Automobili

Prosječna potrošnja vašeg vozila

jollyb ned 25.9.2022 12:26
Tvpronlem kaže...
jollyb kaže...

Mazda 3 BN Sports-Line 2017 (120 PS) automatik benzinac

7,05 L / 100km  (72.435 km i 5.107 L)

 

Ljeti, zimi, za praznike dosta autocesta Njemacka - Hrvatska (~6L). Ostalo je mijesano grad, regionalne ceste (7,5-8L) i autocesta.


Link na profil Spritmonitor:
https://www.spritmonitor.de/en/detail/848642.html?hcosts=on

 kako si zadovoljan autom? neke mane, kvarovi, jel skupo za odrzavat?

planiram si uzet jednog takvog pa vazem izmedu 2.2 dizel i 2.0 benzin

koliko trosi u gradu? autoput (130?,150?)

dizela ne bih preporucio, ali to je moje osobno misljenje.

mi trosimo izmedo 13-15 000 km na godinu.

autocesta moze ispod 6L ako se opusteno vozis, a ako pojuris onda ide preko 8-9L.
u gradu npr Rijeka i okolica moze i do 8-9L prosjek :)

tocio sam zadnjih 7000km samo stotku i imao sam bolju potrosnju nego sa 95. onda je prosjecn0 6,7L: Potrosnja 100 7k km

 

detaljno mozes vidjeti sve moje troskove i potrosnju ovisno o zimi/ljetu ili autocesti na ovom linku: Mazda (svi troskovi) (benzin, servisi, garaza sve skupa unosim otkad imamo auto)

 

---

ovdje mozes dobiti odgovore na sva tvoja pitanja. ljudi su dosta pisali o tome: Mazda 3

za taj model mazde se skoro sve zna. raspisali smo se dosta i detaljno o svim modelima :)

najvise mogu reci za svoj model: BM G120 automatik benzinac Sports-Line.

 

ja sam zadovoljan, toci i vozi. sve sto se pise o tom modelu benzinca je istina. negativne stvari za mene su zvucna izolacija, lak i na sto mozes utjecati su: kocnice (origigi), 18" gume su neudobne, retrovizori su se znali ljudima kvariti unutar ili van garancijskog roka.


dosad sam ga uvijek odrzavao u ovastenim servisima (4. godine u njemackoj, 5. godina u hrv.), neki prosjek mozda. recimo da nisu skupi servisi bili prije, ali od sada na dalje sam nosim svoje dijelove i ulje na servis.
ugradio sam android auto i promijenio zadnje kocnice i diskove na 65 400km. nadolazece proljece mijenjam prednje kocnice (takoder Textar).
jedini opoziv je bio za jedinicu/motoric za brisace prednje.

silhofn sub 8.10.2022 21:50

Opel Astra K 2017. Cdti 110 konja. Natocio pun tank do rezerve preslo 880km, bilo je i gradske voznje. Kad je samo autoput uspio sam 950 preci do rezerve.

Potrosnja prema komjuteru oko 5 litara. kad je grad ide na 6 ali nikad preko toga.

 

Vrlo zahvalan motor, Imaju probleme sa lancem, pocnu rostati. meni zasad nista.

 

KAd se sjetim Astre G i samo 550 km do rezerve.

 

oba auta imaju tank oko 50 litara. do rezerve 45

Zaporožac ned 9.10.2022 10:05

Već sam naveo da mi Kia Rio 1,2 2021 god (kupljena nova) po ljeti kad je motor na radnoj temperaturi u gradu troši 6.8-7 L

 

Evo sad, do posla imam 3,5 km, automobil se već....... kad je bilo u jutro 4-5 celzija ne zagrije na radnu temperaturu, i potrošnja je uredno na 8.5 L u gradu.

Brzine mijenjam obično na 3-3500 okretaja, dakle, ne gazim ga na 4000-5000 da bih promijenio brzinu, posebno kad je motor hladan.

 

Ne znam kakve vi to NEpotrošače vozite, ili netko laže.

suzana graf ned 9.10.2022 11:51
Zaporožac kaže...

Već sam naveo da mi Kia Rio 1,2 2021 god (kupljena nova) po ljeti kad je motor na radnoj temperaturi u gradu troši 6.8-7 L

 

Evo sad, do posla imam 3,5 km, automobil se već....... kad je bilo u jutro 4-5 celzija ne zagrije na radnu temperaturu, i potrošnja je uredno na 8.5 L u gradu.

Brzine mijenjam obično na 3-3500 okretaja, dakle, ne gazim ga na 4000-5000 da bih promijenio brzinu, posebno kad je motor hladan.

 

Ne znam kakve vi to NEpotrošače vozite, ili netko laže.

 Kolega,meni se čini  kako ta tvoja Kia troši zericu previše. 8 i pol litara po gradu? Moralo bi to ispod 7. 

nixass ned 9.10.2022 15:16
Zaporožac kaže...

Već sam naveo da mi Kia Rio 1,2 2021 god (kupljena nova) po ljeti kad je motor na radnoj temperaturi u gradu troši 6.8-7 L

 

Evo sad, do posla imam 3,5 km, automobil se već....... kad je bilo u jutro 4-5 celzija ne zagrije na radnu temperaturu, i potrošnja je uredno na 8.5 L u gradu.

Brzine mijenjam obično na 3-3500 okretaja, dakle, ne gazim ga na 4000-5000 da bih promijenio brzinu, posebno kad je motor hladan.

 

Ne znam kakve vi to NEpotrošače vozite, ili netko laže.

auto vozis konstantno pod cokom, naravno da trosi.

Filox ned 9.10.2022 15:43
Zaporožac kaže...

Već sam naveo da mi Kia Rio 1,2 2021 god (kupljena nova) po ljeti kad je motor na radnoj temperaturi u gradu troši 6.8-7 L

 

Evo sad, do posla imam 3,5 km, automobil se već....... kad je bilo u jutro 4-5 celzija ne zagrije na radnu temperaturu, i potrošnja je uredno na 8.5 L u gradu.

Brzine mijenjam obično na 3-3500 okretaja, dakle, ne gazim ga na 4000-5000 da bih promijenio brzinu, posebno kad je motor hladan.

 

Ne znam kakve vi to NEpotrošače vozite, ili netko laže.

 Mali motor na normalni auto, uvijek troši više nego normalni motor na normalni auto. Da imaš 1.6 trošio bi manje. Ovako ga moraš gazit do 3-3500 okr za mijenjat brzine, a jadan motorić nema snage drugačije. 

 

A i 3.5 km je premalo da se motor normalno zagrije i provozi, pa i troši više.

 

Meni Toyota Auris 1.4 2010 benzinac (97 konja) troši oko 8-8.5 litri po gradu (1300 kila težak auto), na autocesti oko 7, a kad idem starom Zagreb-Split oko 6 litara. Mal motor, nije mu zabavno vozit 120 po autocesti, puno je štedljiviji ako idem 80-90 po staroj cesti. Da imam 2.0 onda bi mi najmanje trošio po autocesti na 120...

Lovac ned 9.10.2022 15:53

Talisman dci130, 4.8-5.2 prosjek zadnjih 20 000km (prema putnom 4.7). Blago rečeno da sam šokiran što je potrošnja kako su u Renaultu rekli da bude u praksi jer sam obzirom na masu/EDC očekivao nekih 6. 2/3 otvorena, 1/3 manji gradovi. Neka pravila kojih se držim, nikad par minuta od paljenja do gašenja, tj. ultra kratke relacije i dok je na radnoj često ga malo stisnem. Nikad u nečijoj guzici pa koči/gas i sl. Predikcije na rotoru da ne moram stajati (naravno, četvrtina vozača i dalje ne zna kako se izlazi iz istih pa te gleda blagoteleće kako stojiš i onda izađe bez žmigavca  )

Zaporožac ned 9.10.2022 16:27
suzana graf kaže...
 Kolega,meni se čini  kako ta tvoja Kia troši zericu previše. 8 i pol litara po gradu? Moralo bi to ispod 7. 

 Napisao sam da zna trošiti ljeti i ispod 7L, no motor mora biti na radnoj temperaturi ...

nixass kaže...
auto vozis konstantno pod cokom, naravno da trosi.

 Da, bilo nekada, i nisi pogriješio sa šaljivim reliktom "čok",... jer je princip isti, samo što sad kompjuter kontrolira smjesu goriva, zraka, (više goriva, manje zraka)  ali u pravu si da mu hladnome treba više goriva , pa to ispadne kao nekada "čok".

Filox kaže...
Mali motor na normalni auto, uvijek troši više nego normalni motor na normalni auto. Da imaš 1.6 trošio bi manje. Ovako ga moraš gazit do 3-3500 okr za mijenjat brzine, a jadan motorić nema snage drugačije. 

 A i 3.5 km je premalo da se motor normalno zagrije i provozi, pa i troši više.

 Meni Toyota Auris 1.4 2010 benzinac (97 konja) troši oko 8-8.5 litri po gradu (1300 kila težak auto), na autocesti oko 7, a kad idem starom Zagreb-Split oko 6 litara. Mal motor, nije mu zabavno vozit 120 po autocesti, puno je štedljiviji ako idem 80-90 po staroj cesti. Da imam 2.0 onda bi mi najmanje trošio po autocesti na 120...

Imao sam Fiat Stilo 1.8 benzinac, pa je trošio nezagrijan 13 L, zagrijan 10-11 L a tko kaže manje, laže ili se ne razumije u automobile.

Nije bio ništa teži od RIA.

Kad sam kupio 2021 RIO, na akciji nije bilo ni 1.4 motora, kojega više ni ne proizvode, ni današnjega turbo motora 1.0 sa 100 KS koji je u suštini najbolji za taj automobil. (čekali su rasprodati zalihe ovih 1.2, još ih rasprodaju po cijeloj EU)

Čak je i 1.4 atmosferac idealan za njega sa 100 KS i boljim okretnim momentom, koji je kod moga loš odn nizak. Prva brzina kratka, spora, druga tak, tak, treća- ima fin raspon, vuče od 40km/h do100 km/h  najbolje i pretječem kao lud sve po gradu. Šalim se, vozim oštro, ali ne ludujem.

 

1.6 motor bi trošio manje kad bi imao npr 90 KS, no taj motor bi bio na nekih 135 KS i teško bi trošio manje.

suzana graf ned 9.10.2022 18:47
Zaporožac kaže...
suzana graf kaže...
 Kolega,meni se čini  kako ta tvoja Kia troši zericu previše. 8 i pol litara po gradu? Moralo bi to ispod 7. 

 Napisao sam da zna trošiti ljeti i ispod 7L, no motor mora biti na radnoj temperaturi

....

 Radna temperatura?? Imaš novo vozilo. Iz  2021.  

zelenapaprika ned 9.10.2022 22:31
Zaporožac kaže...

Već sam naveo da mi Kia Rio 1,2 2021 god (kupljena nova) po ljeti kad je motor na radnoj temperaturi u gradu troši 6.8-7 L

 

Evo sad, do posla imam 3,5 km, automobil se već....... kad je bilo u jutro 4-5 celzija ne zagrije na radnu temperaturu, i potrošnja je uredno na 8.5 L u gradu.

Brzine mijenjam obično na 3-3500 okretaja, dakle, ne gazim ga na 4000-5000 da bih promijenio brzinu, posebno kad je motor hladan.

 

Ne znam kakve vi to NEpotrošače vozite, ili netko laže.

 Opel Corsa D iz 2008. benzinac atmosferac 1.4 90 KS, oko 1,1 tonu težak auto. Trenutno 8,5l po gradu. Kada bih ga vozio samo i isključivo po autocesti, potrošnja bi bila (i jest) niža. Po gradu nemam izbora stila vožnje, jer je sve stani-kreni vožnja na dosta kratkim relacijama.

 

 

TibzzX ned 9.10.2022 22:35

Meni dobar dio brojki ovdje djeluje kao da je s trip compa a ne stvarna potrošnja.

 

Ja sam svoju zapravo izračunao, jer trip comp sere kvake:

Mini Cooper D (1.6 HDi) 2009. u 50/50 kombiniranoj vožnji: 4,5l

Boris grozni pon 10.10.2022 00:30
TibzzX kaže...

Meni dobar dio brojki ovdje djeluje kao da je s trip compa a ne stvarna potrošnja.

 

Ja sam svoju zapravo izračunao, jer trip comp sere kvake:

Mini Cooper D (1.6 HDi) 2009. u 50/50 kombiniranoj vožnji: 4,5l

 Meni na Passatu poprilicno tocno mjeri, ima vise mjerenja tj modova u pravilu koliko piše tak je mislim koliko mu komplicirano moze biti to izracunati

Zaporožac pon 10.10.2022 14:58
suzana graf kaže...

Poduke mi ne trebaju.

 

Da, ti inače sve znaš, a staviš dva upitnika kod rečenične fraze; "Radna temperatura ??", kao, što je to... 

Što će tebi netko nešto objašnjavati.

cvaja997 pon 10.10.2022 15:11

Prastara alfa 166. 2.4jtd 10 ventila, 100kW. Prosjek 9.2, ak jako pazim 8.0. Kad idem iz noćne nedjelju ujutro, 12.4 je rekord.  Probat ću još malo nategnut, čujem da može do 13 litara... Narvno grad. Zaporožac, 3.5 kilometara je domet moje pljuvačke kad pljunem, a ne kilometraža da treba autom ić. Naravno da će trošit, pogotovo ujutro. Kad bude zima bit će i preko 9.

Zaporožac uto 11.10.2022 06:30
cvaja997 kaže...

Prastara alfa 166. 2.4jtd 10 ventila, 100kW. Prosjek 9.2, ak jako pazim 8.0. Kad idem iz noćne nedjelju ujutro, 12.4 je rekord.  Probat ću još malo nategnut, čujem da može do 13 litara... Narvno grad. Zaporožac, 3.5 kilometara je domet moje pljuvačke kad pljunem, a ne kilometraža da treba autom ić. Naravno da će trošit, pogotovo ujutro. Kad bude zima bit će i preko 9.

Ti si bar iskren.

Pisao sam da sam imao vozilo iz te Fiat grupacije motora Stilo 1.8, i trošio je kao manit. Zanimljivo na orvorenoj cesti si ga mogao držati na 6L pri brzini od 120 km/h..

Žao mi je tog automobila kad sam ga dao pod cijenu za ovu igračku Kiu, (bio je kao tenk) ali je bio 2002 godište, zaredali su se manji popravci, li dovoljno veliki za nepotrebne kućne izdatke.

 

Čudno, vozio sam prošlu zimu (vozilo je kupljeno 4.veljače 2021) , i beba KIA nije cugala više od 8,5 L koliko god bilo hladno.

Dakle, dok motor nije na radnoj temperaturi, a sisa mala  8,5 L i to joj je najveća potrošnja u gradu zimi pri normalnoj vožnji.

Genoxxx uto 11.10.2022 08:15

@zaporožac zašto si uvjeren da kolege lažu? Imao sam priliku jedno vrijeme voziti kiu Rio 3 2012, 1.2 51kw i kako god ga vozio nikako nije trošio ispod 6,5l također sam duže vrijeme vozio E46 1,6 77kw isto atmosferski benzinac i potrošnja nikad nije bila ispod 7,5l... Motori hoće potrošiti kad ih gaziš, pogotovo benzinci

 

Bmw f31 2.0 dizel koji je skoro pol tone teži od Rio troši 5,5l jer ga ne moraš gaziti i auto sasvim fino ubrzava na pol gasa, ako ga staviš u Eco pro mode onda će još pol litre uštediti... To su izračunate potrošnje otvorene ceste

Rocki uto 11.10.2022 19:57

Audi A4 TDI /1.9/ 66 kw troši lokalno oko 5.5 l/100 po autocesti ispod 5 lit/100 km., Brzina oko 90 km/h, to jest sa 50 l euro dizela preko 1000 km. Auto je 1998 godine /24 g/ i prešao je 196000 km., redovno održavan i garažiran. Kod mene lokalno znači 3km u grad na parking i povrat kući, više puta na dan. Zaboravim kada sam tankirao zadnji put. Kupio
novi te ga pratim od prvog dana.