Marko :D pet 24.9.2021 21:48
ivgrgic kaže...

A sto kada USB-c ne bude vise zadovoljavao, sto da smo u vremenu kada je USB-a 2.0 propisan? Teško je zamisliti da za 30 godina neće biti izumljen bolji priključak, no do tada vjerujem da neće biti priključaka, a predvodnik u radikalnim promjenama opet bi mogao biti Apple 

Zakon nije nepromijenjiv...

gkelekov pet 24.9.2021 23:19
ivgrgic kaže...

A sto kada USB-c ne bude vise zadovoljavao, sto da smo u vremenu kada je USB-a 2.0 propisan? Teško je zamisliti da za 30 godina neće biti izumljen bolji priključak, no do tada vjerujem da neće biti priključaka, a predvodnik u radikalnim promjenama opet bi mogao biti Apple 

Sad i ti trkeljaš gluposti. Da Apple išta razmišlja, mogli su odavno Lightning 2.0 uvesti, koji podržava USB3.1 brzine ili Thunderbolt brzine.
Ali zašto bi. Ovce imamo, ovce šišamo. (nikome nije jasno zašto su iPad-ove odlučili na USB-C prebacit)


USB-C je tip konektora samo (a protokol je USB3.1 ili USB3.2), koji može i sljedećih 20 godina ostati, ali mjenja se elektronika koja ga koristi (već sad dolazi USB4, a sljedeće godine i USB5 standard)

Pepić sub 25.9.2021 07:24

Prva stvar žice za sve mobitele su iste, nisu se potrudili da na skupljim modelima korisnicima daju neku posebnu žicu sa gravurama na priključcima i kapicama za struju Adapterima, uostalom žice se ako imalo ne pazite rascvjetaju i pohabaju vrlo brzo, a da ne govorim koštaju kao suho zlato, kakve su im žice takav im je i sam proizvod, hardware i matična ploća sa čipsetom su katastrofa, čipovi od najlošijih proizvađača zato doslovce na svakom modelu im je umro WI FI jer zna se najbolji čipset WI FI i Bluetooth je od firme Broadcom, a tu su čipovi no name, sve u svemu debelo precjenjen uređaj, kad otvorite Huawei, Samsung ili LG ili nekadašnju Nokiju to je premijera. Osim šrot matične ploće godinama navlače korisnike za nos sa otvorenosti Bluetootha, slabim kapacitetom baterija, ne univerzalnim punjačima  ( kupite telefon od 1000 eura i više i ne dobijete adapter za struju a kabel je Iphone priključak na C- USB i kud da ga uključiš), Garancijom od godinu dana....  odavno im je  trebalo zabraniti prodaju u EU. Kad sagledate sve,  nikakav proizvod za taj novac.

tokyu sub 25.9.2021 07:28

Vidim svi spominju Lightning kao razlog zbog cega se Apple buni. Koliko je meni poznato oni rade na novom bezicnom konektoru za iPhone. Vjerojatno su poprilicno daleko dogurali u razvoju istoga pa im nije po volji. Apple takodjer u dosta slucajeva preferira dizajn iznad funkcije sto je bilo vrlo vidljivo dok je Ive radio za njih. Zla EU im remeti planove da imaju uredjaj bez fizickih konektora.

IMHO USB-C je bolje rjesenje nego bilo koje “proprietary” rjesenje. Znaci s punjacem od laptopa mogu napuniti mobitel ili tablet, a ne imati 20 razlicitih punjaca za svaki uredjaj posebno kao u “dobra stara vremena”. Ako je njihov standard zbilja toliko bolji neka naprave demonstraciju istoga.

hrvoje_vk sub 25.9.2021 08:24
ATJLučko kaže...

Uvrh glave vas je tu prepametnih, pa da vas tako pametne nešto upitam! 

Ako EU traži jednake kabele za punjenje, zašto od Francuske ne traži jednaki napon struje, ili dok je UK bio u zajednici, zašto nisu tražili jednak istovjetan utikač i utičnicu za struju, već su to"neki njihovi standardi" makar su ( bili ) pripadnici EU?! 

 

U zadnjih nekoliko godina, otprilike pet, imam sve kabele i utikače ispravne, niti jedan se nije ohrdao, tako da ću moći prodavati uskoro ekipi koja ima starije modele. 

Ustvari, uopće ne vidim razlog zbog čega se toliko pojedinci pjenite a niste iz Splita, pogotovu ako nemate Apple gadgete?! 

 

Molim te pojasni ovo boldano, zar nije u Francuskoj isto 230V/50Hz?

Timo sub 25.9.2021 12:19

jel itko od vas uopce procitao prijedlog komisije?

 

vodi se zestoka rasprava o necemu sto nije jos zakonska obveza niti ce biti sve do najranije 2026. godine

 

ovaj prijedlog ce tek postato sluzbena direktiva tokom 2022. godine, onda svaka pojedina drzava clanica ima 2 godine za raspraviti o prijedlogu i usvojiti ga kao nacionalni zakon, zatim proizvodaci imaju jos 2 godine da se usklade sa zakonom

 

do tada ce vec Apple izbaciti kabel iz upotrebe, nakon toga ce svi proizvodaci kao ovce uciniti isto i vise nece biti nikakvih utora na smartphonima 

 

bespotrebno trosenje vremena, novaca i resursa. bezvezan prijedlog zakona totalno, jer nije opcenit, sto znaci da u buducnosti kada dode neki novi utor jos manji i tanji, opet ce morati raditi amandmane i trosit ponovo vrijeme i novac

vito115 sub 25.9.2021 19:29
Umbel kaže...
Je, ali jack je drugaciji. Francuzi također nisu u PALu

 

 

 

Sorry, znam da je offtopic, al spominjanje kako Francuzi ne koriste PAL već SECAM (a tko u digitaliziranom svijetu koristi iti jedan od prastarih analognih TV standarda) me zaista dobro nasmijalo 

Umbel sub 25.9.2021 20:06

Shvacas da su godinama bili van standarda ostatka europe, a tema je standardizacija? Zašto im nitko nije zabranio?
Da sam napisao da francuzi godinama nisu bili PAL, vjerojatno bi ti smješno bilo jer bi ispalo da sada jesu.

Gnjavator sub 25.9.2021 20:20
tokyu kaže...
Vidim svi spominju Lightning kao razlog zbog cega se Apple buni. Koliko je meni poznato oni rade na novom bezicnom konektoru za iPhone. Vjerojatno su poprilicno daleko dogurali u razvoju istoga pa im nije po volji. Apple takodjer u dosta slucajeva preferira dizajn iznad funkcije sto je bilo vrlo vidljivo dok je Ive radio za njih. Zla EU im remeti planove da imaju uredjaj bez fizickih konektora.

IMHO USB-C je bolje rjesenje nego bilo koje “proprietary” rjesenje. Znaci s punjacem od laptopa mogu napuniti mobitel ili tablet, a ne imati 20 razlicitih punjaca za svaki uredjaj posebno kao u “dobra stara vremena”. Ako je njihov standard zbilja toliko bolji neka naprave demonstraciju istoga.

 A i to sa punjenjem jedino i samo na apple bežićnom punjaču je također brljava svoje vrste, nosaj sa sobom i cijeli taj punjač a ne samo kabl kao do sada... iako, ako na tom punjaču stave USB-C priključak za napajanje punjača, onda su recimo pokrili na neki način i tu obavezu da se mogu koristiti postojeći USB-C punjači a opet moraš imati njihov punjač... Vuk sit a ovce na broju.

fer-de-lance ned 26.9.2021 08:36
Umbel kaže...
Je, ali jack je drugaciji. 

Mislim da je i u Češkoj isti takav.

Kod normalnih utikača bez uzemljenja nije problem, a kod uzemljenih sam samo na vešmašinama vidio da imaju utikače koji mogu u naše i njihove utičnice.

Zanimljivo je da se toliko uređaja prodaje međunarodno,  a 99% uzemljenih oni zapravo ne mogu uštekati u svoje utičnice.

Valjda koriste one adaptere ili nekaj kad kupuju uređaje s normalnim uzemljenjem 

 

vito115 ned 26.9.2021 18:37
Umbel kaže...
Shvacas da su godinama bili van standarda ostatka europe, a tema je standardizacija? Zašto im nitko nije zabranio?
Da sam napisao da francuzi godinama nisu bili PAL, vjerojatno bi ti smješno bilo jer bi ispalo da sada jesu.

Ako ćeš o standardizaciji, SECAM I PAL su bili standardi po CCIR i prihvaćeni od EBU za razliku od NTSC. Stvar je bilo odabira države u Europi što će koristiti. 

Francuzi nisu bili baš crne ovce sa SECAM-om. Gotovo svi iza "željezne zavjese" su koristili SECAM (pitanje za Kolindu: da li smo mi onda bili iza zavjese ili ne). Plus Grčka, Cipar i grad-države oko Francuske. Iza 1992 je došlo do migracije na PAL (u državama koje nisu imale svoju TV industriju pa su ovisile o uvozu) ili direktno na DVBT. To ti je ujedno odgovor zašto su Francuzi ostali do kraja na SECAM, plus što je taj standard baš razvijen kod njih. 

robogo pon 27.9.2021 10:10

pa ako će se forsirati jedinstveni priključak, USB-C je najbolji izbor. Strašno je robustan, prilično future-proof i vrlo svestran. Isti port puni telefone, laptope, data konekcija, 4K video prijenos, radi što god.

dagoberhr pon 27.9.2021 12:32

Sljivis prikljucak kad imas problema sa kablom.

 

Nije svaki kabel isti kao sto ni svaki punjac nije isti a to govorim iz iskustva jer imam Samsung Galaxy Note9 koji ima brzi punjac i uz njega je dosao kabel sa USB-C te sam zelio imati takav USB-C kabel i na poslu da ne moram nositi od kuce te sam probao novo kiupljeni kabel najprije kod kuce direktno na punjacu i nije punjenje radilo kapacitetom brzog punjenja nego nikako skoro a znalo se dogoditi da uopce ne puni. Isti taj novi kabel sam stavio na punjac od svoje supruge koja ima Huawei P30 i tu je radio najnormalnije bez problema. Naravno ne budi mi tesko otisao sam do Samsungovog ducana i naravno dobio na moje pitanje zasto ne radi punjac koji imam kod kuce sa drugim tipom USB-C kabla da sami tip kabla nije kompatibilan sa punjacem i da isti moram kupiti ili kod njih u ducanu ili kod samog proizvodjaca jer svi drugi tipovi USB-C kabla nisu podrzani od strane Samsunga kada je u pitanju brzo punjenje, normalno koje ce dovesti mobitel u stanje pune napunjenosti ce trajati do 6 sati. Naravno prodavac je rekao da je moguce kupiti kabel i drugog proizvodjaca ali ako ima specifikacije kabla kako je na originalnom kablu navedeno te tada ce brzo punjenje raditi punim ili pribliznim kapacitetom.

 

Dakle skuplji mobilni uredjaji koji podrzavaju brzo punjenje nece raditi na bilo kojem kupljenom kablu te svaki proizvodjac to u uputama i napominje na sto me upozorio prodavac a isto me uputio da mogu cak procitati na stranicama Samsunga. Mozda low level mobilni uredjaji mogu raditi sa bilo kojim kablom jer u sebi ne podrzavaju tehnologiju brzog punjenja ali kod onih koji da sumnjam da ova prica ima neki smisao a posebno jer sa uredjajem dobijete i konverter (kao sto sam i ja dobio) na stariji standard (govorim o androidu) pa tako lighting prikljucak ne predstavlja problem, problem vise predstavlja tehnologija koja se koristi jer zbog nje se mjenjaju i fizička svojstva kabla kojeg koristite.

Posmatrač pon 27.9.2021 13:02
dagoberhr kaže...

Sljivis prikljucak kad imas problema sa kablom.

 

Nije svaki kabel isti kao sto ni svaki punjac nije isti a to govorim iz iskustva jer imam Samsung Galaxy Note9 koji ima brzi punjac i uz njega je dosao kabel sa USB-C te sam zelio imati takav USB-C kabel i na poslu da ne moram nositi od kuce te sam probao novo kiupljeni kabel najprije kod kuce direktno na punjacu i nije punjenje radilo kapacitetom brzog punjenja nego nikako skoro a znalo se dogoditi da uopce ne puni. Isti taj novi kabel sam stavio na punjac od svoje supruge koja ima Huawei P30 i tu je radio najnormalnije bez problema. Naravno ne budi mi tesko otisao sam do Samsungovog ducana i naravno dobio na moje pitanje zasto ne radi punjac koji imam kod kuce sa drugim tipom USB-C kabla da sami tip kabla nije kompatibilan sa punjacem i da isti moram kupiti ili kod njih u ducanu ili kod samog proizvodjaca jer svi drugi tipovi USB-C kabla nisu podrzani od strane Samsunga kada je u pitanju brzo punjenje, normalno koje ce dovesti mobitel u stanje pune napunjenosti ce trajati do 6 sati. Naravno prodavac je rekao da je moguce kupiti kabel i drugog proizvodjaca ali ako ima specifikacije kabla kako je na originalnom kablu navedeno te tada ce brzo punjenje raditi punim ili pribliznim kapacitetom.

 

Dakle skuplji mobilni uredjaji koji podrzavaju brzo punjenje nece raditi na bilo kojem kupljenom kablu te svaki proizvodjac to u uputama i napominje na sto me upozorio prodavac a isto me uputio da mogu cak procitati na stranicama Samsunga. Mozda low level mobilni uredjaji mogu raditi sa bilo kojim kablom jer u sebi ne podrzavaju tehnologiju brzog punjenja ali kod onih koji da sumnjam da ova prica ima neki smisao a posebno jer sa uredjajem dobijete i konverter (kao sto sam i ja dobio) na stariji standard (govorim o androidu) pa tako lighting prikljucak ne predstavlja problem, problem vise predstavlja tehnologija koja se koristi jer zbog nje se mjenjaju i fizička svojstva kabla kojeg koristite.

 Moj galaxy note 8 je koristio bilo koji imalo kvalitetniji kabel i islo je brzo punjenje a isto tako i note 10. Ako je radilo brzo punjenje na huaweiu onda je u tome problem. Huawei ima svoj standard i kabeli su ljubicaste boje u samom konektoru. 

Gnjavator pon 27.9.2021 22:23

A čuj, ako puni sporo, ali puni onda radi, sad to što ne radi punom brzinom je nešto drugo... Jbg, imam 4-5 kablova i moj Xiaomi jednako brzo puni sa svim kablovima koje imam :) a sad to što "veliki proizvođači" izvode krivine sa kablovima i punjačima je drugi par opanaka... A opet bolje da ti polako puni nego da uopće ne možeš ni spojiti na punjač...