KiCo77 čet 2.2.2017 21:26
detekreten kaže...

Jedino što ja ovdje vidim je (neopravdano) dizanje FER-a u nebesa kao da je ne znam kakav pojam u Hr i okolici, a ne kao da ga čak i beogradski ETF (a o drugim, razvikanijim sveučilištima da i ne govorimo) dere po svim mogućim kriterijima već godinama. Na FER-u je program zastario, strukture okostale, a rezultati u medjunarodnim okvirima jadni. To što se još uvijek uzima kao nekakav "pojam" u Hr bilo bi smijesno da nije tragicno. Nije ni TVZ puno bolji, da se razumijemo, ali to je samo još jedan razlog da se po ne znam koji put ponovi da formalno školovanje u Hr NIJE dovoljno za bilo kakav ozbiljan rad u modernoj računalnoj struci i znanosti. Presudno je da studenti svoje znanje proširuju kroz raznorazne dodatne edukacije i osobne projekte, a "snaga" FER-a se još koliko toliko opravdava činjenicom da u malenoj Hrvatskoj, većina stvarno inteligentnih i vrijednih završi na FER-u po čistoj inerciji, zbog stare slave i zbog velikih upisnih kvota. Tko god tvrdi suprotno stvarno nema pojma o čemu govori.

 Tu se slažem sa tobom, ali ja ne uspoređujem FER sa fakultetima u ostatku svijeta nego sa hrvatskim prilikama. Da, program je zastario, FER je daleko od bajnog, ali opet ću ponovit da je su i FER i ETFOS i RITEH daleko ispred TVZa.

Uostalom za par godina kreće FER3 program koj ce napokon jos vise razdvojit računarce od elektrotehničara pa ćemo vidit kako će to izgledat.

Drizzy Papi Drake FTW uto 7.2.2017 14:22

još je preostalo dva tjedna do prijava testova mature pa evo kako je uvijek kod mene sve u zadnji tren hahaha ja se premišljam da li da probam upisati pravni fakultet. Mene inače zanimaju društveni/humanistički faksevi isključivo i zainteresiran sam za pravni,no brine me to što sam išao u strukovnu tehničku školu i naravno nisam učio latinski, a latinski je potreban za taj faks. Glavne želje su mi filozofski, ekonomski i pravni. Sad trebam evo nečije iskreno ozbiljno mišljenje ako može. Malo sam zainteresiran i za političke znanosti ali čujem da taj faks i nije nešto. Znam da je ovo forum više ovako za tehniku i obrazovanje u tehničkom području ali eto ništa me ne košta pitati.

etnes pon 13.2.2017 17:41
Drizzy Papi Drake FTW kaže...

još je preostalo dva tjedna do prijava testova mature pa evo kako je uvijek kod mene sve u zadnji tren hahaha ja se premišljam da li da probam upisati pravni fakultet. Mene inače zanimaju društveni/humanistički faksevi isključivo i zainteresiran sam za pravni,no brine me to što sam išao u strukovnu tehničku školu i naravno nisam učio latinski, a latinski je potreban za taj faks. Glavne želje su mi filozofski, ekonomski i pravni. Sad trebam evo nečije iskreno ozbiljno mišljenje ako može. Malo sam zainteresiran i za političke znanosti ali čujem da taj faks i nije nešto. Znam da je ovo forum više ovako za tehniku i obrazovanje u tehničkom području ali eto ništa me ne košta pitati.

 Gle, na koji god faks dodjes, mogu ti reci da nije toliko bitno samo predznanje. Ako upadnes na faks, onda ga mozes i zavrstiti. To je moje misljenje. Na svim faksevima se krece od nule. Ako imas predznanje, super- bit ce ti malo lakse. Srednja je bitna samo da te prisili na rad te da znas granicu kod ljencarenja (svi smo bili ljeni u srednjoj da se ne prestrasis sad, samo ti hocu rec da znas dati si reda kad je stvarno stiska i da ne otidjes s frendovima negdje na pivu, a rok za predaju nekog seminara/labosa/zadace ti je sutra a ti nisi ni mrdnuo malim prstom). Ako si bio dobar u srednjoj (recimo prsjek izand 4.0) onda nebi trebao imati vecih problema ni na jednom faksu. Znam par primjera ljudi koji su dosli iz neke srednje i onda kad nisu uspjeli zavrsiti neki kolegij na faksu su se zalili da nisu imali dobru podlogu iz srednje i da je recimo onima koji su bili npr u gimnaziji lakse jer su oni to tamo ucili - ovo je po meni tipicno cendranje ljudi koji jednostanvo nisu zagrijali stolicu i radili jer se, kao sto sam prije napomenuo, na faksevima radi sve od nule. Isto imam primjer par kolega koji su dosli isto s neke osrednje strukovne srednje ali su zato tamo radili i sad im faks ide bez problema. Ono sto je definitivno najbitnije je da upises ono sto te zanima. 

Apachy ned 26.2.2017 12:03
Drizzy Papi Drake FTW kaže...

još je preostalo dva tjedna do prijava testova mature pa evo kako je uvijek kod mene sve u zadnji tren hahaha ja se premišljam da li da probam upisati pravni fakultet. Mene inače zanimaju društveni/humanistički faksevi isključivo i zainteresiran sam za pravni,no brine me to što sam išao u strukovnu tehničku školu i naravno nisam učio latinski, a latinski je potreban za taj faks. Glavne želje su mi filozofski, ekonomski i pravni. Sad trebam evo nečije iskreno ozbiljno mišljenje ako može. Malo sam zainteresiran i za političke znanosti ali čujem da taj faks i nije nešto. Znam da je ovo forum više ovako za tehniku i obrazovanje u tehničkom području ali eto ništa me ne košta pitati.

 malo kasnim sa odgovorom, ali ipak da napisem.

 

na pravnom ćeš slušati latinski 1. semestar 1. godine ako ga nisi imao barem 2 godine u srednjoj školi. al to ti stvarno nije teško. na tim doslovno tečajevima prolaze svi. to se prolazi primarno radi rimskog prava (u rijeci je jako teško, selekcijski predmet na 1. godini).

 

kaj se tiče faksa - svi će ti reći da slijediš svoje želje. nemoj.

ovo kaj si ti nabrojao - i pravni i ekonomski i filozofski su toliko zasićeni na našem tržištu da nema smisla lupati 5 godina u tako nešto. osim ako nemaš namjeru biti odlikaš i nastaviti dalje na faksu na mjestu asistenta pa dalje doktorat itd.

 

biraj nešto od strojarstva, elektrotehnike, računarstva, rudarstvo, geodezija, medicina, stomatologija, prirodno-matematički, kemijski inženjering, farmacija. to su sada deficitarna zanimanja. nema smisla trošiti 5 godina života na ekonomiju ili smjerove filozofskog. 

sa pravom je situacija malo drugačija - ljudi misle da na burzi ima puno pravnika. ima. ali loših, ekipe koja ne zna nakon 5 godina napisati žalbu na porezno rješenje i slične trivijalnosti. dobri pravnici brzo nađu posao - ali to pored studija zahtjeva dosta samostalnog rada i vježbanja.

jurica1001 pon 13.3.2017 21:59

Najsmijesnija su mi ova FER, TVZ prepucavanja te nazivanja jednog znanstvenim drugog inzenjerskim studijem.


FER je inzenjerski studij kao i TVZ, samo je sveucilisni dok je TVZ strucni i vec u tome lezi razlika u tezini diplome. Mozda kod nas ne, ali u inozemstvu da jer mnoge velike firme traze MSc.

 

Drugo FER, iako nije na razini Stanforda i Harvarda, poprilicno je kvalitetan faks ukoliko se biraju dobri predmeti, i sto se tice racunarstva jedan od kvalitetnijih u regiji. University of Zagreb sto se tice racunarstva redovito je poznat u svijetu. Usporedivat FER s TVZ-om je smijesno. Vjerujem ja da TVZ-ovci imaju vise prakticnog iskustva (razvoj web i mobilnih aplikacija), ali FER je ipak ozbiljan inzenjerski faks koji se time ne bavi, ali FER-ovci koji se kasnije pocnu time baviti brzo dostignu TVZ-ovce i imaju znatno bolje teorijsko znanje. 

 

P.S.

Radio sam i s TVZ-ovcima i FER-vcoma i dozivio sam stvari poput da TVZ-ovac sprema cijelu bazu podataka u string.

Isto tako znam preko 10 slucajeva prebacivanja s FER-a na TVZ. Obrnuto niti jedan.

 

I da je TVZ popularniji od FER-a, naravno da je kad je laksi, svi traze liniju manjeg otpora, i sto prije neki code monkey posao :)

 

Dakle ukratko:

 

Hoces se baviti programiranjem, razvijati web/mobilne aplikacije u manjim firmama?

Upisi TVZ, FER je overkill.

 

Hoces se baviti programiranjem, ali imas interesa u matematiku, algoritme i ozbiljno softversko inzenjerstvo? Zelis raditi za velike firme poput Google, Apple, Microsoft, Facebook na razvijanju featura koji zahtjevaju optimiziranje ne samo koda vec i cijele arhitekture? Zanima te umjetna inteligencija i strojno ucenje? Racunalni vid, obrada slike?

Upisi FER.

gamer18 ned 19.3.2017 18:44

Završavam srednju ekonomsku školu i tražim najbolje što bih odabrao za fakultet. Zanima me informatika ali i ekonomija. U osijeku ima studij Poslovna informatika i mislim to upisati. Zanima me mišljenja drugih koji su to išli ili imaju nekog ko je to završio. Što mogu raditi poslije završenog prediplomskog a i diplomskog te kakav je fakultet općenito?

danijela uto 21.3.2017 09:15
jurica1001 kaže...

Dakle ukratko:

 

Hoces se baviti programiranjem, razvijati web/mobilne aplikacije u manjim firmama?

Upisi TVZ, FER je overkill.

 

Hoces se baviti programiranjem, ali imas interesa u matematiku, algoritme i ozbiljno softversko inzenjerstvo? Zelis raditi za velike firme poput Google, Apple, Microsoft, Facebook na razvijanju featura koji zahtjevaju optimiziranje ne samo koda vec i cijele arhitekture? Zanima te umjetna inteligencija i strojno ucenje? Racunalni vid, obrada slike?

Upisi FER.

 Slazem se s navedenim, no treba uzeti jednu stvar u obzor kod upisa na FER, a to je da svi zavrse radeci ovo prvo...jerbo gdje je kod nas  Google, Apple, Microsoft, Facebook?? tko se bavi AIem? racunalni vid, obrada slike? nemoj me nasmijavati...znam jednu jedinu firmu koja se bavi cuda, opengl, gdje ti treba znanje matematike, fizike i svega ostalog koja se bavi razvijanjem engina i necim konkretnim to su sitni sati...znam jos jednu zapravo ali ta se briem raspala...

tu i tamo ima jos koja se bavi nekom sigurnoscu,necim ne znam malo kompleksnijim, ali to je za na prste nabrojat..i ako ne mislis biti najbolji na feru da se jedna takva firma odluci za tebe vec ofrlji onda bolje tvz. nema smisla ici na fer i biti ofrlji...moje iskustvo..

jurica1001 pet 24.3.2017 23:30
danijela kaže...
jurica1001 kaže...

Dakle ukratko:

 

Hoces se baviti programiranjem, razvijati web/mobilne aplikacije u manjim firmama?

Upisi TVZ, FER je overkill.

 

Hoces se baviti programiranjem, ali imas interesa u matematiku, algoritme i ozbiljno softversko inzenjerstvo? Zelis raditi za velike firme poput Google, Apple, Microsoft, Facebook na razvijanju featura koji zahtjevaju optimiziranje ne samo koda vec i cijele arhitekture? Zanima te umjetna inteligencija i strojno ucenje? Racunalni vid, obrada slike?

Upisi FER.

 Slazem se s navedenim, no treba uzeti jednu stvar u obzor kod upisa na FER, a to je da svi zavrse radeci ovo prvo...jerbo gdje je kod nas  Google, Apple, Microsoft, Facebook?? tko se bavi AIem? racunalni vid, obrada slike? nemoj me nasmijavati...znam jednu jedinu firmu koja se bavi cuda, opengl, gdje ti treba znanje matematike, fizike i svega ostalog koja se bavi razvijanjem engina i necim konkretnim to su sitni sati...znam jos jednu zapravo ali ta se briem raspala...

tu i tamo ima jos koja se bavi nekom sigurnoscu,necim ne znam malo kompleksnijim, ali to je za na prste nabrojat..i ako ne mislis biti najbolji na feru da se jedna takva firma odluci za tebe vec ofrlji onda bolje tvz. nema smisla ici na fer i biti ofrlji...moje iskustvo..

 

Ja ne radim ovo prvo, ali istina radim u inozemstvu u jednoj od nabrojenih firmi. I nisam bio najbolji na FER-u. Bio sam u 10% najboljih studenata na preddiplomskom, ali na diplomskom ni to, jedino sam radio uz faks neke algoritme, vjezbao, isao na natjecanja i tako. Ima i kod nas odlicnih firmi u tom podrucju poput Microblinka koji se bave pretezno machine learning-om, ali da ih nema previse, nazalost nema. Za Croteam vjerujem da rade (barem su prije radili) na engine-ima. Nemam neke statistike za FER-ovce, ali vjerujem da nas oko 50% na racunarskoj znanosti ode u inozemstvo od cega 5 - 10 ljudi u Google/Microsoft/Facebook.

Mitch pet 24.3.2017 23:38
danijela kaže...
jurica1001 kaže...

Dakle ukratko:

 

Hoces se baviti programiranjem, razvijati web/mobilne aplikacije u manjim firmama?

Upisi TVZ, FER je overkill.

 

Hoces se baviti programiranjem, ali imas interesa u matematiku, algoritme i ozbiljno softversko inzenjerstvo? Zelis raditi za velike firme poput Google, Apple, Microsoft, Facebook na razvijanju featura koji zahtjevaju optimiziranje ne samo koda vec i cijele arhitekture? Zanima te umjetna inteligencija i strojno ucenje? Racunalni vid, obrada slike?

Upisi FER.

 Slazem se s navedenim, no treba uzeti jednu stvar u obzor kod upisa na FER, a to je da svi zavrse radeci ovo prvo...jerbo gdje je kod nas  Google, Apple, Microsoft, Facebook?? tko se bavi AIem? racunalni vid, obrada slike? nemoj me nasmijavati...znam jednu jedinu firmu koja se bavi cuda, opengl, gdje ti treba znanje matematike, fizike i svega ostalog koja se bavi razvijanjem engina i necim konkretnim to su sitni sati...znam jos jednu zapravo ali ta se briem raspala...

tu i tamo ima jos koja se bavi nekom sigurnoscu,necim ne znam malo kompleksnijim, ali to je za na prste nabrojat..i ako ne mislis biti najbolji na feru da se jedna takva firma odluci za tebe vec ofrlji onda bolje tvz. nema smisla ici na fer i biti ofrlji...moje iskustvo..

 Zašto biti najbolji?

 

Pa jedno 50ak godišnje ih odlazi u Big Five imena, redovito Zurich, Dublin, London ili California.

 

 

Znam curu koja je iz jezične gimnazije došla na FER, nije vidjela programiranja u životu. Na 4. godini otišla u Zurich u Google radit trajno (ne internship) za pare kakve primaju Ivy League studenti.

 

TVZ ima praksu i to je to. Ozbiljnije vještine i krucijalno bitne matematike su ono što čini FER (Čupićeva Java, Linuxi, Natjecateljsko programiranje, Strojna učenja -> must za Topcoder -> u top 10% na topcoderu letiš van sigurno za 8k+ € mj.) i zato je najbolji faks za programiranje u HR.

 

Drugi najbolji je PMF Matematika (u kombinaciji s programom gdje se radi detaljno C i optimizacije). Ali taj faks je u rasulu. Čudi me što najbolji programeri odlaze iz Mioca, Splita, Rijeke i V. gimnazije iz ZG tamo jer nakon tog faksa ostaju trajno inžinjeri.

Ante sub 25.3.2017 00:40

Pitanjce. Jesi li ti dosao do svog radnog mjesta zato sto si isao na FER ili zato sto si u startu imao vecu motivaciju, interes ili sposobnost nego drugi? Smatras li da bi upisom TVZ-a, FOI-a ili neceg drugog ostvario losije rezultate? Ili je ipak tvoj uspjeh plod tebe, tvog samostalnog rada, a ne fakulteta? I 50% vas zavrsi u Ericssonu, zapravo, nakon FER-a na posao u Ericsson, za skoro sve smjerove.

 

jurica1001 sub 25.3.2017 02:29
Ante kaže...

Pitanjce. Jesi li ti dosao do svog radnog mjesta zato sto si isao na FER ili zato sto si u startu imao vecu motivaciju, interes ili sposobnost nego drugi? Smatras li da bi upisom TVZ-a, FOI-a ili neceg drugog ostvario losije rezultate? Ili je ipak tvoj uspjeh plod tebe, tvog samostalnog rada, a ne fakulteta? I 50% vas zavrsi u Ericssonu, zapravo, nakon FER-a na posao u Ericsson, za skoro sve smjerove.

 

 

Kombinacija. Mislim da je jedan faktor FER, a drugi faktor je opet motivacija. Ali kad zavrsis prve dvije godine prodes sve one matematike, moze se reci da si sposoban nauciti nesto i onda kada te pocnu izlagat strojnom ucenju, pa mozes ako hoces upisati Javu ili natjecateljsko programiranje kako kaze kolega, FER ti nudi prilike da razvijes svoje znanje. Druga je stvar sto mnogo kolega odluci otici u Ericsson, Infinum, Nanobit i takve. Velike firme ne traze neko ogromno znanje, ali traze pamet (analiticko razmisljanje/algoritmi/matematika) i barem poznavanje tih nekih podrucja s kojima ces se tesko susresti ili ako se susretnes neces imati dovoljno podloge da ih naucis na ostalim faksevima poput TVZ-a i FOI-a (jer osim Cupiceve Jave vecinom zahtjevaju malo vece znanje matematike).

jurica1001 sub 25.3.2017 02:35
Mitch kaže...
danijela kaže...
jurica1001 kaže...

Dakle ukratko:

 

Hoces se baviti programiranjem, razvijati web/mobilne aplikacije u manjim firmama?

Upisi TVZ, FER je overkill.

 

Hoces se baviti programiranjem, ali imas interesa u matematiku, algoritme i ozbiljno softversko inzenjerstvo? Zelis raditi za velike firme poput Google, Apple, Microsoft, Facebook na razvijanju featura koji zahtjevaju optimiziranje ne samo koda vec i cijele arhitekture? Zanima te umjetna inteligencija i strojno ucenje? Racunalni vid, obrada slike?

Upisi FER.

 Slazem se s navedenim, no treba uzeti jednu stvar u obzor kod upisa na FER, a to je da svi zavrse radeci ovo prvo...jerbo gdje je kod nas  Google, Apple, Microsoft, Facebook?? tko se bavi AIem? racunalni vid, obrada slike? nemoj me nasmijavati...znam jednu jedinu firmu koja se bavi cuda, opengl, gdje ti treba znanje matematike, fizike i svega ostalog koja se bavi razvijanjem engina i necim konkretnim to su sitni sati...znam jos jednu zapravo ali ta se briem raspala...

tu i tamo ima jos koja se bavi nekom sigurnoscu,necim ne znam malo kompleksnijim, ali to je za na prste nabrojat..i ako ne mislis biti najbolji na feru da se jedna takva firma odluci za tebe vec ofrlji onda bolje tvz. nema smisla ici na fer i biti ofrlji...moje iskustvo..

 Zašto biti najbolji?

 

Pa jedno 50ak godišnje ih odlazi u Big Five imena, redovito Zurich, Dublin, London ili California.

 

 

Znam curu koja je iz jezične gimnazije došla na FER, nije vidjela programiranja u životu. Na 4. godini otišla u Zurich u Google radit trajno (ne internship) za pare kakve primaju Ivy League studenti.

 

TVZ ima praksu i to je to. Ozbiljnije vještine i krucijalno bitne matematike su ono što čini FER (Čupićeva Java, Linuxi, Natjecateljsko programiranje, Strojna učenja -> must za Topcoder -> u top 10% na topcoderu letiš van sigurno za 8k+ € mj.) i zato je najbolji faks za programiranje u HR.

 

Drugi najbolji je PMF Matematika (u kombinaciji s programom gdje se radi detaljno C i optimizacije). Ali taj faks je u rasulu. Čudi me što najbolji programeri odlaze iz Mioca, Splita, Rijeke i V. gimnazije iz ZG tamo jer nakon tog faksa ostaju trajno inžinjeri.

 

Dobro malo si pretjerao nije bas 50ak. :D

Oko 5-10 po generaciji ode u Big Five, 50ak ih mozda ode van, ali po raznim firmama i pozicijama. 

 

Zurich nazalost ne prima vise studente trajno, problemi s radnim dozvolama, s Amerikom za FT znaju imati ljudi probleme s vizama (i mene to ceka :D ), ali u Londonu uvijek ima pozicija u gotovo svim Big Five firmama. 

Silent horror1992 sub 25.3.2017 04:43

Manite se faksa, upišite se u kakvu dobru političku stranku, to je isplativo na duge staze.

Trenutno desnica vlada i kako se čini to bu bilo jedan duži period, pa bi bilo poželjno u neku desničarsku, lakše se probit čitaj uhljebit. 

 

Mitch sub 25.3.2017 15:21

Istina pretjerao sam za "trajnu" brojku (na neodređeno). No na internship ih zbilja odlazi toliko s faksa...pa bilo je jedne godine (oko 2011-2012) kad je skoro cijela grupa iz vještine kod Đereka otišla u FB, Drop ili Palantir..

 

A kad imaš takvo ime u CVu, onda si zicer barem 20 godina za brutalnu plaću.

četvrtko ned 16.4.2017 23:57

Opet ja... za 2 god se otvara novi smjer računalna/digitalna forenzika. Da li ima na tom faksu više programiranja za razliku od računarstva, te da li se na forenzici samo uče koristiti već izrađeni alati za analizu/probijanje/neštotreće  ili se izrađuju vlastiti?

Luuka pon 17.4.2017 00:15

Da se nadovežem na sva prepucavanja TVZ, FER, PMF i ostali... totalno je fucking svejedno.

 

Nijedan fax neće vas pripremit za posao i za stvarni svijet. Neki će dati određene prednosti ovisno o polju kojim se želiš baviti, ali to je to.

Ako stvarno želiš biti dobar tu je jako puno samoedukacije i prakse van faxa, pogotovo za ranije nabrojane velike firme.

Puno sudjelujem na intervjuima za posao i ima svakakvih ljudi, od onih koji nisu išli na fax uopće do onih koji su diplomirali svakakve faxeve i radili posvuda. Ali skoro svima koji se istaknu je zajednično da su se educirali van faxa.

 

Neće vam nijedan fax ulit pamet i sposobnosti u glavu, morate sami zasukat rukave i dohvatit ih.

Mitch pon 17.4.2017 12:49
Luuka kaže...

Da se nadovežem na sva prepucavanja TVZ, FER, PMF i ostali... totalno je fucking svejedno.

 

Nijedan fax neće vas pripremit za posao i za stvarni svijet. Neki će dati određene prednosti ovisno o polju kojim se želiš baviti, ali to je to.

Ako stvarno želiš biti dobar tu je jako puno samoedukacije i prakse van faxa, pogotovo za ranije nabrojane velike firme.

Puno sudjelujem na intervjuima za posao i ima svakakvih ljudi, od onih koji nisu išli na fax uopće do onih koji su diplomirali svakakve faxeve i radili posvuda. Ali skoro svima koji se istaknu je zajednično da su se educirali van faxa.

 

Neće vam nijedan fax ulit pamet i sposobnosti u glavu, morate sami zasukat rukave i dohvatit ih.

 Naravno da neće, ali na domaćem i balkanskom poslovnom tržištu najbolje je imati diplomu s FERa.

 

 

Vani je svejedno, iako je FER počeo biti prepoznat u EU sjedištima većih tvrtki.

Luuka pon 17.4.2017 15:53
Mitch kaže...
Luuka kaže...

Da se nadovežem na sva prepucavanja TVZ, FER, PMF i ostali... totalno je fucking svejedno.

 

Nijedan fax neće vas pripremit za posao i za stvarni svijet. Neki će dati određene prednosti ovisno o polju kojim se želiš baviti, ali to je to.

Ako stvarno želiš biti dobar tu je jako puno samoedukacije i prakse van faxa, pogotovo za ranije nabrojane velike firme.

Puno sudjelujem na intervjuima za posao i ima svakakvih ljudi, od onih koji nisu išli na fax uopće do onih koji su diplomirali svakakve faxeve i radili posvuda. Ali skoro svima koji se istaknu je zajednično da su se educirali van faxa.

 

Neće vam nijedan fax ulit pamet i sposobnosti u glavu, morate sami zasukat rukave i dohvatit ih.

 Naravno da neće, ali na domaćem i balkanskom poslovnom tržištu najbolje je imati diplomu s FERa.

 

 

Vani je svejedno, iako je FER počeo biti prepoznat u EU sjedištima većih tvrtki.

 FER daje puno nekih osnova, ali ne garantira ništa. Intervjuirao sam ljude s FERa koji pojma nemaju, a i one koji rasturaju. Baš kao i sa svih ostalih fakulteta ili da nisu uopće išli na fax. Čovjek će bit dobar koliko sam energije i volje u to uloži. A vodeće tvrtke baš briga za fakultet i papire, važno je znanje, zato i postoje detaljni selekcijski krugovi.

Mitch pon 17.4.2017 15:57

Ma naravno da znanje s kojime ćeš izaći s faksa ovisi o tebi.

Jako se lagano provlačit na FERu. Zbilja je. I onda ne znat ništa, malo učit iOS, Javu, PHP i radit kao web do kraja života.


No što se tiče samo HRa, poslodavci kod nas i u Sloveniji puno više preferiraju FER nego TVZ, RIT i FESB.

PzKpfw pet 21.4.2017 14:05

Hm, da mogu samo potvditi da vas kao profesionalce koji apliciraju za neki biznis, ne određuje papirek, nego u stvari vi sami, koji svojim znanjima stojite ili ne stojite iza toga papira.

Ionako, Vam nitko ne bu dal posao, prije nego li se uvjeri u vaše znanje.

Well, znanje koje imaš moraš znati drugima i predstaviti, odnosno prezentirati.

 

Dakako, uvijek je bolje imati diplomu "boljeg", "težeg" faxića, al' niste Vas ona ne određuje, nego vi sami sebe.

Pišem o real svijetu biznisa....

Za one poslove na teret državnog proračuna, odnosno za državne jasle...eh, tu vrijede neke druge zakonosti u odnosu na svemir gdje ljudi ne žive na tuđoj grbači.

NoordungNSK pet 22.5.2020 11:36

FER, FOI, PMF, FSB...

S tim da FER nije samo IT, FOI jest uglavnom IT, a PMF je ponajmanje IT.

Jako ćeš teško izbježi web development, jer na hrvatskom tržištu rada u 90% slučajeva traže web.  Ako i ne traže, onda ti to usput postave kao uvjet. To je poduzetnički padobran BTW: kad posao propada svi "prelaze na web". Dakle, očekuju od tebe da krpaš i web i to front end. Da se ne bismo krivo razumjeli.

htmlking123 čet 21.1.2021 20:20

Pozdrav, maturant sam tehničke škole te me zanimaju studiji na TVZ-u.

Imam predznanja iz programiranja, i voljan sam poboljšati znanje, sviđa mi se raditi u HTML-u i CSS-u te me zanima isplati li mi se upisivati računalstvo ili je to pretežak studij? Zanima me hardver računala i sve vezano uz računala, no nisam prevelik obožavatelj elektroničkih sklopova i mikroupravljača (Arduino, LPC, PLC).

Također, interesira me što izabrati ukoliko ne upadnem na računalstvo. Koliko sam dosad vidio i čuo, elektrotehnika je jako teška (OE i MAT), a informatika me zanima više o smjerovima.

 

Hvala unaprijed.

nniks19 sri 24.2.2021 19:49

Mogu ti preporučiti VSMTI (sada je veleučilište).

Nauče te dosta dobre osnove kroz labaratorijske vježbe, pa kroz kjonstrukcijske vježbe izvježbaš programirati ono što će ti kasnije trebati.

Uz to ako nisi blizu Virovitice imaš studentski dom 20 metara od faksa.

Također u Virovitici imaš 4-5 mjesta (factory.hr, pošta, FINA...) na koje možeš poslati prijavu za stručnu praksu(također preko student servisa rad).

Svake godine možeš sa dobrim prosjekom ostvariti STEM stipendiju.