebu kad nema sunca ili vjetra. A da ne spominjem kad bi nekim cudom svi automobili danas presli na elektricne ne bi bilo dovoljno struje za to (isto rijeci od g. Koradeta) tj. u buducnosti ce trebati jos puno vise el. energije.

Po meni, slagali se mi sa tim ili ne, jedino rijesenje su nuklearke.

 
K.K. je astronom, po čemu bi trebao biti neki autoritet za energetiku?
Što se tiče efikasne pohrane - neki ipak znaju:
https://www.bug.hr/znanost/kemijskim-satlom-do-ekoloske-proizvodnje-amonijaka-21876

Javi kad stigne rješenje za opću dekomisiju nuklearnih reaktora i skladištenje visokoradioaktivnog otpada.

 Je Korado Korlević je astronom, na zvjezdarnici Višnjan - Tićan, i tamo radi odličan posao i cjenjen je vani više nego kod nas...

 

 Ono šta je kolega spomenuo, Korado i novinar Elvis vode radijsku emisiju Explora i tamo razglabaju o raznim problemima, kod nas i u svijetu, I zbog toga su trn u oku nekim našim vlastodršcima jer kritizira otvoreno... 

On nije autoritet u Energetici i on to ne tvrdi, i uvjek kaže da trebamo sami stražiti to šta su oni spomenuli u emisiji... I postoje rešenja za nuklearni otpad, samo treba izgraditi takve reaktore koji bi to riješili... 

 

LP...

 
Ja mislim da bi gospodin Korlević bio mnogo veći trn u oku države, balvan čak, da kritizira to što vlada RH skriva s koliko subvencionira domaću fosilnu industriju. Inače, svaka čast na njegovom populariziranju astronomije, i ja ga volim poslušati, ali u području nuklearne energetike i tehnologije može samo iznijeti svoje laičko mišljenje. Zato bih svima preporučio da potraže zbilja stručne ljude, na znanstveno validnim sajtovima, i van ove naše intelektualne žabokrečine (sačuvajmebože pozivanja na Tonči Tadića).

 



"I postoje rešenja za nuklearni otpad, samo treba izgraditi takve reaktore koji bi to riješili..." 
- samo je s tim reaktorima problem što postoje jedino u mašti pronuklearnih lobista, i teško da će u dogledno vrijeme biti drugačije, kao i ostali vrlo optimistično nazvani "adwanced" reaktori, a koje pravi stručnjaci zovu Power-Point Reaktori, jer eto postoje jedino u powerpoint prezentacijama u crowdfunding inicijativama.


A što je s dekomisijom (dekontaminacijom, razmontiravanjem, odlaganjem...) samih reaktora (već postojećih cca 550 i eventualno budućih)? Je li gospodin Korlević kad pričao o tome koliki je to problem?

 

 

 Slažem se sa tobom da Korado Korlević  laik u tom prodruču, nuklearne fizije. I on to sam kaže , ali iznosi razne mogučnosti koje postoje u nuklearnoj fiziji. 

 

rešenje za nuklearni otpad , samo je u to doba je bilo nepotrebno za razvijati jer je su trebali drugi reaktori da proizvode nešto preventivno... Nije powerpoint

 

 
... fisija...

Nije powerpoint, samo je tekst prepisan s engleske wiki, s time da je jedan dio "slučajno" izostavljen:
https://en.wikipedia.org/wiki/Molten_salt_reactor#Disadvantages
i zbog tih disadvantages i danas ih je potrebno još razvijati, zato i postoje te crowdfunding kompanije.

Kad pronađem tekst koji je pisao fizičar koji je dugo godina radio na razvoju LFTR u Oak Ridge Nacionalnom Laboratoriju, linkat ću ti ga, ali unaprijed ti mogu reći da ne isijava optimizam pronuklearnih lobista.

A što se tiče tih štrumfastičnih mini-nuklearnih reaktora koje koristi (američka) vojska, osim što su još skuplji za komercijalnu upotrebu od već nečuveno skupih standardnih, nitko još nije na čisto s time kako da ih se riješi.

The U.S. Navy Is Having a Hell of a Time Dismantling the USS Enterprise

Al Crane pon 18.10.2021 11:41
ZaliazniMacan kaže...

Da to se primjenjuje u svim radionicama i talionicama i sličnim pistrojenjima po europi pogotovo u uk gdje bi trebalo dodat još koji m2 jer bi otopila metal 2045....

Točno takvi projekti su super na papiru u realnosti su samo da se uzme lova od zelenih fondova jer s ovim nešto ozbiljno radit 😂...  

Realno u industriji vjetroelektrane i solarne elektrane nemaju što tražit za opskrbu manjih visokoefikasnih toplinski izoliranost kuca još mogu proći u sredinama di ima dosta vjetra i sunca ali trošak toga je toliki da je isplatljivost na granici iako vi računaju kako otplate sve i zarađuju u roku od 5 do 10 godina...  A to je tako u idealnom svijetu gdje su gubitci konstantni ne računa se da će nešto crknit jer eto boze moj elektronika voli crknit i slične stvari što se ne uzimaju u obzir... 

 
Evo sad opet malo vijesti iz stvarnog svijeta:

‘Green steel’: Swedish company ships first batch made without using coal
https://www.theguardian.com/science/2021/aug/19/green-steel-swedish-company-ships-first-batch-made-without-using-coal

 


slično je i s proizvodnjom cementa:

Sus­tain­able ce­ment pro­duc­tion – can so­lar en­er­gy re­place fos­sil fu­els?
https://www.dlr.de/content/en/articles/news/2019/01/20190201_sustainable-cement-production.html

Cement production with Concentrated Solar Power
https://helioscsp.com/cement-production-with-concentrated-solar-power/

How Renewable Energy Could Support the Cement Industry's Energy Demand
https://www.linkedin.com/pulse/how-renewable-energy-could-support-cement-industrys-demand-jolapara/

dani_os pon 18.10.2021 18:24
Gallu kaže...
Baterije se sasvim lijepo mogu reciklirati. Problem je što do sada nije bilo financijske inicijative (pre malo baterija za pokretanje pogona za reciklažu).
FN i vjetrenjače sami ne. Ali ako se doda hidro i pohrana energije, može se napraviti stabilan sustav.

ceg ima dovoljno ako nema baterija?  kolko to treba baterija za reciklazu?

stakla isto nema dovoljno da se pocne reciklirirat?

inace boca je isto naglo skocila potraznja zadnjih godina...

boce od mljeka i jogurta nisu bile u uporabi neko vrijeme pa ih zato nisu otkupljivali, a sad ih ponovo otkuplju...

 

 

 

Feudalac uto 19.10.2021 15:21

Gallu:

Kod tih studija uvijek nešto fali. Recimo izgradnja mreže do svakog pojedinog par megavatnog agregata. Ili se pravimo da povremeni izvori poput sunca i vjetra ne trebaju spremanje energije na određeno razdoblje (ne spominji bogom dane uvjete koje ima slijepo crijevo svijeta, aka naša hrvatska). Probaj to izvesti na razini najvećeg potrošača/proizvođača u eu.

opetzajebancija uto 19.10.2021 19:05
Al Crane kaže...
opetzajebancija kaže...
Al Crane kaže...
opetzajebancija kaže...
Al Crane kaže...
10alex kaže...

Ako netko prati Korada Korlevica, ono je iznjeo gotovo identicne probleme sa solarnim i vjetro elektranama. Zakljucak je da ih mi za sada ne znamo efikasno pohraniti za upotrebu kad nema sunca ili vjetra. A da ne spominjem kad bi nekim cudom svi automobili danas presli na elektricne ne bi bilo dovoljno struje za to (isto rijeci od g. Koradeta) tj. u buducnosti ce trebati jos puno vise el. energije.

Po meni, slagali se mi sa tim ili ne, jedino rijesenje su nuklearke.

 
K.K. je astronom, po čemu bi trebao biti neki autoritet za energetiku?
Što se tiče efikasne pohrane - neki ipak znaju:
https://www.bug.hr/znanost/kemijskim-satlom-do-ekoloske-proizvodnje-amonijaka-21876

Javi kad stigne rješenje za opću dekomisiju nuklearnih reaktora i skladištenje visokoradioaktivnog otpada.

 Je Korado Korlević je astronom, na zvjezdarnici Višnjan - Tićan, i tamo radi odličan posao i cjenjen je vani više nego kod nas...

 

 Ono šta je kolega spomenuo, Korado i novinar Elvis vode radijsku emisiju Explora i tamo razglabaju o raznim problemima, kod nas i u svijetu, I zbog toga su trn u oku nekim našim vlastodršcima jer kritizira otvoreno... 

On nije autoritet u Energetici i on to ne tvrdi, i uvjek kaže da trebamo sami stražiti to šta su oni spomenuli u emisiji... I postoje rešenja za nuklearni otpad, samo treba izgraditi takve reaktore koji bi to riješili... 

 

LP...

 
Ja mislim da bi gospodin Korlević bio mnogo veći trn u oku države, balvan čak, da kritizira to što vlada RH skriva s koliko subvencionira domaću fosilnu industriju. Inače, svaka čast na njegovom populariziranju astronomije, i ja ga volim poslušati, ali u području nuklearne energetike i tehnologije može samo iznijeti svoje laičko mišljenje. Zato bih svima preporučio da potraže zbilja stručne ljude, na znanstveno validnim sajtovima, i van ove naše intelektualne žabokrečine (sačuvajmebože pozivanja na Tonči Tadića).

 



"I postoje rešenja za nuklearni otpad, samo treba izgraditi takve reaktore koji bi to riješili..." 
- samo je s tim reaktorima problem što postoje jedino u mašti pronuklearnih lobista, i teško da će u dogledno vrijeme biti drugačije, kao i ostali vrlo optimistično nazvani "adwanced" reaktori, a koje pravi stručnjaci zovu Power-Point Reaktori, jer eto postoje jedino u powerpoint prezentacijama u crowdfunding inicijativama.


A što je s dekomisijom (dekontaminacijom, razmontiravanjem, odlaganjem...) samih reaktora (već postojećih cca 550 i eventualno budućih)? Je li gospodin Korlević kad pričao o tome koliki je to problem?

 

 

 Slažem se sa tobom da Korado Korlević  laik u tom prodruču, nuklearne fizije. I on to sam kaže , ali iznosi razne mogučnosti koje postoje u nuklearnoj fiziji. 

 

rešenje za nuklearni otpad , samo je u to doba je bilo nepotrebno za razvijati jer je su trebali drugi reaktori da proizvode nešto preventivno... Nije powerpoint

 

 
... fisija...

Nije powerpoint, samo je tekst prepisan s engleske wiki, s time da je jedan dio "slučajno" izostavljen:
https://en.wikipedia.org/wiki/Molten_salt_reactor#Disadvantages
i zbog tih disadvantages i danas ih je potrebno još razvijati, zato i postoje te crowdfunding kompanije.

Kad pronađem tekst koji je pisao fizičar koji je dugo godina radio na razvoju LFTR u Oak Ridge Nacionalnom Laboratoriju, linkat ću ti ga, ali unaprijed ti mogu reći da ne isijava optimizam pronuklearnih lobista.

A što se tiče tih štrumfastičnih mini-nuklearnih reaktora koje koristi (američka) vojska, osim što su još skuplji za komercijalnu upotrebu od već nečuveno skupih standardnih, nitko još nije na čisto s time kako da ih se riješi.

The U.S. Navy Is Having a Hell of a Time Dismantling the USS Enterprise

 

Dobro nukleana enegija sigurno nije savršena, i treba razvoja da se usavrše do 4 generacije... i da Fisija :D

 

Ti se zalažeš za solarnu proizvodnju električne energije...

Al Crane čet 21.10.2021 12:47


Ne zalažem se, solarna se zalaže za samu sebe. 
A reći da nuklearna nije savršena, je malo... ... s dobrim razlozima su razvijene zemlje gotovo potpuno prestale da ih grade, unatoč političkoj podršci s najviših instanci.

opetzajebancija pon 1.11.2021 08:36
Al Crane kaže...


Ne zalažem se, solarna se zalaže za samu sebe. 
A reći da nuklearna nije savršena, je malo... ... s dobrim razlozima su razvijene zemlje gotovo potpuno prestale da ih grade, unatoč političkoj podršci s najviših instanci.

 

Znaći da bi maksimalno iskoristio solarnu energiju, mora se usavršiti pohrana energije u vremenu kada nema sunca... Solarna energija traži velike površine, koje se trenutno uzimaju obradivim površinama u EU. A hrana je sve skuplja...

 Opet ako bi se cijelu Saharu prekrilo sa panelima, količina električne energije bi bila dovoljna za cijeli svijet, i jedna velika crna površina koja bi se lijepo ugrijala i vjerojatno još izmjenila klimu...

 

 

A nuklearke su većinom druge generacije i treba ih usavršiti, a sa time se stalo ... Nuklearni otpad bi se mogao u novim tipovima ublažiti... Nuklearke su bazni izvor energije, a solarne i vjetro su dopunski zbog svoje pouzdanosti.

 Da se nisu u Černobilu igrali i nepoštivali propisanu proceduru testiranja reaktora nebi se deslio šta se desilo, u Fokušimi desila se eksplozija u rashadnim bazenima, jer su dizel generatore postavili preblizu obali i uništeni u cunamiu i nisu pokretali pumpe...

 

 

fer-de-lance pon 1.11.2021 08:51
opetzajebancija kaže...

Znaći da bi maksimalno iskoristio solarnu energiju, mora se usavršiti pohrana energije u vremenu kada nema sunca... Solarna energija traži velike površine, koje se trenutno uzimaju obradivim površinama u EU. A hrana je sve skuplja...

 Opet ako bi se cijelu Saharu prekrilo sa panelima, količina električne energije bi bila dovoljna za cijeli svijet, i jedna velika crna površina koja bi se lijepo ugrijala i vjerojatno još izmjenila klimu...

 

 

A nuklearke su većinom druge generacije i treba ih usavršiti, a sa time se stalo ... Nuklearni otpad bi se mogao u novim tipovima ublažiti... Nuklearke su bazni izvor energije, a solarne i vjetro su dopunski zbog svoje pouzdanosti.

 Da se nisu u Černobilu igrali i nepoštivali propisanu proceduru testiranja reaktora nebi se deslio šta se desilo, u Fokušimi desila se eksplozija u rashadnim bazenima, jer su dizel generatore postavili preblizu obali i uništeni u cunamiu i nisu pokretali pumpe...

Nope.

Da bi svi energiju koja se korist u svijetu (ne samo električnu) generirao u Sahari, trebao bi pokriti 1.2% površine Sahare solarnim panelima, a da bi samo svu električnu energiju u svijetu proizvodio u Sahari solarnim panelima treba ti samo 1/8 od toga (0.15% površine Sahare).

Ali da, ideja je glupa jer brojni krovovi zgrada u svijetu stoje neiskorišteni a idealni su za to (opet imam neki dejavu da sam ovo već sto puta napisao ).

Ostalo stoji, tak veliki sustavi pohrane energije koji bi napajali svijet dok nema solara i ostalih obnovljivih nikad ne budu postojali jer su preskupi (baterije, reverzibilne hidroelektrane, bazeni soli, "skladišta pare" itd.), a i fuzijske elektrane nikad ne budu postojale i ako ikad i budu ne budu ništa bolje od fizijskih.

Zaključak: bolje uopće ništa ne radit i pustit sve da ode u k.

 

opetzajebancija uto 9.11.2021 04:59
fer-de-lance kaže...
opetzajebancija kaže...

Znaći da bi maksimalno iskoristio solarnu energiju, mora se usavršiti pohrana energije u vremenu kada nema sunca... Solarna energija traži velike površine, koje se trenutno uzimaju obradivim površinama u EU. A hrana je sve skuplja...

 Opet ako bi se cijelu Saharu prekrilo sa panelima, količina električne energije bi bila dovoljna za cijeli svijet, i jedna velika crna površina koja bi se lijepo ugrijala i vjerojatno još izmjenila klimu...

 

 

A nuklearke su većinom druge generacije i treba ih usavršiti, a sa time se stalo ... Nuklearni otpad bi se mogao u novim tipovima ublažiti... Nuklearke su bazni izvor energije, a solarne i vjetro su dopunski zbog svoje pouzdanosti.

 Da se nisu u Černobilu igrali i nepoštivali propisanu proceduru testiranja reaktora nebi se deslio šta se desilo, u Fokušimi desila se eksplozija u rashadnim bazenima, jer su dizel generatore postavili preblizu obali i uništeni u cunamiu i nisu pokretali pumpe...

Nope.

Da bi svi energiju koja se korist u svijetu (ne samo električnu) generirao u Sahari, trebao bi pokriti 1.2% površine Sahare solarnim panelima, a da bi samo svu električnu energiju u svijetu proizvodio u Sahari solarnim panelima treba ti samo 1/8 od toga (0.15% površine Sahare).

Ali da, ideja je glupa jer brojni krovovi zgrada u svijetu stoje neiskorišteni a idealni su za to (opet imam neki dejavu da sam ovo već sto puta napisao ).

Ostalo stoji, tak veliki sustavi pohrane energije koji bi napajali svijet dok nema solara i ostalih obnovljivih nikad ne budu postojali jer su preskupi (baterije, reverzibilne hidroelektrane, bazeni soli, "skladišta pare" itd.), a i fuzijske elektrane nikad ne budu postojale i ako ikad i budu ne budu ništa bolje od fizijskih.

Zaključak: bolje uopće ništa ne radit i pustit sve da ode u k.

 

 

 

Je u pravu si , površina Novog Meksika je dovoljna za cijeli svijet Sahara površina

 


Ali veliki sustavi su učinkovitiji, i jeftiniji u velikim razmjerima. Sve dok se ne desi neki problem, pad sustava zbog raznih problema...

 

Znaći svaka zgrada bi morala imati svoj sustav pohrane električne energije za više dana, pa čak i tjedana ili bi sve te male sustave umrežio u pametniji sustav nego šta je sada...

 

 

Možda bi bilo bolje, niš ne raditi ako smo spremni prihvatiti to raspadanje sustava.. :D

Gallu uto 9.11.2021 13:10
opetzajebancija kaže...
fer-de-lance kaže...
opetzajebancija kaže...

Znaći da bi maksimalno iskoristio solarnu energiju, mora se usavršiti pohrana energije u vremenu kada nema sunca... Solarna energija traži velike površine, koje se trenutno uzimaju obradivim površinama u EU. A hrana je sve skuplja...

 Opet ako bi se cijelu Saharu prekrilo sa panelima, količina električne energije bi bila dovoljna za cijeli svijet, i jedna velika crna površina koja bi se lijepo ugrijala i vjerojatno još izmjenila klimu...

 

 

A nuklearke su većinom druge generacije i treba ih usavršiti, a sa time se stalo ... Nuklearni otpad bi se mogao u novim tipovima ublažiti... Nuklearke su bazni izvor energije, a solarne i vjetro su dopunski zbog svoje pouzdanosti.

 Da se nisu u Černobilu igrali i nepoštivali propisanu proceduru testiranja reaktora nebi se deslio šta se desilo, u Fokušimi desila se eksplozija u rashadnim bazenima, jer su dizel generatore postavili preblizu obali i uništeni u cunamiu i nisu pokretali pumpe...

Nope.

Da bi svi energiju koja se korist u svijetu (ne samo električnu) generirao u Sahari, trebao bi pokriti 1.2% površine Sahare solarnim panelima, a da bi samo svu električnu energiju u svijetu proizvodio u Sahari solarnim panelima treba ti samo 1/8 od toga (0.15% površine Sahare).

Ali da, ideja je glupa jer brojni krovovi zgrada u svijetu stoje neiskorišteni a idealni su za to (opet imam neki dejavu da sam ovo već sto puta napisao ).

Ostalo stoji, tak veliki sustavi pohrane energije koji bi napajali svijet dok nema solara i ostalih obnovljivih nikad ne budu postojali jer su preskupi (baterije, reverzibilne hidroelektrane, bazeni soli, "skladišta pare" itd.), a i fuzijske elektrane nikad ne budu postojale i ako ikad i budu ne budu ništa bolje od fizijskih.

Zaključak: bolje uopće ništa ne radit i pustit sve da ode u k.

 

 

 

Je u pravu si , površina Novog Meksika je dovoljna za cijeli svijet Sahara površina

 


Ali veliki sustavi su učinkovitiji, i jeftiniji u velikim razmjerima. Sve dok se ne desi neki problem, pad sustava zbog raznih problema...

 

Znaći svaka zgrada bi morala imati svoj sustav pohrane električne energije za više dana, pa čak i tjedana ili bi sve te male sustave umrežio u pametniji sustav nego šta je sada...

 

 

Možda bi bilo bolje, niš ne raditi ako smo spremni prihvatiti to raspadanje sustava.. :D

 

Ako su zgrade povezane na mrežu, zašto raditi sustav pohrane za više dana? Pa koliko je vjerojatno da će baš sve u istom trenu ispasti?

opetzajebancija sri 24.11.2021 18:01
Gallu kaže...
opetzajebancija kaže...
fer-de-lance kaže...
opetzajebancija kaže...

Znaći da bi maksimalno iskoristio solarnu energiju, mora se usavršiti pohrana energije u vremenu kada nema sunca... Solarna energija traži velike površine, koje se trenutno uzimaju obradivim površinama u EU. A hrana je sve skuplja...

 Opet ako bi se cijelu Saharu prekrilo sa panelima, količina električne energije bi bila dovoljna za cijeli svijet, i jedna velika crna površina koja bi se lijepo ugrijala i vjerojatno još izmjenila klimu...

 

 

A nuklearke su većinom druge generacije i treba ih usavršiti, a sa time se stalo ... Nuklearni otpad bi se mogao u novim tipovima ublažiti... Nuklearke su bazni izvor energije, a solarne i vjetro su dopunski zbog svoje pouzdanosti.

 Da se nisu u Černobilu igrali i nepoštivali propisanu proceduru testiranja reaktora nebi se deslio šta se desilo, u Fokušimi desila se eksplozija u rashadnim bazenima, jer su dizel generatore postavili preblizu obali i uništeni u cunamiu i nisu pokretali pumpe...

Nope.

Da bi svi energiju koja se korist u svijetu (ne samo električnu) generirao u Sahari, trebao bi pokriti 1.2% površine Sahare solarnim panelima, a da bi samo svu električnu energiju u svijetu proizvodio u Sahari solarnim panelima treba ti samo 1/8 od toga (0.15% površine Sahare).

Ali da, ideja je glupa jer brojni krovovi zgrada u svijetu stoje neiskorišteni a idealni su za to (opet imam neki dejavu da sam ovo već sto puta napisao ).

Ostalo stoji, tak veliki sustavi pohrane energije koji bi napajali svijet dok nema solara i ostalih obnovljivih nikad ne budu postojali jer su preskupi (baterije, reverzibilne hidroelektrane, bazeni soli, "skladišta pare" itd.), a i fuzijske elektrane nikad ne budu postojale i ako ikad i budu ne budu ništa bolje od fizijskih.

Zaključak: bolje uopće ništa ne radit i pustit sve da ode u k.

 

 

 

Je u pravu si , površina Novog Meksika je dovoljna za cijeli svijet Sahara površina

 


Ali veliki sustavi su učinkovitiji, i jeftiniji u velikim razmjerima. Sve dok se ne desi neki problem, pad sustava zbog raznih problema...

 

Znaći svaka zgrada bi morala imati svoj sustav pohrane električne energije za više dana, pa čak i tjedana ili bi sve te male sustave umrežio u pametniji sustav nego šta je sada...

 

 

Možda bi bilo bolje, niš ne raditi ako smo spremni prihvatiti to raspadanje sustava.. :D

 

Ako su zgrade povezane na mrežu, zašto raditi sustav pohrane za više dana? Pa koliko je vjerojatno da će baš sve u istom trenu ispasti?

 Zbog sigurnosti, ako ovisiš o solarnoj energiji... Šta je nemoguće da bude dva tjedna kišna i hladno vrijeme... Sada po zimi...

Gallu čet 25.11.2021 10:17
opetzajebancija kaže...
Gallu kaže...
opetzajebancija kaže...
fer-de-lance kaže...
opetzajebancija kaže...

Znaći da bi maksimalno iskoristio solarnu energiju, mora se usavršiti pohrana energije u vremenu kada nema sunca... Solarna energija traži velike površine, koje se trenutno uzimaju obradivim površinama u EU. A hrana je sve skuplja...

 Opet ako bi se cijelu Saharu prekrilo sa panelima, količina električne energije bi bila dovoljna za cijeli svijet, i jedna velika crna površina koja bi se lijepo ugrijala i vjerojatno još izmjenila klimu...

 

 

A nuklearke su većinom druge generacije i treba ih usavršiti, a sa time se stalo ... Nuklearni otpad bi se mogao u novim tipovima ublažiti... Nuklearke su bazni izvor energije, a solarne i vjetro su dopunski zbog svoje pouzdanosti.

 Da se nisu u Černobilu igrali i nepoštivali propisanu proceduru testiranja reaktora nebi se deslio šta se desilo, u Fokušimi desila se eksplozija u rashadnim bazenima, jer su dizel generatore postavili preblizu obali i uništeni u cunamiu i nisu pokretali pumpe...

Nope.

Da bi svi energiju koja se korist u svijetu (ne samo električnu) generirao u Sahari, trebao bi pokriti 1.2% površine Sahare solarnim panelima, a da bi samo svu električnu energiju u svijetu proizvodio u Sahari solarnim panelima treba ti samo 1/8 od toga (0.15% površine Sahare).

Ali da, ideja je glupa jer brojni krovovi zgrada u svijetu stoje neiskorišteni a idealni su za to (opet imam neki dejavu da sam ovo već sto puta napisao ).

Ostalo stoji, tak veliki sustavi pohrane energije koji bi napajali svijet dok nema solara i ostalih obnovljivih nikad ne budu postojali jer su preskupi (baterije, reverzibilne hidroelektrane, bazeni soli, "skladišta pare" itd.), a i fuzijske elektrane nikad ne budu postojale i ako ikad i budu ne budu ništa bolje od fizijskih.

Zaključak: bolje uopće ništa ne radit i pustit sve da ode u k.

 

 

 

Je u pravu si , površina Novog Meksika je dovoljna za cijeli svijet Sahara površina

 


Ali veliki sustavi su učinkovitiji, i jeftiniji u velikim razmjerima. Sve dok se ne desi neki problem, pad sustava zbog raznih problema...

 

Znaći svaka zgrada bi morala imati svoj sustav pohrane električne energije za više dana, pa čak i tjedana ili bi sve te male sustave umrežio u pametniji sustav nego šta je sada...

 

 

Možda bi bilo bolje, niš ne raditi ako smo spremni prihvatiti to raspadanje sustava.. :D

 

Ako su zgrade povezane na mrežu, zašto raditi sustav pohrane za više dana? Pa koliko je vjerojatno da će baš sve u istom trenu ispasti?

 Zbog sigurnosti, ako ovisiš o solarnoj energiji... Šta je nemoguće da bude dva tjedna kišna i hladno vrijeme... Sada po zimi...

 

Nije nemoguće, ali oslanjati se na samo jedan izvor energije bi bilo jako skupo.