Automobili

Auti - ultimativna tema

Nuclear_Phoenix pon 30.1.2023 16:45

Opet ova moja krama, Mazda 6, 2007., 2.0.

 

DPF skinut, očišćen i vraćen. Bilo je dobro cca 2 dana i sad imamo lightshow - prvo je DPF svijetlio, pa blinkao i sad imam DPF blinka, check engine i TSC off. Dakle, neki od senzora je poludio jer DPF je 100% čist, ulje promijenjeno i napravljen reset oil countera i ash countera.

 

Greške: C1119, P0104-FF, P242F-FF i P2458-FF. 

Ideje? Svim ovima je zajedničko exhaust pressure sensor ali on ne javlja grešku za sebe. Imam i drugi MAF, što treba resetirati nakon njegove zamjene? Mislim da nije samo plug n play, kao da sam vidio među reset opcijama i njega...

Valentin17 pon 30.1.2023 17:25

Kratko pitanje, u osmom mjesecu imao sam sudar, oduzeo sam prednost drugom vozilu. U petak sam dobio prekršajni nalog da sam kriv, kaznu od 5000 kn i mjesec dana bez vozačke. Kaznu sam platio u petak, moje pitanje je kada sada meni počinje teći ta zabrana od mjesec dana.

Čitam prekršajni nalog, ali nije mi to baš jasno, gledam link https://mup.gov.hr/ostalo-48/kutak-za-vozace/283633 i tu mi piše da je vozačka i dalje važeća.

 

Citat: Odredbama članka 58. stavka 2. Prekršajnog zakona propisano je da zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom počinje teći od izvršnosti presude, odnosno protekom roka za dragovoljno izvršenje ili protekom 8 dana od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju.

Nuclear_Phoenix pon 30.1.2023 17:56

Pa, od petka + 8 dana, od kad je odluka pravomoćna - "protekom 8 dana od dana pravomoćnosti odluke". Nazovi i pitaj, vjerojatno je to lakše i jefinije nego dobiti još jednu kaznu, vožnja za vrijeme zabrane upravljanja kategorijom X...

 

IANAL, just in case...

Valentin17 pon 30.1.2023 17:58
Nuclear_Phoenix kaže...

Pa, od petka + 8 dana, od kad je odluka pravomoćna - "protekom 8 dana od dana pravomoćnosti odluke". Nazovi i pitaj, vjerojatno je to lakše i jefinije nego dobiti još jednu kaznu, vožnja za vrijeme zabrane upravljanja kategorijom X...

 

IANAL, just in case...

A tako sam i ja shvatio. Ma sutra idem na policiju pa ih budem pitao. Hvala.

sstrmi pon 30.1.2023 18:11
Nuclear_Phoenix kaže...

Opet ova moja krama, Mazda 6, 2007., 2.0.

 

DPF skinut, očišćen i vraćen. Bilo je dobro cca 2 dana i sad imamo lightshow - prvo je DPF svijetlio, pa blinkao i sad imam DPF blinka, check engine i TSC off. Dakle, neki od senzora je poludio jer DPF je 100% čist, ulje promijenjeno i napravljen reset oil countera i ash countera.

 

Greške: C1119, P0104-FF, P242F-FF i P2458-FF. 

Ideje? Svim ovima je zajedničko exhaust pressure sensor ali on ne javlja grešku za sebe. Imam i drugi MAF, što treba resetirati nakon njegove zamjene? Mislim da nije samo plug n play, kao da sam vidio među reset opcijama i njega...

 

Pokušaj s kalibracijom maf-a ili prisilnom regerenacijom dpf-a da vidis jel funkcionira uopce ili stvarno negdje se u meduvremenu javila nova greska?

Valentin17 kaže...

Kratko pitanje, u osmom mjesecu imao sam sudar, oduzeo sam prednost drugom vozilu. U petak sam dobio prekršajni nalog da sam kriv, kaznu od 5000 kn i mjesec dana bez vozačke. Kaznu sam platio u petak, moje pitanje je kada sada meni počinje teći ta zabrana od mjesec dana.

Čitam prekršajni nalog, ali nije mi to baš jasno, gledam link https://mup.gov.hr/ostalo-48/kutak-za-vozace/283633 i tu mi piše da je vozačka i dalje važeća.

 

Citat: Odredbama članka 58. stavka 2. Prekršajnog zakona propisano je da zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom počinje teći od izvršnosti presude, odnosno protekom roka za dragovoljno izvršenje ili protekom 8 dana od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju.

 Nekih 7-8 dana nakon plaćanja kazne kreće period zabrane vožnje. Nećeš dobiti nikakvu obavijest, nego moras sam provjeriti online ili u stanici. Prije dvije godine sam tako prosao i sam provjeravao online, a bilo je točno sedam dana nakon plaćanja kazne

Valentin17 pon 30.1.2023 18:26
sstrmi kaže...
 Nekih 7-8 dana nakon plaćanja kazne kreće period zabrane vožnje. Nećeš dobiti nikakvu obavijest, nego moras sam provjeriti online ili u stanici. Prije dvije godine sam tako prosao i sam provjeravao online, a bilo je točno sedam dana nakon plaćanja kazne

Hvala puno.

domac5 pon 30.1.2023 22:26
Nuclear_Phoenix kaže...

Opet ova moja krama, Mazda 6, 2007., 2.0.

 

DPF skinut, očišćen i vraćen. Bilo je dobro cca 2 dana i sad imamo lightshow - prvo je DPF svijetlio, pa blinkao i sad imam DPF blinka, check engine i TSC off. Dakle, neki od senzora je poludio jer DPF je 100% čist, ulje promijenjeno i napravljen reset oil countera i ash countera.

 

Greške: C1119, P0104-FF, P242F-FF i P2458-FF. 

Ideje? Svim ovima je zajedničko exhaust pressure sensor ali on ne javlja grešku za sebe. Imam i drugi MAF, što treba resetirati nakon njegove zamjene? Mislim da nije samo plug n play, kao da sam vidio među reset opcijama i njega...

 A moglo se rijesit tako lako, tako jeftino, tako zauvijek... 

marushin uto 31.1.2023 00:39
Valentin17 kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...

Pa, od petka + 8 dana, od kad je odluka pravomoćna - "protekom 8 dana od dana pravomoćnosti odluke". Nazovi i pitaj, vjerojatno je to lakše i jefinije nego dobiti još jednu kaznu, vožnja za vrijeme zabrane upravljanja kategorijom X...

 

IANAL, just in case...

A tako sam i ja shvatio. Ma sutra idem na policiju pa ih budem pitao. Hvala.

 Nemoj ih "pitati". Ja sam ih pitao dal od trenutka kad ja platim kaznu se automatski priznaje krivnja i teče zabrana, gospodin je rekao da da.

Za 3 mjeseca (koje nisam vozio) mi je stiglo rješenje da mi kreće zabrana..tako da.. pitaj na forumu Legalis da se ne opečeš ko ja.

Nuclear_Phoenix uto 31.1.2023 09:25
sstrmi kaže...

 

Pokušaj s kalibracijom maf-a ili prisilnom regerenacijom dpf-a da vidis jel funkcionira uopce ili stvarno negdje se u meduvremenu javila nova greska?

Pretpostavljam da za rekalibraciju MAFa ima neka procedura, moram pronaći, valjda nije jako komplicirana. Zašto prisilni regen kad je DPF sad 100% čist, prema ispisu sa tog stroja za čišćenje/testiranje? Ili misliš da će PCM na osnovu toga zaključiti "e sad je ok, gasi greške?". To mi je čudno jer sam resetirao brojače za razinu pepela u DPFu i ulju. Ovo mi smrdi na to da neki od senzora je prljav ili neispravan pa i dalje baca vrijednosti kao da je DPF začepljen.

domac5 kaže...

 A moglo se rijesit tako lako, tako jeftino, tako zauvijek... 

Moglo, trebalo... Ostavljam idućem vlasniku na izbor i veselje, samo hoću ove greške porješavati da mogu na tehnički. Auto bi sad idućih 100k (bog ga poživio toliko) trebao biti sasvim ok i onda mu je vrijeme da se pretvori u limenke za pivo ili što već rade od tog lima jer će tada imati skoro 20 godina i preko 450k.

Strm uto 31.1.2023 10:21

@Nuclear_phoenix

Vidi jesi dobro spojio senzor diferencijalnog pritiska

I ako jesvi vidi jesu svi vodovi citavi

Vidi je li on uštekan, i koje vrijednosti prikazuje na dijagnostici, kolika je razlika tlakova?

Također, kod mene na pežou se mora prijaviti račnualu da je ugrađen novi dpf, vidi je li to možeš napraviti, to isto treba pod obavezno

I ako ništa od toga ne pomogne, treba skinuti dpf, i provjeriti u njemu je li se zaštopalo ulaz izlaz za senzor diferencijalnog pritiska

Hacker002 uto 31.1.2023 10:46
Nuclear_Phoenix kaže...

domac5 kaže...

 A moglo se rijesit tako lako, tako jeftino, tako zauvijek... 

Moglo, trebalo... Ostavljam idućem vlasniku na izbor i veselje, samo hoću ove greške porješavati da mogu na tehnički. Auto bi sad idućih 100k (bog ga poživio toliko) trebao biti sasvim ok i onda mu je vrijeme da se pretvori u limenke za pivo ili što već rade od tog lima jer će tada imati skoro 20 godina i preko 450k.

 Znači ti si na autu od 350k km išao popravljati dpf umjesto da si ga izvadio? Koliko si to platio?

P.S I ne, auto sa 350k km neće idućih 100k km biti sasvim ok..

Nuclear_Phoenix uto 31.1.2023 12:33
Strm kaže...

@Nuclear_phoenix

Vidi jesi dobro spojio senzor diferencijalnog pritiska

I ako jesvi vidi jesu svi vodovi citavi

Vidi je li on uštekan, i koje vrijednosti prikazuje na dijagnostici, kolika je razlika tlakova?

Također, kod mene na pežou se mora prijaviti račnualu da je ugrađen novi dpf, vidi je li to možeš napraviti, to isto treba pod obavezno

I ako ništa od toga ne pomogne, treba skinuti dpf, i provjeriti u njemu je li se zaštopalo ulaz izlaz za senzor diferencijalnog pritiska

Budem bacio pogled na vrijednosti, ali nešto mi zvoni da je to bilo ok. Tnx.

Hacker002 kaže...

 Znači ti si na autu od 350k km išao popravljati dpf umjesto da si ga izvadio? Koliko si to platio?

P.S I ne, auto sa 350k km neće idućih 100k km biti sasvim ok..

Nešto sitno, nije išlo po redovnoj cijeni, čovjek je taman nabavio stroj pa sam se ponudio kao testni kunić. Redovna cijena je 200 eur, to vjerojatno ne bi dao.

 

Problem sa tim autom je što ima relativno puno godina i km pa ga je teško prodati tj nikad neću dobiti onoliko koliko vrijedi. Briga nekog što je u zadnjih 50-100k odrađeno na njemu (a dosta toga je zamijenjeno), taj trošak neću vratiti ali ako se riješe ove gluposti sa DPFom, ostaje kod nas i vozit će se dok ne počnu otpadati dijelovi sa njega. Meni vrijedi više nego na Njuškalu, pogotovo jer znam prošlog vlasnika, servisnu povijest što je on odradio a što ja. To je drugi/treći auto kod nas, nije ga sila prodati.

 

Ali, nismo tu da rješavamo moralne i financijske aspekte DPFa nego mehaničke :)

Strm uto 31.1.2023 18:03

Ako je motor ispravan, to jest ne prozivodi više čađe nego što bi trebao(egr, dizne i turbina ispravni) dpf kada se opere mehanički može još puno kilometara napraviti,a to koliko kilometara motor ima ne mora značiti koliko će problema praviti. Bitno je kvalitetno održavanje i da majstor zna đta treba preventivno zamijeniti...

 

Kod mene na pežou 407 je dpf popunjen negdje 96% ash, ali je soot 0% i pali regeneraciju kada se napuni do 25%, razlog je što pežoova tehnologija koristi eolys tekučinu koja se brizga u rezervoar goriva, time mijenja nekakvo kemijsko svojstvo goriva i dozvoljava da se pali dpf već na 250C pa do 450C(znači može pasivno čistiti filter normalnim radom motora ako se dovoljno filte zagrije), za razliku od drugih rješenja koja zahtjevaju preko 600-700C. Minus tog načina je što se dpf više puni ash-om nego kod drugih proizvođaća, pa zapravo zahtjeva svakih 200tis km skidanje i mehaničko čišćenje, dok na primjer na renaultu nema potrebe ni na pol milijuna kilometara ako se auto dovljno stiska

 

Planiram prije skidanja DPF-a provjeriti stanje dizni, oba egr ventila i obje turbine tako da kad montiram čisti dpf da izdrži koliko bi trebao kilometara

Čak pežo prodaje reciklirane dpf filtere, to jest samo očišćene

 

hahhaajaads sri 1.2.2023 10:51
Iggivaggi kaže...
Tražim preporuke za izmjenu ulja u automatskom diferencijalu.
Honda, Civic 1.6d. Filter se ne mijenja.
Fala, v napri.

Samo original za takve stvari, sad ne znam odakle si ali ako si negdje oko ZG onda Gonzo Auto servis.

Tvpronlem sri 1.2.2023 11:03
Iggivaggi kaže...
Tražim preporuke za izmjenu ulja u automatskom diferencijalu.
Honda, Civic 1.6d. Filter se ne mijenja.
Fala, v napri.

 koje godiste/model?

kako si zadovoljan autom

ramzocro-HCR sri 1.2.2023 11:11
Memphis kaže...

To je uništavanje a ne spašavanje.

 Vjerovo ti ili ne, spašen je. A sad, za šta smo ga spasili, to je druga priča.

 

Ali da je bio otpisan, bio je... Zato smo žrtvovali e39 da bi ovo moglo voziti. 

silvio3105 sri 1.2.2023 12:57

Uzeo bi si ENC. Povremeno rentam auto i koristio bi ga i za motor (A kat) pa me zanima je l može ići jedan uređaj i jedan račun. Čitao sam nešto kod HACa i kaže da je račun vezan za kategoriju.

kostolomac sri 1.2.2023 13:06
silvio3105 kaže...
Uzeo bi si ENC. Povremeno rentam auto i koristio bi ga i za motor (A kat) pa me zanima je l može ići jedan uređaj i jedan račun. Čitao sam nešto kod HACa i kaže da je račun vezan za kategoriju.

 Da, vezan je za kategoriju, tako da ti za motor treba drugi....

jozef sri 1.2.2023 14:04
silvio3105 kaže...
Uzeo bi si ENC. Povremeno rentam auto i koristio bi ga i za motor (A kat) pa me zanima je l može ići jedan uređaj i jedan račun. Čitao sam nešto kod HACa i kaže da je račun vezan za kategoriju.

mislim da pravne osobe (autoprijevoznici) imaju više uređaja vezanih na jedan (korporativni) račun. Pitaj HAC možda možeš samo doplatiti za još jedan račun koji bi se povezao na isti račun. Ako ti to nešto znači.

Pero Dinamit sri 1.2.2023 14:55

Trenutno na autu imam gume 235/45 R18 sa felgama 7.5Jx18 ET45.

 

Našao sam si jedne felge ali su dimenzije 8Jx18 ET45. Je li to problem što nisu 7,5J?

Nema ih u toj 7.5J širini nažalost.

kostolomac sri 1.2.2023 15:21
jozef kaže...
silvio3105 kaže...
Uzeo bi si ENC. Povremeno rentam auto i koristio bi ga i za motor (A kat) pa me zanima je l može ići jedan uređaj i jedan račun. Čitao sam nešto kod HACa i kaže da je račun vezan za kategoriju.

mislim da pravne osobe (autoprijevoznici) imaju više uređaja vezanih na jedan (korporativni) račun. Pitaj HAC možda možeš samo doplatiti za još jedan račun koji bi se povezao na isti račun. Ako ti to nešto znači.

 Svejedno mu treba dodatni ENC za motor.