Internet

PayPal - Često postavljana pitanja (FAQ)

Hacker002 čet 11.9.2014 20:44

Na inicijativu nekih ljudi sa foruma otvaram temu i pišem ovdje ovaj tekst kako bi svima gotovo sve što se tiče eBaya i PayPala bilo jasno od samog početka. Pročitajte tekst, oduzet će vam 5 minuta a saznat ćete praktički sve što trebate znati. Ova tema nije namijenjena raspravama nego služi brzom informiranjeu - ako vam i dalje nešto nije jasno, pitajte u temi Paypal - Pitanja i odgovori{#} Često postavljana pitanja (i odgovori) vezana uz eBay nalaze se ovdje, a tema za raspravu o eBayu je ovdje.

 

Proces pravljenja PayPal i eBay računa počevši skroz od otvaranja potrebnog računa za internetske kupovine.

1. Uzmite osobnu i OIB i svoju ruku, odete u Erste, kažete da hoćete otvori kunski žiro račun i napomenete da obavezno hoćete Visa Electron karticu jer ona besprijekorno funkcionira sa PayPalom. Vođenje računa je 5kn mjesečno, a NetBanking 8kn, što preporučam uzeti.
Važno je da napomenete da hoćeš baš taj račun i tu karticu i da odbijete svaki drugi oblik muda pod bubrege koje vam pokušaju prodati.
Izrada kartice košta 30kn tako da čim napravite račun i potpišete se na 864 mjesta uplatite si 50kn na njega i imate i za izradu karticu i za troškove vođenja računa i netbankinga za taj mjesec.

P.S: Danas PayPay radi i za Zagrebačkom, PBZ itd, ali i dalje je važno da koristite VISU!


2. Napravite račun na PayPalu. Pod „Country“ odaberete „Croatia“ i pod tipovima računa kod tipa „Individual“ kliknete „Open an account.
Prvo polje koje morate popuniti je „email adressa“. Onaj email koji stavite je email koji ćete koristiti za prijavu na PayPal, a to je ujedno i onaj email koji trebate nekome dati ako vam šalje novac. Lozinka mora u sebi sadržavati mala i velika slova i brojeve. Ime, prezime, datum rođenja, adresu, grad, poštanski broj i broj telefona OBAVEZNO popunite onako kakvi su vam stvarni podatci jer će vam na tu adresu dolaziti vaše pošiljke. Pod „State/Province/Region“ slobodno stavite još jednom ime grada u kojemu živite. Potrudite se pisati bez čćšđž.
Nakon toga odete na „Agree and create account“. Na sljedećem koraku upišete broj svoje kartice koju ćete koristiti (najpoželjnije je da je to Visa Electron) i sve podatke koje traži o njoj. CSC je su zadnje 3 znamenke sa poleđine kartice.  Skinut će vam 1.95$ sa kartice i čim vam banka to skidanje proknjiži, imat ćete u opisu te  transakcije 4-znamenkasti kod koji trebate upisati na PayPal i tako verificirati svoju karticu.
* Svakako promjenite da vam konverziju valuta vrši banka a ne PayPal jer vam PayPal tako masno naplaćuje. To radite ovako: Profile ->My money -> My preapproved payments -> Update ->  Set Available Funding Sources(desni gornji kut tablice) -> Conversion Options -> i odaberi drugu opciju "Bill me in the currency listed on the seller's invoice".


3. Registrirajte se na eBay. Podatke također popunite onakve kakvi jesu i da budu isti kakve ste upisali i na PayPal. eBay user ID je vaše ime na eBayu i s njim ćete se logirati na njega.

 

4. Povezali ste karticu s PayPalom, napravili eBay račun i spremni ste za kupovanje na eBayu.
Postoje 3 vrste „kupnje“ na eBayu; „Buy Now“, aukcija, „Make Offer“. 
„Buy Now“ je jasan, kupujete predmet odmah i samo idete korak po korak i on će vas odvesti do vašeg PayPal računa kojim ćete platit. Vrlo jednostavno.
Aukcija je također jasna – bidate (dajete svoje ponude) i nakraju, tko da najveću ponudu osvaja predmet i isti plaća. „Make Offer“ je drukčiji po tome što vi ne plaćate cijenu koja piše, već prodavaču ponudite cijenu i onda ju on prihvati ili odbije.


Prodavača uvijek kontaktirajte tako da odete na predmet, pa na prodavača, pa „Contact member“, pa označite „Other“,  kliknete „Continue“ i napišete poruku.

 

Prije kupnje predmeta, obavezno detaljno proučite opis i uvjerite se da prodavač dostavlja u vašu zemlju. Ako ne dostavlja, kontaktirajte ga prije kupnje i lijepo zamolite bi li dostavio.
I potrudite se pročitati feedback (ocjene) prodavača u zadnjih mjesec dana da vidite kakav je.

 

Ne kupujte od novih prodavača osim ako baš nemorate, čisto zbog sigurnosti.

 

Ako se desi da vam predmet ne dođe za  40 dana, otvorite „case“ i preko njega obavjestite PayPal/eBay o problemu i sve zajedno riješite sa prodavačem ili dobijete novac nazad.  Za otvoriti case imate 45 dana tako da ako ga ne otvorite u tome roku, gubite pravo na povrat novca ili novi predmet.

 

Ono što ste OBAVEZNI napraviti kada zaprimite predmet je ostaviti feedback (ocjenu) prodavaču. To ostavljate tako da odete u „My eBay“, pa u „Purchase history“ i onda desno od predmeta imate „Leave feedback“. Ako je predmet došao u funkcionalnom stanju i onakav kakav je napisano u opisu, dajete pozitivni feedback. Ako ima kakvih problema sa predmetom, prvo se javite prodavaču i probajte to riješit s njim jer nije nikom u interesu loši feedback jer on govori o tome kakav ste kupac/prodavač.

 

 

roby27 pet 12.9.2014 13:33

Znači nije isključivo potrebno imati devizni račun za povezivanje sa paypalom nego može i običan kunski žiro račun?

 

Jer čitam vodič od erste banke i tamo savjetuju da bude devizni račun radi kupovine u stranim valutama pa sad ne znam sto je najbolje.

 

Inace vec imam uz naravno tekući i žiro kunski račun otvoren (Visa Electron) i erste net banking pa me to zbunilo ako još trebam posebno devizni otvarati jer onda opet trebam platiti razne naknade za izradu kartice, pina, vođenje računa mjesečno itd.

 

I još nešto koje bi bile prednosti ili mane ako se uzme ova kartica umjesto otvaranja posebnog računa u banci http://www.neteller.com/

jabite sri 4.3.2015 13:19

Pozdrav,imam novce na paypalu ali mi ih ne prebacuje na visu već 2 mj,dosad mi uvijek uredno prebacio na račun što se dešava

možda ima nov način prebacivanja za koji ja ne znam,do sad je bilo automatski

Igzy20 sri 4.3.2015 14:23

Da si pročitao samo koju stranicu unazad imao bi odgovor na svoje pitanje.

Paypal je ukinuo automatski transfer novca sa balancea na karticu.

Možeš povući novce jedino ako platiš (taj iznos više nije 5$ kao prije, smanjene je. Vidi par stranica unazad, piše koliko je sad).

 

Umjesto automatskog povlačenja novca sa PP sad imaš mogućnost plaćanja sa balancea. Ako puno kupuješ sa ebaya ta opcija ti dobro dođe.

sbmarkan sri 8.4.2015 17:57

Pozdrav svim članovima!

Novi sam na forumu pa me usmjerite ako sam krivo odabrao temu.
Zanima me sljedeća stvar.
Registrirao sam se na paypal prije 20tak dana, i nesta sam malo kupio na ebayu i dobio sam uplatu od par stotina dolara. Zanima me kada će mi ti novci sjesti na račun i plaćam li kakvu proviziju? Znam da je to pitanje vec netko postavio, al zanima me jos jedna stvar.
Odabrao sam da mi tečaj obračunava banka (PBZ), ali po kojem tečaju će se obračunati jer na njihovoj tečajnoj listi ima 2 kupovna, 2 prodajna i srednji (http://www.pbz.hr/exchangeratelist/?lang=hr)...

Hvala unaprijed na pomoci, i pozdrav svima!

Siky1234 pon 27.4.2015 19:31

Pozdrav, jel moguće ikako prebaciti novac sa paysafe carda na paypal putem ebaya? Razmisljao sam o tome da ako uzmem npr. 100kn paysafe carda, da stavim nesto bezveze na prodaju za 100kn na ebayu i kupim sa paysafe cardom i prebacim pare na paypal :D Jel to moguce?

game789 ned 17.5.2015 18:25

molim vas veliku pomoc,,, imao sam lozinku koja je radila uredno bez ikakvih problema i jucer se nisam mogao nikako ulogirati preko nje, pomocu maila sam je promjenio lozinku tj napravio novu, i danas ulazim sa tom novom i nikako se nemogu ulogirati? WTF?

tonček sri 27.5.2015 01:33

po kojem faking tečaju mi skidaju nove sa tekuceg od tog paypala, kad sam računao malo uzmu srednji, malo prodajni za devize, malo prodajni za efektivu,kako im se smisli... ?!!? stavio sam da mi konverziju radi banka a ne paypal

chevap-zombij sri 27.5.2015 18:37

dobar dan

pokušavam kupiti mobitel putem internet trgovine pomoču PAYPAL-a

lenovo k3 note, košta 166$ na to2c ili 170$ na minideal.

pokušao sam na obje stranice ali nisam uspio ni na jednoj

uplatio sam 180$ na paypal račun ali mi dolazi pogreška, piše da kartica nije prihvaćena

zatim sam pokušao naručiti eksternu bateriju (powerbank) preko e-baya za 6$ i uspio sam

pitanje je:  ima li neki postotak koliko moram imati više novaca na računu (u erste banci) od cijene uređaja koji kupujem ili u čemu je problem?

Evil Philanthropist čet 4.6.2015 09:56

Pozdrav, svima dobre volje da mi pomognu oko jednog problema... Znaci kako integrirati paypal payments pro na svoju web stranicu tj. da mogu ostvariti to da ljudi mogu placati karticama preko paypala... Koliko sam shvatio PayPal vise nedjeluje u Hrvatskoj... Eto bilo kakav savjet ili uputstva su dobrodosla.

Grozni_Zabac ned 14.6.2015 14:54

Ajde jedno pitanje jel sam ocito pre smotan da sam shvatim.


Dakle, imam Visa Electron karticu, kunski žiro i tekući račun. Kartica je uredno povezana s PayPalom (prošla je ona potvrda od $1.95)

 

Pitanje glasi: Na što trebam uplatiti novce da se oni vide na PayPalu?

 

Bio sam neki dan uplatio 250kn na tekući ali se to nije pokazalo an PayPalu tako da očito to ne funkcionira. 

Sum_of_all_fears ned 14.6.2015 15:03

Neće se pokazivati tamo... Paypal skida lovu sa kartice (tj. sa povezanog računa) po potrebi.

 

Sve ok, ne moraš se zamarati sa time. Tako funkcionira već godinama. Do nedavno smo imali automatsko povlačenje (besplatno) love sa paypala na karticu ali toga više nema (tj. ima ali se plaća). U zamjenu za to, dobili smo mogućnost plaćanja paypal balanceom (ako ti netko uplati drito na paypal) što do sada nije funkcioniralo.

 

Ali kao što sam rekao gore, glavno da imaš love na računu povezanom sa karticom...

Grozni_Zabac ned 14.6.2015 15:05
Sum_of_all_fears kaže...

Neće se pokazivati tamo... Paypal skida lovu sa kartice (tj. sa povezanog računa) po potrebi.

 

Sve ok, ne moraš se zamarati sa time. Tako funkcionira već godinama. Do nedavno smo imali automatsko povlačenje (besplatno) love sa paypala na karticu ali toga više nema (tj. ima ali se plaća). U zamjenu za to, dobili smo mogućnost plaćanja paypal balanceom (ako ti netko uplati drito na paypal) što do sada nije funkcioniralo.

 

Ali kao što sam rekao gore, glavno da imaš love na računu povezanom sa karticom...

 Što znači da sam mogao kupovati, bez obzira što ne pokazuje novce na PayPalu?  

 

Anyway, hvala na odgovoru