kruskar uto 19.5.2020 12:53

Pozz ljudi,vidim da se jako malo na forumu govori o produkciji glazbe pa sam samim tim ponukan otvoriti jednu takvu temu!

Dali ima producenata ovdje na forumu?
U čemu radite? 
Koij HW koristite?

Osobno sam se primio abletona i produkcije putem njega s ableton push 1 i launch control xl mk2.
Prvu traku sam završio(ukoliko želite čut slobodno recite pa šibnem na PM,da ne ispadne ova tema za samopromociju).

Najviše od svega me zanima,kako se registrirati kao glazbeni producent tu u lijepoj našoj?
Želio bih zaštiti svoje vlasništvo.


CrossDeath uto 19.5.2020 15:34

Ja sam si prije otprilike godinu dana kupio Alesis V25 i nabavio Fl Studio, htio sam se okusati u produkciji haha, bilo mi zanimljivo prva dva-tri mjeseca, od tad mi nazalost Alesis stoji u kutiji i skuplja prasinu. Nisam bas imao vremena za to. Ali sve u svemu, zanimljivo iskustvo, tko ima vremena i maste, neka proba definitivno!

kruskar uto 19.5.2020 16:49
CrossDeath kaže...

Ja sam si prije otprilike godinu dana kupio Alesis V25 i nabavio Fl Studio, htio sam se okusati u produkciji haha, bilo mi zanimljivo prva dva-tri mjeseca, od tad mi nazalost Alesis stoji u kutiji i skuplja prasinu. Nisam bas imao vremena za to. Ali sve u svemu, zanimljivo iskustvo, tko ima vremena i maste, neka proba definitivno!

 Produkcija traži jako puno slobodnog vremena. Ili si lud ili to stvarno voliš(xy glazbenika mi je to reklo,a i sam sam to zaključio).

FL Je dječji software(sami autori FL-a su to rekli).
Za ozbiljnu produkciju tu je Ableton,od 2001. godine je na sceni. 

Osobno mi je cilj profesionalno se baviti glazbom. Samo što nas guši naša lijepa domovina,u svim segmentima,iako smo autori nekih traka opet moramo platiti državi iako ih ne prodajemo,nekakva članarina nešto(nisam 100% siguran,tražim trenutno te informacije).

robogo uto 19.5.2020 20:27
kruskar kaže...

FL Je dječji software(sami autori FL-a su to rekli).
Za ozbiljnu produkciju tu je Ableton,od 2001. godine je na sceni. 

Jedino što je dječje u svemu ovome su ovakva mišljenja. 

 

Može link ili slika gdje su autori FL-a rekli to za svoj program? Jer mogu ti sa 100%-tnom sigurnošću reći da, ako su nekada to možda i mislili, danas definitivno više ne misle tako. 

 

Avicii je kreirao glazbu u FL Studio. Boi1nda koji producira za Drakea i Rihannu radi u FL Studiu. Deadmau5 je počeo raditi u FL Studiu, Martin Garrix također, Seven Lions i još hrpa njih: https://www.image-line.com/flstudio/powerusers.php. Postoje i ljudi koji ne koriste FL Studio kao svoj primarni DAW već ga koriste kao npr. sekvencer.

 

 

Poanta je u tome da "ozbiljna produkcija" nema preduvjete. Nitko nigdje neće reći da neka produkcija ne valja ili nije profesionalna samo zato što je kreirana u nekom određenom DAW-u. Ili zvuči dobro ili ne. A sad, čime je zvuk napravljen, je li to Ableton, Reason, Logic, Cubase ili "dječji" FL Studio... to gotovo nikoga normalnoga ne zanima. 

 

 

Ako si dovoljno kreativan i tehnički spretan, napravit ćeš vrhunsku produkciju u bilo čemu.

 

Ableton je gotovo bezgraničan u svojim mogućnostima i može biti malo previše za početnika. Tu je FL Studio odličan prvi korak jer je a) povoljan, b) ima vrlo dobar 'workflow', c) ne pokušava korisnika odmah ubiti u pojam sa sedam milijuna mogućnosti, postavki itd.

ukay1000 uto 19.5.2020 21:07

Svi programi su bezgranicni samo se postavlja pitanje koliki learning curve koji ima. Meni je Ableton brutalno nelogican, sve je too much komplicirano i potrebno je puno vremena uloziti samo u savladavanje potonjeg. Umjesto da se bavis glazbom ti ucis kako u 376 koraka doci do odredjene funkcije.

kruskar uto 19.5.2020 21:28
robogo kaže...
kruskar kaže...

FL Je dječji software(sami autori FL-a su to rekli).
Za ozbiljnu produkciju tu je Ableton,od 2001. godine je na sceni. 

Jedino što je dječje u svemu ovome su ovakva mišljenja. 

 

Može link ili slika gdje su autori FL-a rekli to za svoj program? Jer mogu ti sa 100%-tnom sigurnošću reći da, ako su nekada to možda i mislili, danas definitivno više ne misle tako. 

 

Avicii je kreirao glazbu u FL Studio. Boi1nda koji producira za Drakea i Rihannu radi u FL Studiu. Deadmau5 je počeo raditi u FL Studiu, Martin Garrix također, Seven Lions i još hrpa njih: https://www.image-line.com/flstudio/powerusers.php. Postoje i ljudi koji ne koriste FL Studio kao svoj primarni DAW već ga koriste kao npr. sekvencer.

 

 

Poanta je u tome da "ozbiljna produkcija" nema preduvjete. Nitko nigdje neće reći da neka produkcija ne valja ili nije profesionalna samo zato što je kreirana u nekom određenom DAW-u. Ili zvuči dobro ili ne. A sad, čime je zvuk napravljen, je li to Ableton, Reason, Logic, Cubase ili "dječji" FL Studio... to gotovo nikoga normalnoga ne zanima. 

 

 

Ako si dovoljno kreativan i tehnički spretan, napravit ćeš vrhunsku produkciju u bilo čemu.

 

Ableton je gotovo bezgraničan u svojim mogućnostima i može biti malo previše za početnika. Tu je FL Studio odličan prvi korak jer je a) povoljan, b) ima vrlo dobar 'workflow', c) ne pokušava korisnika odmah ubiti u pojam sa sedam milijuna mogućnosti, postavki itd.

 Upravu si! Krivo sam se izrazio! Prije nekoliko godina je to rečeno. Istina,tko jje spretan nije mu bitan software niti išta drugo ;) 
Sve je to skill.

 

Iskreno u FL-u nisam nikad ni pokušavao,direkt sam se abletona primio radi same vrste glazbe(preporuke dj-evaa i producenata koji su 20g i više u tom poslu).

overhaul uto 19.5.2020 21:45
kruskar kaže...
robogo kaže...
kruskar kaže...

FL Je dječji software(sami autori FL-a su to rekli).
Za ozbiljnu produkciju tu je Ableton,od 2001. godine je na sceni. 

Jedino što je dječje u svemu ovome su ovakva mišljenja. 

 

Može link ili slika gdje su autori FL-a rekli to za svoj program? Jer mogu ti sa 100%-tnom sigurnošću reći da, ako su nekada to možda i mislili, danas definitivno više ne misle tako. 

 

Avicii je kreirao glazbu u FL Studio. Boi1nda koji producira za Drakea i Rihannu radi u FL Studiu. Deadmau5 je počeo raditi u FL Studiu, Martin Garrix također, Seven Lions i još hrpa njih: https://www.image-line.com/flstudio/powerusers.php. Postoje i ljudi koji ne koriste FL Studio kao svoj primarni DAW već ga koriste kao npr. sekvencer.

 

 

Poanta je u tome da "ozbiljna produkcija" nema preduvjete. Nitko nigdje neće reći da neka produkcija ne valja ili nije profesionalna samo zato što je kreirana u nekom određenom DAW-u. Ili zvuči dobro ili ne. A sad, čime je zvuk napravljen, je li to Ableton, Reason, Logic, Cubase ili "dječji" FL Studio... to gotovo nikoga normalnoga ne zanima. 

 

 

Ako si dovoljno kreativan i tehnički spretan, napravit ćeš vrhunsku produkciju u bilo čemu.

 

Ableton je gotovo bezgraničan u svojim mogućnostima i može biti malo previše za početnika. Tu je FL Studio odličan prvi korak jer je a) povoljan, b) ima vrlo dobar 'workflow', c) ne pokušava korisnika odmah ubiti u pojam sa sedam milijuna mogućnosti, postavki itd.

 Upravu si! Krivo sam se izrazio! Prije nekoliko godina je to rečeno. Istina,tko jje spretan nije mu bitan software niti išta drugo ;) 
Sve je to skill.

 

Iskreno u FL-u nisam nikad ni pokušavao,direkt sam se abletona primio radi same vrste glazbe(preporuke dj-evaa i producenata koji su 20g i više u tom poslu).

 Ja am dosta stvari napravio hardverskim sekvencerom, a nešto i sa syncanim sekvencerom i (hardverskim) ritam mašinama pored glavnog sekvencera yamahe ex-5 i prije nje čak korga M1. Cubase na Atari Ste koji sam koristio je bio jedini pravi profesiionalan softver za "profesionalnu produkciju" pa je on danas daleko smiješniji i banalniji od fruityloopa. Neke stvari su mi izdane koje sam napravio sa amigom, analogno dodavane trake na multitrack tascam recorderu za rock bandove preko protrackera. Koji ne da bi danas sa svojih 8 bita i ručno složenim samplerom bio "dječji" nego ga klinci nebi htjeli ni štapom dirati jer je nepregledan, nelogičan, i debelo slabiji i zaostaliji od prosječnog appa za mobitel. No naravno, to je bilo vjerujem iz doba prije nego ste se rodili, pa se ne računa :)

robogo uto 19.5.2020 21:47
overhaul kaže...

 Ja am dosta stvari napravio hardverskim sekvencerom, a nešto i sa syncanim sekvencerom i (hardverskim) ritam mašinama pored glavnog sekvencera yamahe ex-5 i prije nje čak korga M1. Cubase na Atari Ste koji sam koristio je bio jedini pravi profesiionalan softver za "profesionalnu produkciju" pa je on danas daleko smiješniji i banalniji od fruityloopa. Neke stvari su mi izdane koje sam napravio sa amigom, analogno dodavane trake na multitrack tascam recorderu za rock bandove preko protrackera. Koji ne da bi danas sa svojih 8 bita i ručno složenim samplerom bio "dječji" nego ga klinci nebi htjeli ni štapom dirati jer je nepregledan, nelogičan, i debelo slabiji i zaostaliji od prosječnog appa za mobitel. No naravno, to je bilo vjerujem iz doba prije nego ste se rodili, pa se ne računa :)

Ali to je tada bio vrh glazbene tehnologije. I svejedno bi i danas s njim mogao napraviti vrhunsku produkciju. :)

kruskar sri 20.5.2020 01:09
overhaul kaže...
kruskar kaže...
robogo kaže...
kruskar kaže...

FL Je dječji software(sami autori FL-a su to rekli).
Za ozbiljnu produkciju tu je Ableton,od 2001. godine je na sceni. 

Jedino što je dječje u svemu ovome su ovakva mišljenja. 

 

Može link ili slika gdje su autori FL-a rekli to za svoj program? Jer mogu ti sa 100%-tnom sigurnošću reći da, ako su nekada to možda i mislili, danas definitivno više ne misle tako. 

 

Avicii je kreirao glazbu u FL Studio. Boi1nda koji producira za Drakea i Rihannu radi u FL Studiu. Deadmau5 je počeo raditi u FL Studiu, Martin Garrix također, Seven Lions i još hrpa njih: https://www.image-line.com/flstudio/powerusers.php. Postoje i ljudi koji ne koriste FL Studio kao svoj primarni DAW već ga koriste kao npr. sekvencer.

 

 

Poanta je u tome da "ozbiljna produkcija" nema preduvjete. Nitko nigdje neće reći da neka produkcija ne valja ili nije profesionalna samo zato što je kreirana u nekom određenom DAW-u. Ili zvuči dobro ili ne. A sad, čime je zvuk napravljen, je li to Ableton, Reason, Logic, Cubase ili "dječji" FL Studio... to gotovo nikoga normalnoga ne zanima. 

 

 

Ako si dovoljno kreativan i tehnički spretan, napravit ćeš vrhunsku produkciju u bilo čemu.

 

Ableton je gotovo bezgraničan u svojim mogućnostima i može biti malo previše za početnika. Tu je FL Studio odličan prvi korak jer je a) povoljan, b) ima vrlo dobar 'workflow', c) ne pokušava korisnika odmah ubiti u pojam sa sedam milijuna mogućnosti, postavki itd.

 Upravu si! Krivo sam se izrazio! Prije nekoliko godina je to rečeno. Istina,tko jje spretan nije mu bitan software niti išta drugo ;) 
Sve je to skill.

 

Iskreno u FL-u nisam nikad ni pokušavao,direkt sam se abletona primio radi same vrste glazbe(preporuke dj-evaa i producenata koji su 20g i više u tom poslu).

 Ja am dosta stvari napravio hardverskim sekvencerom, a nešto i sa syncanim sekvencerom i (hardverskim) ritam mašinama pored glavnog sekvencera yamahe ex-5 i prije nje čak korga M1. Cubase na Atari Ste koji sam koristio je bio jedini pravi profesiionalan softver za "profesionalnu produkciju" pa je on danas daleko smiješniji i banalniji od fruityloopa. Neke stvari su mi izdane koje sam napravio sa amigom, analogno dodavane trake na multitrack tascam recorderu za rock bandove preko protrackera. Koji ne da bi danas sa svojih 8 bita i ručno složenim samplerom bio "dječji" nego ga klinci nebi htjeli ni štapom dirati jer je nepregledan, nelogičan, i debelo slabiji i zaostaliji od prosječnog appa za mobitel. No naravno, to je bilo vjerujem iz doba prije nego ste se rodili, pa se ne računa :)

 

robogo kaže...
overhaul kaže...

 Ja am dosta stvari napravio hardverskim sekvencerom, a nešto i sa syncanim sekvencerom i (hardverskim) ritam mašinama pored glavnog sekvencera yamahe ex-5 i prije nje čak korga M1. Cubase na Atari Ste koji sam koristio je bio jedini pravi profesiionalan softver za "profesionalnu produkciju" pa je on danas daleko smiješniji i banalniji od fruityloopa. Neke stvari su mi izdane koje sam napravio sa amigom, analogno dodavane trake na multitrack tascam recorderu za rock bandove preko protrackera. Koji ne da bi danas sa svojih 8 bita i ručno složenim samplerom bio "dječji" nego ga klinci nebi htjeli ni štapom dirati jer je nepregledan, nelogičan, i debelo slabiji i zaostaliji od prosječnog appa za mobitel. No naravno, to je bilo vjerujem iz doba prije nego ste se rodili, pa se ne računa :)

Ali to je tada bio vrh glazbene tehnologije. I svejedno bi i danas s njim mogao napraviti vrhunsku produkciju. :)

 Uz dovoljno znanja bi otkinio večinu "producenata današnjice" na oldschool hw-u ;) 
Ljudi danas rade s glazbom radi novaca u 90% slučajeva. Dovoljno je spomenuti Marika Rosa i takve ;) Da joj nije dupeta i balona nebi ni njene glazbene karjere bilo. Nažalost jako puno je primjera kao ona.

win4crazzy sri 20.5.2020 03:04

Baš sam razmišljao neki dan o pokretanju ovakve teme pošto sam i sam u produkciji več/tek 5 godina, krenuo sam sa FL-om 10 i ostao na njemu, navika je zajebana stvar...čak mi ni 20tka ne paše, a ostalim DAW-ovima da ne pričam 

Ne slažem se da je FL igračka i taj rat između DAW-ova nema smisla kad se doslovno u svakom od njih može ista stvar uraditi, ideje su bitne. Čak ni oprema nije toliko presudna, barem ne kod aranžiranja, mix i mastering su druga stvar, to se uvijek može prepustiti audio inžinjeru koji ima i iskustva i znanja i opremu, a aranžirati se može i na laptopu u avionu sa slušalicama na glavi.

kruskar sri 20.5.2020 10:49

Pala mi je jedna pomalo luda ideja na pamet.

Smartphone kao ritam mašina,no ne putem WiFi-a nego direkt u Ableton Push putem 6.3mm bananice,dali je to moguće? Znači kao midi kontroler da spojim smartphone točnije.

Kolike su šanse za tako nešto izvest?

kruskar uto 2.6.2020 07:32

Pitanje za sve prisutne :P 
jel moguće spojiti DJM800 putem  ableton push 1 na pc? 

Guglam i guglam i ne mogu naći pravi odgovor,a trenutno nemam svve potrebne kablove da bih isprobao.

Na pushu imam 2x 6.3 midi ulaza,nigdje ne mogu pronaći pravi odgovor.
Kopam cjelu noć :/

Anđeo bez falinge uto 2.6.2020 14:30

Za dobru produkciju softver je samo kvalitativna pomoć.

Ništa bez skupih hardverskih komponenti. (to se ne odnosi na elektronsku glazbu)

 

Parni Valjak snimi kod Brkića koji ima studio od 200t € a opet im na kraju ne valja pa odu raditi postprodukciju u London u studio koji ima još deset puta skuplji hardveraj od Brkovog....

 

Pošto je Glazbeni forum disejblan imaš ovaj pa tu možeš dosta naučiti.. http://www.rumski.com/forum/forumdisplay.php?s=d193331ca9ca7bc8077258bf1a32346e&f=134

 

HeadHunter1649 ned 4.10.2020 13:18

Da ali to ne znači ništa, kod nas su producenti odnosno ekipa u samom vrhu mix/masteringa živa koma. Dosta njih je tamo jer imaju veze a nemaju pojma, i zato mu ni ta oprema od četvrt milijuna eura ne vrijedi ništa kad zbog svog neznanja ne može zadržati klijenata.

 

Znam likove koji imaju ne znam kakvu opremu i zbog toga su umišljeni  da su oni pravi producenti i inženjeri, a zapravo nemaju pojma ni šta rade. Zato naši top izvođači redovito idu van po zvuk koji traže jer naši nemaju znanja i vještine da isporuče zvuk kakav se vani može isporučiti. 

 

Naravno 90% naših glazbenika ni ne zna kakav zvuk žele i ne znaju baš ništa o tome pa im je svejedno. Zato kod nas nitko ne donosi popularni RnB ili pop zvuk na našu scenu, jer ovi koji su na vrhu ne znaju to raditi, a ovi mladi koji znaju ne mogu doći na scenu jer su svi povezani. Začaran krug. I zato će nam glazbenici sve više odlaziti van jer lik sa studiom od pola milijuna dolara je ostao na početku 2000 godine hahaha

Luka123 pon 5.10.2020 08:12

Govoriš iz iskustva? Inače, pravilni mixing i mastering postiže se danas bez problema na DT 770 ili jeftinim monitorima tipa HS 8.

Sve dolazi s iskustvom i današnji pristup recimo slate pluginovima za 10$ mjesečno je bolji plan od same investicije u dobar studio.

LP :), i da imam FL 20, original