Automobili

Auti - ultimativna tema

Stric_Jura sri 18.1.2023 15:37

evo prije vozačkih dojmova (iako mi se puno više sviđa ležanje i općeniti osjećaj na volanu od 3 Octavie NX koje sam zadnja 3 tjedna vozio) koje ću napisati za tjedan-dva,  mali osvrt na Xceeda (i Kie općenito) EX Way, 1.5 T-GDI, R6M:

 

izrada i materijali su mi bolji nego na Octaviama, koje otraga (zadnja vrata) štede pa imaju tvrdu plastiku, a i lagano škripuckaju kad ulovim oslonac na vratima - govorimo o godinu-dvije starim Octaviama s cca 40.000 km - kolegin Golf VII s 150.000 km i 6 g. skoro upće se nečuje ništa pri manipulaciji...

 

Kia je ko kamen čvrsta, općeniti dojam je da je "utegnuta"...

 

ali, šabanluk KMAGa kao uvoznika je nenadjebiv:

 

nema korisničkog priručnika tiskanog osim onoga za infotainment koji je debel jer je na 20-ak jezika, a zapravo ima 6-7 stranica osnovnih uputstava i certifikata o sukladnosti istog...

 

nema korisničkog priručnika za sam auto ?!?!?!

 

Taj infotainment je s 8" ekranom - sve Kie za Njemačku imaju 10.25" ekrane...

 

ali ni to nije vrhunac - ove naše (opreme Joy, Prime i Way) imaju 8" ekrane s Gen2V infotainmentom, najskuplje (Stream i GT) imaju 10.25" i nadam se s Gen5W (ne znam)...

 

Problem je što postoji i Gen5 (sa i bez W u oznaci) za 8" ekrane... (Postoje Gen1, Gen2 i onda je skok na Gen5)...

 

Za Hrvate je Gen2 sasvim dosta...

 

Šećer na kraju - Kia Connect naravski ne radi u Hrvatskoj pa nije ni prikazan na ekranu...

 

Jedina pozitiva, Android Auto radi 100 % na kabelu, a i za dobar dio mobitela i bežično...

 

sve u svemu, odličan auto ali uvoznik nam je škrt...

Stric_Jura sri 18.1.2023 15:39

ne, Elantra je bila veća klasa, dulji međuosovinski razmak od i30 familije, klasične limuzine i karavani (na nekim tržištima), a i40 je bio pola broja veći od nje....

 

Elantra se prodavala, nakon što su odustali od Hrvatske, od Češke istočno u Evropi...

Old Iggy sri 18.1.2023 16:32
Stric_Jura kaže...

ali, šabanluk KMAGa kao uvoznika je nenadjebiv:

 

nema korisničkog priručnika tiskanog osim onoga za infotainment koji je debel jer je na 20-ak jezika, a zapravo ima 6-7 stranica osnovnih uputstava i certifikata o sukladnosti istog...

 

nema korisničkog priručnika za sam auto ?!?!?!

 ...

Za Hrvate je Gen2 sasvim dosta...

 

Šećer na kraju - Kia Connect naravski ne radi u Hrvatskoj pa nije ni prikazan na ekranu...

 

Jedina pozitiva, Android Auto radi 100 % na kabelu, a i za dobar dio mobitela i bežično...

 

sve u svemu, odličan auto ali uvoznik nam je škrt...

Priručnik bi trebali dati, netko bi im mogao sjesti za vrat radi toga.

Što se opreme tiče - dobar dio predstavništava ima mogućnost konfiguracije paketa opreme prema mogućnostima tržišta, nije to ništa novo, vjerojatno je ovako jeftinije.

A možda i situacija s poluvodičima igra neku ulogu.

Pero Dinamit sri 18.1.2023 20:18

Upute za kiu su online, mislim da ih cak mozes otvoriti negdje u postavkama unutar infotejmenta.

Edit: @stric_jura koja je razlika u tim gen2/gen5?
Znam da postoji nadogradnja verzije i to sam mozes napraviti, ima li to kakve veze s time?

x360gamer čet 19.1.2023 16:23
Stric_Jura kaže...

HW, Gen 2 NE MOŽEŠ OTA nadograditi...

 

Gen5 moraš jednom offline nadograditi, sad početkokm prosinca je izašla inačica nakon koje će povući i OTA nadogradnje....

 Upravo stavljam na SD karticu najnoviju compact Gen 5 za i30 fastback.

Ima kakvih novosti ili?

Zadnja verzija mi je bila u autu iz 10/2021.

Ovo, kako kažeš, vidim da je prosinac 2022.

Ima neka ključna promjena ili možda dodatnih opcija?

 

Najviše bi mi koristilo da prednji senzori ostanu stalno aktivni.

To mi je trenutno jedina mana na autu.

 

Također, koje brisače preporučujete?

Bosch?

emerik pon 23.1.2023 21:00

Pozdrav, jedno brzinsko pitanje. Moze moj otac otici na tehnicki produljiti registraciju za auto koji glasi na mene ako mu dam prometnu dozvolu i sken svoje osobne?

nicky.sl pon 23.1.2023 22:02
emerik kaže...

Pozdrav, jedno brzinsko pitanje. Moze moj otac otici na tehnicki produljiti registraciju za auto koji glasi na mene ako mu dam prometnu dozvolu i sken svoje osobne?

 Ne znam hoće li proć sa skenom ali s osobnom hoće

emerik pon 23.1.2023 23:21
nicky.sl kaže...
emerik kaže...

Pozdrav, jedno brzinsko pitanje. Moze moj otac otici na tehnicki produljiti registraciju za auto koji glasi na mene ako mu dam prometnu dozvolu i sken svoje osobne?

 Ne znam hoće li proć sa skenom ali s osobnom hoće

 Hvala, nazovem ih ujutro pa javim ovdje.

Genoxxx uto 24.1.2023 07:54
emerik kaže...

Pozdrav, jedno brzinsko pitanje. Moze moj otac otici na tehnicki produljiti registraciju za auto koji glasi na mene ako mu dam prometnu dozvolu i sken svoje osobne?

Kod mene na tehničkom traže punomoć 

Tvpronlem uto 24.1.2023 15:03

orginalne gume su mi 205/55 r16 91v, međutim planiram kupiti nove zimske gume te sam pronašao neke istih dimenzija ali 94H ....radi se o realativno slabom autu od 90hp.

 

Sad me to zbunjuje, da li mogu kupiti ove gume?

Genoxxx uto 24.1.2023 15:06
Tvpronlem kaže...

orginalne gume su mi 205/55 r16 91v, međutim planiram kupiti nove zimske gume te sam pronašao neke istih dimenzija ali 94H ....radi se o realativno slabom autu od 90hp.

 

Sad me to zbunjuje, da li mogu kupiti ove gume?

To su samo oznake za brzinu, guglaj pa ćeš vidjeti... Uglavnom, možeš i neće biti nikakvih problema 

jozef uto 24.1.2023 16:05
Tvpronlem kaže...

orginalne gume su mi 205/55 r16 91v, međutim planiram kupiti nove zimske gume te sam pronašao neke istih dimenzija ali 94H ....radi se o realativno slabom autu od 90hp.

 

Sad me to zbunjuje, da li mogu kupiti ove gume?

brojka je oznaka max opterećenja, a slovo max brzine. 
91V 615kg, 240km/h
94H 670kg, 210km/h

guma za veće opterećenje ima deblju stijenku pa je mrvicu teža i manje udobna. Zimi vjerojatno ionako nećeš vozit više od 210.

P.S. 
  

Backdraft uto 24.1.2023 16:26

bok meštri, razmisljam o kupnji rabljenog auta od privatne osobe u Njemackoj, radi ustede i manjeg budzeta, otisao bih sam po auto, odradio kupoprodaju te se vratio njime u Hrvatsku

 

probao sam pretraziti forum, ali nisam nista nasao

 

ima li tko svjezije iskustvo sa takvim projektom da mi moze ukratko opisati po koracima gdje ici, koji dokument izvaditi, na sto obratiti paznju i slicno

 

unaprijed zahvaljujem!

Batista uto 24.1.2023 17:16
Backdraft kaže...

bok meštri, razmisljam o kupnji rabljenog auta od privatne osobe u Njemackoj, radi ustede i manjeg budzeta, otisao bih sam po auto, odradio kupoprodaju te se vratio njime u Hrvatsku

 

probao sam pretraziti forum, ali nisam nista nasao

 

ima li tko svjezije iskustvo sa takvim projektom da mi moze ukratko opisati po koracima gdje ici, koji dokument izvaditi, na sto obratiti paznju i slicno

 

unaprijed zahvaljujem!

 Kolege sa foruma koji su gastarbajteri svi odreda voze VW, vecinom Golf-ove 2.0 TDi.

 Javit ce ti se sigurno pa ces cut objektivna misljenja i savjete za papirologiju.

 

 Zezam se :D

The Unforgiven sri 25.1.2023 14:52

Bok ekipa,

 

od prekjučer kad je padao snijeg, čujem čudno struganje u prednjem desnom kotaču. Pogledao izvana čim sam se zaustavio, vidio da ima snijega oko amortizera na tom kotaču - reko otopit će se i prestat će i struganje, negdje mi se nakupilo snijega/leda zbog vožnje po snijegu/bljuzgi.

 

Problem je što je struganje i dalje tu, doduše znatno manje nego prvi dan, i čini mi se da se čuje samo kad prednji desni kotač nije u ravnini s ostatkom auta, znači recimo kad je neka rupa / udubina s desne strane ceste. 

 

Ima neko ideju što bi moglo bit? U ponedjeljak sam par puta pri 'većoj' brzini naletio na nakupine bljuzge / vode na cesti, jel' moguće da se nešto ozbiljnije sjebalo samo radi toga, ili možda samo pospješilo nešto što je bilo načeto?

 

Radi se o xCeedu sa 60kkm.

 

edit: već sam naručen na servis, bez brige, samo me zanima otprilike na što računati

Jarvan sri 25.1.2023 17:42
The Unforgiven kaže...

Bok ekipa,

 

od prekjučer kad je padao snijeg, čujem čudno struganje u prednjem desnom kotaču. Pogledao izvana čim sam se zaustavio, vidio da ima snijega oko amortizera na tom kotaču - reko otopit će se i prestat će i struganje, negdje mi se nakupilo snijega/leda zbog vožnje po snijegu/bljuzgi.

 

Problem je što je struganje i dalje tu, doduše znatno manje nego prvi dan, i čini mi se da se čuje samo kad prednji desni kotač nije u ravnini s ostatkom auta, znači recimo kad je neka rupa / udubina s desne strane ceste. 

 

Ima neko ideju što bi moglo bit? U ponedjeljak sam par puta pri 'većoj' brzini naletio na nakupine bljuzge / vode na cesti, jel' moguće da se nešto ozbiljnije sjebalo samo radi toga, ili možda samo pospješilo nešto što je bilo načeto?

 

Radi se o xCeedu sa 60kkm.

 

edit: već sam naručen na servis, bez brige, samo me zanima otprilike na što računati

 Sa snijegom se navuče kamenje i smeće tamo gdje inače nebi moglo. I onda struze/smeta, vjv je to.

ShadoW pet 27.1.2023 10:49

pozdrav, gdje bi se mogla naci polica za gepek za VW UP (2019)

Zvao sam nesto sa njuskala za dijelove, ali ove koje sam zvao nisu imali. Nova je 180 eura sto je prilicno novaca za tako nesto. Jel se moze to negdje pronaci jeftinije? Ili ako netko zna neki autootpad koji bi to mogao imati.

Hvala

x360gamer ned 29.1.2023 18:07

Pozdrav,
Gdje uzimate alu felge?
Trebao bi pomalo početi gledati za svog i30 FB 18" da napravim ljetni set.

Inače, neću puno pisati, ali što se tiče auta - sve tip top.
Snage definitivno ne fali, lijepo vuče, oprema je bomba, te ono jako bitno - auto je stvarno predivan. Privlači poglede, najviše što rijetko tko zna zapravo za i30 u cupe verziji.
Stvarno da nema logo naprijed, ovaj auto po vanjskom izgledu može proći pod skuplji brand.
Netko je pitao za potrošnju... Mislim da je očekivana - u gradu, posebice sada u zimskim uvjetima i kratkim relacijama može popiti i do 10L.
8L je neki prosjek.
Kombinirana je na nekih 6.5L, a na magistrali neki dan je trošio oko 5L.

Mislim da sam puno bolje prošao nego da sam uzeo Mazdu 3 koju sam duže gledao i vrebao.
Na kraju, otišao sam po nju i vratio se s fastbackom. Veći je auto, nekako mi je bio konkretniji, više sportski.