Quark sub 23.5.2009 09:15

Evo nedavno sam skinuo i počeo koristit ovaj odličan vektorski program.Nemože se smatrat konkurentom Illustratoru i CorelDraw-u ali pošto je besplatan(open source) i jednostavan a opet moćan alat za vektorsko crtanje nema razloga za zašto ga se nebi koristilo.

 

Ako netko ima kakvog iskustva, crteža ili slično rađenih u ovom programu neka ih podijeli sa ostatkom.

mbaksa ned 24.5.2009 14:47
Canassob kaže...

Lijepo lijepo. Svidaju mi se takve jednostavne slikice. Jeli to tesko za radit, mislim znam da se treba trudit, ali vise volim se zabavljat crtanjem neko se mucit pola sata s layerima i svime?

Treba nesto vremena da se usvoje osnovni principi crtanja i sjencanja, ali se na kraju isplati svaka ulozena minuta. Ispocetka ces za priblizno istu ilustraciju trositi vise vremena, ali kad naucis - situacija ce se okrenuti. Jer, dok ti skuzis da ti rasterska ilustracija nije dovoljno velika da je puknes na cijeli A4 format ili pak na B2, onda je vec kasno! Vektori su zakon, rastere treba koristiti samo za fotke i finalnu grafiku za web-stranice.
Quark ned 24.5.2009 17:34

Te sam radove napravio prateći uputstva sa tutoriala sa neta, ali sam gledao da ne bude baš indentično.

Najteži dio jest priviknut se na radno okruženje.Prije sam radio u CorelDraw-u pa mi i nije teško palo, jer u većini sučelja podseća na njega.

Nije teško napravit ništa ako si razradio tehniku kojom radiš, znači sve je u praksi.

 

Quark pon 8.6.2009 10:43

Nije loše, iako osnove se mogu naći i u samome Inkscape-u ,pod Help

Više volim učiti na "live" primjerima.

A neki se mogu naći na Inkscape blogu.

Ako netko zna još neki sajt vezan za Inkscape neka stavi link.

....

I ako ima tko kakvih radova neka stavi, nije valjda da svi koriste Illustrator.

Quark pon 22.6.2009 18:56
DhulKarnain kaže...

danas mi nešto bilo dosadno pa reko da skinem i probam taj Inkscape.

 

odličan komad softvera za tu lovu.

 

evo proizvod 4 sata zezancije i eksperimentiranja bez ikakvih tutoriala:

 

edit: evo uploadao sam ga, pa ako tko želi, može skinuti ovaj .svg fajl sa Open Clip Art-a

Jednostavno a opet dobro odrađeno.

Quark sri 24.6.2009 07:29
DhulKarnain kaže...

thanx. zadovoljan sam s obzirom da nikad prije nisam crtao u vektorima. 

ja sam više 3D guy, ali moram priznat da je inkscape užasno zabavan i adiktivan.

Dobrodošao u klub.

DhulKarnain uto 12.1.2010 15:40

evo da oživim malo ovu temu

predstavljam produkt sprdnje od danas popodne:


NOVO! 

 

Tycho Low Cost CeDe Plejer

 

samo će se dizajnirat u RH, sama proizvodnja će se obavljat u Laosu, gdje je dnevnica $0.47
također, plejer će moći puštati samo pjesme Tycho Recordsa, nikakve MP3ce i burgije
jutros je za nas potpisao prvi pjevač - Duško Lokin - morao je, budući da mu sad treba svaka kuna za pravnu odbranu otkad je optužen za terorizam
los angeles, here i come...

Quark uto 12.1.2010 17:18
DhulKarnain kaže...

 

evo da oživim malo ovu temu

predstavljam produkt sprdnje od danas popodne:


NOVO! 

 

Tycho Low Cost CeDe Plejer

 

samo će se dizajnirat u RH, sama proizvodnja će se obavljat u Laosu, gdje je dnevnica $0.47
također, plejer će moći puštati samo pjesme Tycho Recordsa, nikakve MP3ce i burgije
jutros je za nas potpisao prvi pjevač - Duško Lokin - morao je, budući da mu sad treba svaka kuna za pravnu odbranu otkad je optužen za terorizam
los angeles, here i come...

 

Dobro odrađeno, koliko ti je trebalo za to?

DhulKarnain uto 12.1.2010 18:23
Quark kaže...
DhulKarnain kaže...

 

evo da oživim malo ovu temu

predstavljam produkt sprdnje od danas popodne:


NOVO! 

 

Tycho Low Cost CeDe Plejer

 

samo će se dizajnirat u RH, sama proizvodnja će se obavljat u Laosu, gdje je dnevnica $0.47
također, plejer će moći puštati samo pjesme Tycho Recordsa, nikakve MP3ce i burgije
jutros je za nas potpisao prvi pjevač - Duško Lokin - morao je, budući da mu sad treba svaka kuna za pravnu odbranu otkad je optužen za terorizam
los angeles, here i come...

 

Dobro odrađeno, koliko ti je trebalo za to?

a šta ja znam, neka 2 sata s time da sam dosta eksperimentirao, ponešto brisao i radio ponovno ono što mi se nije sviđalo.

sad bih ga napravio za manje od 20 min kad znam točno što i kako ide. 

Quark pet 15.1.2010 10:17
DhulKarnain kaže...

NOVO!

 

Osim što proizvodi jeftine CD plejere za zemlje Levanta, Tycho Corp. se baca i u proizvodnju automatskog jurišnog oružja!  Smijeh

 

Cheers!

Hehe, osnivaš sopstveni brend, pazi da te CIA ne ukloni Cool.

 

Inače, odlični crteži.

mbaksa pet 15.1.2010 12:28

Dobri su mu crtezi, iako prvi bas i nije uspio sto se tice dizajna, drugi je dosta dobar. Jedino, DhulKarnaine, zasto se bojis kontrasta? Slobodno na dijelove puske stavis totalno crnu boju, pa cak i totalno bijelu recimo tamo gdje se kao vidi rekleksija svjetla - ovako ti je puska nekako "izblijedjela".

DhulKarnain pet 15.1.2010 13:01

hmm.. dobro zapažanje, mbaksa.

obično kad crtam rukom imam tendenciju previše sjenčati i stvarati kontrast, i zbog toga sam nekoliko puta dobio kritiku, pa mi je sad prvi refleks ne pretjerivati sa odnosom svjetlo-tamno.

 

u međuvremenu, evo preliminarni pokušaj spajanja te puške i crteža vojnika koji je skoro pa gotov (fale mu prsti na rukama i strašno ih je teško realno nacrtat).

znam da puška nije u perspektivi i da izgleda totalno out of place, al nisam još odlučio da li da se zahebavam s njom i pokušam je prilagoditi stilu u kojem je čovjek, ili da jednostavno nacrtam novu pušku, manje realističnu, a više cartoonastiju kao što je vojnik.

 

šta vi mislite?

 

 

mbaksa pet 25.5.2012 23:41
oblak24 kaže...

Teško mi je svladati taj inkscape. Mislila sam u tome crtati neke krivulje za školu, ali nisam ništa shvatila. Na kraju sam instalirala geogebru.

Sve ima svoju namjenu. Iz tvog komentara reklo bi se da Inkscape nije alat za ono za što si ga ti mislila koristiti. Za mnoge druge stvari Inkscape je neprocjenjiv.

spuzvabobtinaa sub 13.4.2019 15:28

Pozdrav,nova sam ovdje.. Zamolila bih nekoga za pomoc u Inkscape 0.92.3 programu. Znaci problem mi je taj da ja ne znam kako bi nesto posjencala.. Imam skicu koja treba obojati u tom programu i tipa na kosi ili odjeci ne znam kako bih dodala sjene.. Ako mi može neko pomoci bila bih mu vrlo zahvalna...