Sasoon uto 10.9.2019 09:43

Može preporuka za neki DVB-T2/HEVC signal Set Top Box? Da ima neke dodatne mogućnosti, npr.

- snimanje programa

- podrška za prikazivanje filmova sa USB sticka

- da li ih ima sa podrškom za appove? (YT, Netflix, Plex...)

JozoBozo121 uto 10.9.2019 10:24
Feudalac kaže...

Mogli su ovo ipak malo ranije najaviti, a ne preko koljena u pol godine natjerati sve da mijenjaju tehniku

 Pa već prije valjda dvije godine je točno objavljeno da će se koristiti DVB-T2 i HEVC, i to u više navrata s okvirnim razdobljem 2020.-2021. Sad je točno rečeno kada, i to s još 9 mjeseci za ljude da se pripreme, mislim da je to sasvim dovoljno vremena za ljude da se pripreme i provjere imaju li odgovorajuće uređaje. 

dax-lax uto 10.9.2019 10:41

Dolaze li svi DVB-T2 tuneri s Hevc podrškom? 5 godina stara LG telka mi ima mogućnost pokretanja filmova u Hevc kodiranju, i ima T2 tjuner. Znači li to da je pogodna ili taj tjuner posebno mora imati Hevc kodiranje?

Feudalac uto 10.9.2019 10:44
JozoBozo121 kaže...
Feudalac kaže...

Mogli su ovo ipak malo ranije najaviti, a ne preko koljena u pol godine natjerati sve da mijenjaju tehniku

 Pa već prije valjda dvije godine je točno objavljeno da će se koristiti DVB-T2 i HEVC, i to u više navrata s okvirnim razdobljem 2020.-2021. Sad je točno rečeno kada, i to s još 9 mjeseci za ljude da se pripreme, mislim da je to sasvim dovoljno vremena za ljude da se pripreme i provjere imaju li odgovorajuće uređaje. 

 Ne, HAKOM je 2017. objavio preporuku i očekivanja kada bi prijelaz mogao početi. Nema i nije bilo nikakvog razloga da prijelazno razdoblje ne potraje dulje. Tipični hrvatski šlamperaj. Sada u roku manjem od godinu dana svi trebaju prilagoditi televizore kao da je u pitanju kila kruha. TV se kupuje na 10-15 godina. Nije radi mene osobno, ja sam ionako nedavno kupio 4k TV kaj su me svi pljuvali da mi ne treba, ali ja nisam svi.

Ajar uto 10.9.2019 10:59
dax-lax kaže...

Dolaze li svi DVB-T2 tuneri s Hevc podrškom? 5 godina stara LG telka mi ima mogućnost pokretanja filmova u Hevc kodiranju, i ima T2 tjuner. Znači li to da je pogodna ili taj tjuner posebno mora imati Hevc kodiranje?

 da (iako - mogućnost prikazivanja hevc sadržaja, tipa video s vanjskog ulaza, je poseban dio tv-a i nema veze s tunerom; tuner mora biti dvb-t2). ak već tak ne piše na telki ili u uputama, samo ponovo pretraži (automatika) kanale i trebali bi ti se pojaviti u napisu navedeni s uznakom HD dolje desno. ovo vrijedi ako si samo na krovnoj anteni. ak imaš kabelsku (internetsku?), onda nema veze - bilo koji hd tv će prikazati hd sliku (ako je kanal emitira, jasno). ak si u zgradi na zajedničkoim antenama, čekaj da se stanari dogovore pa neki fušer to smućka. 

 

@eric cartman: riblja kost vulgaris, usmjerena prema odašiljaču bez betonskih prepreka između. ak slika štuca "i kad prođe auto", iskustvena spoznaja je da valja promijeniti kabel (uz pretpostavku da antena nije devastirano-vandalizirana, odn da ti na njoj nisu klepetan i malena). 

BoTiA uto 10.9.2019 11:12
Sasoon kaže...

Može preporuka za neki DVB-T2/HEVC signal Set Top Box? Da ima neke dodatne mogućnosti, npr.

- snimanje programa

- podrška za prikazivanje filmova sa USB sticka

- da li ih ima sa podrškom za appove? (YT, Netflix, Plex...)

i mene zanima ista stvar, trenutno vidim mecool boxove na Aliju:

 

https://www.aliexpress.com/item/32888429373.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.4ec42e0eEwe6W9

https://www.aliexpress.com/item/32895557165.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.4ec42e0eEwe6W9

 

pojma nemam kako rade, ne bih zelio uzeti nesto i cekati 3 sekunde da promjeni program

 

 

BoTiA uto 10.9.2019 11:32
marsovac zemaljski kaže...

Clanak bi trebao sadrzavati uvodenje DVB-T2 signala po regijama jer to ljude najvise zanima, sljeme i Zagreb meni osobno nista ne znace, ovako je to beskoristan clickbait clanak

 "Početak odašiljanja s objekta Sveta Nedjelja i Zagreb – Prisavlje 3 planiran je do kraja listopada, a s ostalih objekatanajkasnije do 15. studenog 2019. godine. Nakon puštanja u rad svih objekta za mrežu multipleksa M2 do sredine studenog 2019. godine, HD signal trebao bi biti dostupan 97% stanovništva RH"

EZY-E uto 10.9.2019 12:09

Sve šta trebamo znati? 

Počinje li odašiljanje 720p ili 1080p, hoćemo li sami trebati tražiti nove kanale ili će se postojeći nadograditi, treba li i tv i prijamnik biti dvbt2 kompatibilni?

Anđeo bez falinge uto 10.9.2019 12:29
marsovac zemaljski kaže...

Clanak bi trebao sadrzavati uvodenje DVB-T2 signala po regijama jer to ljude najvise zanima, sljeme i Zagreb meni osobno nista ne znace, ovako je to beskoristan clickbait clanak

 još nisi shvatio da je kod njih u Hrvatskoj (mislim na Zagreb) drukčije nego u ostatku ostataka tzv. rvatcke

BoTiA uto 10.9.2019 13:46
fer-de-lance kaže...
BoTiA kaže...

i mene zanima ista stvar, trenutno vidim mecool boxove na Aliju:

 

https://www.aliexpress.com/item/32888429373.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.4ec42e0eEwe6W9

https://www.aliexpress.com/item/32895557165.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.4ec42e0eEwe6W9

 

pojma nemam kako rade, ne bih zelio uzeti nesto i cekati 3 sekunde da promjeni program

 M8S je odličan, best buy, ovaj drugi je preskup.

 

a tako nekako sam i mislio .... jedino me brine samo 1GB RAM-a ... ali valjda ce biti dovoljno za DVBT i za IPTV ...

također ne znam da li ce HBO ili Netflix raditi u full HD modu...

kerum uto 10.9.2019 13:59

U veljaci 2015 sam kupio Samsung UE32H6470SSXZG koji podrzava HEVC, ali nema DVB-T2 tuner. Specifikacije TV-a. Kako sam osobno u meduvremenu presao na 4K, roditeljima je otisao Samsung, a sada se cini da na slijedece ljeto nece podrzavati novi nacin emitiranja.

 

Postoji li kakav adapter/kartica za kupiti i graditi u TV (pretpostavljam u PCMCIA/Common Interface utor) kako bi se dodala DVB-T2 podrska umjesto kupovanja dodatne vanjske kutije i baratanja s 2 upravljaca?

 

PS nadam se da ce BUG obraditi ovu temu detaljno i kvalitetno u nekom od nadolazecih brojeva.

DaffyDuck uto 10.9.2019 14:00
EZY-E kaže...

Sve šta trebamo znati? 

Počinje li odašiljanje 720p ili 1080p, hoćemo li sami trebati tražiti nove kanale ili će se postojeći nadograditi, treba li i tv i prijamnik biti dvbt2 kompatibilni?

1080p

 

https://www.bug.hr/televizija/uskoro-pocinje-emitiranje-zemaljske-hd-televizije-u-hrvatskoj-evo-sto-morate-11205

 

"Televizijski programi u mreži multipleks M1 i televizijski programi nacionalne razine u mreži multipleks M2 odašilju se u formatu 1080p50 s H.265/HEVC standardom kodiranja. Minimalni kapacitet za jedan televizijski program je 3.00 Mbit/s.

Televizijski programi regionalne razine u mreži multipleks M2 i lokalne razine u mreži multipleks L1 mogu se, ovisno o zahtjevu nakladnika i raspoloživom kapacitetu multipleksa, odašiljati u formatima: 1080p50 s HEVC kodiranjem (min. 3,00 Mbit/s), 720p s HEVC kodiranjem (min. 2,50 Mbit/s), 540p s HEVC kodiranjem (2,00 Mbit/s) ili 576i s H.264/AVC kodiranjem. Minimalni kapacitet za jedan televizijski program je 2,00 Mbit/s."

picajzla0707 uto 10.9.2019 14:31
Feudalac kaže...

...ja sam ionako nedavno kupio 4k TV kaj su me svi pljuvali da mi ne treba, ali ja nisam svi.

pa i ne treba ti, ja sam prije dva mjeseca uzeo full hd televizor sa svim potrebnim za prijem novih programa - a ti programi će btw. biti niže rezolucije i od mojeg tv-a, a kamo li tvojeg 

 

e sad, ako netko ima volje skidati 80-gigabajtne filmove da biu uživao u 4k i ima dovoljno mjesta na disku, dovoljnu brzinu za takav sport, ondak se možda i isplati uzet 4k

meni je brzina interneta relativno niska, prostora na hddu uvijek fali i radije skidam filmove do nekih max 3-4gb i gledam ih u sasvim solidnoj 1080p rezoluciji

obzirom da sam malo ćorav, na tih 3-4 metra teško da bih vidio razliku čak i da stavim 4k tv pored s 4k sadržajem - pikselići su jednostavno presitni na oba tv-a na toj udaljenosti 

 

HCMAA uto 10.9.2019 15:30

#picajzla0707

16Mbps je sasvim dovoljno za takvu vrstu športa(u srpnju tom brzinom,skinuo 1TB)...4TB eksterni....imaš za ispod 1000kn....na 5 metara se ne vidi razlika....Ali visoka rezolucija se gleda što bliže...to i je cilj...ili što bliže...ili što veća dijagonala....neka formula bi bila za udaljenost...2-3 puta od dijagonale

BorgMater uto 10.9.2019 16:11
"EricCartman kaže...

Treba li za DVB-T2/HEVC i neka posebna antena? Meni doma na ovom novom sustavu štuca slika, pogotovo kad prođe auto ulicom..."

 

Apsolutno ne, ne radite tu gresku i ne kupujte novu antenu (osim ako trenutna nije tehnicki ispravna), signal ce i dalje biti iste frekvencije, a anteni je jedino bitna frekvencija (u slucaju da si obican stanovnik koji prima tv signal). Ono sto jest drugacije je digitalija, analogija ostaje ista.

HCMAA uto 10.9.2019 16:30

Trgovce s druge strane također treba uputiti budući da su oni ti koji najčešće pomažu građanima odabrati pravi uređaj, zaključili su iz OiV-a.

Mnogi trgovci i danas misle da za digitalni signal...treba digitalna antena...A oni koji su znali od početka....su ljudima uvaljivali "digitalne" antene...važno je zaj... prodati

Trgovci...većinom nemaju pojma što prodaju...izgovor da je kriva plaća...ili nešto drugo ne pali....radi vlastite kulture i ne varanja kupaca(nesvjesno radi neznanja)...bi trebali se informirati o prodajnim artiklima

Marko :D uto 10.9.2019 16:35
EricCartman kaže...

Treba li za DVB-T2/HEVC i neka posebna antena? Meni doma na ovom novom sustavu štuca slika, pogotovo kad prođe auto ulicom...

Ne treba. Na kutijama antena ćeš sigurno vidjeti "DVB-T2 certified" ili "DVB-T2 compatible"; to je marketinški trik. Antena ne razlikuje tehnologiju emitiranja (to radi prijemnik), ona samo hvata signal, nebitno bio on analogni ili digitalni. Antena koja se koristi za gledanje analogne televizije radi jednako dobro za gledanje digitalne televizije.

 

Isto tako ne postoje HD, Full HD i 4K antene - glupost...

EZY-E kaže...

Sve šta trebamo znati? 

Počinje li odašiljanje 720p ili 1080p, hoćemo li sami trebati tražiti nove kanale ili će se postojeći nadograditi, treba li i tv i prijamnik biti dvbt2 kompatibilni?

Emitiriati će se u rezoluciji koju televizijska kuća odabere.

 

Vjerovatno da. Stvarno ne vidim razlog zašto bi to mogao biti problem. Kanali neće dolaziti jedan po jedan već svi od jednom; jednom napraviš skeniranje i miran si.

 

Samo jedno od toga. Ako imaš TV koji podržava DVB-T2 H.265 HEVC, prijemnik ti ne treba. Ako nemaš, tada trebaš prijemnik i on odrađuje posao umjesto TV-a.

fer-de-lance uto 10.9.2019 16:44
Marko :D kaže...
. Antena ne razlikuje tehnologiju emitiranja (to radi prijemnik), ona samo hvata signal, nebitno bio on analogni ili digitalni. Antena koja se koristi za gledanje analogne televizije radi jednako dobro za gledanje digitalne televizije.

Uz jedan dodatak (česta pogreška, uvriježena u narodu): digitalni signal ne postoji, svaki signal je analogni (digitalni signal krši sva fizikalna pravila).

Digitalni su samo podaci koje prijamnik pokušava isčitati iz dolaznog analognog signala, s tim da su i ti digitalni podaci zapravo analogni, ali ih mi pojednostavljujemo, i predstavljamo informaciju koju nam nose kao "digitalne" (binarne) vrijednosti.

 

 

Marko :D uto 10.9.2019 17:17
fer-de-lance kaže...

Uz jedan dodatak (česta pogreška, uvriježena u narodu): digitalni signal ne postoji, svaki signal je analogni (digitalni signal krši sva fizikalna pravila).

Digitalni su samo podaci koje prijamnik pokušava isčitati iz dolaznog analognog signala, s tim da su i ti digitalni podaci zapravo analogni, ali ih mi pojednostavljujemo, i predstavljamo informaciju koju nam nose kao "digitalne" (binarne) vrijednosti.

To je istina, no onako sam napisao kako dodatno ne bih zbunio ljude. 😉👍

bunker kaže...
@marko

Hvala. Nemam još DVB-T2 prijemnik, pa nisam mogao provjeriti točno, a negdje sam pročitao da su svi kanali 1080p.

picajzla0707 uto 10.9.2019 17:29

Baš sad idem s posla i slušam radio - voditelj objašnjava kako trebamo uzeti televizor koji podržava dvb-t2, hevc uopće ne spominje - i još trkelja kako ne smijemo dati da nas trgovci prevare. Hebemti takve medije i njihovo informiranje, isto k'o nekidan dvoje voditelja laprdaju o nekoj temi i kažu kako nemaju pojma zapravo, ali je to eto valjda tako. Pa krutejebo, jasno da voditelji nisu novinari, ali ovo je već ispod svih standarda, da ne spominjem kako će zajebat neupućene.