INTERNETNULA uto 8.12.2020 10:50

Evo u manjem selo bez beda 224mbps download, preko moba galaxy s10+.

U zatvorenom prostoru. I to preko Tele2 kartice.

Vjerojatno budem prešao na Tcom zbog brzine, VDSL je 45mbps što je več postalo malo u ovo doba.

Vjerojatno još bolje bi imao signal i brzinu da je router i vanjska antena u pitanju.

Koji router i antena su najbolji za loviti 4G+?

Gigabox nudi 300GB mjesečno neograničeno bez magente?

ctodorov pet 11.12.2020 20:57

Kod mene kad uhvati 4G+, brzina padne, jer se spoji na 1800 MHZ, a ta frekvencija je preopterećena, pa onda moram sa programom LTE-Watch na računalu prebaciti na B20 na 800 MHZ, ili sa programčićem na HManager kombinirati ili opet prebaciti na 800 MHZ. Iz Slavonskoga Broda sam, južni dio grada, imam router Huawei B525 i vanjske antene iskra p56, i antena mi je usmjerena sjevernije, pa u najboljim uvjetima i preko ljeta dobijem preko dana odnosno od 07:00 do 17:00 između 50 Mbs (Ujutro) i 30 MBs (oko 17:00), dok od 17:00 do 23:00 dobijem između 25 i 15 MBs, a upload mi je 20-35 MBs. Ako okrenem sjevero-istočnije prema trgovačkom centru Supernova Colloseum, internet je slabiji, a upload katastrofa.

 

Ali sada preko zime, i ako je magla i kiša internet mi je oslabio dosta. Od 07:00 do 17:00 30 MBs do 15 MBs, a navečer između 10 MBs i 3 MBs.

lord22 pon 21.12.2020 07:44

Pitanje za znalce

Vršim upload sa winscp na ftp server, nemoguća misija krene i nakon kraćeg vremena brzina padne na 0 pa ponovno krene isti fajl od nule uglavnom ništa nemogu i nisam ništa uspio postaviti na server

Isti ruter ista vanjska antena druga kartica ili tele2 ili a1 upload ide gotovo nesmetano, ovo sa ht nemam poima što je ako ima ko kakava iskustav nek podjeli ili nema mi druge nego zvati SZK

Nuclear_Phoenix pon 21.12.2020 08:29
intelpro kaže...

Zna li neko kako otvorit portove na gigabox tcomvom Huawei B535 ruteru (mobilni 4g internet)? Ne moze spojit mene i frenda u fifi da bacimo mec. haha

Sve mobilne mreže su u CGNATu. Zovi szk da te maknu iz toga tj da dobiješ normalnu javnu adresu, nakon toga će ti proraditi port forward.

lord22 uto 22.12.2020 08:48

Moj problem oko uploada na ftp server: nakon poziva prema szk i razgovora sa 7 operatera odluka je donešene poslat će mi drugu sim karticu

Osobno smatram da sa trenutnom karticom ništa nije loše no sačekat ćemo novu

Nuclear_Phoenix uto 22.12.2020 09:28

Neće ti to pomoći.

 

FTP je cijela jedna znanost kako on uopće radi. Nije dovoljno otvoriti port 21.

 

FTP client (TCP any - npr 10001) -> FTP server (port 21, CMD port)

FTP server šalje sa 21 na 10001 range portova (uvijek je range, nikad jedan port) koji planira koristiti za DATA (npr. 20000-20100)

FTP client otvara TCP any za svaki od DATA portova (recimo 30000-30100) i počinje data transfer (30001 se spaja na 20001 i tako dalje) dok istovremeno sa konekcije iz koraka 1 javlja na CMD port kako ide)

Po završetku transfera zatvara sockete prema DATA portovima i javlja kraj veze na CMD port

 

Tebe isto muči nešto oko CGNATa i otvorenih portova.

lord22 uto 22.12.2020 13:27
Nuclear_Phoenix kaže...

Neće ti to pomoći.

 

FTP je cijela jedna znanost kako on uopće radi. Nije dovoljno otvoriti port 21.

 

FTP client (TCP any - npr 10001) -> FTP server (port 21, CMD port)

FTP server šalje sa 21 na 10001 range portova (uvijek je range, nikad jedan port) koji planira koristiti za DATA (npr. 20000-20100)

FTP client otvara TCP any za svaki od DATA portova (recimo 30000-30100) i počinje data transfer (30001 se spaja na 20001 i tako dalje) dok istovremeno sa konekcije iz koraka 1 javlja na CMD port kako ide)

Po završetku transfera zatvara sockete prema DATA portovima i javlja kraj veze na CMD port

 

Tebe isto muči nešto oko CGNATa i otvorenih portova.

 Hvala na odgovoru,  na A1 i tele2 kartici upload preko WinSCP ide nesmetano,

Jedino u početku kad sam s tele2 prešao na A1 je brljao kod večih fajlova od 1,5gb znao je doći do 99% stati i ponovo od nule postavljati isti fajl uđe u petlju. Zvao sam a1 SZK  i maknuli su me s CGNATA, poslje toga rade i veći fajlovi

spominjao sam to i službi u HT no oni tepu svoje da kartica nevalja poslat će mi novu kad dođe da ih ponovno kontaktiram

intelpro sri 23.12.2020 15:45
Nuclear_Phoenix kaže...
intelpro kaže...

Zna li neko kako otvorit portove na gigabox tcomvom Huawei B535 ruteru (mobilni 4g internet)? Ne moze spojit mene i frenda u fifi da bacimo mec. haha

Sve mobilne mreže su u CGNATu. Zovi szk da te maknu iz toga tj da dobiješ normalnu javnu adresu, nakon toga će ti proraditi port forward.

 CGNAT je... ? što?

Nuclear_Phoenix sri 23.12.2020 22:31
intelpro kaže...

 CGNAT je... ? što?

CGNAT ti je carrier grade NAT, doslovce NAT iza NATa koji se koristi ugl na mobilnim mrežama i nešto na fiksnim. Poanta "normalnog" NATa je da je iza jedne javne IP jedan uređaj (router) preko kojeg ostali uređaji (mobiteli, PCji, smart TVi, tableti i pećnice) imaju izlaz na internet. To je sve super kad imaš par stotina tisuća korisnika pa imaš i dovoljno IP adresa da im dodijeliš i svaki korisnik ima doma uvrh glave 10 uređaja. Tad NAT funkcionira.

 

Što sa mobitelima? Pa ne može svaki mobitel imati javnu IP. Ok, stavljamo i njih iza NATa sa time da je "router" u mreži mobilnog providera. Sve to radi do jedne mjere - kroz nat možeš propustiti "samo" 65536 portova a kako svaki uređaj koristi 20-50-100 portova za komunikaciju, to se brzo potroši. Nalazimo se u situaciji da sad odjednom naš veliki router mora handleati desetke tisuća uređaja. Nije dobro. Ajmo dodati još tih "routera". Ok, imamo 2-3-5-100 milijuna mobilnih pretplatnika. OK, sad nam niti NAT više nije dovoljan jer trošimo javne IP adrese kao ludi a to košta (one se kupuju).

 

Rješenje? Staviti sve to iza još jednog "sloja" NATa. E sad su tisuće "routera" sa svojim desetinama tisuća mobitela iza jednog još većeg i opasnijeg routera. Super, sad stvar radi ali što smo napravili - imamo 2 sloja routera koji nikako nemogu ishendlati port forward, UPNP i još neka čudesa. Za mobitele super, nema problema jer ne koriste ništa od toga ali PCji, playstationi... Ne baš.

 

tl;dr - 99% da ne moraš znati što je i čemu služi, gašenjem nećeš dobiti veću brzinu ili bolji ping i jedino kad ga moraš gasiti je ako ti treba port forward ili neke jako specifične stvari ne rade (slučaj gore sa FTPom).

intelpro sub 26.12.2020 10:34
Nuclear_Phoenix kaže...
intelpro kaže...

 CGNAT je... ? što?

CGNAT ti je carrier grade NAT, doslovce NAT iza NATa koji se koristi ugl na mobilnim mrežama i nešto na fiksnim. Poanta "normalnog" NATa je da je iza jedne javne IP jedan uređaj (router) preko kojeg ostali uređaji (mobiteli, PCji, smart TVi, tableti i pećnice) imaju izlaz na internet. To je sve super kad imaš par stotina tisuća korisnika pa imaš i dovoljno IP adresa da im dodijeliš i svaki korisnik ima doma uvrh glave 10 uređaja. Tad NAT funkcionira.

 

Što sa mobitelima? Pa ne može svaki mobitel imati javnu IP. Ok, stavljamo i njih iza NATa sa time da je "router" u mreži mobilnog providera. Sve to radi do jedne mjere - kroz nat možeš propustiti "samo" 65536 portova a kako svaki uređaj koristi 20-50-100 portova za komunikaciju, to se brzo potroši. Nalazimo se u situaciji da sad odjednom naš veliki router mora handleati desetke tisuća uređaja. Nije dobro. Ajmo dodati još tih "routera". Ok, imamo 2-3-5-100 milijuna mobilnih pretplatnika. OK, sad nam niti NAT više nije dovoljan jer trošimo javne IP adrese kao ludi a to košta (one se kupuju).

 

Rješenje? Staviti sve to iza još jednog "sloja" NATa. E sad su tisuće "routera" sa svojim desetinama tisuća mobitela iza jednog još većeg i opasnijeg routera. Super, sad stvar radi ali što smo napravili - imamo 2 sloja routera koji nikako nemogu ishendlati port forward, UPNP i još neka čudesa. Za mobitele super, nema problema jer ne koriste ništa od toga ali PCji, playstationi... Ne baš.

 

tl;dr - 99% da ne moraš znati što je i čemu služi, gašenjem nećeš dobiti veću brzinu ili bolji ping i jedino kad ga moraš gasiti je ako ti treba port forward ili neke jako specifične stvari ne rade (slučaj gore sa FTPom).

 Puno ti hvala, znaci doslovno moram rec tehnicarima HTa da me maknu ili iskljuce sa CGNATa ?

lord22 uto 29.12.2020 01:00

Stigla druga kartica problem ostao isti.

Nedaju se ovi ih ht a seru s tim ip adresama jedna piše u ruteru počima sa 10.xxx.xxx.xxx a na speed testu sa 31.xxx.xxx.xxx

nedaju ukloniti CGNAT

ako su kome uklonili javim se na PM pa se pozovem na istu radnju da i meni naprave

vince_II sri 30.12.2020 11:46

Bok,

ako se makne taj CGNAT, bi mi radio i DMZ?

 

... zvao sam szk dva puta, ali niko nezna za CGNAT , ni ti 'pruze podrusku' za DMZ / Virtual Server / Port forwarding.

Takoder ja bi volio znati kome da pitam!

 

pozz