Igre - općenito

Tehnologija iza video igara

MEGATAMA pon 12.12.2022 20:26

Ja sam danas zavrsio Portal RTX koji je u biti punokrvni remake zasluzujuci naprednoj tehnologiji koja ga pokrece tojest path trace.

Prvi projekat Nvidijinog Lightspeed Studiosa je bio Quake 2 RTX koji sam takodjer odigrao u path trace verziji,i iako je igra i dalje vrlo slicna originalnoj verziji real time odnos svijetla i sjena je taj element digao na jednu nevidjenu razinu.

 

Portal RTX je evolucija tog pristupa,i ovdje je u pitanju konverzija starog raster naslova u path trace verziju ali je velika vecina objekata enormno unaprijedjena.Teksture su takodjer obradjene onim njihovim AI upscaleom ili kako se to vec zove i uistinu izgledaju odlicno,bistro i detaljno.

U linku koji sam stavio pise sto su sve unaprijedili od Quake 2 RTX do Portala RTX.

MEGATAMA uto 13.12.2022 09:18

Za sad sam probao samo Ps5 verziju na Unreal 5.1 enginu koji donosi Nanite,Lumen i niz drugih tehnologija po prvi put u komercijalni naslov.

Igra je uistinu preljepa sa svim tim techom,bistra je kao da se radi o native 4k naslovu a fluidnost je fantasticna,bez ikakvog microstuttera isl.

Ostali izdavaci koji guraju svoje in house engine morat ce dobro razmislit kako da budu konkurentni tehnologiji koju je Epic izradio.

Unreal 5.1 mi djeluje kao stepenica izmedju klasicne rasterizacije i full Path Trace.

 

https://youtu.be/O6GC8TZbJmI

MEGATAMA pon 19.12.2022 21:28

Dosao je prvi u nizu patcheva za PC verziju Witchera 3

Zadnjih dana igram simultano PS5 verziju na performance i PC verziju sve maxed out na 4k uz DLSS performance.

Na Ps5 je igra lock 60fps i bez ikakvog microstuttera...savrseno glatko,osim kada dodjemo u Novigrad i koristimo Witcher sennse..onda igra prelazi u 30fps i to je izuzetno iritantno.

Jako je tesko tako igrat jer cjelo vrijeme leti rock solid 60fps i onda stisnem tipku za sennse i krene stutter,ghosting i sve ostalo sto ide uz los framepacing na 30fps.

 

PC verzija maxed out izgleda vise nego duplo bolje od Ps5 verzije,najbolja implementacija raytracea koju sam vidio do danas,sjene,svijetlo,refleksije itd...sve sto su mogli stavit.

Igra mi radi oko 50fps prosjecno u zahtijevnijim djelovima dok vani po livadama itd ode i na 80fps.

Problem je sto igra nema glatkocu Ps5 verzije posto je prisutan taj microstutter vecinu vremena, i preko toga se moze proc ali ima jedan enormno veci problem...

Recimo krene igra i bude sasvim ok uz tih pedesetak fps uz gsync ali onda nakon 10-15 minuta ili nekad brze nekad kasnije krene slide show...igra i dalje pokazuje pedesetak fps ali se uzasno uspori.

Izlazak iz igre u meni i povratak u gameplay to svaki put popravi ali je svakako iritantno....

Nadam se da ce Project Red to brzo popravit jer je inace Pc verzija apsolutno apsolutno nevjerovatna uz raytrace.

 

 

https://www.dsogaming.com/patches/the-witcher-3-next-gen-pc-hotfix-released-is-880mb-in-size-promises-to-improve-stability-performance/

 

 

 

 

 

 

Nevjerovatno je koliko je cak i RTX4090 izuzetno slaba grafa kad se koristi raytrace a ne koristi se DLSS i generiranje frejmova.

Samo 35fps prosjecno,istina je da je real time raytrace nevjerovatno zahtijecan i ovdje je upotrebljen u ogromnoj mjeri ali opet....rtx4090 kosta preko 2000 eura.

 

https://youtu.be/Z1IcJ5Sk_E0