Automobili

Auti - ultimativna tema

Nuclear_Phoenix pon 20.3.2023 09:49

Pod zimskom opremom motornih vozila kategorije M i N čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, podrazumijevamo:

 

  • - četiri zimska pneumatika (M+S) ili
  • - četiri ljetna pneumatika s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim na postavljanje na pogonske kotače.

 

Članak 104.

 

Na cjelogodišnjim gumama ne piše? da su M+S? Ako ne piše, zakon je poprilično jasan.

jozef pon 20.3.2023 14:19
gamero kaže...

jeste montirali ljetni set

 ne još, uživam u mekoći visokoprofilnih guma :-)

RuskeGTT kaže...

jesam, pred god dana

francuske pločice?! Kakva je to kombinacija?

andi.cro pon 20.3.2023 16:20
Nuclear_Phoenix kaže...

Pod zimskom opremom motornih vozila kategorije M i N čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, podrazumijevamo:

 

  • - četiri zimska pneumatika (M+S) ili
  • - četiri ljetna pneumatika s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim na postavljanje na pogonske kotače.

 

Članak 104.

 

Na cjelogodišnjim gumama ne piše? da su M+S? Ako ne piše, zakon je poprilično jasan.

 Tak je...

Svaka cjelogodišnje guma bi trebala biti i M+S inače nema smisla!

 

 

RuskeGTT pon 20.3.2023 17:15
jozef kaže...
RuskeGTT kaže...

jesam, pred god dana

francuske pločice?! Kakva je to kombinacija?

 plocice za show off, ne brini se nije laguna uvezena, nego sam ih pribavio od koncesionara koji uvozi i preprodaje iz francuske clie 4

Stric_Jura uto 21.3.2023 14:56
andi.cro kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...

Pod zimskom opremom motornih vozila kategorije M i N čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, podrazumijevamo:

 

  • - četiri zimska pneumatika (M+S) ili
  • - četiri ljetna pneumatika s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim na postavljanje na pogonske kotače.

 

Članak 104.

 

Na cjelogodišnjim gumama ne piše? da su M+S? Ako ne piše, zakon je poprilično jasan.

 Tak je...

Svaka cjelogodišnje guma bi trebala biti i M+S inače nema smisla! 

 kad bijah mlad, meni su rekli da M+S nije zimska, nego ako ima simbol pahuljice...

Nuclear_Phoenix uto 21.3.2023 16:03

E to je osnova ovog problema, jer M+S je mud + snow, odnosi se na ugaženi snijeg i blato a brdo sa pahuljicom je "prava" zimska oznaka za snijeg, bljuzgu, zaleđene površine i slično.

 

Po meni (kako su i mene učili), jedina prava zimska guma je M+S i pahuljica. Ostalo nije zimska oprema (bez lanaca) - zato sam postavio ovo pitanje gore....

andi.cro uto 21.3.2023 21:48
Stric_Jura kaže...

 kad bijah mlad, meni su rekli da M+S nije zimska, nego ako ima simbol pahuljice...

 Pa ima i pahuljicu iako nije zimska nego cjelogodišnja... pogledaj bolje na slici 

The Unforgiven sri 22.3.2023 10:50

Preporuka za neku stranicu za naručiti gume koja mi može dati više informacija o godini proizvodnje gume?

 

Većina ih piše samo napomenu ako su starije od 36 mjeseci, svaka čast svemu al neda 150 eura po gumi za 3 godine staru gumu koja je stajala u pitaj boga kakvim uvjetima.

mrbean sri 22.3.2023 12:26

Ja sam zadnje gume (prošle godine) i zimske i ljetne uzeo u Pevexu, prosle godine continental premiumcontact 6, gume su bile stare ni 2 mjeseca. Tipa uzimao sam 04/2022, dot je bio 02/2022.


Cijena za 100-150 kn povoljnije nego bilo gdje drugdje što sam trazio po netu. Samo treba pričekati kad imaju akciju.

 

soft pet 24.3.2023 08:41
Backdraft kaže...

cini mi se da je netko u temi spomenuo da ima popust za dijelove kod autohrvatske, razmisljam uzeti ljetne gume kod njih, pa ako netko ima kakav popust unaprijed zahvaljujem

 Prijavi se na njihov newsletter i dobiješ kod za 10% popusta na mail.

Backdraft pet 24.3.2023 11:03

hmm pogledao sam opet webshop i nigdje nisam vidio tu obavijest za popust kod uz newsletter, registriram se pa provjerim (obicnu prijavu na newsletter samo sa emailom mi odbija, neka greska)

Strm pet 24.3.2023 13:32

Stvar je u tome šta je zakonski uz dubinu profila još samo zimska oprema regulirana zakonom, a ne ljetna. Zato su tu oznake M+S, planina pahuljica i sl. Cjelogodišnja guma mora imati sve oznake koja zimska guma ima, po zakonu gledajući ona zapravo zimska guma, za ljeto te nitko ništa ne pita osim dubine profila... :)

torrente pet 24.3.2023 15:12

pa nije asfalt u cijeloj zemlji isti.

vapnenački u dalmaciji je nakon par godina po kiši čisto sklizavo staklo.

što se tiče dalmacije, ulaže se isključivo u gume koje su najbolje za kišu.

 

ovo ili magistrala, ista stvar..eto, magistrala malo crnija.

 

andi.cro sub 25.3.2023 12:51

A uglavnom, onako ugrubo je u HR najbolje uzeti gume koje su što bolje na kiši... ja sam uzeo ove svoje cjelogodišnje jer su odlične za kišu, također im je smjesa takva da su dobre i za niske temperature te laganije snježne uvjete u Zagrebu i bližoj okolici a za toplo ljetno vrijeme su dobre "skoro svake" ( nemojte baš uzimat one najlošije i najjeftinije, mislim na "skoro svake" renomiranih marki ) ako imate auto vrhunskih performansi i vozite brzo, definitivno bih preporučio poseban set vrhunskih ljetnih i vrhunskih zimskih guma pogotovo ako radite mnogo KM. i ako živite na području gdje po zimi ima puno snjega ali za prosječne vozače sa prosječnim automobilima koji žive na područjima umjerene klime su dobre cjelogodišnje gume skroz ok odluka. 

 

btw. u mojem kvartu je najbolje imati ovakve gume...
 

Silent horror1992 ned 26.3.2023 23:03

Trebam preporuku za baš baš dobro kemijsko čišćenje kompletnog interijera vozila.

Našao sam po povoljnoj cijeni CC-a 2015. Godište ali prilično prljav iznutra.

Sjedala nisu oštećena ali ima mrlja od proljevanja koječega.

Koliko je uopće moguće to oprati?

Ako se to da sredit za 200-300e uzeo bi ga.

Zagreb ili Osijek lokacija.

 

 

 

darkborg pon 27.3.2023 07:05

Imam jedan naporan problemcic. Kod vožnje iznad 60-70kmh mi se s moje strane negdje čuje kao zavijanje/zviždanje vjetra. Pokušao sam rukom osjetiti otkuda dolazi ali nigdje ne osjetim nikakvo puhanje, samo se čuje taj dosadan zvuk. Zna netko šta bi moglo biti i koje je riješenje? Radi se o Clio IV.

Backdraft pon 27.3.2023 07:45
Silent horror1992 kaže...

Trebam preporuku za baš baš dobro kemijsko čišćenje kompletnog interijera vozila.

Našao sam po povoljnoj cijeni CC-a 2015. Godište ali prilično prljav iznutra.

Sjedala nisu oštećena ali ima mrlja od proljevanja koječega.

Koliko je uopće moguće to oprati?

Ako se to da sredit za 200-300e uzeo bi ga.

Zagreb ili Osijek lokacija.

 

 

 

 ja sam bio kod pe-ma servis za ciscenje - karlovac i dosta dobro je to odradio, mazda 3 2019 iako nije bila prljava u stilu s terena

ministar pon 27.3.2023 10:23
darkborg kaže...
Imam jedan naporan problemcic. Kod vožnje iznad 60-70kmh mi se s moje strane negdje čuje kao zavijanje/zviždanje vjetra. Pokušao sam rukom osjetiti otkuda dolazi ali nigdje ne osjetim nikakvo puhanje, samo se čuje taj dosadan zvuk. Zna netko šta bi moglo biti i koje je riješenje? Radi se o Clio IV.

provjeri kako izgleda guma na vratima

Silent horror1992 pon 27.3.2023 11:03
Backdraft kaže...
Silent horror1992 kaže...

Trebam preporuku za baš baš dobro kemijsko čišćenje kompletnog interijera vozila.

Našao sam po povoljnoj cijeni CC-a 2015. Godište ali prilično prljav iznutra.

Sjedala nisu oštećena ali ima mrlja od proljevanja koječega.

Koliko je uopće moguće to oprati?

Ako se to da sredit za 200-300e uzeo bi ga.

Zagreb ili Osijek lokacija.

 

 

 

 ja sam bio kod pe-ma servis za ciscenje - karlovac i dosta dobro je to odradio, mazda 3 2019 iako nije bila prljava u stilu s terena

 

Ne paše mi Karlovac.

Našao sam blackpearl ali ko zna kako dobit termin i kad kod njih.

 

RuskeGTT pon 27.3.2023 11:52
darkborg kaže...
Imam jedan naporan problemcic. Kod vožnje iznad 60-70kmh mi se s moje strane negdje čuje kao zavijanje/zviždanje vjetra. Pokušao sam rukom osjetiti otkuda dolazi ali nigdje ne osjetim nikakvo puhanje, samo se čuje taj dosadan zvuk. Zna netko šta bi moglo biti i koje je riješenje? Radi se o Clio IV.

 frend je na audiju A5 imao isti problem, navodno da je bio neki vijak koji pricvrscuje prozor unutar vrata valjda na vodilicama ili uglavnom iza obloge...pa vidi