Kacunar pet 14.6.2019 20:24

Pozdrav,

 

već neko vrijeme razmatram kupnju novog auta i napokon sam u dogovoru sa obitelji sastavio budžet od 20000 kn.
Uvjeti koji imam su da je auto mlađe ili jednako staro od mene (2000. godište) i da je benzinac, a poželjno bi bilo da je prešao ispod 200 000 km.

Dok sam švrljao po Njuškalu i Index oglasima najviše su mi se dopali Peugeouti 107/206, Renault Clio/Twingo i Hyundai i10, ali ne znam kojeg od njih odabrati.

 

Ako imate neki svoj prijedlog ili znate nekog da prodaje auto koje bi mi upalo u zahtjeve, unaprijed hvala na info!

 

Živim u Splitu, ali nije mi problem zbog auta doći i negdje dalje po Hrvatskoj (do Zagreba recimo).

 

 

love2ml86 sub 15.6.2019 19:18
Kacunar kaže...

ako nitko nema savjet, možete li barem onda podijeliti svoja iskustva sa svojim prvim autom?

Nisam ti neki ekspert ali sam imao već par autiju, neka s tobom ide mehaničar ili koji god auto da želiš kupiti odnesi kod mehaničara da ga detaljno pregleda, neka ga netko iskusniji i provoza s tobom. Što se tiče same marke ili modela tu sam slab u preporuci, ja sam imao francuze (206,207) i iskustva su mi li la, 207 mi je bio užas, 206 mi je bio pouzdan. Osobno da sada imam taj budžet uzeo bih Fiat Punto (relativno jeftino održavanje) ili nekog japanca (pouzdanost). Francuzi i talijani nisu na dobrom glasu općenito. Japanci, nijemci i koreanci su ok. Naravno, svaki model ima svoje boljke koje treba paziti. Ali po mom iskustvu, najgore je uzeti auto koji je imao sudar (pogotovo frontalni) jer kada ih i sastave obično ima niz problema sa elektronikom pa neka ti na to pripazi mehaničar. I odnesi auto (ili prometnu) na tehnički za kilometre provjeriti. Od svih koje si do sada naveo rekao bi da se fokusiraš na i10. Idealno je auto od prvog vlasnika naći.

Na prvu ovako što sam našao s prvim vlasnikom: https://www.njuskalo.hr/auti/fiat-grande-punto-1.4-16v-127000km-hr-auto-oglas-28821792 iako ti ne znam reći koji motor da gledaš i slično.

 

Čitatelj sub 15.6.2019 19:46

Racunaj da si ostavis bar 10.000kn za neocekivane troskove. Dakle 20.000 + 10.000kn.

Auto je luksuz i uvijek je gubitak. Tako da budi spreman na troskove.

 

A sto se tice vozila - za te novce trazi mali gradski automobil sa malo kilometara,

po mogucnosti japanca.

 

https://www.njuskalo.hr/auti/toyota-corolla-1.6-vvti-oglas-28340352

https://www.index.hr/oglasi/toyota-corolla-1-6-vvti/oid/1730831

 

Ovo su isti oglasi, cini se sasvim ok Corolla, treba ju pogledati naravno dali je hrdjava,

nesto malo ulaganja ces imati, ali ako dogovoris 13.000-13.500kn, imat ces dovoljno

novca i za pokrpat ju, pa vozit jos 50.000km bez brige.

Anđeo bez falinge sub 15.6.2019 20:57
love2ml86 kaže...
Na prvu ovako što sam našao s prvim vlasnikom: https://www.njuskalo.hr/auti/fiat-grande-punto-1.4-16v-127000km-hr-auto-oglas-28821792 iako ti ne znam reći koji motor da gledaš i slično.

 

 odličan model, prvi vlasnik, malo ga pregledati i ne treba se bojati fiata.

taj oglas je objavljen danas i ne bih se čudio da je Punto do sad rezerviran....

Čitatelj kaže...

Racunaj da si ostavis bar 10.000kn za neocekivane troskove. Dakle 20.000 + 10.000kn.

Auto je luksuz i uvijek je gubitak. Tako da budi spreman na troskove.

 

A sto se tice vozila - za te novce trazi mali gradski automobil sa malo kilometara,

po mogucnosti japanca.

 

https://www.njuskalo.hr/auti/toyota-corolla-1.6-vvti-oglas-28340352

https://www.index.hr/oglasi/toyota-corolla-1-6-vvti/oid/1730831

 

Ovo su isti oglasi, cini se sasvim ok Corolla, treba ju pogledati naravno dali je hrdjava,

nesto malo ulaganja ces imati, ali ako dogovoris 13.000-13.500kn, imat ces dovoljno

novca i za pokrpat ju, pa vozit jos 50.000km bez brige.

 ne bih kupio kada je navedeno "treći vlasnik i više"ni  za 1 kn.

može biti 100x toyota.

Milka30 sub 15.6.2019 21:16

Za te pare mozes si kupiti Fiat Punto 2 16v.

Živahan auto,jeftino održavanje,imaš klimu,servo city,malo troši a i ljep je(bez problema nađeš tip-top za 15 000kn)

....Moj bivši Puntić još se uvjek voza gradom,covjek je jako zadovoljan i trenutno ima 280 000 km

evang sub 15.6.2019 22:51

Čuvaj se PSA-ovih benzinskih motora iz razdoblja 2000-2010. imaju ti kronične probleme sa dihtungom glave motora ,kad sam imao C2 mehaničar mi je rekao da se ne sjeća da je vidio 1.4 motor da nije imao problema sa njima.

Gledao bi Clio,Twingo,Punto,Swift na tvome mjestu.

 

1. auto,Stoja 128-ca ona sa spojlerom ,prvo što sam solo kupio svojim radom sa 19. godina.

Takva neopisiva kanta od auta da mi nije jasno šta je meni bilo u glavi sa se uopće sjednem u njega.

Kacunar ned 16.6.2019 10:47

Super auto taj punto, ali mislim da mi ga nema smisla gledati, buduci da ovih par dana ne mogu putovati zbog matura 

Slicno razmisljanje mi i brat ima, samo sto on ne moze podnijeti Hyundai.

 

Hvala svima na savjetima, pratit cu oglase jos par dana pa cu vidjeti sto mi je najbolje onda.

Horatio_Hornblower ned 16.6.2019 14:52

Hehe jedva cekam izraz lica kad ti fiatova elektronika pocne pokazivat svoju kvalitetu...

Ova dacia je mehanicki i motorno bolja od tog punta i troskovi odrzavanja su ili jednaki ili manji... To sto nema elektronike za takovo auto je samo plus jedino sto nedostaje je klima ali obzirom na snagu motora i nije bas preporucljivo... 

Inace preporucit tog punta sa elektronikom rofl momak ce bit najbolji prika sa mehanicarom... 

Punto i opcenito takvi fiat se kupuje bez elektronike inace pripremi se na gubljenje zivaca... 

Milka30 ned 16.6.2019 15:37

Ma daj ne zezaj,kakva to elektronika odlazi na Puntu?

Pa i ako ode,svi ce ga popravljati i djelove ces platiti 200 kn!

Dacija je bas kanturenda kakve nema,doslovno se voziš u kanti,sve škripi,sve se trese,sve se raspada!

 

On je momak i bitno je da se vozi u autu koji fino ide,malo troši i ugodan je za voziti-Fiat Punto je pravi izbor(sa obzirom na zahtjeve postavite u prvome postu).

Moze on sebi i kupiti kakvoga Peugeota,koji je isto prepun opreme,jeftin za kupiti,ugodan za voziti...ali brale kada ti se Peugeot pokvari-slobodno izvrši harakiri iz zasjede!

(206-ice koje su se pokazale kvalitetne,sve su preko 200 000 km)

Horatio_Hornblower ned 16.6.2019 15:55

Ako ima iti malo elektronike a taj grand punto ima punto od generaciju prije nema bit ce veselo...  Kazem to kao svjedok jer kad imas 2 susjeda kojima pada prozor kad se zatvori centralno pali se check lampica motora svako malo puca getriba i jos znane i neznane stvari sigurno ima razlog zasto se tako savrseni punto prodaje za tu cijenu... Na svoje oci vidio i nezadovoljstvo tih ljudi a u malom otockom mjestu gdje se stvari predaju i dalje usmenom predajom grande punto je rijedi od renola 5...

Dacia je karijola i to stoji ali ako je km kako pise i ako nema hrde i drugih problema drzat ce vise nego fiat i jednog dana moze bit drugo auto u kuci...  Zato ja to kazem jer je mehanika i motorizacija provjerena i jeftina i 99% je samo sipaj gorivo i vozi od tocke a do b... Za fiata se ne usudim to reci... 

Posmatrač ned 16.6.2019 15:57
Milka30 kaže...

....

 

On je momak i bitno je da se vozi u autu koji fino ide,malo troši i ugodan je za voziti-Fiat Punto je pravi izbor(sa obzirom na zahtjeve postavite u prvome postu).

Moze on sebi i kupiti kakvoga Peugeota,koji je isto prepun opreme,jeftin za kupiti,ugodan za voziti...ali brale kada ti se Peugeot pokvari-slobodno izvrši harakiri iz zasjede!

(206-ice koje su se pokazale kvalitetne,sve su preko 200 000 km)

 U Fiatu ce vjecno ostati momak ;)

Horatio_Hornblower ned 16.6.2019 17:11

Pa za to ne treba govorit gluposti ja kazem sto sam vidio i sto znam... Iskreno momak bi sam trebao vidjeti i raspitati se u nekog tko to svakodnevno radi jer steta bi bila da baci lovu zato sto netko s foruma tvrdi da je to izvrsno...... Auto koje je polovno je dobro onoliko koliko je gazda drzao do njega...  

 

Posmatrač ned 16.6.2019 18:24
rocker55555 kaže...
Posmatrač kaže...

 U Fiatu ce vjecno ostati momak ;)

 Tako je, treba kupit bemveja avdija il mečku da bude prava muškarčina! 

 NE bas zato vec zato sto je veca vjerovatnoca da ce dobiti punbo kvalitetniji auto.... Bi li radije kupio novi fiat ili 5 godine star A4? 

Caesar et Brutus ned 16.6.2019 19:07
Posmatrač kaže...
rocker55555 kaže...

 NE bas zato vec zato sto je veca vjerovatnoca da ce dobiti punbo kvalitetniji auto.... Bi li radije kupio novi fiat ili 5 godine star A4? 

Ovisi. 

Jesi li ziheraš ili nisi.

 

Ako pođem od kvalitete izrade materijala u unutrašnjosti/interijeru (plastika, eventualno koža), ali i eksterijeru, voznih karakteristika, udobnosti i komfora, prostranosti, dizajna (dizajn je nešto kriminalno subjektivno) i općenito kvalitete i pouzdanosti koju bi trebao imati, tada bih definitivno rađe audija.

 

Da se razumijemo, fiati su također vrlo pouzdani i svakako jeftini za održavanje kad ih se usporedbi s dosta drugih proizvođača.

 

Ako pođem od toga da novi fiat dolazi s prijeđenih npr. 8 km na satu koliko je vožen od lagermax-a do bauera (mislim da je do ca. 250 km dopuštena tolerancija za novi auto) i 5 godina kakvog-takvog tvorničkog jamstva, a upitno je koliko je i km taj audi za to vrijeme prošao, kuda je vožen, kako je vožen, kakvim je vremenskim uvjetima izlagan, je li u autu pušeno ili tko zna što rađeno; shodno tome, koliko je puta bio na kemijskom čišćenju, je li imao manji ili veći udes pa popravljano ovo ili ono, je li servisna knjiga 100% vjerodostojna; što je zaista mijenjano ako je trebalo nešto zamijeniti i jesu li u pitanju original dijelovi, gdje je točno servisiran i u kojim vremenskim intervalima ako te info nisu provedene (zabilježene) kroz/u samom mu infotainmentu dok mu je kakvo-takvo tvorničko jamstvo već sigurno isteklo,... Kad sve to zbrojim, tada bih definitivno rađe fiata - za koliko-toliko miran san (i on se može pokvariti, dakako; valjda neće jer potpuno je nov, nisam pak toliki baksuz vjerojatno). Realno, mirniji od onoga da sam uzeo 5 godina star A4.

 

Ili ovako...

 

Ako me ne očekuju nikakvi problem(i) s 5 godina starim A4, tada A4.

Ako me pak očekuju problem(i) s 5 godina starim A4, tada fiata.

Kako da znam mogu li ih očekivati ili ne? Jako teško do nikako, i naizgled dosad perfektan auto može se baš tebi pokvariti, ne daj Bože mic po mic kvariti sad ovo, sad ono, sve ako si baksuz. Moguća je i obrnuta situacija.

S obzirom da ne mogu biti posve siguran da ih ne mogu očekivati, a ako pođem od toga da sam ziheraš, dobivam potpuno novoga fiata s tvorničkim jamstvom (za koji se nadam da nije stajao 2 mjeseca negdje izložen svim mogućim vremenskim uvjetima, a što je moguće ako ga osobno ne naručim), odgovor je jasan.

Novi fiat way2go. Decision made by ziheraš.

Posmatrač ned 16.6.2019 20:43

Ti se ne vodis na garanciji nego autu... Novi fiat je krs... Vrijedi svoje pare ali to je realno krs za audija u imalo pristojnom stanju.... Radio sam u Mercedes-Benz ovlastenom servicu i vidjao sam auta sa 50.000 u kojem ne da se ne bi vozio nego ni kokosi ne bih drzao a vidjao sam ih sa 500.000 u perfektnom stanju..... 

 

Imas 5 godina garancije ali nemas auta... Ziheraski potez za mene je kupiti doticnog audija ali ne prvog na kojeg naidjes vec proberes malo....I vozis se kao gospodin....

Kacunar ned 16.6.2019 21:25
Horatio_Hornblower kaže...

Pa za to ne treba govorit gluposti ja kazem sto sam vidio i sto znam... Iskreno momak bi sam trebao vidjeti i raspitati se u nekog tko to svakodnevno radi jer steta bi bila da baci lovu zato sto netko s foruma tvrdi da je to izvrsno...... Auto koje je polovno je dobro onoliko koliko je gazda drzao do njega...  

 

 apsolutno cu s upucenijima od sebe gledati okolo, samo me zanimalo sta ljudi opcenito misle o temi prvog auta

Čitatelj ned 16.6.2019 22:15

Ok, zelis nesto malo i pouzdano?

 

Zasto ne Ajkulu (IQ)?

(ako ga nadjes za 15.000kn d4D je odlican mali autic)

 

Inace, imas malog, prakticnog i pouzdanog Yarisa,

samo gledaj da je sa 5 vrata, jer sa 3 ces se namuciti ako ne putujes sam:

https://www.njuskalo.hr/auti/toyota-yaris-1.0-vvt-klima-servo-servisna-prvi-lak-2002-god-oglas-28740231

 

Da sam ja imao takav auto kao prvo vozilo, sreci nebi bilo kraja.

 

Imao sam 750icu koju sam sastavio od dvije lupane, i s Ficekom se nisam upustao

u duza putovanja od 100km, jer nikad nisi znao hoce li te izdat ili nece,

jer ipak je bio sklepan koliko-toliko, a za novi nisam imao.

https://www.njuskalo.hr/auti/zastava-750-zastava-750le-oglas-28039877

https://www.njuskalo.hr/auti/zastava-750-fico-oglas-28178337

 

Usput, ako ti nije previse, onda ovaj + 5000 sa strane za nedaj boze:

https://www.njuskalo.hr/auti/suzuki-swift-1.3-gc-oglas-28802009

https://www.njuskalo.hr/auti/suzuki-swift-1.5-gs-oglas-22038498

 

Il se dogovorite ko ljudi da ga malo spusti. Ipak su ta dva samuraja skoro 300.000km.

 

 

 

Mr.ddevil ned 16.6.2019 22:46
rocker55555 kaže...
Posmatrač kaže...

 U Fiatu ce vjecno ostati momak ;)

 Tako je, treba kupit bemveja avdija il mečku da bude prava muškarčina! 

 Ne mogu gledat kako pišeš protiv ovog trojca, vozio sam i bmw m seriju i audi rs seriju i merca sa amg opremom, nakon toga jednostavno ne mogu probavit tvoj komentar