Internet

Aliexpress - pitanja i odgovori

Bumbilek uto 28.9.2021 06:17
mbaksa kaže...
Bumbilek kaže...

Pozdrav svima,

u disputu sam dobio djelomični povrat ili povrat u cijelosti, ali moram prodavaču poslati proizvod natrag.

Zanima me, tko plaća to slanje, jer kad kliknem da pristajem na tu opciju piše: ako se prodavač složi, obavezan sam poslati traking broj?

 

EDIT: pronašao odgovor 

Možeš li napisati odgovor, tako da i drugi znaju ako se nađu u istoj situaciji?

 

nažalost, kupac

MESFET sub 9.10.2021 15:15

Stiglo nekih 10-tak paketa do sada svi aliexpress standard shipping i aliexpress shipping saver. Sve stigne u roku 2-3 tjedna bez dodatnih troškova(bez 18.5kn+ poreza na budale). Zanima me je li netko naručivao putem cianano shipping i da je isto stiglo "iz europe" tj. bez poreza na budale? I koliko se čeka takva vrsta dostave.

tuna-1 sub 9.10.2021 21:15
MESFET kaže...

Stiglo nekih 10-tak paketa do sada svi aliexpress standard shipping i aliexpress shipping saver. Sve stigne u roku 2-3 tjedna bez dodatnih troškova(bez 18.5kn+ poreza na budale). Zanima me je li netko naručivao putem cianano shipping i da je isto stiglo "iz europe" tj. bez poreza na budale? I koliko se čeka takva vrsta dostave.

 Naručivao prije jedno cca 2mj. putem Cainiao neku sitnicu za koju mi  se nije plačalo ekstra 2-3$ za AE Standard shipping - puno je duže paket putovao nego standard shippingom, postojao je neki lokalni tracking dok nije izašlo iz Kine - nakon toga trackinga više nije bilo. Po meni ako je predmet koji se kupuje mizerno jeftin i nije žurba oko shippinga onda slobodno može i free shippingom (cainiao i sl.) dok za sve ostalo uvijek mi je prvi izbor standard shipping - što zbog trackinga a i dolazi u roku 2-3-4 tjedna u 98% slučajeva a i fee nije nešto previše novaca.

Dan1234567890 pet 15.10.2021 21:42

Naručena 2 paketa isti dan od različitih trgovaca - ukupna vrijednost cca 20$. Nakon par dana sam dobio obavijest da su spojeni u 1 pošiljku. Za cca 3 tjedna mi stiglo naručeno, bez ikakvih dodatnih davanja, vidim da su posiljke išle preko Nizozemske...

$ix2k sub 16.10.2021 22:52

Pozdrav,
Naručio sam paket iz UK I nakon 5 dana je stigao u Zagreb. U trackingu mi piše ovo:

"13.10.2021 srijeda 16:23:25Pošiljka je prispjela iz inozemstva, 10003, ZAGREB

13.10.2021 srijeda 16:23:25Pošiljka je otpremljena prema unutrašnjem prometu, 10003, ZAGREB"

Jeli ova zadnja poruka znači da bi uskoro trebalo doći na moju adresu ili ide na carinu prvo? Zbunjuje me što je u obje poruke identično vrijeme. Paket je koštao 29£ sa shippingom a pošiljatelj je rekao da je poslao paket sa svom potrebnom carinskom deklaracijom. Prošlo je 3 dana od tih poruka I od tad se ništa nije mijenjalo.

mbaksa ned 17.10.2021 00:22
$ix2k kaže...
Pozdrav,
Naručio sam paket iz UK I nakon 5 dana je stigao u Zagreb. U trackingu mi piše ovo:

"13.10.2021 srijeda 16:23:25Pošiljka je prispjela iz inozemstva, 10003, ZAGREB

13.10.2021 srijeda 16:23:25Pošiljka je otpremljena prema unutrašnjem prometu, 10003, ZAGREB"

Jeli ova zadnja poruka znači da bi uskoro trebalo doći na moju adresu ili ide na carinu prvo? Zbunjuje me što je u obje poruke identično vrijeme.

Znači da je upućeno na tvoju adresu, da je prošlo mjesto na kojem se odlučuje hoće li ići na carinu ili ne (i nije poslano na carinu). Barem kako sad stvari stoje.

vrinho ned 17.10.2021 21:35

Koliko bih mogao očekivati carine za ovo, zadnja opcija od 165€? Čitam ovdje da je za elektroniku 0%, sad pod što ovo spada? Trebala bi elektronika, ne? Sjećam se da je na stranicama od naše carine nekad bio točan cjenik a sad ga ne nalazim nego samo onu EU enciklopediju... Ako je 0 znači max mogu očekivati 19.5 kn za onaj poziv i 37 kn troškove pošti?

mbaksa kaj misliš?

mbaksa pon 18.10.2021 13:40
vrinho kaže...

Koliko bih mogao očekivati carine za ovo, zadnja opcija od 165€? Čitam ovdje da je za elektroniku 0%, sad pod što ovo spada? Trebala bi elektronika, ne? Sjećam se da je na stranicama od naše carine nekad bio točan cjenik a sad ga ne nalazim nego samo onu EU enciklopediju... Ako je 0 znači max mogu očekivati 19.5 kn za onaj poziv i 37 kn troškove pošti?

mbaksa kaj misliš?

Ne bi trebao imati dodatnih troškova, jer PDV plaćaš u cijeni AliExpressu, a AliExpress će ti to vjerojatno poslati preko neke EU zemlje, znači ne bi trebalo biti ni ovih 18,5 ili 37 kuna. Carine na elektroniku, koliko je meni poznato, nema.

mbaksa pon 18.10.2021 14:03
MrBlc kaže...

Pazi, ne bih se baš kladio:

 

Furthermore, VAT payment is applicable only to purchases made by a buyer within the EU and for goods valued at less than EUR 150.

Izražene cijene su s PDV-om te trenutno ima i neki popust, tako da su sve cijene (s defaultnom poštarinom) s onog linka < 150 eura prije dodavanje PDV-a.

Zaporožac pon 18.10.2021 14:06

nisam pratio temu jer nisam s alija ništa ni kupovao...

sad sam kupio neka dva elementa za kuhinju (zaštita od špricanja pri kuhanju) i vidim da je to sve k nama na carinu došlo 6. 10.

 

dva elementa koštaju 12€ porez kineski.

 

koliko se čeka ta obrada na carini ?

Z004 pet 12.11.2021 11:39

...aliexpress više ne obračunava porez (barem ne goldway za mobitel) nego se cijena snižava za onoliko koliko oni predpostavljaju da će carina obračunati porez...da li je netko probao naručiti na takav način i da li je platio porez ?

mbaksa pet 12.11.2021 14:16
Z004 kaže...

...aliexpress više ne obračunava porez (barem ne goldway za mobitel) nego se cijena snižava za onoliko koliko oni predpostavljaju da će carina obračunati porez...da li je netko probao naručiti na takav način i da li je platio porez ?

 Obračunava. Zašto je tvoj konkretni slučaj iznimka, ne znam.

mbaksa ned 14.11.2021 13:44
vrinho kaže...

Zna netko što ovo zadnje znači, je to došlo do nas ili je još u Nizozemskoj, prošlo carinu?

Ako se ne varam, mislim da ti tu status iz Nizozemske prestaje, a znat ćeš da je paket stigao u Hrvatsku tek kad stigne u Hrvatsku, tj. nećeš znati kad će biti ukrcan na avion. Nemam sad nikakav takav slični status da provjerim, znam da sam u prošlostio imao neke tracking s predajom u "bulku"...

 

Uglavnom, možeš i dalje pratiti preko tih drugih servisa, no jedino što ti je sad relevantno je posiljka.posta.hr.

vrinho sri 24.11.2021 14:34
vrinho kaže...

Koliko bih mogao očekivati carine za ovo, zadnja opcija od 165€? Čitam ovdje da je za elektroniku 0%, sad pod što ovo spada? Trebala bi elektronika, ne? Sjećam se da je na stranicama od naše carine nekad bio točan cjenik a sad ga ne nalazim nego samo onu EU enciklopediju... Ako je 0 znači max mogu očekivati 19.5 kn za onaj poziv i 37 kn troškove pošti?

mbaksa kaj misliš?

 

mbaksa kaže...

Ne bi trebao imati dodatnih troškova, jer PDV plaćaš u cijeni AliExpressu, a AliExpress će ti to vjerojatno poslati preko neke EU zemlje, znači ne bi trebalo biti ni ovih 18,5 ili 37 kuna. Carine na elektroniku, koliko je meni poznato, nema.

 Stiglo jučer ovo. Išlo preko NL i kao što si rekao nikakva dodatna davanja nije trebalo platiti.

tuna-1 pon 29.11.2021 22:56
dv14 kaže...

Zna netko o čemu se ovdje radi? 26.10 i 26.11 ista obavijest.

 

 Paket je još vrlo vjerojatno na obradi u Nizozemskom HUB-u.. Bit će uskoro kod tebe, čim se pokažu pomaci iz Nizozemske brzo će i krenuti prema finalnom odredištu. Barem je tako u 95% slučajeva bilo kod mene.

A što se tiče samog statusa "Pre-Declaration"... Nemam pojma, što si naručio?

samurai82 uto 30.11.2021 18:09

Pozdrav! Ovako, meni od petka pise da je paket stigao u HR:

26.11.2021 08:11:21 Friday
Item received from abroad 10003 ZAGREB

i samo stoji na tome, inace, paket mi salje prijatelj iz Japana, i to je nekakav VHS player, mene zanima koliko se od prilike treba cekati da to posta i carina preuzmu, jer su mi iz poste rekli da vide da je paket usa u HR, ali dalje nista neznaju :(

aleni7 sri 1.12.2021 19:42

Pozdrav!
Već neko vrijeme očekujem 2 paketa s Aliexpressa (Zaštitna stakla za mobitel) i nikako da dođu pa ne znam u čemu bi mogao biti problem.
Za jedan koji je išao preko Mađarske po trackingu mi piše "Parcel at destination office for final delivery" još od 23.10.2021. Kada uđem na status pošiljke preko HP-a piše mi "HUBUDC BUDAPEST CUSTOMS OUTBOUND" 22.10.2021. Druga pošiljka koja mi putuje ide preko Belgije i tamo mi je zadnja informacija trackinga od 1.11.2021. "Import clearance start". Baš ne razumijem što se događa s pošiljkama, a putuju duže od 60 dana. Ne znam dal mogu očekivati neki refund ako pokrenem dispute ili da se pomirim s tim da su pošiljke zalutale negdje.

Gnjavator ned 5.12.2021 02:40
aleni7 kaže...
Pozdrav!
Već neko vrijeme očekujem 2 paketa s Aliexpressa (Zaštitna stakla za mobitel) i nikako da dođu pa ne znam u čemu bi mogao biti problem.
Za jedan koji je išao preko Mađarske po trackingu mi piše "Parcel at destination office for final delivery" još od 23.10.2021. Kada uđem na status pošiljke preko HP-a piše mi "HUBUDC BUDAPEST CUSTOMS OUTBOUND" 22.10.2021. Druga pošiljka koja mi putuje ide preko Belgije i tamo mi je zadnja informacija trackinga od 1.11.2021. "Import clearance start". Baš ne razumijem što se događa s pošiljkama, a putuju duže od 60 dana. Ne znam dal mogu očekivati neki refund ako pokrenem dispute ili da se pomirim s tim da su pošiljke zalutale negdje.

 

Dardevil kaže...

I ja čekam isto par pošiljki, na nekima je također "Import clearance start". Još negdje 01. 11.

 

Ističe im rok ovaj tjedan ali ću sačekati sa dispute-om, kad istekne rok imamo još 15 dana za prijavu.

 Reko bi čovjek da su se malo izgubile u hrpi toga na carini i kod mađara i kod belgijanaca... U principu prođu mađarsku za dan-dva, u Nizozemskoj znaju zaglaviti par tjedana, a preko Belgije još nisam imao ništa :) A ako ih jednom negdje nađu, doći će sa par mjeseci zakašnjenja, ali to je jedan veeeeliki AKO.

mbaksa pon 6.12.2021 10:27

Meni je super ovo sad kako AliExpress prepakirava pakete - kombinirana dostava.

 

12.11. naručio sam odjednom dva paketa od različitih prodavača (plaćeno skupa) i onda dvije minute kasnije treći paket od trećeg prodavača. Za jedan paket odabrao sam dostavu AliExpress Standard Shipping, za drugi AliExpress Saver Shipping, a za treći, ovaj naknadno naručen, Cainiao Super Economy Global. I danas dođe Overseas Express i isporuči mi jedan najlonski paket sa slovima Cainiao Combined Delivery, a na naljepnici piše da ga šalje Cainiao iz Mađarske. I unutra lijepo zapakirana sva tri naručena paketa. Dostavljač je još od mene pokupio jedan paket koji sam ja slao - četiri muhe riješene jednim udarcem. 

 

Eto, možda bi se trebalo voditi time - ako možete, naručite više paketa istovremeno, a za barem jedan paket odaberite AliExpress Standard Shipping (možda bi prošlo i s AliExpress Saver Shipping?) pa vam se AliExpress možda smiluje i sve skupa stavi u isti paket, poslan dostavnom službom iz EU, pa niste u riziku od onih 18,5 kuna za "kontrolni pregled" ili duplog obračunavanja PDV-a.

 

EU prisilnim obračunom PDV-a natjerao AliExpress da si prilagodi logistiku - iz nečeg lošeg rodilo se nešto dobro.

tuna-1 pon 6.12.2021 11:15
mbaksa kaže...

Meni je super ovo sad kako AliExpress prepakirava pakete - kombinirana dostava.

 

12.11. naručio sam odjednom dva paketa od različitih prodavača (plaćeno skupa) i onda dvije minute kasnije treći paket od trećeg prodavača. Za jedan paket odabrao sam dostavu AliExpress Standard Shipping, za drugi AliExpress Saver Shipping, a za treći, ovaj naknadno naručen, Cainiao Super Economy Global. I danas dođe Overseas Express i isporuči mi jedan najlonski paket sa slovima Cainiao Combined Delivery, a na naljepnici piše da ga šalje Cainiao iz Mađarske. I unutra lijepo zapakirana sva tri naručena paketa. Dostavljač je još od mene pokupio jedan paket koji sam ja slao - četiri muhe riješene jednim udarcem. 

 

Eto, možda bi se trebalo voditi time - ako možete, naručite više paketa istovremeno, a za barem jedan paket odaberite AliExpress Standard Shipping (možda bi prošlo i s AliExpress Saver Shipping?) pa vam se AliExpress možda smiluje i sve skupa stavi u isti paket, poslan dostavnom službom iz EU, pa niste u riziku od onih 18,5 kuna za "kontrolni pregled" ili duplog obračunavanja PDV-a.

 

EU prisilnim obračunom PDV-a natjerao AliExpress da si prilagodi logistiku - iz nečeg lošeg rodilo se nešto dobro.

 Same here! Naručio 4 različita predmeta iz 4 različita storea, na sve platio 1-2$ extra shipping, za par dana dolazi poruka da je sve prepakirano u 1 zajednički paket. Danas stiže Overseas i zaprimio sva 4 itema odjednom. Čini mi se da AE popravio shipping na debelo. U nazad 5-6 mjeseci nisam imao niti jedan problem. :)