Grafičke kartice

MSI rtx3070ti slabe performase

Dezvt sri 13.4.2022 00:26

Pozdrav, danas sam nabavio msi rtx 3070ti ventus 3x graficku i u jednoj prekrasnoj igri naziva warzone mi je fps maltene isti. Prosla graficka mi je bila rx 5500xt od 4gb. Mislim da je to masivan upgrade i sad me zanima u cem moze bit problem?

 

Procesor imam ryzen 5 5600x koji po svim testovima ne bottlenecka ovu graficku, a da moze bolje moze sto se cpu tice, al to koliko znam nije problem.

 

16 gb rama 2 sticka na 2 i 4 slotu 3200mhz. Isti stickovi rami i xmp u biosu ukljucen.

 

Moram jos friske windowse stavit da vidim da me nest od starih drivera ne koci. Makar sam to u safe modu obrisao prije stavljanja nove kartice. Sve zivo mi je up to date u windows 11 sto se drivera tice.

 

Dali moze bit problem corsair tx650 napajanje? Makar i tu ne vidim neki prevelik problem kad radi sve, a gpu nebi trebao koristiti vise od 350 w

 

Maticna je msi b550m mortar wi fi. Bios najnoviji stavljen nedavno.

 

A sto se tice warzona, stavim najgoru rezoluciju i low settings ili stavim sve na ultr/high i fps mi od 90 do 110. Razlike izmedju detalja i rezolucije koju god da stavim su minimalni u obliku fpsa. Ne znam vise sta da radim

 

 

 

Ima tko kakvu ideju? Unaprijed hvala, a ako tko zeli bas kompletan popis komponenata mogu kasnije poslati.

 

 

SamoPitam3 sri 13.4.2022 01:10

Cek ti si promijenio staru graficku zbog jedne prekrasne igre, a koja ti je vec davala cca 100 fpsova za novu graficku zbog te iste igre ?!?! Nista prijatelju, sada ce uskoro i 4xxx serija. Ganjaju onu najskuplju.

ansha sri 13.4.2022 08:39
Dezvt kaže...

Pozdrav, danas sam nabavio msi rtx 3070ti ventus 3x graficku i u jednoj prekrasnoj igri naziva warzone mi je fps maltene isti. Prosla graficka mi je bila rx 5500xt od 4gb. Mislim da je to masivan upgrade i sad me zanima u cem moze bit problem?

 

Procesor imam ryzen 5 5600x koji po svim testovima ne bottlenecka ovu graficku, a da moze bolje moze sto se cpu tice, al to koliko znam nije problem.

 

16 gb rama 2 sticka na 2 i 4 slotu 3200mhz. Isti stickovi rami i xmp u biosu ukljucen.

 

Moram jos friske windowse stavit da vidim da me nest od starih drivera ne koci. Makar sam to u safe modu obrisao prije stavljanja nove kartice. Sve zivo mi je up to date u windows 11 sto se drivera tice.

 

Dali moze bit problem corsair tx650 napajanje? Makar i tu ne vidim neki prevelik problem kad radi sve, a gpu nebi trebao koristiti vise od 350 w

 

Maticna je msi b550m mortar wi fi. Bios najnoviji stavljen nedavno.

 

A sto se tice warzona, stavim najgoru rezoluciju i low settings ili stavim sve na ultr/high i fps mi od 90 do 110. Razlike izmedju detalja i rezolucije koju god da stavim su minimalni u obliku fpsa. Ne znam vise sta da radim

 

 

 

Ima tko kakvu ideju? Unaprijed hvala, a ako tko zeli bas kompletan popis komponenata mogu kasnije poslati.

 

 

Odvrti neki 3d benchmark da budes siguran da grafa radi kako se ocekuje.. 

Dezvt sri 13.4.2022 09:15

Istina. I procesor sam novi uzeo nema pola godine. I kad usporedis sa starim i5 sta sam imao je velika razlika. Al opet kad nisi dirnuo nista u igri nakon zamjene graficke,a fps ti ostane isti. Je da je fluidno, al nest mi tu ne stima. 

Najbolje mi koje god detalje stavio, povisio ili spustio rezoluciju nista se ne mijenja. Al dobro danas cu poslje posla clean instal svega napravit pa cmo vidjet stanje

steve90 sri 13.4.2022 09:33

Najbolje je osim FPS countera baciti oko i na CPU/GPU load. Ako vidiš da GPU "odmara" na 40-50% a CPU 90% onda je CPU usko grlo (iako vjerujem da je jer su već neke kolege pisale da je igra CPU heavy). Također, na kojoj rezoluciji igraš? Ne znam kako DLSS radi u warzone-u ali ako je neka viša rezolucija u pitanju možda da probaš s tim?
I na kraju koliko Hz-a ti je monitor? Ako je 60 ja mislim da bi onda trebao prihvatiti savjet od ranije i igrati se na tih 100+ fps-a s ugašenim fps counterom i uživati (koliko se može u warzone-u ).

ansha sri 13.4.2022 09:44
steve90 kaže...

Najbolje je osim FPS countera baciti oko i na CPU/GPU load. Ako vidiš da GPU "odmara" na 40-50% a CPU 90% onda je CPU usko grlo (iako vjerujem da je jer su već neke kolege pisale da je igra CPU heavy). Također, na kojoj rezoluciji igraš? Ne znam kako DLSS radi u warzone-u ali ako je neka viša rezolucija u pitanju možda da probaš s tim?

Moze biti cpu usko grlo i kad mu je usage vrlo nizak... GPU mu sasvim sigurno odmara..

Dezvt sri 13.4.2022 11:15

Mozes molim te pojasnit CPU usko grlo? Nisam jos naisao na taj izraz. Igram na 1920x1080 144hz. Probao sam dlss sta god stavim samo mi mijenja izgled grafika. Fps isti na bilo kojoj postavci. Stavio sve na quality ili na performace isti stvar. 

Hvala na odgovoru i tebi i drugima

hahhaajaads sri 13.4.2022 11:27

CPU nije usko grlo odma da se zna... Warzone je poznat da ima te nekakve bug momente gdje ti je fps dosta nizi nego sto bi trebao bit. Tipa, probaj stavit render scale na 200%, apply, i vrati ga na 100% i vidi jel se fps promijenio.

 

Drugo bi moglo bit da se opet pojavio (tj. ne znam jel i otisao, ne igram igru) onaj glitch gdje ti igra automatski postavi da ti iskoristava samo 4 jezgre, sto bi znacilo da ti CPU radi ono na skoro 100% a grafa chilla.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=_lvsaNvJb1A

lobotomac90 sri 13.4.2022 11:30
Dezvt kaže...

Mozes molim te pojasnit CPU usko grlo? Nisam jos naisao na taj izraz. Igram na 1920x1080 144hz. Probao sam dlss sta god stavim samo mi mijenja izgled grafika. Fps isti na bilo kojoj postavci. Stavio sve na quality ili na performace isti stvar. 

Hvala na odgovoru i tebi i drugima

 

Generalno je rtx 3070 Ti prejaka grafa za FHD rezoluciju, tako da grafa definitivno odmara, a na manjoj rezouciji je procesor puno opterećeniji tako da je lako moguće da je usko grlo na navedenoj rezoluciji...1440p bi vjerojatno bila druga priča. Sve se da vrlo jednostavno provjeriti Msi afterburnerom, pogledaš na koliko posto grafa radi, ako je ispod 90% , proc koči i to je to, ali veća rezolucija će sigurno iskoristiti više grafu pa nećeš biti u dilemi da je neiskorišena. U full loadu ti Msi afterburner na grafi pokazuje 98-99% ako ista radi punim potencijalom.

ansha sri 13.4.2022 12:29
Dezvt kaže...

Drugim rijecima ako se ispostavi da je tako onda bih trebao uzeti monitor koji ima vecu 1440p rezoluciju?

Naravno fps bi ti u najboljem slucaju onda ostao isti. Tvoj problem je kako izvuci vise fps-a na svom monitoru.

steve90 sri 13.4.2022 12:52
Dezvt kaže...

Mozes molim te pojasnit CPU usko grlo? Nisam jos naisao na taj izraz. Igram na 1920x1080 144hz. Probao sam dlss sta god stavim samo mi mijenja izgled grafika. Fps isti na bilo kojoj postavci. Stavio sve na quality ili na performace isti stvar. 

Hvala na odgovoru i tebi i drugima

 Jedostavno rečeno, to je kada CPU nije dovoljno brz s obradom i razmjenom podataka u vezi HDD <- CPU <- GPU. Ali na netu možeš pronaći puno više od ovoga, engleski izraz za usko grlo je bottleneck. 

Prema mom skromnom mišljnenju tvoj 5600x bi trebao biti dovoljan za tu 3070ti. 

lobotomac90 sri 13.4.2022 13:04
Dezvt kaže...

Drugim rijecima ako se ispostavi da je tako onda bih trebao uzeti monitor koji ima vecu 1440p rezoluciju?

 Tako je, generalno je grafa takvih performansi namijenjena za 1440p rezoluciju, pa čak i za 4k sa nižim fps-om...E sad što se tiče samo Warzonea, vidim da ekipa priča kako je neoptimizira i sl. pa moguće da je samo do te igre.  Najbolje ti je testirati u više igara da budeš siguran, gledaš samo GPU load i to ti je pokazatelj jel koči proc grafu ili ne. Taj proc što imaš je dobar i ne bi trebao biti bottleneck za tu grafu, ali s obzirom na 1080p, moguće je. Što je veća rezolucija više je opterećenja na grafi, a manje na procu i obrnuto. Evo ja sam recimo tjerao običnu rtx 3070 sa ovim svojim i7 9700f koji je slabiji od tvog procesora na 4k rezoluciji i radilo je sve super. Nisam ganjao visoki fps nego lock od 60, te su grafa i proc u kombinaciji radili kao singerica.  Moje osobno mišljenje je ako već imaš grafu te cijene i performansi onda se treba uložiti u neki 1440p 144hz monitor koji se mogu sasvim solidni naći za oko 3000 kn, a ako imaš više love razmisli i o 4k 144hz, pa si miran do daljnjeg što se tiče ekrana.

ibme74 sri 13.4.2022 15:58

Poanta je da ti taj CPU nije problem, taj cpu u testovima sa još bržom karticom tipa RX6900XT ima nešto malo niži fps na 1080p od onih najjačih/najbržiš što trenutno imaš na tržištu.
Kod tebe je ili neki softwerski problem ili u nekoj psotavki u igri koja ti ograničava frejm rate ili je igra jednostavno neoptimizirana.

rokonja sri 13.4.2022 20:20
ansha kaže...
rokonja kaže...

 Ako možeš posudi monitor od 1440p i probaj. Možda bi imao i veći fps i bolju sliku nego na 1080p.

Kojom bi to crnom magijom imao visi fps? Imao bi isti...

  To je u onom "fazonu" da ga natjeram da posudi... (u efektu), a i daj čovjeće pa odi na 1440p...

 

 

edit: mislim baš sj.... stvar kupiš bolju grafu a ono... i baš me zanima što ga stvarno kolje.

       A imam taj procesor i baš skinem 120gb Red redemption 2 (fps 97 sve na ultri i 1440p)da vidim ponašanje cpu i grafe (baš radi ovog problema). Ono procesor ne prođe 65°C, a tek usage 50-60%, isto i Warzone...

hahhaajaads sri 13.4.2022 23:46
Dezvt kaže...

Ok puno ti hvala i drugima takodjer. Probat vu se danas poigrat s tim pa cu vidjet iduci korak. Lp

 Pusti ti ove sta trabunjaju da procesor nema snage...

 

 Ako nisi, znaci, prati video koji sam ti gore poslao i moras imat cca 200 avg fpsa u warzoneu na 1080p comp postavkama kao lik dolje.

 

 Cak mozes vidjet u komentarima da se netko zalio da ima duplo manje fpsa od njega, i on je odgovorio sta treba napravit da se to rijesi, to ti je upravo ono gore iz videa.

 

https://www.youtube.com/watch?v=w8wB6EWGdgc

 

Budem i ja sutra za test skinuo warzone pa ti javim kolko fpsa imam sa 5600X i 1660Ti i 1080p/low, budem napravio prije/poslije ovog gore fixa pa eto...

Dezvt čet 14.4.2022 08:03

Ide danas test. Jucer sam bio u guzvi nisam stigao jest cijeli dan do 11 navecer haha. Probat cu sve pa cu vidjet od kolege da posudim monitor cist da isprobam ako nista ne bude pomoglo.

Rijesit cu nekak to sve pa budem napisao ovdje ako je neki jednostavni fix. Lp

hahhaajaads čet 14.4.2022 16:40
Dezvt kaže...

Ide danas test. Jucer sam bio u guzvi nisam stigao jest cijeli dan do 11 navecer haha. Probat cu sve pa cu vidjet od kolege da posudim monitor cist da isprobam ako nista ne bude pomoglo.

Rijesit cu nekak to sve pa budem napisao ovdje ako je neki jednostavni fix. Lp

 Uglavnom isprobao, igrao sam onaj rebirth money (1080p, sve postavke na low ili off) na brzinu i fps mi je na defaultu bio cca 110, promijenio default opcije sa videa (meni je bilo 0.85 i 4 worker render counta) na 0.55 i pola tvojih jezgri (znaci promijenio sam sa 4 na 3 jer imam 5600X) i imao sam cca 125-140 u vecini situacija, s tim da sam ja limitiran sto se tice grafe jer ona radi na 100%, znaci da imam jacu grafu sigurno bi dobio dosta vise fpsa. Ali eto, ovaj mod je ja mislim malo tezi sto se tice fpsa posto se sve dogadja na malom otocicu pa je sve zbijeno, ali kad sam promijenio postavke nisam u pol sata vidio manje od 125 fpsa.