Internet

Aliexpress - pitanja i odgovori

MrBlc sri 27.1.2021 11:42

Ja sam uzimao iz EU (italija i francuska), oba puta mi je došlo DPD-om, bez ikakvih problema, jednom je bio skuplji paket, oko 500 kn.

 

Gledam, ovaj seller ima različite cijene za Njemačku i Kinu, dobre review-ove, te se ljudi ne žale u reviewovima na to da su morali platiti iako je poslano iz EU.

 

 


S druge strane, od sellera koji ima ovako nešto u ponudi, nikad ne bih uzimao: https://www.aliexpress.com/item/32961700672.html

 

 

Navodno, zbog korone, dosta sellera ima problema s održavanjem zaliha na EU skladištima, pa šalju pojedinačno iz Kine u EU skladišta...

Dardevil sri 27.1.2021 12:34

Ja sam nedavno kupio mobitel, sa Francuskog skladišta, prvo je telefon putovao iz Kine u Francusku, pa onda preuzeo DPD i dostavio meni. Nikakva davanja nisam imao, jer je na paketu bila Francuska kao zemlja porijekla.

perkoxcar sri 27.1.2021 15:28
Helix234 kaže...
Nakon tjedan dana nikakvog pomaka, da je na carini dobio bi obavijest ali nista

 I meni isto 19.1 doslo par paketa preko PostNl i danas se jedan pomaknuo tako da bude i tvoj.Cekaju red u sortirnici.

Mali322 sri 27.1.2021 15:55

@foofajter

Ja da sam na tvom mjestu nikad više nebi otvorio stranicu AliExpress-a a još manje nešto naručio sa nje a mi pacijenti ćemo...laganoooo!

Sve te narudžbe dolaze prvo u neke sortirnice u EU-u a tek onda idu za Hrvatsku...ne pravdam nikoga ali...

Danas došla jedna narudžba, nakon 60 dana i brže bolje naručene još dvije, dok sam u zanosu pozitive...laganooo!🤭😁

foofajter sri 27.1.2021 16:18

Kompa, ja uopće ne govorim o naručivanju, već o biserima koji uletavaju svako malo jer su vidli na nekoj kineskoj stranici da im je paket u hr. I onda kad im veliš da provjere na stranici pošte, skoči im poruka da tracking ne postoji jer su dobili fejk tracking broj

Dardevil sri 27.1.2021 16:53

Kod mene nova situacija. Danas došlo dosta stvari, većina sa urednim terminom dostave, ali jedan paket (u kojem je bila dječja odjeća) nije moj. Nikad nisam ništa takvo naručio, ali na paketu je naljepnica sa mojim podacima. Tracking broj ne nalazim u bazi svojih narudžbi, pa sad ne znam ni kojeg bi sellera kontaktirao. Mogu li uopće nešto napraviti po tom pitanju?

R4zOR229 sri 27.1.2021 21:59
Dardevil kaže...

Kod mene nova situacija. Danas došlo dosta stvari, većina sa urednim terminom dostave, ali jedan paket (u kojem je bila dječja odjeća) nije moj. Nikad nisam ništa takvo naručio, ali na paketu je naljepnica sa mojim podacima. Tracking broj ne nalazim u bazi svojih narudžbi, pa sad ne znam ni kojeg bi sellera kontaktirao. Mogu li uopće nešto napraviti po tom pitanju?

 Ak valja sta prodas, ak ne hitis.

MrBlc čet 28.1.2021 07:39
Dud kaže...

Ovo mi je dobra stranica za tracking, poprilično je detaljna. 

Pa i nije baš. Pogledaj primjer u prilogu.

 

Prema ParcelAppu je pošiljka uredno poslana iz Kine. Aftership pokazuje da je vraćena i zapela na Kineskoj izvoznoj carini. Po ParcelAppu bih pošiljku još čekao, a ovako sam naručio istu stvar s eBay-a i čekam još dva tjedna da mogu tražiti refund.

Čitatelj čet 28.1.2021 09:54

Samo za info, s obzirom na to da pise da je iz "DE", trebalo bi DPD-om danas stici,

dakle NL-DE-AT u roku 2 dana, al iz kine mjesec dana, sto eto, nije bas OK navesti da dolazi

sa skladista iz DE, kad se svejedno salje iz kine, i robu nema skladistenu (makar pise da u warehouseu ima jos 63 komada).

 

A druga stvar, narucio bateriju za laptop, MSI GS73VR, jer mi se originalna napuhala i nisam ju vise zelio imati u laptopu,

placena 26€, stigla iz kine za 12 dana - na kutiji je bila nalijepnica da je baterija, i dobila je od AT poste nalijepnicu

da ne prolazi EU zakone 26 i 27 (sto god to bilo), al svejedno je uredno stiglo - sinoc ugradio i radi normalno,

ista kao i OEM baterija, isti model, nalijepnica, jedino datum proizvodnje je 07/2020, dok je na originalnoj datum proizvodnje 03/2017,

a napuhala se u Kolovozu 2020, tad sam ju izvadio van, jer mi nije trebala.

 

https://www.aliexpress.com/item/4000127291076.html

 

Ta ista baterija na Amazonu kosta od 68-96€, tako da se svakako isplati naruciti direkt sa AliExpressa.

 

 

Posmatrač čet 28.1.2021 10:48
MrBlc kaže...
Dud kaže...

Ovo mi je dobra stranica za tracking, poprilično je detaljna. 

Pa i nije baš. Pogledaj primjer u prilogu.

 

Prema ParcelAppu je pošiljka uredno poslana iz Kine. Aftership pokazuje da je vraćena i zapela na Kineskoj izvoznoj carini. Po ParcelAppu bih pošiljku još čekao, a ovako sam naručio istu stvar s eBay-a i čekam još dva tjedna da mogu tražiti refund.

 Sve sam ih probao i na kraju se vratio na 17track ;)

Posmatrač čet 28.1.2021 11:07
MrBlc kaže...

Tu su mi negdje, ali u konkretnom slučaju mi je ipak aftership praktičniji. Nekako mi je lakše shvatiti što se događa po onome što piše na aftershipu nego na 17tracku (vidi prilog).

 Trenutno koristim i jedne i druge na mobitelu i meni je obratno....

Čitatelj čet 28.1.2021 12:55
MrBlc kaže...

Postoje posebni propisi po pitanju slanja baterija (primjerice, ne smije avionom). Kineska pošta je to trebala stopirati, a kad je već došlo u EU, dalje je vjerojatno išlo kamionima, pa ti zato nisu stopirali.

 

Međutim, vjerojatno su poslali pritužbu Kinezima jer sad gore piše da ne dostavlja u Hrvatsku.

 

Srecom, meni u austriju su dostavili bez problema, dok u HR ne mozes naruciti ni bateriju za Nokiu 3310,

bez da ti ju rvatski carinici vrate natrag prema kini.

Čitatelj pet 29.1.2021 08:35

Stigao mi je Head Unit za automobil - na zalost, mrtav. Spojio sam ga i vani na 12V generator,

nista, ne povlaci nista struje, 0A - mrtav skroz.

 

Pofotkao sam i snimio, pa cu vidjeti kako ce proci sa tim kinezom. Nadam se da me nije zajebao,

i namjerno poslao neispravni, jer ode 400€ samo tako papa.

Tony1999 pet 29.1.2021 09:18

Jesi siguran da si ga dobro spojio? Jer za nove aute su dosta cudni tako da je lako moguce da moras dovest 12v i na remote koji ide s kontakta za paljenje.

 

Ja sam narucio bio frendu bateriju za mob, al isla je vlakom, jedno 3 mjeseca smo cekali jos prije korona situacije.

Čitatelj pet 29.1.2021 09:51

Sve dobro spojeno, dosao je sa canbusom, tako da je sve "plug&play", ustekas i to je to,

ne mozes promasiti, svi konektori su razliciti, ne mozes "krivo" ustekati, osim da nesto pokidas,

kao sivonja. A s obzirom da se godinama bavim elektronikom i racunalima - znam sta radim.

 

Takodjer sam tvornicki radio spojio na 12V, radi bez frke, u istim uslovima.

Zato sam ovaj i isao isprobati na generatoru, da budem siguran, dali je radio ili je neispravan canbus.

Čitatelj pet 29.1.2021 10:01

Da, skuzio sam to, i vjerovatno cu morati platit opet postarinu.

Samo sto cu traziti da saljem samo postom do njihovog DE skladista, od tud sam i narucio,

a dalje me boli kita - nek si plate sami do kine.

 

Uostalom, moj je prijedlog da mi posalju zamjenski uredjaj, te da ga prije slanja isprobaju.

I kad ga dobijem, vratim im ovaj neispravan natrag. Al nije prodavac jos nista odgovorio,

niti pogledao dispute.

AmonZero pet 29.1.2021 13:01

Imam jednu situaciju koja mi se sad prvi put dogodila.

 

Jucer mi dode papiric u sanducic da mi je dosao paket i da ga mogu otic sutra preuzet.

Danas odem na postu, dam papiric i ova trazi paket i ne moze ga nac. Skuze njih dvije da su vec dale pakete danas nekome sa istim imenom kao ja. 

Krenu mene krivit i pitaju dali ih zaj*bavam i dal sam vec danas bio. Kazem da nisam i dal oni mene zaj*bavaju te da sam sad prvi put dosao danas. Oni izvade potvrdu koju je taj lik dobio i na potvrdi moje ime.

Naravno nema adrese ni nista (ko na svakoj potvrdi) i liku su dale 2 paketa na moje ime. Kazem kak se ovo moze dogodit, sta ne traze ljude osobnu kao sto su me to trazili svaki puta dok sam zivio na drugoj lokaciji u ZG i kazu da ne moraju trazit.

Kaze mi citiram: "Moze Pero Peric doc u postu sa papirom na kojem pise tvoje ime i sve preuzet", ja reko dobar vam je security.

Skenirali obije potvrde, uzeli moje podatke i adresu i rekli da ce se javit.

 

Imam dosad vjerovatno preko 200 narudzbi online i ovo mi se prvi put dogodilo. Bog te pita dal cu uopce vidit te svoje stvari koje sam cekao 3 mjeseca. Po datumu cekanja znam otprilike sto mi je trebalo doc.

Jel mogu ja nesto poduzet u vezi ovoga ? Valjda ce vidit s postarom za dostavu na tom podrucju postanskog ureda i di je mogao ubaciti jos jedan papiric sa mojim imenom. Mozda u neki sanducic koji ima isto prezime kao ja il tko zna.

mzopg pet 29.1.2021 13:04
Čitatelj kaže...

Stigao mi je Head Unit za automobil - na zalost, mrtav. Spojio sam ga i vani na 12V generator,

nista, ne povlaci nista struje, 0A - mrtav skroz.

 

Pofotkao sam i snimio, pa cu vidjeti kako ce proci sa tim kinezom. Nadam se da me nije zajebao,

i namjerno poslao neispravni, jer ode 400€ samo tako papa.

Fotke ti ne znače puno, tražiti će te video gdje se točno vidi spajanje i paljenje uređaja. Zatim će ti ponuditi full refund, ali prvo moraš vratiti uređaj. Druga opcija je da tražiš partial refund bez vraćanja i tada će ti vjerojatno ponuditi 30-40% plaćenog iznosa, pa se možeš natezati sa sellerom i tražiti još 10-20%. Kod jeftinijih predmeta to obično prođe, nisam siguran da će proći kod skupljeg.

 

Za 400 eura ti se isplati poslati i nazad u Kinu, mislim da je to oko 200kn poštarine, ali ćeš se načekati dok dođe do njih, pa dok to obrade, pa opet pošalju novi...

 

Helix234 kaže...
Da li kome dogodilo na paket stoji na carini 10 dana? Kako te obavijeste kad je paket na carini?

 Pošalju ti dopis poštom u kojem traže da im dostaviš potvrdu na kojoj se vidi vrijednost proizvoda (može screenshot webshopa. paypal izvadak, bankovni izvadak...) uz to ispuniš priloženi obrazac i sve im pošalješ na e-mail adresu.

MrBlc pet 29.1.2021 13:13

Zapravo, za nekomercijalnu robu je dovoljno na e-mail poslati screenshot izlista narudžbe. Ja sam označio na webu od tracking broja do ukupne sume s poštarinom i isprintao u pdf. Obrazac za deklaraciju je za firme.