Grafičke kartice

Vodič za odabir grafičke kartice

picajzla0707 pet 13.5.2022 07:08

S tim da amd-u odgovara šira rasprostranjenost nevidijinog rješenja, jer za razliku od fsr 1.0 ova 2.0 verzija je teža za implementiranje u igre.
Kako kažu, taj posao je lakši za igre gdje je već implementiran dlss 2.0, tako da bi barem u početku nevidijin tech trebao pripomoći širenju amd-ove verzije.
U svakom slučaju ovo je pokazatelj koliko je bitna konkurencija, jer bez nevidijinog dlss-a ne bi bilo niti fsr

picajzla0707 pet 13.5.2022 07:24

Fsr je bio odgovor na nevidijin dlss, i to na brzaka sklepan, pa i takav sklepani se čekao i čekao. Tak da je to potpuno jasno da danas fsr ne bi imao bez dlss-a.
To je kao da pitaš otkud ideja da intel ne bi uveo 6core i 8core u desktop da nije bilo rajzena - vjerojatno bi, ali ne baš tako skoro

metallic pet 13.5.2022 07:56

Meni je bitno! :P

 

Posto je FSR open source, i radi na Nvidii, pokazuje se da nije sve crno/bilo.

 

Ti nemas dokaz da nekako nebi doslo do FSR, pa si donio zakljucak da ga je nVidia potpomogla izbacivanjem DLSS.

Mozda je i nebitno, al meni je veca zasluga AMD za gaming u ovoj prici, nakon  svega vidjenog.

picajzla0707 pet 13.5.2022 08:05

Malo si pobrkao lončiće o tome tko što treba dokazivati - činjenica je da je nevidia izašla prva s dlssom i da je amd odgovorio sa fsr.
Tvoje 'mišljenje' je da je fsr bio planiran neovisno od izlaska dlss-a, ali ti si taj koji nema nikakvih dokaza za to i sad okrećeš pilu naopako

picajzla0707 pet 13.5.2022 08:33

O jebote, desetljećima se događa ista situacija u bilo kojoj industriji, od one automobilske do industrije televizora - čim konkurent izbaci nešto čime postaje konkurentniji, smišlja se odgovor da se ne bi zaostalo.
Ista se stvar dogodila i ovdje - nevidija je izbacila tech koji obećava i do 50% većih perfomansi uz gotovo istu kvalitetu slike. Amd je jednostavno morao odgovoriti na to, jer bi im ionako slabiji tržišni udio postao minimalan. Sad ti odjednom tvrdiš da je amd fsr ionako imao u planu - bez ikakvih dokaza, a tražiš od mene dokaze za nešto što je modus operandi bilo koje firme u bilo kojoj industriji.
Fanboj logika na najjače

picajzla0707 pet 13.5.2022 08:54

Pa ako je nešto uobičajena praksa i sve se u ovom slučaju dogodilo po toj uobičajenoj praksi, onda je sasvim normalno da se to prihvaća kao takvu uobičajenu praksu.

A ako netko kaže da je baš ovaj slučaj izuzetak od pravila, valjda je na njemu da dade dokaz za to, a ne da postavi teoriju zavjere i traži druge da dokažu da on nije u pravu.
Nemere bit klasičniji primjer okretanja pile naopako. Jebote, nauči se najosnovnijim osnovama normalne rasprave i argumentacije

metallic pet 13.5.2022 10:13

Gle, meni si ti pila, al sto sad. Zato sam ti se javio malo.

 

Necu ti nista dokazivat, niti ces me ucit kako i sto raspravljat, nakon sto je tvoj dokaz "uobicajena praksa".

 

Dakle, tvoja uobicajena praksa je srati po necem i hejtat[(AMD, uglavnom)], klasik.

Aj bog.

forumaš pet 13.5.2022 10:40
picajzla0707 kaže...
S tim da amd-u odgovara šira rasprostranjenost nevidijinog rješenja, jer za razliku od fsr 1.0 ova 2.0 verzija je teža za implementiranje u igre.
Kako kažu, taj posao je lakši za igre gdje je već implementiran dlss 2.0, tako da bi barem u početku nevidijin tech trebao pripomoći širenju amd-ove verzije.
U svakom slučaju ovo je pokazatelj koliko je bitna konkurencija, jer bez nevidijinog dlss-a ne bi bilo niti fsr

Štima, iako nije Nvidija izbacila DLSS kako bi poklonila dodatne performanse, nisu ga ni mislili koristiti bez RT-a i jedino kao pomoć ogromnom padu performansi kada se koristi.

Ali kako je RT toliko loše radi tj. toliko ubija performanse u puno naslova (metro je svijetli primjer kako bi to trebalo raditi i izgledati), DLSS su ljudi prihvatili puno bolje, pa je to postala 

glavna Nvidijina strategija.

Naravno AMD je jednako pohlepna fima pa koristi sve što stigne u korist svog marketinga, open source. 

 

Na kraju živjela konkurencija, gameri profitiraju iako je u pitanju duopol i obje firme su nabile cijene u nebesa, kao da trguju lijekovima koji spašavaju živote, a ne silicijem kojeg ima ko šalate.

ansha pet 13.5.2022 10:40
metallic kaže...

Gle, meni si ti pila, al sto sad. Zato sam ti se javio malo.

 

Necu ti nista dokazivat, niti ces me ucit kako i sto raspravljat, nakon sto je tvoj dokaz "uobicajena praksa".

 

Dakle, tvoja uobicajena praksa je srati po necem i hejtat[(AMD, uglavnom)], klasik.

Aj bog.

Daj ne kaki, kakvo hejtanje, pa valjda je jasno da je FSR odgovor na DLSS... Ko da kazes da Intelovo povecanje broja jezgri u mainstream segmentu nije imalo veze sa lansiranjem prvih Ryzena...

forumaš pet 13.5.2022 10:44

Kad jednom grafe toliko ojačaju da će RT biti pod dobar dan, i tek dodatni detalji kao i npr. AA, DLSS/FSR će nestati kao da ga nikada nije ni bilo....nema šanse da nastave sa tom praksom i uskaču sami sebi u želudac. Nije njima interes da imaš istu grafu pet godina.

metallic pet 13.5.2022 11:14
ansha kaže...
metallic kaže...

Gle, meni si ti pila, al sto sad. Zato sam ti se javio malo.

 

Necu ti nista dokazivat, niti ces me ucit kako i sto raspravljat, nakon sto je tvoj dokaz "uobicajena praksa".

 

Dakle, tvoja uobicajena praksa je srati po necem i hejtat[(AMD, uglavnom)], klasik.

Aj bog.

Daj ne kaki, kakvo hejtanje, pa valjda je jasno da je FSR odgovor na DLSS... Ko da kazes da Intelovo povecanje broja jezgri u mainstream segmentu nije imalo veze sa lansiranjem prvih Ryzena...

Nisam spominjao Ryzen niti analogije kao kolega.

 

Smatram da je vece postignuce napravio AMD, bez obzira na scenarij, prvog ili drugog.

picajzla0707 pet 13.5.2022 11:19

Lol, ja hejtam???
Pa meni uopće nije problem reći da je amd ovo na kraju odigrao bolje i da je fsr 2.0 bolja tehnologija od dlss. Nije ni problem reći niti ono što je po tvojoj teoriji također upitno - da smo se zahvaljujući amd-u konačno maknuli sa 4core desktop procesora i da je amd natjerao intel na povećanje broja jezgri.
Nije mi problem niti kupiti amd strojeve, kojih btw. imam doma više od intelovih i nevidijinih.
I ja sam hejter, a ti si što? Nemereš progutat jednostavnu činjenicu i praviš cijelu dramu od toga cijelo jutro.
Jebote, valjda bi normalniju raspravu imao s nekim zadrtim ravnozemljašem nego s tobom. Katastrofa

qwertYxoZ pet 13.5.2022 12:00
absolon kaže...

AMD "funboy" proudly presents:

https://youtu.be/s25cnyTMHHM 

 

Edit: prvi put sam pasteo krivi link!

 

 

 

 Dakle DLSS i FSR su sad jednaki.. pa super :) sad mozemo opet gledati samo sirovu snagu kartice i fps-a biti će lakše

 

Gledajmo to s pozitivne strane

win32 ned 15.5.2022 08:20

Koju povoljnu grafu do 200€ uzeti:

 

RX 6500 XT

GTX 1650 S

RX 580

GTX 1060

 

Upravo idem vidjeti što se sve događa na kompu, no grafu moram odmah uzeti, a nešto mi je sumnjiva i MBO.

Na kompu većinom igram samo BF1. 

picajzla0707 ned 15.5.2022 10:13
win32 kaže...

Koju povoljnu grafu do 200€ uzeti:

 

RX 6500 XT

GTX 1650 S

RX 580

GTX 1060

 

Upravo idem vidjeti što se sve događa na kompu, no grafu moram odmah uzeti, a nešto mi je sumnjiva i MBO.

Na kompu većinom igram samo BF1. 

 definitivno 1650super ili ako nađeš povoljno, a nije ti probem polovno ove dvije dolnje

 

rx 6500xt ima slične perfomanse kao 1650super, no sa pcie 3.0 može gubiti dodatno još i preko trećine perfomansi, da ne spominjemo ograničen broj izlaza, nepostojeći hardver encoding i ostala sranja koja je amd izrezao

 

s druge strane, ako baš nećeš potrošit tih parsto kuna više za 1650s, ako imaš pcie 4.0 ploču (ili ćeš je uskoro nabavljati), ako te boli kita za snimanje gameplaya i imaš ionako samo jedan monitor, a ovu 6500xt nađeš na akciji za soma i pol kuna, čak bi i mogla proći kao neka meh zamjena do bolje situacije

DarthMarkus uto 24.5.2022 20:16
ansha kaže...
metallic kaže...

Gle, meni si ti pila, al sto sad. Zato sam ti se javio malo.

 

Necu ti nista dokazivat, niti ces me ucit kako i sto raspravljat, nakon sto je tvoj dokaz "uobicajena praksa".

 

Dakle, tvoja uobicajena praksa je srati po necem i hejtat[(AMD, uglavnom)], klasik.

Aj bog.

Daj ne kaki, kakvo hejtanje, pa valjda je jasno da je FSR odgovor na DLSS... Ko da kazes da Intelovo povecanje broja jezgri u mainstream segmentu nije imalo veze sa lansiranjem prvih Ryzena...

 A zipa ovo.

 

https://wccftech.com/nvidia-dlss-gets-12-new-games-hitman-3-boosted-by-more-than-2x-at-4k/

zvonko sri 25.5.2022 14:24

Pozdrav ekipo! 

 

Evo za nekih 2-3 tjedna uzimam gpu za ovu konfu kaj sam slagao nedavno.. Molim vas da mi preporučite grafu za neke duže staze i bezbrižni gaming. Monitor na kojem će se igrat je 27" 2K 165hz. CPU mi  je i7 12700 (non K verzija), PSU seasonic focus gx 750w, RAM 2x 16 gb ddr4 3200, matična MSI Z690 PRO-A.

Unaprijed se zahvaljujem.

 

 

qwertYxoZ sri 25.5.2022 14:33
zvonko kaže...

Pozdrav ekipo! 

 

Evo za nekih 2-3 tjedna uzimam gpu za ovu konfu kaj sam slagao nedavno.. Molim vas da mi preporučite grafu za neke duže staze i bezbrižni gaming. Monitor na kojem će se igrat je 27" 2K 165hz. CPU mi  je i7 12700 (non K verzija), PSU seasonic focus gx 750w, RAM 2x 16 gb ddr4 3200, matična MSI Z690 PRO-A.

Unaprijed se zahvaljujem.

 

 

 RTX 3070 ili RX 6700 XT 5000-5500kn 

 

Oni bi ti bile nekakav sweet spot za taj monitor

zvonko sri 25.5.2022 14:41

Hvala na brzom odgovoru!

Rtx 3070 i 3070ti sam gledao, al su jos dosta skupe i dugorocno ne znam kak ce se ponasat sa tih 8gb VRAMA? Rx 6700 i 6700xt s druge strane imaju slabiju 192 bitnu sabirnicu i gddr6 je, al zato ima 12 gb VRAMA. I dosta je jeftinija vidim i kod nas i vani

ansha sri 25.5.2022 15:02
zvonko kaže...
Hvala na brzom odgovoru!

Rtx 3070 i 3070ti sam gledao, al su jos dosta skupe i dugorocno ne znam kak ce se ponasat sa tih 8gb VRAMA? Rx 6700 i 6700xt s druge strane imaju slabiju 192 bitnu sabirnicu i gddr6 je, al zato ima 12 gb VRAMA. I dosta je jeftinija vidim i kod nas i vani

3070-ka je nesto brza kartica, ram za sad nije problem, a i kad bude, spustis teksture sa ultra na very high i problem rijesen bez da vidis razliku.. DLSS ima podrsku u hrpi igara i to je stvarni game changer, FSR 2.0 je tek u zacetcima... U svakom slucaju, 3070 je bolja grafa, jos ostaje pitanje cijene, 6700 je konkurentna ako je 15-ak % jeftinija...