Automobili

Razlike u velicini felgi

NenadX uto 5.10.2021 11:13

Evo jedno vjecno pitanje.

 

Postoji li kakva razlika, osim vizualne, u velicini felgi kad na vece felge idu gume nizeg profila pa je konacni opseg kotaca uvijek isti?

 

 

gocc01 uto 5.10.2021 11:29

Niži profil, manja udobnost i obrnuto. Ništa više. Možda one cake sa maksimalnom brzinom i nosivosti al ne bih rekao. Meni su upisane 225/55/17 i 225/45/19. Ja sam stavio 225/50/18 koje su točno između tolerancije ovih gore. Auto je malo osjetljiviji na rupe po gradu al ne želim razmišljat kako bi bilo sa 19". To mi je nakon velike razlike u cijeni bio jedini razlog da nisam išao na 19".

MrBlc uto 5.10.2021 13:11

Brzina ovisi isključivo vanjskom opsegu gume.

 

Šire gume se obično rade od mekše gume koja ima bolji grip, ali su lošije na mokroj podlozi i snijegu.

 

 

Sama visina gume ima utjecaj na udobnost, ali je i drugačije ponašanje pri opterećenju - visoki bočni zid gume djeluje kao opruga, odgovor na zakretanje volana kasni, a prije proklizavanja se guma počinje deformirati, proklizava polako, "potkopava" se. Niska guma, s druge strane, je daleko responzivnija, ali proklizavanje u pravilu nastupa naglo.

NenadX sri 6.10.2021 18:12
MrBlc kaže...

Brzina ovisi isključivo vanjskom opsegu gume.

 

Šire gume se obično rade od mekše gume koja ima bolji grip, ali su lošije na mokroj podlozi i snijegu.

 

 

Sama visina gume ima utjecaj na udobnost, ali je i drugačije ponašanje pri opterećenju - visoki bočni zid gume djeluje kao opruga, odgovor na zakretanje volana kasni, a prije proklizavanja se guma počinje deformirati, proklizava polako, "potkopava" se. Niska guma, s druge strane, je daleko responzivnija, ali proklizavanje u pravilu nastupa naglo.

 

Da, manje felge+vise gume su jeftinije i udobnije, a postoji i jos jedan moment, a to je parkiranje uz rinzol.

Uz visoki rinzol je tako svekedno, ali na rinzolu normalne visine visokom gumom "ostruzes" gumom o rinzol, a kod vecih felgi ostruzes felgom. 

 

simeparanoja čet 7.10.2021 19:25
NenadX kaže...

Da, manje felge+vise gume su jeftinije i udobnije, a postoji i jos jedan moment, a to je parkiranje uz rinzol.

Uz visoki rinzol je tako svekedno, ali na rinzolu normalne visine visokom gumom "ostruzes" gumom o rinzol, a kod vecih felgi ostruzes felgom. 

 

 Onda malo pazis kad se parkiras i uzmes gume koje imaju bocnu zastitu za felge pa je vjerojatnost da ostruzes felgu manja