Idealist sub 30.1.2021 19:56

Saznao sam da se u Njemačkoj može bez problema "na crno" nabaviti uređaj preko kojeg se gledaju svi EX-YU TV kanali + sve ono što nude domaće internet televizije (MaxTV, ...) + stream-anje filmova na zahtjev sa domaćim prijevodom + prijenosi liga petice itd. za relativno malo novaca. Zna li netko na kojem principu to fukncionira i kako je moguće da se to isto ne detektira od strane internet providera (ili tko je već za to zadužen) te se sankcionira korisnika.

Pretpostavljam da je onda moguće isto to uraditi i preko računala?

Marko :D sub 30.1.2021 22:16

Ne radi se tu o nikakvim specijalnim uređajima; to su obični Android Boxevi koje možeš legalno kupiti u gotovo svim trgovinama s tehnologijom. Razlike između uređaja s oglasnika i iz trgovine u principu nema. Jedino što se na oglasnicima prodaju skuplje jer su prodavači napravili ultra težak posao i instalirali aplikacije s Google Playa, da to ne moraš ti. Također, valja imati na umu da ako već doma imaš pametni televizor Samsunga, LGja i još nekih poznatijih kompanija, velike su šanse da ti taj uređaj ni ne treba jer isti u svojim trgovinama aplikacija imaju nekoliko aplikacija koje rade tu svrhu.

 

Sad dolazimo do drugog dijela; piratske IPTV liste. Ljudi ilegalno, bez dozvole vlasnika autorskih prava streamaju kanale na internet, mijenjaju se s drugima u istom biznisu za TV kanale i onda to prodaju. To je ujedno i razlog zašto sve liste imaju ogroman broj kanala. Po meni, piratske IPTV liste uopće nisu vrijedne novca jer nisu stabilne, prekidi su konstantni i podrška je nepostojeća. Osoba koja ti je prodala listu u 95% slučajeva nije vlasnik iste i nema ništa s istom već ti ju je samo preprodala, pa ti u slučaju određenih problema ne može ni pomoći. Vrlo često se događa da nadležni organi ugase te piratske operacije, pa osim što nastradaju ljudi koji to drže, mogu nastradati i oni koji to koriste. A da ne spomenem kako nema garancije za uslugu; masa ih je bilo da su uzeli novce i onda samo nestali.

 

Zašto operateri tim piratskim operacijama ne stanu na kraju? Pa za početak zato jer oni nemaju apsolutno ništa s time. Na operaterima je da ti pruže uslugu, a kako i za što koristiš uslugu, to nije njihova briga. Operateri ni ne smiju samovoljno blokirati pristup pojedinim stranicama, niti im je to u interesu. Čak ni ne znaju kakav ti sadržaj gledaš, ali znaju koje stranice posjećuješ. Dok vide da sam ja na Bugu, ne vide u kojoj temi i što trenutno pišem jer je veza između mene i Buga šifrirana. Isto vrijedi i za ostale internetske usluge. Kada skidam torrent, operater ne vidi što skidam, vide samo da sam se spojio na brdo IP adresa u isto vrijeme i mogu samo pretpostaviti da skidam torrent. U Njemačkoj kada skidaš piratski sadržaj preko torrenta, operater ti ne šalje kaznu, šalje ti je odvjetnički ured koji zastupa određeni filmski studio. Tvoje podatke im je dao operater (zakon u Njemačkoj je takav), ali informaciju što si skinuo je dao špijun kojeg filmski studio plaća da nadgleda tko skida njihov film. Špijun je tebe ulovio jer je torrent protokol takav da svatko u svakom trenutku može otkriti što netko skida. Ako skidaš piratski sadržaj s Google Drivea, filmski studio i tvoj operater to ponovno ne vide, pa te ne mogu ni kazniti.

 

Upravo iz tog razloga, operater tebe kao gledatelja piratske televizije ne može sankcionirati. Zato jer oni ne znaju da to gledaš ili znaju, ali ne žele se miješati. Sve dok ne dobiju sudski nalog za blokiranje određenog sadržaja ili sankcioniranje korisnika, što se njih tiče sve je u redu.

 

Ako ti nešto nije jasno, pitaj...

Idealist ned 31.1.2021 19:00

Ok, hvala.

 

Znao sam da me direktno operateri ne mogu kazniti, no htio (i dobio) sam zadovoljavajući odgovor. Frend mi tu i tamo nešto prebaci na google disk pa tako dođem do nečeg što me zanima.

 

Možeš li me uputiti na što i gdje da se pretplatim da gledam našu televiziju vani te koji put da pogledam nogomet (izmešu ostalog još ove dvije utakmice Dinama). Je li to moguće po sličnoj cijeni?

guslac uto 9.2.2021 12:17

Nedavno sam facebooku naletio na oglas za gonet.tv, idem pogledati o čemu se radi. Neki Česi imaju internet televiziju, i proširili svoju uslugu i na Hrvatsku. Sve je legalno, imaju matični broj, pravu službu za korisnike. Cijena je 39kn/mj. Što se tiče odabira programa, tu su svi nacionalni, dosta filmskih i dokumentarni te dječjih, ali slabo jako sportski. Ima i programa susjednih država, meni interesantno da imam i mađarske kanale jer mi je žena Mađarica. Super je što je moguće gledati na bilo kojem uređaju, čak nude i vlastiti uređaj kojega se jednostavno spoji na net i u tv, te gledaš kao maxtv. Odlična je stvar što imaš mogućnost vraćanja unatrag do 1 tjedan sve programe, a imaju zgodnu složenu selekciju najinteresantnijeg sadržaja u zadnjih 1 tjedan, pa se može pretraživati i samo filmove, serije, sport...Gledanje unatrag nije baš najkvalitetnije, svaki čas neke smetnje pogotovo kod bržih scena, vjerojatno snimaju u niskom bitrateu. No ipak je prilično upotrebljivo i gledljivo, daleko bolje od ničega. To mi je super, jer na hrti mogu samo hrt vratiti, a ovdje sve. Program uživo ide glatko, kvaliteta ok mogla bi i bolja ali ajde, filmski i dokumentarni programi imaju titlove, s njima zna biti problema pa idu u krivo vrijeme, ali je interesantno da na snimci vraćenoj unatrag rade dobro. Sve u svemu, za 40kn super.