Automobili

Auti - ultimativna tema

nixass pet 3.7.2020 11:28
MEGATAMA kaže...

Moj 520d touring trosi po gradu 7.8l uz prosjecnu brzinu 30km na sat,kada idem za Hr 70l je za 1150km.

Motor je 177ks,model je kraj 2009 LCI.

Ima 304 tisuce km pa je potrosnja sasvim ok.

meni sa 61l na 218d ode i do 1400km ako se vozim 120 na tempomatu, realno je to 1200km jer nikad ne mogu izbjeci bar 50-100km gradske voznje, a i nekad si dam oduska na autobahnu.

svejedno taj 2.0d je odlican potrosac, stricu u X3 isto pije debelo ispod 7l a ne stedi ga se

mika2210 pet 3.7.2020 12:03

Ja sa 159-tkom (rezervoar je 60 litara) napravim redovito između 900-950 km kombinirane vožnje. (relacija Krapina-Bundek, i prije i poslije posla idem u centar do HNK po curu na posao)

 

Kad sam prošle godine išo u Italiju sa rezervoarom sam napravio oko 1100 km.

Čitatelj pet 3.7.2020 12:12

Mojom voznjom napravim izmedju 570 i 630km na 43l, dakle potrosnja od 7 do 7.5l,

sto je po meni tocno onako kako sam ja izracunao po racunima i predjenim kilometrima,

dakle kombinirana voznja u cijeloj godini, gradska + otvorena voznja - za AWD cisto solidno.

MEGATAMA pet 3.7.2020 12:36
nixass kaže...
MEGATAMA kaže...

Moj 520d touring trosi po gradu 7.8l uz prosjecnu brzinu 30km na sat,kada idem za Hr 70l je za 1150km.

Motor je 177ks,model je kraj 2009 LCI.

Ima 304 tisuce km pa je potrosnja sasvim ok.

meni sa 61l na 218d ode i do 1400km ako se vozim 120 na tempomatu, realno je to 1200km jer nikad ne mogu izbjeci bar 50-100km gradske voznje, a i nekad si dam oduska na autobahnu.

svejedno taj 2.0d je odlican potrosac, stricu u X3 isto pije debelo ispod 7l a ne stedi ga se

To je odlicna potrosnja, ja na autobahnu prosjecno vozim oko 170 ali me uspori Austrija sa vjecnim baustelama i 30 na sat tako da to opet ispadne polukombinirana voznja 😁

Burazov 520d iz 2016 trosi jos manje nego moj ali je limuzina pa je i laksi, mislim da je malo jaci par konja. 

Lord_Marko pet 3.7.2020 14:03
Čitatelj kaže...

 

Prebaci u visu brzinu

 Gle fakat! Ocito to Toyota automatski odrađuje ha? plus taj famozni hibridni pogon. BTW. drugi tjedan imam aurisa na testu. Pa da vidimo to "šparno" cudo. svašta...

hahhaajaads pet 3.7.2020 15:38
Čitatelj kaže...

Sry(notsry), moj je cisti benzinac, svejedno znam prebaciti u nizu brzinu i ustedjeti,

ne moram stalno vozit sa 4500RPM-a, pa se cudit sto cesce tocim auto nego sebe.

 Manji obrtaji u dosta slucajeva ne znaci i manja potrosnja. Tipa na dizelasu na 1500 i 2000 obrtaja neces vidjet neki pomak u potrosnji.

domac5 pet 3.7.2020 17:36
hahhaajaads kaže...
Čitatelj kaže...

Sry(notsry), moj je cisti benzinac, svejedno znam prebaciti u nizu brzinu i ustedjeti,

ne moram stalno vozit sa 4500RPM-a, pa se cudit sto cesce tocim auto nego sebe.

 Manji obrtaji u dosta slucajeva ne znaci i manja potrosnja. Tipa na dizelasu na 1500 i 2000 obrtaja neces vidjet neki pomak u potrosnji.

 Aj to objasni ljudima, pogotovo starijim ljudima.. Misle da stede tako sto pate motor, ne dao bog da prede 2100 obrtaja pri ubrzavanju a zamasnjak na svakom autu uniste i jos im je to normalno da to odlazi sam tak, ko da je neka glupa stangica od 100 kn

nixass pet 3.7.2020 17:55
Lord_Marko kaže...
Čitatelj kaže...

 

Prebaci u visu brzinu

 Gle fakat! Ocito to Toyota automatski odrađuje ha? plus taj famozni hibridni pogon. BTW. drugi tjedan imam aurisa na testu. Pa da vidimo to "šparno" cudo. svašta...

jedino nemoj ocekivat da ces sa istim stilom voznje, ko da vozis benzinca ili dizelasa, dobit isti rezultat na hibridu..

vec je tu netko vozio RAV4 hibrid ja mislim, sa totalnim nonsense rezultatima potrosnje, a bome i nonsense nacinom voznje za takav auto.

hibrid je ipak malo drukcija biljka.

 

btw unazad par mjeseci sam se vozio u dosta taxija (preko 10) Prius Plus i ne znam dal je ijedan imao na kompjutoru prosjecnu potrosnju vecu od 6l, gradske voznje, uglavnom je to bila izmedju 5 i 6.

 

 

slika:

negdje iz prvog mjeseca nakon voznje po lokalnim cestama (austrija i njemacka), nije penzionerska voznja nego uglavnom tempomat na dozvoljenu brzinu na dionici

Grozni66666 pet 3.7.2020 18:17
Strm kaže...
Čitatelj kaže...

Zato ti i kazem - nece nitko normalan napraviti u 4 godine 280.000km - to ti budu braca,

3-4 turcina Taxi, vozi se 6-8h po smjeni, masina se ne gasi, vecinom gradska voznja, plus voznje

na aerodrom i natrag - servisni intervali su nikakvi, stede koliko god mogu, tako da je bolje

vozilo koja ima vecinom otvorenu cestu, jer niti jedan taxi (bar kojeg ja poznajem), ne nalazi musterije na autoputu.

 Ja napravim godišnje oko 150.000km, 80% otvorena cesta, 20% grada.

Auto se vrhunski održava, u 3 godine što ga imam napravio je 480.000km, do kraja godine će ići na prodaju kad nagura pola milijuna...

Niti jedan bitan kvar, niti jednom da me je ostavio na cesti, auto se održava najbolje moguće, tako da, nije sve sa velikim kilometrima taxi

 

Kao dokaz prilažem fotku sa gpsa dolje, zadnjih 10ak dana kako izgleda, prosjek po danu mi je 500km 

 O kojem autu je rijec?

hahhaajaads pet 3.7.2020 18:34
domac5 kaže...
hahhaajaads kaže...
Čitatelj kaže...

Sry(notsry), moj je cisti benzinac, svejedno znam prebaciti u nizu brzinu i ustedjeti,

ne moram stalno vozit sa 4500RPM-a, pa se cudit sto cesce tocim auto nego sebe.

 Manji obrtaji u dosta slucajeva ne znaci i manja potrosnja. Tipa na dizelasu na 1500 i 2000 obrtaja neces vidjet neki pomak u potrosnji.

 Aj to objasni ljudima, pogotovo starijim ljudima.. Misle da stede tako sto pate motor, ne dao bog da prede 2100 obrtaja pri ubrzavanju a zamasnjak na svakom autu uniste i jos im je to normalno da to odlazi sam tak, ko da je neka glupa stangica od 100 kn

Kak objasnit ? Nikak... Mene jedino zanima kak je to na automatiku gdje obrtaji budu i na 1200-1300, kak se motor tu tek muci...

nixass pet 3.7.2020 20:51
hahhaajaads kaže...
domac5 kaže...
hahhaajaads kaže...
Čitatelj kaže...

Sry(notsry), moj je cisti benzinac, svejedno znam prebaciti u nizu brzinu i ustedjeti,

ne moram stalno vozit sa 4500RPM-a, pa se cudit sto cesce tocim auto nego sebe.

 Manji obrtaji u dosta slucajeva ne znaci i manja potrosnja. Tipa na dizelasu na 1500 i 2000 obrtaja neces vidjet neki pomak u potrosnji.

 Aj to objasni ljudima, pogotovo starijim ljudima.. Misle da stede tako sto pate motor, ne dao bog da prede 2100 obrtaja pri ubrzavanju a zamasnjak na svakom autu uniste i jos im je to normalno da to odlazi sam tak, ko da je neka glupa stangica od 100 kn

Kak objasnit ? Nikak... Mene jedino zanima kak je to na automatiku gdje obrtaji budu i na 1200-1300, kak se motor tu tek muci...

 Ne znam u kojem smislu "muči".

Npr bmw 335i, 3.0 twin turbo, ima max 90% max momenta na 1150rpm, nema govora o mučenju.

Moderni dizeli imaju sweet spot snage i momenta između 1700-2200rpm, ne znam kakvo mučenje je tu u igri

hahhaajaads pet 3.7.2020 22:10
nixass kaže...
hahhaajaads kaže...
domac5 kaže...
hahhaajaads kaže...
Čitatelj kaže...

Sry(notsry), moj je cisti benzinac, svejedno znam prebaciti u nizu brzinu i ustedjeti,

ne moram stalno vozit sa 4500RPM-a, pa se cudit sto cesce tocim auto nego sebe.

 Manji obrtaji u dosta slucajeva ne znaci i manja potrosnja. Tipa na dizelasu na 1500 i 2000 obrtaja neces vidjet neki pomak u potrosnji.

 Aj to objasni ljudima, pogotovo starijim ljudima.. Misle da stede tako sto pate motor, ne dao bog da prede 2100 obrtaja pri ubrzavanju a zamasnjak na svakom autu uniste i jos im je to normalno da to odlazi sam tak, ko da je neka glupa stangica od 100 kn

Kak objasnit ? Nikak... Mene jedino zanima kak je to na automatiku gdje obrtaji budu i na 1200-1300, kak se motor tu tek muci...

 Ne znam u kojem smislu "muči".

Npr bmw 335i, 3.0 twin turbo, ima max 90% max momenta na 1150rpm, nema govora o mučenju.

Moderni dizeli imaju sweet spot snage i momenta između 1700-2200rpm, ne znam kakvo mučenje je tu u igri

 Dobro benzinci, daj probaj na manualcu/dizelasu ga drzat negdje u 4-5 na 1150-1300 okretaja. Nit nemas snage i cujes kak se auto muci da se pokrene.

Unimatrix 007 sub 4.7.2020 01:41

Ekipa, što bi preporučili za 30-tak tisuća kn plus minus od benzinaca. Gledalo se barem 1.3, 1.4, ništa 1.2, mali auto, Clio, Corsa, Polo, Swift itd. Čim jači ofc, 5 vrata. To je za curu, trenutno vozi Mazdu 2 iz 2006 ubijenu hrđom sa 68 KS, treba upgrade.

Čitatelj sub 4.7.2020 09:27

Vozio sam hibrida prosle generacije RAV4, autoput 140kmh, voznja od 67km,

prosjecna potrosnja 7.3l. Tako da vjerujem da je sadasnja generacija jos

bolja sa potrosnjom, makar jos nisam vozio pa ne mogu tvrditi da je tako,

ali s obzirom da tehnologija ide naprijed, trebalo bi tako biti.

 

Ako pogledam novog C-HRa, prosjek na autoputu je bio 4.7l,

dok sa aktualnim Yarisom 1.5h na autoputu je 5.3l, makar je manji i laksi,

trosi vise, zbog manje efikasne masine.

 

Al tko kupuje RAV4, nek si uzme PlugIn-a sa eAWD-om, tu ce najvise ustedjeti

na gorivu. Makar ne vidim smisao za RAV4 po gradu - to je kao da uzmem Rangera

i vozam se po ZG-u.

 

Ako trebam nesto veliko za po gradu, Camry ili Prius+ (jedini Prius koji mi je opticki lijep).

Makar, kak se meni cini, ako za 10ak godina odem u mirovinu, i ipak kupim imanje

na Lonjskom polju, vjerovatno cu si uzeti jednog Rangera ili Hiluxa, polovnog,

za "peri deri", jer ce biti sav izgreban od siblja i granja - meni ce sluzit za ici u ribolov i lov.

 

A ako ipak odlucim da cu kupit kucu negdje na obali, onda vjerovatno pickup otpada, ali cu zato

zamjeniti MaxSym sa necim malo novijim, jer ne planiram patiti se po gradskoj guzvi, nego

i dalje motorinom svuda gdje mogu, uz besplatan parking i izbjegavanje guzvi.

dv14 sub 4.7.2020 10:09

Gledam jučer lika na nekom malo većem skuteru, vozi iza mene, ja se uključujem na magistrali i prilikom uključenja lik me sa skuterom pretiče. Taman dolazilo i auto iz drugog smjera, da se nisam dao skroz u desno i malo zakočio, lik bi udario direkt u to auto ili u mene.

 

Računam da će se smiriti nakon ove situacije, ali ništa. I dalje je tu mimoilaženje auta, većinom vožnja po srednjoj crti itd. Od zaštitne opreme naravno ništa, jedva da i kacigu ima. Takve debile nije žaliti kada sutra razbiju budu klizali po asfalfu. 

 

Čast iznimkama, ali čini mi se da su na cesti puno veća opasnost likovima sa skuterima/maxi skuterima nego normalni motori. Barem koliko sam ja primjetio. 

hahhaajaads sub 4.7.2020 10:17
dv14 kaže...

Gledam jučer lika na nekom malo većem skuteru, vozi iza mene, ja se uključujem na magistrali i prilikom uključenja lik me sa skuterom pretiče. Taman dolazilo i auto iz drugog smjera, da se nisam dao skroz u desno i malo zakočio, lik bi udario direkt u to auto ili u mene.

 

Računam da će se smiriti nakon ove situacije, ali ništa. I dalje je tu mimoilaženje auta, većinom vožnja po srednjoj crti itd. Od zaštitne opreme naravno ništa, jedva da i kacigu ima. Takve debile nije žaliti kada sutra razbiju budu klizali po asfalfu. 

 

Čast iznimkama, ali čini mi se da su na cesti puno veća opasnost likovima sa skuterima/maxi skuterima nego normalni motori. Barem koliko sam ja primjetio. 

 Pa to su ti oni koji ginu, i onda kad poginu imaju pogreb na fejsu... "Nikad nije brzo vozio, uvijek po ogranicenjima i sa zastitnom opremom" 

Čitatelj sub 4.7.2020 10:26

A gle, nekad si bio frajer kad si imao opremu, a sad si frajer kad nemas opremu.

Osobno imam i jaknu i hlacne sa uloscima, nije da mi treba, ne vozim opasno,

proslo me to prije 30 godina, al svejedno, da se nesto desi, necu se polomit i razlijepit

kao pita na cesti.

 

Znam ekipu koja kupi opremu i povadi uloske, i onda pri prvom padu, ko da su u obicnim hlacama

i jakni, podere ih do kosti.

 

Na srecu, do sad sam u svom zivotu imao samo jedan pad sa motora, i od toga vec ima 17 godina,

i to zbog izbjegavanja djeteta koje je pretrcavalo cestu. Sva sreca je bilo rano proljece

i jos je bilo djelomicno mekano tlo, ponegdje i snijeg, tako da sam prosao gotovo nezlijedjen
(imao sam masnicu na bedru i par ogrebotina, nista strasno) a na motoru je pukao retrovizor i malo

plastike (to sam tad rijesio ljepljenjem, nije mi se dalo trosit love za novu plastiku).

 

Djetetu na srecu nista, nismo imali kontakt, al toj djevojcici od kojih 8-9 godina je zivot prosao kroz glavu.

Da sam bio u automobilu i vozio 60, nebi ju mogao izbjeci ni zakociti, taman je istrcala iza krivine, neocekivano.

1BIT sub 4.7.2020 11:50
hahhaajaads kaže...
dv14 kaže...

Gledam jučer lika na nekom malo većem skuteru, vozi iza mene, ja se uključujem na magistrali i prilikom uključenja lik me sa skuterom pretiče. Taman dolazilo i auto iz drugog smjera, da se nisam dao skroz u desno i malo zakočio, lik bi udario direkt u to auto ili u mene.

 

Računam da će se smiriti nakon ove situacije, ali ništa. I dalje je tu mimoilaženje auta, većinom vožnja po srednjoj crti itd. Od zaštitne opreme naravno ništa, jedva da i kacigu ima. Takve debile nije žaliti kada sutra razbiju budu klizali po asfalfu. 

 

Čast iznimkama, ali čini mi se da su na cesti puno veća opasnost likovima sa skuterima/maxi skuterima nego normalni motori. Barem koliko sam ja primjetio. 

 Pa to su ti oni koji ginu, i onda kad poginu imaju pogreb na fejsu... "Nikad nije brzo vozio, uvijek po ogranicenjima i sa zastitnom opremom" 

 Ma nemate vi pojma.
To je ona vožnja kad ti cura javi da je sama doma