Komentari članaka s naših web stranica

Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Vezano uz: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

qwertYxoZ pet 30.7.2021 09:30
Entry Point kaže...
Hazar kaže...

 Hm pa čemu onda toliko forsiranje da se ljudi cijepe ako nisi sigurni koliko su učinkovita cjepiva. Da dobiju što veći broj ljudi na temelju kojeg će moći analizirati?

 Cijepiva su učinkovita, imaš 99,996% šanse da nećeš završiti u bolnici (pfizer). Englezi eksperimentiraju jer je i vrijeme da se to napravi. Gledaju dinamiku virusa u općoj populaciji koja je procjepljena u značajnom broju. Ako se bolnice neće drastično puniti, mogu nastaviti sa životom. U jednu ruku potreban eksperiment, u drugu vrlo opasan. Delta puni bolnice sa djecom mlađom od 11 godina u americi. Živi bili pa vidjeli.

 Objasni to mom rođaku koji je evo skoro na raspiratoru u bolnici, inače je na brodu, primio obje doze pfizer-a u drugom mjesecu. Što sad, on je u tih 0,004%... what a bad luck a?

 

Cjepiva su smeće.

Bitanga pet 30.7.2021 09:30
Zaporožac kaže...
GSP kaže...

Necu se cjepit.zdrav sam,vjezbam,pazim na sebe,imam dobru prehranu,nepijem i nepusim  a vjerovatno sam i prebolio.tijelo ce se prilagodit,nisam neki kripl od 70 god koji ceka smrt da se mora cijepit.za doslovno nista mi netreba to beta faza cijepivo.

 

2 put sam isao van ove godine i radio porez na budale(pcr) i tojeto.

ima bezbroj takvih koji misle da imaju cool imunološki sustav pa dobiju kancer u 25.oj godini života..

ne piju, ne puše, aktivni sportaši.. bla.bla

 

i cjepivo nije u beta fazi..

educiraj se.

 

 

Baš sam mu to htio napisat, al reko bolje da sam nauči.

Najjači su mi ti koji žive zdravo, zdravo se hrane, bave sportom, pa misle da im se ništa ne može dogoditi. Ok, nešto je manja šansa, ali nije nula.

Imam dvoje takvih u firmi, oboje su se jedva digli iz kreveta kad su imali covid. A trče maratone i piju sok od cikle, igraju nogomet.

Zaporožac pet 30.7.2021 09:42
MrBlc kaže...

 Postoje dva moguća trajna rješenja:

1.) Eliminacija 

Ovo rješenje je bilo uspješno s MESRS-om i SARS-om jer su bili agresivniji, te smo ih uspjeli detektirati i suzbiti prije nego su se uspjeli više raširiti. SARS-CoV-2 je, s druge strane, blaži od njih, ali se zato uspijeva podmuklije širiti, pa ga na taj način nismo uspjeli suzbiti

 

netočno...SARS iz 2003 je bio ubojitiji, agresivniji da, ali dolje je objašnjenje (boldano) zašto je suzbijen.

 

SARS je bila bolest izazvana misterioznim virusom korona koji je ubijao 10 % zaraženih ljudi, najviše zato što su pluća pacijenata bila blokirana tekućinom.

nedavna kineska studija sugerira da se užasni uspjeh novog virusa može pripisati njegovoj sposobnosti da skače sa osobe na osobu i prije nego se osjete simptomi ili kako profesor Oxford ističe (Profesor John Oxford, profesor emeritus virologije na Univerzitetu u Londonu) – sa ljudi koji ne znaju da su inficirani i koji nikada nisu osjetili simptome.

 

suprotno tome, SARS pacijenti iz 2003. bili su najzarazniji samo onda kada su već patili zbog bolesti koja ih je obuzela što je davalo vremena medicinarima da izoliraju inficirane.

 

 

MrBlc pet 30.7.2021 09:47
Zaporožac kaže...
MrBlc kaže...

 Postoje dva moguća trajna rješenja:

1.) Eliminacija 

Ovo rješenje je bilo uspješno s MESRS-om i SARS-om jer su bili agresivniji, te smo ih uspjeli detektirati i suzbiti prije nego su se uspjeli više raširiti. SARS-CoV-2 je, s druge strane, blaži od njih, ali se zato uspijeva podmuklije širiti, pa ga na taj način nismo uspjeli suzbiti

 

netočno...SARS iz 2003 je bio ubojitiji, agresivniji da, ali dolje je objašnjenje (boldano) zašto je suzbijen.

 

SARS je bila bolest izazvana misterioznim virusom korona koji je ubijao 10 % zaraženih ljudi, najviše zato što su pluća pacijenata bila blokirana tekućinom.

nedavna kineska studija sugerira da se užasni uspjeh novog virusa može pripisati njegovoj sposobnosti da skače sa osobe na osobu i prije nego se osjete simptomi ili kako profesor Oxford ističe (Profesor John Oxford, profesor emeritus virologije na Univerzitetu u Londonu) – sa ljudi koji ne znaju da su inficirani i koji nikada nisu osjetili simptome.

 

suprotno tome, SARS pacijenti iz 2003. bili su najzarazniji samo onda kada su već patili zbog bolesti koja ih je obuzela što je davalo vremena medicinarima da izoliraju inficirane.

To što si napisao je točno, međutim, ono što sam ja napisao nije netočno, već nepotpuno jer mi nije bila ni namjera ulaziti u takve detalje.

 

Inače, kod respiratornih bolesti, agresivnost u pravilu skraćuje i vrijeme inkubacije, pa time i mogućnost širenja zaraze prije pojave simptoma. Naravno, sigurno ima iznimaka...

 

all_or_nothing pet 30.7.2021 09:55
MrBlc kaže...
all_or_nothing kaže...

 zato jer su učinkovita u sprječavanju teškog oblika bolesti a to nam kupuje vrijeme za pronalaženjem trajnog rješenja. 

meni je jasno da nešto s korona virusima nije u redu. od bezazlenih uzročnika prehlade su nam postali izuzetno opasni. sars, mers i covid u vrlo kratkom roku su nam postali ozbiljna prijetnja i vrlo su neugodni. 

Nisu postali ništa što nisu bili. Koronavirusi koji uzrokuju blage prehlade su i dalje takvi. Sad imamo nekoliko virusa koji su prešli sa životinja na nas, te su uzrok velikog poremećaja u balansu našeg suživota s virusima.

 

Postoje dva moguća trajna rješenja:

1.) Eliminacija 

Ovo rješenje je bilo uspješno s MESRS-om i SARS-om jer su bili agresivniji, te smo ih uspjeli detektirati i suzbiti prije nego su se uspjeli više raširiti. SARS-CoV-2 je, s druge strane, blaži od njih, ali se zato uspijeva podmuklije širiti, pa ga na taj način nismo uspjeli suzbiti

 

2.) Suživot

Kako SARS-CoV-2 nismo uspjeli suzbiti u startu, postalo je izgledno da nam je jedino trajno rješenje suživot. Uz procijepljenost rizičnih skupina, te relativno visok kolektivni imunitet, virus postaje endemski, koji će se javljati sezonski, te će se protiv njega eventualno morati sezonski cijepiti rizični, što ovisi o tome koliko će ih imunitet od cijepljenja i/ili prebolijevanja štititi od težih posljedica budućih reinfekcija. 

 

all_or_nothing kaže...

sklon sam se prikloniti mišljenju da smo postali poželjan domaćin svim tim virusima koji su za domaćina imali životinje pred izumiranjem. ne znam postoje li dokazi da životni mehanizmi opstanka mogu ciljano mijenjati gensku matricu tako da iskoriste neki potencijal iz staništa, ali da ne izgleda baš kao evolucija kroz slučajnosti - ne izgleda. 

Takvo mišljenje nije znanstveno utemeljeno.

 

S druge strane, alternativno objašnjenje je da smo se s jedne strane udaljili od prirode (u velikim gradovima dobar dio stanovnika, pogotovo siromašnijih, za života i ne iziđe izvan grada), što nam smanjuje kontakt s drugim vrstama i patogenima koje nose, a s druge strane je došlo do globalizacije, pa patogen, jednom kad, zahvaljujući slučajnoj mutaciji, pređe na čovjeka, ima lakši način širenja u dijelove svijeta gdje sličnih patogena nije bilo.

 

ma jasno. i auti su isto što su bili, vozikaju nas već stoljeće. jedino što postaju električni. 😀

postoji još jedno rješenje koje si zaboravio a to je masovni pomor. ne bi bio prvi. 

 

ni korištenje zakonitosti kvantne fizike u biologiji nije bilo utemeljeno do prije par godina. to što mi nešto ne znamo dokazati ne znači da trebamo prestati testirati.

i da, globalizacija nije od jučer. 

 

 

Zaporožac pet 30.7.2021 09:59
Pen kaže...

 Slobodna Evropa je tvoja enciklopedija i izvor znanja. Daj se educiraj prije nego ulaziš u rasprave sa ljudima koji su pokazali u svojim interpukcijskim znakovima više inteligencije nego ovi tvoji copy/paste članci sa žutila.

 izvor moga znanja je prof. John Oxford (zamisli, znanstvenik, virolog) s kojim je obavljen intervju.

tebi je to žutilo ?!

 

čitaj malo znanstvene članke https://www.drugtargetreview.com/

 

a ovo je originalni intervju s kojega je taj tisak to prenio

 

https://www.rferl.org/a/why-was-the-2003-sars-epidemic-so-deadly/30544370.html

 

sve žutilo... https://www.google.com/search?q=prof.+John+Oxford+talks+about+the+2003+sars+virus&source=hp&ei=VrUDYaDQG6Skgwfj65LQAw&iflsig=AINFCbYAAAAAYQPDZjREN_mN0-r7r-JjWmNsbzng6Jao&oq=prof.+John+Oxford+talks+about+the+2003+sars+virus&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAxQgxpYgxpg9yZoAHAAeACAAa0BiAGtAZIBAzAuMZgBAKABAqABAQ&sclient=gws-wiz&ved=0ahUKEwig0_mtrYryAhUk0uAKHeO1BDoQ4dUDCAw  

Volos pet 30.7.2021 10:01

Koje je vaše mišljenje o Ivermektinu i kompletnoj medijskoj cenzuri istog i ignoriranju od strane vlasti. Prije par tjedana je izašla jedna velika meta-analiza koja je potvrdila učinkovitost, a prihvaćena je i druga za objavu prije dva tjedna.

Bitanga pet 30.7.2021 10:02
Theophilus Ruy kaže...
I jesi li se potajno hihotao kad su obolili?

 

Ne, zašto bih? Ja sam tu bolest shvaćao ozbiljno, jer su žestoko obolijevali i oni koji "zdravo žive", a ne samo stari i bolesni.

A ni oni se nisu prije toga hvalisali da im se ništa ne može dogoditi jer treniraju i zdravo jedu. Ono, bolje je prešutiti to.

Zaporožac pet 30.7.2021 10:09
Volos kaže...
Koje je vaše mišljenje o Ivermektinu i kompletnoj medijskoj cenzuri istog i ignoriranju od strane vlasti. Prije par tjedana je izašla jedna velika meta-analiza koja je potvrdila učinkovitost, a prihvaćena je i druga za objavu prije dva tjedna.

 https://www.halmed.hr/COVID-19/Lijekovi-i-cjepiva/2021/EMA-izdala-preporuke-da-se-ivermektin-ne-koristi-za-prevenciju-ili-lijecenje-bolesti-COVID-19-izvan-okvira-randomiziranih-klinickih-ispitivanja/2578

 

educiraj se putem ovakvih siteova

 

https://www.drugtargetreview.com/research_hub/covid-19/

 

 

https://www.drugtargetreview.com/?s=Ivermektin  

Zaporožac pet 30.7.2021 10:38
Theophilus Ruy kaže...
Ako si zdrav manja je šansa da češ umrijeti od korone.

Dvije trećine ljudi u Hrvatskoj je umrlo SA koronom a ne od korone.

Vjerojatno jer se zarazilo u bolnicama, rasadniku korone.

 

ovo boldano žutim je izjava threada 2021.

(dakle, ako ne dobiješ koronu, a zdrav si, ne možeš uopće umrijeti od korone) ...moja glupost je jača.

 

čovječe, po stoti put.

ne možeš ući u bolnicu ako nisi testiran..

tako je od travnja 2020.

MrBlc pet 30.7.2021 10:40
all_or_nothing kaže...

ma jasno. i auti su isto što su bili, vozikaju nas već stoljeće. jedino što postaju električni. 😀

To što se radi o istoj porodici, ne znači da se radi o istim virusima. Pojavom električnih automobila, moj ICE se nije promijenio.

 

all_or_nothing kaže...

postoji još jedno rješenje koje si zaboravio a to je masovni pomor. ne bi bio prvi.

Naravno, ali za virus s IFR-om ispod 1% nije vrijedno spomena.

 

all_or_nothing kaže...

ni korištenje zakonitosti kvantne fizike u biologiji nije bilo utemeljeno do prije par godina. to što mi nešto ne znamo dokazati ne znači da trebamo prestati testirati.

Ne znači, ali dok ne uspijemo tvrdnje nisu znanstveno utemeljene.

 

U znanosti:

- Postoje hipoteze koje su potvrđene.

- Postoje hipoteze koje su falsificirane.

- Postoje hipoteze koje je moguće falsificirati, a trenutno nisu ni potvrđene ni falsificirane.

 

Međutim, hipoteza koju nije moguće falsificirati nije znanstvena.

 

all_or_nothing kaže...

i da, globalizacija nije od jučer. 

Nije od jučer, ali putovanje postaje sve jeftinije, dostupnije masama i brže.

 

Zechina pet 30.7.2021 10:42
MrBlc kaže...
Zechina kaže...
MrBlc kaže...

- sama svrha takvog cijepljenja - sve da je rizik nuspojava 1:1 000 000 000, ako imaš visoku razinu antitijela, benefit je manji ili ga nemaš.

 

NE. Nije riječ samo o kvantitatvnom iznosu antitijela. Riječ je o kompletnom imunološkom odgovoru, širini, nisu sva antitijela identična, uniformna; niti jednako reagiraju.. TO npr i jest glavna razlika između Sputnika i AZ.

Naravno. Međutim, i dalje nemamo podatke o tome da li titar antitijela korelira s nuspojavama, a što je najgore, podatke koji bi to pokazali niti ne prikupljamo. Zašto?

 

S druge strane, imamo temu potvrda:

- Cijepljeni imaju različit odgovor, ne razviju svi imunitet, ali svi dobiju potvrdu

- PCR pozitivni ne moraju nužno imati simptomatsko oboljenje, određeni postotak niti ne razvije antitijela, ali svi dobiju potvrdu

- Seropozitivni imaju antitijela, da, možda netko među njima nema dovoljno širok odgovor za spriječiti infekciju, ali nitko ne dobije potvrdu

 

Ne vidiš nelogičnost tu?

 

Dalje, podaci iz Izraela (koji je inače jako puno testirao i očekuje se da ima mali tamni broj) pokazuju da je udio prethodno preboljelih među novooboljelima 1%. Kad se stavi u kontekst broja preboljelih i cijepljenih, 6,72 puta je manja vjerojatnost oboljenja kod preboljelih nego kod cijepljenih.

 

 

Tu još moramo napraviti jednu bitnu distinkciju:

1.) Utjecaj na širenje virusa

2.) Rizik od teškog oblika, hospitalizacije i smrti

 

 

1.) Utjecaj na širenje virusa

Prvo treba imati na umu da je svrha covid potvrde upravo spriječavanje širenja virusa.

 

Izraelci pokazuju da necijepljeni preboljeli imaju 6,72 puta manji rizik za ponovno oboljenje. Čak i ako pretpostavimo da cijepljeni imaju 50% manju šansu za širiti zarazu ako obole, a da preboljeli šire jednako kao i neimuni (što je neutemeljena pretpostavka, ali u nedostatku podataka uzimam najgori slučaj jer nije realno da će širiti više od neimunih), i dalje preboljeli predstavljaju manji rizik od cijepljenih.

 

Sad, znamo da među PCR pozitivnima imamo udio seronegativnih. Međutim, izgleda, prema Izraelskim podacima, da su i oni zaštićeni (što je i logično, jer ako su se prvi put riješili virusa bez antitijela, taj virus nije napustio njihovo tijelo po duhu svetom, već imaju neki drugi oblik zaštite). Međutim, za tvrditi da seropozitivni imaju veći rizik od PCR pozitivnih, morali bismo utvrditi da test detektira neka antitijela koja nisu vezana uz infekciju SARAS-CoV-2 virusom.

Jer statistička vjerojatnost da je Izrael (uz njihov režim testiranja) PCR testom uhvatio isključivo one koji će razviti dovoljno širok imunološki odgovor, a da su im u značajnoj mjeri promaknuli oni koji takav odgovor neće razviti je iznimno mala.

Dakle, sve dok ne primijetimo značajnije obolijevanje seropozitivnih, inzistiranje na cijepljenju istih po pitanju kolektivnog imuniteta je dvojbeno.

 

 

2.) Rizik od teškog oblika, hospitalizacije i smrti

 

Ovo je osobna odgovornost svakoga od nas i trebala bi biti osobna odluka. Međutim, dok teži oblik bolesti među preboljelima nije zabilježen u statistički značajnom broju, iz ovog aspekta nema smisla forsirati docjepljivanje.

 

Tu također argument kompletnog odgovora imunološkog sustava ide u dva smjera - antitijela nisu jedini oblik, drugi oblici imuniteta su trajniji i trenutno nemamo razloga smatrati da preboljele neće zaštititi od težeg oblika bolesti u slučaju reinfekcije, osim ako se radi o osobama ugroženog imuniteta.

 

Zechina kaže...

Osobno, ja sam namjerno pričekao s cijepljenjem 6 mjeseci nakon preboljevanja jer su mi tako ukazivali dostupni podaci, iskustvo i logika, a u međuvremenu je to postala i preporuka.

Naravno, samo zanemaruješ jedan sitan detalj - seropozitivnost se ne priznaje kao dokaz prebolijevanja. Dakle, ako, kao necijepljeni, imam visok titar antitijela i izgledno je da sam asimptomatski prebolio prije 2-3 mjeseca, za mene ta preporuka ne vrijedi, ja bih se trebao cijepiti odmah ili imam restrikcije, te bih se trebao cijepiti s dvije doze.

 

Zar će moj imunološki sustav različito reagirati ovisno o tome da li sam napravio PCR test ili ne!?

 

Zechina kaže...

Izmišljanje pak pseduočinjenica i "paralelne" logike kao  opravdanje je već rubno patološki.

BOP - burden of proof je, kad se radi o lijekovima i cjepivu, na proizvođačima. Isti su dužni dati podatke da je nešto sigurno ili razlog zbog kojeg nije potrebno ispitati.

 

Ponovno pitam, imamo li podatke o korelaciji nuspojava i titra antitijela prije cijepljenja, te ako nemamo, zašto nemamo.

 

Ja ne izmišljam pseudočinjenice i paralelne logike, već pitam imamo li dokaz ili argument zbog čega bi takav dokaz bio suvišan.

 

 

Odlična kritika, bravo (bez ironije).

 

Jedini argument koji mogu dati za navedeno jest da se požar gasi po nekim prioritetima.

Dosta ovog što si naveo su rubni slučajevi, tako da se "trijažom", fokusiralo na ono što je relevantno i funkcionira za veliku većinu.
Pretpostavljam da je idejno prioritet bio da se ljudi procijepe u dostatnoj količini, da bi se tek onda krenulo "fino brusiti". Nažalost, premisa je bila kriva, zakazali smo.

Obzirom da nermamo dostatan civilizacijski, društveni doseg niti da jednostavne operacije izvedemo do kraja, privremeno se odustalo od ovakvih, itekako relevantnih pitanja.
I opet, to ne bi trebao biti razlog za odustajanje od cjepljenja... ali tu se vrtimo u krug.
Iako su prošle već dvije godine, i dalje smo tek na početku, po mnogim kriterijima.

GSP pet 30.7.2021 10:45
Zaporožac kaže...
GSP kaže...

Necu se cjepit.zdrav sam,vjezbam,pazim na sebe,imam dobru prehranu,nepijem i nepusim  a vjerovatno sam i prebolio.tijelo ce se prilagodit,nisam neki kripl od 70 god koji ceka smrt da se mora cijepit.za doslovno nista mi netreba to beta faza cijepivo.

 

2 put sam isao van ove godine i radio porez na budale(pcr) i tojeto.

ima bezbroj takvih koji misle da imaju cool imunološki sustav pa dobiju kancer u 25.oj godini života..

ne piju, ne puše, aktivni sportaši.. bla.bla

 

i cjepivo nije u beta fazi..

educiraj se.

 

 Imam 40 god ne 25.nuspojave ces tek vidjeti za 3-4-5 godina.jos si zelen.pomladak.

GSP pet 30.7.2021 10:47
Bitanga kaže...
Zaporožac kaže...
GSP kaže...

Necu se cjepit.zdrav sam,vjezbam,pazim na sebe,imam dobru prehranu,nepijem i nepusim  a vjerovatno sam i prebolio.tijelo ce se prilagodit,nisam neki kripl od 70 god koji ceka smrt da se mora cijepit.za doslovno nista mi netreba to beta faza cijepivo.

 

2 put sam isao van ove godine i radio porez na budale(pcr) i tojeto.

ima bezbroj takvih koji misle da imaju cool imunološki sustav pa dobiju kancer u 25.oj godini života..

ne piju, ne puše, aktivni sportaši.. bla.bla

 

i cjepivo nije u beta fazi..

educiraj se.

 

 

Baš sam mu to htio napisat, al reko bolje da sam nauči.

Najjači su mi ti koji žive zdravo, zdravo se hrane, bave sportom, pa misle da im se ništa ne može dogoditi. Ok, nešto je manja šansa, ali nije nula.

Imam dvoje takvih u firmi, oboje su se jedva digli iz kreveta kad su imali covid. A trče maratone i piju sok od cikle, igraju nogomet.

 Pogladi si mješinu i odi na cevape,nemoj se za nas sekirat.

Bitanga pet 30.7.2021 10:55
Theophilus Ruy kaže...
Ako si zdrav manja je šansa da češ umrijeti od korone.

Od svih evidentiranih smrti od korone, 2 / 3 su smrti SA koronom.

Vjerojatno jer se zarazilo u bolnicama, rasadniku korone.

 

Ako si zdrav manja je šansa da ćeš umrijeti. To si dobro rekao. Pametnom dosta.

Zechina pet 30.7.2021 11:14
MrBlc kaže...
Zechina kaže...

Za sad smo u petlji "razumni rok":

IF (cjepljenih + preboljelih) 65-90% - cijepljenje nije i neće biti obavezno
ELSE - cijepljenje je obavezno

Zaboravio si na jednu varijablu.

 

Nisam zaboravio;
1) to bi bilo točnije ali ne i i ispravno; ima smisla ali nije jednako preboljele i cijepljenje stavljati u isti koš.
To je ono s čim se krenulo ispočetka u npr Švedskoj i UK - pretpostavka da će se "prirodnim putem" doći do imuniteta krda. Ad acta kolateralne žrtve, imunitet dobiven na taj način se pokazao kao nedovoljan, nedovoljno trajan.

Delta varijanta to dodatno kompicira, jer se pokazalo da imunitet preboljelih protiv Alfa varijante ne štiti dovoljno protiv Delta, pa još dodaj ugrožene skupine - i relativnost ugroženih skupina (i dalje još ne znamo gdje sve, kada i zašto virus ostavlja dugotrajne posljedice; za npr mozak i bubrege već nešto znamo).

Previše nepoznanica i preveliki rizik da bi "kruške i jabuke" stavili u isti koš.

Neka primarna logika nalaže da, ako i dalje ne znamo dovoljno, držimo se onog što znamo a ne dodatno eksperimentirati i raditi kaos (occamova britva). 
Kritike na račun zašto ne znamo (nedovoljno testiranja) itd stoje, ali neće promijeniti stanje kakvo je. Možemo se tom nadati u budućnosti.

 

2) Tek to bi izazvalo kaos. Imam poznanicu koja si je "samodijagnosticirala" "raspad imunog sustava nakon cjepljenja"; u bolnici to nisu mogli verificirati ali je nešto ukazivalo na nekakav poremećaj (neovisno o cjepljenju). Kad su došli do realne pretpostavke da je riječ o nečemu malignom, samootpustila se iz bolnice "jer ona naprosto zna da nema rak".
Riječ je o inteligentnoj i obrazovanoj osobi koja se pogubila.
Sad dodaj tu varijablu necijepljenih preboljelih a koji u nekom trenutku imaju visok/nizak titar antititijela: nastao bi zdravstveni kaos.

Odnosno
3) I ovakva je formula uglavnom prekomplicirana za nosioce vlasti (globalno, lokalno) da ispravno ishendlaju prijetnju.

Zaporožac pet 30.7.2021 11:18
Pen kaže...

 Ne daju mi se čitati tvoji bookmark-ci... I tvorac PCR testa kaže da njegov rad nije namjenjen testiranju covid-a pa se taj test uzima kao bog i batina testiranja. Proizvođači maski na pakiranju pišuda ne štiti od covid-a niti pomaže pa ju svi moramo nositi, i proizvođači cjepiva se ograđuju od odgovornosti pa se ljudi cijepe. Sve u svemu, jedna lasta ne čini proljeće, ( taj oxford ) nije jedini predstavnik struke i tko je njega ovlastio kao predstavnika svog saznanja o covid-u? Tako da ohladi od linkanja linkova, gledaj širu sliku.

ne daju se ni meni čitati tvoje gluposti i klasična trolanja, no što se tiče maske kupi si FFP3 masku (to je već respirator) ako želiš bolju zaštitu od virusa.

filtriraju do 0,3 mikrometra veličine čestica ali ona štiti samo tebe..

o maskicama nije potrebno raspravljati jer ni jedna ne prijanja savršeno uz lice da bi se 100% zaštitio sebe ili druge oko sebe.

 

što se tiče maski imaš tu, čitaj nešto pametno i isčlani se iz te sekte na Instagramu.

 

Profesor John Oxford je jedna lasta ?

pitaš tko je svjetski poznatog virologa ovlastio da priča o covidu ?

 

ti si stvarno lud i ovo ti pišem samo jer imam malo posla, a vani je vruće.

 

 

 

 

Zechina pet 30.7.2021 11:19
Theophilus Ruy kaže...
Engleska je prije 10 dana ukinula mjere. Što se dogodilo?
...
A pitam se kad ćemo mi ukinuti mjere? kao nacija odrasti, preuzeti brigu o sebi.
Nacija je izliječila bolest od korona virusa, ali sad joj treba boost da se digne iz bolesničkog kreveta. Hoćemo li biti vječni bolesnici o kojima brine krizni stožer?

 

Engleska (UK) ima preko 88% procijepljenosti (odrasli, bar jedna doza)

Hrvatska 48,4%.

 

Odgovor leži u razlici ova dva postotka. 

GSP pet 30.7.2021 11:21
forumaš kaže...
GSP kaže....nuspojave ces tek vidjeti za 3-4-5 godina.jos si zelen.pomladak.

 Koje nuspojave? Gdje si to pročitao? Link?

 Nema linka,dozivio trip i rekli mi entiteti visih dimenzija.link je dmt

Zechina pet 30.7.2021 11:29
MrBlc kaže...
all_or_nothing kaže...

 zato jer su učinkovita u sprječavanju teškog oblika bolesti a to nam kupuje vrijeme za pronalaženjem trajnog rješenja. 

meni je jasno da nešto s korona virusima nije u redu. od bezazlenih uzročnika prehlade su nam postali izuzetno opasni. sars, mers i covid u vrlo kratkom roku su nam postali ozbiljna prijetnja i vrlo su neugodni. 

Nisu postali ništa što nisu bili. Koronavirusi koji uzrokuju blage prehlade su i dalje takvi. Sad imamo nekoliko virusa koji su prešli sa životinja na nas, te su uzrok velikog poremećaja u balansu našeg suživota s virusima.

 

Postoje dva moguća trajna rješenja:

1.) Eliminacija 

Ovo rješenje je bilo uspješno s MESRS-om i SARS-om jer su bili agresivniji, te smo ih uspjeli detektirati i suzbiti prije nego su se uspjeli više raširiti. SARS-CoV-2 je, s druge strane, blaži od njih, ali se zato uspijeva podmuklije širiti, pa ga na taj način nismo uspjeli suzbiti

 

2.) Suživot

Kako SARS-CoV-2 nismo uspjeli suzbiti u startu, postalo je izgledno da nam je jedino trajno rješenje suživot. Uz procijepljenost rizičnih skupina, te relativno visok kolektivni imunitet, virus postaje endemski, koji će se javljati sezonski, te će se protiv njega eventualno morati sezonski cijepiti rizični, što ovisi o tome koliko će ih imunitet od cijepljenja i/ili prebolijevanja štititi od težih posljedica budućih reinfekcija. 

 

all_or_nothing kaže...

sklon sam se prikloniti mišljenju da smo postali poželjan domaćin svim tim virusima koji su za domaćina imali životinje pred izumiranjem. ne znam postoje li dokazi da životni mehanizmi opstanka mogu ciljano mijenjati gensku matricu tako da iskoriste neki potencijal iz staništa, ali da ne izgleda baš kao evolucija kroz slučajnosti - ne izgleda. 

Takvo mišljenje nije znanstveno utemeljeno.

 

S druge strane, alternativno objašnjenje je da smo se s jedne strane udaljili od prirode (u velikim gradovima dobar dio stanovnika, pogotovo siromašnijih, za života i ne iziđe izvan grada), što nam smanjuje kontakt s drugim vrstama i patogenima koje nose, a s druge strane je došlo do globalizacije, pa patogen, jednom kad, zahvaljujući slučajnoj mutaciji, pređe na čovjeka, ima lakši način širenja u dijelove svijeta gdje sličnih patogena nije bilo.

 

 

Misli se na to da je globalnim uništavanjem "divljih" ekosustava i sve češće interakcije sa istima, došlo do sve češčeg susretanja s virusima s kojima prehodno nismo imali kontakata, a koji se još pri tome prilagođavaju novonastalim situacijama. Ne odnosi se samo na korona viruse.
To je prilično prihvaćena teorija i logična pretpostavka; koliko je dominantna teško je za ocijeniti. Stručnjaci koji to zagovaraju, slažu se da će toga biti još i sve više.

Zechina pet 30.7.2021 11:33
Volos kaže...
Koje je vaše mišljenje o Ivermektinu i kompletnoj medijskoj cenzuri istog i ignoriranju od strane vlasti. Prije par tjedana je izašla jedna velika meta-analiza koja je potvrdila učinkovitost, a prihvaćena je i druga za objavu prije dva tjedna.

 

To smo sve već prošli (pogledaj stare stranice), fake news, studije su opovrgnute, ukratko:
antiibiotik protiv crva i šuge ne liječi viruse. Efikasno je koliko i izbjeljivač.

Zechina pet 30.7.2021 11:53
Theophilus Ruy kaže...
Sad češ reći i da starački domovi nisu bili rasadnici korone.

Znam više ljudi koji su se zarazili "kod doktora"

 

Više od čega? Epidemija je u stvari nastala "kod doktora"? Po bolnicama?

Ovo je nova teorija...

Ajd da ti dam hraniva:
U bolnicama postoje superbakterije, fenomen  za koji znamo već od ranije.
Postoji teorija da je, u situacijama kad su zdravstveni sustavi bili prezakrčeni oboljelima od korone,  došlo do probijanja inačice takvih rezistentnih bakterija na npr odjele sa respiratorima.
U situaciji totalnog kaosa sve je moguće - a u npr Lombardiji je u nekom trenutku upravo tako bilo.

Što se pak staračkih domova tiče, to je opetovana činjenica za koju znamo: "previd" u UK je odnio desetke tisuća života, slično je bilo i u USA, Švedskoj, Španjolskoj... a i mi se ne možemo pohvaliti, neki dan se opet desio sličan slučaj u Dalmaciji - uzrokovan preko necijepljenih. Zašto i populacija staračkog doma nije bila adekvatno procijepljena, drugo je pitanje.

I nema veze sa time da su ti ljudi "umrli od starosti itd, a korona se tu slučajno našla".

Zaporožac pet 30.7.2021 11:53
Pen kaže...

Hipotetski: da se i cijepi 90% stanovništva u HR i to sa dvije doze, tko garantira da će se ukinuti ikakve mjere? Tko garantira na virus neće mutirati zbog visoke procjepljenosti i napraviti još veći problem? Tko garantira da će ovakvo stanje ikada završiti?

 ti si stvarno fiju briju...

virus mutira kod necijepljenih a ne kod procijepljenih...

 

hoćeš li opet 100 linkova na znanstvene radove, ili ćeš se vratiti u sektašku grupu na instagramu.