x360gamer uto 15.9.2020 10:30

Pozdrav forumaši!
Znam da ovdje ima ljudi koji će se bolje razumjeti od mene, koji proučavaju zakone, a možda su se i susreli s sličnom situacijom.
Stan u drugom gradu, tamo smo možda par mjeseci godišnje, a radi korone više niti toliko.
Naravno, HRT nas je "ulovio" i "preplašio" s pretplatom prije par godina i od onda redovito plaćamo.
Pošto u tom stanu više nismo uopće, a ko zna kad ćemo i biti radi korone i situacije, odjavili smo internet (tjst stavili u mirovanje - bnet).
Pošto je prodan i TV, pošto na zgradi nema antene koja radi (jedini izvor Tv signala je putem nekog operatera ili iptv), nemam radio niti bilo šta drugo što bi primalo signal i obvezivalo me na plaćanje HRT pristojbe (zar ne?!).
Dali mogu se napokon riješiti HRT pretplate sada? Po mogućnosti za uvijek i više ne puštati njih u stan, pogotovo jer plaćamo ih, a nisu sposobni 20+godina staviti valjanu antenu.

Jedina napomena je da kada se situacija smiri, vraćam iz mirovanja bnet i kupujem novi Tv.

ihush uto 15.9.2020 11:07

pristojba se plaća po kućanstvu, pokriva sve članove kućanstva. Ako negdje živiš, moraš imati odgovarajuće prijavljeno mjesto boravka-adresu-dokumneti-policija. To je tad tvoja adresa-kućanstvo, tamo plaćaš. Pokriva auto, viksu itd.. tj tamo gdje ne živiš odjaviš se i tad ne plaćaš tamo, ali plaćaš na novom mjestu tj nema odjave bez prijave tj ažuriranja u policiji baze. (ili bi seks a da ti ne uđe..)

 

-pristojba je porez, samo drugačijeg naziva, obvezna osim ako imaš izuzetak (koji nemaš) dok posjedovanje prijemnika mada je navedeno, nije više uvjet, tj moraš dokazati da nemaš ni jedan uređaj sposoban primati radio-tv signal, sliku, film, glazbu (mobitel..) i nije više ni antena dokaz, ako imaš auto opet moraš tj auto tad ne smije imati radio i to je dio tehničkog pregleda itd. odnosno, kao s automobilom većina pravila je ista-primjenjiva pa i razumljiva.

 

-neovisno o tome gledaš li nešto, jednako kao što je neovisno jesi li bolestan plaćaš zdravstveno, jesi li izgorio u požaru, plaćaš, itd.. tj porezi služe tome a oni koji imaju pravo dobiju, npr invalidi itd. opet kao npr parking-auto.

-plaćaj ili uredi svoj status građana, dokumente, boravak-prebivalište.

-pristojba nema veze s ostalim uslugama ili tv kanalima koje gledaš ili ne gledaš, pa čak i kad si slijep-gluh tj i njima javni servis omogućuje pristup npr tumačima prstima.. i upravo kao zdravstvo-školstvo-poreze plaćamo svi za sve nas, ne ja za sebe nego za sve i bez opravdanog razloga jednako trebaš plaćati i ti. (dok se političko neslaganje ili mišljenje treba odvojiti, tj ne raspravljamo npr o znaku ograničenja brzine ili semaforu nego to poštujemo i pridržavamo se propisa mada možemo biti protiv-izmjena-mišljenja itd..).

-sve-većina zemalja je u istom sustavu kao zamp, jednako pristojbe pa i formula koja je postotak plaće 1-2%, prosječno 1,5% i mi smo recimo u tom globalnom prosjeku tj već par godina hrt traži povišenje naknade na 100-120 (traže više da dobiju željeno..) dok bi mi kao oni koji plaćaju što niži iznos ili ništa.. no to nije tako, dok se ne promijeni zakon ili model.

-ovisno o državi, plaćaš za svako domaćinstvo koje posjeduješ, viksa.. a kod nas je to regulirano i pokriveno, no viksa je nešto konkretno, nije to stan u centru grada, tj to je tad apartman, možda i biz rentanja itd. i tad plaćaj kao što plaćaš sturju-vodu .. tj imaš lokalno pravila, ovisno kako koja općina-grad-selo odluči, o odjavi-prekidu, baš za vikse i sl. npr napalata za smeće-odvoz.. negdje plačaš čitavu godinu, negdje ne a to je stvar lokalnih pa pitaš-provjeriš.

 

-domaćinstvo i tvoji osobni podaci kao adresa u osobnoj.. to je osnova. Svi članovi domačinstva su pokriveni tom pristojbom ali tad su njihove adrese jednake, kao da živiš na npr otoku i imaš povlaštenu cijenu karte tajekta.. ista stvar.

-kemijanje s time da imaš ili nemaš prijemnik, danas je prijemnik sve što može reproducirati multimedijalne sadržaje i tad ti moraš dokazivati da to nemaš, ne država-hrt da imaš. Nije pri tome važno jel koristiš, nego jel imaš a to tad znači da možeš koristiti.

-prije su postojala područja recimo slabe pokrivenosti ili smetnji radio-tv signala (italija..) i to je tad osnova za neplaćanje.. jer si onemogućen, no to danas više nije samo antenski signal nego i mreža-iptv-tel-internet.. sve, tj svi mediji su izjednačeni digitaizacijom kao i prijemnici tj tumačenje što je radio-tv prijemnik (vs ono što je to značilo prije recimo 50 god..) i danas je to svaki uređaj koji može reporducirati multimedijalni sadržaj tj može biti pegla ili mikrovalna ako ima mp3 može biti ručni sat, tablet-mobitel.. i dok si nekad imao registraciju posjedovanja tv prijemnika (tamno doba komunizma...) sad je to besmisleno -nepotrebno. Samo ona osoba koja živi u takvom području koje nije pokriveno odgovarajućim signalom (nacionalna koncesija tcom, 4mbit zajamčeno za internet..) tad postoji takva mogućnost tj postoji osnova i tad imaš to pravo kao što invalid ima pravo na parking, no ako želiš samo uštedjeti.. :)

 

edit: plaća vlasnik, tj ona osoba koja je vlasnik, na njeno ime je i račun za stuju-vodu pa i pristojbu rtv-hrt. Vlasnik može posjedovati više nekretnina, živi tamo gdje mu piše u dokumentima i ako plaća tad je platio za sve svoje lokacije.

Vlasnik-podstanar, plaća vlasnik no ovisi o dogovoru tj u hotelu se plaća soba, ne struja-voda-rtv.. stavke tj članovi domaćinstva su pokriveni a netko mora plaćati. Pošto vlasnik nekeretnine živi negdje, plaća tamo, ako ne živi tu i odjavio je tad će to pasti na osobu koja živi, no to bi trebao plaćati vlasnik zbog imena na računu, odnosno to je najgori problem-spetljano za npr telekomoperatere i ugovore, pa za podstanare treba vlasnik itd..

-najčišće je da vlasnik tad plaća i to naplati na mjesečnoj stanarini kao što je i sve ostalo uračunato, no to je istovremeno i rupa koja se zloupotrebljava, tj osoba-vlasnik se odjavi a nitko ne prijavi..

-posotji i glupost-idiotizam, kad to žele naplatiti studentima koji žive u domovima.. ili koji su u privatnom stanu-podstanari.. tj nema razloga naplaćivati toj osobi nego bi ako se naplaćuje trebalo naplatiti vlasniku, dok je njihov osnos i plaćanje računa za stanovanje njihova stvar ugovora. To bi bio čisti odnos ali kod nas nije dovoljno čisto..

x360gamer uto 15.9.2020 11:40

Hvala na brzom i poprilično opširnom odgovoru.
Znači situacija:
Vlasnik 1 stana majka:
Uredno plaća u tom stanu HRT.
U tom stanu svi živimo, znači osobna iskaznica je svima na toj adresi.
2 stan je vlasnik sestra:
Povremeno smo tamo, kažem, ove godine niti 30 dana sve skupa.

Znači, po svemu napisanom, ako sam dobro shvatio, ne trebamo plaćati duplo?
Dovoljno je u stanu gdje je majka vlasnica?
Pa mi već 4+ godine onda plaćamo u oba stana?! A bez srama je taj njihov djelatnik došao i tražio to? Onda on to nije smio? Mogu tražiti prekid plaćanja na dalje? Eventualno i da vrate 4+ godine pretplate?

3n3m1 uto 15.9.2020 11:49

Nekuzim zasto se nebi npr ta hrt pristojba pritomila sa npr racunom za struju,i tipa da snize pristojbu na manje od 50kn i mislim da nebi bilo problema odnosno rasteretilo bi se ručunovođe itd

MrBlc uto 15.9.2020 12:03
x360gamer kaže...
Hvala na brzom i poprilično opširnom odgovoru.
Znači situacija:
Vlasnik 1 stana majka:
Uredno plaća u tom stanu HRT.
U tom stanu svi živimo, znači osobna iskaznica je svima na toj adresi.
2 stan je vlasnik sestra:
Povremeno smo tamo, kažem, ove godine niti 30 dana sve skupa.

Znači, po svemu napisanom, ako sam dobro shvatio, ne trebamo plaćati duplo?
Dovoljno je u stanu gdje je majka vlasnica?
Pa mi već 4+ godine onda plaćamo u oba stana?! A bez srama je taj njihov djelatnik došao i tražio to? Onda on to nije smio? Mogu tražiti prekid plaćanja na dalje? Eventualno i da vrate 4+ godine pretplate?

Traži prekid uz dostavu dokaza da se pretplata plaća u majčinom stanu i da je sestra tamo prijavljena.

 

Nisam siguran da ćeš lako dobiti pare natrag jer obveza postoji zbog prijave. Eventualno možeš igrati na to da te inkasator doveo u zabludu, iako ne vjerojem da će proći. Također, veće šanse imaš ako tražiš preknjiženje na postojeću pretplatu.

 

3n3m1 kaže...
Nekuzim zasto se nebi npr ta hrt pristojba pritomila sa npr racunom za struju,i tipa da snize pristojbu na manje od 50kn i mislim da nebi bilo problema odnosno rasteretilo bi se ručunovođe itd

Zato što bi onda i oni koji imaju vikendicu plaćali dvije pretplate, a ona baba kojoj je u selo u nekoj kotlini bez signala došla struja bi također plaćala iako nema uvjete za gledanje.

 

 

Pretplatu treba značajno umanjiti i definirati da se plaća na temelju poreza na dobit ili neki sličan oblik (iako bi tu trebala znatna porezna reforma), a HRT bi trebalo:

- reducirati na jedan potpuno nekomercijalni program (bez reklama, bez komercijalno isplativog sadržaja), a ostale ukinuti

- izdvojiti jedan nekomercijalni program iz ukupnog poslovanja, a ostale programe financirati isključivo na isti način kao i komercijalne televizije (što se kasnije može i privatizirati)

- izdvojiti nekomercijalnu satnicu unutar koje ne bi bilo reklama, logo bi pokazao da je to nekomercijalni program i novcem od pretplate se financira isključivo to

- HRT privatizirati, a nekomercijalni program javnim natječajem subvencionirati na način da se sve TV kuće mogu natjecati za dio sredstava i ponuditi kvalitetnije emisije, dokumentarce i slične sadržaje

ihush uto 15.9.2020 13:29
x360gamer kaže...
..
Povremeno smo tamo, kažem, ove godine niti 30 dana sve skupa.
..
Pa mi već 4+ godine onda plaćamo u oba stana?! A bez srama je taj njihov djelatnik došao i tražio to? Onda on to nije smio? Mogu tražiti prekid plaćanja na dalje? Eventualno i da vrate 4+ godine pretplate?

 -30 dana ili 30 minuta.. ako si tamo, plaćaš, jednako kao stuja-voda-komunalije, plaćaš, kao i parking. Plaćamo svi u uređenom društvu, ne zato jer želimo nego su takva pravila, odnosno gore je kad imaš one koji ne plaćaju a jednako koriste na teret onih koji plaćaju.

-djelatnik nešto tražio? smio je a ako vas je zatekao na toj adresi tad logično i morao, odnosno da nisi tamo tad te on tamo ne može zateći.

-vratiti pretplatu (pristojbu?) ... igraj loto, bolje šanse :)

-pravila-zakon: ... to je tvoja dužnost-obveza, automatizmom, nema kazne ako platiš 6mj.. tj ako nisi recimo kupnjom-gradnjom kuće-stana regulirao te obveze tad si već prekršio zakon, tj trebaš platiti kaznu za nazovimo šverc.

obrnuto ako po nekoj osnovi ne moraš platiti, tad je to tvoje pravo, tj tvoja dužnost da to pravo ostvariš i nije krivica države-sustava-hrta ako nisi to pravo zatražio i ostvario nego tvoja greška-propust-neznanje pa time ni osnovu za naknadom nemaš. (osim ako dokažeš nešto suprotno, tad imaš).

 

-znaš kako ide vic o hotelu-računu? .. naiđe neki umorni/na turist(inja, žensko) navečer, traži sobu.. ujutro se probudi i ide platiti račun. Račun 1000kn.. i naravano buni se, puno je.. a hoteljer kaže, imate pogled, imate tuš, ručnik.. imate tv, itd itd. i to sve ima cijenu-košta, zato je takva cijena. A turist(ica) kaže, ali nisam to koristio, spavao sam, ni tuš ni sapun, ni pogled ni tv (kao poveznica s pristojbom) .. pa zašto plaćati ono što ne koristim, ne trebam niti tražim.. samo krevet-spavanje? .. a odgovor, pa mogli ste, bilo je na raspolaganju i morate platiti to što ste mogli, neovisno jeste li koristili.. i plati žena (suprotni spol, bitno za klasičan vic, inače spolno neutralno + istospolno itd..) .. i kaže, platite sad vi meni 2.000kn.. (dalje znate?) .. ok, pita hoteljer, a zašto? .. ona; pa ja sam prostitutka, to je tarifa za noć.. on; ali ja nisam.. -mogli ste.

 

-da plaća se, neovisno što koristiš + ako imaš viška stanova, plaćaš poreze itd. i ako su ti nepotrban trošak možeš ih prodati ili donirati.. a ako nisu, tad je trošak pristojbe zanemariv, jednako kao što je recimo parking sat par kuna, pa platiš ako se parkiraš ili platiš kaznu ako si parkirao na zabranjenom mjestu.

 

-plaćanje pritojbe (opet, koja je porez samo drugi naziv) nije stvar izbora nego obveza i plaćati moraš ako imaš osnovu, ako nemaš tad ne moraš. Imaš stan, to je osnova, ostalo je na tvojem osobnom odnosu kako ćeš to regulirati tj vlansik, dok postoji mjesto boravka-prebivališta pa i kazne koje su propisane ako se to ne uredi i odgovarajućem roku na policiji.. no tko plaća tu kaznu? .. a tko je uredio papire? tj ima dosta ljudi koji bi morali paltiti kaznu ako smo svi pred zakonom jednaki i ako želimo uređeno civilizirano društvo.. i samo zato sugeriram plaćanje ili riješi status-paprie, tj imaš ili nemaš pravo, ne ovisi o meni nego o tebi i tome imaš li pravo (ako invalid i sl.).

-plaćamo boravišnu taksu kad dođemo na more, .. zašto? Tko to treba plaćati? itd.. no tako je, plaća se.

-istovremeno svi vidimo po ulicama poslovna vozila s registrcijom DA.. a to je čista porezna prevara, velikih, jer to mogu tj to može samo veća kompanija, ne mala firma-obrt jer se velikima isplati, malima ne. Tako ne plaćaju gradu-državi mada zauzimaju taj prostor-ulicu, troše asfalt, rade gužvu i ispuštaju co2, tu, ne tamo.. a tamo plaćaju niži porez nego tu gdje rade isto što radimo svi ostali ali mi plaćamo tu. .. karikirano, što da takvu registraciju plaća kompanija recimo brazilu, jednu kunu.. brazil će pristati tj napalati nešto, za ništa.. no to je tad jednako porezna prijevara kao i svaka druga, čisto kao primjer što veliki rade jer mogu no i primjer kako to zakon u uređenom društvu može-treba regulirati tj nedozvoliti.. i zato plaćaj, jer ako ne plaćaš radiš isto kao i svaki porezni lopov u ovoj državi, tj nije važno što-kako-koliko kradeš-varaš, nego kradeš-varaš, kunu ili milion.. a čak po čobankoviću vidimo da je i kazna 'jednaka' .. par sati društveno (bes)korisnog rada.. tj osnova je zakona ''jednakost'' i uređeno društvo .. ne kako izbjeći neku obvezu i naći rupu.

-imaš stan i problem je plaćati 80kn? .. imaš mobitel, internet, auto, cigarete, kave.. ne seri :) tj plaćaj ili uredi status i ako ne moraš, nećeš plaćati, ali ako moraš tad plaćaj i šuti, odnosno pokreni političku platformu za izmjenu zakona (koji btw nije ni loš, samo da nam je standard bolji..)

 

+ probaj malo živjeti npr u dojčlandu pa prenesi dojmove o recimo želji za neplaćanjem rtv pristojbe.. -želimo li biti uređena država recimo kao njemačka ili ne?

-nema razlike u ne plaćanju parkinga, grijanja, struje ili pristojbe, nema razlike u neplaćanju radnika-plaće-doprinosa ili poreza na automobile i gorivo (plavi-zeleni dizel..) itd.. tj to je sve porez i pošteni plaćaju, oni drugi ne. Plaćamo svi, za sve, za one koji ne mogu, kao zdravstvo-školstvo-ceste-potres-požar itd.. i to razlikuje civilizaciju vs divlje horde svako za sebe tj smisao države a o nama ovisi kakva će biti, bacanjem smeća po cesti ili plaćanjem-utajom..

 

opet, sorry jer meni je nevažno plaćaš li ili ne.. kao kap u moru i jednako bi ja-svi željeli ne plaćati jer to je normalna želja, no jedna od osobina odraslih je i odgovornost-svijest i ponašanje u skladu s tim, pa i kontroliranje želja ili ponašanja. Tako ja ne želim plaćati ali plaćam, razumijem da ni ti ne želiš, ali moraš plaćati osim ako imaš konktetan razlog i tad se primiš tog i reguliraš, tad ne pitaš tu nego tamo-hrt... i to tad imaš kao pravo ili nemaš i platiš. Teret dokazivanja je na tebi, ne na njima, tj ti moraš navesti i dokazati osnovu po kojoj ne plaćaš tj po kojoj to tražiš. Ako imaš pravo, dobiješ, jednostavno. :)

 

opet kao btw, u dojču je to logičnije regulirano (dok se kod nas zapravo zbog osobnih intersa to ne želi..) pa tako čim si korisnik neke usluge-telekoma dobiješ tu stavku na računu, oni to uplate na račun javne televizije.. kod nas je to zasebno i time se samo stvara takva mogućnost neplaćanja tj natezanja tko-što plaća dok u dojču jednostavno nemaš tu mogućnost. Sve komunalije mogu biti jedan račun, postoji npr holding .. no upitajte se zašto su računi za smeće, vodu, ostalo odvojeni.. zbog malverzacija. Što želimo kao građani? .. uštedjet ćeš tu, uzet će ti tamo.. prosjek isto ti je no u uređenom odnosu je sve čisto i tad ti je manje gorčine kad plaćaš tj čist račun (duga ljubav..) manje boli od našeg stanja i muljanja sa svime dok neki 'invalidi' jednostavno zloupotrebljavaju iskaznicu i parkiraju na rezerviranom mjestu za invalide mada nisu invalidi.. + ne vidim ovo kao različito, tj plaćaš, ili kurvu ili doktora.

 

-kod nas je popularna izreka 'snađi se druže..' pa tako netko možda živi na kopnu a piše u osobnoj s otoka, ima benefite nepripadajuće, netko piše da je invalid, netko da je iz daruvara, netko ... i tisuće malih miševa na kraju pojede silos žita a svaki je samo malo gricnuo, odnosno, svatko pragmatično pomisli, pa ako će drugi onda i ja.. itd. ili su oni koji plaćaju ljuti na one koji ne plaćaju jer sustav to dozvoljava, jer je sustav onakav kako ga postavi vlast-država-tj ljudi koji to odlučuju i problem je što svatko gleda svoj interes parcijalno u tome i ponaša se kao mali miš koji samo malo gricne.

-možeš odjaviti neku adresu, ali moraš prijaviti novu. Opet problem našeg sustava pa čak i to što se tek kao izuzetak to kažnjava, tj postoje pravila i sasvim su ok, ali ne provode se ili ne vrijede za sve jednako a to je umjesto pravde tad nepravda, suprotnost smisla civiliziranog društva.

 

-konkretno tvoj primjer, majka je vlasnica kućanstva-domaćinstva, to je osnova. Dok si dio domaćinstva, pokriven si tom pristojbom i dovoljno je pokazati dokumente-adresu tj živjeti na toj adresi i račun koji je na taj objekt-adresu-domaćinstvo. Ako živiš na drugoj tad moraš ažurirati dokumnete tj drugi prekršaj, a tad ovisno o statusu idu i komunalije-porezi-obveze tj razlika djeca-odrasli-samostalni tj drugo domaćinstvo. Ako ti inspektor i pokuca na vrata druge adrese i ti otvoriš vrata, to prvo znači da si tamo. Ako tamo živiš trebaš promijeniti adresu i tad bi račun bio na tvoje ime tj podatke koji uključuju i tu drugu-točnu adresu, dok bi bez te promjene adrese račun glasio na tebe na postojećoj gdje si dio domaćinstva i time dvije pristojbe ili na vlasnika opet isto. Tj vlasništvo je i obveza, plaćanja svih poreza-prireza.. tako je to, i bit će i gore-više. A samo zato što je kod naz 'divlji' zapad umjesto uređeni zapad (standard) je uopće moguće da tebe inspektor lovi i kad te tako na prepad ulovi izda uplatnice-račun.. tj ili tad moraš platiti kaznu ili ne plaćaš jer nema osnove, ili-ili, osim kod nas jer ne žele sustavno-red, nego ovako kao što se ljudi snalaze jednako rade veliki-inspektori-hrt.. pa tako što prikupe prikupe, kao za šverc u busu, malo si pojača plaću ili kao parkirna (kazna) dnevna karta ako nisi platio parking.. tj sustav je takav a tad ljudi umjesto po pravilima plivaju kako ih nosi struja 'snalaze se'.. drugačiji primjer je posljednjih par godina cjenkanje s telekomima o ugovornoj obvezi-iznosu, tj možeš se cjenkati i mada postoji cjenik, javna usluga ne mora biti ista cijena za tebe-mene-ostale a to je recimo upitno ako se strogo držimo zakona.. samo kod nas, ne u uređenim društvima. Želimo li to? .. zlo mi je od tog-takvog divljezapadnog (liberalnog kapitalizma) kod nas, no i ja se cjenkam, moram ili ne želim im platiti više od nužnog. Problem je samo što se moraš stalno natezati-ponavljati ili što ćeš se skrivati od inspektora umjesto da živimo normalno i gledamo nogomet, putujemo kao što to radi zapad s višim standardom (dok i oni plaćaju, više, iste režije kao i mi, pa opet manje njurgaju jer je uređeno-jasno-pravila igre).

-Tebi nije 'problem' prva adresa, na kojoj živiš, obitelj-majka + pristojba rtv, nego dodata adresa-stan-vlasnštvo, a razlika je npr vikendica, stan, apartman.. i time osnova po kojoj plaćaš ili ne.

-ako jendog dana taj stan postane tvoj, tad ćeš ti tamo plaćati svoju pristojbu za svoje domaćinstvo-obitelj. Dok si na prvoj adresi i dok ste jedno domaćinstvo ne plaćaš, tj račun ili uplatnica je uvjek na nako ime, neke osobe, a u slučaju vlansištva stana, to je ona osoba na koju stan glasi, vlasnik i to mora biti u papirima, kao i osobna (a znamo kakve su kod nas zemljišne knjige i sl.. i time se stalno tapka u blatu umjesto da postoji red, jer oni koji o tome odlučuju iz svojih interesa to ne žele urediti, lokalno mala mjesta-općine do države, svi radije love u mutnom, navika i čemu mijenjati ako je njima dobro..).

-kažeš 30 dana.. pa imaš npr sportaše koji su registrirani u npr montekarlu, zbog poreza.. a zakon kaže da tad moraju živjeti tamo 180 dana minimalno, krše zakon.. a tko ih ima interes kazniti? Montekarlo koji napalti porez ili po kojoj osnovi netko drugi ako imaju npr naše državljanstvo itd .. a ostaju samo mjesto boravka-prebivališta i nejasnoće + neprovođenje + nekažnavanje pa se svaki slučaj riješ zasebno ovisno tko si i koji su ti kumovi a ne što si napravio kao prekršaj.. U toj kombinaciji zbog milijunskih računa i poreza rade isto što radi i vozilo-firma s DA registracijom po ZG, poreznu pirijevaru koja je legitimna zbog rupa u zakonu tj provođenju ili tumačenju. POSove stanove i zakon, originalan predviđao stavak koji ograničava-brani prodaju +5god ili povrat poticaja, godinu kasnije izbačen stavak koji to govori i tad zlouporabom položaja oni koji mogu pribave stan + poticaje i prodaju ga drugi dan, legitimno, jer je stavak koji to regulira izbačen.. a izbačen je upravo zato i upravo od te ekipe koja ga je tako i zloupotrijebila, tj položaj-moć-odluke. Legalni lopovluk.

-plaća li npr mamić rtv pristojbu? Možda.. u odnosu na njegove muljaže vjerojatno plaća a možda ne plaća, jer može ne plaćati. Plaća li npr bandić parking, vodu, struju, ili rtv pristojbu? plaća li mu to možda grad ili možda on da parking karte svojim ljubimcima dok onim drugima pošalje inspektore-kontrole pa i inkasatore za rtv..? Želimo li takvo društvo ili nešto poštenije ne samo legalno nego i stvarno čisto-legalno?

 

-da, nepotrebno moraliziranje + zid texta koji malti praznu slamu, .. sorry. :)

+ svi volimo nešto đabe ili dobiti ili jeftinije vs skuplje i to je ok, normalno. No želimo li i uređeno društvo?

 

+ edit .. što mrblc navodi, kad postoje neki razlozi, npr nema komunalija-struje, staračka domaćinstva, socijala.. tad postoji i konkretno rješenje, umanjenje 50% pristojbe ili netko treći snosi trošak kao što je regulirano npr đađki pokaz-bus-vlak.. ljudi dobiju drva za zimu itd no to se rješava lokalno-općina i svaki slučaj je za sebe, tj druga osnova. Tako invalidi imaju popust na većinu usluga (ali reklame to skrivaju, ne navode.. tek kad se traži nešto se možda dobije).

-plaćamo svi, sve, solidarno, plaćamo i zato da neka starica u pripizdini ima to pravo tj da ima struju-tv.. ako je moguće, kao i sve ostalo, porezom i socijalnom uređenom državom, dok naravno ima parazita koji to zlorabe a sustav im to omogućuje jer nije ni napravljen tako da bi to onemogućio. Dok to ne riješimo (ne rtv pristojbu, nego sustav..) nećemo biti 'zapad', švica-švedska-njemačka..

Js92 uto 4.5.2021 23:19

Pozdrav. Moja djevojka je pustila u stan radnika i nije se snasla. Dala oib i potpisala. Medutim ona nije prijavljena tamo te uplatnice poslje koje su dosle kao opomena za neplaceno su za perioud u kojem ja nisam bio vise prijavljen. Preselio sam. U biti uplatnice glase na osobu koja tamo ne zivi. Da li se moze sta napraviti sto se tice placanjea. Hvala unaprijed!

SamoPitam3 sri 5.5.2021 00:55
Js92 kaže...

Pozdrav. Moja djevojka je pustila u stan radnika i nije se snasla. Dala oib i potpisala. Medutim ona nije prijavljena tamo te uplatnice poslje koje su dosle kao opomena za neplaceno su za perioud u kojem ja nisam bio vise prijavljen. Preselio sam. U biti uplatnice glase na osobu koja tamo ne zivi. Da li se moze sta napraviti sto se tice placanjea. Hvala unaprijed!

 Pa moze. Platiti i odjaviti... Nema to veze sa prijavama. Trebala je reci da ne zivi na toj adresi, a ne davati mu podatke. Cim mu je dala svoje podatke dala mu je amen za sve sto slijedi. Jedino, ako ti djevojka dijeli svoje podatke sa svim zivima pa se mozes pozvati na njenu neuracunljivost eventualno...  Nevjerojatno je kako uvijek uspiju zenske smuvati na istu foru. Tako su i moju. Neko zvoni, ja sjedim, a ona izlazi pa ulazi, uzima osobnu i ide prema van. Ja kazem, kuda ? Ona objasni. Ja samo kazem sjedi tu i miruj. Onaj vani je cekao barem 30 minuta i otisao. Vise se nikada nije pojavio.

Bur33k čet 6.5.2021 07:45

Jesi li ti ili tvoji roditelji vlasnik stana zbog kojeg sad plaćaš TV pretplatu?

Ako si još za stalno boravište prijavljen kod roditelja a oni plaćaju pretplatu, onda si dio kućanstva koje je već u sustavu naplate.

Ako ti se sa da zafrkavati sa time, možeš odjaviti privremeno boravište i vratit se svojima na kratko (npr preko ljeta) i poslati to kao dokaz da se vraćaš u kućanstvo koje plaća, tj. odjaviti pretplatu koju plaćaš samo ti.

Uglavnom, mislim da bi bilo korektno da ovakav fiksni namet plaća vlasnik stana.

bruno1026 sub 5.2.2022 16:53

Desilo se danas... Supruga otvorila vrata, došao kontrolor, dala podatke i potpisala. Šta reći...
U svakom slučaju, plan je platiti jednu redovnu uplatnicu i onda odjaviti prijamnik. Inače, stan glasi na mene.
A što raditi sa ovom retroaktivnom uplatnicom, platiti, žaliti se ili ignorirati?

zagarac_ sub 5.2.2022 17:43
bruno1026 kaže...
Desilo se danas... Supruga otvorila vrata, došao kontrolor, dala podatke i potpisala. Šta reći...
U svakom slučaju, plan je platiti jednu redovnu uplatnicu i onda odjaviti prijamnik. Inače, stan glasi na mene.
A što raditi sa ovom retroaktivnom uplatnicom, platiti, žaliti se ili ignorirati?

 plati koji mjesec, pa odjavi.. u buduce se ne odazivat na kucanje inkasatora

ihush ned 6.2.2022 11:06
bruno1026 kaže...
Desilo se danas... Supruga otvorila vrata, došao kontrolor, dala podatke i potpisala. Šta reći...
U svakom slučaju, plan je platiti jednu redovnu uplatnicu i onda odjaviti prijamnik. Inače, stan glasi na mene.
A što raditi sa ovom retroaktivnom uplatnicom, platiti, žaliti se ili ignorirati?

 -osim želje za ne plaćanjem rtv pristojbe, imaš li neku osnovu? Ako nemaš, plaćaš.

-odjava prijemnika? -sretno..

-btw, plaća se po domaćinstvu, stan kažeš glasi na tebe, nisi podstanar, vlasnik.. plaćaš. To što ne želiš plaćati je ipak samo želja.

-imaš auto? imaš radio? imaš mobitel? .. internet imaš sigurno kao i računalo jer si u temi-forumu, dakle nemaš osnovu odjave-raskida.

bruno1026 sri 9.2.2022 11:57
ihush kaže...
bruno1026 kaže...
Desilo se danas... Supruga otvorila vrata, došao kontrolor, dala podatke i potpisala. Šta reći...
U svakom slučaju, plan je platiti jednu redovnu uplatnicu i onda odjaviti prijamnik. Inače, stan glasi na mene.
A što raditi sa ovom retroaktivnom uplatnicom, platiti, žaliti se ili ignorirati?

 -osim želje za ne plaćanjem rtv pristojbe, imaš li neku osnovu? Ako nemaš, plaćaš.

-odjava prijemnika? -sretno..

-btw, plaća se po domaćinstvu, stan kažeš glasi na tebe, nisi podstanar, vlasnik.. plaćaš. To što ne želiš plaćati je ipak samo želja.

-imaš auto? imaš radio? imaš mobitel? .. internet imaš sigurno kao i računalo jer si u temi-forumu, dakle nemaš osnovu odjave-raskida.

 kako nemam. osnova je neposjedovanje prijamnika, a na svima koji to ne vjeruju je teret dokaza, pa tako i hrtu. potvrdio visoki upravni sud. doduše, ne znam jel tu stvar odobrio i sud bugovog foruma, ali bi svakako bilo dobro najprije se informirati prije pisanja gluposti.

na stranicama hrta ti je obrazac odjave, na netu je i presuda suda, pa vidi ako mi ne vjeruješ.

tisuću kuna godišnje, sve da ih i zapalim, je bolje utrošen novac nego ga dati bagri s prisavlja.

ihush sri 9.2.2022 12:55

-gluposti? -lupetaš..

-ako imaš osnovu, tad nemaš razloga plaćati pristojbu, ako nemaš osnovu za odjavu, tad plaćaš.

-kako ide priča? žena potpisala? .. znaš na kom je teret dokazivanja?

-osnova plaćanja rtv pristojbe je za kućanstva-domaćinstvo za fizičke (obične) osobe.. ako posjeduješ kuću-stan, prijemnik (što je danas svaki uređaj, npr mobitel) + auto (radio, podatak u teh.knjižici)... dakle ako posjeduješ auto s radiom tad posjeduješ uređaj i plaćaš, dok domaćinstvo uključuje članove (podatci-osobna-adresa) i time su oni uključeni tj ne mora svaka osoba-član domaćinstva plaćati za sebe.. pa tako dok si starcima na grbači paćaju oni, kad posjeduješ svoje vlasništvo (kuću-stan-auto..) tad plaćaš, kao što plaćaš npr parking..

-oni koji mimo tog ne plaćaju, krše pravila igre.. ne plaćaju ono što svi ostali moraju plaćati, kao porez tj osnova-iznos je postotak-formula za državu-standard cca 1-1,5% primanja, tj to je porez samo pod drugim nazivom, pristojba. Ako si dužan plaćati, plaćaš, ako nisi ne plaćaš, jednostavno. Sve ostalo je nešto treće..

-bagra s prisavlja? to ima s nečim veze?

-rtv pristojbu plaćaš u svim uređenim državama na svijetu, cca 197 u sustavu rtv-zamp po istoj osnovi-shemi tj razlika je samo u iznosu koliko plaća njemac, švicarac, albanac.. neovisno koji tv program gledaš ili ne gledaš jer to nije uvjet, štoviše možeš biti slijep-slabovidan i možeš imati popust-subvencije po raznim osnovama, no možeš pratiti program recimo govor za gluhe ili audio za slijepe.. + to što neka osoba recimo ne vidi, ne znači da ostale koje pripadaju tom domaćinstvu ne gledaju, tj kao što plaćaš odvoz smeća, struju, vodu, grijanje, plaćaš i ovo.. odnono oni koji plaćaju, plaćaju i ceh za one druge koji recimo ne plaćaju.

 

-ja tako plaćam smeće, stuju, režije.. i rtv pristojbu. Ne plaćam nekome s prisavlja, to je samo sjedište HTVa, koji je javni servis-institucija nadležna za rtv pa tako i pristojbu. Ako promjene adresu i dalje će biti isto kao i to da urednici i direktori mogu biti iste ili druge osobe, kao i program koji se emitira.. no ne plaćaš njih, nego rtv pristojbu. Osnova odavno nije prijemnik tj sve je danas prijemnik i ako imaš recimo internet tad ti je jasno da nemaš osnovu tražiti po osnovi prijemnika izuzeće-ne plaćanje.. itd.

 

-plaćaš li parking?

-plaćaš li kavu u kafiću? sruju, vodu, rasvjetu, porez-prirez.. kome? nekoj bagri na nekoj drugoj adresi kao holding ili biraš kojoj bagri hoćeš-nećeš nešto uplatiti? .. jesu li bagra ili najbolji ljudi, kave to ima veze s obvezom, osnovom ili rtv-pristojbom?

 

-no tvoja stvar.. pa javi kako si riješio, plaćaš li ili ne, sretno.

.. a recimo zanima me, kako to misliš ne plaćati? po kojoj osnovi misliš da to ne moraš? neki sud? .. uozbilji se.

 

edit... + u hr, ako plaćaš za domaćinstvo, jednu rtv pristojbu, tad ti je pokriveno i npr vikendica.. dok u nekim državama plaćaš npr dojč, više puta.. plaća se u uređenim državama, plaćaju svi.. osim onih drugih, neki imaju osnove, neki ne.

bunker sri 9.2.2022 13:12


@bruno1026

Jedan član moje obitelji radi u tvrtci kojoj je osnovna djelatnost prisilna naplata, ovrhe i sl, i kako često sa tim članom obitelji komentiram i seciram stvarne slučajeve, dozvoli da ti iznesem saznanja koja imam,možda pomognu tebi ili nekom drugom čitatelju ovih redaka.

Hrt nije tvrtka kojoj fali para pa da bi sudskim tužbama i prisilnim naplatama nastojala popraviti svoj budget. Znamo da dobivaju iz državnog proračuna plus ova pretplata, plus kojekakva prava i sadržaji koja proizvedu ili zakupe pa preprodaju, itd itd... Poanta ? Pa nebu baš trčali i nadmetali se u podnošenju prijava i tužbi.

Znači, relativno lako je otkazati hrt pretplatu i mala je šansa da bu neka njihova služba išla istraživati da li ti zaista posjeduješ neki prijemnik ili uređaj kojim bi mogao pratiti njihove sadržaje. No , u nekom manjem postotku ipak pokrenu postupke koji nakon pravomoćnih presuda dođu na ovršno postupanje putem fine i drugih tvrtki koje su dionici u postupku prisline naplate. Taj član moje obitelji nije uspio naći poveznicu o tome da li broj tužbi ovisi o regiji ( pa da bi mogli reći da hrt ekipa u nekoj županiji ide više đonom nego hrt ekipe iz drugih županija ), jer nema pravilnosti, niti regionalne niti vremenske.... Vjerojatno postoji neki ključ i okidač no u slučaju hrt-a ga nismo uočili.

No statistički 99,99 % slučajeva gdje su zaista pokrenuli sudske postupke je završilo ovšenjem tuženih. Za tu tvrdnju ti nemam neku službenu dostupnu sudsku statistiku niti ti član moje obitelji smije poslati njihove službene dokumente iz kojih bi vidio odnos tuženih i presuđenih , no ovo iznosim da bi i ti i ostali čitatelji shvatili da ti se najvjerojatnije neće ništa loše dogoditi ako ćeš kemijati, no ako si pehista onda bi te izuli iz cipela ( materijalno...).

Vrlo vrlo lako je dokazati da li posjeduješ uređaj kojim možeš primati njihov sadržaj. Na sudski zahtjev će svi teleoperateri dostaviti sve kaj znaju o tebi, brojeve na pretplatu, brojeve na bonove, serijske brojeve bonova koje si kupio i sim kartice na koje si ukucao te bonove, izliste poziva sa tih brojeva ( i to pozive prema tebi gdje će pozivatelje pozvati na sud i tamo će ti pozivatelji izjaviti da je to tvoj broj ) a teleoperateri će dati info da je taj broj u takvom i takvom uređaju, stanice za tehnički pregled će dati info o tome da li imaš auto i da li taj auto ima radio prijemnik..... Pravno nije bitno da li ti taj mobitel ili radio koristiš za hrt sadržaje nego je pravno bitno da tim uređajima možeš gledati ili slušati hrt sadržaje makar ih nikad nisi niti upalio...

Tipkao si post u ovoj temi, znači imaš devices i pristup internetu ( ili si imao u tom trenutku ), bugu si potvrdio svoje ime i prezime ( ili si i tu počinio kažnjivu radnju lažnog predstavljanja ? ), teleoperater točno zna putanju do pisca tih redaka, itd itd... Znači, jako mala je šansa da bi to netko istraživao, no kada bi ipak istraživao vrlo lako i vrlo brzo bi dokazao da imaš uređaj kojim možeš pratiti hrt sadržaje. Tužba i kazna čak obuhvaćaju neki period unazad pa ti niti izjava da više nemaš takvi uređaj nebi pomogla jer u jednom trenutku si imao i platio bi kazne i zaostatke za period koji zakon propisuje.

Zakonski, imaš li uređaj obveznik si hrt pretplate ( jedan po kućanstvu, da sad ne širimo....),isto kao što si obveznik PDV-a kojeg platiš svakom kupnjom, obveznik si registriranja vozila kad ga voziš po javnim cestama i sl... obveznik si imanja važeće vozačke ako voziš po javnom cestama,obveznik si imanja važeće karte ili pokaza dok se voziš tramvajem ili vlakom itd itd... E sad, nastojiš li naći način da izvrdaš sve te obveze propisane zakonima koje je izglasao sabor ili iz nekog razloga tražiš samo način za izvrdati hrt namet ?? Porez na dodanu vrijednost, porez na dobit, porez na kapitalnu dobit, uskoro porez na nekretnine....su nameti sa većom moralnom opravdanošću pa njih ne nastojiš izvrdati ili ipak i te namete uspješno neplaćaš jer ih smatraš jednako nepotrebnima i neopravdanima poput hrt pretplate ?? 😉

picajzla0707 sri 9.2.2022 14:13
bunker kaže...

Hrt nije tvrtka kojoj fali para pa da bi sudskim tužbama i prisilnim naplatama nastojala popraviti svoj budget. Znamo da dobivaju iz državnog proračuna plus ova pretplata, plus kojekakva prava i sadržaji koja proizvedu ili zakupe pa preprodaju, itd itd... Poanta ? Pa nebu baš trčali i nadmetali se u podnošenju prijava i tužbi.

hrt od pretplate dobije debelu većinu svojeg budgeta, reklame, proračun i ostali prihodi su pičkin dim naspram tog nameta

i ovo da im naplata iste nije bitna baš nije točno, zato imaju ugovor s najvećim derikožama u rh - hanžekovićevom odvjetničkom kućom, koja ganja sudske tužbe umjesto njih i bogati se na tome

ihush sri 9.2.2022 15:12
picajzla0707 kaže...
bunker kaže...

Hrt nije tvrtka kojoj fali para pa da bi sudskim tužbama i prisilnim naplatama nastojala popraviti svoj budget. Znamo da dobivaju iz državnog proračuna plus ova pretplata, plus kojekakva prava i sadržaji koja proizvedu ili zakupe pa preprodaju, itd itd... Poanta ? Pa nebu baš trčali i nadmetali se u podnošenju prijava i tužbi.

hrt od pretplate dobije debelu većinu svojeg budgeta, reklame, proračun i ostali prihodi su pičkin dim naspram tog nameta

i ovo da im naplata iste nije bitna baš nije točno, zato imaju ugovor s najvećim derikožama u rh - hanžekovićevom odvjetničkom kućom, koja ganja sudske tužbe umjesto njih i bogati se na tome

+ prodaje nenaplaćeno klasičnim utjerivačima-mafijozama.. no kakve to veze ima s pitanjem-temom?

 

- rtv pristojba se plaća ili imaš osnovu .. ostalo su priče, neka druga tema.

pokušaj bez mi-oni, svađe pročitati sadržaj posta, ono što bunker kaže.. kao i pravila igre, osnovu imaš ili nemaš, ako imaš po toj osnovi riješiš sam za sebe u svom interesu. Bez tog plaćaš ili se švercaš dok ide a to uz hanžeka i utjerivače nije baš preporučjivo tj nije važno sviđa li se moj odgovor bruni koji postavi pitanje-post nego što će napraviti, posljedice itd.. najmanje je važno što ja ili bunker tu natipkamo ili to kako se dijeli pristojba-buđet i pičkin dim.. :)

 

edit .. ili nastavak, hanžek-2.. i odkuka države-suda,

.. što su prije radili... za recimo neplaćenu pristojbu 80kn si mogao dobiti ovršno naplatu 980kn.. by hanžek.. tj njegova tarifa 900kn i to je išlo godinama.

-pazi slučaj, paradox, osoba-imenjak ne osoba koja je dužnik nego nevina druga osoba dobije tako ovrhu, naplate.. i tad se hrt ispriča i vrati 80kn, ali ne i hanžek, jer on nije napravio grešku i ne želi priznati-vratiti.. i tako je ostalo.

.. nakon duže vremena, država malo uvodi reda, malo štiti građane, paralelno sa franak-švicarcima i sl. .. pa prje koje godine promjena, hrt ne može angažirati vanjske za naplatu jer ima svoju službu tj nema više nabijanja naknade-troška iznad iznosa samog duga-višestruko samim odvjetničkim troškovima.. no i dalje moraš platiti ako posotji dug-obveza.

-pa nastavak priče o napalti.. prodaja potraživanja-duga, trećoj strani, govori se o tome u saboru no za sad taj biz i dalje ide.. utjerivači. .. pa ti ne plaćaj ili se nateži. Sud? Ako si dužan, moraš platiti.

 

.. tj jedini način da nisi to dužan platiti je imati osnovu po kojoj nisi obveznik pristojbe. Dovoljno jasno-razumljivo?

-ako si obveznik, plaćaš, ako nisi ne plaćaš.

picajzla0707 sri 9.2.2022 15:30
ihush kaže...

pokušaj bez mi-oni, svađe pročitati sadržaj posta

 samo se osvrćem na ofrlje dane tvrdnje o hrtovim interesima, koje nisu točne i na kojima se zasniva jedna od najvećih pljački i najvećih sramota hrvatskog pravosuđa (ovršni sustav)

milijarde kuna interesa koji su opljačkane u ovršnim postupcima proizašle su ponajviše iz hrt pretplate, isto kao i sva nakarada ovršnog sustava u kojem se još uvijek ispravljaju sramotne nepravde protiv građana, a u interesu mafijaškog odvjetničko/javnobilježničkog lobija

onako rečeno izgledalo je kao da je pretplata zapravo hrt-u nekakva sporedna stvar na koju se nitko ne obazire u toj firmi, a nemere bit više suprotno od toga jer ta firma i njezinih prekobrojnih tri soma zaposlenika + tisuće raznoraznih pijavica žive od te pretplate kojom uberu skoro jednako koliko primjerice država ubere od poreza na dohodak od kapitala

ihush sri 9.2.2022 15:46

.. mafijaško-odvjetnički loby.. ok.

 

-tema je odjava rtv pristojbe (ne hrt kao javna institucija ona naplaćuje rtv pristojbu, no recimo da je sporedno hrt-rtv.. a da je druga država u pitanju tad bi bilo jasnija razlika kao rai-rtv..).

-odnosno, tema je odjava, osnova koju imaš ili nemaš za raskid-odjavu obveze.

-pošto je to inače obveza, po osobi, domaćinstvu, posjedovanju prijemnika, u bilo kojem obliku pa i u autu, mobitel itd.. to je tad recimo obveza svima. Netko ima osnovu i po toj osnovi odjavi-raskine. To je to.. imaš ili ne osnovu za raskid, ako nemaš imaš obvezu za plaćanje.

-jedna od osnova je recimo smrt osobe na koju glasi obveza, nekretnina, ono po čemu se temelji obveza.

-obveza nastaje posjedovanjem .. pa ako imaš stan-auto, tad si već postao obveznik i ako to ne želiš biti, tad prvo moraš imati osnovu raskida-prekida te obveze. To moraš pribaviti-dokazati-imati. Ne samo željeti ili ne željeti plaćati nešto.. jer to nitko od nas ne želi, npr ni ja ne želim plaćati rtv ili parking, ali plaćam, moram.

-jesu li oni lopovi, pošteni, banda s prisavlja ili nešto deseto.. mi ne pomaže, plaćam ili imam osnovu za ne plaćanje, sve ostalo je bezvezarija + dođe s kamatama pa je možda i rizično.

picajzla0707 sri 9.2.2022 15:59
ihush kaže...

.. mafijaško-odvjetnički loby.. ok.

 

-tema je odjava rtv pristojbe 

 a što su drugo nego mafijaški lobi kad su uspjeli urediti kompletni ovršni sustav u svojem interesu kako bi legalno opljačkali milijarde kuna

 

i kakve veze ima što je tema odjava pristojbe, ako se referiram na jedan dio izjave s kojom se ne slažem

neće nikom kruna pasti s glave ako upozorim da hrt-u ta ista pristojba nije tamo nekakav nebitan faktor kako je to kolega bunker predstavio

 

EDIT

itekako im je pristojba bitna, kao i plaćanje iste jer sam pratio cijelu priču godinama

da im nije naplata bitna ne bi kontrolorima vrlo važan prihod bio bonus koji dobivaju od uhvaćenih prekršitelja, a što je i jedan od razloga zašto se domunđavaju na sve načine kako ti ući u stan - a što je protuzakonito

ista je stvar oko prava ulaska u privatni stan i ona priča oko pravilnika koji su donijeli protuzakonito i prituustavno, gddje su uvjetovali odjavu sa time da moraš dozvoliti njihovom zaposleniku provjeru, odnosno ulazak u svoj stan

 

pa im je upravni sud očitao lekciju - link

sve je to itekako vezano uz temu

bunker sri 9.2.2022 17:01


Picajzla, nemam točne brojke no nekako mi se čini da bi im njihova pretplata jedva pokrila ogromne plaće i benzin za njihova vozikanja i službena putovanja.

Uvid u službeni proračun rh ti neće puno toga reći jer uz primanja za koja vidiš da idu direktno HRT-u postoji još niz stavki za kulturu, manjine, sport, doprinosi za zaposlene i sl koji se nakraju plaćaju iz proračuna a na neki način završe u blagajni HRT-a.

No sigurno nisu u poziciji da bi grozničavo pokušavali natjerati svako domaćinstvo ili firmu na pretplatu.

A osnova za naplatu svih davanja u ovoj državi je opisana u zakonima koje je donio sabor u kojem sjede osobe koje biramo svake 4 godine... Jel ti cilj da ti djeca žive u državi gdje se u nekakvom predstavničkom tijelu donose odluke na korist većine građana ili ti je cilj da ti djeca i unuci žive u prćiji kakva je danas ? Kad definiraš cilj onda je lako definirati sredstva kojima buš ostvario taj cilj, no opet se zapitaj da li ta sredstva uključuju i nepoštivanje zakona, civilizacijskih dosega , bi li ti bilo draže da se svatko snalazi kako zna i umije noseći kebu uvjek uz sebe i pozivajući na nepoštivanje trenutno važećih zakona ? Ili bi ipak volio da se država uredi u stilu švice, nordijskih zemalja i sl... ? A kako doći do takvog stanja, traženjem forumskih savjeta za prevariti državu, uplatiti manje u proračun a istovremeno očekivati da ti taj isti proračun financira zdravstvo, školstvo, policiju, vojsku ??.... E druže, nemre ovce i novce... 😉


picajzla0707 sri 9.2.2022 18:27
bunker kaže...

Picajzla, nemam točne brojke no nekako mi se čini da bi im njihova pretplata jedva pokrila ogromne plaće i benzin za njihova vozikanja i službena putovanja.

No sigurno nisu u poziciji da bi grozničavo pokušavali natjerati svako domaćinstvo ili firmu na pretplatu.

 vi'š, nemaš točne brojke... ali ipak kaže 'sigurno nisu u poziciji...'

pa ako ne znaš i još sam kaže da ne znaš, čemu onda ideš nešto pričat i još tvrdit nešto o čemu nemaš pojma

 

za tvoju informaciju, pristojba je skoro 90% prihoda hrt-a - link

dolje su ti slikice da skratimo izvješće, od ukupnih prihoda koji iznose oko 1,3 mlrd kuna, od pristojbe oni imaju oko 1,2 mlrd kuna

 

također, za tvoju informaciju, ova tema i jest nastala radi toga što je hrt-u izraziti interes za naplatu pristojbe, za razliku od onoga što ti tvrdiš

i to toliki interes da su išli kršiti ustav i zakone rh kako bi od svojih kontrolora napravili ljude iznad zakona koji smiju ulaziti u tuđe domove kako oni hoće