1.Lovac uto 27.10.2015 22:44

Večeras mi je došla neka osoba, rekla da ako ne dam podatke da će mi naplatit 1000kn kaznu. Nemam kući ni televizor, ni radio ništa. Pitao me ime, prezime, broj osobne i ugl. dao mi neki papirić na kojem je zaokružio "Ostali AV" i rekao da se mora svaki mjesec plačat pristojba od 80kn.

Molim vas za pomoć, čuo sam da se nije smjelo niti otvorit vrata tom čovjeku, a kamoli dati podatke... Navodno se mora to što prije odjavit pa pomozite kako god znate!!!
HVALA!

bernie sri 28.10.2015 00:45

Bio sam i ja naivan pa sam napravio istu glupost, a nisam imao ni radio ni tv, uglavnom, cim prije kod javnog biljeznika to odjavit ako to i dalje tako funkcionira. Molbom sam jos uspio dobiti smanjenje "duga" iako sam trazio ukidanje istog, ne sjecan se vise sto sam sve napisao.

ivo454 sri 28.10.2015 07:10
1.Lovac kaže...

A nisam mislia glavom jer sam radia druge stvari ugl. sjebo sam i sad to trebam sredit -.-'
I dobio sam neku potvrdu o prijavi valjda...

 Kazna će ti doći i treba je platiti, jer sad kad pošalješ odjavu, ona tek vrijedi od prvog sljedećeg mjeseca. Naplatit će ti najmanje tri mjeseca unazad i tekući mjesec. Žalba na to je besmislena, osim ako ne namjeravaš uzeti advokata i upuštati se u dugotrajno suđenje, gdje bi ti onda mogao uslijediti i sudski nalog, radi provjere da li imaš bilo kakav uređaj za prijem radio ili Tv signala, pa čak i u autu.

MrBlc sri 28.10.2015 07:34

Ako si samo dao podatke, a nisi ništa potpisao piši pritužbu i osporavaj samu prijavu. Ako si potpisao, time si de facto priznao i morati ćeš platiti, te odjaviti. Eventualno što te može izvući je nekakva eventualna pritužba da te kontroler doveo u zabludu da trebaš plaćati na neki uređaj na koji se inače ne plaća pristojba (primjerice, imaš antenu, koja je vidljiva iz vani, a koja je postavljena prilikom uređivanja fasade, međutim, nemaš TV i tebe je kontroler doveo u zabludu da zbog same antene moraš plaćati pretplatu), iako ne vjerujem da će to proći.

 

1.Lovac sri 28.10.2015 17:05

NISU mi napisali kaznu! Potpisa sam neku potvrdu o pristojbi. Dao mi je lik crveni mali kartončić na kojem piše ime, prezime, ulica, mjesto i datum prijave i njegov portpis.
Zaokružio mi je "ostali AV". Nisam mu platio 80kn koje je pitao, rekao je da će poslat na adresu.

To moram odjavit jer televiziju niti radio niti išta slično ne posjedujem niti planiram posjedovat. Pitanje je što točno se treba učinit u ovom trenutku...

Indy76 sri 28.10.2015 17:09
1.Lovac kaže...

NISU mi napisali kaznu! Potpisa sam neku potvrdu o pristojbi. Dao mi je lik crveni mali kartončić na kojem piše ime, prezime, ulica, mjesto i datum prijave i njegov portpis.
Zaokružio mi je "ostali AV". Nisam mu platio 80kn koje je pitao, rekao je da će poslat na adresu.

To moram odjavit jer televiziju niti radio niti išta slično ne posjedujem niti planiram posjedovat. Pitanje je što točno se treba učinit u ovom trenutku...

 Očito posjeduješ računalo. To im je dovoljno.

kruskar sri 28.10.2015 17:15

Ovak ekipa pitanje-2-3-5

Doma imamo 4 lcd tv-a,negledamo uopće televiziju putem dvb-t prijemnika,max tv i max tv to go imamo u kući za televiziju i sad mene zanima kako to da mogu oni naplačivat tih 80kn mjesečno ako nekoristimo uopće normalnu televiziju?
Plačamo uredno t-comu i ako se ne varam to što njima plačamo ide i hrt-u?

Meni više ništa nije jasno.Plačamo ono što nekoristimo.

Čak smo i otac i ja u iskušenju da počupamo iz svih televizora prijemnike za dvb-t.

ivo454 sri 28.10.2015 17:19

Plaća se posjedovanje uređaja koji može primati radio ili Tv signal, bez obzira kojim putem. Tu spadaju, radio, TV, mobitel, autoradio, računalo, tablet i možda još što. Znači ne naplaćuje se gledanje ili slušanje, nego posjedovanje.

ivo454 sri 28.10.2015 17:25
1.Lovac kaže...

NISU mi napisali kaznu! Potpisa sam neku potvrdu o pristojbi. Dao mi je lik crveni mali kartončić na kojem piše ime, prezime, ulica, mjesto i datum prijave i njegov portpis.
Zaokružio mi je "ostali AV". Nisam mu platio 80kn koje je pitao, rekao je da će poslat na adresu.

To moram odjavit jer televiziju niti radio niti išta slično ne posjedujem niti planiram posjedovat. Pitanje je što točno se treba učinit u ovom trenutku...

 Ne moraš platit odmah kaznu, bitno je da si dao podatke i potpisao posjedovanje bilo čega što spada u domenu primanja tv ili radio signala. Imao sam slučaj sa kćeri studenticom, isto tako na prepad, morate dati podatke ili će vam doć velika kazna, ako date podatke napisat ću vam samo pretplatu od ovog mjeseca. Plaćo sam nekoliko mjeseci i poslije odjavio.

kruskar sri 28.10.2015 17:31

Znači onda da uzmemo i počupamo prijemnike iz televizora i svih mogućih stvari koje mogu primat signal za televiziju i radio i pozovemo njih da se uvjere da nemamo mogučnosti gledat televiziju i slušat radio?

PzKpfw sri 28.10.2015 17:36

Izgleda da je tako, ak' ne misliš plaćati HRT-u pristojbu. Nepraktično rješenje, al' po zakonu jedino logično.

Znam da su ovi sa HRT svojedobno htjeli da pristojbu plaća svatko tko ima električnu energiju, doma....

 

rambox sri 28.10.2015 17:42
1.Lovac kaže...

NISU mi napisali kaznu! Potpisa sam neku potvrdu o pristojbi. Dao mi je lik crveni mali kartončić na kojem piše ime, prezime, ulica, mjesto i datum prijave i njegov portpis.
Zaokružio mi je "ostali AV". Nisam mu platio 80kn koje je pitao, rekao je da će poslat na adresu.

To moram odjavit jer televiziju niti radio niti išta slično ne posjedujem niti planiram posjedovat. Pitanje je što točno se treba učinit u ovom trenutku...

Nisi trebal ništa potpisivat, i to zato jer "HRT harač gorile" zakonski nemaju nikakve prisilne ovlasti.

 

Koga kod HRT šalje okolo u prijavu pristojbe, navedeni skupljači pristojbe nikoga ne mogu prisilit na ništa.Kao drugo u tvoju kuču ili privatni objekt, prisilno može uč samo policija sa sudskim nalogom.Sve druge slične skupljače bilo čega, njih ubuduče samo torpediraj sa svojih vrata ili bacaj van iz dvorišta.

 

Bez tvojeg potpisa nema pretplate, tu je kvaka a dalje je sve obično zastrašivanje neupučenih ljudi.Ono plačanje neke kazne to je zastrašivanje neupučenih, to je beskorisno laprdanje bez ikakve zakonske podloge.Dok ništa ne potpišeš, mogu ti samo propisno rep posolit i to je to.

 

Kad ti je taj tip pokucal na vrata(ako si u stanu), ti si jednostavno trebal reč mene pretplata ne intresira i zalupit vratima.Ako je u pitanju privatna kuča, onda HRT skupljaču pokažeš da izađe iz dvorišta. Ako je uporan i još bezobrazan, onda ide nasilno izbacivanje iz dvorišta/noga u dupe i kraj priče.

 

Na kraju opet nema problema, sad samo trebaš odjavit taj harač i problem je rješen. "HRT harač gorile" više ne mogu kontrolirat odjavu harača, zato jer je nedavno sud presudio takvu odluku i nema frke.

 

http://www.index.hr/vijesti/clanak/sjajna-odluka-suda-sada-mozete-odjaviti-htv-i-ne-smiju-vam-uci-u-kucu/835617.aspx

PzKpfw sri 28.10.2015 17:46
rambox kaže...

 

......Kao drugo u tvoju kuču ili privatni objekt, prisilno može uč samo policija sa sudskim nalogom......

Iako se ne tiče teme, samo da ispravim. Ovo je više onako iz neznanja napisano. Policija može ući i bez sudskog naloga, ako netko traži pomoć iznutra, ako je unutra osoba sa tjeralice ili ako je potrebno spriječiti neki događaja koji bi mogao napraviti veću štetu(primjerice tempirana bomba koja otkucava...).

spaljeni sri 28.10.2015 17:54
kruskar kaže...

Meni više ništa nije jasno.Plačamo ono što nekoristimo.

 Placas naknadu za posjedovanje prijemnika a ne koristis uslugu javnog tv servisa koju je hrt obavezan korisnicima naknade isporuciti.

 

Zakon je takav kakav je, dok je na snazi osporiti se nemoze.

 

Kupnjom tv ili radio prijemnika zakon kaze da ulazis u ugovoreni odnos sa odredjenim pravima i obavezama istoga.

 

Korisnik je duzan placati pristojbu za prijemnik a istu je ovlasten zakonom naplacivati hrt te je obavezan proizvoditi program koji ti mozes gledati/slusati na tom prijemniku.

 

Sam nacin prijave prijemika, provjera, odjava i slicno su samo podzakonski akti/uredbe hrt-a koji je dobio slobodne ruke da isti sastavi, objavi i provodi.

 

Oces ti gledati/slusati ili ne njihov program nema nikakve veze sa naknadom, tvoje PRAVO je da gledas/slusas ali isto ti ne moras konzumirati ako neces.

 

Odricanje od prava da gledas/slusas ne povlaci za to da ne moras placati naknadu jer se naknada ne placa za koristenje prava ili njegovo ne koristenje nego za posjedovanje uredjaja koji moze ispuniti to pravo.

 

Zalosno ali je sabor, politicari koje biramo u isti tako propisao.

rambox sri 28.10.2015 17:58
PzKpfw kaže...
rambox kaže...

 

......Kao drugo u tvoju kuču ili privatni objekt, prisilno može uč samo policija sa sudskim nalogom......

Iako se ne tiče teme, samo da ispravim. Ovo je više onako iz neznanja napisano. Policija može ući i bez sudskog naloga, ako netko traži pomoć iznutra, ako je unutra osoba sa tjeralice ili ako je potrebno spriječiti neki događaja koji bi mogao napraviti veću štetu(primjerice tempirana bomba koja otkucava...).

Nema potrebe za kompliciranjem, izvanredne prilike su druga priča, i to nema smisla niti spominjat u temi oko HRT harača.Ne kaže se badave da neupučeni uvijek izvuku deblji kraj, pa onda pokleknu pred "šupljim-ako prođe zastrašivanjem" HRT Harač gorila.

MrBlc sri 28.10.2015 18:12
ivo454 kaže...

Plaća se posjedovanje uređaja koji može primati radio ili Tv signal, bez obzira kojim putem. Tu spadaju, radio, TV, mobitel, autoradio, računalo, tablet i možda još što. Znači ne naplaćuje se gledanje ili slušanje, nego posjedovanje.

Ovaj dio spada u HRT-ovo proizvoljno tumačenje zakona jer se oni hvataju na činjenicu da svaki uređaj na netu može primati stream. Međutim, to je jako nategnuto tumačenje zakona i u slučaju žalbe odbacuju prijavu takvog prijemnika. Ne žele ići na sud jer u slučaju donošenja presude u korist navodnog obveznika više ne bi mogli ići na sustav "ako prođe, prođe".

mate213 sri 28.10.2015 23:03

Isto mi se desilo, nisam se ni snasao, a lik,mi napricao neke obveze,kazne,kaj ja znam, s kako nisam nis znao kako i sta o tome,naravno potpisao samo da ne bude nekih problema da bi na kraju saznao i citao da mu nisam trebao nis ni odgovorit.. Sad isto planiram to odjaviti, navodno samo ispuniš onaj obrazac i pošalješ sa fotokopijom osobne u hrt....

Glavas_ZG sri 28.10.2015 23:46
spaljeni kaže...
kruskar kaže...

Meni više ništa nije jasno.Plačamo ono što nekoristimo.

 Placas naknadu za posjedovanje prijemnika a ne koristis uslugu javnog tv servisa koju je hrt obavezan korisnicima naknade isporuciti.

 

Zakon je takav kakav je, dok je na snazi osporiti se nemoze.

 

Kupnjom tv ili radio prijemnika zakon kaze da ulazis u ugovoreni odnos sa odredjenim pravima i obavezama istoga.

 

Korisnik je duzan placati pristojbu za prijemnik a istu je ovlasten zakonom naplacivati hrt te je obavezan proizvoditi program koji ti mozes gledati/slusati na tom prijemniku.

 

Sam nacin prijave prijemika, provjera, odjava i slicno su samo podzakonski akti/uredbe hrt-a koji je dobio slobodne ruke da isti sastavi, objavi i provodi.

 

Oces ti gledati/slusati ili ne njihov program nema nikakve veze sa naknadom, tvoje PRAVO je da gledas/slusas ali isto ti ne moras konzumirati ako neces.

 

Odricanje od prava da gledas/slusas ne povlaci za to da ne moras placati naknadu jer se naknada ne placa za koristenje prava ili njegovo ne koristenje nego za posjedovanje uredjaja koji moze ispuniti to pravo.

 

Zalosno ali je sabor, politicari koje biramo u isti tako propisao.

 Sve ovo stoji sto si napisao, no ispred tog zakona prioritet ima Ustavni zakon o nepovredivosti doma, mozes imati u kuci 100 televizora i ovi iz hrt-a to mogu znati i opet nisi duzan nikome otvarati.

Vezano za ulazak policije, policija nema pravo ulaska u stan ili kucu osobe bez valjanong sudskog naloga, ima iznimno pravo u slucaju Opravdane sumnje u nesto, no ta opravdana sumnja mora biti kasnije dokaziva u eventulankm sudskom postupku protiv policije.

 

Ajar čet 29.10.2015 10:40

ne plaćam nikakve pretplate, ne puštam nikoga u kuću, pas je posebno dresiran za inkasatora rvacke teletubizije, a dok sam neko vrijeme radio na hrt-u, izbrisao sam se iz baze (niš jednostavnije od toga). ne gledam tv-program već godinama a povremeno slušam radio (iz naprave ili streaming). "naknadu za posjedovanje" možemo dogovoriti ako (i samo ako) uređaje dijele besplatno, a i onda ravnomjerno raspoređeno na sve radijske/televizijske kuće. u svim ostalim slučajevima nemamo o čemu razgovarati i tzv. "zakon" me nimalo ne zanima (ne ulazi u područje ni jedne od deset zapovijedi ili moralne društvene kategorije). no passaran. preporučujem tako i ostalima, pozivajući na građanski neposluh i pasivan otpor (do revolucije - onda će inkasatori i ostala birokratska gamad prva pred zid). 

dv14 pon 8.2.2016 15:53

O hebem im.

Danas došao kod nas inkasator, stala bila kući, naivno ga pustila jer je ovaj isprepadao nekakvim tužbama. Dala OIB i potpisala. I sad treba doći nekakava naknada unutar 6 mjeseci tj. 6 x 80kn.
Što sad? Može li se kako izbjeći plaćanje tih 480kn ili smo, kada je stara potpisala, dužni platit?

kostolomac pon 8.2.2016 15:59
dv14 kaže...

O hebem im.

Danas došao kod nas inkasator, stala bila kući, naivno ga pustila jer je ovaj isprepadao nekakvim tužbama. Dala OIB i potpisala. I sad treba doći nekakava naknada unutar 6 mjeseci tj. 6 x 80kn.
Što sad? Može li se kako izbjeći plaćanje tih 480kn ili smo, kada je stara potpisala, dužni platit?

 Sorry ali stara ti je napravila  za...b koji se po meni ne može ispravit.

 Jer je k tome potpisala i sad ćete platit  za 6 mjeseci unatrag za svaki 80kn, i nakon toga ćete redovno dobivat svaki mjesec uplatnice  za tv pristojbu ( bolje rečeno za više mjseci unaprijed ).

 

 

Trebala ga je kad je došao metlom istuć i mirna bosna, uštedjeli bi svaki godine 960kn :)

gondomar pet 25.3.2016 09:19

Mene oduvijek ''bode'' to plaćanje TV pretplate i nadam se da će jednog dana doći neka vlast koja će to ukinuti. Jer, to je nešto što se moglo naplaćivati prije 40 godina kada su postojali samo HRT programi, ali danas kad imamo hrpu drugih TV programa i gledamo sve drugo ovo je apsurd. Ja recimo HTV toliko rijetko gledam, a mogao bih i bez njega... i kad vidim račun za tu TV pristojbu smuči mi se. Šta to nije kao da kruh kupiš u jednoj pekari a platiš ga u drugoj? To bi oni trebali riješiti na neki drugi način, tko ne želi gledati HTV neka ga iskopčaju bez mogućnosti prijema, a tko želi neka mu ostane i neka plaća 80 kuna.

Ima tko iskustava, kako je to u drugim zemljama, da li se isto tako plaća bezveze ili se plaća samo ono što se stvarno gleda?

spaljeni pet 25.3.2016 09:56

Nisam bas 100% siguran, valjalo bi provjeriti tocno clanke no ako HRT predje na DVB-T2 sa HEVC kodiranjem apsolutno svi televizori koji nemaju mogucnost primiti takav signal trebali bi se lako i bez problema moci odjaviti jer takav uredjaj ako ne moze primati njihov signal je isto kao i da pokusavaju naplatiti naknadu za obican monitor ili projektor.

 

Kada se uspjesno odjavi za sada nemaju mogucnost provjere i ne smiju vas ponovo na svoju ruku prijaviti, uzet STB i ne pustati ih u kucu...