Bicikli i električni romobili

Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

pacijent007 ned 5.7.2020 23:08

Bio je neki plakat u decathlonu s veličinama, možda sam pobrkao slova ali definitivno su centimetrima isti. Znaci ti si uzeo M i zadovoljan si.. imaju M veličinu triban 500, ako se ne varam to je isti okvir pa mogu probati njega

Hvala na info :D

Reci mi samo kako si zadovoljan biciklom? Kako salta brzine, jesu ti kočnice nezgodne za stisnuti kad vozis na hoodovima? Gledao sam neki review gdje je rekao tip da mu je malo nezgodno, ali pitanje je i kolike sake on ima

jocommb ned 5.7.2020 23:25
pacijent007 kaže...

Ma problem je što u Osijeku nemaju nista osim ona 2 skupa, triban 500 i 520 a 120 nemaju i rekli su mi da mogu preko neta naručiti da dostave u Osijek pa onda probati i ako mi odgovara uzeti pa pitam da znam koju veličinu da naručim

 Pa isti su kalupi... velicinu biras ne komponente... probaj koji ti od tih oblje lezi.... provjeri samo duzinu lule da je ista... i sjedalo iako mislim da su vjerovatno iste stvari na oba... i duzinu kurbli mozes vidit... mislim da ti nista vise nema razlike da samo probas velicinu....

ALVIN pon 6.7.2020 06:18

U vezi širine guma.

 

Čitam malo po stranim forumima koju širinu gume preferiraju biciklisti za lagani off-road, kao makadam (bijeli put, zemljana utabana staza i sl.).

Forum LINK  i LINK 2

Ima ih koji su i na ispod 30C, ali 32C i 35C se više preferiraju. Ima ih i sa stavom da tko proba malo šire gume, ne vraća se više nazad na tanje. E sad, neko tamo i 35C svrstava pod šire, tako da...

 

Ovaj lik praktički crta youtube link po kojim touring terenima vozi 32C, 35C i 42C. Prednosti i nedostaci pojedinih širina. U prošlosti je navodno znao i sa 25C zaći izvan ceste, ali odustao nakon što je sjebao nekoliko kotača, valjda je to bilo sa biciklom koja je dizajnirana za ceste sa slabijim felgama. Uglavnom 32C mu je ful brza, ali je za bolje održavan puteljak. 35C on najčešće vozi, zlatna sredina, sigurnija a dovoljno brza. 42C za lošije terene i putove koji su vam nepoznati. Prednost širih je između ostalog što se ne trebaju tvrdo napumpati, odnosno bolje amortiziraju zbog većeg volumena zraka. Trebale bi biti idealne za rekreativce koji se ne utrkuju, već voze turistički, često izvan ceste, a žele prvenstveno udobnost.

On sa svoje 72 kile, napumpa:   32C na 4.5 bara, 35C između 3.1 i 3.4, a 42C između 2.4 i 2.7 bara. To mu je sve pumpanje za offroad kakav pokazuje u videu.

 

Drugi vozač LINK isto daje svoje mišljenje o širinama guma, doduše uglavnom za cestu.

 

btw. Šta su im ovo felge ovako visoke, ili nešto što se stavi preko felge ? Cijena ?  Super mi to izgleda, tanka guma izgleda super na takvoj felgi. Inače pretanke gume (npr.35C ili uže) mi izgledaju ružno estetski na debljem kosturu bicikle, kao i predebele gume na tankom kosturu također.

 

 

 

bernie pon 6.7.2020 09:45
pacijent007 kaže...

Bio je neki plakat u decathlonu s veličinama, možda sam pobrkao slova ali definitivno su centimetrima isti. Znaci ti si uzeo M i zadovoljan si.. imaju M veličinu triban 500, ako se ne varam to je isti okvir pa mogu probati njega

Hvala na info :D

Reci mi samo kako si zadovoljan biciklom? Kako salta brzine, jesu ti kočnice nezgodne za stisnuti kad vozis na hoodovima? Gledao sam neki review gdje je rekao tip da mu je malo nezgodno, ali pitanje je i kolike sake on ima

 To su ti veličine za MTB, cestovni ti imaju drugačiju geometriju. 120 i 500 nemaju istu geometriju, nisu neke radikalne razlike, ali dovoljno da se meni 500 M činio mrvicu premalen, iako bi tebi trebali i jedan i drugi biti ok. Samo onda uzmi u obzir da nije isti okvir pa će ipak biti razlike.

 

U ovih cca 200km šta sam prošao s njim sam zadovoljan, za te novce stvarno guštam po cesti s njim.

 

- brzine: 2x8 microshift, shifteri nisu toliko uglađeni kao Shimanovi, dosta su glasni klikovi i treba malo jače stisnuti, ali rade svoj posao bez greške. Imam jedan mali problem za zadnjim mjenjačem di mi 2. i 6. nikad nisu savšeno namještene (u 2. ga vuče mrvicu na 1., a u 6. na 7.) Ne prebacuje i ne preskakuje nego se samo tiho čuje lagano kliktanje pa se nisam zamarao s time, ali ću još istražiti, dropout i kavez se čine ravno.

 

- kočnice: Nije mi ništa teže za stisnuti nego na Shimano ručicama, a imam relativno male ruke za svoju visinu, ali ako si prije vozio isključivo mtb bit će ti možda malo čudno na početku jer na hoodovima jednostavno nemaš toliko polugu kao na mtb-u ili na dropovima. Sa rim brake-om će ti tu možda biti lakše jer ne mora bit tako precizno namješten da bi imao čvrst osjećaj na ručici dok kod meh. diskova je bude mekan osjećaj ako pakne nisu jako blizu disku. Ja sam uzeo disk verziju jer ga mislim koristiti i kao gravel bike kad nabavim drugi set guma i zbog korištenja po svim vremenskim uvjetima jer idem s njim do posla.

 

Za ostalo mora proći više vremena da bi ti definitivno mogao reći dali valja ili ne, kotači su malo teški i vidjet ćemo kako će izdržati nakon dužeg vremena. Sa stock gumama imam prijašnjeg iskustva, fali im gripa, ali se zaštita protiv bušenja već iskazala u više prilika.

Najveća boljka je prema meni šta nema odvojen hanger nego je dio okvira, ako limit vijci nisu dobro namješteni i ako se zapetljaju lanac i mašinica u žbice mogao bi nastradati okvir, a s obzirom da se radi o aluminiju ravnanje baš nije najsretnije rješenje. Do sad nisam nikada polomio stražnji mjenjač jer bi pazio uvijek da mi je limit dobro namješten pa sam ga uzeo usprkos toga, ali eto, da znaš na šta obratiti pažnju.

alen4430 pon 6.7.2020 11:11
pacijent007 kaže...

Jos jedno pitanje da se nadovezem na pitanje par postova o triban cestovnjavina..visok sam 175cm a velicine tih tribana su M (165-175cm) i L (175-180cm)..koju veličinu onda da uzmem? Je li bolje da sam na gornjoj ili donjoj granici?

 Slažem se sa kolegom bernie Ja sam visok 176 cm, i uzeo sam također M veličinu, skroz mi odgovara. Nemam nikakvih problema po pitanju bolova u leđima ili koljenima.. Tako da moj glas ide za M veličinu

pacijent007 kaže...

Bio je neki plakat u decathlonu s veličinama, možda sam pobrkao slova ali definitivno su centimetrima isti. Znaci ti si uzeo M i zadovoljan si.. imaju M veličinu triban 500, ako se ne varam to je isti okvir pa mogu probati njega

Hvala na info :D

Reci mi samo kako si zadovoljan biciklom? Kako salta brzine, jesu ti kočnice nezgodne za stisnuti kad vozis na hoodovima? Gledao sam neki review gdje je rekao tip da mu je malo nezgodno, ali pitanje je i kolike sake on ima

  Da se i ja uključim, zadovoljan sam potpuno sa biciklom, Sora nema stvarno nikakvih problema prilikom promjene brzine, iskreno u odnosu na Shimano 105 seriju nisam primjetio nikakvu razliku u brzini mijenjanja između Sore i 105-ice. Nisam profesionalac, nego sam više rekreativac 

pacijent007 pon 6.7.2020 12:40
bernie kaže...
Najveća boljka je prema meni šta nema odvojen hanger nego je dio okvira, ako limit vijci nisu dobro namješteni i ako se zapetljaju lanac i mašinica u žbice mogao bi nastradati okvir, a s obzirom da se radi o aluminiju ravnanje baš nije najsretnije rješenje. Do sad nisam nikada polomio stražnji mjenjač jer bi pazio uvijek da mi je limit dobro namješten pa sam ga uzeo usprkos toga, ali eto, da znaš na šta obratiti pažnju.

 E super, ovo je koristan savjet, s obzirom da nema u Osijeku izlozen nisam ni vidio da nema hanger. Kako sam cuo da nekad malo sfusare serviseri u decathlonu kod sastavljanja proci cu ja sam jos mjenjace, limite i ostalo a za sarafe cu odvest svom serviseru da moment kljucem pritegne sve kako treba.

Meni osobno je svejedno je li kocnica rim brake ili mehanicka, nikad nisam dosad vozio cestovnjaka, osim sto sam provezao stotinjak metara jedan ali to je zanemarivo. Disk ili rim brake ce ovisiti o tome koju velicinu imaju dostupnu od kojeg modela

pacijent007 pon 6.7.2020 12:42
alen4430 kaže...
Da se i ja uključim, zadovoljan sam potpuno sa biciklom, Sora nema stvarno nikakvih problema prilikom promjene brzine, iskreno u odnosu na Shimano 105 seriju nisam primjetio nikakvu razliku u brzini mijenjanja između Sore i 105-ice. Nisam profesionalac, nego sam više rekreativac 

 Mi govorimo o triban rc120 modelu koji ima microshift mjenjace, ako se ne varam triban 500 je opremljen sorom a 520 sa 105..Rado bih ja uzeo jedan od ta dva ali lova je ipak prevelika za ono sto sam spreman izdvojiti

Endymon pon 6.7.2020 12:53

Pozdrav ljudi. Jedno pitanje oko prednjeg mjenjac. Ugl, trenutno imam zadnji mjenjac altus a prednji Tourney. Pa me zanima dali bi mi se isplatilo da stavim i prednji mjenjac altus i sta dobivam sa time?

evang pon 6.7.2020 13:22

Ne, i ništa.

 

Apropo Microshifta,na komjuteru koji mi je trenutno jedini bajk imam kombo Sora,mislim da je zadnja generacija, + microshift ručicama ali na flatbaru,i kad sam kupovao bajk to mi je bilo onak malo prst u oko,i svugdi pljuju taj microshift ali moram priznat da sam potpuno promjenio mišljenje,meni rade besprijekorno,nije da lupam neku ogromnu kilometražu na tom biciklu,možda par tisuća km,ali ga ne štedim i vozim ga cijele godine po svim vremenskim uvjetima.

Govorim o shifterima,ne ostatku grupe.

rambox pon 6.7.2020 16:39
ALVIN kaže...

U vezi širine guma.

 

Čitam malo po stranim forumima koju širinu gume preferiraju biciklisti za lagani off-road, kao makadam (bijeli put, zemljana utabana staza i sl.).

Forum LINK  i LINK 2

Ima ih koji su i na ispod 30C, ali 32C i 35C se više preferiraju. Ima ih i sa stavom da tko proba malo šire gume, ne vraća se više nazad na tanje. E sad, neko tamo i 35C svrstava pod šire, tako da...

 

Ovaj lik praktički crta youtube link po kojim touring terenima vozi 32C, 35C i 42C. Prednosti i nedostaci pojedinih širina. U prošlosti je navodno znao i sa 25C zaći izvan ceste, ali odustao nakon što je sjebao nekoliko kotača, valjda je to bilo sa biciklom koja je dizajnirana za ceste sa slabijim felgama. Uglavnom 32C mu je ful brza, ali je za bolje održavan puteljak. 35C on najčešće vozi, zlatna sredina, sigurnija a dovoljno brza. 42C za lošije terene i putove koji su vam nepoznati. Prednost širih je između ostalog što se ne trebaju tvrdo napumpati, odnosno bolje amortiziraju zbog većeg volumena zraka. Trebale bi biti idealne za rekreativce koji se ne utrkuju, već voze turistički, često izvan ceste, a žele prvenstveno udobnost.

On sa svoje 72 kile, napumpa:   32C na 4.5 bara, 35C između 3.1 i 3.4, a 42C između 2.4 i 2.7 bara. To mu je sve pumpanje za offroad kakav pokazuje u videu.

 

Drugi vozač LINK isto daje svoje mišljenje o širinama guma, doduše uglavnom za cestu.

 

btw. Šta su im ovo felge ovako visoke, ili nešto što se stavi preko felge ? Cijena ?  Super mi to izgleda, tanka guma izgleda super na takvoj felgi. Inače pretanke gume (npr.35C ili uže) mi izgledaju ružno estetski na debljem kosturu bicikle, kao i predebele gume na tankom kosturu također.

 

 

 

Ti kao da kupuješ skupi auto, pa se ne moš odlučit kaj kupit za utrke po pisti.

 

Da ponovim, ako i dalje misliš biciklirat na novim premekanim/polupraznim gumama onda ga fučkaj.Za tvoje biciklističke potrebe po suhom, previše važeš gume s obzirom da si do sad večinom ukrivo bicikliral na polupraznim i vrlo lošim gumama.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/bicikli-elektricni-romobili/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=895&jumpto=6158986&sort=asc&view=flat 

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/bicikli-elektricni-romobili/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=895&jumpto=6158919&sort=asc&view=flat

 

Iskoristi priliku ili akciju, pa uzmi nešto(ako uopče i moš kupovat u RogJomi) od Veetireco preporučenih 700 x 35C modela.Easy Street trenutno ide za 95kn, a normalna preporučena cijena je 25$=166kn.Američki Walmart(največi Američanski šoping centar) je inače jeftiniji, ali eto kod njih je 28$ ili trenutno rasprodano.Zilent košta malo više, obično je oko 30$ kako gdje ovisi o maržama kod raznih Web Shop ili lokalnih prodavača.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/bicikli-elektricni-romobili/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=811&jumpto=5662562&sort=asc&view=flat

 

https://www.walmart.com/ip/Vee-Tire-Co-Easy-Street-Tire-28-x-1-40-700-x-35c-72tpi-Energetic-Compound/641222955

 

http://www.bikeman.com/TR0378.html

dick_of_the_sheep uto 7.7.2020 10:09

@rambox. Hm. Malo sam pogledao testove, recenzije, tehničke podatke i mogu reći da sam zaključio da gume uglavnom vrijede koliko i koštaju. S tim da su cijene u Zagrebu i do 30-ak% veće nego li u njemačkim on-line trgovinama. Ako uz gume naručiš i zračnice ili nešto treće (digitalni mjerač tlaka zraka u gumama npr. i sl.), praktički neutraliziraš trošak poštarine, ili čak prođeš i jeftinije.

Pregledom testova, recenzija i tehničkih podataka

od isključivo cestovnih guma:

- najbolje zaštićene od bušenja su Continental Gator Hardshell;

- najbrže su Michelin Power Time Trial

- najbolje jeftine gume su Continental Ultra Sport III

 

od touring guma:

- najbolje zaštićene od bušenja su Schwalbe Marathon E-Plus

- najbrže Schwalbe Marathon Almotion

- najbolje jeftine Continental City Ride II

 

Između su kompromisi. Pa sam tako i ja kupio Marathon obični. Dobio sam na težini i brzini a izgubio na zaštiti od bušenja.

 

Najbolje prodavane po njemačkim trgovinama:

- Continental Grand Prix 5000 Folding Road Tyre

- Schwalbe Marathon Plus Clincher Tyre

dick_of_the_sheep uto 7.7.2020 12:27
ivanoile kaže...

Prestani citat recenzije i testove i odi vozit te gume, pa onda napisi svoje misljenje.

 

zašto bih vozio sve te gume, kad su to već napravili drugi. A, od malena su me naučili da je bolje učiti na tuđim greškama nego li na svojima.

 

ALVIN uto 7.7.2020 13:03

@rambox

 

Kao što sam i ranije napisao, ne mislim ići na tanje gume !

 

Sada koristim 42-622 (700x40C), to piše na gumi. Izmjerio sam ručno njenu širinu 38mm. To mi je širina na koju sam navikao i sviđa mi se. Ako bih već išao na tanju onda bi to bilo samo zato jer nema modela za koji sam zagrizao (Marathon Green) u željenoj veličini. U tom slučaju bih se nerado spustio jednu stepenicu niže, znači na 40-622 (38C). Preskakanje stepenica mi ne dolazi u obzir i da mi poklone za 0 kn. 

 

Tek ako budem zadovoljniji sa širinom 38C, nego sa sadasnjim 40C, mozda budem u buducnosti isprobao i 35C.

Mada bih volio jednog dana isprobati i broj šire od 40C. Ali moram ispitati koliko široke mogu na Nakamura Platinum 4.9 ili Genesis SpeedCross 4.9 trekkinge.

 

ALVIN uto 7.7.2020 13:10
dick_of_the_sheep kaže...
ivanoile kaže...

Prestani citat recenzije i testove i odi vozit te gume, pa onda napisi svoje misljenje.

 

zašto bih vozio sve te gume, kad su to već napravili drugi. A, od malena su me naučili da je bolje učiti na tuđim greškama nego li na svojima.

 

 Možeš li izmjeriti širinu gume na bicikli, znači tu maraton green ? Zanima me koliko je odstupanje od veličine koja je zapisana na gumi. Znači koju si širinu gume kupio i kolika je izmjerena vrijednost. Znam da to ovisi o nekoliko parametara ali svejedno.

ivanoile uto 7.7.2020 14:28
dick_of_the_sheep kaže...

 

zašto bih vozio sve te gume, kad su to već napravili drugi. A, od malena su me naučili da je bolje učiti na tuđim greškama nego li na svojima.

 

 Jer citas gluposti, a onda ih ovdje i pises. 

 

Da vozis te gume i pises osobno iskustvo imao bi veci kredibilitet.

 

 

I btw. Rog trenutno ima vrlo "kompetitivne" cijene guma , barem cestovnih, a prodaju i neke MTB modele za Njemacko trziste (razlika u black chilliju i cijeni)

dick_of_the_sheep uto 7.7.2020 17:06
ALVIN kaže...
... 

 Možeš li izmjeriti širinu gume na bicikli, znači tu maraton green ? Zanima me koliko je odstupanje od veličine koja je zapisana na gumi. Znači koju si širinu gume kupio i kolika je izmjerena vrijednost. Znam da to ovisi o nekoliko parametara ali svejedno.

 

tvornička oznaka za širinu je 50 mm

izmjerena širina je 47,5 mm

 

ivanoile uto 7.7.2020 19:12
ALVIN kaže...
dick_of_the_sheep kaže...
ivanoile kaže...

Prestani citat recenzije i testove i odi vozit te gume, pa onda napisi svoje misljenje

 

 Možeš li izmjeriti širinu gume na bicikli, znači tu maraton green ? Zanima me koliko je odstupanje od veličine koja je zapisana na gumi. Znači koju si širinu gume kupio i kolika je izmjerena vrijednost. Znam da to ovisi o nekoliko parametara ali svejedno.

 Sirina gume ovisi i o sirini obruca, nece na svim kotacima biti jednako siroka guma istih dimenzija + odstupanje kod proizvodaca

jocommb uto 7.7.2020 19:23
dick_of_the_sheep kaže...
jocommb kaže...
@dick... Jel saljes druge i da jebu umjesto tebe pa im onda vjerujes kad kazu kako je bilo?

 NE, ali koristim njihova iskustva 🤗 Šta mogu kad voli učiti na njihovim greškama. 

 slab je to sex onda.... necu rec da sam Rocco Siffredi al nikad mi niko nije mogo ni opisat ni rec kako je s kojom.... neke stvri moras sam i gotovo... kao i ova pitanja za velicinu... ma nema sanse da ti moze neko rec kako ce tebi bit... iako si ista visina nisi iste anatomije, duzine ruku,... 

ALVIN uto 7.7.2020 20:04
dick_of_the_sheep kaže...
ALVIN kaže...
... 

 Možeš li izmjeriti širinu gume na bicikli, znači tu maraton green ? Zanima me koliko je odstupanje od veličine koja je zapisana na gumi. Znači koju si širinu gume kupio i kolika je izmjerena vrijednost. Znam da to ovisi o nekoliko parametara ali svejedno.

 

tvornička oznaka za širinu je 50 mm

izmjerena širina je 47,5 mm

 

 Hvala.  Čitam po forumima primjere, većina proizvođača ide malo ispod specificirane vrijednosti, uglavnom zato da guma stane ljudima širinom.

Continental navodno ima veće razlike od Schwalbe-a. Vittoria je spominjana u par primjera da je vrlo blizu označenim vrijednostima.

ivanoile kaže...
ALVIN kaže...
dick_of_the_sheep kaže...
ivanoile kaže...

Prestani citat recenzije i testove i odi vozit te gume, pa onda napisi svoje misljenje

 

 Možeš li izmjeriti širinu gume na bicikli, znači tu maraton green ? Zanima me koliko je odstupanje od veličine koja je zapisana na gumi. Znači koju si širinu gume kupio i kolika je izmjerena vrijednost. Znam da to ovisi o nekoliko parametara ali svejedno.

 Sirina gume ovisi i o sirini obruca, nece na svim kotacima biti jednako siroka guma istih dimenzija + odstupanje kod proizvodaca

 Znam, zato sam prethodno i napisao da to ovisi o više parametara, ali me svejedno zanimalo....i dodat ću ti da ovisi i o napumpanosti gume također, zamisli to. I o starosti gume, 1 mm se u prosjeku proširi kad se razgazi nakon oko godine dana vožnje.

MrBlc uto 7.7.2020 21:51

Drugi razlog zašto proizvođači idu na malo uže od nazivne širine gume jest to što je tako guma lakša - oni koji su prvi počeli s time su na papiru djelovali bolji od konkurencije jer je njihova guma bila lakša za istu nazivnu širinu. Kasnije su ostali prihvatili takav način muljanja...

clutch uto 7.7.2020 22:13

Promjer šipke volana na mjestu gdje dolaze gripovi (vidi ovdje), kakve mjenjače koristiš (postoje kraće verzije gripova za grip shiftere) i općenito veličina tj. debljina gripova koja ovisi o veličini dlana.

 

Ostalo je više manje stvar ukusa.