Cansee uto 22.2.2022 12:53

 

Ekipa ako se netko ima volje i vremena dati mi koji savjet bio bi zahvalan. Znam neke osnove, ali nisam baš stručnjak ni za OC ni undervolt, iskreno najviše me koči strah, a i kad krenem igrati i sve fino ide onda me više i ne sekiraju postavke.

 

Dakle, pisalo je posvuda kako ampere kartice profitiraju od undervoltanja, budu iste ili čak bolje performanse, a manja potrošnja struje i niže temperature. Meni se ovo niže temperature najviše sviđa. Ekipa odavdje mi je već pomagala s tim i ja sam napravio undervolt i koristio taj profil u MSI afterburneru neko vrijeme, a sad mijenjao procesor i matičnu i reinstalirao windowse, a zaboravio kakve su mi bile postavke u afterburneru. Malo sam onda pokušao sam uz pomoć youtubea, ali nisam baš postigao neku stabilnost.

 

Kartica je Gainward RTX 3070 Phoenix GS, sve komponente su pod moj PC. 

 

Mene muči prvo ono što se stavlja minus na core clock. Neki kažu -250, neki -300. To je prvo što nemam blage veze koje da odaberem i koliko to ima utjecaj. 

Nakon toga ako npr. odredim -250 i odem na krivulju, i onda odaberem npr. 875 na y osi (donjoj osi), i onda me dalje muči na koliko mhz da dižem krivulju? Je li na maksimum, moram li sam odrediti do kojeg maxa grafa ide u normalnom radu, pa onda odlučiti prema tome? I treći problem je ako nije stabilno, što onda da mijenjam, je li prvo voltažu ili mhz ili ono početno snižavanje core clocka?? 

 

I zadnje pitanje, da dižem mhz VRAMA (vidio sam da se preporuča +800) ili da to uopće ne diram?

Mitohondri uto 22.2.2022 13:25

prvo pokreni neku igru ili neki GPU bench i vidi na koliko ti grafa radi MHz maximalno stabilno, to ti je onda max referentna brojka koju ces staviti u afterburner curve

 

meni je 1975Mhz, imam istu grafu kao ti

 

odes u curve editor, stisnes ALT + click, na zadnju "kockicu" na curve, i onda to sve povuces na max frekvenciju svoje grafe, u mome slucaju 1975MHz

 

nakon toga opet ALT + click na "kockicu koja je na 1000mV i to povuces na 1975

 

neka ti se u pozadini vrti neki GPU bench, recimo heaven na primjer, da mozes pratiti promjenje frekvencije, temperature i vrtnje ventova

 

ako je sve ok, onda pocnes pomicati te kockice, sa sve manjim mV vrijednostima, recimo, 975mV > 950mV> 925mV > 900mV > 895mV > 875mV, dok ti se ne srusi grafa

 

meni je islo do 895mV i to je bilo ok

 

medutim meni afterburner nije bio pouzdan, jer se ne upali svaki puta sa windowsima, pa ga moram rucno pokretati i to mi dopizdilo

 

ako hoces jednostavnije, probas Gainward Expert tool, to je njihov program za manje vise istu stvar, a i tamo mozes ugasiti LED svjetlo

 

nije dobar kao afterburner za undervolt, ali je jednostavniji i "dize" se stalno, pa sam obrisao afterburner

 

u gainward toolu sam stavio "temp limit" na 73 stupnja, na poslu sam pa se ne sjecam tocno koliko je power limit, 80% cini mi se, i to sve u 2 klika

 

dobijem maksimalnu tisinu kartice, sa malo slabijim GPU clockom, od 1850Mhz prosjek, sto ne utjece na FPS nimalo, igram na 4K

 

ne znam da li sam dobro pojasnio, zurim se 

 

 

 

 

Cansee uto 22.2.2022 14:04

 

znači prvo pokrećem igru ili heaven dok je grafa na defaultu jel tako? To sam bio radio i frekvencija je išla do 1995 mhz, pa do 2020, mislim i čak do 2040, ali za to nisam siguran, ne mogu se sad sjetiti, znam za 2020 mhz sigurno. To svakako treba pokrenuti neku što zahtjevniju igru jel?

 

a šta da radim sa oni početnim postavljanjem core clocka na -250 ili 300? 

 

ostao bi svakako pri tom msi afterburneru jer sam se sad i naviknuo. 

Srce Isusovo uto 22.2.2022 14:27
Cansee kaže...

 

znači prvo pokrećem igru ili heaven dok je grafa na defaultu jel tako? To sam bio radio i frekvencija je išla do 1995 mhz, pa do 2020, mislim i čak do 2040, ali za to nisam siguran, ne mogu se sad sjetiti, znam za 2020 mhz sigurno. To svakako treba pokrenuti neku što zahtjevniju igru jel?

 

a šta da radim sa oni početnim postavljanjem core clocka na -250 ili 300? 

 

ostao bi svakako pri tom msi afterburneru jer sam se sad i naviknuo. 

 Ima tu malo posla ali u biti ti je cilj izravnati krivulju na neku stabilnu vrijednost... jednostavno je skroz ali je postupak jebada jer moraš svaku kockicu ručno namještat (može se i sve odjednom ali meni to nije uspilo). Uglavnom, najbolja stvar ikad! Pogle temperature grafe na ovim skrinšotovima Lossless - Album on Imgur (u sobi je valjda 25C)

 

ali da ti ne pizdim bezveze - pogledaj si video tut npr How (and why) you should undervolt your GPU - A step by step guide (Deep Learning/Gaming/Mining) - YouTube

Cansee kaže...

 

a šta da radim sa oni početnim postavljanjem core clocka na -250 ili 300? 

 

 

 ostavi na 0, ni plus ni minus.

Cansee uto 22.2.2022 14:30
Srce Isusovo kaže...
Cansee kaže...

 

a šta da radim sa oni početnim postavljanjem core clocka na -250 ili 300? 

 

 

 ostavi na 0, ni plus ni minus.

 

sad mi to ništa nije jasno, svaki video na youtubeu koji sam gledao prvo snize taj core clock

Srce Isusovo uto 22.2.2022 14:32
Cansee kaže...

https://www.youtube.com/watch?v=M1lSgP2jNu0&ab_channel=GPUreport

 

gledao sam ovaj video i tu taj tip ide na kombinaciju 1845 mhz i 0.831 V, sigurno mu nije 1845 maksimum, to je on valjda ciljano spustio niže jel? 

 Tvoj cilj je naći minalni stabilni napon za neku freq, on ju je i underclockao i undervoltao. Cilj mu je taj clock i ta voltaža i taj clock će mu biti najveći mogući i trošit će toliko struje koliko je napisao i dobit će puno hladniju karticu i eventualno izgubit 2-3 frejma... Najbolja stvar ikad. 

Srce Isusovo uto 22.2.2022 14:34
Cansee kaže...

 

sad mi to ništa nije jasno, svaki video na youtubeu koji sam gledao prvo snize taj core clock

 Mislim da ti to nije ni bitno kad ćeš joj ti opet zadat vrijednosti clocka na onom grafu - tako da je to u biti nebitno na koliko je core clock + ili -. Nadam se da sam "razgovjetan".

Cansee uto 22.2.2022 14:35
Srce Isusovo kaže...
Cansee kaže...

https://www.youtube.com/watch?v=M1lSgP2jNu0&ab_channel=GPUreport

 

gledao sam ovaj video i tu taj tip ide na kombinaciju 1845 mhz i 0.831 V, sigurno mu nije 1845 maksimum, to je on valjda ciljano spustio niže jel? 

 Tvoj cilj je naći minalni stabilni napon za neku freq, on ju je i underclockao i undervoltao. Cilj mu je taj clock i ta voltaža i taj clock će mu biti najveći mogući i trošit će toliko struje koliko je napisao i dobit će puno hladniju karticu i eventualno izgubit 2-3 frejma... Najbolja stvar ikad. 

 

pa to je onda možda i najbolja opcija, da točno tako izvedem i isprobam. Ako nije stabilno, što onda da prvo mijenjam? Nagađam da onda malo povisim voltažu?

Srce Isusovo uto 22.2.2022 14:40

Da, kad se odlućiš se za neku freq tj clock od tada samo podešavaš voltažu dok ti se ne skreša bench, drajveri ili koji već kurac -  kad se skreša malo podigneš voltažu i to je to. Čisto da ne budeš na granici jer nije svaka igra, bech ista. Možda zvuči komplicirano ali u biti nije, ja nisam dobar u objašnjavanju.

Cansee uto 22.2.2022 14:46
Srce Isusovo kaže...

Da, kad se odlućiš se za neku freq tj clock od tada samo podešavaš voltažu dok ti se ne skreša bench, drajveri ili koji već kurac -  kad se skreša malo podigneš voltažu i to je to. Čisto da ne budeš na granici jer nije svaka igra, bech ista. Možda zvuči komplicirano ali u biti nije, ja nisam dobar u objašnjavanju.

 

ma nije, dobro si objasnio, skužio sam bit i šta se tu točno radi. E sad hoću li znati izvesti, valjda hoću. Ovo sa videa ću sigurno znati jer samo trebam napraviti to isto. Ako mi to bude stabilno onda ću to svakako spremiti pod jedan profil.

ibme74 uto 22.2.2022 14:46
Cansee kaže...
Srce Isusovo kaže...
Cansee kaže...

https://www.youtube.com/watch?v=M1lSgP2jNu0&ab_channel=GPUreport

 

gledao sam ovaj video i tu taj tip ide na kombinaciju 1845 mhz i 0.831 V, sigurno mu nije 1845 maksimum, to je on valjda ciljano spustio niže jel? 

 Tvoj cilj je naći minalni stabilni napon za neku freq, on ju je i underclockao i undervoltao. Cilj mu je taj clock i ta voltaža i taj clock će mu biti najveći mogući i trošit će toliko struje koliko je napisao i dobit će puno hladniju karticu i eventualno izgubit 2-3 frejma... Najbolja stvar ikad. 

 

pa to je onda možda i najbolja opcija, da točno tako izvedem i isprobam. Ako nije stabilno, što onda da prvo mijenjam? Nagađam da onda malo povisim voltažu?

 

Poanta je da voltažu malo po malo spuštaš i testiraš dok se ne sruši test, driver, krene bacati artefakte ili iskoči bilo kakav error. Kad se to dogodi onda pomalo dižeš voltažu i opet vrtiš testove i ako ne bude rušenja takav profil spremiš i to je to.

Srce Isusovo uto 22.2.2022 14:52
Cansee kaže... 

ma nije, dobro si objasnio, skužio sam bit i šta se tu točno radi. E sad hoću li znati izvesti, valjda hoću. Ovo sa videa ću sigurno znati jer samo trebam napraviti to isto. Ako mi to bude stabilno onda ću to svakako spremiti pod jedan profil.

 Oćeš, jer je ovaj tut puno jednostavniji od onog kojeg sam ja gledao di je ovaj 5 minuta pričao o sranjima... I ovaj je izravnao krivlju u jednoj sekundi a u onom tutu kojeg sam ja gladao debil nije rekao da moram kliknut accept na msi glavnom prozoru i još ja ko glupan tražim ti je taj jebeni botun. I onda sam jednu po jednu kockicu micao gore dole lijevo desno - popizdio sam. Ali - isplatilo se. 98% zauzeća grafe, temp u sobi je bila cca 25 ako ne i više zbog male djece a grafa na 67C. U cybepunku mi je prije je išla na 80+ sa defaultnim postavkama i ,doduše, malo prašnjavim PC-om.

Cansee uto 22.2.2022 15:00
ibme74 kaže...
Cansee kaže...
Srce Isusovo kaže...
Cansee kaže...

https://www.youtube.com/watch?v=M1lSgP2jNu0&ab_channel=GPUreport

 

gledao sam ovaj video i tu taj tip ide na kombinaciju 1845 mhz i 0.831 V, sigurno mu nije 1845 maksimum, to je on valjda ciljano spustio niže jel? 

 Tvoj cilj je naći minalni stabilni napon za neku freq, on ju je i underclockao i undervoltao. Cilj mu je taj clock i ta voltaža i taj clock će mu biti najveći mogući i trošit će toliko struje koliko je napisao i dobit će puno hladniju karticu i eventualno izgubit 2-3 frejma... Najbolja stvar ikad. 

 

pa to je onda možda i najbolja opcija, da točno tako izvedem i isprobam. Ako nije stabilno, što onda da prvo mijenjam? Nagađam da onda malo povisim voltažu?

 

Poanta je da voltažu malo po malo spuštaš i testiraš dok se ne sruši test, driver, krene bacati artefakte ili iskoči bilo kakav error. Kad se to dogodi onda pomalo dižeš voltažu i opet vrtiš testove i ako ne bude rušenja takav profil spremiš i to je to.

 

Srce Isusovo kaže...
Cansee kaže... 

ma nije, dobro si objasnio, skužio sam bit i šta se tu točno radi. E sad hoću li znati izvesti, valjda hoću. Ovo sa videa ću sigurno znati jer samo trebam napraviti to isto. Ako mi to bude stabilno onda ću to svakako spremiti pod jedan profil.

 Oćeš, jer je ovaj tut puno jednostavniji od onog kojeg sam ja gledao di je ovaj 5 minuta pričao o sranjima... I ovaj je izravnao krivlju u jednoj sekundi a u onom tutu kojeg sam ja gladao debil nije rekao da moram kliknut accept na msi glavnom prozoru i još ja ko glupan tražim ti je taj jebeni botun. I onda sam jednu po jednu kockicu micao gore dole lijevo desno - popizdio sam. Ali - isplatilo se. 98% zauzeća grafe, temp u sobi je bila cca 25 ako ne i više zbog male djece a grafa na 67C. U cybepunku mi je prije je išla na 80+ sa defaultnim postavkama i ,doduše, malo prašnjavim PC-om.

 

odlično, hvala vam svima, isprobam sve kad dođem kući danas, pa ću javiti kakva je situacija. 

 

Cansee uto 22.2.2022 22:02

napravio sam točno kao u onom videu, spustio core clock na -300,  i na 0.831 i 1845 mhz radi sve stabilno i super. Sad ne znam jel da uopće idem na malo višu frekvenciju ili da se držim ovoga. 

Srce Isusovo sri 23.2.2022 05:42
Cansee kaže...

napravio sam točno kao u onom videu, spustio core clock na -300,  i na 0.831 i 1845 mhz radi sve stabilno i super. Sad ne znam jel da uopće idem na malo višu frekvenciju ili da se držim ovoga. 

 I koliko su ti niže temp i koliko frejmova manje imaš?

Cansee sri 23.2.2022 15:09
Srce Isusovo kaže...
Cansee kaže...

napravio sam točno kao u onom videu, spustio core clock na -300,  i na 0.831 i 1845 mhz radi sve stabilno i super. Sad ne znam jel da uopće idem na malo višu frekvenciju ili da se držim ovoga. 

 I koliko su ti niže temp i koliko frejmova manje imaš?

 

temperature su niže, nisam nijednom vidio da je prešlo 62 C. Za frejmove nisam primjetio razliku.

 

isprobao sam na Detroit: Become Human, stalno je zakucano na 60 fpsa (igra je lockana na 60), a temp nije prešla 60 C

 

onda sam isprobao Cyberpunk 2077, ide sve glatko, bude oko 60-70 fpsa, temperatura nije prešla 62 C. 

 

E sad u Cyberpunku bi to valjalo uspoređivati, igrati se sa postavkama pa onda probati undervoltano pa default mode, ali nemam sad baš vremena za to.