Windows

Seljenje profila (Users mape) na disk po izboru

ihush uto 10.9.2019 15:12
spiderhr kaže...

Imao sam više slučajeva kad sam pitao zakaj je sve da Desktopu a odgovor je bio: pa sve mi je pri ruci. Na Desku je bilo cca od 50-100 GB (više korisnika). Lijepo sam mu rekao nek preseli u drugu mapu koju sam mu kreirao i nek me zove kad bude sve prebačeno. Zove drugi dan i kaže pa komp je sada brži nego kaj je bio. Objašnjavao mu da je to zbog desktopa i refreshanja...

 juzeri su čudne biljke.. npr razumljivo im je da brže proveze od točke a do b kroz grad kad nema gužve nego kad je gužva-krkljanac (to razumiju čak i ekonomisti, čobani i ini juzeri..) :)

-isto pravilo je za sve u svemiru, pa i za računala-os-cpu-disk.. sve je brže kad je manje posla kojeg mora obaviti, manja količina, manja gužva. Pro tome nije pc postao brži, jednak je, samo lakše-brže obavi task.

 

.. jer ne mora svaki put pretumbavati stotine GB trenutno nepotrebnog 'smeća' (fileovi/dokumneti).. tj kao da stoje parkirani auti na cesti, stoje.. i smetaju. Cesta i auto koji vozimo su pri tome ostali isti, nisu brži-sporiji, nego je 'smeće' na putu koje smeta-usporava. .. tako objašnjeno razumije prosječan ovčar-čoban (ali ne i ekonomist, pogotovo statističar).. :))

 

-zato sys lakše diše kad se relativno velik disk podjeli na particije, za sys-os, za potrebne fileove, dokumente, za manje potrebne-storage.. i kao što je npr šleper veći od sportskog auta, prevozi veći teret, ipak smo autom brži i stvar je da ovisno o potrebnoom teretu trebamo korisitit auto tj pc tj disk-storage.. ili particije/foldere.

-banalan primjer su npr fotke, svi sad imaju preview, ako je u folderu recimo 100 slika ide nekom brzinom i recimo za sekundu vidimo sadržaj, ako je 1000 slika, trebat će više vremena jer je više slika (to i ekonomist kuži..).. i pogotovo kad juzer 'traži' -uđe-izađe iz foldera tad je to besmisleno gubljenje vremena, tj izmišljenje su i abeceda-kartoteka-indexi .. (tu ekonomist već odustane) u svrhu pretraživanja tj brže ćemo po abecedi pronaći u desert foldera po 100 slika nego u jednom od 1000, pa kad još dodamo par nula tad je razlika osjetna. Jednostavno pc se zakolje pokušavajući učitati sadržaj i to vrijeme juzer čeka.. ne vidi ništa, čeka, čeka.. i onda skuži da ne traži to, nego drugi folder ali sys i dalje tromo reagira na klik jer još učitava nepotrebno.

-kad takav sadržaj stoji na desku, tad sys stalno drži 'smeće' u kešu, a keš je brz-dobar.. i potrošen na 'smeće' umjesto na ono što ekšli korisnik treba i brzinu sysa kojeg je platio kupnjom cpu+ram..

 

-zapanjujuće je koliko juzer može zaklati sys inače jak, smećem.. i koliko se optimizacijom (pravilnim rasporedom, redom) može dobiti ubrzanje čak na slabijem HWu.

 

-tu u priču možemo dodati particije.. tj pravi znalci (i 'znalci') znaju da je brzina hdd-a jedna, ista, da ne može hdd biti brži ako ima više particija (ako je više, može biti samo sporiji..) tj znaju da je disk u jednoj particiji fizički max brzina koliko interno kontroer u disku može dati ovisno o FSu i sl.. ali, previde da sys lakše diše ako ne mora brinuti o tisućama fileova koje trenutno NE TREBA. Proširit ću to tvrdnjom da će manji disk pod istim uvjetima biti brži, jer je manji, kao manji put koji moramo prijeći do ZG-RI vs ZG-ST.. 150-vs-300km.. i zato postoje odvojene particije. Nisu brže, jer je i dalje jedna glava diska koja skače i čita potrebno, ali je manje u popisu TOCa za pratiti, podjljeno na manje dijelove i time lakše-brže za baratanje. Fizika na djelu, manje/lakše = brže.. i oni koji se sjete šlepera pa kažu da će šleper brže prenjeti 20t nego ferrari ZG-ST.. (koji bi morao napraviti više rundi za isti teret). Da, svi su u pravu, no 'fahidioti' vide samo jedan faktor, ne bigpicture-sve i ako se drže jednog pravila zaborave da ne vrijedi u različitim uvjetima. (pa se i danas može naći kontradiktornih tvrdnji majstora, koji stvarno znaju... ali su 'fahidioti'). :)

 

-particije same po sebi ne ubrzavaju, mogu samo usporiti.. ali mogu i olakšati, a ovisno o znanju onog tko priprema računalo dobit ćemo i rezultat, dobro-loše.

-dva fizička diska su brža od dvije particije na jednom fizičkom disku, jer tad dva diska mogu raditi istovremeno, kao dva auta-šlepera.. (i to kuže ekonomisti..), pa se tako može napraviti i nrp RAID0.. ili dovoljno j epametno rasporediti fileove, sys-os i podatke, sys na jedan, podaci na drugi disk i imamo raid efekt-brzinu. Danas je to često u kombinaciji ssd+hdd i upravo je za većinu najlogčnije imati sys na ssd, podatke-storage na hdd (no i tu može biti obrnuto, točno.. tj sve ovisi o konkretnoj namjeni, appsu-radu, ne vrijedi jedno pravilo za sve kombinacije a to 'majstori' previde jer ''znaju'').

 

-idealan  uredski pc? 120gb ssd + 1tb hdd, os+app.. dok je backup na hdd, storage i image + driveri. SSD je dovoljno mali da ga lako kompletnog kopiramo, dok je hdd dovoljno velik-jeftin da je zanemarivo kako ga trošimo nekim kopijama-backupom i sl. ''glupostima'' .. ekonomist u meni :))

-desktop ne dirati, ne movati lokaciju, nego juzera čistom fizičkom prisilom (ili pravnim aktima, zastrašivanjem.. što god da rezultat je ok) natjerati da se ponaša po nekim pravilima, npr ako je u UK da vozi lijevom stranom, ako je tu, da vozi desnom.. ako to i ekonomist prihvati, može i juzer, tj ako mu kažem .. tu ti je ikona-app, tu ti je dokument-shortcut.. on to prihvati ili ode naganjati ovce po pašnjacima (ni u UK ne objašnajva da je on navikao po onoj drugoj strani). Istina, kao što se korisnik mora prilagoditi requirementsima i radnom mjestu, računalu i pravilima, tako se i ja prilagodim juzeru, dok ne stvorim usera-korisnika. tad sve radi ok. Ne zato jer ima bolji pc, nego zato jer je postao user, ne juzer. Ekonomisti pak za direktora pribave jači PC.. its RL. :))

 

- zapravo, u pravu je stric jura, .. za direktore je ok/primjenjivo muvanje kroz reg. za korisnike ipak nepotrebno.

 

ihush sub 28.9.2019 10:57

-to nisu iste stvari.. jura to radi na nivou OSa-win, muva juzera, ne dira sys fileove-win dok appsi dolaze kasnije tj nemaju veze s ovim postupkom. Razlika, možeš instalirati app na bilo koji path C: je samo default kao i folder programfiles.. ako instaliraš app na E: radit će s tog diska jednako kao s bilo kojeg drugog ili s defaultnog c: .. ovaj tvoj primjer je kad se naknadno već postojeće stanje želi migfrirati a to znači i path appsa koje imaju confige i apsolutne pathove u configima ili reg.. i zato se koristi hardlink/junction/simlink.. tj to je pandan/slično subst ili mount + redirect tj to je samo 'shortcut' dok app traži nešto na originalnoj stazi-pathu simlink to nevidljivo poveže s novom stazom o čemu app nema blage veze tj sve joj izglada kao originalno c: ..

-naravno, kopiranje je problem tj ovisi kojim alatom na kojem nivou se nešto može kopirati, npr iz OSa kad su sys fielovi aktivni, iz boot medija kad je to običan copy .. tj koristi se xcopy + switchevi ili u primjeru robocopy.. (tužno da netko to objašnjava, daje primjer mada uopće ne zna zašto se koristi npr robocopy.. jer znanje tih stvari je nužno da bi se to moglo napraviti..) .. tj to je dio ntfs-FSa, metatagovi, permisioni.. kao i sys folderi koje obični filemanageri ne mogu ni vidjeti, pogotovo kopirati, npr MT$ .. kao što se npr ne može filemanagerom kopirati boot nego se to radi disk-part managerima i kloniranjima..

 

-simlink/hardlink/junction je sličan reiranju raid polja diskova-volumena.. ili mrežnom shareu fiela, kad korisnik-os zapravo ne mora znati gdje se na mediju (adresa) nalazi file, kao npr nas/server .. ili ko shortuct-redirect po onome što juzer vidi-radi, tj kao da je podatak-app na c: mada se može nalaziti bilo gdje a to zna link.

 

- upravo to je bio problem-propust u prošlogodišnjem updateu, kad su upgrade proceduru koristitli s defaultnim pathom za dokumente umjesto da provjere stvarni path i tad su juezeri koji su imali nedefautni path ostali bez dokumenata, traljavost devova koji su koristili default umjesto provjere.. tj hardlinkali su pogrešan-prazan folder za vrijeme nadogradnje-migracije i u povratku umjesto podataka vratili prazan folder..

 

-u primjeru se koristi win7..  loše je koristiti primjere koji su stari, jer win10 je previše toga promijenio, svaki polugodišnji build ubije nešto što je do sad radilo.. za razliku od strukrure linuxa-macosa tj *nixa koji ima /root, /home, /etc .. oduvjek i gdje se zapravo ništa ne mjenja od stoljeća sedmog.. tako da uputa može vrijediti za mac ali kao što vidiš problemi na win (10).. + MS se štiti jer je komercijala i već zato ne možeš sao tako kopirati os na neki drugi disk i bootati.. linux koji je free neam taj razlog kao ni mac jer je 'besplatan' tj kupuje se mac, ne os kao os-soft.. i ne distibuira se kroz trgovine kao win..

 

-sve je file, sve su to binarni nizovo i samo je stvar kako ih interpretirati + zaštite tj pitanje koji alat-soft na kojem nivou-levelu može do kojeg podatka. Ne postoji (fizički) folder, postoji samo FS tj adresni prostor medija i nule-jedinice koje ovisno o oznakama i metatagovima interpretiramo pa je to nekad boot, nekad app, nekad folder, nekad slika, nekad glazba.. ali su na mediju isključivo nule-jedinice dok ih kao adresu-pointerom nalazimo i čitamo tj interpretiramo i tek tad postanu 'nešto' kao path.. zato je i simlink moguć, tj to je samo pointer na neku adresu. Postoje dva načina kako se nešto može 'muvnuti'.. možemo upravo te byteove (podatak-data-file) čitati-brisati-zapisivati na novo mjesto-adresu ili možemo samo promijeniti pointer-index koji će tad imati podatak o adresi neovisno gdje se fizički nalazi a juzeru izgleda kao neko drugo mjesto, tj slično kao što je bilo koji link ili shortcut .. i vrlo lako razumljivo kad npr muvamo nešto unutar diska-particije tj možemo skoro trenuto muvnuti stotine GB podataka jer se samo nove adrese-indeksi mijenjaju ne samo fizičko mjesto podatka, pa nije problem brzina medija koja bi bila ograničena R/W transferom kao kad radimo normalan copy ili kad to radimo s dva (fizička ili logička) diska (particije).

 

-muvati naknadno ili promijeniti path gdje će nešto prije nego koristimo-instaliramo biti su različite stvari. App može biti na x:disku.. kao i bilo koji podatak, ovo služi kad želimo zavarati app da je i dalje na originalnom c: mjestu (defualtnom tj onom kojeg ima zapisano u postavkama-pathovima..).

 

-zašto se takve stvari uopće rade? npr nedovoljan kapacitet-slobodno mjesto na disku.. i slično se odavno radi na serverima npr prastaro dynamic disk (umjesto basic).. kao i raid polja i sl.. tad kontroler preuzima na sebe brigu o rasporedu na fizičkom disku, dok os-app sve doživljava kao jedan-isti medij..

-razlika, ako koristimo 'trik' i želimo kopirati/backupirati disk/particiju tad nam treba kapacitet medija za backup koji odgovara toj potrebi, ako je podatak odvojen, na drugoj particij tad je neovisan, kao storage disk, ne sys.. ako držimo mydoc na x:disku tad ne zauzimamo kapacitet c: diska kao i appse koji jednako mogu biti na drugom disku.. jedino što se appse nema smisla zasebno backupirati jer bi recimo nedostajale registry postavke (+komercijala-licence-zaštita..) ali bi teoretski app mogle raditi pogotovo ako je njihov config u njihovom folderu kao stare dosapp ili portable ili minecraft i sl..

 

-jurin primjer je muvanja mjesta koje os vidi kao definirani storage umjesto defaulta-C: negdje drugdje, to se može i desnim klikom za većinu juzerskih foldera ali ne za sve kao i ntuserdata .. jer se u njemu drže sys postavke, od kreiranja juzera nadalje to se ne može mijenjati. (ali to lako zaobilazi simlink.. jer os ne vidi razliku).

-nekad u doba XPa, ako si promijenio win-path npr dodao disk koji je pogurnuo slova.. tad je win automatski radio promjenu patha, svih referenci (bootanje koje je moglo potrajati..) i upalio se 'normalno' ali tad je radio samo os i podatci, dok app zbog hardkodiranog starog patha na C: nisu željele raditi tj to ovisi o app-zaštiti.. dok apps tipa portable mogu raditi normalno neovisno o pathu.

 

-simlink je 'jača' stvar ispod OS levela (na nivou FSa) ali i daleko veći problem kad se nešto desi.. nema tad recoverya čitanem mts$ tablice ili rekosntrukcije filea jer ne znamo gdje se uopće nalazi.. može biti u cloudu, na mrežnom disku, bilo gdje a mi tad imamo samo mrtav link-pointer.

Stric_Jura čet 28.1.2021 11:22

Zašto ipak raditi po mojemu sve ovo seljenje ? Traje ni 10 minuta, a riješeno je sve i radi..

 

Dokaz?

 

Sranje koje se događaju po MS-u....

 

U firmi pajdaš uzeo 9 identičnih kompova, i5 10.g., 8 GB RAMa, 512 GB SSD...

 

Podijeljeni SSDovi na dvije particije,  instalirali Windowse i Office, postavili korisnike s lozinkama kako su definirane i na NASu da imaju pristup razmjeni i knjigovodstvenom programu koji samo sjedi na NASu, stavili da lozinke ne ističu, ali da si ljudi mogu postaviti PIN za login...

Službene adrese postavljene, radi Outlook...

 

i jučer me zove - ne radi Outlook, stalno je u offline modu...

 

dođem, gledam, nije mi jasno... OK on je da si olakša, premijestio Documents mapu na D: disk, kako M$ nalaže - desni klik - Properties - Location - provjeriš putanju, dolje je gumb Move...

 

je sve je na D: disku, provjerim Outlook profil, da i on vidi da je PST na D: disku (Documents\Outlook Files podmapa)...

 

Ali - nema pristupa...

 

pa vraćaj Documents natrag na C: i onda proradi (uz pauziranje indeksiranja kod seljenja, koje glatko radi na PSTu i na C: i D: disku)...

 

Znači sve je radilo, preseljena jedna mapa, Windowsi su svjesni preseljenih podataka i sve radi osim Outlooka (koji isto zna poziciju PST-a, ali eto nema pristupa istom ?!?), pa eto, sve vraćaj natrag...

 

Naravno kad smo inicijalno postavljali, ponudio sam da napravimo po mome, ali nije htio...

 

No ionako ću staviti backup korisničkih profila na NAS (uz zasebnog backup korisnika definiranog na NASu i unešenog u Veeam za pristup)...

Ivan(4) uto 22.11.2022 12:15

Prvi put vidim temu. Zanimljivo, bilo mi je u glavi da ovo može, ali nisam znao kako. Možda pri sledećoj instalaciji Windowsa (trenutno imam "regularno" preseljene foldere Documents, Downloads, Desktop itd, radi). 

Stric_Jura čet 24.11.2022 13:53

Pa eto, meni niti jedan PC nakon 10-ke ne radi više probleme....

 

bilo kakva nadogradnja Windowsa, kloniranje diskova... sve radi ko iz puške!

 

Jedino pri nadogradnjama, nakon iste (recimo mountaš Win 11 ISo na 10-ku, pa pokreneš setup, ili Win Media tool) ti ostane uz C:\Windows.old mapu istoimena na disku na kojem si postavio Users mapu (dakle NE Users.old nego Windows.old) koju ti Disk Cleaner isto makne - naravno da se i ručnu izbrisati...

ihush čet 24.11.2022 14:25
Stric_Jura kaže...

Pa eto, meni niti jedan PC nakon 10-ke ne radi više probleme....

 

bilo kakva nadogradnja Windowsa, kloniranje diskova... sve radi ko iz puške!

 

Jedino pri nadogradnjama, nakon iste (recimo mountaš Win 11 ISo na 10-ku, pa pokreneš setup, ili Win Media tool) ti ostane uz C:\Windows.old mapu istoimena na disku na kojem si postavio Users mapu (dakle NE Users.old nego Windows.old) koju ti Disk Cleaner isto makne - naravno da se i ručnu izbrisati...

 -tebi ni jedan pc ne radi probleme? pc ne radi problem(e), radi ili ne (kvar) i ekšli to ima zanemarivo veze s osom ili userskim fileovima, ima više veze s načinom korištenja-održavanja pa i srećom.. :)

-tj meni sva računala rade.. do kvara-problema, neovisno koji os, dos-nadalje.. win-lin-mac, xp-7-10... rade. OS uopće nije kritična karika-kriterij-uzrok mogućih problema (pogotovo kvar hw-a) tj od soft problema primarno je stvar ažuriranja, driveri, malware.. tj kritična karika je juzer-user, što-kako radi, ne gdje su mu folderi-dokumenti (osim ms-propusta koji je jednom i to spetljao..).

-što želim reći (naglasiti) .. nije to što tebi računala rade bez problema posljedica-povezano s ovom temom-userfolderima i sl. nego s time što ipak nešto znaš i imaš svoja pravila-metodu, način.. tj posotji stotine načina za bilo što, doći do rima ili složiti-koristiti računalo.. svaki koji radi je ok, nema bolji osim za konkretan task koji pak nema veze s ostalima za primjer. Jednako računala rade ostalima koji nisu muvali juzera, .. time je to nepotrebna rečenica jer ne daje razliku-rezultat-utjecaj ..

+ ima i prednosti (odvojiti juzerske flieove od osa-sya..) npr jednostavniji backup 'odvojenih ladica-foldera' .. no admin ili onaj tko to radi snađe se u svakoj situaciji neovisno o ovoj mogućnosti, tj na nepoznatom računalu mi je 'bolje' ako znam gdje su svi juzerski dokumenti koje treba spasiti-kopirati-backupirati.. na 'mojim' računalima to znam itd..

 

Zaporožac kaže...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 -vrlo riječito! :)

Zaporožac pet 25.11.2022 05:07
ihush kaže...
 -vrlo riječito! :)

 Misliš, rječito ? 

 

Nego, u vezi s tim..

Ponekad gesta govori tisuću riječi.

 

Ti si u pravu što si Juri sve lijepo opisao, a ja sam njegov upis prije tebe, na moj način komentirao. Značenje je isto.

No, Jura kakav jest, malo se i šali, što.... smiješno postavljenim ranijim upisima, što.... njegovom čistom ironijom, tako da ne znam čemu bih se prije nasmijao.

Jura praktično pravopisno ili gramatički nema pogreški, osim kada to želi, pa po tome vidim kada se zayebava.

 

 

ihush pet 17.11.2023 14:15
Stric_Jura kaže...

da prisnažim:

 

Win11 23H2 - i on je je nadograđen (in place) i sve radi... Users mapa postojano kano klisurina na D: disku....

 -u nadi? .. da će ms opet jednom ponoviti 1809 :)