Tino_TA čet 21.10.2021 18:37
Ian kaže...

Sve je to divno i krasno, no gdje je modem za spajanje na 5G mrežu?

 Dakako, sve je to divno i krasno. no još da neki nauče čitati s razumijevanjem počevši npr. od naslova...

...demonstrirao 5G+...

...Prikazane su performanse mreže u bližoj budućnosti...

...pokazali smo koliko nas uzbudljiva budućnost čeka s 5G tehnologijom...

Dakle, da zaključim, ta budućnost dolazi za jedno desetak godina. Mislim, pritom na dostupnost tehnologije, cijenu i sl. .

zelenapaprika čet 21.10.2021 19:03
Tino_TA kaže...
Ian kaže...

Sve je to divno i krasno, no gdje je modem za spajanje na 5G mrežu?

 Dakako, sve je to divno i krasno. no još da neki nauče čitati s razumijevanjem počevši npr. od naslova...

...demonstrirao 5G+...

...Prikazane su performanse mreže u bližoj budućnosti...

...pokazali smo koliko nas uzbudljiva budućnost čeka s 5G tehnologijom...

Dakle, da zaključim, ta budućnost dolazi za jedno desetak godina. Mislim, pritom na dostupnost tehnologije, cijenu i sl. .

 Moje je mišljenje da nije korektno ovako pljuckati po ljudima koji pitaju normalna i smislena pitanja. Previše je toga na ovom forumu.

 

HT tj. gospodin s bradom na slici nedavno je u jednom intervjuu izjavio kako na tržištu nema opreme za puštanje u rad samostalne 5G mreže, a na portalu časopisa Mreža pobrojane su mreže u svijetu koje nude samostalni 5G (koji se ne naslanja na 4G). Pa već tu postoji raskorak u činjenicama. Tako da se ja ne bih upuštao u izjave da je to daleka budućnost. Onaj telekom koji će htjeti zaraditi, nabavit će opremu. Brže nego mi mislimo.

 

Postoje modemi / routeri za 5G. Možda ne za 26GHz jer je ta frekva ionako namijenjena posebnim namjenama (IoT, autonomna vozila itd.).

 

Za običnu raju, tu su Netgear, Huawei... I papreno su skupi. Zapravo, nekome i nisu. Nekome nije problem dati npr. 3500-4000 kuna za takav uređaj.

 

zelenapaprika čet 21.10.2021 19:06
Ian kaže...

Sve je to divno i krasno, no gdje je modem za spajanje na 5G mrežu?

 

Ima ih svega nekoliko. Sigurno će ih uskoro biti više.

 

https://consumer.huawei.com/en/routers/5g-cpe-win/

 

https://www.netgear.com/home/mobile-wifi/hotspots/mr5200/

 

Ovaj drugi:

 

  • TECHNOLOGY/BANDS : Supports LTE CAT 20, LTE Advanced Pro, 4x4 MIMO, 256QAM
  • Up to 6X Carrier Aggregation
  • 5G: n2/n5/n25/n41/n66/n71/n78
  • LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B12/B13/B14/B25/B29/ B30/B38/B41/B46/B48/B66/B71
  • 3G: B1/B2/B5/B8
  • IPV6 Support
  • EXTERNAL PORTS : One (1) USB Type-C
  • One (1) Gbps Ethernet
  • WIFI SPEED : AX1800 Max Throughput (PHY)
  • 1.2Gbps on 5GHz
  • 600Mbps on 2.4GHz

 

Tu je i Huawei 5G Mobile WiFi E6878-870

 

https://www.amazon.de/HUAWEI-E6878-Modem-Router-Mobile/dp/B0773MQMKS/ref=sr_1_1?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=Huawei+5G+Mobile+WiFi+E6878-870&qid=1634836382&sr=8-1

 

500+ EUR-a

 

* Support 5G/4G Networks

  - 5G network frequency bands: N41, N77, N78, N79

  - 4G network frequency bands: B1, B3, B5, B7, B8, B20, 28, B32, B34, B38, B39, B40, B41, B42

* Standard: Compliant with 3GPP Release 15

* 5G Data rates: downlink to 1.65Gbps, uplink to 250Mbps

* 4G Data rates: downlink to 300Mbps, uplink to 75Mbps

 

 

 

 

ivoleko čet 21.10.2021 19:42

Brzine mobilnog interneta rastu u nebesa, a pravog flat interneta (koji ti nece usporiti nakon potrosenih XXX GB) nigdje na vidiku.

 

PS.
Ako se ne varam, jedino Bonbon ima onaj tjedni flat paket koji bi kao trebao biti pravi flat.

dennocro čet 21.10.2021 19:53
zelenapaprika kaže...
Ian kaže...

Sve je to divno i krasno, no gdje je modem za spajanje na 5G mrežu?

 

Ima ih svega nekoliko. Sigurno će ih uskoro biti više.

 

https://consumer.huawei.com/en/routers/5g-cpe-win/

 

https://www.netgear.com/home/mobile-wifi/hotspots/mr5200/

 

Ovaj drugi:

 

  • TECHNOLOGY/BANDS : Supports LTE CAT 20, LTE Advanced Pro, 4x4 MIMO, 256QAM
  • Up to 6X Carrier Aggregation
  • 5G: n2/n5/n25/n41/n66/n71/n78
  • LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B12/B13/B14/B25/B29/ B30/B38/B41/B46/B48/B66/B71
  • 3G: B1/B2/B5/B8
  • IPV6 Support
  • EXTERNAL PORTS : One (1) USB Type-C
  • One (1) Gbps Ethernet
  • WIFI SPEED : AX1800 Max Throughput (PHY)
  • 1.2Gbps on 5GHz
  • 600Mbps on 2.4GHz

 

Tu je i Huawei 5G Mobile WiFi E6878-870

 

https://www.amazon.de/HUAWEI-E6878-Modem-Router-Mobile/dp/B0773MQMKS/ref=sr_1_1?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=Huawei+5G+Mobile+WiFi+E6878-870&qid=1634836382&sr=8-1

 

500+ EUR-a

 

* Support 5G/4G Networks

  - 5G network frequency bands: N41, N77, N78, N79

  - 4G network frequency bands: B1, B3, B5, B7, B8, B20, 28, B32, B34, B38, B39, B40, B41, B42

* Standard: Compliant with 3GPP Release 15

* 5G Data rates: downlink to 1.65Gbps, uplink to 250Mbps

* 4G Data rates: downlink to 300Mbps, uplink to 75Mbps

 

 

 

 

 cpe pro 2 koji imam, placen 2000kn cca na 5g ide oko 1gbits

BinaryJesus čet 21.10.2021 20:54

Tko je manje zahtjevan korisnik mislim da je jeftinije kupit neki jeftini 5G mobitel, rootat ga, limitirat charging na nekih 70% da se ne unisti baterija, ukljucit always on hotspot i eto jeftinog 5G rutera.

 

Jos ako imas onu mobilnu tarifu da se mora slati SMS za dodatne gigabjte to se lako rijesi nekim od programa za automatizaciju.

zelenapaprika čet 21.10.2021 21:21
ivoleko kaže...

Brzine mobilnog interneta rastu u nebesa, a pravog flat interneta (koji ti nece usporiti nakon potrosenih XXX GB) nigdje na vidiku.

 

PS.
Ako se ne varam, jedino Bonbon ima onaj tjedni flat paket koji bi kao trebao biti pravi flat.

 Sve što je pod HT-om: Bonbon ima taj tjedni flat, a Simpa ima i tjedni flat i internet dan. HT nudi i turističku SIM karticu čiji flat u drugom i svakom sljedećem tjednu košta 60 kuna (prvi tjedan košta 85 kuna, jer se kupuje cijeli start paket). Sve nabrojano ima flat bez sitnih slova.

 

 

 

dennocro čet 21.10.2021 21:45
BinaryJesus kaže...

Tko je manje zahtjevan korisnik mislim da je jeftinije kupit neki jeftini 5G mobitel, rootat ga, limitirat charging na nekih 70% da se ne unisti baterija, ukljucit always on hotspot i eto jeftinog 5G rutera.

 

Jos ako imas onu mobilnu tarifu da se mora slati SMS za dodatne gigabjte to se lako rijesi nekim od programa za automatizaciju.

 a koju brzinu moze dati taj hotspot

ivoleko pet 22.10.2021 00:47
zelenapaprika kaže...
ivoleko kaže...

Brzine mobilnog interneta rastu u nebesa, a pravog flat interneta (koji ti nece usporiti nakon potrosenih XXX GB) nigdje na vidiku.

 

PS.
Ako se ne varam, jedino Bonbon ima onaj tjedni flat paket koji bi kao trebao biti pravi flat.

 Sve što je pod HT-om: Bonbon ima taj tjedni flat, a Simpa ima i tjedni flat i internet dan. HT nudi i turističku SIM karticu čiji flat u drugom i svakom sljedećem tjednu košta 60 kuna (prvi tjedan košta 85 kuna, jer se kupuje cijeli start paket). Sve nabrojano ima flat bez sitnih slova.

 

 

 

Simpa ima tjedni flat, ali ga je donedavno moglo aktivirat samo jednom u mjesecu. Sad ne vidim tu poruku.
To jest flat bez sitnih slova, ali sve tri opcije koje si naveo su brzine manje nego sto daje T-mobile i nema 5G-a.

Scorpyo pet 22.10.2021 08:42
Damir22 kaže...

Hvala njima na 5g, i da je besplatan....

 

Sto vrijedi, kad na 4g ja imam 1mbps brzinu 95% vremena, ostalo ide do 2-2,5 max na par sekundi....

 

Da bih imao brzine koje reklamiraju, moram cekati 28G

 

Baš me zanima sa kojim mobitelom i na kojoj lokaciji imaš te brzine...

zelenapaprika pet 22.10.2021 17:48
ivoleko kaže...
zelenapaprika kaže...
ivoleko kaže...

Brzine mobilnog interneta rastu u nebesa, a pravog flat interneta (koji ti nece usporiti nakon potrosenih XXX GB) nigdje na vidiku.

 

PS.
Ako se ne varam, jedino Bonbon ima onaj tjedni flat paket koji bi kao trebao biti pravi flat.

 Sve što je pod HT-om: Bonbon ima taj tjedni flat, a Simpa ima i tjedni flat i internet dan. HT nudi i turističku SIM karticu čiji flat u drugom i svakom sljedećem tjednu košta 60 kuna (prvi tjedan košta 85 kuna, jer se kupuje cijeli start paket). Sve nabrojano ima flat bez sitnih slova.

 

 

 

Simpa ima tjedni flat, ali ga je donedavno moglo aktivirat samo jednom u mjesecu. Sad ne vidim tu poruku.
To jest flat bez sitnih slova, ali sve tri opcije koje si naveo su brzine manje nego sto daje T-mobile i nema 5G-a.

 Nisam siguran da internet tjedan ima ikakvo ograničenje broja aktivacija u mjesecu. Za turističku karticu sam 100% siguran da nema takvo ograničenje (isto je usluga na bonove), jer sam višekratno re-aktivirao flat tjedan i sve je bilo u redu.

 

Brzine. Kao ex Bonbon bonaš, mogu ti reći da mi je uz stanje tj. opterećenje mreže u određenom trenutku, jedino ograničenje bio mobitel. Još 2018. usred grada Zagreb imao sam brzinu od cca 240 megabita u downloadu. Bolji mobitel s agregacijom više kanala (moj ima 2CA) sigurno može postići veće brzine. Od službe za korisnike: "Bok, bonbon korisnici mogu surfati pri maksimalnoj brizni downloada do 600 mbps."

 

Simpa ima eksplicitno napisano: "Surfajte brzinom od čak 600/150 Mbit/s" i "Koliko je brz internet? U brojkama to glasi ovako: 4G mreža, 600 Mbit/s download, 150 Mbit/s upload. Potreban je kompatibilan 4G uređaj na području koje je pokriveno 4G signalom, a brzina ovisi o opterećenosti mreže i jačini signala".

 

Turistička SIM kartica HT-a: "One week of unlimited mobile data at 4G/LTE speed up to 350 Mbit/s." Međutim, nije bilo šanse imati ni približnu brzinu navedenoj brzini zbog broja turista koji su k nama došli ove godine i samim time, preopterećenja mreže.

 

Da, 5G ne nude. Još. Budu. 5G im je trenutno argument za uzimanje najskupljih pretplata na HT-u. Bonbon za sada nema 5G niti za pretplatnike.

 

fer-de-lance ned 24.10.2021 09:18
dennocro kaže...
BinaryJesus kaže...

Tko je manje zahtjevan korisnik mislim da je jeftinije kupit neki jeftini 5G mobitel, rootat ga, limitirat charging na nekih 70% da se ne unisti baterija, ukljucit always on hotspot i eto jeftinog 5G rutera.

 

Jos ako imas onu mobilnu tarifu da se mora slati SMS za dodatne gigabjte to se lako rijesi nekim od programa za automatizaciju.

 a koju brzinu moze dati taj hotspot

Dobro je rješenje uzeti usb>ethernet adapter i na mobitelu (android 11 ili noviji) napraviti ethernet hotspot i spojiti na neki pravi wifi acess point ili nekaj baš za tu namjenu.

Premda je većini korisnika dovoljno dobro i ovak direktan hotspot s mobitela, ali kad se već može za sitnu lovu...