četvrtko pon 19.12.2016 11:58

Znaci, znam da postoji x ovakvih tema, ali dosta sam ih pročitao, ali nosam našao odgovor na svoje pitanje. Mene zanima koji faks i koji smjer da upišem, ako želim... Eh neznan kako da se izrazim, možda ovo najbolje opisuje sto želim "šalica kave i na tisuće linija koda na ekranu", znaci ne želim nikakav grafički dizajn, web development, nego želim raditi programe, sa nekim timovima razvijati linux distribucije, game engine, učiti i do 10 programskih jezika odjednom, znaci tako nešto, nekako pucam na fesb, neznan koji bi smjer trebao izabrati. gduije bi u ovoj prici mogao biti foi? također nesto sto sam maloprije zaboravio spomenuti je to da zelim uciti jos o sigurnosti sustava probijanju mreza itd.. fer ne dolazi u obzir necu imat dosta bodova

detekreten sri 21.12.2016 01:00
četvrtko kaže...

Znaci, znam da postoji x ovakvih tema, ali dosta sam ih pročitao, ali nosam našao odgovor na svoje pitanje. Mene zanima koji faks i koji smjer da upišem, ako želim... Eh neznan kako da se izrazim, možda ovo najbolje opisuje sto želim "šalica kave i na tisuće linija koda na ekranu", znaci ne želim nikakav grafički dizajn, web development, nego želim raditi programe, sa nekim timovima razvijati linux distribucije, game engine, učiti i do 10 programskih jezika odjednom, znaci tako nešto, nekako pucam na fesb, neznan koji bi smjer trebao izabrati. gduije bi u ovoj prici mogao biti foi? također nesto sto sam maloprije zaboravio spomenuti je to da zelim uciti jos o sigurnosti sustava probijanju mreza itd.. fer ne dolazi u obzir necu imat dosta bodova

 

Razmisli o TVZ-u, smjer Računarstvo... Iako je zadnjih godina možda teže upast redovno nego na FER. U svakom slučaju, ako ti je programiranje primarno, onda ces ga se na TVZ-u i zasititi. Proci ces apsolutno sve relevantne jezike i platforme, a mozes se dotaknuti i programiranja igara, umjetne inteligencije, sigurnosti mreza i svega izmedju. Mislim da su TVZ-ovi računarci daleko najjaci cisti programeri od bilo kojeg drugog faksa u Hr, ukljucujuci FER-ovce (kojima se ipak treba priznati da su znacajno jaci u matematici i fizici/elektrotehnici). To nije ni cudno jer se ide zestoko od samog pocetka, prvi programerski kolegij na TVZ-u koristi C kao uvodni jezik sa svim zajebanim posebnostima, od pointera, preko bitwise operatora do dinamicke alokacije memorije (mislim da je to cisti sadizam, ali ako to uspjesno svladas onda ti se svi visi jezici cine kao djecja igra u usporedbi :)... Uglavnom, mislim da je ove godine prag za redovno bio oko 730-740 bodova (slicno ko na FER-u), ali na izvanredno je dosta lakse upasti (FER ni nema izvanredni studij).

detekreten čet 22.12.2016 02:16

Obično se radi o značajnoj razlici u opsegu i fokusu gradiva koje se pokriva. Računarstvo je na neki način spoj elektrotehnike i matematike i njihova primjena u dizajniranju i razvoju računalnih sustava, a informatika se pak bavi skupljanjem i obradom podataka, te njihovom pohranom i obradom odn. pretvorbom u informacije. Znaci dva potpuno razlicita polja koja se ipak u odredjenim segmentima preklapaju. Npr, racunarci ce tipicno biti vrlo fokusirani na programiranje (u različitim programskim jezicima), na strukture podataka, operativne sustave, mreze itd. Informatičari će biti više fokusirani na baze podataka, primjenu informacijske znanosti u poslovanju, podatkovnu komunikaciju, razvoj informacijskih sustava i sl. To uglavnom rezultira time da se računarci najčešće odlučuju za karijere software developera, mrežnih arhitekata i sl, a informatičari za karijere sistemskih analitičara, specijalista za podršku, stručnjaka za računalnu sigurnost i sl. 

 

Znači ako ti je programiranje primarni fokus interesa onda bi ti svakako računarstvo trebalo biti prvi izbor, prije informatike, a ako te više zanima nekakva konkretna primjena, pohrana i povezivanje racunalnih sistema u poslovanju onda ti je informatika vjerojatno bolji izbor. Sto se toga tice, to ti je vjerojatno i glavna razlika izmedju npr FOI i FER-a. Na FOI ces dobiti siru edukaciju koja nema nuzno veze s računalnom znanošću jer imaš gomilu ekonomskih i komunikoloskih kolegija, a na FER-u dobijes daleko jacu matematicku edukaciju koja ti pomaze u boljem shvacanju dubine racunalne teorije... Zato je deplasirano uopce govoriti o tome "koji je faks bolji" jer ni jedan nije bolji sam po sebi, jednostavno pokrivaju razlicita (iako srodna) podrucja. TVZ je s druge strane strucni, a ne sveucilisni studij, pa se jos vise fokusira na praksu i dubinsko razumijevanje same vjestine programiranja i softverskog inzinjerstva naustrb teorijske dubine. Medjutim, u konacnici je manje-vise svejedno koji od tih (i slicnih) faksova zavrsis jer je to 3 ili 5 godina tvog zivota, a radit ces barem 35, sto znaci da ces vecinu stvari s kojima ces se stvarno baviti nauciti kroz rad, a ne na faksu, pa ne treba razbijati glavu time da ces "krivo" izabrati. Sve je to manje-vise slicno i relativno lako ces se prebaciti iz jednog polja u drugo ako do toga dodje.

detekreten pet 23.12.2016 02:12
IvanDado kaže...

Evo da ne otvaram novu temu, koji faks upisati ako te bas zanima graficki dizajn i web dizajn? Ima li sto? Sve sto sam ja gledao je previse fokusirano na programiranje, matematiku itd.

 

TVZ Informatika, smjer informatički dizajn ili Visoko učilište Algebra, multimedijsko računarstvo.

Iamdanny ned 22.1.2017 19:10

3. sam razred Tehničar za računalstvo- nsk i došlo je vrijeme da polako razmišljam o daljnjem školovanju. Zanimaju me vaše preporuke. Što dalje? Koji faks? Certifikati? Vrlo sam dobar učenik i iz svih predmeta imam solidne ocjene ali nemam baš volje za programiranjem. U školi smo radili c++ al ne privlači me to baš. Predmeti koji me najviše zanimaju su web dizajn,multimedija,računalne mreže i operacijski sustavi. Također u školi imamo i praktični dio koji objedinjuje gotovo sve teorijske predmete i tu zaista uživam. Mjenjamo windowse,postavljamo mreže,popravljamo hardver i sl. I rado bi radio nešto slično u budučnosti.
Svaki savjet dobrodošao!

blagus ned 22.1.2017 19:17
Iamdanny kaže...

3. sam razred Tehničar za računalstvo- nsk i došlo je vrijeme da polako razmišljam o daljnjem školovanju. Zanimaju me vaše preporuke. Što dalje? Koji faks? Certifikati? Vrlo sam dobar učenik i iz svih predmeta imam solidne ocjene ali nemam baš volje za programiranjem. U školi smo radili c++ al ne privlači me to baš. Predmeti koji me najviše zanimaju su web dizajn,multimedija,računalne mreže i operacijski sustavi. Također u školi imamo i praktični dio koji objedinjuje gotovo sve teorijske predmete i tu zaista uživam. Mjenjamo windowse,postavljamo mreže,popravljamo hardver i sl. I rado bi radio nešto slično u budučnosti.
Svaki savjet dobrodošao!

 Pogledaj si na TVZ-u studij informatike, smjerovi Elektroničko poslovanje i Informatički dizajn. EP je otprilike smjer koji kombinira mreže, društvenu komponentu IT-a i nešto programiranja, a ID je gotovo isključivo orijentiran na dizajn, grafiku, multimediju, obradu slike/zvuka itd.

Iamdanny ned 22.1.2017 19:40
blagus kaže...
Iamdanny kaže...

3. sam razred Tehničar za računalstvo- nsk i došlo je vrijeme da polako razmišljam o daljnjem školovanju. Zanimaju me vaše preporuke. Što dalje? Koji faks? Certifikati? Vrlo sam dobar učenik i iz svih predmeta imam solidne ocjene ali nemam baš volje za programiranjem. U školi smo radili c++ al ne privlači me to baš. Predmeti koji me najviše zanimaju su web dizajn,multimedija,računalne mreže i operacijski sustavi. Također u školi imamo i praktični dio koji objedinjuje gotovo sve teorijske predmete i tu zaista uživam. Mjenjamo windowse,postavljamo mreže,popravljamo hardver i sl. I rado bi radio nešto slično u budučnosti.
Svaki savjet dobrodošao!

 Pogledaj si na TVZ-u studij informatike, smjerovi Elektroničko poslovanje i Informatički dizajn. EP je otprilike smjer koji kombinira mreže, društvenu komponentu IT-a i nešto programiranja, a ID je gotovo isključivo orijentiran na dizajn, grafiku, multimediju, obradu slike/zvuka itd.

 Programiranje do koje razine? 

blagus ned 22.1.2017 20:11

Ako baš želiš izbjeći programiranje, upiši dizajn. Tu imaš samo osnove C-a i Pythona na prvoj godini.

 

Ali nitko te neće učiti o operacijskim sustavima i mrežama bez programiranja, to zaboravi.

Barem ne redovno - TVZ vodi i NetAkademiju. Dosta košta čak i sa popustom za studente TVZ-a, ali polaganjem Cisco CCNA certifikata naučišjako puno o mrežama, a Ciscovi certifikati su traženi.

 

Ni u ludilu ne upisuj ono što te ne zanima - govorim iz iskustva. Imaš vremena pa razmisli. Ako misliš da ne bi izdržao 2 semestra C++-a ili Jave, uz svo ostalo potencijalno programiranje na ostalim predmetima (pričam o TVZ-u), izbaci s popisa želja OS-ove i mrežarstvo i orijentiraj se prema dizajnu i grafici. Stigneš u dvije godine pregledati sve što ti se nudi i donijeti odluku.

blagus ned 22.1.2017 21:51

Na prvoj godini se počinje s osnovama programiranja u Pythonu. Ako si ikad prije programirao i imaš imalo smisla za to, nećeš imati problema. U drugom semestru je C, standard od printf-a, petlji, preko pointera do datoteka, ništa strašno.

Cijelu drugu godinu se radi objektno orijentirano programiranje ako ne uzmeš smjer dizajn, i to je prilično opsežan C++ ili Java.

Zoko uto 31.1.2017 22:54
detekreten kaže...

 

Razmisli o TVZ-u, smjer Računarstvo... Iako je zadnjih godina možda teže upast redovno nego na FER. U svakom slučaju, ako ti je programiranje primarno, onda ces ga se na TVZ-u i zasititi. Proci ces apsolutno sve relevantne jezike i platforme, a mozes se dotaknuti i programiranja igara, umjetne inteligencije, sigurnosti mreza i svega izmedju. Mislim da su TVZ-ovi računarci daleko najjaci cisti programeri od bilo kojeg drugog faksa u Hr, ukljucujuci FER-ovce (kojima se ipak treba priznati da su znacajno jaci u matematici i fizici/elektrotehnici). To nije ni cudno jer se ide zestoko od samog pocetka, prvi programerski kolegij na TVZ-u koristi C kao uvodni jezik sa svim zajebanim posebnostima, od pointera, preko bitwise operatora do dinamicke alokacije memorije (mislim da je to cisti sadizam, ali ako to uspjesno svladas onda ti se svi visi jezici cine kao djecja igra u usporedbi :)... Uglavnom, mislim da je ove godine prag za redovno bio oko 730-740 bodova (slicno ko na FER-u), ali na izvanredno je dosta lakse upasti (FER ni nema izvanredni studij).

 

na TVZ je teže upast nego na FER? HAHAHAHAHA.

TVZovci ne mogu parirat FERu ni približno. 

 

EZY-E uto 31.1.2017 23:14
Zoko kaže...
detekreten kaže...

 

Razmisli o TVZ-u, smjer Računarstvo... Iako je zadnjih godina možda teže upast redovno nego na FER. U svakom slučaju, ako ti je programiranje primarno, onda ces ga se na TVZ-u i zasititi. Proci ces apsolutno sve relevantne jezike i platforme, a mozes se dotaknuti i programiranja igara, umjetne inteligencije, sigurnosti mreza i svega izmedju. Mislim da su TVZ-ovi računarci daleko najjaci cisti programeri od bilo kojeg drugog faksa u Hr, ukljucujuci FER-ovce (kojima se ipak treba priznati da su znacajno jaci u matematici i fizici/elektrotehnici). To nije ni cudno jer se ide zestoko od samog pocetka, prvi programerski kolegij na TVZ-u koristi C kao uvodni jezik sa svim zajebanim posebnostima, od pointera, preko bitwise operatora do dinamicke alokacije memorije (mislim da je to cisti sadizam, ali ako to uspjesno svladas onda ti se svi visi jezici cine kao djecja igra u usporedbi :)... Uglavnom, mislim da je ove godine prag za redovno bio oko 730-740 bodova (slicno ko na FER-u), ali na izvanredno je dosta lakse upasti (FER ni nema izvanredni studij).

 

na TVZ je teže upast nego na FER? HAHAHAHAHA.

TVZovci ne mogu parirat FERu ni približno. 

 

 U čemu?

KiCo77 sri 1.2.2017 03:47
detekreten kaže...

 "Najpopularniji je tako prema omjeru broja studentskog prvog izbora i upisne kvote

nuff said, na FER ne moze svatko upast, pa ako netko unaprijed zna da nema šanse ili da ne želi toliko radit/ucit nece sigurno stavit FER kao prvi izbor,

Ja ne znam nikoga tko je upao na FER, a da nije upao na TVZ, dok obratnih slucajeva ima milion.

detekreten sri 1.2.2017 23:20
KiCo77 kaže...

 "Najpopularniji je tako prema omjeru broja studentskog prvog izbora i upisne kvote

nuff said, na FER ne moze svatko upast, pa ako netko unaprijed zna da nema šanse ili da ne želi toliko radit/ucit nece sigurno stavit FER kao prvi izbor,

Ja ne znam nikoga tko je upao na FER, a da nije upao na TVZ, dok obratnih slucajeva ima milion.

 

Za te svoje "zakljucke" naravno nemaš nikakvih argumenata ni izvora. Činjenica je da je "navala" na TVZ računarstvo puno veća nego na FER, u odnosu na broj upisnih mjesta. Sve ostalo su samo naklapanja. Da je situacija obratna, to bi sigurno koristio kao argument da je, eto, FER daleko popularniji izbor od TVZ-a.

LUNAT1C čet 2.2.2017 13:38
detekreten kaže...
KiCo77 kaže...

 "Najpopularniji je tako prema omjeru broja studentskog prvog izbora i upisne kvote

nuff said, na FER ne moze svatko upast, pa ako netko unaprijed zna da nema šanse ili da ne želi toliko radit/ucit nece sigurno stavit FER kao prvi izbor,

Ja ne znam nikoga tko je upao na FER, a da nije upao na TVZ, dok obratnih slucajeva ima milion.

 

Za te svoje "zakljucke" naravno nemaš nikakvih argumenata ni izvora. Činjenica je da je "navala" na TVZ računarstvo puno veća nego na FER, u odnosu na broj upisnih mjesta. Sve ostalo su samo naklapanja. Da je situacija obratna, to bi sigurno koristio kao argument da je, eto, FER daleko popularniji izbor od TVZ-a.

 i opet piše najpopularniji prema xy.. dakle ako je pušiti travu popularno zato što hrpa ljudi to radi ne znači da je dobro, isto kao što ako imaš završeno veleučilište ne znači da će te zato primiti za posao naspram nekoga tko ima fakultet završen..
na tvz-u se možda radi i dosta uči praksa, ali i dalje nisu na sveučilišnoj razini..
inače ovakvi članci se pišu zato što je trenutno jako velika potražnja za ljudima bez fakulteta, koji mogu radit sav posao tipkanja i pisanja kodova za neke druge ljude (govorim zato što radim u firmi koja traži baš takve i to je opće poznata stvar)..

i za sve koji tu počnu govoriti da je bitno koliko znaš i blablabla stvari, do sada nisam čuo za ambicioznu osobu koja je spremna učiti i raditi a da je odabrala TVZ naspram Fera ili strojarstva (razlog mogućnost napredovanja, plaća, prava diploma etc..)

detekreten čet 2.2.2017 19:53

Prvo i osnovno, "veleučilište" i "sveučilište" su Hrvatskim i Europskim kvalifikacijskim okvirom IZJEDNAČENI kao razine 6, 7 i 8. Diploma TVZ-a "vrijedi" jednako kao i diploma FER-a, što god ti o tome mislio. S druge strane, naravno da je gradivo koje se pokriva na te dvije ustanove visokog školovanja različito, prvenstveno zato što je TVZ inžinjerski studij, a FER znanstveni studij. Ako ne razumiješ razliku ja ti je neću objašnjavati, imaš Google pa pretražuj.

 

Tvoje snobovsko izdrkavanje je potpuno nebitno, činjenica je da TVZ-ovci bez problema konkuriraju FERovcima u svim poslovima gdje im se kompetencije preklapaju, a naravno ne konkuriraju u onima gdje se te kompetencije NE preklapaju (kao i obratno). Priče o tome kak "ti nisi čuo" i "ne znaš nikog" i sl. samo govore o tvojoj vlastitoj nekompetentnosti da komentiraš išta na ovu temu.

Zoko čet 2.2.2017 20:05
detekreten kaže...

 

Tvoje snobovsko izdrkavanje je potpuno nebitno, činjenica je da TVZ-ovci bez problema konkuriraju FERovcima u svim poslovima gdje im se kompetencije preklapaju, a naravno ne konkuriraju u onima gdje se te kompetencije NE preklapaju (kao i obratno). Priče o tome kak "ti nisi čuo" i "ne znaš nikog" i sl. samo govore o tvojoj vlastitoj nekompetentnosti da komentiraš išta na ovu temu.

 

Ove pričice o kompetencijama možeš pričat nekome tko ne zna kako izgleda studiranje na računarstvu. Pošto sam završio TVZ  jako dobro znam stanje i količinu znanja tamo. Računarstvo je za nijansu teže od informatike koja je u rangu autoškole po težini. Tko nije uspio na elektrotehnici išao je na računarstvo/informatiku. 

 

Imam frenda koji radi u jednoj velikoj programerskoj firmi u ZG i pazi čuda. 85% su FERovci. I pazi još većeg čuda, NIJEDAN TVZovac. Hmmmmmmm, pitam se zašto.

KiCo77 čet 2.2.2017 20:43
detekreten kaže...

Prvo i osnovno, "veleučilište" i "sveučilište" su Hrvatskim i Europskim kvalifikacijskim okvirom IZJEDNAČENI kao razine 6, 7 i 8. Diploma TVZ-a "vrijedi" jednako kao i diploma FER-a, što god ti o tome mislio. S druge strane, naravno da je gradivo koje se pokriva na te dvije ustanove visokog školovanja različito, prvenstveno zato što je TVZ inžinjerski studij, a FER znanstveni studij. Ako ne razumiješ razliku ja ti je neću objašnjavati, imaš Google pa pretražuj.

 

Tvoje snobovsko izdrkavanje je potpuno nebitno, činjenica je da TVZ-ovci bez problema konkuriraju FERovcima u svim poslovima gdje im se kompetencije preklapaju, a naravno ne konkuriraju u onima gdje se te kompetencije NE preklapaju (kao i obratno). Priče o tome kak "ti nisi čuo" i "ne znaš nikog" i sl. samo govore o tvojoj vlastitoj nekompetentnosti da komentiraš išta na ovu temu.

Svoje frustracije lijeci negdje drugdje, nemoj izigravat detekretena tu, ovo je tema u kojoj ljudi biraju faks i to tvoje netocno izdrkavanje po feru i dizanje tvza u nebesa moze utjecat na neciji odabir.

Nema razloga da netko tko je dovoljno ambiciozan i ima priliku upisat fer da ga ne upise zato jer.. eto ti nisi uspio il ne znam iz kojeg razloga toliko pljujes.

 

Ja isto kao i kolega gore znam firme koje primaju iskljucivo ferovce ili u kojima ferovci imaju uvijek prednost pa tek nakon njih na red dolaze svi ostali. 

To sto ces ti odabrat liniju manjeg otpora ili ces stvarno ucit i radit nesto 5 godina i stec nekakve osnovne radne navike poslodavcima govori o tebi kao buducem radniku.

Da, ok, znam da postoje i firme kojima je potpuno nebitno koj si faks zavrsio i samo gledaju tvoje znanje/iskustvo/samostalan rad al na temelju toga nema smisla usporedivat fakultete.

Nama su vec milion puta rekli da od nas ne zele napravit programere, taj posao moze radit svatko.

Zoko čet 2.2.2017 20:57
detekreten kaže...

Da mi je znat kad si zavrsio TVZ, koji smjer i s kojim prosjekom, lakse bi se bilo razgovarati... Ali nekako sumnjam da ces mi iskreno na to odgovoriti pa nema smisla.

 

Elektrotehnika, prije jedno 3-4 godine

detekreten čet 2.2.2017 21:00
KiCo77 kaže...
detekreten kaže...

Prvo i osnovno, "veleučilište" i "sveučilište" su Hrvatskim i Europskim kvalifikacijskim okvirom IZJEDNAČENI kao razine 6, 7 i 8. Diploma TVZ-a "vrijedi" jednako kao i diploma FER-a, što god ti o tome mislio. S druge strane, naravno da je gradivo koje se pokriva na te dvije ustanove visokog školovanja različito, prvenstveno zato što je TVZ inžinjerski studij, a FER znanstveni studij. Ako ne razumiješ razliku ja ti je neću objašnjavati, imaš Google pa pretražuj.

 

Tvoje snobovsko izdrkavanje je potpuno nebitno, činjenica je da TVZ-ovci bez problema konkuriraju FERovcima u svim poslovima gdje im se kompetencije preklapaju, a naravno ne konkuriraju u onima gdje se te kompetencije NE preklapaju (kao i obratno). Priče o tome kak "ti nisi čuo" i "ne znaš nikog" i sl. samo govore o tvojoj vlastitoj nekompetentnosti da komentiraš išta na ovu temu.

Svoje frustracije lijeci negdje drugdje, nemoj izigravat detekretena tu, ovo je tema u kojoj ljudi biraju faks i to tvoje netocno izdrkavanje po feru i dizanje tvza u nebesa moze utjecat na neciji odabir.

Nema razloga da netko tko je dovoljno ambiciozan i ima priliku upisat fer da ga ne upise zato jer.. eto ti nisi uspio il ne znam iz kojeg razloga toliko pljujes.

 

 

Jedino što ja ovdje vidim je (neopravdano) dizanje FER-a u nebesa kao da je ne znam kakav pojam u Hr i okolici, a ne kao da ga čak i beogradski ETF (a o drugim, razvikanijim sveučilištima da i ne govorimo) dere po svim mogućim kriterijima već godinama. Na FER-u je program zastario, strukture okostale, a rezultati u medjunarodnim okvirima jadni. To što se još uvijek uzima kao nekakav "pojam" u Hr bilo bi smijesno da nije tragicno. Nije ni TVZ puno bolji, da se razumijemo, ali to je samo još jedan razlog da se po ne znam koji put ponovi da formalno školovanje u Hr NIJE dovoljno za bilo kakav ozbiljan rad u modernoj računalnoj struci i znanosti. Presudno je da studenti svoje znanje proširuju kroz raznorazne dodatne edukacije i osobne projekte, a "snaga" FER-a se još koliko toliko opravdava činjenicom da u malenoj Hrvatskoj, većina stvarno inteligentnih i vrijednih završi na FER-u po čistoj inerciji, zbog stare slave i zbog velikih upisnih kvota. Tko god tvrdi suprotno stvarno nema pojma o čemu govori.

Zoko čet 2.2.2017 21:07
detekreten kaže...
 većina stvarno inteligentnih i vrijednih završi na FER-u po čistoj inerciji, zbog stare slave i zbog velikih upisnih kvota. Tko god tvrdi suprotno stvarno nema pojma o čemu govori.

 

Di su TVZovci na zadnjem App Start Contestu? Nisam ih vidio u finalu? 

LUNAT1C čet 2.2.2017 21:15
detekreten kaže...

Prvo i osnovno, "veleučilište" i "sveučilište" su Hrvatskim i Europskim kvalifikacijskim okvirom IZJEDNAČENI kao razine 6, 7 i 8. Diploma TVZ-a "vrijedi" jednako kao i diploma FER-a, što god ti o tome mislio. S druge strane, naravno da je gradivo koje se pokriva na te dvije ustanove visokog školovanja različito, prvenstveno zato što je TVZ inžinjerski studij, a FER znanstveni studij. Ako ne razumiješ razliku ja ti je neću objašnjavati, imaš Google pa pretražuj.

 

Tvoje snobovsko izdrkavanje je potpuno nebitno, činjenica je da TVZ-ovci bez problema konkuriraju FERovcima u svim poslovima gdje im se kompetencije preklapaju, a naravno ne konkuriraju u onima gdje se te kompetencije NE preklapaju (kao i obratno). Priče o tome kak "ti nisi čuo" i "ne znaš nikog" i sl. samo govore o tvojoj vlastitoj nekompetentnosti da komentiraš išta na ovu temu.

 zanimljivo je kako je lagano iziritirat nekoga ko glorificira tvz.. ja ne opravdavam fer kao fakultet, i tvz se isto tako sa 3godišnjim planom nikako ne može usporediti sa 5godišnjim ferom.. ja kompleksa nemam zato što niti sam studirao na feru niti na tvz-u, i imam realnu sliku kada se pogleda što se radi na jednome a što na drugome fakultetu.. stvar u zapošljavanju između ferovaca i tvzovaca je ta da će jedan dobar ferovac uvijek biti šef tvzovcima, i mogu se ljudi žestiti i vrijeđati i biti uvrijeđeni koliko žele, ali to je tako, i to ne samo u računalstvu..

pa nisam nikada čuo da netko ko je pao sa tvza proba se okušati na feru, dok svi koji roknu s fera tvz završe bez imalo problema.. 

iako imaš pravo, kao što sam ranije rekao, kada bi se ferovac i tvzovac prijavili za posao gdje se traži SSS i jedan i drugi bi bili u istoj košari, isto tako i na feru informatika kao takva nije nešto pretežito jaka, pošto je fer ipak elektrotehnički fakultet..

 

ps. tvz se nije na listi sa ostalim sveučilištima, zato što tvz nije sveučilište, a da je, bio bi negdje daleko iza ETF osijek