Fotoaparati

Kupovina fotoaparata i foto opreme

IvanBrekalo sub 7.9.2019 10:07
Posmatrač kaže...
tnakir kaže...

18-140mm je ok objektiv? Ja sam ga dobio u kitu sa D7500. Mislim još nekad uzeti Sigmu 17-50 F2.8 i nekakav prime F1.8

 Sigma 17-50 f2.8 je odlican objektiv za relativno malo para..... 

 po mnogima teski best-buy, ostrina mu je u rangu s najboljim prime lecama za apsc, ja to mogu potvrditi jer koristim sigmu 16/56mm f1.4, sigmu 18-35 f1.8, u solidnim uvjetima tesko je uopce vidjeti razliku, jedino teski low light uvjeti, dakle mrkli mrak brze prime lece su vidljivo bolje jer ova sigma na najmanjih tj najvecih 2.8 nije bas ektremno ostra a niti brza.

hrka11 pon 9.12.2019 08:26

Pozz...imam jedan glup problem nadam se da nije nista ozbiljno,pa ako je netko imao slicnu zajebanciju nek napise sta bi moglo bit.

 

Aparat mi je dosta dugo stao na stolu nije bas koristen i uzeo ga sinoc upalit cu kad display se ne pali,pokusam prebacit na live mode nece ne reagira,focus proradi i onda stane itd...kroz viewfinder vidim da mi blinka ona ikona za upozorenje ali ne kontam sta moze bit.

Minja sam baterije,isti djava,objektiv skida vraca isto tek kad sam izvadio mem.karticu ekran se upali sve izgleda ok,ali ne mogu u menu ni nigdje uc i javlja mi poruku da nema mem kartice,a cim je vratim display se ugasi.

Kad mijenjam iso,f itd...sve funkcionira,uslika i blic radi,ali nema slike i focus cas radi cas ne...neobicno,glupost ne kontam nikako.

Po int gledam vecinom bude do kontakta s lecom ili da se update firm. napravi pa to proradi ali svejedno glupost u pm.

hondo uto 10.12.2019 09:36

a gle, može biti svašta i ništa. dat ću ti glupe savjete ali vrijedi probat.  provjeri napunjenost baterije, probaj formatirat SD karticu na kompjuteru pa ju onda ubaci u fotić, odšarafi objektiv pa ga ponovno zašarafi možda ti nije dobro usjeo u gvint. ako ništa od toga ne pomogne možda je vrijeme za servis.

hrka11 uto 10.12.2019 09:53

A to su osnovne stvari koje sam vec probao...ovde ga je nestso zblesetalo i nemam kabal da ga spojim na pc da probam update napravit to bi mozda moglo pomoc.

Problem je sto nemas nikakvi informacija na netu...glupost.

Sinoc sam skuzio kad zakljucam mem. karticu i ubacim je ekran se upali i pise mem kartica zakljucana...a znaci otkljucanu ubacis on se ugasi i zbleseta fokus itd...ba sinoc sam proba od prijatelja i bateriju,objektiv karticu...isti djava.

Nadam se da cu moc probat update napravit pa da ce to rijesit...smisno mi je da ne prolazi reset s 2 tipke jednostavno koda ne prizna sto ih pritisnem.Vrtim ostale postavke registrira...koja glupost u pm.

hrka11 uto 17.3.2020 12:39

Pozdrav ekipa...

 

Zanima me gdje nosite na servis vase aparate?

Ja sam svoj slao u firmu koja je zastupnik za nikon u bih i sad su oni moj aparat poslali u beograd u ovlasteni servis da se utvrdi sta je s aparatom.

Nekakva je elektronika otisla i popravak je 1500kn,kao sto su mi rekli oni rade samo s novim i orginalnim dijelovima direktno naruceni od nikona,a i znam da su ovlasteni servisi puno skuplji u svemu,jer eto idu "orginalni" dijelovi,garancija itd...

Mene zanima gdje vi inace saljete na servis,zagreb,split?Vidio bih kod njih kakve su cijene,a i volio bih drugo misljenje cuti,nebi bilo prvi put da jedni kazu jedno,drugi drugo itd...

Radi se od d5300 nikon aparatu,ne isplati mi se davat toliko za popravak mada aparat ima samo oko 1000 okidanja,garancija istekla.

 

Borealis uto 17.3.2020 16:42
hrka11 kaže...

Pozdrav ekipa...

 

Zanima me gdje nosite na servis vase aparate?

Ja sam svoj slao u firmu koja je zastupnik za nikon u bih i sad su oni moj aparat poslali u beograd u ovlasteni servis da se utvrdi sta je s aparatom.

Nekakva je elektronika otisla i popravak je 1500kn,kao sto su mi rekli oni rade samo s novim i orginalnim dijelovima direktno naruceni od nikona,a i znam da su ovlasteni servisi puno skuplji u svemu,jer eto idu "orginalni" dijelovi,garancija itd...

Mene zanima gdje vi inace saljete na servis,zagreb,split?Vidio bih kod njih kakve su cijene,a i volio bih drugo misljenje cuti,nebi bilo prvi put da jedni kazu jedno,drugi drugo itd...

Radi se od d5300 nikon aparatu,ne isplati mi se davat toliko za popravak mada aparat ima samo oko 1000 okidanja,garancija istekla.

 

 Samo rasklapanje i ponovno sastavljanje nekog fotoaparata je prerizicna, nemoj dalje niti traziti. Ako ti je istekla garancija od 2g a ti si napravio samo 1000 okidanja za tebe bez ljutnje niti nije dslr.

hrka11 uto 17.3.2020 22:41
Borealis kaže...

 

 Samo rasklapanje i ponovno sastavljanje nekog fotoaparata je prerizicna, nemoj dalje niti traziti. Ako ti je istekla garancija od 2g a ti si napravio samo 1000 okidanja za tebe bez ljutnje niti nije dslr.

 Ako je tako pre rizicno zasto su ovo ti u servisu odradili besplatno i javili da je ni manj ni vise nego glavna elektronika otisla?predpostavljam da je to najskuplji dio...

Napravio sam 1000 okidanja jer sam ga kupio sam nekih 800 i nakon par mj se sasadio,tako da je stao na polici jedno vrijeme dok ga nisam poslao dalje.

CyberDemonVZ sri 18.3.2020 15:02

#Aliexpress HRK 198.07 12%OFF | Original For Nikon D5300 Motherboard Mainboard Main board PCB Camera Replacement Unit Repair Parts
https://a.aliexpress.com/_d8fYEn9

 

Aliexpress, 200 kn, polako pratiš tutorial na YouTube kako rastaviti.

Ako uništiš ili uđe previše prašine... I tako je bio za baciti... :D

 

Ili daj meni pa ako uspijem ću ti javiti da nije uspjelo i da sam ga bacio.

hrka11 sri 18.3.2020 15:52
CyberDemonVZ kaže...

#Aliexpress HRK 198.07 12%OFF | Original For Nikon D5300 Motherboard Mainboard Main board PCB Camera Replacement Unit Repair Parts
https://a.aliexpress.com/_d8fYEn9

 

Aliexpress, 200 kn, polako pratiš tutorial na YouTube kako rastaviti.

Ako uništiš ili uđe previše prašine... I tako je bio za baciti... :D

 

Ili daj meni pa ako uspijem ću ti javiti da nije uspjelo i da sam ga bacio.

Smradu vidis palo mi je to na pamet samo jos nisam trazio na aliju nista.

Maja iskreno ne virujem da je glavna elektronika otisla uopce,prije da je vezivni dio,jer kad se kartica ubaci koda kontakt samo izgubi,glupost.

A kao sto je kolega iznad naveo nije jednostavno to uopce za napravit,sad a ovi su odma kao provjerili i javili sve besplatno ni manje ni vise nego najskuplji dio,nidje veze.

imsonotgonnatellyoumyname pon 21.9.2020 13:57

Pozz ekipa,

Kupujem neki jeftini rabljeni DSLR. Ništa fensi, po mogućnosti Nikon APS-C. Može i Canon ako je cijena dobra te sadrži leće i bateriju, no poželjno Nikon jer već imam par objektiva i tijela za nj.

Kupujem to za brata, treba mu za posao i razonodu. Ako imate neki d3500 ili d5500 ili slično te neku solidnu zoom leću, javite mi se.

Stanujem u Zagrebu, isključivo primopredaja uživo.

 

 EDIT: Još uvijek tražim, kad kupim izbrisati ću objavu.

Dud sri 25.11.2020 09:55
CyberDemonVZ kaže...

#Aliexpress HRK 198.07 12%OFF | Original For Nikon D5300 Motherboard Mainboard Main board PCB Camera Replacement Unit Repair Parts
https://a.aliexpress.com/_d8fYEn9

 

Aliexpress, 200 kn, polako pratiš tutorial na YouTube kako rastaviti.

Ako uništiš ili uđe previše prašine... I tako je bio za baciti... :D

 

Ili daj meni pa ako uspijem ću ti javiti da nije uspjelo i da sam ga bacio.

 Ja ne znam da li bi se usudio otvarat fotić baš. Ali se moram pohvaliti da sam popravio svoj Nikon 55-300 objektiv. Puko mi je flat kabel koji daje struju za stabilizaciju, ukratko nije mi radila stabilizacija. U servisu su rekli da nemaju tih dijelova više i nemogu ih naručiti i da bi popravak koštao više nego takav objektiv. I onda sam ja na jutubetu pronašao tutorial kak ga otvoriti, i kupio na ali expresu kabel za 30-ak KNa i zamijenio ga i sad imam opet ispravan objektiv :)  

Dud sri 25.11.2020 10:03
Dark2010 kaže...
Pozdrav,
moze mala pomoc.Trenutno posjedujem Nikon D5600 i glledam da si uzmem ovaj objektiv:
https://www.canosa.com.hr/sigma-105m...-2.8m/product/

Ono sto me buni je u nazivu ovo da je za Nikon FX?
Iako u specifikaciji stoji da moze i DX i FX?Ima li nekakvog ogranice ja na DX modelima?
Ima tko iskustva sa ovim objektivom,zadovoljan,preporuka za neki bolji u ovim okvirima(uzeo bih prime sa duljinom 100+)

 Ne radi link, barem meni. No ako je FX objektiv na DX tijelu onda pomnoži tih 105 sa 1.6 ili je na nikonu 1.5 no svejedno pomnoži jednim od tih brojeva i dobit ćeš koliko je žarišna duljina tog objektiva na DX fotiću. Nekih 150mm. E sad postoje neke stvari koji će ti neki veći znalci bolje objasniti npr. kolega Mbaksa ili netko drugi. Ja znam da ako koristiš FX na DX dobiješ veću oštrinu po rubovima jer nekoristiš rubove tog objektiva jer senzor hvata kadar malo uže. E ali ima i neka fora da blenda više nije F2.8 npr. nego F 3.5 ali nisam siguran u to pa proguglaj. Važno je da ti je AFS objektiv tj da ti radi autofokus.

Beno sri 25.11.2020 14:59
Dark2010 kaže...
Pozdrav,
moze mala pomoc.Trenutno posjedujem Nikon D5600 i glledam da si uzmem ovaj objektiv:
https://www.canosa.com.hr/sigma-105m...-2.8m/product/

Ono sto me buni je u nazivu ovo da je za Nikon FX?
Iako u specifikaciji stoji da moze i DX i FX?Ima li nekakvog ogranice ja na DX modelima?
Ima tko iskustva sa ovim objektivom,zadovoljan,preporuka za neki bolji u ovim okvirima(uzeo bih prime sa duljinom 100+)

To je ovaj?

Ako da, to je FX objekti koji ce raditi i na DX tijelu. Sve sto ti je Dud rekao je tocno. Blenda se isto gleda * crop faktor, tako da to 2.8 postane cca 4.2.

 

Iz istih razloga mi je tesko odluciti izmedju FX i DX Nikkora - jedan je ocigledno bolji, ali bi ga ja stavio na cropani d5600, pa gubim dosta "prednosti".

 

 

Dark2010 čet 26.11.2020 09:37

To je taj.
Ovo za blendu nisam znao :/
Koliko sam pronasao na internetu sto se tice autofokusa problem je znao raditi formware na obkektivu,koji Sigma besplatno updatea ako im posaljes objektiv,neki nisu imali potrebu za tim vec im je odmah bez problema radio konkretno na Nikon D5600.

MrBlc čet 26.11.2020 11:01

Apsolutni otvor blende je isti, ali u fotografiji otvor blende izražavamo relativno u odnosu na žarišnu duljinu: F/2.8 znači da je otvor blende 2.8 puta manji od žarišne duljine. Ako imaš crop faktor zbog kojeg je žarišna duljina veća, onda je i relativni otvor blende za isti faktor veći.

 

Primjerice, ako imaš leću 16 mm F/2.8, njen fizički otvor blende je 5,714 mm. Ako staviš na tijelo s crop faktorom 1.5, žarišna duljina je 24 mm, a fizički otvor blende se nije promijenio, pa je sad relativni odnos F/4.2.

marushin pet 27.11.2020 10:53

MrBlc je u pravu. Također ovo da je FF objektiv oštriji na crop senzor tijelu nije istina.

Kod Nikona je dobro što koristi isti lens mount zadnjih 60 godina tako da bilo koji objektiv će odgovarat.. sad podrška za AF ovisi o tijelu (npr D7xxx ima integrirani AF motor koji daje mogućnost autofokusa sa tim starim objektivima (af verzijama) )

Dark2010 pet 27.11.2020 11:48

Nastavak na ovu raspravu oko Sigme,ako moze prijedlog.
Ekipa prosirio bi svoj asortiman objektiva.

aparat je NikonD5600.Trenutno posjedujem:

1.Sigma 17-50 f 2.8

2.Nikon 35mm f 1.8

3. Nikon 10-20

4.Nikon 18-105 VR (prodaje se)

Ono sto me sada zanima je nesto veca duzina sa cijenom do 3.500-4.000 kn.

Prvi izbor mi je bila

Sigma 105 mm f 2.8 OS HSM Macro (samo sto je ona za FF pa se zbog toga dvoumim da li ici na neki objektiv koji je bas za DX tijelo)

U izbor su mi onda upali ovi objektivi jos

Nikon 18-200 f3.5-5.6 ED VR II

Nikon 18-300 f3.5-5.6 ED VR

Sigma 18-300 f3.5-6.3 OS HSM DC

Ako netko ima neki dodatni prijedlog,slobodno.

Da li da idem na Sigmu 105 ili bi bolji izbor bio neki od ovih kasnije navedenih?Ostrina mi je bitna stavka

Posmatrač pet 27.11.2020 12:23
Dark2010 kaže...
Nastavak na ovu raspravu oko Sigme,ako moze prijedlog.
Ekipa prosirio bi svoj asortiman objektiva.

aparat je NikonD5600.Trenutno posjedujem:

1.Sigma 17-50 f 2.8

2.Nikon 35mm f 1.8

3. Nikon 10-20

4.Nikon 18-105 VR (prodaje se)

Ono sto me sada zanima je nesto veca duzina sa cijenom do 3.500-4.000 kn.

Prvi izbor mi je bila

Sigma 105 mm f 2.8 OS HSM Macro (samo sto je ona za FF pa se zbog toga dvoumim da li ici na neki objektiv koji je bas za DX tijelo)

U izbor su mi onda upali ovi objektivi jos

Nikon 18-200 f3.5-5.6 ED VR II

Nikon 18-300 f3.5-5.6 ED VR

Sigma 18-300 f3.5-6.3 OS HSM DC

Ako netko ima neki dodatni prijedlog,slobodno.

Da li da idem na Sigmu 105 ili bi bolji izbor bio neki od ovih kasnije navedenih?Ostrina mi je bitna stavka

 Pogledas ostrinu na dxo mark. Ne ukupnu ocjenu nego field map. Nadjes taj objektiv i pod sharpnes field map imas ilustraciju ostrine pojedinog objektiva....

https://www.dxomark.com/Lenses/Nikkor/AF-S-DX-VR-Zoom-nikkor-18-200-f-3.5-5.6G-IF-ED-mounted-on-Nikon-D500---Measurements__1061

Santana uto 19.1.2021 00:06
Beno kaže...
Dark2010 kaže...
Pozdrav,
moze mala pomoc.Trenutno posjedujem Nikon D5600 i glledam da si uzmem ovaj objektiv:
https://www.canosa.com.hr/sigma-105m...-2.8m/product/

Ono sto me buni je u nazivu ovo da je za Nikon FX?
Iako u specifikaciji stoji da moze i DX i FX?Ima li nekakvog ogranice ja na DX modelima?
Ima tko iskustva sa ovim objektivom,zadovoljan,preporuka za neki bolji u ovim okvirima(uzeo bih prime sa duljinom 100+)

To je ovaj?

Ako da, to je FX objekti koji ce raditi i na DX tijelu. Sve sto ti je Dud rekao je tocno. Blenda se isto gleda * crop faktor, tako da to 2.8 postane cca 4.2.

 

Iz istih razloga mi je tesko odluciti izmedju FX i DX Nikkora - jedan je ocigledno bolji, ali bi ga ja stavio na cropani d5600, pa gubim dosta "prednosti".

 

 

 tu se svasta pise pa da pojasnim malo...

 

FX i DX oznake pojasnjavaju kakav sezor pokriva objektiv i nista drugo.

Svi objektivi imaju jednake oznake bez obzira bili FX, DX , za srednji format, za veliki format i tako dalje

 

Znaci imate 35mm FX Nikon objektiv i taj ce bit oko 50mm na DX fotoaparatu, ali isto tak i DX 35mm Nikon objektiv ce bit oko 50mm na DX fotoaparatu tj. dat ce isti kut vidnog polja jer su 35mm objektivi. FX i DX ne cine razliku.

 

Kit objektiv koji se dobije uz DX fotoaparat(obicno 18-55) se isto mnozi sa 1.5.

Oznake na objektivima nisu prilagođene nego svojim dimenzijama.

 

Blenda se mnozi samo kad se gleda polje fokusa dok za svjetlinu nema veze. f/2.8 objektiv ce uvijek dat tolko svijetla bez obzira na velicinu senzora.

 

Znaci f/2.8 objektiv na FX i DX fotoaparatu ce vam dat jednaku brzinu okidaca uz isti ISO, ali polje fokusa na FX fotoaparatu ce bit manje zbog veceg senzora. (kad se gleda isti kadar)

 

Manji senzor je zahtjevniji od veceg za optiku, ali tu igra i ulogu kolicina piksela pa ne mora bit uvijek slucaj.

MrJones sub 13.2.2021 21:02

Pozdrav ekipa.

Imam jedno vjerojatno glupo pitanje. Počastio bi se novim fotićem i gledam malo cijene (za z50) pa me zanima ima li ikakva prednost kupovanja u domaćim dućanima - ako me na npr. amazon.de ispadne (sa dostavom i našim PDV-om)  jedno 1000kn jeftinije. Štedih neko vrijeme za to, pa bi iskeširao to odjednom. 

Ili nešto masno propuštam?

 

MrBlc ned 14.2.2021 20:02
Santana kaže...

Svi objektivi imaju oznake za 35mm senzor bez obzira bili FX, DX , za srednji format, za veliki format i tako dalje....To je tak jer se tak radilo i prije 100 godina pa se radi i danas iako nema bas smisla.

Objektivi nemaju oznake za 35 mm, već je to jednostavno fizičko svojstvo objektiva. Za jednostavnu tanku leću fokalna duljina od 50 mm znači da će objekt beskonačno udaljen od leće dati fokusiranu sliku u ravnini 50 mm od leće. Za kompleksne optičke sustave to ne možemo tako jednostavno gledati, ali u osnovi fokalna duljina je i dalje fizičko svojstvo leće, te ne ovisi o veličini senzora ili filma.

 

S druge strane, kut vidnog polja ovisi o veličini senzora i fokalnoj duljini objektiva. Množenje stvarne fokalne duljine s crop faktorom zapravo dalje fokalnu duljinu koja bi na 35 mm senzoru dala  isti kut vidnog polja kao taj objektiv na crop senzoru.

Santana ned 14.2.2021 21:45
MrBlc kaže...
Santana kaže...

Svi objektivi imaju oznake za 35mm senzor bez obzira bili FX, DX , za srednji format, za veliki format i tako dalje....To je tak jer se tak radilo i prije 100 godina pa se radi i danas iako nema bas smisla.

Objektivi nemaju oznake za 35 mm, već je to jednostavno fizičko svojstvo objektiva. Za jednostavnu tanku leću fokalna duljina od 50 mm znači da će objekt beskonačno udaljen od leće dati fokusiranu sliku u ravnini 50 mm od leće. Za kompleksne optičke sustave to ne možemo tako jednostavno gledati, ali u osnovi fokalna duljina je i dalje fizičko svojstvo leće, te ne ovisi o veličini senzora ili filma.

 

S druge strane, kut vidnog polja ovisi o veličini senzora i fokalnoj duljini objektiva. Množenje stvarne fokalne duljine s crop faktorom zapravo dalje fokalnu duljinu koja bi na 35 mm senzoru dala  isti kut vidnog polja kao taj objektiv na crop senzoru.

 Da tocno. Ljudi ima neku ideju kak izgleda kadar recimo od 24mm objektiva na 35mm senzoru kao neki standard jer je kroz povijest najvise koristeni format. Problem dolazi kod drugih formata... ljudi misle da ak imaju DX 18-55 objektiv onda dobivaju isti kut vidljivog polja kao sa 18mm objektivu na 35mm senzoru. Oznaka kuta vidljivog polja bi imala vise smisla nego mm po meni...

MrBlc pon 15.2.2021 07:28

Oznaka kuta vidnog polja ne bi imala više smisla - fokalna duljina objektiva je fizičko svojstvo objektiva, svojstvo koje taj objektiv ima na FF senzoru, na crop senzoru i dok stoji u kutiji. Kut vidnog polja je svojstvo kombinacije objektiva i senzora. DX objektiv ima manji maksimalni kut vidnog polja od FX objektiva iste fokalne duljine, međutim, kad oba montiraš na crop senzor, oni imaju isti kut vidnog polja.

 

Možda samo uspoređivanje s 35 mm radi više štete nego koristi. Ovo je tvoj aparat, on s tom fokalnom duljinom daje toliki kut, briga te koliko mm bi ti trebalo za postići isti kut na 35 mm jer se ionako drugi parametri mijenjaju.