Windows

Windows 11 instalacija problem

NoOne1 sri 28.2.2024 13:34

Pozz ekipa, 

 

krenuo sam sa instalacijom Win 11 pro na Lenovo laptop i bootao iso sa Usb-a, te na pocetku dolazim do problema.

 

imam dvije particije, dakle c 182 gdje su windowsi i druga d 293 gdje su mi podaci.

 

nakon sto sam formatirao c, ne dozvoljava mi sljedecu opciju tj. next i dolje pise "windows cant be installed on drive 0 partition 1, te tamo vidim da nekakav problem u vezi formatiranja diska.

 

Windows Cannot be Installed to This Disk. The Selected Disk is of the GPT Partition Style

 

e sad, da li netko zna sto napraviti dalje? Bitno mi

je naravno da ne izgubim podatke sa ovog d diska od 293gb

 

btw, sto bi se desilo kad bi sad resetirao laptop, tj. da li bi se sustav mogao podic s obzirom da je formatiran?

 

Hvala!

fromcelltohell sri 28.2.2024 13:46

Kolega, probaj instalirati OS na Drive 0 Partition 2 (crveni marker na SS),

to bi trebalo proći bez ikakvih problema jer ima dovoljno mjesta na particiji za instalaciju OS-a.

Na Drive 0 Partition 1 sigurno nećeš instalirati OS jer je to systemska particija veličine svega 976 MB.

 

Edit: Ako je ovo na screenshotu slučajno označen Partition 1 a ti si stvarno pokušao na Partition 2 i nije prošlo,

onda na sljedećem linku imaš sve detaljno objašnjeno šta i kako odraditi u vezi tog GPT problema:

 

https://www.easeus.com/partition-master/the-selected-disk-is-of-the-gpt-partition-style.html#:~:text=%22What%20Is%20GPT%20Partition%20Style,that%20are%20larger%20than%202TB.

NoOne1 sri 28.2.2024 14:19
fromcelltohell kaže...

Kolega, probaj instalirati OS na Drive 0 Partition 2 (crveni marker na SS),

to bi trebalo proći bez ikakvih problema jer ima dovoljno mjesta na particiji za instalaciju OS-a.

Na Drive 0 Partition 1 sigurno nećeš instalirati OS jer je to systemska particija veličine svega 976 MB.

 

Edit: Ako je ovo na screenshotu slučajno označen Partition 1 a ti si stvarno pokušao na Partition 2 i nije prošlo,

onda na sljedećem linku imaš sve detaljno objašnjeno šta i kako odraditi u vezi tog GPT problema:

 

https://www.easeus.com/partition-master/the-selected-disk-is-of-the-gpt-partition-style.html#:~:text=%22What%20Is%20GPT%20Partition%20Style,that%20are%20larger%20than%202TB.

 Nope, ne ide niti na 0 partition 2.

 

jel moguce da sam ja zeznuo kod przenja iosa na usb i na rufusu stavio gpt umjesto mbr pa me sad to zeza???

ihush sri 28.2.2024 14:49

-bez podataka misliš da će netko znati što si i kako napravio? .. tj ono što znaš, što si napravio, to već znaš i nema koristi pitati... itd., tj imaš logički problem, tražiš odgovore bez podataka, bez pridržavanja 'pravila igre'.. jer iz prvog lica misliš da svi ostali znaju što si i kako napravio, npr prvi post ne spominje rufus i gpt-mbr.. a to je vrlo bitno, podatak bez kojeg dalje ne možeš, kao dizel-super gorivo.. tj kao za auto, tako i za računalo ti moraš znati i po potrebi navesti te podatke, kako je bilo, što želiš, što si podesio u biosu, itd..

 

-npr, čisto logično zaključivanje, pošto već imaš podatke na jednoj particiji koje ne želiš izgubiti, logična pretpostavka je da si već imao instaliran os na tom disku-mediju-storageu-dirveu.. (kako god ga nazvali)..

-iduća logična pretpostavka, da je bio, morao je biti u gpt ili mbr modu.. a to određuje iduće korake, tj želje, što se može a što ne.. kao čist-origigi nemodificiran win11 install koji traži uefi-sec-gpt+tpm20.. ili modificiran koji može isključiti te izmišljene-lažne uvjete, jedan-više-sve.. tj ovisi što si napravio, kao što se sam pitaš.. no opet, osim vidovitog milana, mi ne možemo dati odgovor, možemo nagađati ili pretpostavljati.. previše 'možda-ako..' za nešto pametnog odgovoriti :)

 

-nije samo gpt, svi win11 uvjeti su za install, pri tome možeš ih isključiti i svejedno instalirati upravo u onom modu kako traži win11.. recimo na računalo koje službeno nije podržano zbog starosti +2018ma kao granica.. installer bi odbio dok modificiran radi.. kasnije os radi normalno-jednako, jer ovi uvjeti uopće nisu važni za os, čista ms želja-odluka..

 

-pravila.. kad se želi promjena, npr iz mbr u gpt.. tad računaj s gubitkom podataka, ne držati podatke na disku-particiji, za sve važno postoji backup, ovo nije backup.. a ako ga nemaš tad neovisno što je to tebi važno, realno nije važno jer tad postoji .. backup :) logično?

 

-tad bi neovisno o tome kako si napravio installer medij, u kojem modu.. gpt-mbr-ostalo.. mogao obrisati disk tj particijsku shemu i kreirati novu sukladnu installeru, pri čemu ne moramo znati koju ali će tad raditi, jer je kreirana nova-sukladna, gpt ili mbr.. to se radi u cmd-u, shift+f10.. diskpart, select disk (pazi ako je više diskova).. i clean.. tad nastaviš i radi, ali to možda nije u onom modu koji si želio, tj kako je napravljen installer medij-stikić + kako si podesio postavke biosa, koji to nudi ili automatika .. npr cms meni, tad 'moraš' koristiti bootmeni tipku za izbor boota tj isti boot medij vidiš u dva moda, gpt-mbr neovisno kako meni to prikaže, tad se boota u jednom od ta dva moda i ako je pogrešan tad reboot u onaj drugi.. dok će install ići dalje tek ako su sve tri opcije, bios, medij i uvjeti za os ispunjeni-isti-sukladni tj u kojem modu j ebootan medij jer se to određuje u bootu.. npr sve troje u gpt ili sve troje u mbr.. ne može jedno ili dvoje.. mora sve troje a da bi znao u kojem modu boota moraš znati što si napravio, tj ima li medij uopće jedan-drugi ili oba boot moda + tad ako ima oba, koristiti cms-boot menij kako bi znao što si izabrao (jer s defaultnom ne znamo..).. dok dobar dio laptopa uopće ne nudi podešavanje bootmenija, tj postoji opcija u biosu koja ima jednu stavku, druge naprosto nema.. (besmislena opcija kad nema više od jedne.. no tako priozvođači guraju na novo po želji ms-a..).

 

-može li se drugačije? .. može se svašta, pogotovo ako se zna kako i ako se ima potrebne resurse.. no recimo da je ovo stvar želje ili potrebe.. pa ili (ne)želiš gpt-mbr.. dok je sec.boot i tpm za jamesbond juzere, što je besmisleno za korisnika jer ne dobiješ ništa, osu je nevažno.. tj to su fičeri povezani pa jednom postavljeni ostaju uvjet, neovisno što bios-hw podržava.. izbor postoji samo prije installa, ne naknadno.. tad mora od nule sve.

-npr za install u biosu imaš opciju reseta keya, install oem key.. pogodi čemu služi? .. odnosno, jednom instalirano sa sec opcijama, ne možeš tad taj disk izvaditi i ubosti u drugo računalo-bootati, nema veze ako je to isto-identično računalo, kompatibilno.. nema key... to je smisao zaštite, da ne može, da onemogući pristup podatcima, tj zato ti ni ne dozvoljava nastavak, tj bez tih sec fičera ne bi ni postojao takav problem kao što vrata bez brave neće stvoriti problem gubitka ključa i brige-troška itd.. i u pravilu većinu vrata u stanu-kući ne zaključavamo, samo jedna-ulazna.. ne kuhinjska i sl. osim kad postoji potreba kao izuzetak .. itd itd.

 

-prvo se pitaj što želiš, win11.. na starom računalu koje ne zadovoljava win11 uvjete (istina lažne).. ili novo računalo koje to može, zatim, želiš li ipak win11 uvjete koje traži ms.. ili imaš neki razlog, poslovni, soft, nešto.. pa i sama želja probati-vidjeti.. jer i kad nije važno, to je tvoj izbor, kao za sladoled ili boju čarapa, ne moj.. 

.. i u željama budi realan, npr ne računaj na važne podatke, nije to sam tak.. :) .. tj to što ja nešto mogu napraviti, prije svega je zbog potrebnih resursa, razloga, znanja.. ono što mogu ja, ne znači da možeš i ti-ostali.. može se svašta, no smisao, razlog i resursi od kojh je znanje primarno.. a to logično nemaš, jer tad ne bi bio u ovoj temi :).. pa zbremzaj malo, odluči što želiš, što je realno, moguće, što hw podržava, što ne.. i tad se može dalje, no za važne podatke se pobrini prije tog.. ako su važni.

60nine sri 28.2.2024 14:49
NoOne1 kaže...

 

jel moguce da sam ja zeznuo kod przenja iosa na usb i na rufusu stavio gpt umjesto mbr pa me sad to zeza???

 

da, jer upravo ti to i javlja - napravi novi instalacijski kao mbr pa probaj opet

Cryogenic sri 28.2.2024 15:28
NoOne1 kaže...

Pozz ekipa, 

 

krenuo sam sa instalacijom Win 11 pro na Lenovo laptop i bootao iso sa Usb-a, te na pocetku dolazim do problema.

 

imam dvije particije, dakle c 182 gdje su windowsi i druga d 293 gdje su mi podaci.

 

nakon sto sam formatirao c, ne dozvoljava mi sljedecu opciju tj. next i dolje pise "windows cant be installed on drive 0 partition 1, te tamo vidim da nekakav problem u vezi formatiranja diska.

 

Windows Cannot be Installed to This Disk. The Selected Disk is of the GPT Partition Style

 

e sad, da li netko zna sto napraviti dalje? Bitno mi

je naravno da ne izgubim podatke sa ovog d diska od 293gb

 

btw, sto bi se desilo kad bi sad resetirao laptop, tj. da li bi se sustav mogao podic s obzirom da je formatiran?

 

Hvala!

 Rufus, odaberi gpt particiju, odaberi win 11 iso i klikni start. Usb mora bit gpt.

memo_nn sri 28.2.2024 15:46

Preporuka. Skini neku distribuciju Linux-a, ili Hiren's boot disc, ili nešto slično što može bootat sa USB-a ili CD/DVD-a i spasi podatke na ext disk, onda pobriši sve i kreni ispočetka instalaciju i vrati podatke. !!! Obavezno provjeri podatke nakon što snimiš na EXT HDD/USB ili neki treći medij (ZIP :) ). Ne igraj se dok su podatci na disku

 

ihush sri 28.2.2024 15:49
Cryogenic kaže...
..

 Rufus, odaberi gpt particiju, odaberi win 11 iso i klikni start. Usb mora bit gpt.

 -nemora... tj ovisi što se želi, zato postoji univerzalno kompatibilan (ms vlasništvo uz free-obećanje, zato se korsiti za sve, osevi-radio-uređaji..) FAT32, naprosto nema bootmod, nego ovisno o biosu-opciji boota u modu koji mu bios ili cms-boot-meni kaže.. ostali FSovi kao ntfs-ext imaju mod i tad je ili-ili + moraju biti kompatibilni-sukladni postavci biosa i installeru npr nemodifirciran ms-win11 koji uz gpt traži i ostalo + nikad zaboraviti da sve ostale opcije jednako rezultiraju tj mada su opcije, jednom izabrano je uvjet.. nema promjene, nema dalje ako nešto od sveg troje nije sukladno.

 

(edit:) ili upravo suprotno, logika, ako se već koristi rufus za modificiranje uvjeta-boot.. tad se može npr napraviti boot za mbr i instalirati, koristiti win11 na mbr (kao i bez tpm, secboot..) .. tj kad se već koristi rufus tad gpt naravno da ne mora biti, jer je i to razlog za rufus.. tj može, odnosno, ispada da je početnicima koji ne znaju što čemu služi, što poklikati.. bolje koristiti ms alat koji ne nudi nikakav izbor, radi, naravno ako je računalo kompatibilno-podešeno za win11 uvjete.. i tad je ms alat nobrainer, klik-nextanje..

 

+ kao i banalno, problem nedostatka drivera za novije uređaje-chipset kao npr intel irst driver za sata kontroler, nvme.. i greška je identična po poruci, tj ne može do drivea.. dodavanjem pravog drivera normalno se nastavlja..

Cryogenic sri 28.2.2024 15:50
ihush kaže...
Cryogenic kaže...
..

 Rufus, odaberi gpt particiju, odaberi win 11 iso i klikni start. Usb mora bit gpt.

 -nemora... tj ovisi što se želi, zato postoji univerzalno kompatibilan (ms vlasništvo uz free-obećanje, zato se korsiti za sve, osevi-radio-uređaji..) FAT32, naprosto nema bootmod, nego ovisno o biosu-opciji boota u modu koji mu bios ili cms-boot-meni kaže.. ostali FSovi kao ntfs-ext imaju mod i tad je ili-ili + moraju biti kompatibilni-sukladni postavci biosa i installeru npr nemodifirciran ms-win11 koji uz gpt traži i ostalo + nikad zaboraviti da sve ostale opcije jednako rezultiraju tj mada su opcije, jednom izabrano je uvjet.. nema promjene, nema dalje ako nešto od sveg troje nije sukladno.

 

+ kao i banalno, problem nedostatka drivera za novije uređaje-chipset kao npr intel irst driver za sata kontroler, nvme.. i greška je identična po poruci, tj ne može do drivea.. dodavanjem pravog drivera normalno se nastavlja..

 Ja sam imao isti problem, ssd u gpt particiji, usb sa mbr nije htio instalirat, isti error, napravio usb gpt boot win 11 i proradilo. Trenutno mi je usb u gpt particiji sa windows 11 boot.

ihush sri 28.2.2024 15:55
Cryogenic kaže...
ihush kaže...
..

 Ja sam imao isti problem, ssd u gpt particiji, usb sa mbr nije htio instalirat, isti error, napravio usb gpt boot win 11 i proradilo.

 -naravno.. tj važan dio, sve troje mora biti identično-sukladno, bilo što različito i nema dalje.. bios postavke, disk-drive na koji se instalira i instaler (modificiran bez restrikcija ili origigi koji traži sve..)..

-ne možeš na gpt disk instalirati s mbr boota, ni obrnuto.. odnosno, možeš, obrišeš disk (točnije particijsku shemu i kreira se nova, koja je tad sigurno kompatibilna jer ju kreira installer u kojem je god modu tad..)..

 

+edit: .. ili primjer, kad je novo računalo (ili samo novi disk, hdd-ssd-nvme.. svejedno).. u prvom installu, bootu-pokušaju, bilo koja kombinacija ako su bios i bootmedij kompatibilni neće ovisiti o disku-driveu, jer je tad novi-neinicijaliziran, nema particijsku shemu i nije postavljen u gpt ili mbr mod.. to se radi prvi put.. i tad install recimo prođe.. idući, isti-identičan, promjena gpt-mbr diska ili medija, ne prolazi, jer je već disk u onom drugom modu, inicijaliziran.. razlika je samo u tome, već je postavljen mod i tad statistički imamo 50% šanse da je odgovarajući gpt ili mbr.. ako ništa drugo o disku ili računalu ne znamo pa ni to u kojem smo modu recimo bootali ako nam se nudi cms-bios izbor boota.. naprosto neiskusni korisnici ništa od tog ne znaju, ništa im ne znači i tad ne znaju razliku, dok za aute dizel-super znaju.. ili za struju, istosmjerna-izmjenična ili 220v itd..

 

-stvar je banalno jednostavna, istina prije uvođenja gpt je bila još jednostavnija, tj problem manje, kao što svako pitanje koje utječe na recimo skretanje na putu do cilja može dovesti do cilja ili na pogrešan put.. skreneš lijevo ili desno.. teoretski je svejedno, no nije kad postoji konkretan cilj-put.. tad nema ili-ili tj sve pogrešno, različito od točnog ili kompatibilnog, ne dovodi do cilja.

-radi na svim osevima, uređajima.. tablet-mob, mac, .. sve je to ista osnova, isti bios, isti bootmedij koji mora bootati ili je besmislen.. jedino što juzer mora znati osnove, kao što za čitanje mora znati slova.. za auto mora znati koje gorivo, ovo je najsličnije upravo tome ili skrenuti lijevo-desno... kao i 'driver' koji upravo zato ima naziv-smisao kao volan-upravljač..

 

-stikić, može se kreirati u recimo tri kombinacije..

-u mbr modu, tad će raditi samo na mbr računalu (bios+disk)..

-u gpt modu, tad radi samo u gpt računalu, opet bios+disk..

-ostale opcije sad 'nisu važne' kao sec.boot, tpm.. no i one su uvjet u installeru, nakon čega više nema promjene, tj promjena i nema boota, ne radi.. npr key biosa za install dok os ne postavi svoj key..

-treći, univerzalni-kompatabilni, fat32, nema bootmod, zato ga se mora izabrati kroz cms meni ili ići na sreću-50%.. ovisno o prioritetu-defaultu biosa.. recimo novija računala će 99% defaultno bootati u gpt-u.. osim ako je u biosu upravo to izmjenjeno, a nagađanje je samo nagađanje, pa umjesto nagađanja koristimo cms i tad to jednostavno znamo.. + zato se ne koristi boot-order u biosu, nego baš bootmeni, f-8-9-12.. ili esc-f2.. kako koji oem-bios-proizvođač preferira.

-nakon izbora boota, ili kad izbora nema u prva dva primjera.. nema dalje izbora-izmjene, to je to do idućeg boota, promjene postavke ili brisanje diska s novom inicijalizacijom u drugom-novom modu..

-ta tri primjera pokrivaju sva računala, rade na svemu (jedan od njih).. tj univerzalni može na svemu, no ako nema cms-a tad imamo moguć problem.. a laptop često nema.. tad je order jedina šansa i ako je različit od želje-potrebe tad treba kemijati za ono drugo.. npr ručni install koji je ekšli pisofkejk čak brži .. no to radi onaj tko zna, ne juzer.. :)