Windows

Koji windowse kupit za manju firmu i način kupnje?

Mikaa sri 2.11.2011 10:42

Pozzz najboljem forumu!!!!

Imam dilemu, kupujem oriđiđi Windowse za firmu, trebao bi bar 3 licence novih windowsa (pošto imam 2 originala XP od prije),
sada me zanima:

- kupit OEM (win 7 home premium) po nekih 800 kn / kom u HRV (R1 račun i sve legalno)
- nešta iskemijat izvana (e bay ili slično) od Microsoft certified partnera (OEM ili retail), dosta povoljnije s time da neznam kako to ide sa R1 računima i pravdanjem ako mi uleti inspekcija??

- da li je sigurno uopće kupovat izvana, s time da u Microsoftu HR vide po kodu gdje može ta licenca biti kupljena, te da me otkantaju za bilo kakvu podršku??

 

 

Molim ekipu koja zna i koja je u sličnim problemima da javi iskustva....Hvala!!!!

Lazarus Long sri 2.11.2011 11:00

Nek se javi netko da me ispravi ali mislim...zasto bi MS Hrvatska odbio da daje  support za legalan Windows kupljen bilo gdje?

 

Naravno, za OEM ne dobijas podrsku vec to radi OEM Builder iliti sastavljac racunara. Prema "pravilima" Mikrosofta OEM se ne smije prodavati vec se dobija iskljucivo uz novi PC zajedno sa stickerom odnosno COA neljepnicom

 

P.S

 

Sada ce uljeteti ihush i objasniti sve nejasnoce kao sto Bog zapovjeda {#}

ihush sri 2.11.2011 11:07
Mikaa kaže...

Pozzz najboljem forumu!!!!

Imam dilemu, kupujem oriđiđi Windowse za firmu, trebao bi bar 3 licence novih windowsa (pošto imam 2 originala XP od prije),
sada me zanima:

- kupit OEM (win 7 home premium) po nekih 800 kn / kom u HRV (R1 račun i sve legalno)
- nešta iskemijat izvana (e bay ili slično) od Microsoft certified partnera (OEM ili retail), dosta povoljnije s time da neznam kako to ide sa R1 računima i pravdanjem ako mi uleti inspekcija??

- da li je sigurno uopće kupovat izvana, s time da u Microsoftu HR vide po kodu gdje može ta licenca biti kupljena, te da me otkantaju za bilo kakvu podršku??

 

 

Molim ekipu koja zna i koja je u sličnim problemima da javi iskustva....Hvala!!!!

- nemaš ništa od prije, jer nije na računu firme. -računaj s novim licencama za 5xPC.

- OEM je uz kupljeno računalo, mada kod nas može i uz čokoladu..., naravno, uvjek postoji mogućnost da te inspektor maltretira.. (jer je u pravu).

Pa sad za razmisliti:

- Kupiti za firmu možeš samo na računu s R1.. nije važno gdje, nego podatci na računu. OEM već u startu nema službeni support (ali kod nas je sve naopako, pa to još za sad ide, no u slučaju problema s keyem, možeš dobiti ''odkantavanje'') - razmisliti dali se isplati rizik, pogotovo zbog kazne.

- za firmu je obično potrebna verzija pro (ili biznis), zbog mrežnih sitnica. Poštenije, jednostavnije i trajnije (pa i jeftinije) rješenje je kupnja retail ili ulazak u partener paket, godišnja licenca.

- što će na PCu biti samo OS? .. Office? AV.. Office biznis, je u OEMu 1.600-2.700. AV godišnje 200-400. .itd.

-Paket je daleko povoljniji, nemaš problema s R1, OEM ograničenjima i uvjek možeš koristiti (ako želiš) noviju verziju npr officea koji možda sutra izađe (ili OSa koji izađe prekosutra...).

 

Kemijanje, ponekad zna biti skuplje od poštene kupnje. Naravno (u kategoriju gluposti) kupnja OEMa za firmu je loše rješenje. Isključivo, ako je firma nova i pod investicjom se kupuje sve, pa i računala sa softwareom.

Kemijati s OSom, kad postoji:

a) -legalna alternativa kao linux, besplatno... sasvim dovoljno za uredski rad, nema baš nikakvog opravdanja u smislu (ne)znanja ili snalaženja (jer je ''ista'' stvar).

b) -cijena OSa, pogotovo paketi, je sitnica. Ostatak je daleko skuplji. Ako milsiš ukrasti Office, AV itd. onda ukradi i računala, stolac ...i problem inspektora. Cijena OSa nemože biti isprika za firmu, tad se firma ni ne otvara.

 

-btw, vidi t-com najam. Najam ima i par prednosti (aili treba staviti na papir i vidjeti ukupne cifre..), knjigovođa to može bolje objasniti -> trošak - porezi.

 

Lazarus Long kaže...

..Sada ce uljeteti ihush i objasniti sve nejasnoce kao sto Bog zapovjeda {#}

 {#}{#}

 

btw, MS-Cro, najnormalnije daje support za OEM, što samo potvrđuje ''nenormalnost'' i divlji zapad.

btw2, cijene licence za OEM su podjednake zapadnim Retail, uz te Retaile, biznis, pokriva i kućno računalo, dok kućna licenca vrijedi za tri računala.. dakle, mi 'jeftikanere' plaćamo pra puta skuplje nego 'siromašni' zapadnjaci.. go figure. ... (zato partner! ili alternativa)

 

btw3: (post ispod, Tvrdy..) - Pravno-formalno TOČNO. Tj inspektor i za OEM može tražit i račun na kojem je računalo + OS .. pa i Office. -ali, za sad prolazi. Prolaze i Home-OEM licence za Win, dok Office nesmije biti Home-Student (bila je cijena 444kn, vs OEM-biznis 1.600kn). Upravo zato, ne isplati se platiti npr 900kn za home licencu, pa opet strahovati i platiti kaznu. Zato ili Pro ili Retail ili .. ma znate već {#}

 

btw4: .. eh, da. MS (i BSA) zna kome je prodao licence, imaju priostup svim podatcima, kao trgovački registar, jednostavan SQL-select from, iizvuče firme koje nisu pod licencom, pa ih opomenu ili posjeti inspektor. Svako proljeće privatnici šetaju po općinskim hodnicima, tražeći kuma, rođaka.. koji možda može nešto pomoći.. kazne su (paušalne) 10.000 (koje se mogu pomnožiti) pa tad sve ostalo ispadne jeftino. Piratski Nero? .. ljudi su naivni, misle, ''neće mene'' .. --hoće.

Tvrdy sri 2.11.2011 11:11

Mislim da su home edicije samo za kućne korisnike. Preporučam Professional edition koji ti u OEM verziji košta oko 1000 Kn kod nas, po meni je to optimalno rješenje za manje firme.

Kad sam kupovao Office Student and home edition, prvo što su me upozorili da ako imam firmu da taj edition nije legalan već da moram uzeti standard ili pro. Ne znam kako stoje stvari za Winse ali pretpostavljam slično. 

 

Mikaa sri 2.11.2011 11:29

Ne bi znao, jer potiču vlastitu prodaju preko svojih HR partnera (na isti princip djeluju razna zastupništva), što se tiče prodaje OEM, (danas pitano u jednoj ZG trgovini) da oni imaju naravno OEM u slobodnoj prodaji koja košta oko 800 kn, retail je oko 1600 kn, dobivam ga zapakiran u kutiji, isto kao i retail, markica sa licencom, online podršku...blabla...na upit kako to da se prodaje samostalno, odgovor je da je to sve legalno (ali duplo skuplje, što mi i sama kaže da ni ne gledam retail nego OEM)...što se slažem, jer priložim račun uz to i čist sam prema inspekciji (nadam se??)...ma zbunjen sam svime time..{#}

ihush sri 2.11.2011 11:41
Mikaa kaže...

..što se slažem, jer priložim račun uz to i čist sam prema inspekciji (nadam se??)...ma zbunjen sam svime time..{#}

 -gle, to je trenutno stanje (inače banana države..) ali primjeti da se stvari mijenjaju, svaki dan netko od 'nedodirljivih' ode u Remetinec...

-inspektor zna, nij pao s kruške. (ako ništa drugo, traži k-15 za more, shvatit ćeš.)

- OEM je jedino valjana licenca uz kupljeno računalo, mora biti na R1 ..., dali trgovac ili distributer krše zakon? Pa ne, jer nema zakona o porodaji MSovog softwarea, nego tebe MS tuži po privatnoj tužbi (naravno ne tuže MSan), tj BSA, tad si kriv. Svako proljeće... imaš 'groznicu', prvo predaje poreza, nakontoga rješavanje OEMa., upoznaš općinare (i više nikad ne padne na pamet slično). ... -ili imaš sreće. (igraj loto).

Mikaa sri 2.11.2011 12:42

Najnoviji update: OEM se koristi samo ako kupujete novu matičnu (koja se mora ugradit u komp jer provjeravaju), znači OEM i matična na jednom računu, drukčije se ne prizna, što naši prodavači ne žele izgleda objavit ako ih se točno i direktno ne pita, toliko o tome...

SilvioS sri 2.11.2011 12:52

Ovdje bome svašta već stoji napisano.. :)


Kupi Licence Windowsa 7 Professional. Da ne ulazim u detalje, to je jednostavno najbolja verzija.

Moja preporuka je kontektirati nekog od Distributera: http://www.microsoft.com/croatia/popispartnera/listings/dist.mspx

Odnosno partnera za male korisnike: http://www.microsoft.com/croatia/popispartnera/listings/smallBiz.mspx

 

Ovdje ćeš pronaći još zanimljivih informacija

http://www.microsoft.com/hr/hr/default.aspx

 

 

PS. vezano uz tvoj zadnji komentar, Microsoft svugdje prodaje putem partnera, dakle ne možeš doći u MS i kupiti nešto nego moraš ići kod partnera.

Vezano uz OEM, oem se dobije uz novo računalo i vezan je za to računalo. Dakle ako prodaž računalo, izgubio si i licencu. Odumre li ti matična, imaš većih problema. Retail (ono što je skuplje i što kupuješ) možeš aktivirati i kad se preseliš na drugo računalo.

 

OEM ide ugrađen u novo računalo, Retail se naknadno kupuje i instalira na računalo.

ihush sri 2.11.2011 13:09

-poluistina (tj laž, klasično trgovačko uvjeravanje). MBO se odnosi samo na zamjenu, kvar. (identična situacija bi bio HDD, ali novom MBO ako nije identična moraš napraviti reinstall, zbog načina kreiranja keya moraš i reaktivirati.., HDD ponekad znači da ništa nisi spasio pa moraš napravit clean install, pod garancijom... to sve treba obaviti ovlašteni servis, tj distributer-system builder).

 

OEM je isključivo za distribuciju NA RAČUNALU, složenom i predinsataliranom od system buildera koji ima direktan ugovor s MSom.

- Recimo kupac često ni ne dobije medij, samo key. Predisnatliran OS je 'napola' instaliran, kupac-korisnik dovrši instalaciju unosom svojih podataka. To nema veze s našom 'trgovačkom praksom'. Tj, ako žele, kaznit će te.

- Office 2010 možeš legalnos skinuti s MSove stranice ili ga dobiješ predinstaliranog na računalu, imaš 30-60 day trial. Uplatom i aktivacojom to je to. Bez toga nema Officea tj dužan si ga deisntalirati.

- možeš imati licencu, pogrešnu npr home, ne pokriva biznis, tad će te kazniti bez obrzira što imaš licencu. Jednako da imaš položen vozački za automobil i voziš kamion. Ne vrijedi.

Drugi primjer free soft za osobnu upotrebu, ali ne mora bit i za komercijalnu, opet kazna. (često utilsi, kao zip, AV..)

 

C/P OEM-Licenca:

OEM licenca

OEM (Original Equipment Manufacturer – proizvođač opreme) licenca se distribuira od strane proizvođača računala, tvrtke koja sklapa i prodaje računala. OEM licence su u pravilu jeftinije nego licence kupljene u maloprodaji (kupljene odvojeno kao zasebni proizvod), ali imaju i više ograničenja vezano uz korištenje i prenosivost.
Softver licenciran kroz OEM dolazi predinstaliran na računalu od strane proizvođača te su računala označena naljepnicom kao dokazom o postojanju licence. OEM licenca je sjedinjena s računalom na kojem je softver instaliran i ne može se prenositi na drugo računalo. Čak i ako se računalo više ne koristi OEM licenciran softver se ne smije prenijeti na drugo računalo, nevezano da li se radi o operativnom sustavu ili aplikacijama.

 

Zato, nemoj pokušavati biti pametniji od sistema, jer nisi jači. Ako pak imaš kumove u opčini ili inspektoratu, onda je sve ovo suvišno.

Trgovac te može uvjeravati, ali neće on platiti kaznu za tebe (pa i da plati, tebi neće biti lakše niti si time postao legalan-licencirani korisnik).

Sve što je vlasništvo firme, mora biti u knjigama, računalo, software i računi. Frižider ili stolna lampa, ako su na računu, moraju biti u prostorijama firme. Suprotno, ako nije na računu, tad je ''na crno''.

 

btw: MS ima milijarde dolara, slučajno? ili zato što firme moraju platiti..

btw: početak poslovanja je idelano za pokušaj rada na linuxu. Ako nemaš DOSovskih aplikacija i slične ovisnosti o MSu, vrlo vjerojatno možeš iskoristiti npr OpenSUSE ili ubuntu...

-znam, na kraju ipak većina ostanu na MSu.

Mikaa sri 2.11.2011 23:48

Čitam nešta na nekim eng forumima da ekipa kupuje hard i uz to MS OEM, i da prolazi, jer ipak, riknio je disk, pojeo podatke pa eto, sve nešta slučajno, kao 3 ista računa ali ebiga, ipak je kupljeno??? Mislim da su i te inspekcije u nedoumici, neću reći da nisu spremne za takav obuhvat koji su dobili, još tu ima ćorsokaka koji se daju iskoristit, ali nije to dugog vijeka naravno...nakraju ipak pobijede jer te natjeraju na to...{#}

ihush čet 3.11.2011 00:49

-da, trenutno ili još uvjek, prolazi svakakva licenca. Bitno da imaš 'neki' račun.

Ali sve se mijenja. Problem je što OEM licenca to ne dozvoljava, pa time automatski nemaš valjanu licencu.

 

Po tom kriteriju je besmisleno kupit home za 900kn, jer rizik je isti kao i bez licence, radije dodati još parsto kn za pro ili još parsto za retail.. Kod pokretanja firme, koliko koštaju telefoni, prineri.. zavjese? Software je jedan od osnovnih alata, nebi smio biti 'problem' kupiti ga. Pogotovo ako govorimo o OSu koji je u slučaju XPa trajao 10+godina.. Što s ostalim softwareom, ostatak je daleko skuplji.

 

Korištenje softwarea bez valjane licence nije piraterija (koliko god BSA trubio drugačije), ali je kažnjivo. .. i jedna sitnica, inspektor nema baš nikakve ovlasti, pa ni za običan pregled računala. Sve što te može tražit su računi, imaš-nemaš i opis zatečenog stanja. Tomu služe naljepnice (jer nema pravo pretraživati računalo, sad je praksa da te pita može li pregledati.. ako mu dozvoliš, može).

 

Za korištenje softwarea bez valjane licence bi te MS (tj BSA) trebao tužiti, privatnom tužbom. Inspektor samo može obavijestiti BSA.. -Naravno, napakiraju ti pirateriju, jer je tad po sili zakona (ne kao privatna tužba).

Kršenje copyrighta i distribucija su opasne stvari, dakle ne crackati i ne torrente.

 

Ali inspektori su mali bogovi.. ako žele kaznit će te i ne možeš puno učiniti.

Zato je bolje imati valjane licence, ponekad je i jeftinije (partner program). Isplati se već s 3-5 računala (win+office..), pogotovo ako koristiš server.

 

Ja čak za kućnu upotrebu razmišljam o kupnji jednog paketa.. radije nego retail licence jer imaš pristup svim (novim) verzijama.

 

Ili OpenSUSE ako nemaš neki specifičan program. Vrijedi isprobati.

ihush čet 3.11.2011 11:38

- Paketi se stalno mijenjaju, treba provjeriti... mislim da je sad minimum 5 licenci (server se također broji kao 5 licenci), inače je bilo 10 lic... pa naviše.

Matematika, ako je OEM / WinPro cca 800kn, Office(Biz) cca 1.100-3.600 ..+, ispada da bi za 5xPC kompleta =10.000kn ili više (=1.500€).

SBS server je 6.500 kao i normalan Server. (ovaj put sam bacio pogled na cijene, zaokružujem na niže..). :)

 

Tebi je (vjerojatno) dovoljan SBS (dovoljan za office, ali ne za prave serverske potrebe ili više od 5 korisnika).

Najpovoljniji paket za MS-partner je MAPS. Direktna cijena za HR je cca 250€ (njemci plaćaju carinu.. 380€).

Razlika je dali uzmeš jednokratno SBS za 900€ ili taj iznos plaćaš u ratama, kroz MAPS recimo iduće 3 godine.. ali imaš konstantno najnoviji software ako izađe, imaš dvostuko više licenci itd. kao i Office Enterprise, VS, Sharepoint, ... itd. Recimo koristim office2003, većina 2007, 2010 nisam ni vadio iz kutije... kad izađe iduća verzija, možda instaliram (ako vrate stare toolbarove).

 

Sitni problem, za MSpartner program trebaš proći neki MCSE, LiveID itd.. ali to je sitnica (za systemce ili devove).

Računicom, jednokratno plaćenih 5xOEMa je cca 5-6godina plaćenog MAPSa koji nude daleko više. Pogotovo ako računaš na vijek trajanja PCa, kvarove.. u ovom slučaju imaš normalan support, nema kenjkanja od inspektora (niti naljepnice na kućištu) itd. Račun je sve što njega tad ima zanimati.

 

Usporedi npr Antivirus (godišnje licence), poneki utils ili Adeobe.., pa MS paket ispada 'jeftin'.

btw, licence za AV su također jeftinije kad se uzimaju direktno, količinski.

 

Pošto je nedavno MS počeo mijenjati načine licenciranja (dozvoljava se najam), sad i Tcom ima neku reklamu... provjeri. Moguće da bi iznos bio prihvatljiv (negdje sam vidio 6kn / dan).

Zbog 'političke korektnosti' opet napomena za besplatnu alternativu, klasične uredske potrebe su sasvim OK pod linuxom.

 

 

btw, crni humor, ŠBB-KBB, recimo ako ti firma propadne, tad je godišnja licenca pametniji izbor, manji trošak-gubitak nego da si sad kupio sve i nakon godinu dana ključu bravu. S druge strane, ako dobro posluješ, tek nakon nekoliko godina bi jednokratna licenca bila povoljnija, ali.. nit će software biti neizmjenjen više godina, nit će (kao je sve krenulo) firma preživjeti.. {#}

Mikaa čet 3.11.2011 11:41

Imam pitanje u vezi software inspekcije, da li je moguće korištenje USB stickova pa na njima imati neke nelegalne .exe datoteke i pokretati sa njega, dok na kompu imaš sve legalno (Win, office, cad....), da li takav način rada ostavlja tragove iza sebe u registriju i da li ga oni sa svojim stickom mogu skužit??

 

Ajde ekipa koja se kuži u te stvari neka pomogne....HEEELPPPP{#}

 

Fakkk, ovo je trebalo u drugu temu...

all_or_nothing čet 3.11.2011 12:33

ja ću prošikati od licenci...

sve što sam znao moram zaboraviti.

zašto?

jer baš svaki inspektor tumači propise kako želi. naravno, oni su tako i napisani. da se međusobno isprepleću i da si izabere po kojem će kazniti, iako neki drugi propis kaže drugačije...

 

eto, kažu iz inspektorata da za ispravnost moraju biti zadovoljena SVA tri uvjeta i kaznit će vas ako nisu zadovoljena:

račun

medij

coa naljepnica

 

(to je jedino službeno tumačenje koje možete dobiti)

 

neki bubaju da je i potrebna najmanje professional verzija operativnog sustava.

a, zamislite, jedan inspektor tražio je račun za ati control panel (i pripadajuće drivere). neka mu.

 

neki pravnici smatraju da su neki drugi zakoni u potpunosti u suprotnosti sa navedenim i redovito dobijaju sporove.

evo nekoliko primjera:

kada otvaraš obrt ili firmu možeš staro - privatno računalo i pripadajući softwer unijeti u imovinu (čak i kao temeljni kapital). potrebno je donijeti odluku o tome a ako je firma u pitanju još i procjenu (tako nekako, nemojte me loviti za detalje jer ću morati zvati suprugu da nam pojasni). ako već imaš otvoren obrt ili firmu isto tako.

zanimljivo, MS-ova služba za licenciranje nema baš ništa protiv toga, osim ako nije riječ o posebnim uvjetima licenciranja softwera. njima je bitno da je plaćena OEM licenca vezana uz računalo, tj. hardware i neće vam praviti nikakav problem ako OS uredno prolazi validaciju. upućuju vas na gospodarsku inspekciju po pojašnjenje hoće li vas kazniti a oni se pozivaju na ranije navedena 3 uvjeta. zbunjujuće?

tek je početak...

MS nema namjeru goniti nikog tko koristi home verzije OS-a za rad u komercijalnom okruženju. već sam, davno, objašnjavao da je software ALAT i nije bitno da li na lopati piše professional ili home jer lopatati možeš s njom koliko je široka, znači ograničenja softwera po funkcionalnosti i cjenovnom rangu napravljena su na razini licenciranja. ako vam je dovoljna mala lopata zašto bi inspektorat zahtjevao veću?

 

da se razumijemo, mnogi inspektori neuke su seronje i jedino što imaju je popis stvari koje taj ciklus kažnjavaju. najobičniji pravnik posere im se na posao, jer niti znaju svoja ovlaštenja niti znaju napisati zapisnik i pozvati se na određen članak zakona koji ste prekršili...

zato dobiju da ste, ako nemate COA, račun i medij, sigurno u prekršaju i kaznit će vas sa smiješkom na licu.

zašto?

zato jer mogu.

ne zato jer ste krivi.

u osijeku im je glavna fora kažnjavanje ako imate knjigu žalbe a ne knjigu prigovora.

u biti je to identična stvar. ali postoji pravilnik koji određuje kako se ta knjiga mora zvati i gdje se nalazi. ako se pogrešno zove - uplata u proračun. smijeh.

 

 

ihush čet 3.11.2011 12:33
Mikaa kaže...

..takav način rada ostavlja tragove iza sebe u registriju i da li ga oni sa svojim stickom mogu skužit??

 

..

 - samo CSI i hollywood...

Procedura:

- Inspektor nije jedan, u kontrolu obavezno idu 2-3-4.. službenim vozilom. Ako je jedan, došao je po stimulaciju.

- Jedan inspektor je npr za radnu knjižicu, jedan financijski... -nema 'software' inspektora.

Inspektor te pita dali može pogledati... (identično pravilo kao za pregled-pretres, sitna ali bitna razlika..). Na moje ili računalo nekog djelatnika jednostavno nema pristup, svako udaljavanje je logoff/lock.

Naravno, lako je bit bahat i odkantati ga kad imaš sve potrebne licence (to je vrlo strogo, nema pirata na službenom stroju). Tad te obično maltretira protupožarnim aparatom i sl. Za sve uočene nedostatke imaš par dana (tjedan) za otklanjanje.

Inače pregled koji rade, pogleda start meni, control panel-instaliran software, vidi dali imaš Office, Corel, Adobe.. čak je u jednom slučaju naplatio kaznu za Nero bez licence (ako je vjerovati toj osobi). Čarobni stick, ako je vjerovati glasinama napravi istu stvar. Ono što predpostavljam, ništa on ne radi sa stickom, eventualno na njega snimi podatke-stanje. GPO je da nema autostarta, nema neautoriziranih stickova , CDa, floppyja.. bože ga gurnuti (u neki intimni dio).. Kao i naljepnica koja je povezana s OEMom, ja je nemam jer nije OEM.

Za sva pitanja oko toga je knjigovodstvo, račun. Ako želi može se poslužiti telefonom i nazvati 0800-300-300.

Inspektor je zaposlenikk države, ne MSa ili BSA. Ako radi njihov posao, to radi za spomenutu 'stimulaciju' ili k-15/božičnica.

-btw, po zidovima vise partner plakete za IBM, Novell, Microsoft... tako da u mom slučaju to nije nešto na čemu inzistiraju.

Male firme, obrte.. njih maltretiraju do boli (ali su ljudi većinom samo krivi za to, naivno, jer baš mora imati CS5 i Corel-X5..). U tom slučaju je i piratizacija natovarena na prijavu. Gadno.

 

Oprezno, velika razlika je korištenje softwarea bez (valjane) licence, sasvim drugo je piratizacija. Crack, download torrenta.. Sasvim legalno možeš npr skinuti Office i koristiti trial, nakon toga ga moraš deinstalirati. Ako pak koristiš crack tad je kazna po sili zakona. Ne isplati se.

Spominješ CAD soft?. ... Firma koja se bavi nacrtima ili foto-video, grafičari itd. kod njih traže takav specifičan software, npr Corel, Adobe, ACAD.. s tim se ne treba igrati. Nisu naivni.

Danas su notebookovi dovoljno jaki za sve takve poslove, na uredskom PCu uvjek sve čisto, notebook se lako skoni... ali tad nesmiješ biti 'pohlepan' za PDV, tj ne kupovati notebook na račun firme, jer tad mora bit i u firmi... Ako se ne varam, ACAD je cca 36k kn. Sav ostali soft-hard je sitnica. Svaki (pametni) korisnik kupi jednu takvu licencu jer u suprotnom distributer (vlasnik) zna, znaju se svi u branši... Nova firma je samo pošteđena tog mobinga cca godinu dana.

 

Ako kreneš legalno kupovati software, onda budi čist do kraja, ne 99%, samo 100% ima smisla. Čak nije preskupo. (za drugačije potrebe, uzmi bez PDVa).

(opet, mix rješenje, linux na stolu, notebook na ramenu)

 

all_or_nothing kaže...

...

zato dobiju da ste, ako nemate COA, račun i medij, sigurno u prekršaju i kaznit će vas sa smiješkom na licu.

zašto?

zato jer mogu.

ne zato jer ste krivi.

u osijeku im je glavna fora kažnjavanje ako imate knjigu žalbe a ne knjigu prigovora.

u biti je to identična stvar. ali postoji pravilnik koji određuje kako se ta knjiga mora zvati i gdje se nalazi. ako se pogrešno zove - uplata u proračun. smijeh.

 

 

 -bolno točno. Upravo zato je potrebno (s korisničke strane) znati.. ali je preduvijet da si čist. kvaka-22.

''zato jer mogu''. .. on napiše prijavu i da rok tjedan dana. U tih tjedan dana obrtnik skakuće po opčini nebili nešto dokazao. Nakon tog radije plati (spomenuti ka15).

Mikaa čet 3.11.2011 17:15

Da, slažem se sa vama svakako, treba ispoštivat legalnu normu, a doma imat cijelu nelegalnu industriju nažalost, jer nemaš para sve legalizirat ebiga....Btw vidio sam neki softwer http://www.ksoffice.net/products/kingsoft-office-2010.htm i mogu ti reći da je dosta ok vizualno, nisam ga skinio pa malo proradio na njemu, ali se čini kao dostojna zamjena za MS OFFICE...lagano se gubim u svim ovim informacijama..ali rješim si par legalnih winsa i stavim ovaj office, dodam nekih 2-3k za licencu ala Cad program i miran sam dok se ne skupi neka lova...{#}

ihush čet 3.11.2011 18:18
Mikaa kaže...

..ali rješim si par legalnih winsa i stavim ovaj office, dodam nekih 2-3k za licencu ala Cad program i miran sam dok se ne skupi neka lova...{#}

- čemu kad postoji OpenOffice = LibreOffice. Free licenca.

- Najjednostavnije, skini OpenSUSE (ili bilo koji drugi) liveCD i vidi kako izgleda, isprobaj. Neke firme moraju koristiti MSova rješenja, ako to kod tebe nije slučaj, tad se može dosta uštedjeti i biti čist.

- usput, jednaka stvar je npr 7z free (umjesto Zip-Rar), dosta kvalitetnog besplatnog softwarea se može koristiti u firmi...

Sve što ti može zatrebati je licenca (ako inspektor inzistira), primjer:

 

  7-Zip
  ~~~~~
  License for use and distribution
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  7-Zip Copyright (C) 1999-2011 Igor Pavlov.

  Licenses for files are:

    1) 7z.dll: GNU LGPL + unRAR restriction
    2) All other files:  GNU LGPL

  The GNU LGPL + unRAR restriction means that you must follow both
  GNU LGPL rules and unRAR restriction rules.


  Note:
    You can use 7-Zip on any computer, including a computer in a commercial
    organization. You don't need to register or pay for 7-Zip.

...

SilvioS čet 3.11.2011 19:26

Ajmo ipak malo opreznije s ovakvim izjavama... Ima hrpa aplikacija koje su besplatne..

 

Primjerice Foxit PDF Reader je besplata, no pravne osobe moraju od proizvođača napismeno dobiti dozvolu za korištenje softvera...
Prilikom instalacije svakog softvera treba pročitati licencu. Ako naiđe inspektor koji je picajzla, za svašta se može popušiti kazna..

all_or_nothing čet 3.11.2011 19:52

kojim izjavama??? ne kužim koga si pobrao na red?

 

adobe reader je, recimo, besplatan software. i za komercijalnu upotrebu. što je i logično - jer je samo reader.{#}

a ako ćeš ulaziti u mikrokozmos: PDF je format koji je pravno zaštićen od tvrtke adobe (vjerojatno i svugdje patentiran, ne da mi se tražiti) i daljnje rasprave o legalizaciji i prava korištenja readera jedne tvrtke zaštićenog formata neke druge su bespredmetne jer možeš doći do informacije da je, negdje u terms of use, zabranjeno prepravljati PDF dokument drugim alatima osim adobeovog...

SilvioS čet 3.11.2011 22:43

Sve 5 što se toga tiče, ali želim naglasiti da svaka pravna osoba treba pročitati ugovor za svaki besplatni softver jer dobar dio čak i OpenSource softvera smiju koristiti samo fizičke osobe, a pravne moraju zatražiti registraciju, odobrenje i slične fore...

A picajzla to može dobro znati i debelo naplatiti.

 

Tako npr. ima gro besplatnih antivirusnih alata, ali samo za fizičke osobe, nema ni jednog osim Microsoft Security Essentialsa za pravne (no i tu su ograničenja koja valja pročitati)...

Tako da eto.. :) Oprezno sa svim stranim programima!

MrXleader čet 3.11.2011 22:49
SilvioS kaže...

Ovdje bome svašta već stoji napisano.. :)


Kupi Licence Windowsa 7 Professional. Da ne ulazim u detalje, to je jednostavno najbolja verzija.

Moja preporuka je kontektirati nekog od Distributera: http://www.microsoft.com/croatia/popispartnera/listings/dist.mspx

Odnosno partnera za male korisnike: http://www.microsoft.com/croatia/popispartnera/listings/smallBiz.mspx

 

Ovdje ćeš pronaći još zanimljivih informacija

http://www.microsoft.com/hr/hr/default.aspx

 

 

PS. vezano uz tvoj zadnji komentar, Microsoft svugdje prodaje putem partnera, dakle ne možeš doći u MS i kupiti nešto nego moraš ići kod partnera.

Vezano uz OEM, oem se dobije uz novo računalo i vezan je za to računalo. Dakle ako prodaž računalo, izgubio si i licencu. Odumre li ti matična, imaš većih problema. Retail (ono što je skuplje i što kupuješ) možeš aktivirati i kad se preseliš na drugo računalo.

 

OEM ide ugrađen u novo računalo, Retail se naknadno kupuje i instalira na računalo.

 u Alfa kompjuteri mi ujak radi {#} {#}{#} 

lion27 ned 20.11.2011 19:07

A sta je recimo sa pc igraonama, ja sma recimo iznajmio prostor ,a racunala su vec bila u prostoru, za neke komponente imam racuna za neke nemam, nista nije na r1 tj na moj obrt jer nije moje vlasnistvo, nazvao sma microsoft i pitao za licence i rekli su mi da mogu kupit samo maticne i oem windowse i nece bit problema, znaci ja cu imat racun od ploce i windowsa ,a necu od ostalih komponenti.. onda slijedeca stvar su igre.. rcimo call of duty 6 svaki klinac ima svoj account koji je kupio a ja sam samo postavio igru, kao recimo facebook ,ja imam internet explorer a musterije imaju svoj accunt i sad mene zanima dal ja mogu dobit neku kaznu za to sve? ajmo rec da idem kupit 10 racunala novih sa windowsima na r1 i sve unesem u obrt, ja nemam dosta prometa mjesecbno da bih to mogao pravdat, meni ce troskovi bit 5x veci od zarade.. jel mi moze netko to objasnit

ihush ned 20.11.2011 19:19
lion27 kaže...

...

i sad mene zanima dal ja mogu dobit neku kaznu za to sve? ajmo rec da idem kupit 10 racunala novih sa windowsima na r1 i sve unesem u obrt, ja nemam dosta prometa mjesecbno da bih to mogao pravdat, meni ce troskovi bit 5x veci od zarade.. jel mi moze netko to objasnit

-kaznu uvjek možeš dobiti.

-ako nemaš prometa, znači da si donio pogrešnu poslovnu odluku.

 

-kupti 10 računala s windowsima? OK, vidjet ćeš (ako misliš pošteno kupovati licence da je to sitnica naspram ostatka..), nije problem jer je to startni kapital (jednako kao sam prostor, nemora biti amortiziran u jednom mjesecu... btw obrt nema papirologiju za to pa je svejedno. Obrt plaća paušale, ...

-zato igraonice imaju konzole. Same igre su daleko veća cifra, naravno da nitko normalan neće uložiti 100.000kn da bi zaradio 10.000 kroz godinu (=bankrot). Ali to zna i inspektor... pa zna da postoje 'jeftinija rješenja'.

Igraonice nisu profitabilne, (usporedi s videotekama), ako se želi pošteno poslovati.

-drugi način, tcom najam je dnevno 18kn, vidi matematiku dali ti se isplati (ali to nije gamersko računalo..). Unazad godinu je MS uveo nove licence (za najam), pa je i to moguće.

enivej, sve je to OK ako se ima dovoljno prometa (- i ako korisnici plaćaju). Nema razlike dali je to kafić, pekara, kino... To je tvoja odluka (dobra ili loša).

lion27 ned 20.11.2011 19:35

Radim to vec 12 godina ali je obrt bio na sestru ali je ona zavrsila faks i ja sam nastavio na svoj obrt ..dakle.. ostalo mi je 17 racunala za koje nemam racun (imam za neke komponente), prostor sam iznajmio od majke za 0 kuna i sta da ja sad uz sve to idem opet kupovat racunala ,a imam ih.. sta to ne bi trebalo bit moje sredstvo rada.. kao sto krojac ima igle, zar ona mora imat racun za svaku iglu? prometa imam onako dovoljno da poplatim sve i budem na nuli,ali kad bih sad isao kupovat recimo 10 racunala sa licencama ispada me oko 35 000kn a to mi je neki polugodisnji promet , inace nisma u sustavu pdv-a..  i sad mene zanima slijedece ako mi molim te mozes pomoci

1.Da li meni vrijede racuni od nekih komponenti koje su stare par godina ali nisu uvedene u obrt jer bih kupio samo neke komponente i spojio nove i stare racune da mi ispada cijelo racunalo uz oem lience

2.da li ce meni vrijedit oem licenca ako kupim recimo samo maticne ploce sa oem windowsima (imam iz microsofta pismeni odgovor da ce mi oem vrijedit ako je ducan voljan to tako prodat ,a ja sma kontaktirao 10 ducana i svi su voljni)

3.Da li postoji neka inspekcija za igre jer kao sto sam naveo u prjasnjem postu sad ove nove igre trebas samo imat svoj account kao facebook, sta je sa onim igrama koje kupim rcimo online vani i ne mogu dobit r1, dal to meni vrijedi?