lolich čet 11.2.2016 16:58

Pozdrav svima, volio bi postati dj, ali ne znam odakle poceti, jednostavno me strah da kupim svu potrebnu opremu pa da ne budem znao bas nista, kako najbezbolnije provjerit imam li ikakav talenat, zanr bi bio tech house, to me fascinira i bas bi se volio preselit sa floora na pult

Trawis čet 11.2.2016 17:45
lolich kaže...

Pozdrav svima, volio bi postati dj, ali ne znam odakle poceti, jednostavno me strah da kupim svu potrebnu opremu pa da ne budem znao bas nista, kako najbezbolnije provjerit imam li ikakav talenat, zanr bi bio tech house, to me fascinira i bas bi se volio preselit sa floora na pult

 Evo ja ću ti napisati iz osobnog iskustva kako sam ja krenuo. Za početak sam si skinuo neki DJ program (npr. Traktor) pa sam u njemu probavao i pokušao skužit kako što funkcionira. Kada sam vidio da me to zanimalo i dalje nakon 2-3 mjeseca, uzeo sam kontroler (Numark Mixtrack Pro II) te se učio s njim i puštao na raznim rođendanima i feštama od frendova. Sad, nakon više od godinu i pol sam kupio polovni mixer i playere te se uhodavam s njima. Dakle, dalek je put, no bitna je volja i trud koji ulažeš u to i isplatit će ti se :)

lolich pet 12.2.2016 14:45

Skunuo sam virtual dj i ne ide mi bas, al promatrat cu i ucit... Bas sam danas o tome razmisljao da za pocetak uzmem samo kontroler i spojim ga na pc, (laptop je i tako i tako u planu kad skupim neke novce) i pocnem vjezbat s tim, isto tako na koju festu, rodendan zabavu za vjezbu ce sve bit dobro, i ono ako uhvatim ruku ako me bude islo uzet opremu kako treba i krenut ozbiljnije, Hvala na pomoci :D

HaM sri 2.3.2016 15:36
lolich kaže...

Pozdrav svima, volio bi postati dj, ali ne znam odakle poceti, jednostavno me strah da kupim svu potrebnu opremu pa da ne budem znao bas nista, kako najbezbolnije provjerit imam li ikakav talenat, zanr bi bio tech house, to me fascinira i bas bi se volio preselit sa floora na pult

 Postoje DJi koji rade vlastitu muziku i oni koji ne.

 

Nadalje, imamo Beat i Mash-up DJeve.

 

Svatko može, i uglavnom jest (ovi koji se nazivaju), Beat DJ. To ti je ono kada prošlu pjesmu spojiš sa sljedećom (samo beat tj. ritam).

 

Mash up je malo zeznutije i to vrlo malo ljudi radi, savjetujem da se uopće ne bakčeš sa tim. Brdo priznatih DJeva se uopće ne trudi jer masa "puši" iovako ionako, pa čemu utrošiti sate i sate na mixanje više pjesama u jednu.

 

Ako se odlučiš na ovo drugo, osjetno ćeš biti bolji od 95% DJeva na svijetu ali imaj na umu da ovo uopće nije presudno da li ćeš uspjeti živjeti od gaža kao DJ ili ne...

 

Osobno, radim u Traktoru i nikakva oprema (tehnika) ti nije potrebno osim toga.  Ploče, mixete, CD plejeri = to je sve outdejtano - ja na laptopu radim svoje gaže i sve je ok. Možeš i ti kupiti 2500 kn lap, instalirati Traktor gore i sve 5. Mixao ti sa 2 CD plejera (emulirano u Traktoru) ili 4, sve opcije imaš.

 

Ako ćeš raditi Mash up, preporučam da ti pjesme budu na 432 hz (sve što slušaš bi trebalo biti podešeno na A = 432 hz, bar po mom mišljenju) i onda u Traktoru nećeš imati problema sa mash upom (biti će matematički 100% ispravno - govorim za visinu tona kod umixanja tj. jednakosti tona / ljestive dvije i više pjesama).

 

Ovo zadnje navedeno je malo možda teško za razumijeti ali sve u svemu... ako ćeš raditi kao Mash up, u traktoru "izvuci" pregledno dugme "Key" gdje možeš namještati visinu (doslovce) svake pjesme. 

 

Ako ne želiš to već samo želiš spajati pjesme (kao što radi velika večina), za to ti ništa ne treba osim da stisneš "Sync" i to ti je to, sve komp radi automatski. Nema pilanja, čista automatika čime ne gubiš vrijeme kao što svi DJevi "ručno" rade i to zovu "znanjem". Umjesto da rade muziku, prosječni DJ se bavi tehnikalijama ali ok, da ne odlazim previše u offtopic prestajem ovdje.

 

Evo ti primjer kako zvuči (moj) mash up mix sa svim pjesmama na 432 hz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=seSIq5wcP1c

 

 

 

 

 

 

trolljegeren uto 29.3.2016 03:55

@Ham kakve gluposti pricas? Pa upravo zato se svi ufuravaju kako su DJ. Pa stavi takvog jednog DJ-a pred vinyle pa da vidimo kako zna...
Ne kazem da ja znam, cak naprotiv...ali je smijesno da mu preporucas da koristi sync; upravo suprotno. Trebao bi se uciti dj-irat svojim sluhom i kada to nauci nece mu biti problem na bilo kojoj opremi.
Prije par godina sam i sam poceo uciti i koristiti sync, ali kasnije je cilj umiksat pjesmu bez synca. To je pravo znanje!

HaM uto 29.3.2016 12:07
trolljegeren kaže...
@Ham kakve gluposti pricas? Pa upravo zato se svi ufuravaju kako su DJ. Pa stavi takvog jednog DJ-a pred vinyle pa da vidimo kako zna...
Ne kazem da ja znam, cak naprotiv...ali je smijesno da mu preporucas da koristi sync; upravo suprotno. Trebao bi se uciti dj-irat svojim sluhom i kada to nauci nece mu biti problem na bilo kojoj opremi.
Prije par godina sam i sam poceo uciti i koristiti sync, ali kasnije je cilj umiksat pjesmu bez synca. To je pravo znanje!

Ne znaš baš puno o miksanju i to se vidi po tvom odgovoru.

harrothar uto 29.3.2016 13:48

Puno bitnije je znati kreirati program nego znati ručno podesiti beat. Ne kažem da manual beatmatch nije korisno znati ali različite tehnike miksanja dođu sa vremenom, kao i iskustvo kreiranja programa, itd. Ali bitnije je znati kreirati program, pa makar DJ odlučio koristiti modernu tehniku kako bi si olakšao neke tehničke stvari koje su se na teži način odrađivale prije. Pod znati kreirati program se misli na imati uho i ruku za stvoriti tzv. neprimjetan mix, da se cijeli set osjeća kao jedna dobra pjesma. To je prava majstorija koja se traži, to je ono što mix čini dobrim. Inače pravi DJ-i su upravo oni koji istražuju moderan način korištenja aktualne opreme. Gramofoni nisu nikada bili dizajnirani da se koriste na način na koji su ih DJ-i počeli koristiti, te time i stvorili DJ-ing. Kompanije upravo u suradnji sa DJ-ima razvijaju svu opremu i software. Pravi DJ-i zapravo upravo promiču napredak tehnologije, oni su ti pioneeri ( :) ). Poanta je olakšati si tehničku stranu kako bi se više moglo koncentrirati na kreiranje programa, u tome je cijela priča oko napretka u tehnologiji miksanja, jer je program najbitniji.

HaM uto 29.3.2016 15:56
harrothar kaže...

Puno bitnije je znati kreirati program nego znati ručno podesiti beat....... Poanta je olakšati si tehničku stranu kako bi se više moglo koncentrirati na kreiranje programa, u tome je cijela priča oko napretka u tehnologiji miksanja, jer je program najbitniji.

Upravo tako.

 

Primjerice, u traktoru moraš posebno "izvlačiti" nabjitniju stvar za mixanje putem opcija (key) dok drugi DJ programi (?!?!?!) tu opciju niti nemaju.

 

Primjer:

 

Nikada nisam svirao na cd playerima kada jesam prvi put, trebalo mi je oko 5 minuta da skontam kako naštimati key putem sluha (kako ćeš drugačije, uostalom, na cd playeru i pločama).

 

Frend čiji su playeri bili oduševljen mojim mixanjem (bio party, neki pvt rođendan se slavio, ja uvježbao 15 minute prije negoli ekipa došla i mixao na meni nepoznate pjesme cijelo večer) i dan danas mi ne vjerujem da nikada prije nisam niti bio blizu cd playerima (misli da ga sprdam).

 

trolljegeren

 

Kada mixam u traktoru (koristim Traktor program, da te ne buni ako nisi upoznat sa programom), za vrijeme večeri trčim na WC i nazad na što potrošim oko 3 minute sveukupno i to je svo vrijeme koje imam na raspolaganju. Kada bih morao ručno namještati SYNC, pa bilo to jako brzo (tipa 5 sekundi), kvaliteta moga mixanja bi drastično opala i morao bih žrtvovati druge finese i stvari.

 

Međutim, to je moj izbor. 

 

Ti možeš pratiti stope kojima svi drugi hodaju i biti jedan u masi DJevea koji se smješka publici sa slušalicama na ušima i radi SYNC njegova 2 seta. Ja si to na svoja 4 ne mogu priuštiti i nemam vremena za trivijalne gluposti tipa sync.

trolljegeren sri 30.3.2016 04:28

@Ham i harrothar
S jednim dijelom se slazem, ali isto tako mislim da je vazno znati miksat i bez synca.
Znam; jako mi je dobro poznat traktor jer i sam radim u njemu.
Iskreno ako tako gledamo moze si DJ olaksat pa lijepo preko programa MIK izvuci kljuc pjesme te pratiti tzv. camelot wheel za harmonicko miksanje.
Jednom prilikom sam isprobao navedeni program i moram rec da je jako dobro funkcioniralo (dobro je analizirao key pjesme).

I naravno svatko ima svoj nacin, a upravo je to ono sto nas cini razlicitima!


Mozda je moj prvi komentar zvucao "agresivno" ali nisam imao namjeru da tako zvuci :)

MaSol pet 24.6.2016 06:24

Pozdrav :D pratim dobro glazbu i volio bih biti dj. Volio bih praviti remix, mixove... Sta mi preporucujete, znaci nemam blage veze o dj-ingu totalni amater, mogu li radit remix a da ne koristim pc ? I moze misljenje o Numark NV da li bi meni odgovarala posto nemam pojma. Hvala. ;D

MladiCovijek ned 22.1.2017 13:07

Pozz svima imam 18 god i kupio sam dj kontroler pioneer party mix ,bas za amatere nisam htijeo davat vise para mada bi mi bolje pristao mixtrack polovni,zanima me samo kakvi mi zvucnici trebaju da bi ih spojio na kontroler ,kontroler ima output za  crveni i zuti kaabal ,moji zvucnici od kompa se povezuju preko prikljucka kao na slusalice jack-a ?:D

MujagaWudakhi pet 11.8.2017 15:53

za taj controller ne znam, ali postoji nekoliko softwarea i uredjaja koji omogocuju to...

edjing software sa mixfaderom
cross dj sa nekim pioneer kontrolerima itd

vecinom je android kaskao dosta za iOSom zbog nedostataka kada se radi o live sound reprodukciji kod androida, sada je to puno bolje pa ispitaj malo po netu kakvih modova ima da to proradi... za iOS ima softwarea i vecina class compliant kontrolera radi bez beda..

4L4N sri 16.8.2017 17:58

Vidio sam da spajaju usb hub u struju pa mixetu na to pa tablet kako bi moglo napajat mixetu posto valjda tablet ne stigne dati dovoljno struje... Probat cu sa tim. 

Lac uto 10.10.2017 12:29

Pozdrav, već duže vrijeme razmišljam od nekoj dj opremi i nikak da se počastim....uglavnom, iako su mi puno draže ploče, ipak bi se odlučio za dj kontroler, četverokanalni Numark, pioner do najviše 4000 kn, to je vrh, bilo bi lijepše i za manje, jer sam totalni početnik. Ima li netko preporuku? Slušam Psy trance, house i Techno(pravi techno kojeg na žalost  ima pre malo i teško ga je naći ali to je već drugi par čarapa?)

Nadam se da će malo tema oživjeti. 

Da li netko radi u Reasonu? 

Hvala na pomoći

MujagaWudakhi pet 13.10.2017 18:46

pozz

moj savjet da ides na traktor s4 ako ti se svidja traktor, - chekiraj neki trial, a opet imas hrpu kontrolera dobrih od numarka reloopa itd za serato...pa sta ti je volja... covjek moze biti isto kreativan i sa kontrolerom od 700 kn kao i sa onim od 15k kn... korak po korak samo ako si novi u svemu..

ugl prije kupnje, ako vec nisi, poskidaj si sve software da dobijes feel koji ti se najvise svidja mozda... virtual dj traktor ili serato rekordbox itd... koji imaju triale jeld...

reason je odlican alat za kreaciju zike, ali sve ovisno sta ti se svidja kao i kod dj softwarea... chekriaj si ableton, cubase ... na kraju krajeva, i fruity loops ljudi ubijaju tak da sve je do subjektivnih preferencija...

pozz

Bonas pon 30.12.2019 09:15

zdravo,
mene zanima ako neko moze objasniti oko dozvole  koju dj treba imati (zamp) 
i zanima me jel bas se moraju kupovati pjesme,npr je li toliko veliki problem ako se neki mix objavi a pjesme nisu kupljene 
 

kruskar pet 24.1.2020 01:56
Bonas kaže...

zdravo,
mene zanima ako neko moze objasniti oko dozvole  koju dj treba imati (zamp) 
i zanima me jel bas se moraju kupovati pjesme,npr je li toliko veliki problem ako se neki mix objavi a pjesme nisu kupljene 
 

 Ja sam prije 2 mjeseca uzeo licencu za 1500kn(traje godinu dana od dana kad se uzme,jeftinija od 1.1 do 1.1)

Imam hrpetinu traka skinutih s youtubea i znam ih čestoo zavrtiti,od javnih nastupa do setova za mixcloud i soundcloud.
Imam i kupljenih dosta traka i iskreno radije njih vrtim(kvaliteta neusporedivo bolja).
Licenca vrijedi do 10000 traka godišnje.

 

EDIT
Za ove iskusnije DJ-eve pitanje.
Koju zvučnu da uzmem za CDJ1000mk2?
Nebitno koji je software u pitanju,bitno da funkcionira. Imao sam serato no samo je radilo na mac-u.

Komentatore koji će bacat komentare tipa "kupi novu opremu,ovo je stara krama" bih zamolio da zaobiđu ili još bolje,kupe novu opremu 

DJM800 i CDJ1000mk2 su mi tip top(samo mi fali loop na tipke).

Trawis pon 27.1.2020 08:38
kruskar kaže... 

 

EDIT
Za ove iskusnije DJ-eve pitanje.
Koju zvučnu da uzmem za CDJ1000mk2?
Nebitno koji je software u pitanju,bitno da funkcionira. Imao sam serato no samo je radilo na mac-u.

Komentatore koji će bacat komentare tipa "kupi novu opremu,ovo je stara krama" bih zamolio da zaobiđu ili još bolje,kupe novu opremu 

DJM800 i CDJ1000mk2 su mi tip top(samo mi fali loop na tipke).

 

Ja imam Traktor Audio 6 i zadovoljan sam s njom. Upogonio sam CDJ 1000MK3 i DJM 800 s Traktorom i sve super radi.

kruskar ned 2.2.2020 10:35
Trawis kaže...
kruskar kaže... 

 

EDIT
Za ove iskusnije DJ-eve pitanje.
Koju zvučnu da uzmem za CDJ1000mk2?
Nebitno koji je software u pitanju,bitno da funkcionira. Imao sam serato no samo je radilo na mac-u.

Komentatore koji će bacat komentare tipa "kupi novu opremu,ovo je stara krama" bih zamolio da zaobiđu ili još bolje,kupe novu opremu 

DJM800 i CDJ1000mk2 su mi tip top(samo mi fali loop na tipke).

 

Ja imam Traktor Audio 6 i zadovoljan sam s njom. Upogonio sam CDJ 1000MK3 i DJM 800 s Traktorom i sve super radi.

 Odličnoo!
Pojačanje je stiglo još 2 800tke MK2.
Čekaju se još KRK rokit 8 G4 monitori.

Moram uzet stol pod hitno.
Nemam mjesta za sve planirano :P
Još trebaju stat mixer i 2 gramafona.