Automobili

Auti - ultimativna tema

RuskeGTT sri 10.8.2022 18:09

posto se spremam uzet auto za svaki dan, a lagunu dat u oglasnik, zanima me kako idu uvjeti za atest guma

na autu kojeg zelim uzet, ide serijski najvise 195 45 16, a ja bi stavio 17ke - negdje sam citao da razlika smije biti najvise 3% i da se onda ide na atest? a sta ako je razlika vise od 3%, ne smijem ic uopce na atest (pa makar ga i prosao)?

konkretno stavio bi 215 45 17 - a na tom autu sam svojedobno isprobao 225 45 17 i 225 40 18 nakratko i nije strugalo, bez spustanja auta doduse (i to bi obavio - samo opruge) - pa mozda 215 45 17 bi bio ipak PREvelik promjer? gledam unutar tih 3%, ako su toliko vazni, ide 205 40 17, a te dimenzije sam imao na meganu i sjecam se da je bilo kao na izolirci...

ugl savjetujte me kako legalno staviti i atestirati 17ke

 

kad smo kod procjene stete - procjenitelj radi 8-14, pa sam jutros uspio doc kasnije na posao i obaviti odmah u 8h. uzeo sam ne nanagodbu, nego po racunu limara - jesam li pogresio? "na prepad" me covjek pitao i nisam stigao razmislit, a kamo li raspitat se sta je bolje...

ministar sri 10.8.2022 21:42
RuskeGTT kaže...

kad smo kod procjene stete - procjenitelj radi 8-14, pa sam jutros uspio doc kasnije na posao i obaviti odmah u 8h. uzeo sam ne nanagodbu, nego po racunu limara - jesam li pogresio? "na prepad" me covjek pitao i nisam stigao razmislit, a kamo li raspitat se sta je bolje...

svakako bolja opcija.. limar će vidjeti po procjeni i ako treba zvati ih na novu procjenu dok ne uvaže sve što treba, a i ti nemaš brige oko novaca - da platiš limara i čekaš mjesec dana novce od osiguranja

jozef čet 18.8.2022 18:39
unknown kaže...

Zasto su "maifoldi" tzv. usisnici za usisavanje zraka (naprijed ispod haube) bolji kada su od aluminija a ne plastike?

 Usisna grana od plastike je bolja jer se manje grije, a hladniji zrak znači bolje izgaranje. Dijelove usisa (spojeve cijevi) od plastike je lakše oblikovati za bolji protok. Aluminij je skuplji i trajniji, ali performanse su na strani plastike. 

RuskeGTT pet 19.8.2022 19:37

poserem se na lambo, ferrarije, bentleye, paganije, koenigsegge i slicno

izasao je NAJBOLJI AUTO IKAD U POVIJESTI AUTOINDUSTRIJE: 992 GT3 RS

lijep pozdrav uz thumb downe

unknown sub 20.8.2022 12:13
ivanzu kaže...

To možeš maknuti, malo kraće će trajati AF ali bolje to nego blokiran sustav.

 Izgleda da to samo Americke verzije VW-a imaju.
Pogledao sam kod svog i moj nema

ramzocro-HCR sub 20.8.2022 12:27
unknown kaže...
ivanzu kaže...

To možeš maknuti, malo kraće će trajati AF ali bolje to nego blokiran sustav.

 Izgleda da to samo Americke verzije VW-a imaju.
Pogledao sam kod svog i moj nema

 Ja sam se iskreno čudio kad sam ovo vidio. Nisam dosad niti na jednom vw grupaciji vozila to vidio. Ni na zamjenskim posudama, nit na original.

Barracuda727 ned 21.8.2022 09:41

Pozdrav, gledajuci malo najpouzdanije aute(najmanje kvarova) za 2022 pogled je pao na Kiu, e sad posto imam u planu kupnju auta najvise se mi se dopala Kia K5(bivsa Kia Optima) koji mi je ujedno lijep kako iznutra tako i izvana (netreba biti model 2022/2023 posto se isti proizvodi od 2019 pa mu je time i cijena jeftinija u odnosu na 2022/2023) ali kojeg nazalost nema na HR trzistu, e sad pitanje  zasto ga jos uvijek nema u HR kad Kia u ponudi ima preko 15 svih zivih modela auta na svojoj stranici, gdje kupiti takav auto ili od kuda ga uvesti posto ga nema niti na mobile.de,a iz USA je preskupo ako je i moguce uvesti...cijena je nekih 25.000 $+ uvoz i ostala placanja za novi 2022/2023 auto,sto i nije puno za takav novi auto s obzirom sto sve nudi, omjer cijene i kvalitete je na zavidnoj razini,gledajuci cijene na hr trzilicama prodaje se stvarno svasta i jos k tome se nudi staro godiste sa brdo prijedenih kilometara,hvala na svakom odgovoru...

 

P.S. takoder je zgodna i Kia Forte koje takoder nema u HR....

 

Na autoscoutu24.de se moze naci samo Optime 

 

https://www.autoscout24.hr/lst/kia/optima?sort=standard&desc=0&atype=C&ustate=N%2CU&powertype=kw&search_id=16rrugc6kfa

jozef ned 21.8.2022 10:03
Barracuda727 kaže...

Pozdrav, gledajuci malo najpouzdanije aute(najmanje kvarova) za 2022 pogled je pao na Kiu, e sad posto imam u planu kupnju auta najvise se mi se dopala Kia K5 koji mi je ujedno lijep kako iznutra tako i izvana (netreba biti model 2022/2023 posto se isti proizvodi od 2019 pa mu je time i cijena jeftinija u odnosu na 2022/2023) ali kojeg nazalost nema na HR trzistu, e sad pitanje  zasto ga jos uvijek nema u HR kad Kia u ponudi ima preko 15 svih zivih modela auta na svojoj stranici, gdje kupiti takav auto ili od kuda ga uvesti posto ga nema niti na mobile.de,a iz USA je preskupo ako je i moguce uvesti...cijena je nekih 25.000 $+ uvoz i ostala placanja za novi 2022/2023 auto,sto i nije puno za takav novi auto s obzirom sto sve nudi, omjer cijene i kvalitete je na zavidnoj razini,gledajuci cijene na hr trzilicama prodaje se stvarno svasta i jos k tome se nudi staro godiste sa brdo prijedenih kilometara,hvala na svakom odgovoru...

 

P.S. takoder je zgodna i Kia Forte koje takoder nema u HR....

Odabrao si model koji nisi nikad ni vidio u živo, kamo li isprobao? LOL
K5 je nasljednik Optime i ne prodaje se EU niti postoje planovi jer im se ne isplati.
Uvoz iz US je neisplativ (rokovi isporuke, špedicija i osiguranje, carina, porez, trošarina, prilagodbe za homologaciju, jamstvo, dijelovi, servis...)

Hacker002 ned 21.8.2022 10:03

Nazovi Kia servis i pitaj ih imaju li ovlaštene tehničare za rad na tom autu. Ako im auto nije u ponudi nekako sumnjam, a sretno kod lokalnih mehaničara s autom koji potencijalno nikada u životu nisu vidjeli. Pogotovo ako je USA model koji nikada nije bio na EU tržištu, imat ćeš velikih problema šta god se pokvari.

Uvoz iz USA je moguć, prijevoz košta nerealno puno logično, a za ostalo se raspitaš u lokalnom uredu carine.

USA cijene su bez poreza tako da računaj oko 7% gore na MSRP cijenu koju vidiš na konfiguratorima, ovisno o državi naravno. I da, zaboravi na USA cijene u Europi. Kod njih su auti povoljniji i jednostavno se ne može mjeriti, nema logike, smisla ni matematike gledati USA cijene a kupovati auto u HR/DE.

Za tih 30-35k koliko misliš će te on koštati bolje kupiti normalan auto koji postoji na tržištu, bar ja mislim. Živiš tu gdje živiš i plaćaš tržišne cijene kao svi ostali.  Turbo S je 216k$ u USA, u DE 231k €, pa ne lete ljudi iz DE kupiti ga u USA..

ShadoW ned 21.8.2022 11:32

Koje bi bile preporuke nekog benzinca limuzine >=110kw do nekih 15k eura. Gledao sam passate, audie, mercedese (gledao bi i ne njemacke aute, ali nemam pojma sta, uglavnom su slabiji i manje opremljeni), ali vecinom su sve dieseli.

sveupitni pon 22.8.2022 21:48

Idem sutra gledati Grande Punto 1.3 Multijet, 2006, 185000 km... Napravljen veliki servis i promjenjeno kvacilo. Trebam li na nesta osobito obratiti paznju osim na "standardne" stvari ?

ramzocro-HCR uto 23.8.2022 11:33
sveupitni kaže...
Idem sutra gledati Grande Punto 1.3 Multijet, 2006, 185000 km... Napravljen veliki servis i promjenjeno kvacilo. Trebam li na nesta osobito obratiti paznju osim na "standardne" stvari ?

 Sa ugašenim radijom ga vozi i prati dal mjenja čudne zvukove između svake brzine koju isprobaš. Mjenjači su im isto ahilova peta. Vole se ležajevi na diferencijalu i na samoj spojničkok osovini razletit.

MrNoo uto 23.8.2022 12:23
sveupitni kaže...
Idem sutra gledati Grande Punto 1.3 Multijet, 2006, 185000 km... Napravljen veliki servis i promjenjeno kvacilo. Trebam li na nesta osobito obratiti paznju osim na "standardne" stvari ?

 Osim ovoga što su ti rekli, ako je model sa 5 vrata, pogledaj daju li se zadnja vrata lagano otvoriti izvana, lijeva i desna, to im je boljka, dali rade svi podizači prozora i općenito sve što je na struju mora raditi.

Obrati pažnju na ponašanje volana u vožnji, čest problem je senzor kuta volana, ako je u banani, na jednu stranu će ti se teže motati volan. Mjenjač, ubaci u 6-tu brzinu, ako zuji ležajevi su gotovi. I obavezno pregledaj pragove zbog hrđe.

bumbumzvonko uto 23.8.2022 14:32

Uzeo sam u Porsche leasingu prije dvije godine Clia na leasing.
Rata 115 eura, na 7 godina. Zadnja rata ispada oko 2500 eura. Nedavno sam preselio u Austriju pa me zanima dali mogu vratiti auto jer ga u Austriji ne smijem voziti obzirom da sam ovdje prijavljen da živim i radim. Ako ne mogu, mogu li ga dati ocu na korištenje a ja nastavim plaćati leasing?

nicky.sl uto 23.8.2022 17:37
bumbumzvonko kaže...
Uzeo sam u Porsche leasingu prije dvije godine Clia na leasing.
Rata 115 eura, na 7 godina. Zadnja rata ispada oko 2500 eura. Nedavno sam preselio u Austriju pa me zanima dali mogu vratiti auto jer ga u Austriji ne smijem voziti obzirom da sam ovdje prijavljen da živim i radim. Ako ne mogu, mogu li ga dati ocu na korištenje a ja nastavim plaćati leasing?

 Moj otac godinama vozi moj auto bez ikakvih problema jedino mu triba moja osobna kad ga ide registrirati.

Boris grozni uto 23.8.2022 19:13

Pozdrav, koje bi gume tj oznaku trebao gledati za Passata 2008g 140ks Karavan, pitam zbog opterecenja i sl? Sad su na njemu nekakve Sava 205 55r16 91H a uzeo bi sad nove, dali je potrebno uzeti jace gume?

domac5 uto 23.8.2022 19:18
Boris grozni kaže...

Pozdrav, koje bi gume tj oznaku trebao gledati za Passata 2008g 140ks Karavan, pitam zbog opterecenja i sl? Sad su na njemu nekakve Sava 205 55r16 91H a uzeo bi sad nove, dali je potrebno uzeti jace gume?

 Ne, slobodno ostani na tim oznakama..

A kakve si imao, zimske ljetne ili cjelogodisnje? Sad vec ima novijih i boljih modela nego prije