ihush pon 25.5.2020 14:14

-analogni kanali ne posotje već duže.. a digitalni mora biti odgovarajući dobar signal tj antena.

-ovisi kako si spojio, npr razvodni kabel tu je možda problem.. tek kad tv dobije kvalitetan signal može tražiti-naći kanale-programe. Provjeri žicu-antensku, sve spojeve-smetnje.. + provjeri gdje je odašiljač za lokaciju s koje loviš i probaj malo podesiti antenu (u većini prijemnika kao za satelitsku imaš indikator razine signala, pomakneš malo antenu i sačekaš barem 10tak sekundi, ne vrtiti antenu jer tad ne nađe ništa.. tako se moglo tražiti s analognim).

 

-starij tv-software ima popis kanala-frekvencija po državama i nekad nije bilo hr u popisu.. a to je važno da bi uopće tražio kanale na pravim mjestima. Tad se prebacivalo na njemačku pa kad podesiš kanale na hr-jezik-meni.. sad npr češka tj sve unazad +5 godina bi trebalo biti novo za eu standarde ali može biti i stariji soft u tv prijemniku pa da nema pravi popis kanala ili da će se ažurirati kad se spoji i 'jedini' problem je dok se ne spoji ne može ažurirati.. tj moraš negdje gdje to radi tj tad je najgore ako je signal slab jer pokušava stalno update-reset.. i samo zbrljavi sve.

 

-ovisno o tv-softu tj kako je to tvornički predviđeno, ponekad ne možeš koriz normalan meni nego moraš u servisni ili reset na tvorničke postavke pa tek tad kao prvo paljenje u kojem automatika uopće ponudi neki izbor, npr demo-trgovina-hotel mod ili normalan-kućni. Tad automatika obavlja sve po redu od prvog paljenja itd..

mateo sri 27.5.2020 12:43

Proba sam prominit drzavu, ni jedna nije uspila.
Stavia sam postavku na "ostalo", misleci da ce nac nesto kad pretrazi sve. Nije naslo nista.
Koje postavke treba namistit za rucno trazenje? Slika sam koje podatke me trazi.

mateo sri 27.5.2020 12:43

Proba sam prominit drzavu, ni jedna nije uspila.
Stavia sam postavku na "ostalo", misleci da ce nac nesto kad pretrazi sve. Nije naslo nista.
Koje postavke treba namistit za rucno trazenje? Slika sam koje podatke me trazi.

Vavoom ned 31.5.2020 19:11
mateo kaže...
Kupio sam novi samsung TV i montira ga u vikendicu. Ocekiva sam da ce naci bar HRT i osnovne prpgrame, ali ne nalazi nista.
Ni digitalne ni analogne kanale, niti jedan.
Spojen je na obicnu, kucnu antenu.

Stari TV, u kombinaciji s prijemnikom (vidi sliku), hvata uredno sve kanale.

Ne mogu spojit taj prijemnik na novi TV jer ima SCART izlaz... A i ne zelim ga spajat na novi TV, ako je ikako moguce.

Ima li netko savjet sta treba uciniti?

 Pa taj ti vanjski prijemnik ne igra apsolutno nikakvu ulogu jer je to DVB-T prijemnik, ne DVB-T2 HEVC prijemnik a televizor mora pronaći neki kanal jer je to NOVIJI televizor, nije to onaj tzv. sa guzicom pa da ne može pronaći ni jedan kanal. A evo ti mojih nekoliko savjeta:

 

1. vrati taj televizor u dućan gdje si ga i kupio, i prihvati reklamaciju te uzmi neki drugi koji ima dobar tjuner u sebi, jer ako nema, ne kupuj.

 

2. uzmi si vanjski DVB-T2 prijemnik (moje su preporuke: Quardo DT-265H, Strong SRT-8541 FTA, Strong SRT-8222 twin tuner, Mecool M8S PLUS) koji ćeš spojiti HDMI kabelom na televizor na bilo koji HDMI ulaz (ne zaboravi antenu spojiti), i piči.

 

Pa evo, možda će od nečeg pomoći, lijep pozdrav.

Marko :D ned 31.5.2020 19:13
Vavoom kaže...
mateo kaže...
Kupio sam novi samsung TV i montira ga u vikendicu. Ocekiva sam da ce naci bar HRT i osnovne prpgrame, ali ne nalazi nista.
Ni digitalne ni analogne kanale, niti jedan.
Spojen je na obicnu, kucnu antenu.

Stari TV, u kombinaciji s prijemnikom (vidi sliku), hvata uredno sve kanale.

Ne mogu spojit taj prijemnik na novi TV jer ima SCART izlaz... A i ne zelim ga spajat na novi TV, ako je ikako moguce.

Ima li netko savjet sta treba uciniti?

 Pa taj ti vanjski prijemnik ne igra apsolutno nikakvu ulogu jer je to DVB-T prijemnik, ne DVB-T2 HEVC prijemnik a televizor mora pronaći neki kanal jer je to NOVIJI televizor, nije to onaj tzv. sa guzicom pa da ne može pronaći ni jedan kanal. A evo ti mojih nekoliko savjeta:

 

1. vrati taj televizor u dućan gdje si ga i kupio, i prihvati reklamaciju te uzmi neki drugi koji ima dobar tjuner u sebi, jer ako nema, ne kupuj.

 

2. uzmi si vanjski DVB-T2 prijemnik (moje su preporuke: Quardo DT-265H, Strong SRT-8541 FTA, Strong SRT-8222 twin tuner, Mecool M8S PLUS) koji ćeš spojiti HDMI kabelom na televizor na bilo koji HDMI ulaz (ne zaboravi antenu spojiti), i piči.

 

Pa evo, možda će od nečeg pomoći, lijep pozdrav.

Nema potrebe kupovati DVB-T2 prijemnik ako ima televizor koji podržava DVB-T2.

mateo pet 5.6.2020 17:14

Hvala svima na odgovorima.

Problem je bio u anteni, tj. poziciji antene. Pronašao je kanale kad sam prebacio na Litvu i pomakao antenu 30cm prema vani (kameni zidovi, iako je na prozoru ne hvata signal dok ju se ne gurne vani).

Kupio sam i prijemnik, pa ako nekome treba, nov i ne korišten... 

The_Fichek pet 5.6.2020 23:32
Marko :D kaže...

Imaš rok od 7 dana (14 dana za webshop) za vraćanje uređaja uz povrat sredstava.

Ista stvar kao i kolega, no uz prijamnik sam kupio i druge stvari pa nisam siguran mogu li vratiti samo prijamnik ili moram vratiti komplet sve, sto je vjerojatnije :/

 

Vavoom kaže... 

2. uzmi si vanjski DVB-T2 prijemnik (moje su preporuke: Quardo DT-265H, Strong SRT-8541 FTA, Strong SRT-8222 twin tuner, Mecool M8S PLUS) koji ćeš spojiti HDMI kabelom na televizor na bilo koji HDMI ulaz (ne zaboravi antenu spojiti), i piči.

 

Sto kazes na Opticum Nytrobox i Inifnity 8080??

Marko :D sub 6.6.2020 00:09

Možeš vratiti samo prijemnik kojeg moraš spakirati u kutiju sa svom opremom i papirima koji su došli uz isti. Naravno, prilikom povrata proizvoda moraš predočiti račun i zatražiti povrat sredstava.

Vavoom pet 26.6.2020 14:47

Da li će svi ostali kanali poslije prelaska na novi sustav, tamo krajem godine, prebaciti rezu na 1080p ili dalje ostaju na staroj 720p rezi ??? Pitam jer nitko ne gleda 720p u 2020. godini, dok većina današnjih TV-a podržava 1080p.

Marko :D pet 26.6.2020 16:25
Vavoom kaže...

Da li će svi ostali kanali poslije prelaska na novi sustav, tamo krajem godine, prebaciti rezu na 1080p ili dalje ostaju na staroj 720p rezi ??? Pitam jer nitko ne gleda 720p u 2020. godini, dok većina današnjih TV-a podržava 1080p.

To ti nitko ne može sa sigurnošću odgovoriti jer to ovisi isključivo o TV nakladnicima. Oni određuju u kojoj rezoluciji žele emitirati kanale. Logično, emitiranje u Full HD je najskuplje, pa pretpostavljam da će se ta rezolucija koristiti samo za glavne TV kanale (HRT 1, HRT 2, RTL i Nova TV), dok bi se za svoje ostale TV kanale mogli odlučiti za HD ready varijantu.

 

Što se lokalnih TV kanala tiče, oni će najvjerovatnije ostati na 720p kao što se emitiraju i sada.

Flagship sub 27.6.2020 17:57
Vavoom kaže...

Da li će svi ostali kanali poslije prelaska na novi sustav, tamo krajem godine, prebaciti rezu na 1080p ili dalje ostaju na staroj 720p rezi ??? Pitam jer nitko ne gleda 720p u 2020. godini, dok većina današnjih TV-a podržava 1080p.

 

U muxu M1 svi će ići u 1080p50. Već je to trebalo krenut ali zbog situacije i političkih razloga odgođeno za jesen. 720p za ostale muxove bi bio čak i ok ako se nebi radilo o uspcale-u pa imaš kriminal od prikaza na jabuci i sličnim kanalima

Flagship sub 27.6.2020 18:22
The_Fichek kaže...
Marko :D kaže...

Imaš rok od 7 dana (14 dana za webshop) za vraćanje uređaja uz povrat sredstava.

Ista stvar kao i kolega, no uz prijamnik sam kupio i druge stvari pa nisam siguran mogu li vratiti samo prijamnik ili moram vratiti komplet sve, sto je vjerojatnije :/

 

Vavoom kaže... 

2. uzmi si vanjski DVB-T2 prijemnik (moje su preporuke: Quardo DT-265H, Strong SRT-8541 FTA, Strong SRT-8222 twin tuner, Mecool M8S PLUS) koji ćeš spojiti HDMI kabelom na televizor na bilo koji HDMI ulaz (ne zaboravi antenu spojiti), i piči.

 

Sto kazes na Opticum Nytrobox i Inifnity 8080??

 

Pojavio se i noviji model, Nytrobox plus. Cijena ista, cca 200 kn. Ne znam da li ima neke veće razlike, plus ima ethernet i možda riješene nedostatke starog modela?

 

https://www.prejeftino.com/proizvod.php?id=2345

 

Ovaj Mecool M8S PLUS DVB-T2 kojeg spominje @Vavoom ima 1gb ram tak da to nije idealno za android ali ima dobru cijenu (50-ak eur vani, kod nas ne znam da li netko ima taj box u ponudi?)

 

2 i više ram ima i višu cijenu, mecool K7 ima sve top. Kod nas vidim da se sad pojavio i novi amiko A6 Combo, 2gb ram i sat+zemaljski tuner, andriod i cca 950 kn.

 

 

Marko :D sub 27.6.2020 21:33

Probaj za početak provjeriti ima li ažuriranja softvera; ako je dostupno novo, instaliraj ga jer možda donosi podršku za HEVC. Ako i dalje ništa, probaj mijenjati države na televizoru na Češku, Slovačku, Njemačku, Austriju i Poljsku. Neki televizori ne prikazuju HEVC kanale dok nije postavljena jedna od navedenih država (probaj sve). Ako opet ne pronalazi HEVC kanale, morati ćeš kupiti DVB-T2 HEVC prijemnik.

vlado1962 ned 12.7.2020 01:27

a što s pretplatom/naknadom (kak li se već zove) - porezom. televizor ne podržava hevc dakle po gašenju starog signala nema više gledanja tv programa. no pretpostavljam da HRT nije briga i da žele novac i dalje. ima li kakve šanse za otkazivanje pretplate/....?

Marko :D ned 12.7.2020 10:35

Naknadu ne plaćaš za gledanje HRT kanala nego za posjedovanje televizora ili radija. Nema veze što imaš prijemnik koji ne može dekodirati signal, televizor i dalje imaš i zato moraš plaćati naknadu.

ihush ned 12.7.2020 14:22
MrBlc kaže...
Striktno gledano, imaš uređaj koji nema mogućnost primanja audiovizualnog signala prema trenutnom standardu, ali ako na njega išta spojiš...

 -striktno.. da, ako se govori o tom tv-prijemniku koji (za sad radi) će u budućnosti biti beskoristan, ali je i dalje prijemnik (dok zakon ne ulazi u definiciju-standarad..) pa što se zakona tiče, ima prijemnik.

+ svi imaju smartphone, računalo, bilo što 'digitalnog' .. tj tv sadražaj se danas može pratiti na raznim uređajima (ne samo tv uređaji), pa ako nemaju, imaju auto (radio).. i to je dovoljna osnova za plaćanje rtv pristojble, koja je 'porez' drugog naziva.

- osoba uopće ne mora posjedovati prijemnjik signala (radio tv signala, antena..) tj to je samo zemaljski signal .. može biti i satelitski, kao i kabelski + iptv (nazovimo telefonsko-liniski-kabelski) dok od operatera preko kojeg ugovori paket dobija odgovarajući prijemnik takvog signala koji ne mora uopće imati neke veze s ovom temom tj hevc-dekodiranjem, tj može biti i prastari analodni tv koji nema ništa s dvbtom no i dalje je tv uređaj na kojem korsnik najnormalnije prati tv sadržaje npr preko scarta-cincha.. tj sve radi prijemnik koji se može nazvati 'kutijica'.

 

rtv pristojbu plaća svako domaćinstvo, osoba koja je u vlasništvu prijemmnika ili uređaja koji može primati-reproducirati sadržaj, odnosno, palaćati moraju svi dok su u domaćinstvu članovi već pokriveni pristojbom za domaćinstvo koje je formalno naslovljeno na vlasnika domaćinstva, pojednostavljeno, roditelji plaćaju za djecu dok žive u istom domaćinstvu, kad se odsele postane njihova obveza.. tj vlansik je taj koji plaća za ostale članove).

Flagship sri 15.7.2020 15:53
Marko :D kaže...

Ažurirao sam prvu poruku; dodao par novih pitanja i odgovora, te poredao pitanja u četiri kategorije za lakše snalaženje.

 

Mala napomena: ona stavka pod 8 nije sasvim točna- DVB-T2 HEVC omogućuje 4K emitiranje međutim druga je stvar što je to kod nas malo vjerojatno, barem za sada. Tehnološki je to izvedivo jer kao što je poznato Hrvatska ima pravo na 6 multiplexa tako da hakom u bilo kojem trenutku može odlučiti o nekom vjerojatno privremenom ili možda stalnom M3, HR UHD ili kako bi se već zvao mux. Poseban mux trebat će budući da znamo da bi potenicijalni 4K kanal emitirao s velikim bitrateom, između 30-50 mbit.  To znači da bi i uz HEVC codec to značilo samo 1 kanal u muxu budući da znamo da je kapacitet muxa maximalno 50 mbit, u praksi je to između 35 i 41 mbit ovisno o mreži koja će se koristiti.

 

Presudna stvar je naravno novac i tko će to izvesti i finacirati. Pretpostavka je da bi to mogao bit rtl, možda i nova vidjet ćemo.

 

S obzirom da je novi codec AV1 već vani a najnoviji VVC (H.266) bi mogao u relativno kratkom vremenu biti vani očekuje nas zanimljiva budućnost. Kad bi to odmah bilo primjenjivo to bi značilo smanjenje do 50% uz istu kvalitetu što bi moglo značajno utjecat na buduće emitiranje 4K kanala.

 

 

Glede tzv. pristojbe sve dok ta nakarada postoji u ovom obliku i s ovom garniturom tako će ostati. Pod hitno treba ukinut taj namet i uvesti proračunsko finaciranje kao što to imaju neke druge zemlje u EU, kao što je Nizozemska.

Marko :D sri 15.7.2020 16:53
Flagship kaže...
Marko :D kaže...

Ažurirao sam prvu poruku; dodao par novih pitanja i odgovora, te poredao pitanja u četiri kategorije za lakše snalaženje.

 

Mala napomena: ona stavka pod 8 nije sasvim točna- DVB-T2 HEVC omogućuje 4K emitiranje međutim druga je stvar što je to kod nas malo vjerojatno, barem za sada. Tehnološki je to izvedivo jer kao što je poznato Hrvatska ima pravo na 6 multiplexa tako da hakom u bilo kojem trenutku može odlučiti o nekom vjerojatno privremenom ili možda stalnom M3, HR UHD ili kako bi se već zvao mux. Poseban mux trebat će budući da znamo da bi potenicijalni 4K kanal emitirao s velikim bitrateom, između 30-50 mbit.  To znači da bi i uz HEVC codec to značilo samo 1 kanal u muxu budući da znamo da je kapacitet muxa maximalno 50 mbit, u praksi je to između 35 i 41 mbit ovisno o mreži koja će se koristiti.

 

Presudna stvar je naravno novac i tko će to izvesti i finacirati. Pretpostavka je da bi to mogao bit rtl, možda i nova vidjet ćemo.

 

S obzirom da je novi codec AV1 već vani a najnoviji VVC (H.266) bi mogao u relativno kratkom vremenu biti vani očekuje nas zanimljiva budućnost. Kad bi to odmah bilo primjenjivo to bi značilo smanjenje do 50% uz istu kvalitetu što bi moglo značajno utjecat na buduće emitiranje 4K kanala.

 

 

Glede tzv. pristojbe sve dok ta nakarada postoji u ovom obliku i s ovom garniturom tako će ostati. Pod hitno treba ukinut taj namet i uvesti proračunsko finaciranje kao što to imaju neke druge zemlje u EU, kao što je Nizozemska.

Konkretno sam mislio na to da DVB-T2 HEVC omogućuje emitiranje 4K, ali da bi pokretanjem 4K imali mali broj kanala što nikome nije u interesu. Zato sam i dao primjer da se u Italiji emitira 4K kanal preko DVB-T2 (Rai 4K).

 

Odgovor na pitanje sam prepravio da ne bi došlo ponovno do zabune. Hvala!

Flagship čet 16.7.2020 19:16
Marko :D kaže...

Konkretno sam mislio na to da DVB-T2 HEVC omogućuje emitiranje 4K, ali da bi pokretanjem 4K imali mali broj kanala što nikome nije u interesu. Zato sam i dao primjer da se u Italiji emitira 4K kanal preko DVB-T2 (Rai 4K).

 

Odgovor na pitanje sam prepravio da ne bi došlo ponovno do zabune. Hvala!

 

Sve 5.

 

Ako netko i ponudi neki budući 4K program kod nas to će bit neki sportski prijenos i zbog toga vjerujem da bi hakom mogao pustiti novi mux samo za takve namjene. Nema šansi da 4K i s najnižim mogućim bitrateom ide u bilo kojem predviđenom muxu koji će biti od studenog ove godine. Čak i da svi ostali programi smanje na minimum ništ od toga:)

 

Ne treba zaboravit da će i tada bit problema jer gro receivera ali i svi HD/FHD televizori to neće moć prikazati, treba kupit prije svega 4K televizor

Vavoom pon 17.8.2020 11:08
Marko :D kaže...

Možda iduće godine HRT 2 UHD eksperimentalno za Euro. 

 HRT2 UHD??? Pa znaš li ti da HRT-u je istekao ugovor za prenošenje EP i SP????

Što se mene tiče, sigurno će ići  Nova Ultra HD ili preko naših internet i TV operatera (npr. A1 na kojem ćemo uskoro pratiti 4K preko njihove mreže) SportKlub 4K (zemaljskim putem

preko EVOtv-a) jer sam čitao da je ugovor potpisan sa novom ili sportklubom (nisam siguran)

Pozdrav.