Windows

Google operativni sustav za PC?

Puhi sub 25.10.2008 13:11

Ima li barem kakvih glasina o tome?

Da li možda Google razvija nešta u tajnosti? Nešto kao Chrome, da se samo odjednom pojavi?

 

Što mislite da li se Micrsoft boji Googla? Ili da preformuliram pitanje - da li bi se trebao bojati? Vidim da Ballmer govori da su Google Apps "primitivni" (http://blogs.zdnet.com/BTL/?p=10464)...

 

Tko zna što nam Google u budućnosti sprema...

scorpion667 sub 25.10.2008 13:17

Nema se Microsoft šta bojat Google-a. Činjenica je da Microsoft apsolutno dominira na polju operativnih sustava i da se zadudo tu stvari neće promijenit. Eventualno jednog dana ako zaživi taj cloud computing i to u punom zamahu. Al vjerujem da se Microsoft priprema i za takav scenarij.

hondo sub 8.11.2008 23:50

stvoriti upotrebljiv i stabilan os je strašno zahtjevan posao... tako da google mislim da u tu šaržu ne želii ulaziti.

 

mogu oni sklepat neki linux os.. ali to je već ofucano i ne može konkurirat nikome.

 

google i tako cilja na krajnjeg korisnika.. i draže mu je stvorit browser koji će svi koristit nego raidt na osu... za to bi im trebalo dobrih 2-3 godine da izađe prva ozbiljnija verzija...

 

ne mislim da se to nikad neće dogoditi. bit će google officea, videa, browsera, widgeta.. i sličnoga.. ali OS-a mislim nikad.

 

microsoft može potući linux samo ako se razvoj linuxa sa sadašnjeg gomilanja stotine distri usmjeri u ciljane segmente i stvori 10ak distribucija koje će pratiti stalni razvoj i user friendly sučelje.. sa stalnom podrškom za hardware....

kada se to postigne onda više microsoft neće bit tako suveren.

itf4n ned 9.11.2008 00:02

Pa Ballmer ima svako pravo reći da su Google appsi primitivni. Zašto? Pogledajte ih, usporedite njihove mogućnosti sa mogućnostima Worda i sl. programa. Ti Googleovi alati su negdje između Notepada i Wordpada. S druge strane, oni su solidni za rad preko browsera, kad nema drugog izbora, ali nikako ne kao primarni uredski alati.

 

Natrag na temu, sumnjam da Google radi na os-u jer bi uložili previše vremena i novaca a vrlo malo ljudi bi ga koristilo.

niki ned 9.11.2008 00:22
hondo kaže...

microsoft može potući linux samo ako se razvoj linuxa sa sadašnjeg gomilanja stotine distri usmjeri u ciljane segmente i stvori 10ak distribucija koje će pratiti stalni razvoj i user friendly sučelje.. sa stalnom podrškom za hardware....

kada se to postigne onda više microsoft neće bit tako suveren.

 
Jel možda treba umjesto "samo" ići "osim"? ili zamjeniti "microsoft" i "linux"?
Uostalom, ms nemože potući linux, zato šta nema što potući... Nema tvrtke Linux d.o.o. koja će ići u bankrot ako nema dosta korisnika...
O user friendlynesu,ofucanosti i hardver podršci nebi u ovoj temi :)

Ontopic:
Googleov os? Nikad se nezna, google ima običaj da (najčešće) ugodno iznenadi ljude... Ako ga napravi, velike su šanse da će linux kernel biti u njemu, i da, baram djelomično, bude open source (isto kako su napravili s Androidom).

ProG ned 9.11.2008 10:37
itf4n kaže...

Pa Ballmer ima svako pravo reći da su Google appsi primitivni. Zašto? Pogledajte ih, usporedite njihove mogućnosti sa mogućnostima Worda i sl. programa. Ti Googleovi alati su negdje između Notepada i Wordpada. S druge strane, oni su solidni za rad preko browsera, kad nema drugog izbora, ali nikako ne kao primarni uredski alati.

 

Natrag na temu, sumnjam da Google radi na os-u jer bi uložili previše vremena i novaca a vrlo malo ljudi bi ga koristilo.

 Nebi se slozio da bi ga manje ljudi koristilo, jesi ti gledao neku anketu koja je pokazala da bi malo ljudi koristilo? Mislim da nisi pa tako nemoj gluposti pricati. Google je jaka firma i oni zasigurno mogu proizvesti jedan solidan os.
Pozdrav
itf4n ned 9.11.2008 12:16

@ProG - hehe, ankete nisu pokazatelj. I ja bih ga imao na kompu, ali bih ga vrlo rijetko koristio. Zašto? Pa pogledaj malo oko sebe, Linux je skroz free pa ga koristi relativno malo ljudi. Ono što fali su developeri koji će raditi programe za njega. Većini se ne isplati raditi ni za linux koji je i relativno popularan OS, a kamoli za neki novi sustav. Nemoj ti pričati gluposti ;)

ProG ned 9.11.2008 12:49
itf4n kaže...

@ProG - hehe, ankete nisu pokazatelj. I ja bih ga imao na kompu, ali bih ga vrlo rijetko koristio. Zašto? Pa pogledaj malo oko sebe, Linux je skroz free pa ga koristi relativno malo ljudi. Ono što fali su developeri koji će raditi programe za njega. Većini se ne isplati raditi ni za linux koji je i relativno popularan OS, a kamoli za neki novi sustav. Nemoj ti pričati gluposti ;)

 Cuj ti ovo ne pricam ja gluposti.  Najgore je nesto napisati a da zato nemas dokaze kao sto si ti napisao u predhodnoj poruci. Ne fale developeri, kao sto sam rekao jaka je to firma Google mogu imati sve sto zatreba. Pogledaj malo tko pise gluposti ;)
itf4n ned 9.11.2008 13:35

Ma je Google jaka firma, ali što je sa tisućama developera koji trenutno objavljuju svoje programe isključivo za Win platforme? A lijep dokaz ti je linux. Jednostavno se ne isplati raditi novi OS.

tonibara sub 9.1.2010 18:46

dobar da, imam jedno pitanje? kupio sam laptop koji ima operativni sustav linux pa me zanima dali se na tal laptop mogu instalirati xp windovsi, znaci ako laptop ima sustav linux dali na taj laptop mogu ici xp ewindovsi???

Creative sub 9.1.2010 22:52

Moje predviđanje je bilo, a još uvjek i je, da će Google, ako ne netko prije, napraviti revoluciju i ponuditi nam kompletna računala s operativnim sustavom na serveru. Znači kupim računalo, ali fizički imam samo monitor preko kojeg sam online povezan sa svojim kupljenim računalom. Naravno, ne vjerujem da će ovakvo nešto biti u skoroj budućnosti, ali kada nam internetske veze budu stabilnije i brže možda i da.

dominik sub 9.1.2010 23:15

hmmm ja brijem da bu napravili google OS, jer kao prvo to je velika firma, a kao drugo reko bi da imaju potencionala za takvo nešto.... ako su mogli izumit google os za mobitel i napravit mob mogu i napravit OS za PC :D

Mirko935 sub 9.1.2010 23:30
dominik kaže...

hmmm ja brijem da bu napravili google OS, jer kao prvo to je velika firma, a kao drugo reko bi da imaju potencionala za takvo nešto.... ako su mogli izumit google os za mobitel i napravit mob mogu i napravit OS za PC :D

Pa nisu baš izumili OS za mobitel, Android koristi Linux kernel.

 

I da naprave OS za PC, vjerojatno bi ga bazirali na Linuxu. Ne vjerujem da im se isplati potpuno novi OS za PC raditi. Trebale bi proći godine da se taj OS i aplikacije za njega razviju.