zeleni pon 10.9.2012 22:35

Interesuje me ima li nas jos da ganjaju ovu vrstu certifikacija ?

 

CCNA sam zavrsio u novembru 2010, CCNP sam strebao od februara do juna ove godine.

5.10 mi je bookiran test za ARCH, a u 11 mj planiram uzeti CCDA, i ako sve bude islo po planu, imachu i CCDP pod rukom.

Krajnji cilj mi je CCDE u toku 2013, pismeni do ljeta, a lab do nove godine, pa cemo viditi kako ce to izgledati :)

 

Svrha, bolji posao, bolja plata, krace radno vrijeme, vise vremena za suprugu, bebu i battlefield :)

 

CCNA sam prosao uz CBT nuggets i packet tracer. Imam i orginalni cisco exploration, ali to sam samo povrsno citao.

 

CCNP se sastoji iz 3 dijela, pa sam ROUTE uz CBT nuggets opet, Jeremy Cioara je fakat king sto se objasnjenja pojmova tiche i uz GNS3 emulator. SWITCH isto tako, samo gns3 ne pomaze, nego sam skupio 4 switcha pa labove radio tako. Uz to sam nasao i orginal cisco labove. TSHOOT opet uz Jeremiju, ali labovi su pegla, pa sam se krpio sa gns3 koliko sam mogao.

 

Za ARCH strebam ovih dana uz CBT, uglavnom je teorija, labova nema. 

 

CCDA nisam ni pogledao, ali se iskreno nadam da nije komplikovan...

 

Svu literaturu i neke biljeske imam, pa ako nekoga interesuje, tu sam.

mixig uto 11.9.2012 22:01

Pozdrav,

 

Polozio CCNA pa CCNP, nakon toga polozio CCDA, krajem godine bi poceo spremat ARCH da uzmem i CCDP, knjigu sam nabavio za 642 874 ali nema video materijala za taj ispit, CBT ima za prijasnju verziju, 642 873, imas kakav video za 642 874 ?

zeleni sri 12.9.2012 09:15
mixig kaže...

Pozdrav,

 

Polozio CCNA pa CCNP, nakon toga polozio CCDA, krajem godine bi poceo spremat ARCH da uzmem i CCDP, knjigu sam nabavio za 642 874 ali nema video materijala za taj ispit, CBT ima za prijasnju verziju, 642 873, imas kakav video za 642 874 ?

CBT nije jos apdejtao svoj materijal za taj kurs, mislim da INE ima nesto, ali to jos nisam uspio naci. 

 

Uglavnom nije neka razlika izmedju v2 i v2.1 odnosno 642-873 i 874. Dvije nove stvari koje su dosle su virtualizacija i data centar. Sve ostalo je isto, tako da mozes spremati ARCH s tim, pricao sam sa par CCDE ljudi koje imam na twitteru koji su mi potvrdili bas to.

 

Kakav je bio CCDA ? :) 

zeleni sri 12.9.2012 10:37
Smooth Operator kaže...

Pozdrav, jel tko šta radio/školovao se oko Ciscovih Firewalla, imam ASAu 5510, ali tek rudimentarno znanje iz nje. Strahota je.

Preko posla sam uzeo FIREWALL kurs koji je dio CCNP security. Cisto da naucim malo vise o ASA produktima. Strahota jesu. Bas sam prije par mjeseci zamijenio 2x clavister cluster sa 2x ASA 5585. Sto je najzalosnije, klijent koji ih je narucio, uopste nema potrebe za takvim hardverom, cak i kad je navjeci peak, nisam vidio da procesor predje 5% :) Ali platili su za najbolje, moje je bilo da kazem da im ne treba, nisu me slusali, ko sam ja da kazem necu ;) 

 

Sad uz verziju 9 doci ce i novi apdejtani modeli. Sad ces se jos teze snalaziti u verzijama i licencama. Treba ti poseban kurs da skontas cisco licensing sistem hehehe.

 

@Blade18

 

Nesto kuci sam, nesto preko posla. CCNA sam sam kuci, CCNP sam preko posla, kupili cijeli paket, 3 kursa, 3 pokusaja za svaki kurs, mislim da je sve zajendo bilo oko 7000 eura. Ruku na srce, iskreno da ti kazem, i ccnp mozes sam nastrebati sa malo domisljatosti i nekoliko starih cisco switcheva. Kurs sam uzeo cisto da se odmorim od posla, po 5 dana, sjedis, slusas, radis labove, besplatna klopa :)

 

Uvijek pocnem mjesec-dva prije ispita, gledam CBT, pravim biljeske, prodjem kroz quick reference materijal, i onda sve oficijalne labove koji postoje, pa onda pravim sam svoje. Ovo radim svaku noc kad beba ode spavati i supruga uzme gledati svoje serije.

 

Postoje stranice i pdf fajlovi koji ti daju odgovor na vecinu pitanja koje mozes dobiti na testu, ako si mozak mozes sve nauciti na pamet. Ja vise volim da znam zasto klikam na bas taj odgovor.

 

Arch isto sam strebam, mada sam prije 7 dana dobio ponudu da bookiram kurs, opet preko posla, uz cijenu od 2500e je ukljucen i IPAD3.

 

Vjerovatno ti je najjeftinije sjesti, nauciti, raditi testove sto mozes naci na netu, i izaci na ispit koji kosta par stotina dolara po pokusaju.

 

Sama po sebi, certifikacija nije vrijedna, ali i bez iskustva, daleko vise poslodavaca ce te gledati kao jakog kandidata ako ih imas.

mixig sri 12.9.2012 21:07
zeleni kaže...
mixig kaže...

Pozdrav,

 

Polozio CCNA pa CCNP, nakon toga polozio CCDA, krajem godine bi poceo spremat ARCH da uzmem i CCDP, knjigu sam nabavio za 642 874 ali nema video materijala za taj ispit, CBT ima za prijasnju verziju, 642 873, imas kakav video za 642 874 ?

CBT nije jos apdejtao svoj materijal za taj kurs, mislim da INE ima nesto, ali to jos nisam uspio naci. 

 

Uglavnom nije neka razlika izmedju v2 i v2.1 odnosno 642-873 i 874. Dvije nove stvari koje su dosle su virtualizacija i data centar. Sve ostalo je isto, tako da mozes spremati ARCH s tim, pricao sam sa par CCDE ljudi koje imam na twitteru koji su mi potvrdili bas to.

 

Kakav je bio CCDA ? :) 

 

to je bilo po programu prije ovog aktualnog... nis posebno, teorija... dosta stvari poznato, a isto taki dosadno, navodno je arch puno zanimljiviji, da budem iskren jos nisam poceo sa knjigom :)

 

Budem i ja bacio oko za video za INE, mozda uspijemo se docepat necega

 

zeleni sub 15.9.2012 20:32
boxer5 kaže...

Lp da li se može položiti ispiti  (ccna i sl) bez da upisuješ neku školu tipa Algebra? hvala

 

CCNA moze.

CCNP moze isto ako imas ikakvog radnog iskustva sto se malo vecih mreza tice.

 

Za ccna materijal, PM ako ti treba, pa cu ti uploadat negdje.

Dac sri 19.9.2012 17:47

Koliko vidim, na Netakademiji piše da za Cisco Security (IINS certifikat) potrebno prvo imati CCNA. Na Algebri tako ne piše izričito. Koliko je "težak" CCNA i može li se položiti samostalnim učenjem, jer to i traje 6-8 mjeseci, a i cijena mu je 7 400 kn. Oni koji su polagali, kolika je cijena samog CCNA ispita i koliko uzme vremenski učenja i rada? Student sam, pa si mislim ugrabiti CCNA sa popustom, ali bi htio odmah na CCNA Security. 

zeleni čet 20.9.2012 14:39
Dac kaže...

Koliko vidim, na Netakademiji piše da za Cisco Security (IINS certifikat) potrebno prvo imati CCNA. Na Algebri tako ne piše izričito. Koliko je "težak" CCNA i može li se položiti samostalnim učenjem, jer to i traje 6-8 mjeseci, a i cijena mu je 7 400 kn. Oni koji su polagali, kolika je cijena samog CCNA ispita i koliko uzme vremenski učenja i rada? Student sam, pa si mislim ugrabiti CCNA sa popustom, ali bi htio odmah na CCNA Security. 

Na zalost moras imati aktivan CCNA certifikat, da bi isao bilo koju specijalizaciju. 

Informacija sa Cisco stranice.

 

Cijena samog ispita bi trebala biti oko 220€ za CCNA.

 

CCNA mozes poloziti samostalnim ucenjem i sa labovima koji dodju uz materijal. Treba ti cisco exploration i cisco packet tracer.

 

Za ispit moras znati

- kalkulaciju subneta

- basic ospf, eigrp, rip

- basic switching, spanning tree, kako naci stp root bridge 

- Acess lists su isto velik dio ispita

CiscoKid pet 21.9.2012 17:33

Definitivno se može položiti i bez akademije. Ako si malo lud ili ako imaš fotografsko pamčenje. Osobno sam položio cert prije mjesec dana s time da sam bio i na akademiji. Žalosno ili ne ( kak se zeme ) je to što su defacto sva pitanja u dumpovima. Naravno da sam se i ja spremao preko dumpova jer mi se neda davat još 260$ ako zviznem. Stoga iz prve ruke...ama baš niti jedno pitanje mi nije bilo nepoznato, sve je iz dumpova. Iako od njih nemaš niš.  Još jedna napomena...za prolaz moraš imat 845/1000 bodova. Dosta rigorozno, bolje se i ne igrat sa certom ako neznaš neke stvari i nisi prošao sve dumpove.

 

Za sve polaznike akademije koji polože Final Exam sa zadnjeg semestra imaju voucher za sami cert, tj skonto od cca 40 etak %. Ja sam platio cert cca 150$

 

zeleni pet 21.9.2012 22:43
CiscoKid kaže...

Definitivno se može položiti i bez akademije. Ako si malo lud ili ako imaš fotografsko pamčenje. Osobno sam položio cert prije mjesec dana s time da sam bio i na akademiji. Žalosno ili ne ( kak se zeme ) je to što su defacto sva pitanja u dumpovima. Naravno da sam se i ja spremao preko dumpova jer mi se neda davat još 260$ ako zviznem. Stoga iz prve ruke...ama baš niti jedno pitanje mi nije bilo nepoznato, sve je iz dumpova. Iako od njih nemaš niš.  Još jedna napomena...za prolaz moraš imat 845/1000 bodova. Dosta rigorozno, bolje se i ne igrat sa certom ako neznaš neke stvari i nisi prošao sve dumpove.

 

Za sve polaznike akademije koji polože Final Exam sa zadnjeg semestra imaju voucher za sami cert, tj skonto od cca 40 etak %. Ja sam platio cert cca 150$

 

 

Radi dumpove 10 dana i polozices 100%. Bez da znas ista. Ama bas ista. Ali kakve koristi od toga. Neko ce te pozvati na intervju bash radi tog certifikata. I kad te pita sta kako i gdje, blejices u njega kao tele u sarena vrata. 

Dumpove mozete naci na ExamCollection.com

Trebace vam program koji cita dump fajlove i formatira ih u testove :  http://www54.zippyshare.com/v/54589553/file.html

Jako koristan sajt za CCNA sa dosta pitanja i labova http://www.9tut.com/

 

Sretno ucenje na pamet. :) 

 

Ako se dobro sjecam, 845 je instruktorska ocjena, 790 je normalna. 

 

 

CiscoKid sub 22.9.2012 07:52

Osobno bih rekao da je nemoguće u 10 dana savladati cca 700 pitanja u raznim kombinacijama ako ne postoji prethodno znanje. Osim ( kao što sam već spomenuo ) netko nema fotografsko pamćenje. Radi nedavnog iskustava ( ne želeći proturiječiti zelenom {#} ) ispit nije lagan za nekoga tko se prvi puta susreće sa njime. Pa radi i npr činjenice da nema oprosta na pogrešnom odgovoru ( imaš 2 od 3 uz ponuđenih pet odgovora u pitanju = nula bodova ), nema vraćanja natrag, simulacije nose dosta ( nitko nezna točno koliko ) a za njih moraš znat CLI Cisco IOSa.  Ponuđeni odgovori su naravno navlakuše, potrebno je 4-5 puta pročitati pitanje i odgovore da se ne zahebeš.

Meni osobno je sami cert bio iznenađujuće jednostavan, al ne mogu ne reći da je iza toga 9 mj ( jednom tjedno ) akademije i 1,5 mjesec priprema za cert.

Definitno je kako veli zaleni po pitanju pripreme...svi dumpovi na examcollection i 9tut.....9tut je Bogom dan {#}pogotovo za simulacije. Ja sam defacto imao identične simulacije : EIGRP, ACL, VTP. Promjene su bile tipa druge IP adrese. Skoro bih se usudio reći da tko riješi sve simulacije i odradi 2/3 ostalih pitanja prolazi 100%.

 

Eto i ja sam fulao po pitanju prolaznosti....825/1000. Mea culpa. Zeleni je koliko vidim polagao neki drugi cert

tomkt sub 22.9.2012 11:43

lol, i ja sam imao isti score (krajem 5. mjeseca) i imao sam te iste sim-ove. isao sam na akademiju + pogledao cijeli CBT Nuggets + par dumpova + sim-ovi s 9tut-a...i opet se nađe par pitanja koje ne znas. na akademiju sam isao cisto zbog rada s opremom jer ono sto radi u PT-u ne radi bas uvijek na krami od opreme s razlicitim ios-ima :)

zeleni sub 22.9.2012 15:04

@CiscoKid, CCNP Switch.

 

Za to postoji GNS3. Jes da su switchevi pegla, ali mozes ubaciti router sa switch modulom, pa se emulira sasvim ok.

Imam dobar cisco image koji malte ne nikad ne pada, mogu ga upload negdje ako zatreba.

tooniinaa pet 30.11.2012 16:41
zeleni kaže...

@CiscoKid, CCNP Switch.

 

Za to postoji GNS3. Jes da su switchevi pegla, ali mozes ubaciti router sa switch modulom, pa se emulira sasvim ok.

Imam dobar cisco image koji malte ne nikad ne pada, mogu ga upload negdje ako zatreba.

hoces molim te uploadat image negdje?

zeleni pon 10.12.2012 23:29
tooniinaa kaže...
zeleni kaže...

@CiscoKid, CCNP Switch.

 

Za to postoji GNS3. Jes da su switchevi pegla, ali mozes ubaciti router sa switch modulom, pa se emulira sasvim ok.

Imam dobar cisco image koji malte ne nikad ne pada, mogu ga upload negdje ako zatreba.

hoces molim te uploadat image negdje?

Poslao sam ti link za Cisco 3725 ISR router. 

MimiMe pet 4.3.2016 15:45

Pozdrav,

vec neko vreme guglam o tome sta zapravo bude na ispitu, ali ne mogu da nadjem. Krenula sam na CCNA1, ucenje na daljinu, a s obzirom da nemam dodirnih tacaka sa kompjuterima, switcherima, routerima, a realno nisam ni talenat za engleski, imam problem oko ucenja. Slusala sam razne verzije o tome sta da ucim i kako da ucim, al mene zanima da li mi je dovoljno da ucim pojmove (koje imam u kvizovima i testicima) i testove iz svakog chaptera? Manje vise oni i obuhvate sve, a nacula sam da se neka pitanja ponove na zavrsnom ispitu. Inace ovim tempom tesko da cu i za godinu dana jedan semestar odraditi.

 

Darko1983 pon 7.3.2016 08:32
MimiMe kaže...

Pozdrav,

vec neko vreme guglam o tome sta zapravo bude na ispitu, ali ne mogu da nadjem. Krenula sam na CCNA1, ucenje na daljinu, a s obzirom da nemam dodirnih tacaka sa kompjuterima, switcherima, routerima, a realno nisam ni talenat za engleski, imam problem oko ucenja. Slusala sam razne verzije o tome sta da ucim i kako da ucim, al mene zanima da li mi je dovoljno da ucim pojmove (koje imam u kvizovima i testicima) i testove iz svakog chaptera? Manje vise oni i obuhvate sve, a nacula sam da se neka pitanja ponove na zavrsnom ispitu. Inace ovim tempom tesko da cu i za godinu dana jedan semestar odraditi.

 

 

 

nije dovoljno uciti pojmove i testove iz svakog chaptera. I ne razumijem kako se odlučiš na tako nešto ako ne znaš puno o računalima, niti engleski?

Darko1983 sri 2.11.2016 09:20
Adnan78 kaže...

DA li znate moze li se na Interliberu naci oficijelna literatura za CCNA?

 

 

Obično zna biti na Algoritmovom štandu, ali puno jeftinije je naručiti preko interenta.

Dok sam ja kupovao jedna knjiga je bila cca 400kn, a na kraju naručio sa Amazona 3 knjige za 600kn.

Adnan78 sri 2.11.2016 09:38
Darko1983 kaže...
Adnan78 kaže...

DA li znate moze li se na Interliberu naci oficijelna literatura za CCNA?

 

 

Obično zna biti na Algoritmovom štandu, ali puno jeftinije je naručiti preko interenta.

Dok sam ja kupovao jedna knjiga je bila cca 400kn, a na kraju naručio sa Amazona 3 knjige za 600kn.

 Ma baš sam gledao na Amazonu, ali cijena poštarine je cca. 50% od cijene knjige

Envy uto 29.11.2016 19:28

Koliko je ova certifikacija dobra za posao ako tko ima par iskustava.  Ja sam lično upisao Cisco Akademiju željeći da mi Networking bude jezgra poslovanja a ostalo tipa Sistemac i sl. samo nadogradnja. Međutim nakon prvog semestra skužio sam da znam bolje (odnosno da sam naučio) od samog instruktora (koji je sin od profesora na Fakuktetu Eleketrotehnike) i da ostala 3 semestra kompletna onako kako je na akademiji imaju otvorena na raznim stranicama. Tako da nisam htio da platim preostalih 1500 KM za nešto što i sam (kao što je to instriuktzor radio) mogu prećikod kuće.

 

Mogu reći da je rad na akademiji veliki plus i savjetujem svima da makar 1. semestar CCNA R&S prođu jer će kroz isti doći u dodir sa opremom (mi smo čak splajsali i optiku). Verifikacijski tada 200-120 sam odgađao mjesecima dok isti nije zamjenjen sa 200-125. Kupio dumpove i bukvalno za 2 dana fotografski naučim pitanja (545) i položim test 1000/1000 (2 dana sam simulacije vježbao).

 

Međutim ono što me sada muči jeste gdje sam ja u svemu tome u zemlji sira i noževa tj. Švicarskoj. Poslodavci mi ganjaju vizu a ja bi trebao iz Networkinga preći u CGI vode tj. blender ili Tim-Vođa tj. managment trojici genijalac koji razvijaju medicinsku simulaciju (nitko nije iz Švicarske, jedan Ukrajinac, jedan Brazilac i jedan Argentinac) čija je sada vrijednost 1 mlrd USD. (ponuda od Siemensa dalje ne smijem ništa 

 

Mana Cisco certifikacije jeste da ako se ne radi na istoj jako jako brzo se zaborave čak i osnove, osim gore navedene da Cisco muze sve što se može izmust ali opet sa druge strane i mi muzemo Cisco sa dumpovima. Volio bih raditi na Networkingu za koje smatram da nije tako dinamično polje kao što je Developing mada se isti sada uvodi u Networking.

 

Koliko je pametno nastaviti Cisco certificiranje pored svega ostalog što se nudi na tržištu?

BugHacker sri 30.11.2016 20:52
Envy kaže...

Koliko je ova certifikacija dobra za posao ako tko ima par iskustava.  Ja sam lično upisao Cisco Akademiju željeći da mi Networking bude jezgra poslovanja a ostalo tipa Sistemac i sl. samo nadogradnja. Međutim nakon prvog semestra skužio sam da znam bolje (odnosno da sam naučio) od samog instruktora (koji je sin od profesora na Fakuktetu Eleketrotehnike) i da ostala 3 semestra kompletna onako kako je na akademiji imaju otvorena na raznim stranicama. Tako da nisam htio da platim preostalih 1500 KM za nešto što i sam (kao što je to instriuktzor radio) mogu prećikod kuće.

 

Mogu reći da je rad na akademiji veliki plus i savjetujem svima da makar 1. semestar CCNA R&S prođu jer će kroz isti doći u dodir sa opremom (mi smo čak splajsali i optiku). Verifikacijski tada 200-120 sam odgađao mjesecima dok isti nije zamjenjen sa 200-125. Kupio dumpove i bukvalno za 2 dana fotografski naučim pitanja (545) i položim test 1000/1000 (2 dana sam simulacije vježbao).

 

Međutim ono što me sada muči jeste gdje sam ja u svemu tome u zemlji sira i noževa tj. Švicarskoj. Poslodavci mi ganjaju vizu a ja bi trebao iz Networkinga preći u CGI vode tj. blender ili Tim-Vođa tj. managment trojici genijalac koji razvijaju medicinsku simulaciju (nitko nije iz Švicarske, jedan Ukrajinac, jedan Brazilac i jedan Argentinac) čija je sada vrijednost 1 mlrd USD. (ponuda od Siemensa dalje ne smijem ništa 

 

Mana Cisco certifikacije jeste da ako se ne radi na istoj jako jako brzo se zaborave čak i osnove, osim gore navedene da Cisco muze sve što se može izmust ali opet sa druge strane i mi muzemo Cisco sa dumpovima. Volio bih raditi na Networkingu za koje smatram da nije tako dinamično polje kao što je Developing mada se isti sada uvodi u Networking.

 

Koliko je pametno nastaviti Cisco certificiranje pored svega ostalog što se nudi na tržištu?

 Ono što bi ti ja savjetao je da si postaviš pitanje: Što bih ja volio raditi, tj. s čim bi se volio baviti? Networking je danas postao široki pojam. Ako si stvarno dobar u nečemu, tipa uspiješ dobiti CCIE razinu, vjeruj, s novcima nećeš imati problema.