ICT školovanje

TVZ-općenito-pitanja i odgovori

GNU+Linux sub 4.6.2016 00:49

Vidjevši količinu interesa za Tehničko Veleučilište u Zagrebu odlučio sam napisati jednu skupnu temu za TVZ. Za sve studije.
Web stranica TVZ-a sa svim ovim informcaijam i još više njih:
http://www2.tvz.hr/
Web stranica za studente TVZ-a:
https://moj.tvz.hr/

Web stranica za buduće studente TVZ-a:
http://studiraj.tvz.hr/

 

Na TVZ-u postoji 7 preddiplomskih stručnih studija:

Elektrotehnika
Računarstvo
Graditeljstvo
Informatika
Strojarstvo
Mehatronika
Protetika i Ortotika


Studentima je omogućeno studirati i izvanredno i redovno na stručnim studijima. Jedino Protetika i ortotika je isključivo izvanredni studij.

Neki od tih 7 studija se kasnije djele na smjerove:
Elektrotehnika:
-Energetska elektrotehnika

-Automatizacija i procesno računarstvo,
-Komunikacijska i računalna tehnika.

Graditeljstvo:

-Građevinsko poduzetništvo

-Niskogradnja

-Visokogradnja

-Okoliš u graditeljstvu

Informatika:

-Organizacija i informatizacija ureda

-Elektroničko poslovanje

-Informatički dizajn

Strojarstvo:

-Proizvodnja

-Konstrukcije
-Mehatronika
-Termotehničko inženjerstvo
Računarstvo:
-Inženjerstvo računalnih sustava i mreža
-Programsko inženjerstvo

 

TVZ kao nastavak studija studentima nudi 3 specijalistička studija: Elektrotehniku, Informatiku i Graditeljstvo.
Ovi studiji su prije bili zamišljeni kao isključivo izvanredni studiji. Međutim od prošle godine 15 najboljih studenata sa Graditeljstva i Elektrotehnike mogu upisati odgovarajući specijalistički studij kao redovni studenti. Također pošto studenti stručnog studija informatike i računarstva upisuju zajedno specijalistički studij informatike njima je omogućeno 30 redovnih upisnih mjesta. Studenti koji ne upadnu u te kvote se mogu upisati jedino kao izvanredni studenti.

Specijalistički studiji se dijele na module a neki moduli se dodatno dijele na smjerove:
Elektrotehnika:
-Automatizacija i procesno računarstvo
-Energetska elektrotehnika
-Komunikacijska i računalna tehnika

Graditeljstvo:
-Građevinsko poduzetništvo
-Niskogradnja
-Okoliš u graditeljstvu
-Visokogradnja
Informatika:
-Modul Dizajn i Multimedija

-Modul Informatički sustavi:
--e-Poslovanje

--e-Zdravstvo
--e-Uprava

-Modul Računarski sustavi:
--Računalne mreže i sustavi

--Programsko inženjerstvo računarskih i ugradbenih sustava

ČPP:

Koja je razlika između stručnog i sveučilišnog studija?
Na stručnim studijima težište je na praktičnom znanju. Na sveučilišnim studijima više se radi o izučavanju nekih teorijskih i znanstvenih vještina. Međutim usudio bih se reći da je i znanstveni aspektna TVZ-u odrađen sasvim dobro jer usudio bih se reći da sam u svoje 3 godine na TVZ-u naučio kako napisati stručni rad, znanstveni rad, znanstveni članak i sl. Nekada je postojala u Hrvatskoj razlika da su sveučilišni stdiji višeg ranga i vrijedniji, i ta razlika je možda ostala u umovima nekih šefova koji ne testiraju znanja svojih budućih radnika na intervju-u. Međutim kao protuteža tome postoje glasine da se u EU više cijeni stručni studij nego u Hrvatskoj.

Neznam kako da prevedem naziv TVZ-a na Engleski?
Novi službeni prijevod TVZ-a na Engleski je 'Zagreb University of Applied Sciences'. Prijašnji službeni prijevod na kojega još uvijek možete naići na webu je 'Polytechnic of Zagreb'.

Što je taj Erasmus?
Erasmus je program za razmjenu studenata diljem Europe. Možete dobiti financijsku subvenciju i studirati nekoliko mjeseci u EU.

Kako će se moja diploma akreditirati u Europi i ostalom inozemstvu?
Diploma TVZ-a ima tzv. Europsku markicu i prijevod na engleski. To znači da u Europi većinom nebi trebalo biti problema i proces akreditacije bi se većinoom  mogao i preskočiti.  U ostatku inozemstva to ovisi od države do države.

Koja je lokacija TVZ-a?
Imam tu jednu poruku za vas: Grad Zagreb je lijep i šetanje je zdravo! Iako je glavni ured TVZ-a na lokaciji Vrbik 8 u Zagrebu, ja znam barem 6 lokacija koje TVZ koristi: Konavoska 2, Vrbik 8, još jedan mali ured u Vrbiku( svega par profesora tamo imaju ured), FSB sjever, FSB jug, zgrada od graditeljstva... Dobra vijest je da su sve zgrade osim konavoske i graditeljstva u istom kvartu. 

Ok, a koje su mi menze na raspolaganju na svim tim lokacijama:
Ako ste u Konavoskoj, Konavoska ima sama svoju novu menzu. Međutim ako je zatvorena ili želite nekam drugamo imate dvije opcije, možete 20 minuta šetati do menze od Tekstilno tehnološkog fakulteta ili možete uzeti tramvaj do studenstkog centra.
Za građevinu neznam...
A ako ste na bilo kojoj drugoj lokaciji imate veliki izbor, evo kratak pregled menzi blizu te lokacije:
FSB-jug- Prednosti: većinom najbliža menza, možete jesti na terasi. Mane-skoro uvijek veliki i spori red, nekim brucošima ju je teže pronaći jer je sakrivena dosta duboko u zgradi.
FER- Prednosti:Kvalitetno uređen prostor, bolje pripremljena hrana. Mane-skupo, red je duži alib brži nego na FSB-u, i dalje sveukupno vrlo sporo.
Studentski centar- Prednosti: Smješteno u studentskom centru, najveći izbor hrane od ovih spomenutih. Mane: Najdalji od spomenutih
Studentski dom Cvjetno- Prednosti: Redovi većinom ne postoje, sasvim dobar izbor hrane. Mane: Ako se sjećam jedno vrijeme nisu radili ponedjeljkom popodne i ujutro? btw. Cvjetno je bila moja omiljena menza.

Koliko je TVZ 'težak'?
Mislim da ga ova rečenica dobro opisuje:'Lagan za 2, ali težak/skoro nemoguć za 5.' Ima i na TVZ-u ljudi koji se vuču po godinama, ugrubo bih rekao da barem četvrtina studenata odustane/nekam nestane nakon prve godine, međutim usudio bih se reći da ako to prođeš da si na putu do diplome.

Kakav savjet za bolje studiranje?
Nekoliko njih zapravo. Budite solidarni sa kolegama, oni su u sličnom škripcu kao vi. Mijenjajte se za mjesta po grupama i labosima, to puno pomaže 'zaposlenima' i 'putnicima' a može i vama omogućit ugodniji raspored. I profesori su ljudi od krvi i mesa, mnogo puta su mi pomagali oko birokracije dok sam neke stvari zaboravio i vrijedi kod većine profesora ono pravilo 'ponašaj se prema drugima kako želiš da se drugi ponašaju prema tebi'. I nemojte se ustručavati pitati išta u referadi. Nemojte biti sramežljivi išta prezentirati dok budete trebali, jer gotovo svaki drugi predmet ima neki oblik seminarskog rada ili prezentacije. Izborite se prvo za 'potpis' iz svih kolegija, to je najvažnije.
Važni kontakti:
http://www2.tvz.hr/tko-smo/kontakt/

Google+ neslužbena grupa studenata:
https://plus.google.com/communities/114736844775513336094

 

Ako imate ikakva pitanja oko TVZ-a javite se u ovoj temi. Alternativno ako imate neka pitanja baš specifična za informatiku, javite se u ovu temu: http://www.bug.hr/forum/topic/ict-skolovanje/tvz-informatika/44693.aspx
Međutim ako imate pitanja poput 'dali da upišem Informatiku ili Računarstvo ili Elektrotehniku?', ova tema je prikladnija.

GNU+Linux sub 4.6.2016 20:33
Yaaqov kaže...

Možeš li malo o erasmusu, kakvi studenti idu studirat u EU

 Generalno ljudi na Erasmus odu tijekom zadnjeg semestra. Na sam erasmus program se lagano upadne jer ponekad se ni ne ispuni kvota. Svi predmeti koje položiš u stranoj državi ti se priznaju i upišu u diplomu, umjesto studiranja možeš i praksu tamo položit. Što te zanima?

Yaaqov sub 4.6.2016 23:28
GNU+Linux kaže...
Yaaqov kaže...

Možeš li malo o erasmusu, kakvi studenti idu studirat u EU

 Generalno ljudi na Erasmus odu tijekom zadnjeg semestra. Na sam erasmus program se lagano upadne jer ponekad se ni ne ispuni kvota. Svi predmeti koje položiš u stranoj državi ti se priznaju i upišu u diplomu, umjesto studiranja možeš i praksu tamo položit. Što te zanima?

 

Jel se može birat u kojoj bi državi htio studirat?

 Jel je moguće  odradit i semestar i praksu u EU?

 

GNU+Linux ned 5.6.2016 00:23

Možeš birati obrazovnu ustanovu sa kojom TVZ ima ugovor, i onda ideš u tu zemlju.
Možeš ti kontaktirati i druge ustanove ali tu si prepušten sam sebi. I da možeš istovremeno i praksu i studij radit.

domoi ned 5.6.2016 10:45

Kada će se spec. studij rač. odvojiti od inf. i kolika će biti kvota za redovne studente, isto 15 ili će povećati... i koliko je teško upasti kao redovni na spec. ?

Jesu li osnove el. još među težim predmetima na rač ??

Koliko se nastave održava na adresi Konavoska?

GNU+Linux ned 5.6.2016 10:58
domoi kaže...

Kada će se spec. studij rač. odvojiti od inf. i kolika će biti kvota za redovne studente, isto 15 ili će povećati... i koliko je teško upasti kao redovni na spec. ?

Jesu li osnove el. još među težim predmetima na rač ??

Koliko se nastave održava na adresi Konavoska?

 Ja osobno se nadam ne još ove godine, jer sam završio stručni informatike a želim upisati ove godine računalne mreže i sustave. Bio sam smjer organizacija na informatici i ona je analogna tome jer ima mreža i unixa. Ili barem ako tako nešto ostane na spec. inf. kao smjer ili da mi bude dopušteno da odem na spec. rač. to mi je isto ok.

fer-de-lance ned 5.6.2016 11:44
domoi kaže...

Kada će se spec. studij rač. odvojiti od inf. i kolika će biti kvota za redovne studente, isto 15 ili će povećati... i koliko je teško upasti kao redovni na spec. ?

Jesu li osnove el. još među težim predmetima na rač ??

Koliko se nastave održava na adresi Konavoska?

 Ako su osnove na rač. još iste(kod Stojka?),onda je to najlakši kolegij na svijetu.

Dok je još bila buksa ja sam računalcima rješavao ispite iz osnova za 50 kuna.

Totalna smijurija,doslovno samo Ohmov zakon i piči.

Tak da se nemaš kaj bojati.

denix uto 7.6.2016 19:31
fer-de-lance kaže...
domoi kaže...

Kada će se spec. studij rač. odvojiti od inf. i kolika će biti kvota za redovne studente, isto 15 ili će povećati... i koliko je teško upasti kao redovni na spec. ?

Jesu li osnove el. još među težim predmetima na rač ??

Koliko se nastave održava na adresi Konavoska?

 Ako su osnove na rač. još iste(kod Stojka?),onda je to najlakši kolegij na svijetu.

Dok je još bila buksa ja sam računalcima rješavao ispite iz osnova za 50 kuna.

Totalna smijurija,doslovno samo Ohmov zakon i piči.

Tak da se nemaš kaj bojati.

 Mislim da se vratio Grgec

zzoPozz čet 9.6.2016 18:36

Pomalo me nervira količina konfliktnih informacija koja se nalazi ovdje po threadovima, a posebno činjenica da je većina informacija zastarjelo. Nadam se da mi netko tko je puno više upućen u ove stvari može odgovoriti na par (ili barem neko od) pitanja.

Pitanja se uglavnom odnose za smjer Informatika.

 

1. Lokacija predavanja. Negdje kažu da je stalno u Konavoskoj, negdje da je posvuda pomalo, negdje da je uglavnom na FSB-u. Što je zapravo točno za prošlu, pa možda i ovu godinu?

2. Smjerovi na Informatici - neki opći komentari na razliku između smjerova su dobrodošli, jer uglavnom ljudi pričaju o razlici Inf vs Rač, a nigdje nisam vidio neki bolji opis razlike između smjerova na samoj Informatici. Da, pogledao sam TVZovu stranicu, no tamo stoji samo nekakav službeni opći opis iz kojega baš i ne mogu zaključiti što se tu praktično radi, nego čisto onako odokativno.

3. Priznanje diplome/dobivanje posla - ovdje, ali pogotovo vani. Zna li netko je li se i kako priznaje diploma s TVZa, i to i stručni, a i specijalistički studij (za oboje me zanima). I je li moguće recimo završiti stručni studij na TVZu, a prebaciti se na neko srodno učilište za specijalistički, u Hrvatskoj ili vani?

4. Upisi - bio sam do referade i pitao za ovo međutim nisu mi bili nešto korisni. Prijavio sam TVZ na postani student, čak sam i prvi na listi (lol), međutim upisujem se na temelju mature pisane 2014.te godine (naime upisao sam FER, u drugoj godini shvatio da su neke stvari previše za mene, a budući da su mi na referadi rekli da su uvjeti za prebacivanje teški i da ih se malo prebacuje, odlučio sam se upisati iznova pa tražiti da mi se priznaju neki predmeti koje sam položio na FERu). No nije mi jasno kad se to zaključava, je li trebam još nešto napraviti ili čekam sredinu mjeseca da se objavi kad su upisi, pa se onda ispisujem s trenutnog fakulteta te upisujem na TVZ. Isto tako, zanima me kada/kako treba poplaćati sve one stvari; bilo kakve informacije su dobrodošle.

 

I pogotovo ako se netko prebacivao s FERa na TVZ ili je išao iznova kao što ja planiram, volio bih čuti o nekakvim usporedbama/razlikama u tome kako se školovanje odvija na TVZu nasuprot FERu. 

GNU+Linux pet 10.6.2016 04:15

1) Svugdje pomalo.
2)Organizacija i informatizacija ureda - većinom administratorske stvari sa nešto učenja iso standarda. Znači baze, mreže, unix itd... I nešto programiranja.

Elektroničko poslovanje - dosta back end web developmenta i još učenja o poslovnim sustavima. I nešto programiranja.

Informatički dizajn - Front end development, multimedija, postcript, prijelom tiska, rad u Adobe alatima...

3) Diploma ti se priznaje svugdje u EU jer ima Engleski prijevod diplome i EU odobrenje. Nemoraš ju ni nostrificirati. Za ostale države kako kod koje države.

4) Da moraš čekati obavijest kao svi mi. Plaćati možeš sve do samog upisa u 9. mjesecu. I vjerojatno se moraš ispisati sa svog faksa.

cruelcore1 sub 11.6.2016 01:21
denix kaže...
fer-de-lance kaže...
domoi kaže...

Kada će se spec. studij rač. odvojiti od inf. i kolika će biti kvota za redovne studente, isto 15 ili će povećati... i koliko je teško upasti kao redovni na spec. ?

Jesu li osnove el. još među težim predmetima na rač ??

Koliko se nastave održava na adresi Konavoska?

 Ako su osnove na rač. još iste(kod Stojka?),onda je to najlakši kolegij na svijetu.

Dok je još bila buksa ja sam računalcima rješavao ispite iz osnova za 50 kuna.

Totalna smijurija,doslovno samo Ohmov zakon i piči.

Tak da se nemaš kaj bojati.

 Mislim da se vratio Grgec

Nje kod njega puno teže, jednostavno je sjebanije proć ak vježbaš po Stojkovim kolokvijima jer su kod ovog zadatci teži. xD No sad su Grgecovi zadatci javni i u repozitoriju predmeta.

 

OEE je "jako težak" na Računarstvu zbog 2 razloga:

1. I elektrotehnika i elektronika u istom kolegiju, raspon je širok iako zadatci nisu teški.

2. Nedostupnost službenih materijala za učenje teorije (sve knjige su preopširne pa ne znaš kak to sve učit). Zadatci više nisu problem.

 

U protivnom bi bio "jako lagan".

 

 

 

Ovdje sam opširno objasnio Informatiku i Računarstvo na TVZ-u: http://www.bug.hr/forum/topic/ict-skolovanje/koji-faks-odabrati/235448.aspx

mm93 ned 19.6.2016 14:51

Napokon neka aktualnija tema o tvzu po forumima. 

 

Mene interesira smjer računalstvo (izv) i zanima me taj prijemni ispit, vidim da piše na službenim stranicama da se piše prijemni iz matematike i informatike, s obzirom da nisam u matematici i informatici (teorijskoj) već četiri godine nego studiram na društvenom fakultetu, zanima me što da očekujem. Iskočila su mi par pitanja iz prijemnog iz elektrotehnike (mat/fiz) i by the looks of it bi se reklo da je dosta po zadacima s mature se pripremiti? 

 

I jel samo ja imam neki glitch na izvedbenom planu za računalstvo: http://bartolomeo.tvz.hr/mojtvz/service/popis_pred_ex.php?stu=irac&jezik=hrv , pa ne vidim dalje od 3. semestra program više. 

GNU+Linux čet 23.6.2016 21:31
kapetanPero kaže...

Nisam skužio baš ovaj dio sad, ako se prebacujem jesam na redovnom ili izvanrednom studiju i jel imate ideje jel plaćam šta osim troškova upisa?

 Tvoj je izbor dali upisuješ kao redovni ili vanredni. Eventualno ako ćeš morati upisati razlikovnu godinu tu ćeš biti vanredni za tu jednu razlikovnu godinu, međutim ne vjerujem da ćeš onda ti morati pisati ispit, nego samo položiti predmete.

A možeš i jednostavno kao redovni student sve isponova krenuti.

tomglo sub 25.6.2016 09:37

Pozdrav.

Trebao bih pomoć s odabirom smjera na elektrotehnici. Završio sam prvu godinu prilično uspješno. 

Puno ljudi mi je reklo da se klonim kirta jer se teže zaposliti. Jedan kolega s foruma da se klonim i energetike ako nisam spreman učit od 0-24. 

Pitao sam kolegu s faksa s energetike koji je rekao da treba raditi, al ni na jedan smjer na tvzu nije toliko težak.

Ako ima ovdje još nekog s iskusvom, molio bih pomoć. 

Ne mogu reći da me nešto NE ZANIMA i baš mi je zbog toga teško odlučiti. 

fer-de-lance sub 25.6.2016 13:50

Ako je tako, onda upiši energetiku i na kraju možeš jedino kaj je bitno na automatici (PLC) uzeti za izborni predmet. 

Ostatak predmeta na automatici je po meni i po većini drugih čista glupost, a na KIRTu imaš super predmete i stručne predavače iz najvećih hrvatskih telekomunikacijskih firma i još sa strane,tak da su to konkretnije odradili. 

A zato i predlažem energetiku, jer ako skužiš da te i nekaj drugo zanima, praktički postaneš automatičar u jednom semestru. 

Realno, PLC stručnjaci i energetičari su dosta traženi.

Tak da ako se posvetiš tome,puno znači. 

tomglo ned 26.6.2016 13:07
fer-de-lance kaže...

Ako je tako, onda upiši energetiku i na kraju možeš jedino kaj je bitno na automatici (PLC) uzeti za izborni predmet. 

Ostatak predmeta na automatici je po meni i po većini drugih čista glupost, a na KIRTu imaš super predmete i stručne predavače iz najvećih hrvatskih telekomunikacijskih firma i još sa strane,tak da su to konkretnije odradili. 

A zato i predlažem energetiku, jer ako skužiš da te i nekaj drugo zanima, praktički postaneš automatičar u jednom semestru. 

Realno, PLC stručnjaci i energetičari su dosta traženi.

Tak da ako se posvetiš tome,puno znači. 

Zahvaljujem. Znači, u obzir da uzmem energetiku i KIRT?

 

fer-de-lance ned 26.6.2016 13:17

Ja bih puno rađe na tvom mjestu energetiku, u Hrvatskoj puno traženije.

Kirt je malo previše specifičan i ne traži se kod nas.

Nije ni AIPR loš, ali njegovi specifični predmeti su glupost i svede se na to  da jedino bitno PLC programiranje, a to je i na KIRTu obavezno, a na energetici izborno.

Ti biraš....

Uglavnom, na energetici je baš puno o električnim strojevima i energetskim sustavima, a na KIRTu imaš mobilne mreže, telekomunikacijske sustave, programiranje, DSP, PLC, radiokomunikacijske sustave, mreže, itd.

S tim da je programiranje tu na bazičnoj razini, ali bar nešto naučiš o mikrokontrolerima i DSP-ovima ako te to zanima. 

Mrky22 sri 29.6.2016 14:50
mm93 kaže...

Napokon neka aktualnija tema o tvzu po forumima. 

 

Mene interesira smjer računalstvo (izv) i zanima me taj prijemni ispit, vidim da piše na službenim stranicama da se piše prijemni iz matematike i informatike, s obzirom da nisam u matematici i informatici (teorijskoj) već četiri godine nego studiram na društvenom fakultetu, zanima me što da očekujem. Iskočila su mi par pitanja iz prijemnog iz elektrotehnike (mat/fiz) i by the looks of it bi se reklo da je dosta po zadacima s mature se pripremiti? 

 

I jel samo ja imam neki glitch na izvedbenom planu za računalstvo: http://bartolomeo.tvz.hr/mojtvz/service/popis_pred_ex.php?stu=irac&jezik=hrv , pa ne vidim dalje od 3. semestra program više. 

 Mene isto zanima za taj prijemni, pošto nigdje nema nešto određeno. Ali po svemu sudeći morali bi testovi biti na osnovi mature po nekoj logici bar. Viša matka i fiz/inf. Koliko sam ja bio svatio, sad nisam siguran tko ih sve mora pisati, možda ako imas maturu čak možeš i bez toga. 

Nadalje možda su u međuvremenu popravili ugl meni ima sada za sve semestre: http://bartolomeo.tvz.hr/mojtvz/service/popis_pred_ex.php?stu=rac&jezik=hrv

fer-de-lance sri 29.6.2016 15:04

Probajte kontaktirati referadu, pa vam budu dali informacije o prijamnom.

Ja sam bio među zadnjim generacijama koje su pisale prijamni(prije državne mature) i to su bili zadaci koji nisu bili po nikakvom sistemu, kao što je danas sa državnom maturom, i praktički smo znali samo iz kojih predmeta su zadaci.

Srećom smo se dočepali starih verzija prijamnih pa smo bar otprilike znali o  čemu se radi.