naxeem sri 4.5.2011 23:40

Tu, IMHO, imaš potpuno pravo, ali to već spada u problem domaćeg ICT-a i neku drugu temu: nepostojeći klijenti (zanemarivi zapravo) ako izuzmemo telekom i državu koju se muze preko raznih veza; loša proizvodnja: softverski paketi od milijun eura koji se ruše na 3k korisnika i na bazama i arhitekturama koje su smiješne svakom inženjeru koji drži do sebe, malo proizvodnih "pogona" od čega većina pliva na "održavanjima" softvera iz '90-tih u Clarionu, COBOLU, TurboPascalu i Delphiju, skoro pa nikakva potražnja za kvalitetnim kadrom i razvojni timovi sastavljeni od vikend-programera, nerealne priče o potražnji u neskladu sa stvarnim stanjem... Sve su to indikatori raspada ICT okruženja u kojem realno preživljavaju samo rijetki sretnici (većinom izvoznici - eto, nedavno je održan prvi CISEx skup) ili provideri za državu i THT grupu.

Quantum čet 5.5.2011 06:48

Tako je, zato i nisam htio nanovo žešće žvakati temu i otvarati gnojni čir koji je već ionako tisuću puta raskupusan. Koja korist?

 

On-topic, što se tiče cloud computinga u RH - zasada mislim da je to sve skupa nula bodova. Možda....možda ako bi se sredila situacija, recimo u BiH i Srbiji do te mjere da i tamo započne određen demand za takvim uslugama, ali čak i u tom slučaju trebalo bi prepoznati takav moment i napraviti investiciju, jedino što ne vidim tko bi se u takvu avanturu dao uz ovakve poreze, korupciju i suludu birokratizaciju.

 

U najboljem slučaju, govorimo o roku od.....što, nekih 10 godina? 20 godina? Čak mi ove procjene izgledaju nestvarno....

Darky čet 5.5.2011 08:58
Quantum kaže...

Tako je, zato i nisam htio nanovo žešće žvakati temu i otvarati gnojni čir koji je već ionako tisuću puta raskupusan. Koja korist?

 

On-topic, što se tiče cloud computinga u RH - zasada mislim da je to sve skupa nula bodova. Možda....možda ako bi se sredila situacija, recimo u BiH i Srbiji do te mjere da i tamo započne određen demand za takvim uslugama, ali čak i u tom slučaju trebalo bi prepoznati takav moment i napraviti investiciju, jedino što ne vidim tko bi se u takvu avanturu dao uz ovakve poreze, korupciju i suludu birokratizaciju.

 

U najboljem slučaju, govorimo o roku od.....što, nekih 10 godina? 20 godina? Čak mi ove procjene izgledaju nestvarno....

ja mislim da se varaš (i nadam se) {#}

Mislim da oblak ima šanse kod malenih firmica sa 1 do 3 zaposlenih

trebaš samo 2 ili 3 laptopa, staviš gore linux (recimo da krešemo troškove) i za mizernih 100 kuna mjesećno imaš SBS na raspoalganju za 3 čovjeka

ne trebš ured, ne trebaš ništa osim VoIP centrale linkane na skype.

uvijek imaš najnovije verzije programa, nemaš briga oko nabavke HW.

Generalno u pravu si, sve je kod nas rudimentirano

ali samo se sjetite kako je bilo sa mobitelima

Cronet je bio skup, i samo su snobovi i oni kojima je firma dala mobitel imali tako nešto

Onda je došao VIP

i sa VIP mobitelom sam bio "faca" jedno pola godine

a onda je krenula lavina i sad maltene u vrtiću klici imaju mobitele

Znači ako neki naš ISP ponudi po povoljnoj cijeni uz ADSL i takvu uslugu, vrlo brzo će se stvoriti kritična masa

spajder čet 5.5.2011 11:27
cekpi kaže...
spajder kaže...
Da, mislim na javni oblak jerbo nam je privatni oblak trenutno skuplja verzija. Pod trenutno mislim na to da ne znam kol'ko ISP-evi cijene svoje usluge. Osim ht-a znam za još 4 firme koje se bave s tim.

 

- ht "normalan (6GB ram/100GB hdd/jedan(1)logički procesor)" vps server nudi za 1400kn mjesečno tj skoro 40k kuna na period od 3 godine (a za te novce smatram da možeš jako dobar server dobit, recimo za virtualizaciju ili opet par komada "slabijih" fizičkih mašina

 

Vidim da je rasprava krenula zanimljivim tokom, ima čak i onih koji su protiv clouda :) (za sve njih: ako direktor kaže da nađeš načina da mu smanjiš troškove IT-a, a uspostavi se da je upravo cloud computing na tom putu, morat ćeš se pomiriti sa svojom sudbinom). Očigledno sve ide u tom smjeru, a taj smjer bi mogao biti (ako ćemo bit paranoični) totalna kontrola. Uostalom, nema više ni potrebe za ugradnjom čipova u ljude, svi mi već nosimo čipove svakodnevno sa sobom (mobiteli). No dobro, sad sam možda i ja malo paranoičan :).

 

Ovako stvari stoje...

Cloud se vjerojatno isplati ako ne vrtiš ERP koji zahtjeva puno resursa kao što je kod nas slučaj. U našem slučaju bi nam trebao ne jedan već 10 servera koje je cekpi naveo. 14000 kuna mjesečno nije opcija. Ali zanimljiva opcija bi bila ERP u kojem radiš preko internet preglednika (na što sam naletio). S druge strane, mijenjati ERP je jako bolno i dugotrajno iskustvo, tako da vjerujem da u ovom trenutku ni ovo nije opcija. Još jedna zanimljiva opcija bi bila kada bi firma koja je napravila taj ERP uložila novce i vrtila ERP kod sebe. Mislim da ni to trenutno nije opcija. A što je opcija, vrijeme će pokazati.

 

funat čet 5.5.2011 13:37

kvragu - pa cloud kod ERP-a jedino IMA smisla. ponekad.

 

vrtiti cloud (recimo Amazon) za 1$ po satu u nekoj maloj firmi zbog štajaznam mail servera ili sharepointa je glupost.

to je 700+ dolara mjesečno, a već za 300-400$ dobiješ dedicated server sa dual Xeonom koji ti radi 24/7 i vrtiš na njemu što želiš i kako želiš. 

 

uostalom - cloud je korak natrag - natrag u terminal-mainframe računarstvo. i to danas kada u desktopima imamo procesorske snage za čuda. yebote kupiš SB 2600 i upikneš 16GB memorije i RAID 1, staviš UPS i vrtiš 5 virtualki 24/7 u firmi do 10-20 ljudi. kakav cloud i bakrači. to je za lijene ljude.

 

spajder čet 5.5.2011 14:29
funat kaže...
yebote kupiš SB 2600 i upikneš 16GB memorije i RAID 1, staviš UPS i vrtiš 5 virtualki 24/7 u firmi do 10-20 ljudi. kakav cloud i bakrači. to je za lijene ljude.

 

Teoretski zvuči savršeno, međutim postoji problem u riječi "kupiš" {#}. Teško nešto kupiš ako nemaš dovoljno "žetona" {#} (ali to je već druga priča).

Uostalom, vrlo je teško uvjeriti Upravu da moraju danas uložiti određenu sumu love kako bi sutra smanjili troškove (iako imaš argumente crno na bijelom {#}).

funat čet 5.5.2011 14:41

Ali cloud je skup. Ja stalno slušam o pojeftinjenjima, ali nikako da vidim neku konkretnu kalkulaciju u praksi. Sve nešto simte-tamte odimidođimi. Daj ti meni pajdo cloud, al da je jeftiniji od dedicated servera sa 3-4 virtualke na njoj pa možemo pričati. HW je ultra jeftin danas, IT-ovca u firmi moraš imat oćeš-nećeš imao-neimao cloud - po meni najviše na duge staze zapravo košta struja koju ne plaćaš kad imaš dedicated server kod nekog. 

Darky čet 5.5.2011 14:46

čuj po meni je recimo cloud idalan za lječničke ordinacije

ima mali jeftini komp, i svi se spajaju na centralnu bazu u HZZO, tvoj karton je svakome lječniku koji ima tvoju zdravstvenu karticu odmah dostupan

sljedeći na radu su turističke agencije i osiguravajuća društva koji imaju puno predstavnika rastepenih doslovce po terenu.

te na kraju državna uprava

 

 

Old Iggy čet 5.5.2011 14:54
Darky kaže...

čuj po meni je recimo cloud idalan za lječničke ordinacije

ima mali jeftini komp, i svi se spajaju na centralnu bazu u HZZO, tvoj karton je svakome lječinu koji ima tovoju zdravstvenu karticu odmah dostupan

sljedeći na radu su turističke agencije i osiguravajuća društva koji imaju puno predstavnika rastepenih doslovce po terenu.

te na kraju državna uprava

 

 

Eeeee, evo nekog tko razmišlja. {#}

funat čet 5.5.2011 15:02

samo vi razmišljajte - tu vam je uletijo erikson sa svojim $ranjem za 20+ milja eura i gotova priča. je da su uvalili bloatanu glupost, ali bože moj - valjda nisu bili na windayzzima:p

 

al opet - strani cloud za tako važan sustav (praktički od nacionalne sigurnosti)?? ne znam jel bih baš strijeljao za veleizdaju, ali par godinica na dobrom starom Golom otoku nije na odmet. HZZO bi riješilo (i to PUNO jeftinije od svega nabrojanog) - 5-10 pametnih IT-ovaca na full timeu i 10ak servera u hlađenoj sobi.

Old Iggy čet 5.5.2011 15:07
funat kaže...

samo vi razmišljajte - tu vam je uletijo erikson sa svojim $ranjem za 20+ milja eura i gotova priča. je da su uvalili bloatanu glupost, ali bože moj - valjda nisu bili na windayzzima:p

 

al opet - strani cloud za tako važan sustav (praktički od nacionalne sigurnosti)?? ne znam jel bih baš strijeljao za veleizdaju, ali par godinica na dobrom starom Golom otoku nije na odmet. HZZO bi riješilo (i to PUNO jeftinije od svega nabrojanog) - 5-10 pametnih IT-ovaca na full timeu i 10ak servera u hlađenoj sobi.

A?!?

funat čet 5.5.2011 15:16

Ja sam se igrao lokalno s Azureom i brzo odustao. Amazon sam gledao cijene i vidio da mi se ne isplati. Bar ne za ovo što radimo u firmi sada. Jednostavno ne vidim pravu uštedu. Odnosno ne vidim je nigdje osim na PPT slajdovima modnih mačaka IT industrije.

 

edit: još nisam stigao probati Cloudshare - o njemu sam čuo samo najbolje.

spajder čet 5.5.2011 15:19
funat kaže...

Ja sam se igrao lokalno s Azureom i brzo odustao. Amazon sam gledao cijene i vidio da mi se ne isplati. Bar ne za ovo što radimo u firmi sada. Jednostavno ne vidim pravu uštedu. Odnosno ne vidim je nigdje osim na PPT slajdovima modnih mačaka IT industrije.

Ušteda se krije ispod uloženih stotina tisuća kuna {#}.

Darky čet 5.5.2011 15:20
spajder kaže...

Uglavnom, ako sam dobro skužio, nitko nije prebacivao svoju infrastrukturu u cloud {#}.

gle po meni osobno cloud je samo novo marketiško ime za nešto što već 30 godina postoji u IT-u

moj stari je radio na SGI serverima i indy stanicama prije 10-ak godina i i server i lokalna mala stanica su imali mogućnst da se "udruže" za određene poslove

server / terminal sustavi svako malo idu u modu, te izlaze iz mode i to jako ovisi i proizvođaču

cloud ima ideju ponovo pogurati thin kliente koje niko ne kupuje jer im ne trebaju.

cekpi čet 5.5.2011 15:57
Darky kaže...

čuj po meni je recimo cloud idalan za lječničke ordinacije

ima mali jeftini komp, i svi se spajaju na centralnu bazu u HZZO, tvoj karton je svakome lječniku koji ima tvoju zdravstvenu karticu odmah dostupan

 

 nekad se to zvalo spajanje na server a danas je to cloud......inače hzzo ima nekoliko takvih stvari stime da je jedna (cezih) iskomplicirana do bola

funat kaže...

samo vi razmišljajte - tu vam je uletijo erikson sa svojim $ranjem za 20+ milja eura i gotova priča. je da su uvalili bloatanu glupost, ali bože moj - valjda nisu bili na windayzzima:p

 

al opet - strani cloud za tako važan sustav (praktički od nacionalne sigurnosti)?? ne znam jel bih baš strijeljao za veleizdaju, ali par godinica na dobrom starom Golom otoku nije na odmet. HZZO bi riješilo (i to PUNO jeftinije od svega nabrojanog) - 5-10 pametnih IT-ovaca na full timeu i 10ak servera u hlađenoj sobi.

 nemam pojma ko je uletio (što manje znam manje me boli) a kod nas bi se puno stvari (ne samo u ITu) riješilo sa 5-10 pametnih ljudi al bi onda rođo i kum tucali kamen na golom otoku a ovako na jahti pored golog tucaju kurabe

spajder kaže...

Uglavnom, ako sam dobro skužio, nitko nije prebacivao svoju infrastrukturu u cloud {#}.

 pošto se sve smatra coludom onda s ponosom mogu reć da mi je dio infrastrukture u oblaku {#}

vlad0 kaže...
spajder kaže...

Uglavnom, ako sam dobro skužio, nitko nije prebacivao svoju infrastrukturu u cloud {#}.

 

A čemu? {#}

 to je hype (ko i virtualizacija pred par godina) i sejlsmeni me uvjeravaju da ću uštedit {#}

Bypass čet 5.5.2011 16:10
Old Iggy kaže...

 

Ne bih se baš složio, bit će da radimo u različitim IT segmentima.

 

Hrvatska ICT industrija nije konkurentna, zbog čega je izvoz informacijsko-telekomunikacijskih tehnologija vrlo malen, jedan je od zaključaka studije "Analiza ICT industrije 1999.-2009." koja je jučer predstavljena u Zagrebu.

 

Samo jedan od citata iz novina povodom te studije.

cekpi čet 5.5.2011 16:19
Bypass kaže...
Old Iggy kaže...

 

Ne bih se baš složio, bit će da radimo u različitim IT segmentima.

 

Hrvatska ICT industrija nije konkurentna, zbog čega je izvoz informacijsko-telekomunikacijskih tehnologija vrlo malen, jedan je od zaključaka studije "Analiza ICT industrije 1999.-2009." koja je jučer predstavljena u Zagrebu.

 

Samo jedan od citata iz novina povodom te studije.

 nemoj mi samo tu studiju spominjat i općenitno rad hgk-a

naxeem čet 5.5.2011 19:27

Neki nisu baš skužili prednosti clouda. Skalabilnost, stabilnost, sigurnost. Cloudom rješavaš skalabilnost na načine koji su nemogući metalom u razumnim financijskim granicama. Kolokacija servera na dva kontinenta svojim hardverom? Plaćanje linkova? DC inženjera? Supporta? - U cloudu je to sve dostupno i automatizirano te riješeno za cijenu boljeg VPS-a, a s hardverom košta. A da ne govorimo kad se raspadne RAID, pa kad rikne ploča i sl. Cloud live migraciju izvršava nekoliko redova veličine brže od klasičnog transfera među mašinama.

 

Virtualizacija s druge strane, dakle, primjerice trpanje 10 klijentskih Windowsa na jedan hw server pa RDC, to je nešto drugo. Da, cloud je i za to zgodan, ali to nije najvažnija stvar clouda, to je princip koji je zgodan, ali tu je najbitniji pojam virtualizacije.

vlad0 čet 5.5.2011 21:54
naxeem kaže...

Virtualizacija s druge strane, dakle, primjerice trpanje 10 klijentskih Windowsa na jedan hw server pa RDC, to je nešto drugo. Da, cloud je i za to zgodan, ali to nije najvažnija stvar clouda, to je princip koji je zgodan, ali tu je najbitniji pojam virtualizacije.

 

Moram priznati da nisam baš shvatio što si želio reći s ovim paragrafom vezanim uz virtualizaciju? Realizacija klijentskih mašina kroz cloud u virtual/RDC okruženju? Huh?

cekpi čet 5.5.2011 22:08
vlad0 kaže...
naxeem kaže...

Virtualizacija s druge strane, dakle, primjerice trpanje 10 klijentskih Windowsa na jedan hw server pa RDC, to je nešto drugo. Da, cloud je i za to zgodan, ali to nije najvažnija stvar clouda, to je princip koji je zgodan, ali tu je najbitniji pojam virtualizacije.

 

Moram priznati da nisam baš shvatio što si želio reći s ovim paragrafom vezanim uz virtualizaciju? Realizacija klijentskih mašina kroz cloud u virtual/RDC okruženju? Huh?

 pretpostavljam da je riječ o tankim klijentima te TS/Citrix okruženje

Old Iggy čet 5.5.2011 22:30
Bypass kaže...
Old Iggy kaže...

 

Ne bih se baš složio, bit će da radimo u različitim IT segmentima.

 

Hrvatska ICT industrija nije konkurentna, zbog čega je izvoz informacijsko-telekomunikacijskih tehnologija vrlo malen, jedan je od zaključaka studije "Analiza ICT industrije 1999.-2009." koja je jučer predstavljena u Zagrebu.

 

Samo jedan od citata iz novina povodom te studije.

Još jedan citat: "Kada govorimo o udjelu ICT tvrtki u gospodarstvu (podaci iz 2009. godine), broj poduzeća sudjeluje s 2,3%, broj zaposlenih s 3,1%$. Ukupan prihod je 5,3%, novostvorena dodana vrijednost 7,8%, te izvoz robe i usluga 3,6%. Sve nam to govori kako je ICT itekako zdrava grana hrvatske privrede. No, s obzirom na "recesijske okolnosti", i ICT je prilično pogodila kriza, pogotovo onaj hardverski dio, što smo doznali i u brojnim razgovorima s hrvatskim tvrtkama."
Za struku koja nema HW proizvodnju, jako specifičnu SW proizvodnju, izvrsni rezultati, samo ih treba znati čitati.

Na stranu to što dobar dio nije računat - dio tvrtki ima dijelove van RH.