Grafičke kartice

Vodič za odabir grafičke kartice

qwertYxoZ čet 26.5.2022 08:26
zvonko kaže...
Hvala na brzom odgovoru!

Rtx 3070 i 3070ti sam gledao, al su jos dosta skupe i dugorocno ne znam kak ce se ponasat sa tih 8gb VRAMA? Rx 6700 i 6700xt s druge strane imaju slabiju 192 bitnu sabirnicu i gddr6 je, al zato ima 12 gb VRAMA. I dosta je jeftinija vidim i kod nas i vani

 

Vram ti nece biti problem, kako je kolega u proslom postu napisao, samo smanjis detalje koje jedu vram, neces puno izgubit time a vram će ti bit u granicama.

 

Ako se ne varam nekih 500kn  je razlika (10%) između 6700 xt i 3070 pa ti odluči prema igrama koje igraš/ćeš igrati koja kartica ti je bolja.

FSR 2.0 postaje odlična stvar i parira DLSS-u po meni tako da nemas neke velike razlike ni u tom segmentu, ja bih osobno gledao isključivo koja kartica mi je bolja za igre koje ja igram ili planiram igrati. 

 

Što god da odabereš, za tvoju rezoluciju i refresh rate monitora ništa ispod/jeftinije ova dva modela grafičkih ne bih gledao.

picajzla0707 čet 26.5.2022 08:48
qwertYxoZ kaže...

 

Vram ti nece biti problem, kako je kolega u proslom postu napisao, samo smanjis detalje koje jedu vram, neces puno izgubit time a vram će ti bit u granicama.

 

Ako se ne varam nekih 500kn  je razlika (10%) između 6700 xt i 3070 pa ti odluči prema igrama koje igraš/ćeš igrati koja kartica ti je bolja.

FSR 2.0 postaje odlična stvar i parira DLSS-u po meni tako da nemas neke velike razlike ni u tom segmentu, ja bih osobno gledao isključivo koja kartica mi je bolja za igre koje ja igram ili planiram igrati. 

 

Što god da odabereš, za tvoju rezoluciju i refresh rate monitora ništa ispod/jeftinije ova dva modela grafičkih ne bih gledao.

 zaboravlja se rax tracing, ti je 3070 daleko bolja opcija, dočim 6700xt pada na razinu klasu ili dvije jeftinijih nevidija

a ray tracing nije fičr koji 'pleše jedno ljeto', sve više nadolazećih igara će ga implementirati

soulwire čet 26.5.2022 09:08
picajzla0707 kaže...

 zaboravlja se rax tracing, ti je 3070 daleko bolja opcija, dočim 6700xt pada na razinu klasu ili dvije jeftinijih nevidija

a ray tracing nije fičr koji 'pleše jedno ljeto', sve više nadolazećih igara će ga implementirati

 Hoće li? Jer Unreal 5 je zamijenio ray tracing sa Lumenom. Doduše RTX raytracing kartica bolje vrti Lumen.

 

Men zanima za sada je li Saphire 6650 bolja opcija od MSI 3060? 3060 je ipak skuplja i bolje opcije raytracinga.

picajzla0707 čet 26.5.2022 09:30
soulwire kaže...

 Hoće li? Jer Unreal 5 je zamijenio ray tracing sa Lumenom. Doduše RTX raytracing kartica bolje vrti Lumen.

 

Men zanima za sada je li Saphire 6650 bolja opcija od MSI 3060? 3060 je ipak skuplja i bolje opcije raytracinga.

 a lumen je što?

 

Okay, so before we begin, let’s make one thing very clear. Lumen is based on ray-tracing, albeit a more optimized, hybrid form of it to allow more widespread adoption, across different graphics architectures without the need to own a $1,000 GPU.

 

kako god okreneš u ovoj generaciji nevidija ima prednost u tome, možda sljedeća gen radeonki to stigne, ali trenutna će uvijek zaostajati

soulwire čet 26.5.2022 09:52

 a lumen je što?

 

Okay, so before we begin, let’s make one thing very clear. Lumen is based on ray-tracing, albeit a more optimized, hybrid form of it to allow more widespread adoption, across different graphics architectures without the need to own a $1,000 GPU.

 

kako god okreneš u ovoj generaciji nevidija ima prednost u tome, možda sljedeća gen radeonki to stigne, ali trenutna će uvijek zaostajati

 

To sam i ja pročitao i ponadao da raw snaga grafilke kartice će moci i to solidno vrtjeti sa svim raytracing značajkama.

picajzla0707 čet 26.5.2022 10:58
soulwire kaže...

 

To sam i ja pročitao i ponadao da raw snaga grafilke kartice će moci i to solidno vrtjeti sa svim raytracing značajkama.

 ma da, samo što sam čitao i da je dodatno otključana hardverska podrška za lumen, pa tu opet grafe sa zasebnim hardverom imaju prednost

sa amd strane to je tek serija 6 koja ima rt hardver, s nevidijine strane su to rtx grafe, a kako je nevidijin hw bolji, opet dođeš na isto

soulwire čet 26.5.2022 12:12
picajzla0707 kaže...

 ma da, samo što sam čitao i da je dodatno otključana hardverska podrška za lumen, pa tu opet grafe sa zasebnim hardverom imaju prednost

sa amd strane to je tek serija 6 koja ima rt hardver, s nevidijine strane su to rtx grafe, a kako je nevidijin hw bolji, opet dođeš na isto

 Osim ako FSR 3.0  bude tako dobar da pogura raw snagu preko tih RT jezgri. Ali u to se ne mogu pouzdati.

ansha čet 26.5.2022 12:25
soulwire kaže...
picajzla0707 kaže...

 ma da, samo što sam čitao i da je dodatno otključana hardverska podrška za lumen, pa tu opet grafe sa zasebnim hardverom imaju prednost

sa amd strane to je tek serija 6 koja ima rt hardver, s nevidijine strane su to rtx grafe, a kako je nevidijin hw bolji, opet dođeš na isto

 Osim ako FSR 3.0  bude tako dobar da pogura raw snagu preko tih RT jezgri. Ali u to se ne mogu pouzdati.

DLSS podryava skoro 200 igara trenutno, FSR 2.0 podrzava 1 igra. A ti pricas o FSR 3...  

picajzla0707 čet 26.5.2022 13:29
soulwire kaže...

 Osim ako FSR 3.0  bude tako dobar da pogura raw snagu preko tih RT jezgri. Ali u to se ne mogu pouzdati.

puno je tu ako...

ono što znamo zasad, a to će sigurno biti duže vrijeme - rt igre su bolje na nvidiji i dok dočekaš to ako/možda ionako će ti grafa biti bliže kraju vijeka trajanja

također, ovo što kaže ansha, dlss je sad tu, fsr tek treba nastupiti, čak i da uspiju pogurati rt perfomanse s nekim budućim updejtom

 

amd će doći na razinu nevidije po pitanju rt, ali to je najvjerojatnije s budućom serijom grafa

podršku za starije grafe ionako daju na kapaljku, a često i namjerno blokiraju da bi potaknuli prodaju novih, tak da je taj 'ako' na vrlo tankom koncu 

qwertYxoZ čet 26.5.2022 13:36
ansha kaže...
soulwire kaže...
picajzla0707 kaže...

 ma da, samo što sam čitao i da je dodatno otključana hardverska podrška za lumen, pa tu opet grafe sa zasebnim hardverom imaju prednost

sa amd strane to je tek serija 6 koja ima rt hardver, s nevidijine strane su to rtx grafe, a kako je nevidijin hw bolji, opet dođeš na isto

 Osim ako FSR 3.0  bude tako dobar da pogura raw snagu preko tih RT jezgri. Ali u to se ne mogu pouzdati.

DLSS podryava skoro 200 igara trenutno, FSR 2.0 podrzava 1 igra. A ti pricas o FSR 3...  

 66 igara trenutno podržava FSR 2.0 - https://www.amd.com/en/technologies/fidelityfx-super-resolution

picajzla0707 čet 26.5.2022 14:42
itomic009 kaže...

Picajzlo, kako to da ti nisi napravio upgrade na "RTX" grafu?

bile su preskupe, nema šanse da dajem toliko para

trenutno se razmišljam, ali vrlo je blizu nova serija kod oba tabora, a ova gtx 1070 još uvijek sasvim solidno radi 

 

tako da, pričekat ću nove serije da vidimo što se nudi novoga, pa onda upgrejdat i monitor u isto vrijeme na neki 27'' 1440p

tko bude bolji8, dobit će moju lovu, uključivo sve faktore, pogotovo potrošnju - najviše radi buke, jer što gladnije, to obično i glasnije

sama potrošnja nije toliko bitna, sisa prime 750w teško da može biti prepreka, ali ove abominacije iznad 400w ne mislim uzimat

ansha čet 26.5.2022 14:52
qwertYxoZ kaže...
ansha kaže...
soulwire kaže...
picajzla0707 kaže...

 ma da, samo što sam čitao i da je dodatno otključana hardverska podrška za lumen, pa tu opet grafe sa zasebnim hardverom imaju prednost

sa amd strane to je tek serija 6 koja ima rt hardver, s nevidijine strane su to rtx grafe, a kako je nevidijin hw bolji, opet dođeš na isto

 Osim ako FSR 3.0  bude tako dobar da pogura raw snagu preko tih RT jezgri. Ali u to se ne mogu pouzdati.

DLSS podryava skoro 200 igara trenutno, FSR 2.0 podrzava 1 igra. A ti pricas o FSR 3...  

 66 igara trenutno podržava FSR 2.0 - https://www.amd.com/en/technologies/fidelityfx-super-resolution

O cemu pricas, samo Deathloop trenutno podrzava.... Ostalo stize ali jos nije dostupno...

qwertYxoZ čet 26.5.2022 15:46
ansha kaže...
qwertYxoZ kaže...
ansha kaže...
soulwire kaže...
picajzla0707 kaže...

 ma da, samo što sam čitao i da je dodatno otključana hardverska podrška za lumen, pa tu opet grafe sa zasebnim hardverom imaju prednost

sa amd strane to je tek serija 6 koja ima rt hardver, s nevidijine strane su to rtx grafe, a kako je nevidijin hw bolji, opet dođeš na isto

 Osim ako FSR 3.0  bude tako dobar da pogura raw snagu preko tih RT jezgri. Ali u to se ne mogu pouzdati.

DLSS podryava skoro 200 igara trenutno, FSR 2.0 podrzava 1 igra. A ti pricas o FSR 3...  

 66 igara trenutno podržava FSR 2.0 - https://www.amd.com/en/technologies/fidelityfx-super-resolution

O cemu pricas, samo Deathloop trenutno podrzava.... Ostalo stize ali jos nije dostupno...

Sorry ispravak netočnog navoda, 40+ igara trenutno podržava FSR 1.0, a za FSR 2.0 je najavljeno 60+ igara da će podržavati, ako sam dobro pročitao sa amd stranice

ansha čet 26.5.2022 16:14
qwertYxoZ kaže...
ansha kaže...
qwertYxoZ kaže...
ansha kaže...
soulwire kaže...
picajzla0707 kaže...

 ma da, samo što sam čitao i da je dodatno otključana hardverska podrška za lumen, pa tu opet grafe sa zasebnim hardverom imaju prednost

sa amd strane to je tek serija 6 koja ima rt hardver, s nevidijine strane su to rtx grafe, a kako je nevidijin hw bolji, opet dođeš na isto

 Osim ako FSR 3.0  bude tako dobar da pogura raw snagu preko tih RT jezgri. Ali u to se ne mogu pouzdati.

DLSS podryava skoro 200 igara trenutno, FSR 2.0 podrzava 1 igra. A ti pricas o FSR 3...  

 66 igara trenutno podržava FSR 2.0 - https://www.amd.com/en/technologies/fidelityfx-super-resolution

O cemu pricas, samo Deathloop trenutno podrzava.... Ostalo stize ali jos nije dostupno...

Sorry ispravak netočnog navoda, 40+ igara trenutno podržava FSR 1.0, a za FSR 2.0 je najavljeno 60+ igara da će podržavati, ako sam dobro pročitao sa amd stranice

FSR 1.0 nije vrijedan spomena, efekt je slican ko da si spustio na nizu, non-native rezoluciju, izgleda smijesno...

soulwire pet 27.5.2022 08:49
picajzla0707 kaže...

puno je tu ako...

ono što znamo zasad, a to će sigurno biti duže vrijeme - rt igre su bolje na nvidiji i dok dočekaš to ako/možda ionako će ti grafa biti bliže kraju vijeka trajanja

također, ovo što kaže ansha, dlss je sad tu, fsr tek treba nastupiti, čak i da uspiju pogurati rt perfomanse s nekim budućim updejtom

 

amd će doći na razinu nevidije po pitanju rt, ali to je najvjerojatnije s budućom serijom grafa

podršku za starije grafe ionako daju na kapaljku, a često i namjerno blokiraju da bi potaknuli prodaju novih, tak da je taj 'ako' na vrlo tankom koncu 

 RT igre imaju bolju podršku na Nvidiji. Resident evil Village, sto ima partnerstvo sa AMD, samo je 10 frejmova razlike u RT. Dakle ima mogućnosti poboljšanja preko FRS 3.0 ako igra zaista to podrži. No to je veliki ako.https://youtu.be/kbc1s3r53HA?t=1028

picajzla0707 pet 27.5.2022 09:29
soulwire kaže...

Dakle ima mogućnosti poboljšanja preko FRS 3.0 ako igra zaista to podrži. No to je veliki ako

 o tom potom, ali to je jedna igra i tu radeonke zaostaju

uostalom, tko kaže da će nevidija ostati na istom, priprema se dlss 3.0 i to vrlo skoro

 

osobno da sad kupujem ove serije na zalasku ne bih se niti razmišljao, nevidija ima sve prednosti, amd je vrlo dugom štapu sa možda i ako stigne iole blizu

zato ću i pričekat par mjeseci da vidimo kakve će razlike biti sa novim serijama

soulwire pet 27.5.2022 12:39
CyberDemonVZ kaže...

Eee, a jel se zna što o datumima za nove generacije grafičkih?

Ima što službeno, ili smo na "prošlih godina je bilo oko xx mjeseca"?

 Za Nvidiju i AMD službeno ništa. Intel je prvo rekao da će doći u ljeto no sada se taj datum opet pomakao za Q3.

BeLLicus ned 29.5.2022 19:44
MEGATAMA kaže...

Sve sam sigurniji da cu preskocit 4xxx seriju jer niti ovu rtx3080 skoro pa ne koristim.

DLSS radi izvrsno u novijim verzijama.

 Ja sam uzeo 12GB verziju neki dan, koja zvijer od kartice, na 1440p kida. Nema potrebe za jačom, miran sam nekoliko godina.

MEGATAMA ned 29.5.2022 19:56
BeLLicus kaže...
MEGATAMA kaže...

Sve sam sigurniji da cu preskocit 4xxx seriju jer niti ovu rtx3080 skoro pa ne koristim.

DLSS radi izvrsno u novijim verzijama.

 Ja sam uzeo 12GB verziju neki dan, koja zvijer od kartice, na 1440p kida. Nema potrebe za jačom, miran sam nekoliko godina.

Ja igram na 4k i uz DLSS vecina toga radi ok.

Na 1440p i uz DLSS uistinu ces bit miran godinama.

Bero_ng95 pon 30.5.2022 15:40

I najjače se kartice muče na 4k i nemogu isporučit 100 fpsa u igrama. 4k uz ovakve optimizacije je daleka budućnost.

Ruku na srce ekran za 4k ispod 32inca  nema smisla.

A gubit vid na tako reć televizorima nema smisla.

Radije za sp stvari 4k tv 120hz a a monitor 2k 144hz

Gledajući par igara grafike su na 2k impresivne.

Čekamo nestrpljivo rtx 4000 seriju da vidimo šta nosi budućnost.

 

ansha pon 30.5.2022 21:58
Bero_ng95 kaže...

Sa 3060ti 4k imaš 100 plus, imaš a na koliko igara ??

 Pa na 99.9% svih postojecih igara :)

 

Ja sam na 4k 144hz sa 3070 Ti i super zadovoljan.. Igram Asseto Corsu npr. u 144fps lock, auto simulacije najvise profitiraju od rezolucije..

Bero_ng95 pon 30.5.2022 22:40

Dajte ljudi ne budite smjesni 20 igara ima sigurno sto sp sto mp da sa 3070 ne mogu na 2k povuc 144 a gdje 4k.

Koji je smisao visoke rezolucije sa low-medium detaljima u sp.

Znaci red dead, cyberpunk skoro sve i jddan dio novi assasins creed a, warzone, far cry... Mogao bih nabrojati more naslova, 3060ti je 1080p kartica. Katice poput 3080ti i 3090 na 4k na AA naslovima nemogu dat više od 100 fpsa jedino simulacije.

Najgora je stvar što ljudi koji traže gpu pročitaju ovakve stvari i kupuju napamet... Eto ekipa udri po dislajku kad već toliko lažem...

ansha uto 31.5.2022 08:34
Bero_ng95 kaže...

Dajte ljudi ne budite smjesni 20 igara ima sigurno sto sp sto mp da sa 3070 ne mogu na 2k povuc 144 a gdje 4k.

Koji je smisao visoke rezolucije sa low-medium detaljima u sp.

Znaci red dead, cyberpunk skoro sve i jddan dio novi assasins creed a, warzone, far cry... Mogao bih nabrojati more naslova, 3060ti je 1080p kartica. Katice poput 3080ti i 3090 na 4k na AA naslovima nemogu dat više od 100 fpsa jedino simulacije.

Najgora je stvar što ljudi koji traže gpu pročitaju ovakve stvari i kupuju napamet... Eto ekipa udri po dislajku kad već toliko lažem...

Poanta je da imam izbor, mogu smanjit rezoluciju kad treba, a vecinu novih igara imam 60+ lock na 4k, starije igre su i 144 lock na 4k i to izgleda genijalno. 

Tvoj komemtar da 4k nema smisla ispod 32" dovoljno govori o tvojoj kompetenciji za savjetovanje drugih...