Internet

Kako sloziti mali WIFI u selu?

TriK pon 3.5.2021 13:19

Molimo pomoc i savjete oko slaganja seoskog WIFI-a.

Ja i hrpa susjeda (50-ak kuca ukupno) bi napravili lokalnu mrezu, a koja bi preko jedne veze imala pristup internetu (prikljucak na internet bi bio vrlo solidne brzine). Vecina nas je u krugu 300-400m (20-ak susjeda u razmaku od 20m od kuce do kuce, no neki su i na 100m). Ima jos slicna grupa kucanstava koja su cca 600-700m dalje od od ove prve grupe ("L" odvojak glavne ceste).

Zanima nas kako to sve povezati, tj. koji bi bio najjeftiniji nacin, a da to sve sljaka kako treba? Svu opremu bi narucili sami, npr. skupno preko nekog jeftinog kineskog web shopa, te bi je sami i postavili. Nekakvi mali (kucni) wifi repetitori od kuce do kuce ili...? I kako povezati ovakve udaljenije grupe kao ove iz "L" odvojka, nekakvim antenama ili...?

Znaci, ukupna udaljenost od 1. do zadnjeg bi bila cca 1500-2000 metara i ukupno bi bilo oko 50 kucanstava (dio blisko grupiran, dio dalje). Takodjer bi bilo fora da WIFI mreza ima signal i na ulicu (okolne trgove).

Koliko bi takav projekt cca kostao u opremi?

Hvala!

Antoniio22 pon 3.5.2021 13:51

Čisto informacije radi, a i za savjet isplati li ti se uopće takvo što raditi, što ti točno znači solidna brzina? Koliko je to u mbps?
Isto tako, mislim da bi u startu trebao otkantati jeftine kineske webshopove. Za takvo nešto se s takvom opremom sigurno nećeš usrećiti.

TriK pon 3.5.2021 13:56
Antoniio22 kaže...
Čisto informacije radi, a i za savjet isplati li ti se uopće takvo što raditi, što ti točno znači solidna brzina? Koliko je to u mbps?

 

 

100 Mbps s tim da ce biti nekakav interni "fair use" i da cemo napravit dijeljeni lokalni server di ce se downloadati torrenti, pa onda sa njega dalje lokalno (da internet link ne bude zagusen istovrsnim downloadanjima).

 

Glavna namjena mreze bi bilo surfanje, koristenje WIFI-a na mobovima (Viber i sl.) i interna razmjena datoteka.

bunker pon 3.5.2021 14:13


Trik , uz tehničku, imaš i pravnu stranu priče. Ako ćeš sklopiti ugovor za liniju kao kućni korisnik onda nebi smio taj svoj internet dijeliti sa susjedima jer je u operaterovom interesu da i ti susjedi sklope ugovor pa onda mu ne odgovara da ti glumiš operatera ( bez dozvole, koncesije....) i tako njima smanjuješ zaradu....

Ako sklopiš ugovor kao pravna osoba, onda tvoje poduzeće mora neki vid koncesije ishoditi ili dozvolu za pružanje takvih usluga...

Ja imam gomilu uređaja na svojoj wifi mreži ( imam mesh sistem ) i već su mi par puta dolazili u provjeru jer vide 30-uređaja na mreži ... Ti govoriš o 50-tak kućanstava, to je cca 200 osoba...teško buš postigao da svi šute o tome ili da se prave grbavi ako ih itko dođe nekaj pitati. A netko tko bu znao sve o tome prijaviti će te kada mu se prvi puta zamjeriš, neki od suseljana, poznanika....

TriK pon 3.5.2021 14:19
bunker kaže...

Trik , uz tehničku, imaš i pravnu stranu priče. Ako ćeš sklopiti ugovor za liniju kao kućni korisnik onda nebi smio taj svoj internet dijeliti sa susjedima jer je u operaterovom interesu da i ti susjedi sklope ugovor pa onda mu ne odgovara da ti glumiš operatera ( bez dozvole, koncesije....) i tako njima smanjuješ zaradu....

Ako sklopiš ugovor kao pravna osoba, onda tvoje poduzeće mora neki vid koncesije ishoditi ili dozvolu za pružanje takvih usluga...

Ja imam gomilu uređaja na svojoj wifi mreži ( imam mesh sistem ) i već su mi par puta dolazili u provjeru jer vide 30-uređaja na mreži ... Ti govoriš o 50-tak kućanstava, to je cca 200 osoba...teško buš postigao da svi šute o tome ili da se prave grbavi ako ih itko dođe nekaj pitati. A netko tko bu znao sve o tome prijaviti će te kada mu se prvi puta zamjeriš, neki od suseljana, poznanika....

 

 

Hm, OK, to s pravne strane cemo naknadno rijesiti, hvala na napomeni. Bez obzira na to, projekt bi svejedno realizirali, ali prvenstveno nas zanima kolika bi bila okvirna cifra da sve to hardverski povezemo.

bunker pon 3.5.2021 14:30

U vrbovcu postoji ekipa koja je to riješila na način da su registrirali udrugu i onda naplaćuju članarinu a udruga kakti svojim članovima pruža internet...

Ja bih ti ipak preporučio da prvo riješiš pravnu stranu jer se to rješava tjednima i mjesecima a tehnički dio buš riješio unutar par radnih dana. Kazne su ogromne za glumiti operatera jer si time i državu oštetio za gomilu love pa tu baš nemaju razumijevanja....

Za opremu vrijedi koliko para toliko muzike, a ovako odokativno ti je jako teško reći da li će to koštati 30 000 kn ili 300 000 kn. Optička vidljivost objekata, međusobne udaljenosti, konfiguracija tla, vrste prepreka, napajanje opreme koja će biti izvan ičije kuće, možda i kopanje, stupiranje.... Ako hoćeš da to bude kvalitetno i stabilno, onda bu i koštalo.....

bunker pon 3.5.2021 14:34


Ccc2002 , fizička osoba se nemože baviti time jer više zakona kaže da za bavljenje bilo čime moraš imati registriranu pravnu osobu koja će biti između ostaloga registrirana i za tu djelatnost.

Za neke privremene i povremene poslove postoje kojekavi pravni načini, od honorarnog ugovora, autorskog honorara, sekundarni prihod fizičke osobe....no ovo bi jako teško sud prihvatio kao privremenu djelatnost jer je to dijeljenje interneta kontinuirana radnja koja traje 24/365...

Ante pon 3.5.2021 16:15

Udruga u Vrbovcu je ISP, registrirana kao takva pri HAKOM-u i obavlja gospodarsku djelatnost, za internet se salje racun i placa PDV.

 

Radis iz muhe slona, za pocetak mu je par rutera dosta, na srecu MikroTik je jeftin i samo treba prijaviti HAKOM-u postavljene antene.

Veci je problem uplink i kak doc do njega. Za 300000kn ja mu u selu povucem optiku i dam svakom 1G/1G.

 

Ovo za provjere doma jos nisam nikad cuo, ajd i da je istina, stavi ruter izmedju da ti ne kopa t-com po mrezi. Pazi, cetveroclana obitelj, po svakoj osobi 1 mobitel, jedan tablet, jedan laptop, jedan komp, naberes 30 sam tak, kaj ce ti t-com u kucu provaljivat ko HRT za jedan televizor?

 

Procitam temu detaljno kad stignem pa se javim dalje kroz par sati, ali nije to nikakva znanstvena fantastika.

TriK pon 3.5.2021 16:44

Mi u kuci imamo 15-20 uredjaja prikopcano na WIFI (laptopi, kompovi, TV-i, 6-7 mobitela, 7 WIFI kamera oko kuce i u kuci...) i nitko nikad nije radio problem/pitao nesto. Sto se pravne strane tice WIFI shareinga, nije to nikakav SF, a kao sto Ante kaze, u krajnjem slucaju (papira radi) lako regamo i udrugu, JDO itd., nije ni to nikakav problem.

Mene prvenstveno zanima koliko bi nas kostalo ulaganja u hardver, a da to kvalitetno funkcionira. Vecinom je rijec o ravnom kraju s kucama 1-2-katnicama, s tim da je taj drugi dio (L odvojak) nekih pola kilometara dalje, pa bi do njih valjda trebala ici nekakva antenta il sta vec? Za napajanja vanjskih uredjaja nema nikakvih problema, oko toga se nitko nece bunit. Takodjer, svi si mozemo postaviti nekakve antene na vrh kuce.

Inace, mrezu bi postavili cak i da nema nista od Interneta, cisto radi file shareinga, jer ionak svako malo prebacujemo sveg i svaceg s USB stickovima i HDD-ima, pa bi elegenatnije bilo da napravimo interni file server od 10-20 TB.

Marko :D pon 3.5.2021 16:51
Ante kaže...

Ovo za provjere doma jos nisam nikad cuo, ajd i da je istina, stavi ruter izmedju da ti ne kopa t-com po mrezi. Pazi, cetveroclana obitelj, po svakoj osobi 1 mobitel, jedan tablet, jedan laptop, jedan komp, naberes 30 sam tak, kaj ce ti t-com u kucu provaljivat ko HRT za jedan televizor?

Također prvi glas da HT-ovci hodaju i provjeravaju da su svi uređaji na Wi-Fiju tvoji. Operater ti de facto njuška po kućnoj mreži... Nije li to, na neku ruku, ilegalno?

mar123 pon 3.5.2021 16:57

nemam iskreno pojma o tematici, pa necu u to ulazit samo bi htio rec da mi je zacudujuce da si uspio skupit 50 kucanstava koji su svi spremni ulozit najmanje 1000 kn u ovo postavljanje(kazem najmanje jer iskreno ne vjerujem da je ovako sto moguce uopce napravit za manje od 50 tisuca kuna). 

 

impresivno mi je da si ti(ako si ti pokretac) uspio skupit 50 kuca koji ce ovako slozno uc u ovaj projekt. mi u nasem mjestu jedva skupimo 10 ljudi(i to uvijek istih 10) kad imamo drustveno korisne radove za zajednicu u mjestu u kojem zivimo. 

TriK pon 3.5.2021 17:22
mar123 kaže...

nemam iskreno pojma o tematici, pa necu u to ulazit samo bi htio rec da mi je zacudujuce da si uspio skupit 50 kucanstava koji su svi spremni ulozit najmanje 1000 kn u ovo postavljanje(kazem najmanje jer iskreno ne vjerujem da je ovako sto moguce uopce napravit za manje od 50 tisuca kuna). 

 

impresivno mi je da si ti(ako si ti pokretac) uspio skupit 50 kuca koji ce ovako slozno uc u ovaj projekt. mi u nasem mjestu jedva skupimo 10 ljudi(i to uvijek istih 10) kad imamo drustveno korisne radove za zajednicu u mjestu u kojem zivimo. 

 

 

Nisu svi htjeli, naravno, prakticki svaka 2. kuca je htjela, ali nama je to dovoljno (uglavnom mladji ljudi). No cilj je da i ovi "prvotno nezainteresirani" budu pokriveni WIFI signalom kad bude sve gotovo (ili da se mogu lako pridruzit). Sto se cifre tice, u glavni nam je cifra od nekih 5.000 eura za sve to, sa svjesnom rezervom da ce biti i nesto veca, i to sve nam je prihvatljivo.

bunker pon 3.5.2021 17:26


Marko , nije ilegalno od njihove strane da provjere kad god žele da li poštujem njihove uvjete poslovanja, i za to nemoraju ući u kuću ( iako sam se ja izrazio neprecizno pa bi se moglo pomisliti svašta ).

Shodno njihovim pravila poslovanja i uvjetima pružanja usluge, u svakom trenutku ti mogu uskratiti uslugu ako posumnjaju na zloupotrebu ( a ugovor za kućnog korisnika se nemože tumačiti kao posrednički temeljem kojega bi ti sherao u svom kvartu tvoju mrežu ) te ako ti tu sumnju ne možeš osporiti na način koji bi njima bio prihvatljiv.

Ante pon 3.5.2021 18:16

Za pocetak, digni stup kod nekoga, doslovce stangu na dimnjak ili metalne nosace zatiplas unutra, idealo bi bilo pronac kucu koja je centralna za sve vas, mozda uspijete s jednom lokacijom izvest sve i onda jos jedna za L odvojak.

 

Jedna pristupna tocka za L odvojak, jedna za ostatak sela.

 

L odvojak:

Antena za link 400-450kn ( http://www.h2-shop.com/MIK-RBSXTSQG-5ACD )

Dvije antene na koje se spajaju susjedi, preporucam SA5, 2x900kn ( http://www.h2-shop.com/MIK-RBSXTG-5HPACD-SA ).

I onda od antena mrezni kabel u switch, najbolje HEX poe ako su 4 porta za poe dovoljna, a ovdje bi recimo bila ( http://www.h2-shop.com/MIK-HEX%20POE ) 600kn

~3000kn

 

Lokacija usred sela:

Antena za link L odvojka 400-450kn ( http://www.h2-shop.com/MIK-RBSXTSQG-5ACD )

4xSA5 za spajati susjede na njih, 4x900kn ( http://www.h2-shop.com/MIK-RBSXTG-5HPACD-SA ), mozda par vise, mozda par manje, ovisi kolko vas bu tocno i kakav je raspored sela.

Dolje sve to u crs112 s poe out portovima, 1300kn, http://www.h2-shop.com/MIK-CRS112-8P-4S-IN , mozes i dva hex poe umjesto jednog ovog.

~5000kn

 

Eh, onda dalje, ako hocete imati internet treba neki ruter za terat firewall, NAT i queueove. Minimum minimuma je HEX S http://www.h2-shop.com/MIK-HEX%20S 500kn ako bude 100M, mozda progura promet, sljedeci u nizu za 1800kn rb4011 http://www.h2-shop.com/MIK-RB4011IGS5HACQ2H ostalo iznad je znacajno skuplje, a na kraju dana vjerojatno nepotrebno. Dosta toga opet ovisi o konfiguraciji pa ono, ak se prebaci queue na korisnicke antene, dobar bu i HEX S za pocetak.

 

S kabelom i konektorima zakruzi sve na 9000kn, a onda dalje po zeljama i potrebi.

 

Za susjede spajanje radis s http://www.h2-shop.com/MIK-RBSXTSQG-5ACD , s obzirom da trebaju wifi treba se jos 500kn isprsiti za http://www.h2-shop.com/MIK-HAP%20AC2 ili mogu uzet bilo koji tp-link ili kaj vec zele, uz preporuku da ima 5GHz wifi, ali ako citavo selo kacite, moze se lijepo 2.4GHz rasporediti u tom slucaju preporucam hap lite http://www.h2-shop.com/MIK-HAP%20LITE-TC rade cist ok, 160kn. Mogu i stare rutere od tele2, t-coma i to iskoristiti ak imaju tak da sve se da kombinirat, ali to bu tlaka administrirat, ne preporucam.

 

Tak da od 500-1000kn racunaj za to.

 

Poslal sam ti PM na forumu pa mi se javi ako hoces da ti pomognem s detaljima. Planiram imati radionicu za mikrotike pa bi bilo dobro da ti i jos netko sudjelujete ak planirate to raditi.

 

Ja bi osobno povukao optiku s kuce na kucu i tak citavo selo rjesio, najbolje rjesenje dok se netko ne posvadi s nekim.

 

 

Alkaline uto 4.5.2021 00:25

Što god radio nemoj kupit hrpu jeftinog smeća sa kineskog shopa jer kad te to krene zaje****t onda buš sve htio zapalit.

 

Moj savjet je Mikrotik.

 

Previše živaca sam potrošio na "jeftina" riješenja (iliti ne plaćaš samo novcem).

TriK uto 4.5.2021 16:28

Zahvaljujem se svima na odgovorima (pogotovo Anti koji se zbilja potrudio :) ) i javim se opet kad konkretno krenemo (tj. prije nego krenemo) u realizaciju. Oprema nece biti "kinesko smece", uzet cemo po preporukama.

Sto se brzine tice, napravit ce se nekakav inteligentni managment, tj. da kad se mreza optereti, da se ukljuce nekakvi limiti po korisniku (a kojih nece biti kad je nitko ne koristi). Nazalost, za kucne korisnike nam je dostupan samo kucni ADSL i prosjecna brzina nam je 2-3 Mbps, tako da spominjanih cca 100 Mbps za 50 korisnika bi ispalo na isto. No, ionako preko polovice zainteresiranih su ljudi koji internet koriste samo za povremeno surfanje, Viber/WhatsUp i tu i tamo koji Youtube video u niskoj rezoluciji (obzirom da nam je internet i inace spor). Torrente ionako skidamo dogovorno, tj. jedan skine jedno, drugi drugo, pa si prekopiravamo na stickovima, tako da ce mreza sluziti i za nekakav interni zajednicki file server.

Prvenstveno me je interesiralo bi li cifra od 50.000kn bila (okvirno) OK za nasih cca 50 kuca i ispada da bi to bilo tu negdje, pa nam je to prihvatljivo (bilo je bojazni da bi moglo skociti do 100-150.000kn, a to bi vec bilo nategnuto).

Sto se tice otvaranje udruge ili nekakvog JDOO-a, to isto nece biti problem i ako bude ispalo da nam je s pravne strane najbolje takvo nesto otvoriti, i otvoriti cemo.

Marko :D uto 4.5.2021 16:35
TriK kaže...
Zahvaljujem se svima na odgovorima (pogotovo Anti koji se zbilja potrudio :) ) i javim se opet kad konkretno krenemo (tj. prije nego krenemo) u realizaciju. Oprema nece biti "kinesko smece", uzet cemo po preporukama.

Sto se brzine tice, napravit ce se nekakav inteligentni managment, tj. da kad se mreza optereti, da se ukljuce nekakvi limiti po korisniku (a kojih nece biti kad je nitko ne koristi). Nazalost, za kucne korisnike nam je dostupan samo kucni ADSL i prosjecna brzina nam je 2-3 Mbps, tako da spominjanih cca 100 Mbps za 50 korisnika bi ispalo na isto. No, ionako preko polovice zainteresiranih su ljudi koji internet koriste samo za povremeno surfanje, Viber/WhatsUp i tu i tamo koji Youtube video u niskoj rezoluciji (obzirom da nam je internet i inace spor). Torrente ionako skidamo dogovorno, tj. jedan skine jedno, drugi drugo, pa si prekopiravamo na stickovima, tako da ce mreza sluziti i za nekakav interni zajednicki file server.

Prvenstveno me je interesiralo bi li cifra od 50.000kn bila (okvirno) OK za nasih cca 50 kuca i ispada da bi to bilo tu negdje, pa nam je to prihvatljivo (bilo je bojazni da bi moglo skociti do 100-150.000kn, a to bi vec bilo nategnuto).

Sto se tice otvaranje udruge ili nekakvog JDOO-a, to isto nece biti problem i ako bude ispalo da nam je s pravne strane najbolje takvo nesto otvoriti, i otvoriti cemo.

Može pitanje; kako ste planirali dobiti 100 Mb/s internet ako u selu ne postoji infrastruktura koja može podržati tu brzinu?

Filox sri 5.5.2021 14:05
Marko :D kaže...

Iskreno me zanima koliko bi došlo dovođenje optike kod njih u selo. Dakle, prvo moraju otvoriti tvrtku jer izgradnju i veleprodaju mreže radi HT isključivo za poslovne korisnike.

 Tko kaže da nije optika već negdje blizu dovedena, do neke centrale. 

 

Ja pretpostavljam da se čovjek raspitao kakvu vezu može dobit, da nije ovdje pisao onako odoka...

ihush sri 5.5.2021 15:12

mudro šutim i čekam 'epilog'.. :) i neću reći ''jesam vam rekao...'' jer sad šutim :))

-hrabri pothvat, čak moguć no s 50 ljudi permutacijski presložen problem (s 5 ljudi-kućanstava).. a nemaju ni liniju dok gore netko kreće od pretpostavke da možda imaju .. hmm, 'uspijeh je zagaranrtiran' pri čemu je mreža teh. najmanji problem, sve ostalo veći.

Marko :D sri 5.5.2021 16:23
Filox kaže...
Marko :D kaže...

Iskreno me zanima koliko bi došlo dovođenje optike kod njih u selo. Dakle, prvo moraju otvoriti tvrtku jer izgradnju i veleprodaju mreže radi HT isključivo za poslovne korisnike.

 Tko kaže da nije optika već negdje blizu dovedena, do neke centrale. 

 

Ja pretpostavljam da se čovjek raspitao kakvu vezu može dobit, da nije ovdje pisao onako odoka...

Dakle, da rezimiramo;

 

1. Moraju otvoriti firmu.

2. Moraju se javiti HT-u, te ugovoriti izgradnju i veleprodaju mreže.

3. Moraju kupiti svu potrebnu opremu.

 

Jednostavno ne vidim način na koji bi to sve moglo odviti s nekom dostojnom cifrom. Čak i da to sve naprave, opremu i uslugu će trebat održavati, a to znači konstantna ulaganja u mrežu. Tako da, osim ako nisu spremni na ogromna ulaganja ili imaju osigurana sredstva, ovaj projekt nije nimalo isplativ. Pogotovo ako je u pitanju 50 kućanstava; no i upitno je koliko će od tih 50 kućanstava željeti sudjelovati u projektu nakon prezentiranja svih troškova.

 

Postoji razlog zašto u selima nema optike—to je skup sport. Operateru je u interesu izgraditi optičku mrežu i što prije je isplatiti, a to u selima nije moguće zbog manje koncentracije stanovništva. U gradu se optika brzo isplati zbog ogromnog broja potencijalnih korisnika, zato gradovi većinom i jesu pokriveni istom.

 

I, zar nije izgradnja bilo kakve infrastrukture posao općine? Zašto jednostavno ne pokrenete peticiju ili predložite općini izgradnju vlastite optike? Postoje EU fondovi iz kojih se mogu povući sredstva, pa ne bi sve sami morali platiti, samo dio. Ispalo bi vas jeftinije nego da u projekt krećete sami bez ikakvog iskustva. 

AF139 sri 5.5.2021 18:28

Samo se pitam a nitko ne spominje na koji dolaz interneta će se spojiti sva ta wifi oprema , jedino Marko reče "općina" .

.....pogledah linkove za "antene" , a ono se radi o wifi uređajima ..... jadni mi sa ovom današnjom dicom kad ni nazive opreme ne znaju.

Krunoo7 sri 5.5.2021 18:55
AF139 kaže...

.....pogledah linkove za "antene" , a ono se radi o wifi uređajima ..... jadni mi sa ovom današnjom dicom kad ni nazive opreme ne znaju.

 "MikroTik RBSXTsqG-5acD (SXTsq 5 ac), is a compact and lightweight outdoor 5Ghz 802.11ac wireless device with an integrated antenna"

 

jadni mi s vama starim prdonjama koji se hvatate za svaku riječ i sve shvaćate doslovno

AF139 sri 5.5.2021 20:44

Dakle po tebi bi se zvala "antena" svaki mobitel pa i televizor (imaju wifi antene u istom kućištu) 

Svi bi trebali znati da se antene ne spajaju sa LAN ili USB kablom već samo koaksijalnim kablovima .

To nije do starosti jer antene su bile samo antene ima daleko više nego su moje godine.

Wifi uređaj (adapter) je i dalje uređaj imao on unutarnju ili vanjsku antenu.

Ante čet 6.5.2021 05:16

Nije t-com jedini koji ima svoju infrastrukturu, ako ce htjet uzet optiku ja cu mu pomoc oko toga i pronac upstream providera za to jer kad mu t-com nabaci svoju nebesku cifru padne ti mrak na oci. Da, ili ce osnovat udrugu ili firmu, nebitno, nit je to prepreka neka.

 

AF139: Kaj da mu pisem ruter? Prilicno je jasno na kaj se odnosi, crna kutija, antena-ruter, all in one. Kak ces laiku objasniti? Ruter pa ce pitati gdje je antena. Ovak ima sliku uredjaja, mreznog kabela od njega u switch i jasnu predodzbu kaj i kak.

 

I imam P razred polozen :P, al sam preskrt za clanarinu.

 

Marko: Ma kak se nebi isplatilo, podijele cijenu interneta ili volontiraju kak se po udrugama inace dela. Par ljudi bu odvojilo vremena, napravilo se bu i delalo bu godinama, nije to kvarljiva roba. Nisu obveznici PDV-a do 300k kuna ( al to treba bockati poreznu koja se nikad ne izjasni kaj je općekorisne prirode i jel mala udruga od 50 clanova moze narusiti trzisno natjecanja, ali ako je to situacija onda dobis rjesenje od porezne i nemas brige, a to oni nece nikad dobiti ). Regas se u HAKOM-u kao ISP, dobis potvrdu od njih, predajes im izvjesca, prijavis antene, povremeno dobis nalog za zabranu interneta od suda, nekad porezna za blokiranje stranica za kladjenje i to je to. Eh, i trebas imat nadzor ip adresa, moras znat tko ide kam (ne sadrzaj komunikacije, nego samo src i dst itd.) ZEK clanak 108. do 110. pa ti se povremeno jave iz operativno-tehnickoj centra, njima se isto treba javiti tak da imaju kontakt.

Uz sve ostale obveze udruga naravno, ali nista strasno.

 

Ah ipak se nabere tu svega.

 

Nekad je citava sjeverozapadna Hrvatska imala svoju mrezu medjusobno povezanih wireless udruga skup s HAM-ovcima, kad si vidio nesto iz 44.0.0.0/8 u rutama znao si da ih ima :D. Al neke udruge nisu nikad htjele rute posloziti tak da se moze do svih DC hubova normalno.
Od Zapresica i Samobora do Gline, Petrinje i Siska, Velika Gorica, pa WifiHr i druge Zagrebacke udruge, Vrbovec, Preseka, Krizevci, Cubinec pa sve do Varazdinskih i Cakoveckih wifi udruga. Pa VPN od Zagreba do Osijeka i na tamosnje udruge. Cak je na wifihr wikiju bio i popis alokacija za 10.0.0.0/8 subnet, /16 za svaku udrugu :D.
ADSL 0.5Mbit/s, a mi imamo 20Mbit/s unutar mreze. COD2, W3, svaku vecer se igralo.

Onda se ekipa pozenila ili raselila po Europi, dosel je ADSL masama i da, par grmljavina i stali pojedini linkovi, a javi osoba s druge strane da se vraca za Bozic u drzavu ili je u pozadini plac bebe i nema vremena. Prerasla ekipa hobije svoje mladosti. Neki su se ugasili, neki smanjili broj clanova, a neki su cak nasli novu ekipu za odrzavat, a tko se nije snasao popapao ga je ADSL. Kaj ce ti wifi mreza ako na internetu imas i susjede i svijet.

ihush čet 6.5.2021 10:01
Ante kaže...

..
AF139: Kaj da mu pisem ruter? Prilicno je jasno na kaj se odnosi, crna kutija, antena-ruter, ..
..

 -modem. Ili sve te 'kutije' neovisno o boji imaju naziv po primarnoj funkciji koju obavljaju, dok je i router samo dio koji ta kutijica ima, dok npr switch nema ili smartswitch ima rudimentarno-vlan.. itd.

-za vanjsku liniju nam treba modem, neovisno ima li npr wlan ili ne, neovisno ima li ostale finkcije kao router, file-print-server, mediaserver itd. ili na routeru lan-wlan port koji mu daje liniju, dok se mdem (router) operatera može isključiti tj prebaciti u bridge i tad ne radi ništa od router funkcija npr firewall (sve tad radi druga kutijica-router).

 

-a sve je to samo software + žice/plastika tj soft može biti u 'server' računalu i raditi isto što radi i kutijica pa čak i to da je mreža bez 'mrežnog šefa', foutera, bez dhcp-a itd. i tad svatko mora ručno podesiti ip itd.

 

-osnovna funkcija routera je ruta + filter/skretnica, tj kao filter koji (ne)propušta = firewall s rulovima ili ono što ekšli je, skretnica-usmjerivač, koji po zadanim pravilima određuje kamo koji paket ide odnosno zna kamo ga poslati-fwd ili vratiti.

 

-osnovna razlika mreže i ostale 'elektronike' je što je mreža ''pametna'' tj postoje pravila-protokoli-standardi.. ne samo napon struje za žarulju ili hercaža, nego i ostali mrežni protokoli koji omogućavaju prijenos svega kao tuneliranje i sl. Da bi mreža bila prava-funkcionalna, mora biti i pametna, tj nije to spojiti par žica.. a spojiti selo-ljude.. kad kuća do kuće može biti u stoljetnoj zavadi je problem, tj problem su ljudi koji su jednostavno ljudi (i sve pozitivno-negativno uz to) koji imaju želje-očekivanja ali ne i znanja kako to napraviti, što je sve potrebno.. pa tako djeca vole-žele jesti kolače, ali baka zna kako.. i što je sve potrebno, ne samo želja, potrebno je i brašno, sol, vatra.. i tad može ispasti dobro ili loše, obično baka zna sve i ispadne dobro, no da to rade 'djeca' .. ispalo bi loše. Sad mrežu rade djeca, neovisno o godinama.. i ispast će loše.

ivicask čet 6.5.2021 10:44
Ante kaže...

Za pocetak, digni stup kod nekoga, doslovce stangu na dimnjak ili metalne nosace zatiplas unutra, idealo bi bilo pronac kucu koja je centralna za sve vas, mozda uspijete s jednom lokacijom izvest sve i onda jos jedna za L odvojak.

 

Jedna pristupna tocka za L odvojak, jedna za ostatak sela.

 

L odvojak:

Antena za link 400-450kn ( http://www.h2-shop.com/MIK-RBSXTSQG-5ACD )

Dvije antene na koje se spajaju susjedi, preporucam SA5, 2x900kn ( http://www.h2-shop.com/MIK-RBSXTG-5HPACD-SA ).

I onda od antena mrezni kabel u switch, najbolje HEX poe ako su 4 porta za poe dovoljna, a ovdje bi recimo bila ( http://www.h2-shop.com/MIK-HEX%20POE ) 600kn

~3000kn

 

Lokacija usred sela:

Antena za link L odvojka 400-450kn ( http://www.h2-shop.com/MIK-RBSXTSQG-5ACD )

4xSA5 za spajati susjede na njih, 4x900kn ( http://www.h2-shop.com/MIK-RBSXTG-5HPACD-SA ), mozda par vise, mozda par manje, ovisi kolko vas bu tocno i kakav je raspored sela.

Dolje sve to u crs112 s poe out portovima, 1300kn, http://www.h2-shop.com/MIK-CRS112-8P-4S-IN , mozes i dva hex poe umjesto jednog ovog.

~5000kn

 

Eh, onda dalje, ako hocete imati internet treba neki ruter za terat firewall, NAT i queueove. Minimum minimuma je HEX S http://www.h2-shop.com/MIK-HEX%20S 500kn ako bude 100M, mozda progura promet, sljedeci u nizu za 1800kn rb4011 http://www.h2-shop.com/MIK-RB4011IGS5HACQ2H ostalo iznad je znacajno skuplje, a na kraju dana vjerojatno nepotrebno. Dosta toga opet ovisi o konfiguraciji pa ono, ak se prebaci queue na korisnicke antene, dobar bu i HEX S za pocetak.

 

S kabelom i konektorima zakruzi sve na 9000kn, a onda dalje po zeljama i potrebi.

 

Za susjede spajanje radis s http://www.h2-shop.com/MIK-RBSXTSQG-5ACD , s obzirom da trebaju wifi treba se jos 500kn isprsiti za http://www.h2-shop.com/MIK-HAP%20AC2 ili mogu uzet bilo koji tp-link ili kaj vec zele, uz preporuku da ima 5GHz wifi, ali ako citavo selo kacite, moze se lijepo 2.4GHz rasporediti u tom slucaju preporucam hap lite http://www.h2-shop.com/MIK-HAP%20LITE-TC rade cist ok, 160kn. Mogu i stare rutere od tele2, t-coma i to iskoristiti ak imaju tak da sve se da kombinirat, ali to bu tlaka administrirat, ne preporucam.

 

Tak da od 500-1000kn racunaj za to.

 

Poslal sam ti PM na forumu pa mi se javi ako hoces da ti pomognem s detaljima. Planiram imati radionicu za mikrotike pa bi bilo dobro da ti i jos netko sudjelujete ak planirate to raditi.

 

Ja bi osobno povukao optiku s kuce na kucu i tak citavo selo rjesio, najbolje rjesenje dok se netko ne posvadi s nekim.

 

 

 Kompletno se slažem sa svime, ko da sam i sam preporučio.

 

BTW HEX S meni gura do 200mbit sa ono tonom FW rulova i veliki QUEUE TREE QOS sa puno mangle rulova, ali na nakih 100 korisnika max (škola), i zna biti na "knap"

Bolje da uzmu jedan RB4011 pošto će tu biti sigurno jako puno konekcija zbog količine uređaja, i ako netko napravi napredniji QOS/FW, pa još ako odluče poslje dizat brzinu neta itd ovaj router "guta" 1gb/s sa kolko očeš FW rulova ko da nije ništa.

bunker čet 6.5.2021 11:16


Trik , ništa nije problem niti izgleda strašno dok je sve na nivou forumske teme i online mudrovanja.

Ti reče 50 kuća, i ako je to u prosjeku 4 člana po kući, evo tebe na 200 osoba, minimalno 150 mobitela, stotinjak televizora, bar pedesetak laptopa/desktopa, pokoji tablet, android box, kamere, alarmi.... i evo tebe na opremi koja mora opsluživati par stotina devicesa.

Pa samo ozbiljan projekt za takvu mrežu će koštati bar desetak tisuća kuna, a bez projekta ovlaštene tvrtke nebuš ishodio sve potrebne dokumente i dozvole za takvo nešto.

A tek kad se zapleteš u imovinsko pravne odnose kada će negdje trebati ukopati stup ili provući kabele.... Pa ht negdje godinama zapinje baš zbog imovinsko pravnih odnosa i usprkos lovi i političkoj pozadini nemogu nekaj nabrzaka riješiti....

Ako bu za neki izdvojeni uređaj trebalo povlačiti zasebno napajanje, buš produžni razmotao sa obližnje birtije ili buš se obratio hepu tj lokalnoj distribuciji struje da dovuku struju, brojilo,.... Znaš cijenu priključka po kW ??

Vjerojatno nisi niti svjestan kaj znači sa cca 200-tinjak osoba dogovarati i održavati nekakvi poslovni odnos koji oni svaki mjesec moraju plaćati....

A gdje si sve pogriješio i kaj si sve propustio učiniti bu ti objasnio nadležni djelatnik državnog inspektorata kada ti dođe po nekoj prijavi ili onako rutinski....

A zapali li se negdje nekome štala ili kuća u kojoj je tvoja oprema ( neovisno o tome da li je tvoja oprema krivac ili ne ), onda buš upoznao odvjetnike croatie, alianza i sl....( dosta ljudi ima nekakve police osiguranja uređaja, imovine, prozora, instalacija...ono kaj banke uvaljuju uz svoje pakete usluga i sl )....

Da se razumijemo, meni niti u džep niti iz džepa, ali imam 55 godina, svega sam se nagledao, i tisuće puta sam gledao kako prođe igra koju ihush spominje ( kada djeca peku kolače...)... Čisto dobronamjerno ti nabrajam na kaj bi sve mogao natrčati...