Windows

Windows 10 - problemi

nedac96 pet 13.9.2019 23:49

pozdrav, htio sam spojiti svoj gamepad sa PC preko bluethoota, medjutim kada sam otisao pise da na racunaru nema (bluethoot windows 10), iako je koliko se sjecam bio, ona opcija za upaliti i ugasiti, pa me zanima postoji li neko rijesenje da se to vrati ili nekako skine ako ima neki link pa da instaliram? Hvala unaprijed, Lp

david7 ned 22.9.2019 21:34

Od neki dan mi se pocelo dogadati da laptop u toku rada samo detektira eksterni monitor, iako nista nije spojeno. Samim tim mi promijeni rezoluciju i nakon par sekundi detektira kao da je monitor odspojen. Pocelo je u razmacima od nekih sat vremena, no sad je sve cesce, u minuti po nekoliko puta, nemoguce je uopce ista raditi zbog tog zacrnjivanja ekrana i promjene rezolucije.

 

Guglao sam i nasao taj phantom monitor problem na Intelovim integriranim grafikama, medjutim niti jedno rjesenje mi nije uspjelo. Takoder, reinstalirao sam Windows, nije pomoglo.

 

Je li netko imao slicnih problema?

ihush ned 22.9.2019 23:42
nedac96 kaže...
pozdrav, htio sam spojiti svoj gamepad sa PC preko bluethoota, medjutim kada sam otisao pise da na racunaru nema (bluethoot windows 10), iako je koliko se sjecam bio, ona opcija za upaliti i ugasiti, pa me zanima postoji li neko rijesenje da se to vrati ili nekako skine ako ima neki link pa da instaliram? Hvala unaprijed, Lp

 -dolje desno .. obavijesti/paljenje-gašenje BT..

 

david7 kaže...

Od neki dan mi se pocelo dogadati da laptop u toku rada samo detektira eksterni monitor, iako nista nije spojeno. Samim tim mi promijeni rezoluciju i nakon par sekundi detektira kao da je monitor odspojen. Pocelo je u razmacima od nekih sat vremena, no sad je sve cesce, u minuti po nekoliko puta, nemoguce je uopce ista raditi zbog tog zacrnjivanja ekrana i promjene rezolucije.

 

Guglao sam i nasao taj phantom monitor problem na Intelovim integriranim grafikama, medjutim niti jedno rjesenje mi nije uspjelo. Takoder, reinstalirao sam Windows, nije pomoglo.

 

Je li netko imao slicnih problema?

 -kvar? kontakt?.. ili nešto s power postavkama, možda monitora/vga..

ihush pon 23.9.2019 10:42
david7 kaže...

Nedavno sam ssd ugradjivao, pa je trebalo skinuti i ekran da se dode do sata porta... Moguce da je nesto krivo spojeno kod ponovnog sastavljanja?

 -zvuči nevjerojatno? -da, moguće je i to, čak vrlo moguće po dodatnom opisu, najlogičnja uzrok-posljedica. A može biti i bilo što trećeg, jer je naravno moguće (sve). :)

david7 pon 23.9.2019 14:21
ihush kaže...
david7 kaže...

Nedavno sam ssd ugradjivao, pa je trebalo skinuti i ekran da se dode do sata porta... Moguce da je nesto krivo spojeno kod ponovnog sastavljanja?

 -zvuči nevjerojatno? -da, moguće je i to, čak vrlo moguće po dodatnom opisu, najlogičnja uzrok-posljedica. A može biti i bilo što trećeg, jer je naravno moguće (sve). :)

 Hvala, svakako cu jos istestirati sa drugim driverima, a ako bude problema, instalirat cu Windows 7, 7 je zadnji supportan Windows za taj laptop... Ako pak i na sedmici bude problema, budemo rastavljali 😊

ihush pon 23.9.2019 18:54

-svi uređaji/računala koji su supportani za w7-8 imaju supprt za w-10, nije problem u supportu/driveru. Možeš probati ali nije to.. problem ne može biti driverski po opisu. Kontakt, kvar ili postavke powera (gašenje)..

-brži način za test je bootanje nekog live osa, miniPE/hirens ili linux ubuntu/mint i sl.. upališ i vidiš. Tad znaš jel kvar-hw uzrok ili soft-postavke/driver.

_itsmoriarty pon 23.9.2019 22:17

pozdrav, 

 

nisam siguran da li je do windowsa ali oduvijek mi je usb 3.0 hub radio i odjednom je prestao raditi. 

 

kad ubacim stick, ne ucitava, kad spojim xbox one dongle ne prepozna controller, hub je spojen u struju i u monitor, u monitoru imam webcam i bezicni punjac od 10w oni rade bez problema cak hub svjetli i kad ga ustekam cuje se onaj sound u windowsu al ne radi. 

 

da li je mozda nego imao slican problem? u device manageru nista nije pod usklikom. 

 

help!

djigibao uto 24.9.2019 17:03

Kako konvertirati vanjski disk iz NTFS to FAT32 ako Windows ne nudi tu opciju (slika) ili je exFAT isto sto i FAT32?

 Disk sam obrisao (Delete) ali se na njemu nalazi jos jedna mala particija RECOVERY i ne znam kako nju obrisati?

 

Posmatrač uto 24.9.2019 17:19
djigibao kaže...

Kako konvertirati vanjski disk iz NTFS to FAT32 ako Windows ne nudi tu opciju (slika) ili je exFAT isto sto i FAT32?

 Disk sam obrisao (Delete) ali se na njemu nalazi jos jedna mala particija RECOVERY i ne znam kako nju obrisati?

 

 exfat nema ogranicenja fat32 a ovo drugo desni klik pa delete volume....

ihush uto 24.9.2019 20:11
djigibao kaže...

Kako konvertirati vanjski disk iz NTFS to FAT32 ako Windows ne nudi tu opciju (slika) ili je exFAT isto sto i FAT32?

 Disk sam obrisao (Delete) ali se na njemu nalazi jos jedna mala particija RECOVERY i ne znam kako nju obrisati?

 

-u pravilu se FSovi ne konvertiraju (kao gubitak podataka..) tj može se.. ali se primarno radi format(iranje) tj brisanje i kreiranje novog FSa.

-FAT nije exFAT kao što to nisu ni FAT12-16-32.. tj sufix-prefix ima konkretno značenje, tj sve je to MSov FAT dok je exFAT free i koristi se za npr mem-stikiće kao free format (dok se npr za NTFS mora plaćati licenca).

- ex je 'nadogradnja' FATa, kao 16-32.. možeš čitati -64 (kao slično), tj svaki FS ima neke svoje fičere, journaling, mala-VELIKA slova i u ovom slučaju (ono što je važno) kapacitet koji je umnožak clustersizea i broja koji može adresirati, pa je granica npr 4GB.. za sve više ti treba exFAT ili NTFS ili ext .. ali može i to (mimo standarda) promjenom clustera.. ali tad medij nije npr bootabilan (jer se sektori tad broje pogrešno). Tako da to što neki alat može nuditi van standarda ne znači da će raditi tj ovisi o namjeni, može storage ali ne boot, ne na svim uređajima tj zbog standarada pitanje čitljivosti i sl.

- MS u pravilu ne nudi nešto puno i ovisi o winver, dok ostali alati od disk/part managera pa do utilsa za formatiranje mogu sve, kao što možeš i diskpartom ako ti se kuckaju naredbe za FS-format.

- particija koja ti se nalazi na stikiću.. to je 'fičer' zbog standarada stikića, tj za removable medij po standardu nisu dozvoljene particije dok ih ponekad ipak trebaš pa se koristi npr casper za live-pen drive linux ili razne multiboot installove-alate.. od cca 1803/cca 2 god je tad standard relaxan ali još pola distri ima stari koji to ne dozvoljava + ograničenje na 16 akivnih particija iz doba dos-scsi-ja... standardi! :)

 

-uvjek možeš sve s diskpartom (ili drigim disk-part maangerom), npr easeus je zgodan-free i svi rade istu stvar, tj to nije stvar OSa nego standarda (kao snimanje CD-DVDa, tj sadržaj i FS) dok svaki os podržava svoj nativni FS, ostale ovisno o dodanom driveru (da, to je driver, kao sve ostalo, npr ntfs-lin ili extforwin .. dok je je dino za maca zbog licenci problem-bljavljenje i radi samo komercijala paragon i sl.).

 

-exFAT je preferirani za nazovimo 'multimedija' stikić-sadržaj, jer nema dodatnih metainfoa, journaling i sl. ili sec. (kao što to imaju pravi FSovi), pa je i brži, jer cpu ne mora (bla-bla..). Kompatibilan jer je free pa može na svakom osu ali inače bezvezan, bolji je fat32 tj za boot skoro jedini koj radi (ili ntfs za win, ext za lin, hfs za mac) i zato se npr win boot particija kreira kao fat32 (parsto mb) jer to može bootati svaki os. itd itd.

 

+ eh, da.. uz kapacitet, ograničenje je i sam file tj negova max. velićina, 4gb (-2bytea).. pa kad treba veći avi-iso.. tad mora ex ili neki pravi fs, dok se fat(broj) koristi kao kompatibilan za boot od dosa nadalje.

djigibao uto 24.9.2019 20:22

Tu se radi o 2.5 hdd vanjskom disku koji je prije bio u laptopu pa sam ga izvadio.

Koristio bi ga kao vanjski disk na kojem bi bila samo muzika i onda bi bio spojen u mrežni recivere (Yamaha 803).

NTFS recivere ne podržava, a vidit ću ako će radit saj exFAT.

ihush uto 24.9.2019 20:28

kad ne znaš što uređaj sve podržava od FSa, zgodno je napraviti više particija.. svaka neki FS, fat-fat32,exfat, ntfs, ext .. i vidiš što čita. 99% da je samo fat/fat32 i možda exFat.

+ zgodno je i prilagoditi format-naziv sadržaja mp3.. duljina-naša slova.. par testnih snimiš u kreirane particije i tad znaš pouzdanije nego googalti...

 

+ win ti zbog standarda (kapacitet) ne nudi fat32.. da je medij manji (ne ext.hdd) tad bi imao i tu opciju, kao za stikić.. ako neki alat zaobilazi standard opet ne znači da će u uređaju čitati, tj tek kad provjeriš -znaš.

djigibao uto 24.9.2019 21:52

Ukljucio taj disk sa exFAT u reciver (mjuza je na njemu) i ne radi.

Sad sam pomocu Diskpart-a uspio obrisati sve (i onu Recovery particiju) pa sad radim formatiranje u FAT32 (slika)...ali to ide dosta sporo...

 UPDATE:

...eto nakon skoro sat vremene error....

 Cini se da je jedina solucija AOMEI

Koji je rijesio problem za 5sec!!! (F*****G WINDOWS )

ihush sri 25.9.2019 00:48

za win je max 32GiBija.. (kao standard), btw samo clean treba s diskpartom, format radiš klikanjem+quick=brže.. ili koristiš druge managere koji ne gnjave standardom i dozvoljavaju sve. (da koristiš disk do 30gb nebi bilo problema) :) .. svi ostali disk-part manageri su zgodniji, aomei-paragon-easus.. ili hptools, rufus i sl. ovisno što želiš napraviti. Najvažnije, nisu trenutno destruktivni koa diskpart i možeš prvo podešavati-vidjeti pa kad si zadovoljan apalyati ili anduati.. praktičnije i brže-lakše.

BlackMoon čet 26.9.2019 03:47
djigibao kaže...

Ukljucio taj disk sa exFAT u reciver (mjuza je na njemu) i ne radi.

Sad sam pomocu Diskpart-a uspio obrisati sve (i onu Recovery particiju) pa sad radim formatiranje u FAT32 (slika)...ali to ide dosta sporo...

 UPDATE:

...eto nakon skoro sat vremene error....

 Cini se da je jedina solucija AOMEI

Koji je rijesio problem za 5sec!!! (F*****G WINDOWS )

 I da li ga prepoznaje kao FAT32? Ako jeste, kladio bi se da ne prepoznaje FLAC, već samo mp3.

djigibao čet 26.9.2019 10:31
BlackMoon kaže...
djigibao kaže...

Ukljucio taj disk sa exFAT u reciver (mjuza je na njemu) i ne radi.

Sad sam pomocu Diskpart-a uspio obrisati sve (i onu Recovery particiju) pa sad radim formatiranje u FAT32 (slika)...ali to ide dosta sporo...

 UPDATE:

...eto nakon skoro sat vremene error....

 Cini se da je jedina solucija AOMEI

Koji je rijesio problem za 5sec!!! (F*****G WINDOWS )

 I da li ga prepoznaje kao FAT32? Ako jeste, kladio bi se da ne prepoznaje FLAC, već samo mp3.

 

...a zasto ne bi prepoznao FLAC?

I da sve radi kako je i Tajo napisao.

djigibao sub 28.9.2019 10:30

Di je taj famozni update koji ispravlja Search/Cortana probleme + ostalo?

Ja sam dobio jedino update vezan za .NET framework.

 UPDATE:

Nakon restarta se pojavio novi update KB4517211

 Cini se da problema sa Search/Cortana nema vise, valjda su ga skrivecki rijesili jer u ovom KB4517211 ne pise nista o tome fix-u...

T700 sub 28.9.2019 15:03

Ljudi, otkad imam ovaj komp dakle skoro 2 godine, povremeno se dešava kad se vratim na kompjutor tj on se probudi iz suspenda. ali nema slike na ekranu, monitor napiše poruku da nema signala.

Isprva sam resetirao komp i onda bi bilo slike. onda skuzio ako iskopčam hdmi kable od kompa i onda ukopčam slika se vrati.

 

Dakle  driveri za grafu su više puta mjenjani, mislim da nije do njih. No zanima me di može biti problem, ? U grafi ili u monitoru ?  To se dešava povremeno.

 

 

morrisoN sub 28.9.2019 15:39
T700 kaže...

Ljudi, otkad imam ovaj komp dakle skoro 2 godine, povremeno se dešava kad se vratim na kompjutor tj on se probudi iz suspenda. ali nema slike na ekranu, monitor napiše poruku da nema signala.

Isprva sam resetirao komp i onda bi bilo slike. onda skuzio ako iskopčam hdmi kable od kompa i onda ukopčam slika se vrati.

 

Dakle  driveri za grafu su više puta mjenjani, mislim da nije do njih. No zanima me di može biti problem, ? U grafi ili u monitoru ?  To se dešava povremeno.

 

 

 Je li to jedini monitor koji je prikopčan?

T700 sub 28.9.2019 22:08
morrisoN kaže...
T700 kaže...

Ljudi, otkad imam ovaj komp dakle skoro 2 godine, povremeno se dešava kad se vratim na kompjutor tj on se probudi iz suspenda. ali nema slike na ekranu, monitor napiše poruku da nema signala.

Isprva sam resetirao komp i onda bi bilo slike. onda skuzio ako iskopčam hdmi kable od kompa i onda ukopčam slika se vrati.

 

Dakle  driveri za grafu su više puta mjenjani, mislim da nije do njih. No zanima me di može biti problem, ? U grafi ili u monitoru ?  To se dešava povremeno.

 

 

 Je li to jedini monitor koji je prikopčan?

 da

 

 

morrisoN sub 28.9.2019 23:14
T700 kaže...
morrisoN kaže...
T700 kaže...

Ljudi, otkad imam ovaj komp dakle skoro 2 godine, povremeno se dešava kad se vratim na kompjutor tj on se probudi iz suspenda. ali nema slike na ekranu, monitor napiše poruku da nema signala.

Isprva sam resetirao komp i onda bi bilo slike. onda skuzio ako iskopčam hdmi kable od kompa i onda ukopčam slika se vrati.

 

Dakle  driveri za grafu su više puta mjenjani, mislim da nije do njih. No zanima me di može biti problem, ? U grafi ili u monitoru ?  To se dešava povremeno.

 

 

 Je li to jedini monitor koji je prikopčan?

 da

 

 

 Probaj privremeno staviti monitor na integrisanu grafiku. Ako nemaš sa ploče HDMI stavi preko dvi--hdmi adaptera. Također, pokušaj spojiti na drugi izlaz sa grafičke (opet dvi-hdmi). Tako ćeš kroz par dana ustanoviti je li do monitora.

_itsmoriarty pon 30.9.2019 15:45

pozdrav,

 

windows mi je bio na engleskom, i sad je nekim djelom, no kako sam dodao hrv. tipkovnicu windows mi je MUI stavio na hrvatski, pokusao sam obrisati language pack i opet isto, kako ga maknuti da mi ostane na engleskom? 

 

hvala

jezurko sri 9.10.2019 11:20

Pozdrav,

 

neznam dali sam fulao temu ili mjesto postavljanja posta, ako jesam ispričavam se.

 

Trebao bih pomoć vezano za reinstalaciju windowsa.

 

Zajedno sa računalom kupio sam original windowsw 8.1 na cd-u. Instalirao sam ih i s vremenom kad je došla nadogradnja nadogradio sam na windowse 10.

Sada bih trebao reinstalirati windowse i probao sam ubaciti instalacijski cd i instalirati nanovo windowse 8.1 i iza toga bih opet nadogradio na 10. No to ocito ne funkcionira tako jer mi javlja da problem.

Pretpostavljam da je to radi upgreda na windows 10.

 

Molim vas proceduru, postupak kako instalirati svježe windowse 8.1 odnosno 10 ponovo.

 

Hvala.

ihush sri 9.10.2019 11:27

- skini-napravi novi win10, čisto-legalno, s msovih str.. trenutno 1903 uskoro 1909.

- nakon što napraviš medij, instaliraš.  Unos keya preskoči. Nakon Instalacije kad se spoji na internet tj ms server automatika će obaviti aktivaciju.