Automobili

Auti - ultimativna tema

ivanzu ned 11.4.2021 18:26

Prijatelju je kamenčina s ceste polupala branik, zanima me tko je odgovoran za to? Županijske ceste? Koja je procedura za odštetu ako je uopće moguće išta dobiti?

nixass ned 11.4.2021 20:37
Stric_Jura kaže...
Čitatelj kaže...
robogo kaže...
Onda se za ZG ide Clarkson metodom, prođeš prvu kameru, staneš na odmorištu, pročitaš novine, popiješ kavu i onda 200 na sat do odredišta :)

 

Cuj, Austrijanci su i tome doskocili... section control kroz tunele... i to one relativno kratke od 2-3km - pa stani i odmori se u tunelu.

 

Ali da, ima mnogo padobranaca koji popuse kazne. Nema slikanja ni blicanja, kamere uzimaju broj tablice na ulazu i izlazu - pa ako si imao tesku nogu, kazna postom.

 

https://de.wikipedia.org/wiki/Abschnittskontrolle

 najgori je onaj Platbusch kod Graza...

 

10-ak km, 80 km/h prosjek dozvoljeno...

 

ako nemaš tempomat za poluditi, jedino ako imaš i adaptivni, da se bez stresa provesti...

kaj nije u njemu 100kmh? jucer sam isao kroz njega.. inace tu rutu ne volim samo zato jer ima milijardu tunela gore do Welsa.

al otkad imam tempomat ustedio sam tonu zivaca (i love)

Dojitza ned 11.4.2021 22:13
ivanzu kaže...

Prijatelju je kamenčina s ceste polupala branik, zanima me tko je odgovoran za to? Županijske ceste? Koja je procedura za odštetu ako je uopće moguće išta dobiti?

 Ma kakva odšteta, kak ces to dokazati.

Čitatelj pon 12.4.2021 08:54
ivanzu kaže...

Prijatelju je kamenčina s ceste polupala branik, zanima me tko je odgovoran za to? Županijske ceste? Koja je procedura za odštetu ako je uopće moguće išta dobiti?

 

Obicno se zapisu brojevi tablica i to rijesi osiguranje, bar je tako u AT, ako ti recimo kamen razbije sajbu itd.

Osobno sam dobio par tocaka po haubi, nikad nisam nikog prijavljivao, jer mi se neda s tim zezat.

Imam onaj dvokomponentni lak u bocicama, pokrpam rupice da ne hrdja, nije lijepo al sluzi.

Sta me briga, to je nemoguce izbjeci. Al u slucaju razbijene sajbe bi svakako zapisao broj tablica,

tako da ja ne moram placati popravak/zamjenu sajbe, nego osogiranje (najcesce) teretnog vozila.

 

ivanoile kaže...

 Čitatelj  Nisi se pohvalio da si se vratio u Hrvatsku? 

 

Nemoj da te slovenci cuju, jer su red-flagali cijelu AT, tako da se iz AT ne moze putovati kroz SLO.

Morat cu kao izbjeglica camcem iz IT do HR.

Čitatelj pon 12.4.2021 09:05

Ma sad ne znam kako je, od jucer su red-flagali, test na granici obavezan, ne stariji od 5min, pri ulasku i izlasku iz SLO.

 

Sve u svemu, sta me briga, kad tad ce se napraviti most preko SLO, i bit ce svima zivot bolji.

thedream pon 12.4.2021 16:18

Evo i novog ljetnog seta, sa 4 kupea, style 398 orbit grey. Fora ispalo, u boji auta.

 

Još gume, ove su kriminal, bolje da ne znate dot. I previsok je s njima, Michelin PS4 koje sam prodao su bile 5mm niže, kako se to osjeti, iznenadio sam se. 

hahhaajaads pon 12.4.2021 18:11
omomomomoomm kaže...

Ja sam jos na zimskim. Najvise radi kaska.  Takionak imam isti set felgi za zimske i ljetne tak da mi se ne zuri... auto stalno isto izgleda 😀

 Sta ima neki uvijet pod kaskom ili cisto zbog sigurnosti ? Ja sam isto na full kasku ali sam na ljetnima, a i ostat cu na ljetnima i tokom zime (+ lanci u gepeku)...

cro_scouser pon 12.4.2021 19:23
hahhaajaads kaže...
omomomomoomm kaže...

Ja sam jos na zimskim. Najvise radi kaska.  Takionak imam isti set felgi za zimske i ljetne tak da mi se ne zuri... auto stalno isto izgleda 😀

 Sta ima neki uvijet pod kaskom ili cisto zbog sigurnosti ? Ja sam isto na full kasku ali sam na ljetnima, a i ostat cu na ljetnima i tokom zime (+ lanci u gepeku)...

 Kod mene u uvjetima kaska stoji da obavezno trebaju biti sezonske gume gore (ljeti - ljetne, zimi - zimske). 

 

Ukoliko kod štete gume ne odgovaraju sezoni, šteta se ne priznaje...

leobugi pon 12.4.2021 19:42

Danas mi se frajer na a3 vozio u suprotnom smjeru i 200 metara ispred mene odlučio polukružno okrenut na autocesti. Prvi put mi se ovo desilo a nadam se i zadnji.. Govno u meni umrlo..

hahhaajaads pon 12.4.2021 20:14

A nis onda idu i zimske gume lagano na zimu 

 

Ali o ovome stvarno nisam razmisljao a i opcenito sam mislio da vrijedi ono ljetne gume + pripremljeni lanci tokom zimskog perioda, jel moze tko izvadit tu recenicu iz Euroherca posto je ja ne nalazim iskreno...

 

 

ivanoile pon 12.4.2021 21:18
hahhaajaads kaže...

A nis onda idu i zimske gume lagano na zimu 

 

Ali o ovome stvarno nisam razmisljao a i opcenito sam mislio da vrijedi ono ljetne gume + pripremljeni lanci tokom zimskog perioda, jel moze tko izvadit tu recenicu iz Euroherca posto je ja ne nalazim iskreno...

 

 

U Hrvatskoj je zimska oprema obvezna od 15.11. tekuće godine do 15.04. iduće godine. Obvezna uporaba zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika.

Pod zimskom opremom podrazumijevaju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače."

 

U teoriji ako nije navedeno drugacije, ljetne gume sa +4mm mesa su okej jer zakon tako nalaze. Pregledao sam opet par osiguranja, samo pise zimska oprema, nista zimske gume.

The Unforgiven uto 13.4.2021 10:55
leobugi kaže...

Danas mi se frajer na a3 vozio u suprotnom smjeru i 200 metara ispred mene odlučio polukružno okrenut na autocesti. Prvi put mi se ovo desilo a nadam se i zadnji.. Govno u meni umrlo..

 Kak se ikome to uopće desi a da nije ili pijan ko majka ili nadrogiran? Uvijek mi je to fascinantno bilo...

Dojitza uto 13.4.2021 13:45
The Unforgiven kaže...
leobugi kaže...

Danas mi se frajer na a3 vozio u suprotnom smjeru i 200 metara ispred mene odlučio polukružno okrenut na autocesti. Prvi put mi se ovo desilo a nadam se i zadnji.. Govno u meni umrlo..

 Kak se ikome to uopće desi a da nije ili pijan ko majka ili nadrogiran? Uvijek mi je to fascinantno bilo...

 Ekipa fula izlaz i onda im se ne da ici 30km u dva smjera.

Čitatelj uto 13.4.2021 15:18

Pa desava se u AT cesce, osobito je velik problem sa IT/DE/FRA turistima, koji "ulete" na autoput,

makar na ulazima velika zuta ruka sa "HALT" stoji, da je krivi smjer.

 

Meni je cak jedan talijan oko 23h uletio u kruzni tok.... s krive strane!!!


Dakle svaki kruzni ide u lijevo, a ovaj lik odjednom na mene u desno - obojica na kocnicu, zakopali se kotaci na mjestu.

I kao lik me gleda i ceka a se ja maknem. Lupim ga dugim svjetlima i onda je odgmizao u rikverc.

Al tad me je stegnulo i moglo je biti svasta. Mrak, kratka svjetla, i odjednom budala na tebe niotkud sa 30+.

Dojitza uto 13.4.2021 15:25
Čitatelj kaže...

Pa desava se u AT cesce, osobito je velik problem sa IT/DE/FRA turistima, koji "ulete" na autoput,

makar na ulazima velika zuta ruka sa "HALT" stoji, da je krivi smjer.

 

Meni je cak jedan talijan oko 23h uletio u kruzni tok.... s krive strane!!!


Dakle svaki kruzni ide u lijevo, a ovaj lik odjednom na mene u desno - obojica na kocnicu, zakopali se kotaci na mjestu.

I kao lik me gleda i ceka a se ja maknem. Lupim ga dugim svjetlima i onda je odgmizao u rikverc.

Al tad me je stegnulo i moglo je biti svasta. Mrak, kratka svjetla, i odjednom budala na tebe niotkud sa 30+.

Jos jedan primjer zasto ljudima nije mjesto za volanom i da opreza u voznji nikad dosta.