Vavoom sri 19.2.2020 10:51

Nešto bih pitao u vezi ovog.

1) Neće biti Ultra HD kanala, a i ako bude biti će samo experimentalni HTV 2 u Ultra HD-u. To će samo biti za prijenos sljedećih SP-ova, EP-ova ili OI-ova. Više Ultra HD kanala zauzme cijeli jedan MUX, ali to baš i nije dobro. Sve države su za vrijeme World Cupa 2018., imale su HD kanale i puštale samo experimentalne Ultra HD kanale, osim nas, Srbije, i sličnih Ex-yu država koje su radile samo test na obični HD (1080p).

2) Ja mislim da će sve naše TV postaje prijeći u HD, uključujući i lokalne TV postaje. Shvatio sam da još uz HEVC prelazimo u HD, tko ne zna što je HD otiđite na Wikipediu i tamo istražite što je HD i Ultra HD.

Nadam se da je to to.

Sent from my Huawei VNS-L21 using
Tapatalk

Marko :D sri 19.2.2020 11:49
Vavoom kaže...
Nešto bih pitao u vezi ovog.

1) Neće biti Ultra HD kanala, a i ako bude biti će samo experimentalni HTV 2 u Ultra HD-u. To će samo biti za prijenos sljedećih SP-ova, EP-ova ili OI-ova. Više Ultra HD kanala zauzme cijeli jedan MUX, ali to baš i nije dobro. Sve države su za vrijeme World Cupa 2018., imale su HD kanale i puštale samo experimentalne Ultra HD kanale, osim nas, Srbije, i sličnih Ex-yu država koje su radile samo test na obični HD (1080p).

2) Ja mislim da će sve naše TV postaje prijeći u HD, uključujući i lokalne TV postaje. Shvatio sam da još uz HEVC prelazimo u HD, tko ne zna što je HD otiđite na Wikipediu i tamo istražite što je HD i Ultra HD.

Nadam se da je to to.

Sent from my Huawei VNS-L21 using
Tapatalk

Koje je tvoje pitanje?

Vavoom čet 20.2.2020 09:17

Pa pogledaj bolje komentar.

Evo ponoviti ću. Neće biti Ultra HD kanala, a i ako bude biti će samo experimentalni HTV 2 u Ultra HD-u. To će samo biti za prijenos sljedećih SP-ova, EP-ova ili OI-ova. Više Ultra HD kanala zauzme cijeli jedan MUX, ali to baš i nije dobro. Sve države su za vrijeme World Cupa 2018., imale su HD kanale i puštale samo experimentalne Ultra HD kanale, osim nas, Srbije, i sličnih Ex-yu država koje su radile samo test na obični HD (1080p).

JozoBozo121 čet 20.2.2020 09:24
Vavoom kaže...
Pa pogledaj bolje komentar.

Evo ponoviti ću. Neće biti Ultra HD kanala, a i ako bude biti će samo experimentalni HTV 2 u Ultra HD-u. To će samo biti za prijenos sljedećih SP-ova, EP-ova ili OI-ova. Više Ultra HD kanala zauzme cijeli jedan MUX, ali to baš i nije dobro. Sve države su za vrijeme World Cupa 2018., imale su HD kanale i puštale samo experimentalne Ultra HD kanale, osim nas, Srbije, i sličnih Ex-yu država koje su radile samo test na obični HD (1080p).

 Nitko nema nikakve zemaljske 4K kanale preko DVB-T osim u Italiji jednog, koji se pušta povremeno. Ni oni ga ne bi imali da se drže dogovora o podjeli frekvecnija već Talijani koriste kako im padne na pamet. Samo jedan kanal zauzme cijeli Mux, a ne više njih. 4K može eventualno preko satelita i interneta, ali preko antena ga nitko u svijetu neće imati ovo desetljeće, ako i uopće. Tehnologije koje bi to omogućile u razumnim uvjetima jednostavno još ne postoje, a niti se ne radi na njima baš, pogotovo neki novi DVB-T standard.

 

Da naše televizije sad uvode 4K standard stavljam muda u drobilicu za orahe da bi ljudi već pisali da već cijeli svijet odjednom testira 8K ili više...

 

A to što si napisao nije pitanje već mišljenje.

Marko :D čet 20.2.2020 09:26
Jura iz druge galaksije kaže...

Tijekom jučerašnjeg dana u digitalnoj regiji D01 emitiranje HTV3 i RTL2 je "prebačeno" sa HD na FullHD, dakle sa 1280x720 na 1920x1080. FPS je isti, 50. Doma TV i RTL Kockica su ostali na starome.

OiV je dodao novi kanal u MUX A i MUX M2, DVB-T2 info. Na njemu se prikazuju informacije vezane za prelazak na novi standard.

Vavoom kaže...
Pa pogledaj bolje komentar.

Evo ponoviti ću. Neće biti Ultra HD kanala, a i ako bude biti će samo experimentalni HTV 2 u Ultra HD-u. To će samo biti za prijenos sljedećih SP-ova, EP-ova ili OI-ova. Više Ultra HD kanala zauzme cijeli jedan MUX, ali to baš i nije dobro. Sve države su za vrijeme World Cupa 2018., imale su HD kanale i puštale samo experimentalne Ultra HD kanale, osim nas, Srbije, i sličnih Ex-yu država koje su radile samo test na obični HD (1080p).

Ja sam to razumio, ali i dalje ne vidim tvoje pitanje. Nigdje ne vidim upitnik ili neku naznaku koja bi govorila da se radi o pitanju. Ono što si ti napisao nije pitanje već tvrdnja koju si negdje pročitao.

JozoBozo121 kaže...
Vavoom kaže...
Pa pogledaj bolje komentar. 

Evo ponoviti ću. Neće biti Ultra HD kanala, a i ako bude biti će samo experimentalni HTV 2 u Ultra HD-u. To će samo biti za prijenos sljedećih SP-ova, EP-ova ili OI-ova. Više Ultra HD kanala zauzme cijeli jedan MUX, ali to baš i nije dobro. Sve države su za vrijeme World Cupa 2018., imale su HD kanale i puštale samo experimentalne Ultra HD kanale, osim nas, Srbije, i sličnih Ex-yu država koje su radile samo test na obični HD (1080p).

 Nitko nema nikakve zemaljske 4K kanale preko DVB-T osim u Italiji jednog, koji se pušta povremeno. Ni oni ga ne bi imali da se drže dogovora o podjeli frekvecnija već Talijani koriste kako im padne na pamet. Samo jedan kanal zauzme cijeli Mux, a ne više njih. 4K može eventualno preko satelita i interneta, ali preko antena ga nitko u svijetu neće imati ovo desetljeće, ako i uopće. Tehnologije koje bi to omogućile u razumnim uvjetima jednostavno još ne postoje, a niti se ne radi na njima baš, pogotovo neki novi DVB-T standard.

 

Da naše televizije sad uvode 4K standard stavljam muda u drobilicu za orahe da bi ljudi već pisali da već cijeli svijet odjednom testira 8K ili više...

 

A to što si napisao nije pitanje već mišljenje.

Tako je. 4K se eventualno može emitirati preko HbbTV-a, ali sumnjam da će se to dogoditi u neko dogledno vrijeme.

Vavoom čet 20.2.2020 10:49
Marko :D kaže...
Jura iz druge galaksije kaže...

Tijekom jučerašnjeg dana u digitalnoj regiji D01 emitiranje HTV3 i RTL2 je "prebačeno" sa HD na FullHD, dakle sa 1280x720 na 1920x1080. FPS je isti, 50. Doma TV i RTL Kockica su ostali na starome.

OiV je dodao novi kanal u MUX A i MUX M2, DVB-T2 info. Na njemu se prikazuju informacije vezane za prelazak na novi standard.

Vavoom kaže...
Pa pogledaj bolje komentar.

Evo ponoviti ću. Neće biti Ultra HD kanala, a i ako bude biti će samo experimentalni HTV 2 u Ultra HD-u. To će samo biti za prijenos sljedećih SP-ova, EP-ova ili OI-ova. Više Ultra HD kanala zauzme cijeli jedan MUX, ali to baš i nije dobro. Sve države su za vrijeme World Cupa 2018., imale su HD kanale i puštale samo experimentalne Ultra HD kanale, osim nas, Srbije, i sličnih Ex-yu država koje su radile samo test na obični HD (1080p).

Ja sam to razumio, ali i dalje ne vidim tvoje pitanje. Nigdje ne vidim upitnik ili neku naznaku koja bi govorila da se radi o pitanju. Ono što si ti napisao nije pitanje već tvrdnja koju si negdje pročitao.

JozoBozo121 kaže...
Vavoom kaže...
Pa pogledaj bolje komentar. 

Evo ponoviti ću. Neće biti Ultra HD kanala, a i ako bude biti će samo experimentalni HTV 2 u Ultra HD-u. To će samo biti za prijenos sljedećih SP-ova, EP-ova ili OI-ova. Više Ultra HD kanala zauzme cijeli jedan MUX, ali to baš i nije dobro. Sve države su za vrijeme World Cupa 2018., imale su HD kanale i puštale samo experimentalne Ultra HD kanale, osim nas, Srbije, i sličnih Ex-yu država koje su radile samo test na obični HD (1080p).

 Nitko nema nikakve zemaljske 4K kanale preko DVB-T osim u Italiji jednog, koji se pušta povremeno. Ni oni ga ne bi imali da se drže dogovora o podjeli frekvecnija već Talijani koriste kako im padne na pamet. Samo jedan kanal zauzme cijeli Mux, a ne više njih. 4K može eventualno preko satelita i interneta, ali preko antena ga nitko u svijetu neće imati ovo desetljeće, ako i uopće. Tehnologije koje bi to omogućile u razumnim uvjetima jednostavno još ne postoje, a niti se ne radi na njima baš, pogotovo neki novi DVB-T standard.

 

Da naše televizije sad uvode 4K standard stavljam muda u drobilicu za orahe da bi ljudi već pisali da već cijeli svijet odjednom testira 8K ili više...

 

A to što si napisao nije pitanje već mišljenje.

Tako je. 4K se eventualno može emitirati preko HbbTV-a, ali sumnjam da će se to dogoditi u neko dogledno vrijeme.

 Možda će testni Ultra HD kanal biti na IPTV platformama (MAXtv, A1 TV...) ali znam da neće biti na DVB-T2 HEVC, a i ako bude zauzet će cijeli MUX i svi kanali odu. Još nešto. A većina prijemnika ne podržava Ultra HD, tako nema smisla Ultra HD na DVB-t2. Tako da ovo svi znaju koji očekuju Ultra HD kanale, nećete ih dobit na DVB-T2!

JozoBozo121 čet 20.2.2020 21:30

Ja ne znam zašto tebe muči taj DVB-T2 i 4K kanali. Nitko u svijetu neće preko zračnog odašiljanja u idućih 5, ma ustvari možda i 10 godina redovno odašiljati 4K nacionalne kanale. To je jasno kao dan. 

4K možeš imati na YT, IPTV, satelitu, Netlfixu i sličnim platformama ali preko antene se to neće nigdje dogodit do kraja ovog desetljeća jer pod 1) nema tehnologije koja bi to omogućila bilo kojoj zemlji i pod 2) ekonomski interes za takvim nečim je gotovo nepostojeći na platformama koje se ne plaćaju, a takve platforme i inače idu preko interneta, kabela ili satelita.

Vavoom pon 15.6.2020 13:45

Meni nije jasno zašto HRT-ovi i Nova TV kanali imaju HD oznaku u logou, a RTL-ovi i lokalci nemaju? Izgleda da RTL i lokalne TV kuće upscaliraju sa 576i standardne reze, morat će da nabave HD opremu i uključe HD oznake u svojim logo-ima.

 

Evo kako ja mislim kako će to izgledati:

 

  • RTL HD  - logo od RTL-a i pored njega sitno napisano HD
  • RTL2 HD - isto kao i kod običnog RTL-a samo što se koristi logo od RTL2
  • RTL Kockica HD - regularni logo (onaj po danju) neće imati oznaku, ali onaj prozirni, što puste večeras, naravno taj prozirni logo i uz njega prozirno napisano HD

 

Slika je dolje kako će to izgledati:

tenac pon 15.6.2020 20:38
Vavoom kaže...

Meni nije jasno zašto HRT-ovi i Nova TV kanali imaju HD oznaku u logou, a RTL-ovi i lokalci nemaju? Izgleda da RTL i lokalne TV kuće upscaliraju sa 576i standardne reze, morat će da nabave HD opremu i uključe HD oznake u svojim logo-ima.

 

Evo kako ja mislim kako će to izgledati:

 

  • RTL HD  - logo od RTL-a i pored njega sitno napisano HD
  • RTL2 HD - isto kao i kod običnog RTL-a samo što se koristi logo od RTL2
  • RTL Kockica HD - regularni logo (onaj po danju) neće imati oznaku, ali onaj prozirni, što puste večeras, naravno taj prozirni logo i uz njega prozirno napisano HD

 

Slika je dolje kako će to izgledati:

 ja mislim da će HRT i Nova maknut HD nakon prelaska jer za to neće biti potrebe (ostat će samo HD)

Mira V. sri 13.1.2021 12:57

Molim pomoć oko traženja programa (novija Toshiba bez resivera):

Radi se o tome da ne mogu pronaći program PLAVE TV niti ručnim niti automatskim pretraživanjem programa. Automatskim traženje prikaže mi se samo oni programi koji su na multipleksu MUX M1 (regija D1), a dotični program se nalazi na MUX M2 (regija D2) pa je možda nekakav problem u tome. Nemam baš s tim iskustva pa molim za pomoć.
Ukucala sam broj kanala i frekvencije kod ručnog pretraživanja programa, no jednostavno ga se ne pronalazi. Ne znam da li je problem taj što imamo najobičniju antenu ili nešto drugo, no prije smo mogli hvatati dotični program.
Napominjem da smo u jednom navratu slučajno obrisali programe koji se ne koriste i sad se samo prikaže slijed programa koje pokriva MUX M1 više ništa. Nekad su se i neki mađarski znali prikazati no više ni toga nema. Hvala