Automobili

Proces kupoprodaje polovnog auta

joze sri 3.7.2019 09:09

Pozdrav,

zanima me proces kupoprodaje polovnog auta prema novim zakonima pa ako se tko nedavno susretao s time da mi objasni.

 

Koliko sam skužio; nakon što kupac pregleda auto i dogovori se cijena, on može isplatiti to u kešu na ruke; ispuniti kupoprodajni ugovor (isprintan s weba ili uzeti u NN?) i onda oboje s time treba na stanicu za tehnički i tada oni dalje radu prijepis i sa stajališta prodavatelja to je to što je trebalo napraviti?

joze sri 3.7.2019 09:44
pirat kaže...
S kupoprodajnim ugovorom samo kupac ode na tehnički da prenese auto na sebe,to je uglavnom sve.
Kako je kupac platio auto to nikoga ne zanima.

 Hvala..

 

Što se tiče mene kao prodavatelja; kad sam primio novac i dobio potpis na kopiju ugovora, mirno mogu predati auto i sve papire i pravac kući? Da se bilo što desi, mene se više ne dira?

pirat sri 3.7.2019 09:47
joze kaže...

 Hvala..

 

Što se tiče mene kao prodavatelja; kad sam primio novac i dobio potpis na kopiju ugovora, mirno mogu predati auto i sve papire i pravac kući? Da se bilo što desi, mene se više ne dira?

 Da,morate 3 kopije ugovora napraviti.

Jedan tebi,jedan njemu i on ostavlja jedan na tehničkom kad radi prijenos auta na sebe.

mbrezonjic sri 16.9.2020 12:34

Samo kupoprodajni napraviš u 3 primjerka i s time na tehnički. Tamo plačaš poseban porez na prijenos vozila. Imaš na netu tablice da di možeš izračunat kolko otprilike. I platiš još novu prometnu...

Bur33k sri 16.9.2020 14:38

Od prošlog vlasnika koristiš policu AO ali trebaš otići u poslovnicu sa starom policom i novom knjižicom vozila.
U poslovnici će evidentirati novog vlasnika i izdati novi zeleni karton.

Nema javnog bilježnika a kupoprodajni ugovor možeš naći na internetu pa samo printati.

renato1977 sri 16.9.2020 14:48

preporuka-obavezno prije svega otići na policiju i provjeriti da auto(vlasnik) nije pod kakvom ovrhom ili slično..Znam par slučajeva niti novaca niti auta jer ti oduzmu auto

cvaja997 sri 16.9.2020 15:13

Nista, samo kupoprodajni i na tehnicki radi prijenosa vozila. Na tehničkom teta vidi u sustavu jel može ili ne može prepisat auto. Najbolje odmah sa vlasnikom proć.

ja-on sri 16.9.2020 15:30
Bur33k kaže...
Od prošlog vlasnika koristiš policu AO ali trebaš otići u poslovnicu sa starom policom i novom knjižicom vozila.
U poslovnici će evidentirati novog vlasnika i izdati novi zeleni karton.

Nema javnog bilježnika a kupoprodajni ugovor možeš naći na internetu pa samo printati.

 Ja bih prodao auto pa me zanima u tom pravcu, pogotovo u svezi kaska.

Chemia sub 25.12.2021 15:17

Pozdrav. 

Molim nekoliko savjeta vezanih oko prodaje auta. Prodali bismo mamim auto pa me zanima koja je procedura oko administracije tj. pairologije? Je li dovoljno napraviti samo kupoprodajne ugovore? Malo me strah da se netko ne vozi s našim tablicama tj. da ne napravi nekakvu štetu. Kako shvaćam, kod bilježnika i na policiju više nema potrebe ići? Jel?

Hvala

Hacker002 sub 25.12.2021 15:26

Na kupoprodajni napišeš da registarske pločice zadržava kupac (osim ako ih sebi ne ostavljaš) i napiši u napomenu automobil preuzet npr 25.12 u 9.30 sati. Ako se nešto i dogodi, dođe nekakva kazna ili nešto priložiš im kopiju ugovora na kojemu piše da si prodao automobil (dodatni bonus ti je što napišeš točno vrijeme) i miran si, ne bude ti nitko ništa.

Chemia sub 25.12.2021 16:15

ne znam jel praksa da kupac ostavi i kopiju osobne? netko mi rekao da bi bilo dobro otići do tehničkog prilikom prijepisa vlasništva ali to mi se baš ne da. Hvala puno

najdix sub 25.12.2021 17:20

Ugovor itekako vrijedi ako je ispunjen vjerodostojnim podacima. Prodao ja tako auto i došlo mi par kazni, parking i brzina. Naravno, majstor ga nije prenio na sebe. Samo sam poslao kopije ugovora na traženu adresu i više me nitko ništa nije pitao. Eh, nakon nekog vremena čovjek doživio nezgodu, nije bio kriv, no ne može dobiti novce od osiguranja, samo vlasnik, a to sam ja. Velim ja, nema problema, potpisat ću ti, ali su moji putni troškovi 500kn. I tražio sam ga da sad konačno prenese auto na sebe kad je došao do neke love od osiguranja, bi on to, no ugovori više ne vrijede jer su stariji od 15 dana. Nema problema, novi ugovori su 200kn. Nećeš, vadim pločice i odjavljujem auto, kad je još uvijek moj. Na sve je pristao. Najsigurnija opcija je prilikom prodaje odjaviti auto sa svoga imena, zato se auti prodaju u uredovno vrijeme stanica za tehnički pregled. I čuvajte ugovore, mogu kad tad zatrebati.