miki_the_pirat pet 9.4.2021 14:53
JohnnyBlaze kaže...
miki_the_pirat kaže...

Eto meni neki dan crkla RTX 2070S koju sam na njuškalu kupio polovnu sa važećim jamstvom... i to jamstvo iz Hangara18... poslao u Ezy infotech i ekipa mi veli, ne možemo ti lovu vratiti jer nisi originalni kupac al evo može li nova RTX 3060? Da sam htio ciganiti možda sam mogao i više izvući, ali ljudi su bili tako brzi u dijagnostici, puni razumijevanja i uslužni da me bilo sram ne prihvatiti prvu ponudu. Neispravnu 2070S su dobili u petak prije Uskrsa (02.04) a ja 3060 u srijedu (7.4.). i sad 3 god garancije počelo teći.

Tako da te priče o neprenosivom jamstvu ne pušim... pričamo o fizičkim osobama kao kupcima (bitna razlika i kad alat kupuješ npr.)

 Kakva je to fora da nisi originalni kupac? Jel to uopce po zakonu? Ako imas garanciju i racun od uredaja jel bitno tko ju je kupio? 

 Nisam niti bio zainteresiran za povrat novaca... obzirom na situaciju. Čak sam bio spreman i čekati "sređivanje" situacije na tržišti što se tiče zaliha... pa koliko da traje. Nisam bez kartice bio.

A situacija je čudnovata (nemam račun nego potvrdu), jer je i ta 2070S dobijena u zamjenu za crknutu EVGA 1080... ma šou živi (provjerio sam ispravnost garancije za 2070S prije kupnje). Na kraju ljudi ispali fer do ibera.

fer-de-lance pet 9.4.2021 15:26
Ivan(4) kaže...

 U tome i jeste poenta koju kolege iznose. Undervoltana underclockana kartica koja rudari je kao auto koji voziš svaki dan, ali nikad ne ulazi u crveno i motor mu traje 15 godina. Sa druge strane gejmerska kartica je više kao bolid F1, koji izađe na stazu jednom u 7 ili 14 dana, ali je tad stalno u crvenom i motor je posle nekoliko trka za smeće. Naravno, pitanje je do koje mere analogija stoji, no kod mnogih električnih i elektronskih sklopova važi da imaju opseg napona i temperatura u kome opstaju jako dugo, a da im makar povremeno (u ekstremnim slučajevima čak i kratkotrajno) izlaženje iz njega znatno skraćuje životni vek.

Upravo to, pravilo palca kaže da svakih dodatnih 10°C skraćuje životni vijek elektroničke komponente minimalno za pola (MIL-HDBK je tu majka), a i dodatni problem je kaj su grafe i procovi ogromna termalna masa, i prijenos temperature je isto onda trom, tak da npr. duplo većim opterećenjem grafe ne budeš duplo više topline imao na čipu, nego još i više, jer efikasnost prijenosa topline na hladnjak je sve manja čim više topline ima (to vam termodinamičari lako objasne).

A ono kaj čitatelj govori: količina toplinske energije poluvodičke komponente je ovisna o njenom električnom kapacitetu (C), kvadratu napona na kojem radu i radnom taktu.

Kapacitet je stalan jer ovisi o proizvodnom procesu (manje nm == manji kapacitet), a napon i radni takt možeš mijenjat, i budući da je napon u kvadratu, puno više smanjiš toplinu undervoltanjem nego underclockanjem ( za duplo veći napon disipacija ti bude četiri puta veća, dok za duplo veći radni takt bude duplo veća, i obrnuto - smanjiš napon na pola, disipacija padne četiri puta, takt na pola i disipacija padne na pola).

Jedini je problem kaj ne možeš puno utjecati, jer za određeni radni takt treba i određeni napon, undervoltati možeš svega par posto, ali itekak utječe.

Uglavnom, u potpunosti je točno da rudarske grafe budu puno duže trajale od gamerskih, jer gamer i da igra 5 sati dnevno, više je života grafi oduzeo nego rudar u 24 sata (naravno, osim gamera koji undervoltaju i underclockaju svoju grafu - ali takvi ne postoje).

 

mzopg pet 9.4.2021 17:55
fer-de-lance kaže...

Uglavnom, u potpunosti je točno da rudarske grafe budu puno duže trajale od gamerskih, jer gamer i da igra 5 sati dnevno, više je života grafi oduzeo nego rudar u 24 sata (naravno, osim gamera koji undervoltaju i underclockaju svoju grafu - ali takvi ne postoje).

 

Slažem se.

Mislio sam i ja kao kolega čitatelj dok nisam upogonio ove svoje rudare i ugodno se iznenadio. Temp. oko 40 stupnjeva, ventilatori jedva vrte, napon gotovo na minimumu, ukratko niti grije, niti zuji, ali vrijedno rade. 

E sad unatoč EULI i svim drugim čudima, volio bi vidjeti kako će neki od naših servisa ustanoviti za što je grafa korištena, osim ako nisi kupio 5 komada bez drugih komponenata pa mogu blefirati i vidjeti da li ćeš se izlanuti.

DarthMarkus pet 9.4.2021 18:11
Fake_Alert kaže...

Pametni rudari undervolt-aju grafu da se manje grije i manje struju troši, za razliku od gamera di se sve overclock-a i takva grafička prije rikne nego ova koja radi istim tempom 24/7 

 Pametni rudari roknu memoriju do ibera i ne gledaju junction temp. Ventovi (ležajevi) od konstantnog rada se ishabaju prije nego kod gamera.

 

Al dobar pokušaj. 

 

Gameri > kriptotelci

 

Uvjek bi prije kupio karticu od gamera nego od rudara.

fer-de-lance pet 9.4.2021 20:35
mzopg kaže...

Slažem se.

Mislio sam i ja kao kolega čitatelj dok nisam upogonio ove svoje rudare i ugodno se iznenadio. Temp. oko 40 stupnjeva, ventilatori jedva vrte, napon gotovo na minimumu, ukratko niti grije, niti zuji, ali vrijedno rade. 

E sad unatoč EULI i svim drugim čudima, volio bi vidjeti kako će neki od naših servisa ustanoviti za što je grafa korištena, osim ako nisi kupio 5 komada bez drugih komponenata pa mogu blefirati i vidjeti da li ćeš se izlanuti.

 Mogu oni vidjeti, ali je zato VladRi predložio dobro rješenje za to 

 

volegradele pet 9.4.2021 20:37

Ja sam kupio do sad 3 kartice od rudara,GTX 1060 ,GTX 1070 i GTX 1070 ti..sve su uredno radile vise od dvi godine..2 kartice do sad koje sam kupio nove u Linksa i ni dana nisu  rudarile  su mi riknule u garantnom roku...kako i zasto zapravo me i ne zanima..a to da ce odbit grafu koja rudari u garantnom roku jos do sad nisam cuo!

Alfredo nr.2 pet 9.4.2021 22:14
DarthMarkus kaže...
Fake_Alert kaže...

Pametni rudari undervolt-aju grafu da se manje grije i manje struju troši, za razliku od gamera di se sve overclock-a i takva grafička prije rikne nego ova koja radi istim tempom 24/7 

 Pametni rudari roknu memoriju do ibera i ne gledaju junction temp. Ventovi (ležajevi) od konstantnog rada se ishabaju prije nego kod gamera.

 

Al dobar pokušaj. 

 

Gameri > kriptotelci

 

Uvjek bi prije kupio karticu od gamera nego od rudara.

Baš me zanima koliko je na mojoj kartici junction temparture u full loadu. Gdje to gledam?

U gpu-z mi je gpu temp 67.8, hot spot 79.5. 

Bur33k sub 10.4.2021 10:48

Ova priča od 50kartica je kao ona o zagrobnom životu i 40 djevica, nitko vidio i nitko potvrdio 😂😂

Ali ako bude kapnula koja kartica na forum, vjerujem da će razveseliti mnoge koji ih očajnički traže.