Filmovi, TV serije, glazba...

The Lord of the Rings: The Rings of Power

Filox pet 4.3.2022 00:37
Veliki Brat kaže...
Damir22 kaže...

Tesko da postoji dijete koje carobnjaka ne crta kao visokog i bradatog tipa sa sesirom, tesko da postoji dijete koje crta crnog vilenjaka, tesko da postoji dijete koje djed mraza crta ikako drugacije nego djedicu s bijelom bradom i crvenim odjelom.....

E upravo to!

To ti se zove stereotip i nastao je potpuno umjetno.

Znači pričamo o izmišljenim likovima koji zbog nekog zamišljenog stereotipa ne mogu biti crni. Da, tu uključujem i djeda mraza.

Zašto crno dijete ne bi imalo crnog elfa ili čarobnjaka ili (o, strahote!) djeda mraza? Kako znaš da elfovi, čarobnjaci i djed mraz nisu originalno crnci, ali ih je potom bjelačka kultura rasizma preobratila u bijele?

Mislim, dogodilo se to već s Isusom, koji je problem da se dogodi sa izmišljenim likovima?

 

Fantastično mi je kako se knjige (u kojima nikada nije opisana boja kože patuljka) i filmovi (u kojima Aragorn iz nakog razloga ima bradu) spominju kao neki sveti kanoni, iako su se film toliko izasrali po kanonu da bi to trebalo biti strašno ikojem "pravom" ljubitelju tolkienovih djela. Znači sam Tolkien je u pismu nekoj ženi (tada djevojčici) odgovorio da numenorani nemaju bradu. A ovdje se ljude na temelju filmova proziva da nisu "pravi" ljubitelji kanona, LOL!

 

Što više ovakvih zadrtih stavova pročitam, to sam uvjereniji da sve treba obojati u različite rase i spolne orjentacije, dok se ljudi ne naviknu da su različite rase i spolne irjentacije najnormalnija stvar.

 

Kaže Filox: "ne treba silovat svaku radnju s tim da u prvom planu i najbitnije budu crnci i pederi". Znači jedan crnac elf i jedna crnkinja patuljčica... E pa ja se najiskrenije nadam da će ih biti još.

 

 

 Opet krivo gledanje svijeta... Ne pričamo o Hrvatskoj, EU ili Americi, nego o Middle-earthu. Middle-earth je jako obojana zemlja s masu različitih rasa, ali za razliku od naše Zemlje, tamo nisu rase crnci, bijelci, azijati, eskimi, tamo su rase elfovi, dwarfovi, ljudi, entovi i hobbiti. Sad bi ti i slični tebi miješali kruške i jabuke. E ne ide to tako.

 

I daj smiješan si, u filmovima su tako malo toga promijenili, a najbitnije je da nisu mijenjali osnove likova i osnovnu povijest tog svijeta. A kako je Peter Jackson rekao, posebno su se trudili ne prenosti nikakva svoja osobna i politička uvjerenja u film. To je iznimno bitno. Zadržali su osjećaj i atmosferu Tolkienovih knjiga.

 

Eto ti uživaj u osobnim i političkim uvjerenjima woke amerikanaca, jer u LOTR svijetu nečeš, s obzirom da je ovo nešto drastično drugačije u srži.

 

P.S.

Djeda Mraz živi na sjevernom polu, tamo je jako hladno i nema puno sunca, zato je on jako bljiede puti. Zar te mama nije ništa naučila?

 

Što se tiče mog citata, znači tebi je u redu da su rasna/spolna/sexualna orijentacija jako bitni u novoj LOTR seriji? Kao što sam rekao, mogli su crnci glumit razne likove, nisu morali bit elfovi i dwarven princeza (a ima i crnih hobita isto). Mora da je to tako bitno za priču i baš me zanima kako će objasnit nepostojanje istih podrasa kasnije u povijesti. Valjda je bio holokaust, pa su okupili sve tamnopute podrase iz svih glavnih rasa i pobili ih. Ima smisla. Serija je 10/10 za sada.

 

Filox pet 4.3.2022 00:42

Bio mi danas u posjet prijatelj koji nije neki veliki ljubitelj LOTR, ali je pročitao knjige i pogledao film, upoznat je s radnjom. Pitam ja njega kako izgledaju vilenjaci, a on odmah: "Pa visoki, mršavi, plavokosi, šiljaste uši jasno..." Kažem ja da će u novoj seriji crnac kratke kose bit vilenjak, a ovaj umro od smijeha i pita me da jesu li oni normalni, zašto... Nije čovjek rasist, samo je općepoznata činjenica kako vilenjaci izgledaju.

Filox pet 4.3.2022 00:53

As film makers, as writers we have no interest whatsoever in putting our junk, our bagage into these movies. We just thought we should take what Tolkien cared about, clearly, we should take those and should put it in the film. This should ultimately be Tolkiens film, it shouldn't be ours.

 

 - Peter Jackson

 

 

"We made a promise to ourselves at the beginning of the process that we weren't going to put any of our own politics, our own messages or our own themes into these movies. In a way, we were trying to make these films for him (Tolkien), not for ourselves."

 

 - Petar Jackson

Filox pet 4.3.2022 01:07
antimadridista kaže...
A recimo nikome od vas ne smeta kad Isusa u filmovima glume bijelci? Navodim samo jedan primjer.

 Meni smeta, da, ali me boli kua za religiju i za Isusa, za razliku od LOTR. Ja sam uvijek govorio da je Isus crnac, ali me nitko ne sluša.

 

Jesus was a black man!   

 

Plavokosi, plavooki nordijski lik nije bio 150%. To je Alan Ford, ne Isus.

 

Na primjer, nije me smetala ni promjena Nick Fury-a u crnca, jer Samuel L. Jackson. Nije svaka promjena loša, niti svaka promjena bode u oči. Pogotovo kad ta promjena ne ruši strukturu davno opisanog svijeta, a donosi vrhunskog glumca sa svojom unikatnom osobnošću.

 

Smeta mi i odabir glumaca po starim američkim westernima, onima od John Wayna, za razliku od špageti westerna Sergio Leonea koji su to puno vjernije prikazali.

 

Užas je bio kad je John Wayne glumio Genghis Khana.

 

Jako bi mi smetalo da bijelac glumi Mike Taysona ili Muhammad Alija.

 

Jako bi mi smetalo da crnac ili azijat glumi profesora Stephen Hawkinga ili Albert Einsteina.

 

Žašto bi mi to smetalo? Jer je besmisleno to radit, nema smisla ni logike, niti dopridonosi ičemu, a ruši mogućnost uživljavanja u lik i djelo prikazane osobe. 

antimadridista pet 4.3.2022 01:10

Ne kažem tebi osobno, nego generalno. Hrvati velika katolička nacija, stalo im do Crkve i Isusa pa jos uvijek nisam nigdje vidio da se ljudi bune protiv toga da je Isus svugdje prikazivan kao bijelac i stekli smo sliku o njemu kao bijelcu zbog raznih filmova i medija. Ali kad je obrnuto, svima sve smeta.

Filox pet 4.3.2022 01:18
antimadridista kaže...
Ne kažem tebi osobno, nego generalno. Hrvati velika katolička nacija, stalo im do Crkve i Isusa pa jos uvijek nisam nigdje vidio da se ljudi bune protiv toga da je Isus svugdje prikazivan kao bijelac i stekli smo sliku o njemu kao bijelcu zbog raznih filmova i medija. Ali kad je obrnuto, svima sve smeta.

 Sad se priča o filmofilima i bespotrebnom mijenjanju likova, ne o velikim hrvatima katolicima. Svak normalan zna da Isus nije bio evropljanin i da je krivo prikazan u filmovima. Kome to smeta, neka piše postove. Meni i sličnima meni smeta mijenjanje LOTR likova na ovaj način, pa to pišemo.

 

Neka se svak buni za ono što mu smeta.

 

Uostalom, nemoj gledat zadrte hrvatine, nego pogledaj malo po svijetu, pa ćeš vidit da se masu ljudi odavno buni zbog krivog prikaza Isusa, ne samo u medijima, nego i u crkvama i svugdi. To je odavno poznata stvar i onaj koga to zanima se bavi time, postoje pokrteti, udruge, internet stranice, jako popraćena tema. Zato sam i napisao: Jesus was a black man, potraži to, vidit ćeš.

 

I Isus je krivo prikazivan do sada, a elfovi i patuljci nisu, oni su prikazani ispravno, kako se svi profesori engleskoj jezika i književnosti slažu da je Tolkien mislio i pisao. Sad ih se želi "ispravljat" i radit od njih bijele Isuse. Tebi je u redu radit nove bijele Isuse? Ja ne želim više bijelih Isusa i iskrivljenih prikaza likova na taj način. Nije ti baš ovaj primjer najbolje ispao imam osjećaj.

Filox pet 4.3.2022 02:19
Veliki Brat kaže...

Zašto crno dijete ne bi imalo crnog elfa ili čarobnjaka ili (o, strahote!) djeda mraza? Kako znaš da elfovi, čarobnjaci i djed mraz nisu originalno crnci, ali ih je potom bjelačka kultura rasizma preobratila u bijele?

 

 

 Zašto ne postoji neka serija gdje su crni elfovi i kakvi god čarobnjaci, ali da se ne zove LOTR? Nikakav problem, ali zašto baš mora bit LOTR? Radi para, tu je ime samo radi para. Glupo. Neka se ostave imena LOTR ako će radit sranja koja nisu LOTR.

 

Znamo da elfovi nisu bili crni, jer nisu preuzeti iz afričke mitologije, nego iz germanske mitologije i engleskog folklora. Ovo je jasno ko dan svakome tko išta zna o Tolkienu.

 

Isto tako su patuljci (dwarfovi - "dvergar") preuzeti iz nordijske mitologije. Da, baš ima smisla da nisu bijele boje kože...

 

Hobiti - islandska nordijska mitologija, koju je Tolkien čitao kao dijete.

 

Ovo je slučaj kad američka moderna kultura wokeizma želi te likove promijenit u crne. Zašto je to u redu? A da se ja sad poslužim njihovim taktikama i optužim njih i tebe za rasno prisvajanje? Jel uopće znaš što je to i koliko je to sad bitna stvar u američkoj woke kulturi? E pa radi to u oba smjera.

 

"Cultural appropriation is the inappropriate or unacknowledged adoption of an element or elements of one culture or identity by members of another culture or identity."

 

P.S.

Ma čuj, bjelačka kultura rasizma... Get Woke, Go Broke!

 

Sve što su dosad ti wokeri dotakli je bilo užasno, dobilo je očajne recenzije i izgubilo je pare. Jedva čekam da Amazon popuši lovu na novom woke užasu.

 

(Y-The Last Man - odličan strip, apsurdno uništena radnja, serija otkazana, Ghostbusters 2016 - no comment, Everything is gonna be all white - najniža ocjena na IMDB u povijesti, stari Taxy s Queen Latifom - what a fuckin joke!...)

Veliki Brat pet 4.3.2022 07:38
Filox kaže...
"We made a promise to ourselves at the beginning of the process that we weren't going to put any of our own politics, our own messages or our own themes into these movies. In a way, we were trying to make these films for him (Tolkien), not for ourselves."

 

Veliki Brat pet 4.3.2022 11:36
Lonely Boy kaže...

 Djed mraz je danas moderan moderan. :)

Hvala ti što si potvrdio sve ovo što pišem.

Nadam se da ćete jednog dana shvatiti kako i drugi imaju pravo na svoje ja.

Filox pet 4.3.2022 14:00
Veliki Brat kaže...
Lonely Boy kaže...

 Djed mraz je danas moderan moderan. :)

Hvala ti što si potvrdio sve ovo što pišem.

Nadam se da ćete jednog dana shvatiti kako i drugi imaju pravo na svoje ja.

 Svak ima pravo na svoje ja. Svak ima pravo radit svoje serije i filmove i tu prikazivat to svoje ja. Nitko nema pravo oduzimat englesku kulturu i mitologiju i pretvarat je u američko moderno sranje. U Americi se bijelce proziva za rasno prisvajanje ako dredlokse nose, a ovde se želi uzet najlenegarnijeg engleskog pisca i mijenjat sve u neko američko moderno ludilo. Rasno prisvajanje, kulturalno prisvajanje! Buuuuu...

 

Ako ćemo takvom logikom, onda ja želim prit zastupljen u crnačkim rap filmovima. Di su ti bjelci u crnačkim rap filmovima, zašto ja nisam zastupljen, ti filmovi nisu za mene, a trebali bi bit za sve? Jel zvuči malo glupo? Šta misliš da ja nisam uživao gledat Straight out of Compton jer su sve crnci? Ili da bijelci nisu mogli uživat u Black Panther filmu, jer su tamo sve crnci? Ja ne znam, jeste li vi trolčine neke ili ste stvarno tako ograničeni da samo ko papige ponavljate američka woke sranja, bez iti malo uključivanja mozga.

 

Oprostite, ali serete bez veze. To što nema crnih elfova u LOTR filmu ne znači da crnci diljem svijeta nisu uživali u tom filmu. Pogledaj malo reakcije crnaca i azijata na trailer za Rings of Power, svi su zgroženi i ne žele ovakve promjene. Iskrivljavaš stvari i želiš prikazat LOTR rasističkim, i kako ga se sad popravlja i radi ne rasističkim. Nije istina, osim par plaćenih woke morona, NITKO ne želi ovu seriju. Izvoli napravi domaći zadatak i pogledaj tko se sve buni protiv ove serije, odnosno koje boje kože su ti ljudi, ako već samo znaš gledat boju kože glumaca, rasisto najobičniji. Tko se to ikad bunio što Legolas nije crnac?

 

Poslušaj i kojeg engleskog profesora književnosti ili povijesti što priča o Tolkienu, pa onda dođi pisat ovakva sranja.

 

Sram vas bilo.

Filox pet 4.3.2022 14:06
Veliki Brat kaže...
Filox kaže...
"We made a promise to ourselves at the beginning of the process that we weren't going to put any of our own politics, our own messages or our own themes into these movies. In a way, we were trying to make these films for him (Tolkien), not for ourselves."

 

 Spaljivanje Shirea nikako ne bi pasalo u format filma, pogotovo onako epskog trosatnog filma. Ovako je puno bolje ispalo za film. Uostalom, Christopher Lee je glumio Sarumana, a on je ipak bio autoritet za LOTR i osobni prijatelj Tolkiena, tako da ima razloga zašto je to specifično promijenjeno i to je jako dobro napravljeno. Uzmi u obzir i ljude koji nisu čitali knjige, Shire na kraju filma bi bio totalna zbunjoza, pola ljudi bi počelo izlazit iz kina, kad ono još pola sata Scorching of the Shire... Ne bi imalo smisla u filmu nikako. Ako to ne shvaćaš, onda nemoj raspravljat o filmovima i serijama.

 

Najbitnije od svega je da promjene koje su u filmu (na primjer izbacivanje Tom Bombadila) nisu remetile razvoj i karakter likova, radnje, atmosfere i povijesti svijeta. Pročitaj ponovno citat koji si sam citirao, ali ovaj put s razumijevanjem. Mijenjanje scene sa Shireom nije ubacivanje neke svoje političke poruke ili ideologije. Malo preciznosti molim.

 

Na filmu je radio sin od J.R.R. Tolkiena, a Sarumana je glumio sir Christopher Lee, kojemu je J.R.R. Tolkien osobno dopustio da glumi Gandalfa u filmu, ako ikad bude snimljen. Svaka promjena u filmu je imala dopuštenje od najviših autoriteta za LOTR knjige i dobro se pazilo na koji način će se šta mijenjat.

 

Treba nešto pročitat i naučit u životu prije nego samo prosipate ovakve gluposti, jer nemate šta pametno napisat. Pogledaj moje postove, pogledaj svoje. Ja ti pišem činjenice iz knjiga, povijesti i kulture, ti prosipaš neke svoje osobne teorije i uvjerenja.

Veliki Brat pet 4.3.2022 15:01
Filox kaže...

Spaljivanje Shirea nikako ne bi pasalo u format filma, pogotovo onako epskog trosatnog filma. Ovako je puno bolje ispalo za film. Uostalom, Christopher Lee je glumio Sarumana, a on je ipak bio autoritet za LOTR i osobni prijatelj Tolkiena, tako da ima razloga zašto je to specifično promijenjeno i to je jako dobro napravljeno. Uzmi u obzir i ljude koji nisu čitali knjige, Shire na kraju filma bi bio totalna zbunjoza, pola ljudi bi počelo izlazit iz kina, kad ono još pola sata Scorching of the Shire... Ne bi imalo smisla u filmu nikako. Ako to ne shvaćaš, onda nemoj raspravljat o filmovima i serijama.

 

Treba nešto pročitat i naučit u životu prije nego samo prosipate ovakve gluposti, jer nemate šta pametno napisat. Pogledaj moje postove, pogledaj svoje. Ja ti pišem činjenice iz knjiga, povijesti i kulture, ti prosipaš neke svoje osobne teorije i uvjerenja.

Pa da, jer kanon je bitan samo kad je u pitanju boja kože, ne i razlozi radnje. Ali bez rasizma™, naravno!

Cijela priča počiva na hobitima i njihovoj skromnosti koja na kraju nadvlada ponos, snagu i oholost "snažnijih" rasa, no nevermind to, te izmjene super pašu u film i "novi" kanon, dokle god ne mijenjamo boju kože. Bez rasizima™, naravno!

Tolkien je miješao rase (zapravo klase) unutar svoje priče, za ono doba prilično provokativno, i davao poruku kako ljubav može nadjačati i bogove i to je fantastično - dokle god se ne miješaju boje kože. Bez rasizma™, naravno!

 

Ti ne pišeš nikakve činjenice nego rantaš zato što netko negdje radi seriju po lore-u koji ti je super i apsurdno biraš koje su "činjenice" bitne, već ovisno o tome pašu li u tvoje stavove ili ne. Kad bi samo postojao naziv za takav način diskusije...

 

Gledam i tvoje i svoje postove i vidim sve. U našem međuodnosu ti si Grima, a ja ne Gandalf ili Galadriel, nego jebeni Iluvatar.

Filox pet 4.3.2022 15:28
Veliki Brat kaže...

Ti ne pišeš nikakve činjenice nego rantaš zato što netko negdje radi seriju po lore-u koji ti je super i apsurdno biraš koje su "činjenice" bitne, već ovisno o tome pašu li u tvoje stavove ili ne. Kad bi samo postojao naziv za takav način diskusije...

 

 

 Ja rantam jer upravo taj lore kojeg spominješ kompletno mijenjaju u seriji. Ako ignoriramo crne glumce, ostaju nam i dalje nebradate dwarf žene, kompletno promijenjen lik Galadriel, kompletno promijenjen lik Elronda, oko tisuću godina radnje je zbijeno u par godina, jer po njim je glupo da svi ljudi umru od sezone do sezone jer je prošlo 50 do 100 godina u radnji. Taj lore kojeg si spomenuo je izmijenjen drastično. Isto tako nemaju ni prava za pratit lore kako treba, jer nemaju prava na Silmarilion, nego samo na Hobbit, LOTR i Appendix. Amazon je sam rekao da će mijenjat priču, da će svijet izgledat više kao moderni svijet, sami pričaju o "popravljanju" likova i priče, o ubacivanju i proširivanju lora.

 

Ne, nitko nigdje ne radi seriju po loru koji mi je super. Niti jedna činjenica koju su rekli o seriji nije dobra, niti jedna se ne drži originalne radnje i lore. Izbacili su pravog Tolkien experta, a doveli su neku ženu koja studira filozofiju, spolnu i rasnu ravnopravnost i feminizam. To ne govori da će se držat originalnog lore-a.

 

Netko negdje uništava i kasapi lore na kojem sam ja odrastao i to želi prikazat kao poboljšanu verziju orignalnog djela. Ne zbog odabira glumaca, nego zbog svega drugog gore napisanog. Obabir glumaca ja manje bitan od ovoga, ali je ono najvidljivije na prvu i čisti pokazatelj svega drugoga gore napisanog.

Veliki Brat pet 4.3.2022 18:29

Filox kaže...

Obabir glumaca ja manje bitan od ovoga, ali je ono najvidljivije na prvu i čisti pokazatelj svega drugoga gore napisanog.

Ne, nego je odabir glumaca jedino što vas stvarno muči, zato i rantate o tome, a ne o loreu. Lore koristite kao izgovor da bi dobili ono što stvarno želite - da ne morate gledat crnce.

Jer kad vam se prstom pokaže na koliko je sve mjesta lore izmijenjen onda nalazite izgovore zašto je okej da je lore izmijenjen baš u tom dijelu, ali nije okej kad je izmijenjen u dijelu boje kože ili kose (btw. ni ti ni frend nemate pojma, Tolkienovi elfovi su uglavnom crnokosi, barem većina onih bitnih za priču).

Što se mene tiče ja nemam problena s mijenjanjem lorea. Nisam imao niti sa mijenjanjem lorea Star Treka otkad je Cris Pine ušao u priču (iako mi se ne sviđa ta konkretna izmjena) ali kužim da režiser i producenti imaju neke svoje ideje. I svakako im neću ić solit pamet i govorit im kako bi trebali radit svoj posao.

S Witcherom također nemam problema, kao ni autor knjiga. Al eto, Tolkien je mrtav, pa sad memulici i tebi može komotno biti sveta boja kože, dok kompletan kraj priče u kojem ljudi koji se ne bore za sebe najebu nije bitan.